Huren maximaal 6 procent omhoog Binnenland CDA wil bewapende controleurs in tram PvdA-fractie wil onderzoek naar verleden spionagedienst Fregatten naar Griekenland 'Hetleek wel een beest, dat gejank' Europees astronomisch centrum in Dwingeloo Bus op plantaardige diesel 'De Solo begint langzamerhand op een koekblik te lijken' DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 5 AJgemern Nederland* Persbureau GPD Gememscttappel^fce PervSemt CDA nu vóór verbod tabaksreclame den haag Het CDA is niet langer tegen een verbod op tabaksre clame. Dat bleek gisteren tijdens een debat over keuzen in de zorg. CDA-woordvoerster Laning-Boersema drong daarbij aan op het tegengaan van risicovol gedrag. In dat verband noemde ze het beschamend dat Nederland dit jaar in de rangorde van landen die roken daadwerkelijk ontmoedigen, is teruggezakt naar een achttiende plaats. Netelenbos (PvdA) tikte haar op de vingers met de opmerking dat het CDA, als het om het verbie den van tabaksreclame gaat, zich „lang niet zo stoer" opstelt. Daarop liet Laning weten dat het CDA nu wèl voor zo'n verbod Land zonder Drempels failliet biddinghuizen» Het Land zonder Drempels, een vakantiepark van 142 aangepaste bungalows voor gehandicapten in Biddinghui zen, is failliet verklaard. H. Hermelink, voorzitter van de stich ting die het Land zonder Drempels exploiteert, zei gistermiddag dat het faillissement voor tachtig procent is te wijten aan de te ruglopende bezoekersaantallen van de Flevohof waaraan het va kantiepark grenst. Dat de Flevohof vorig jaar in nieuwe handen kwam, mocht volgens Hermelink niet baten: „De Flevohof was het afgelopen seizoen laat open en vroeg weer dicht en trekt steeds minder bezoekers. Onze klanten kozen voor Land zonder Drempels omdat de Flevohof ernaast ligt en voor een deel ook aangepast was voor gehandicapten." Burgemeester wil Sint niet ontvangen barneveld» Burgemeester A. Hardonk van Bameveld weigert aanstaande zaterdag Sinterklaas te ontvangen in zijn gemeente. De nieuwe burgemeester heeft „grote moeite met het Sinter klaasverhaal". Hardonk is lid van de SGP. Tijdens een vergade ring vertelde hij de middenstandsvereniging van Barneveld dat voor hem „geloven zeer belangrijk is". „Geloof heeft een grotere waarde dan het Sintverhaal dat kinderen wordt aangepraat." De burgemeester voelt zich „hypocriet" als hij met die instelling de goedheiligman hartelijk welkom heet. De gemeente Barneveld heeft, zo zegt een woordvoerster, nu loco-burgemeester Van Bo ven opgetrommeld om de ontvangst zaterdag te verrichten. Den Haag maakt reclame op CNN den haag De gemeente Den Haag verschijnt sinds gisteren twee maal per dag met promotiespots op het televisiestation CNN In ternational. De Engelstalige spot duurt dertig seconden en wordt getoond in Europa, Afrika, Europees Rusland en het Midden- Oosten. De gemeente en CNN kwamen in 1990 overeen dat in ruil voor uitzendingen op het Haagse kabelnet, de spot in 1992 en 1993 twee weken wordt getoond. De residentie wil met de spot trachten over te brengen dat Den Haag een prima interna tionaal zakelijk klimaat heeft, een prettige woonstad is en ont spanningsmogelijkheden biedt. De reclame voor Den Haag is te zien tot en met 22 november. den haag Controleurs in het openbaar vervoer moeten handboeien en een wapenstok krijgen. Als het kabinet daartoe niet bereid is, moeten zij worden beschermd door gewapende politie-surveil- lanten. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft dit giste ren aan de ministers Hirsch Bal- lin (justitie), Dales (binnenland se zaken) en Maij-Weggen (ver keer) laten weten. Het CDA is bang dat de controle op zwart rijden afneemt als de contro leurs zich niet mogen beveili gen. De CDA'ers Van der Heijden, Van der Burg en Reitsma willen dat minister Dales op korte ter mijn reageert op hun verzoek, in elk geval nog voor de parle mentaire behandeling van haar begrotingsonderdeel politie. Het kabinet vindt tot nu toe dat controleurs niet gewapend door de tram mogen lopen en dat de speciale politie-surveil- lanten geen vuurwapen mogen dragen. Het CDA vindt dat de korpschefs van de politie zelf moeten kunnen uitmaken of die surveillanten een vuurwapen krijgen. den haag anp De PvdA'ers vermoeden bo vendien dat stukken verdwijnen die volgens de Archiefwet van 1962 bewaard moeten blijven. Ze willen precies weten welke archiefstukken de 1DB heeft vernietigd of wil gaan vernieti gen. De Inlichtingendienst Buiten land wordt binnenkort opge doekt. Ze was al verkleind sinds de omwentelingen in Oost-Eu ropa. De PvdA vindt dat het kabinet een historicus moet aanstellen die de geschiedenis van de In lichtingendienst Buitenland (IDB) moet onderzoeken. De fractieleden Stoffelen en Valk hebben dat gisteren aan pre mier Lubbers geschreven. Ze vrezen dat de IDB-archieven worden vernietigd of dat dat al voor het grootste deel is ge beurd. Staatssecretaris Heerma achter voorstel CDA en PvdA De huren zullen 1 juli volgend jaar met maximaal 6 pro cent mogen stijgen en niet met 7,5 procent zoals het ka binet heeft voorgesteld. Dit hebben de regeringsfracties CDA en PvdA in de Tweede Kamer gisteren in een motie geëist. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft geen be zwaren tegen het voorstel, om dat de inflatie volgend jaar lager uitvalt dan oorspronkelijk werd gedacht. De inflatie is nu 2,5 procent en was 4 procent in april toen hij zijn nieuwe huur beleid vaststelde. Heerma wil eerst nog wel overleggen met het kabinet, alvorens hij defini tief ja zegt. Vrijdag zal hij de Ka mer schriftelijk laten weten wat de uitkomst van het beraad is. De coalitiepartijen staan ach ter het principe van huurbeleid van Heerma waarbij de verhuurders meer vrijheid krijgen om de jaarlijkse huur verhoging te bepalen. Die ligt niet langer vast op 5,5 procent maar mag minimaal 4,75 pro cent en maximaal 7,5 procent bedragen, aldus Heerma. De ge middelde huurverhoging van het woningbezit van een corpo ratie moet 5,5 procent zijn. De woordvoerders van CDA (Koetje) en PvdA (De Pree) zijn heel positief over dit beleid voor de sociale huursector. Voor de particuliere sector (750.000 wo ningen) wezen zij echter dat de huurder in praktisch alle geval len met de maximumverhoging zal worden geconfronteerd. Vol gens Koetje geldt dat zelfs voor 90 procent van het aantal wo ningen in de commerciële sec tor. Het CDA had daarom liever gezien dat voor de particuliere sector de huidige 5,5 procent huurverhoging zou worden ge handhaafd. Maar omdat dat wettelijk niet kan, pleit de partij samen met de PvdA voor een maximale verhoging voor zowel de particuliere als de sociale sector van 6 procent. De brief van zaterdag waarin het kabinet extra bezuinigingen voor het ministerie van VROM bekendmaakte van 220 miljoen gulden, heeft volgens Heerma geen gevolgen voor het huurbe leid voor het komende jaar. den haag De drie fregatten die de Nederlandse ma rine wil afstoten, zijn verkocht aan Griekenland. Dit is gisteren in Athene geregeld door staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie en zijn Griekse collega Stathopoulos. Griekenland betaalt voor de standaard-fregatten van de Kortenaer-klasse 380 