'Maastricht' zeker een jaar uitgesteld 'Gifexporteurs aan schandpaal nagelen' Buitenland Nieuwe soort banaan smaakt naar appel 'Ex-ministers voor rechter' Kristallnacht herdacht Massale evacuatie uit Bosnische hoofdstad Uitverkocht 'Yogi is bedrieger of geestelijk gestoorde' DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 t Independent IPS Inte* Pre» Service Franse president haalt woedend uit naar Major Extra bewaking migrantencommissaris brussel De Belgische commissaris voor migrantenbeleid, Paula d'Hondt, wordt door extreem-rechts met de dood bedreigd en staat sinds ruim een week onder politiebescherming. In een ge sprek met het dagblad De Standaard zegt D'Hondt „voor het eerst echt bang te zijn", niet alleen voor haarzelf, maar ook voor haar man, kinderen en kleinkinderen. De 66-jarige commissaris die eind dit jaar met pensioen gaat, werd de laatste jaren regel matig geconfronteerd met gewelddadige acties van de kant van extreem-rechts. De laatste tijd kregen de bedreigingen een terro ristisch karakter. Geruzie over uitkering Maxwell londen Honderdvijftig verzekeringsmaatschappijen stoeien met elkaar over de vraag of er al dan niet moet worden uitge keerd op het overlijden van de Britse mediamagnaat Robert Maxwell. Maxwell verdronk nabij de Canarische Eilanden op 5 november 1991. Nog steeds zijn de verzekeraars het er niet over eens hoe Maxwell aan zijn einde kwam. Het is de vraag of het zelfmoord was of een ongeval. Bij zelfmoord keren de verzeke raars niet uit. Weer beschietingen Israël en Hezbollah bayrut» Het Israëlische leger en strijders van de shi'itische Hez bollah hebben elkaar gisteren opnieuw bestookt. Israëlische functionarissen zeiden dat een Israëlische F-16 gisteravond per ongeluk een lichtgranaat had laten vallen op een huis in het dorp jowwaya, op 12 kilometer ten zuiden van de Libanese ha venstad Tyrus. Volgens de Libanese politie raakten daarbij drie vrouwen gewond. Twintig aanklachten tegen Collor brasilia Het openbaar ministerie in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia heeft een commissie van de Senaat gevraagd de ge schorste president Fernando Collor de Mello schuldig te verkla ren aan twintig aanklachten wegens corruptie. Collor zou tien belastingwetten, acht verkiezingswetten en twee openbare regj- stratiewetten hebben overtreden. Daarnaast heeft de president belasting ontdoken, geld geaccepteerd van een netwerk van cor rupte adviseurs en inkomensstaatjes vervalst. Honderden doden Zambia door cholera lusaka Het aantal doden als gevolg van de een week geleden in de Afrikaanse staat Zambia uitgebroken cholera-epidemie is op gelopen tot 350. Meer dan 1.700 Zambianen zijn met cholera opgenomen in ziekenhuizen, voornamelijk in de stad Kitwe, het centrum van de koperwinningsindustrie. De ziekte heeft zich vooral kunnen verspreiden door besmetting van het drinkwater in Kitwe. Explosie Franse raffinaderij: 4 doden Marseille Bij het ongeluk in de olieraffinaderij in het Franse La Made zijn gisteren vijf werknemers omgekomen. Een werkne mer wordt nog vermist. De explosie, veroorzaakt door een gaslek, was tot in Marseille, op 30 kilometer afstand, te horen. 'Broeikaseffect rampzalig voor China' zeist Het broeikaseffect zal voor China rampzalige gevolgen hebben. Vooral de landbouw, belangrijke bevolkingscentra en bepaalde diersoorten lopen gevaar indien de voorspelling van deskundigen uitkomt dat de temperatuur in de atmosfeer toe neemt. Dat schrijft het Wereld Natuur Fonds (WWF) in een gis teren gepubliceerd rapport. 'Indonesië arresteert Oost-Timorezen' lissabon Indonesië heeft honderden mensen gearresteerd die ervan worden verdacht voorstander te zijn van een onafhanke lijk Oost-Timor. De arrestaties vonden plaats met het oog op 12 november, dan is het precies een jaar geleden dat in Oost-Timor een massaslachting plaatsvond. Dat heeft de organisatie voor mensenrechten Amnesty International gisteren in Lissabon meegedeeld. Olieproduktie Kuwayt als vanouds kuwayt Kuwayt produceert weer evenveel olie als vóór de Golfoorlog. De produktie bedraagt 1,5 miljoen vaten olie (van 159 liter) per dag. In het eerste kwartaal van volgend jaar zal Ku wayt zijn dagelijkse olieproduktie hebben vergroot tot 1,75 mil joen vaten en aan het einde van 1993 tot 2,2 miljoen. Uiterlijk onbewogen, maar inwendig morrend, heeft de EG zich er gisteren bij neergelegd dat invoering van het Verdrag van Maastricht met zeker een jaar is uitgesteld. Terwijl de Franse president Mitterrand zich op TV nog opwond over de „onaanvaardbare" vertragingen van Britse zijde, erkenden de ministers van buitenlandse za ken van de EG dat Maastricht door interne perikelen in Londen en Kopenhagen nog geruime tijd op zich zal la ten wachten. halle Een dag na de grote demonstratie tegen vreemdelingenhaat, hebben gisteren ruim 100.000 Duitsers de Kristallnacht de anti-joodse progrom van de nazi's op 9 november 1938 herdacht Nooit eerder hadden in Duitsland zoveel mensen hieraan meegedaan. In tal van steden werden de monstraties gehouden, niet alleen ter herdenking van de Kristallnacht maar ook uit protest tegen her nieuwd geweld van extreem-rechts. De betogingen verliepen rustig. Alleen in het voormalige Oostduit- se Rostock kwam het tot een treffen tussen rechtse extremisten en betogers. De voorzitter van de Cen trale Joodse Raad, Ignaz Bubis, zei dat de overheid harder moet optreden tegen het extremistische ge weld. In Amsterdam werden ter herdenking van de Kristallnacht kransen en bloemen gelegd op de plaats waar vroeger het joods weeshuis stond. Zo'n tweehonderd mensen woonden de herdenking bij. De Duitse president Von Weiszacker, die zondag tijdens de demonstratie tegen vreemdelingenhaat met eieren en stenen werd bekogeld, is vastbeslo ten weer de straat op te gaan om tegen vreemdelin genhaat te demonstreren. „En als er dan een ei op mijn jas valt zal ik hem uittrekken en verder gaan." Op de foto steken leden van de joodse gemeen schap in Halle kaarsen aan. foto cpa tegucigalpa ips Een nieuwe bananensoort, die resistent is tegen een aantal ziekten, heeft de smaak van een appel. Dit is het nevenef fect van een succesvolle poging in Honduras om een banaan te ontwikkelen die niet vatbaar is voor de bananenziekten siga- toka, Panama-ziekte en nema todes. Voor de bestrijding van deze ziekten waren enorme hoe veelheden bestrijdingsmidde len nodig. Volgens de Ameri kaanse agronoom Phil Rowe betekent de ontdekking een re volutie voor de bananenteelt in de wereld. De ontdekking is gedaan op grond van geneti sche experimenten. De ontdekking zal enorme besparingen mogelijk maken omdat de kosten voor bestrij dingsmiddelen enorm zullen teruglopen, aldus Rowe. Het Middenamerikaanse Hondur as, dat aan de Atlantische kust uitgestrekte bananenplantages heeft, geeft jaarlijks 600.000 dollar uit aan deze middelen. Row verwacht dat consu menten bereid zijn om een ho gere prijs voor deze bananen te betalen, omdat hij milieu vriendelijk is geteelt. Boven dien heeft de nieuwe banaan een dikkere schil waardoor hij minder kwetsbaar is tijdens het vervoer. Dat de banaan naar appel smaakt, nemen de onderzoekers voor lief. brussel peter de vries correspondent „We hebben ons er node bij neergelegd dat Maastricht niet op 1 januari 1993 in werking treedt", zei minister Van den Broek gisteren na afloop van een ontmoeting met zijn colle ga-ministers van buitenlandse zaken in Brussel. De bijeen komst stond in het teken van de Deense eis dat Kopenhagen niet mee hoeft te doen aan alle on derdelen uit het Verdrag, en de recente Britse aankondiging dat Demonstraties Italië tegen anti-semitisme ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT In 31 Italiaanse steden is giste ren massaal gedemonstreerd te gen racisme en anti-semitisme. Duizenden Italiaanse scholieren droegen de gele Davidsster uit solidariteit met de joodse ge meenschap, die de afgelopen weken is geteisterd door neo- nazistische groeperingen. In Rome hielden tienduizen den gisteravond een fakkelop tocht. De stoet leidde onder an dere door het oude getto van de stad, waar vorige week op tal van winkelruiten de Davidster was gekalkt met de tekst 'zionis ten het land uit'. het Lagerhuis het verdrag pas goedkeurt als het Deense pro bleem is opgelost. Volgens Van den Broek is er ondanks alle tegenslag nog steeds „een redelijk uitzicht" op ratificatie van het verdrag. „Maastricht bestaat nog. Ik heb het verdrag voor mezelf nog niet dood verklaard." Binnen de EG maakt men zich echter wel grote zorgen dat door het uitstel ook andere belangrijke zaken, zoals de interne financiering en de uitbreiding met nieuwe Tan den, vertraging oplopen. PARUS gpd-ap De Franse president Francois Mitterrand heeft gisteren aan gedrongen op berechting van drie voormalige ministers we gens hun rol in het zogenaamde bloedbankschandaal. De voor malige socialistische premier Laurent Fabius, ex-minister Ge- orgina Dufoix (sociale zaken) en ex-minister Edmond Herve (ge zondheid) dragen politieke ver antwoordelijkheid voor de nala tigheid van de nationale bloed bank bij het controleren van do- norbloed op besmetting met het AIDS-virus. In 1985 zijn daardoor honderden hemofilie- patiënten met het virus besmet geraakt. Alleen medewerkers van de bloedbank zijn veroordeeld De Franse president Mitter rand liet zich gisteravond tij dens een TV-interview opmer kelijk hard uit over de manoeu vres van de Britse premier Ma jor, die hij opriep „zich aan zijn woord te houden". Een vertra ging van enkele weken kan nog net door de beugel, maar de EG kan niet maanden op de Britten gaan wachten, aldus Mitter rand. Maar de ministers van buitenlandse zaken erkenden in Brussel dat dat nu precies is wat er gaat gebeuren. Denemarken wil vaart zetten achter de toetredingsonderhan delingen met kandidaat-EG- landen, zoals Zweden en Fin land, ongeacht of alle lidstaten 'Maastricht' hebben goedge keurd. Dat heeft minister Elle- man-Jensen (buitenlandse za ken) gisteren in Brussel voorge steld. De koppeling tussen die onderhandelingen en 'Maas tricht' was echter eind juni afge sproken door de twaalf lidsta voor hun aandeel in het schan daal. Mitterrand riep gisteren op tot een grondwetswijziging, die het mogelijk moet maken de ex-ministers te berechten. Hij wil het groeiende geloof onder de bevolking wegnemen dat het Franse rechtssysteem dubbele maatstaven kent waar het poli tici betreft. De grondwetswijziging voor ziet in het veranderen of af schaffen van de zogenaamde Haute Cour, een speciale vorm van rechtspraak voor politici die tijdens hun bewind ernstig over de schreef zijn gegaan. De Hau te Cour heeft sinds 1958, toen de huidige Franse grondwet van kracht werd, nooit gefunctio neerd. Omdat politici slechts door dat speciale orgaan in staat van beschuldiging kunnen worden gesteld, staan ze in feite vrijwel boven de wet. Mitterand wil de grondwet daarnaast nog op enkeïe andere punten wijzigen. De wijzigingen beogen onde^ andere een ver groting van de rol van het parle ment, betere garanties voor de onafhankelijkheid van de rech terlijke macht en een beperking van de duur van de presidentië le ambtstermijn. De Franse president wil de grondwetswijzigingen uiterlijk 30 november voorleggen aan een nog in het leven te roepen commissie van specialisten waarin alle politieke stromingen zijn vertegenwoordigd. De her vormingen moeten uiteindelijk in een referendum, of met een tweederde meerderheid in het parlement worden geratificeerd. Jeltsin en Major ondertekenen serie verdragen LONDEN »Rtr De Russische president leltsin en de Britse premier Major heb ben gisteren in Londen een Brits-Russisch vriendschapsver drag getekend. Het verdrag, het eerste sinds 1766, is geënt op westerse politieke en economi sche waarden en bevat ver plichtingen tot samenwerking. Naast dit verdrag onderteken den Russische en Britse minis ters een reeks andere akkoor den, onder meer over economi sche zaken, militaire samen werking. bestrijding luchtpirate- rij en kernwapentransport. SARAJEVO AFP-Rtr-DPA Het Bosnische Rode Kruis be gint vandaag een grootscheepse evacuatié van burgers uit Sara jevo. In drie dagen tijd moeten 6.000 mensen uit de stad wor den geëvacueerd. Het wordt de grootste operatie in zijn soort sinds het begin van de belege ring van de Bosnische hoofd stad in april. De eerste bussen vertrekken vandaag in konvooi naar Split en naar Belgrado, aldus Pava Barisic, coördinator van het Ro de Kruis in Sarajevo. Morgen vertrekt een speciaal konvooi van moeders en kinderen naar Tsjecho-Slowakije. Van dit kon vooi zal ook een bus met ernstig zieke kinderen deel uitmaken. Het Rode Kruis probeerde vo rige week ook het vertrek te or ganiseren van duizenden men sen die de stad willen verlaten voordat de winter invalt. De Bosnische regering stak daar een stokje voor omdat onder de geëvacueerden zich ook man nen tussen de 18 en 60 jaar be vonden. Zij zijn nodig voor de verdediging van de stad. De Europese Gemeenschap gaat in samenwerking met de VS en Canada 5.000 tot 6.000 Bosnische ex-gevangenen op nemen. Dat is gisteren bekend gemaakt na afloop van de bij- NEW DELHI TIM MCGIRK THE INDEPENDENT Meer dan 5.000 Indiërs kwamen afgelopen weekeinde in New Delhi bijeen om te zien hoe een oorlogsheld die yogi was gewor den, tevoorschijn zou komen uit een zwembad waar hij vijf dagen lang onder water, dus zonder adem te halen, met tou wen aan de bodem vastge snoerd had gezeten. Onder de toeschouwers bevond zich Sanal Edamaruku, leider van de Vereniging van Indiase Rationa listen, een genootschap van sceptici dat al veel yogi's en fa kirs heeft ontmaskerd als be driegers. Precies om 13.00 uur zou het grote zeil dat het zwembad be dekte, worden opgetild. Dan SOU duldeUk WORM of de yogi, genaamd Pilot Babba een voormalige luchtmachtcom mandant. de vijf dagen onder water had overleefd. Het zeil dat het zwembad be dekte. raakte het water niet en er was genoeg ruimte om te ademen. Bovendien waren een aantal verdachte buizen zicht baar. Idamaruku fluisterde me toe: „Het zwembad is al die tijd vast leeg geweest. Pilot Babba heeft waarschijnlijk gewoon op de bodem tijdschriften liggen lezen en geslapen. Alle yogi's die ik tot nog toe heb onder zocht, waren óf bedriegers óf zwaar gestoord." Het grote moment breekt aan. Het zeil wordt losgemaakt en weggetrokken. Fotografen, gelovige aanhangers en hysteri- eenkomst van de EG-ministers van buitenlandse zaken in Brus sel. Canada heeft al aangekon digd 1.000 Bosniërs op te ne men. Minister Van den Broek heeft laten weten dat 200 Bos niërs in Nederland welkom zijn. Servische en Kroatische mili ties zijn in de Zuidbosnische re gio Hercegovina in hevige ge vechten verwikkeld. Daarbij zijn enkele honderden slachtoffers gevallen. De Serviërs zeggen bij de gevechten vijftien man te hebben verloren. Volgens hen ligt het dodental aan Kroatische zijde ..beduidend hoger". De Servische eenheden verklaarden voorts al hun stellingen te heb ben behouden. De Bosnische radio maakte daarentegen melding van suc cessen voor de Kroatische en moslim-eenheden die geza menlijk tegen de Serviërs ten strijde trekken. Deze zouden ten oosten van Mostar zo veel succes boeken dat onder de Servische bevolking in het ge bied paniek is uitgebroken. Het noorden van Bosnië is eveneens het toneel van ge vechten. Gecombineerde Kroatische en moslim-strijd groepen voerden opnieuw aan vallen uit op de Servische corri dor. die loopt van de Servische gebieden in Kroatië tot Servië. sche vrouwen rennen naar de rand van het zwembad. Pilot "Babba drijft in het w.iin. dap met zijn gezicht naar beneden. „Is hij dood?" vraagt iedereen zich af. Maar dan draait de yogi zich plotseling als een logge walrus om en stijgt er een tri omfantelijk gejuich op uit de menigte. De yogi wordt MM dl kant getrokken. Hij trekt droge kleren aan en met een verba zend veerkrachtige tred voor ie mand die vijf dagen onder wa ter in de lotus houding heeft ge zeten. rent hij een trap op naar een met slingers versierd altaar. Zijn huid is nauwelijks gerim peld. Alle ogen zijn op de yogi ge vestigd. Edamaruku maakt hier van gebruik om een aantal tuinslangen in het zwembad aan een nader onderzoek te on derwerpen. Plotseling wordt hij ontdekt. De rationalisten zijn bepaald niet populair onder de aanhangers van Pilot Babba. aangezien ze bij de pla.its«-li|kr politie om ziin arrestatie heb ben gevraaga wegens bedrog. Edamaruku, die niet door de in OranfeflSBl geklede volgelingen van Pilot Babba in elkaar wil «raden geslagen, maakt zich uit de voeten. later heeft Edamaruku Pilot Babba openlijk uitgedaagd om dezelfde stunt in een glazen NpMriuni bI'rh.il. II BOOM i dereen hem kan zien. „Als hij dti doet, /.ii ft mi|n raoni sc'huldigingen aanbieden en zijn volgeling worden", aldus de rationalist. vertaling margriet hesunga EG wil namen bedrijven openbaar maken De Europese Gemeenschap wil bedrij ven die zich schuldig maken aan de ille gale export van giftig afval naar de Der de Wereld publiekelijk aan de schand paal nagelen. Openbaarheid wordt daarmee het nieuwste wapen van de EG in de strijd tegen dergelijke praktijken. De Europese Commissaris voor milieu, Karei van Miert, maakte gisteren bekend dat de namen van bedrijven die zijn betrokken bij illegale gifexport door de EG zullen worden gepubliceerd. Het initiatief voor deze-campagne volgt op de ontdekking dat bedrijven inmiddels allerlei nieuwe trucs hebben ontdekt om de bestaande nationale en Europese milieu-wetgeving te ontduiken. De EG en de 69 landen van de organi satie van de Afrikaanse, Caribische lan den en het Stille Zuidzeegebied (ACP) hebben in 1989 een verdrag onderte kend dat voorziet in een verbod op gif export. Europese bedrijven mogen geen giftig afval dumpen in'de ACP-landen. Ook voor recycling mag het afval niet naar enig ACP-land worden verscheept. De overeenkomst volgde op het uit lekken van een aantal gifschandalen eind jaren tachtig. In de Europese pers verschenen verhalen over de export naar Afrika van giftig afval dat schadelijk was voor de gezondheid en het milieu. Zowel particuliere bedrijven als regerin gen verdienden aan de export. De Europese Commissie is onlangs wederom illegale exportpraktijken door Earticuliere bedrijven op het spoor ge- omen. Een van deze bedrijven is Na tion Wide Consult Ltd., gevestigd in de Nigeriaanse stad Lagos. Het bedrijf heeft een aantal Europese bedrijven aangeschreven waarin het zijn diensten op het gebied van afvalverwerking aan biedt. In een brief aan mogelijke toekomsti ge klanten schrijft Nation Wide Consult dat het afval omschreven zou kunnen worden als 'spijsolie'. Op die manier zouden de strenge regels die de EG han teert, kunnen worden omzeild. David Akinyemi, directeur bij Nation Wide Consult, schrijft dat het afval zou kunnen worden ingevoerd met kleine schepen die tussen de 250 en 500 ton afval kunnen vervoeren. Van Miert heeft de brief onder de aandacht van de pers gebracht. De milieucommissaris heeft regeringen en bedrijven opgeroepen om dergelijke po gingen tot illegale praktijken direct te melden en openbaar te maken. push kar» Een lid van de Indiase Rajasthanl-nomadenstam rust uit naast zijn kameel. Hij heeft zojuist op de jaarlijkse veemarkt van Pushkar al zijn andere kamelen verkocht. Meer dan honderdduizend mensen kwamen dit jaar om kamelen te kopen en verkopen en om de volle maan te vieren. foto reuter kamal klshore

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7