miljoen gulden. De Griekse marine heeft al twee fre gatten van hetzelfde type die begin jaren tachtig door de werf De Schelde voor de Nederlandse marine zijn gebouwd. In de Defensienota van minister Ter Beek was al aangekondigd dat twee fregatten zou den worden verkocht en in de begroting 1992 werd het afstoten van een derde standaard-fregat aange kondigd. De Hr. Ms. Bankert (foto) gaat in mei 1993 naar Griekenland. De Hr. Ms. Callenburgh volgt in april 1994 en de Hr. Ms. Van Kinsbergen in februari 1995. In het jaar 2000 komt de laatste betaling van Griekenland binnen, zo is in Athene afgesproken. De Griekse defensie beschikt al over meer overtollig Ne derlands defensiematerieel zoals 170 Leopard 1 V- tanks, 171 mortieren en 230 pantservoertuigen, foto Slachtoffers DES-hormoon melden zich massaal utrecht» anp brikanten van het DES-hormoon. Tussen 1947 en 1975 was dat hormoon op de markt. Veel kinde- DES-dochters laten zich met honderden registre- ren (vooral dochters) van moeders die het middel ren bij het DES actiecentrum. Al eerder hebben slikten, hebben klachten gekregen als onvrucht- zich 2.500 vrouwen schriftelijk aangemeld. Beke- baarheid en kanker aan de geslachtsorganen, ken wordt of schade kan worden geclaimd bij fa- doetinchem gpd Een gestreept lint is het enige dat nog herinnert aan de ge beurtenissen van zondagmid dag. In de voormalige gemeen- tetuin aan de Torontostraat in Doetinchem werd tussen de bramenstruiken een pasgebo ren baby te vondeling gelegd. Om kwart voor drie vonden de 14-jarige Dennis Brouwers en zijn vriend Rick het jongetje. Het kind, dat op dat moment drie tot zes uur oud was, lag in een plastic zak en was slechts gehuld in een paarse trui. „Het leek wel een beest, dat gejank. Maar in de vuilniszak waaruit het geluid kwam, lag een bebloed kindje in een trui gewikkeld", vertelt Dennis, een dag na de schokkende vondst. Toen Dennis de politie belde, dacht de dienstdoende agent in eerste instantie dat de jongen een grap maakte. Volgens Den nis* kwam de politie na enig aandringen echter toch snel met een ambulance. Ambulan cepersoneel verklaarde dat de baby weliswaar onderkoeld was, maar er desondanks goed uit zag. Dennis: „Wij hebben het kindje zelf naar de ziekenauto gebracht. Daarna hebben we het niet meer gezien". Hij hoopt dat hij samen met Rick het pas geboren kind kan gaan bekij ken, nu het helemaal is schoon gewassen. „Dat zou heel mooi zijn, maar tot nu toe mag ik de baby nog niet zien. Stom eigen lijk, want jij hebt hem gevonden en hij is daardoor een stukje van jezelf geworden. Maar het ziekenhuis en de politie hebben toegezegd dat ik hem binnen kort mag zien." Nadat de baby naar het Slin- geland Ziekenhuis in Doetin chem was gebracht, is Dennis weer gaan kijken bij de 'tuin' te genover het Canadapark. „Daar hebben we nogmaals de plek aangewezen waar we het kind hebben gevonden, politie de plek afzette voor spo renonderzoek." De pasgeboren baby lag tussen bramenstruiken op enkele meters van een nau welijks gebruikt pad. Volgens omwonenden komen er door gaans weinig mensen langs die plek. Gisteravond kon de Doe- tinchemse politie nog geen na dere mededelingen doen over het sporenonderzoek. Ook is nog niet bekend of het buurton derzoek iets heeft opgeleverd. Volgens een beleidsmedewer ker van het ziekenhuis is het niet uitgesloten dat de moeder van het kind haar zwanger schap verborgen heeft weten te houden. Zonder dat haar omge ving er iets van weet, kan ze het kind hebben gebaard. „Er zijn voorbeelden te over van vrou wen die geen uiterlijke kenmer ken van zwangerschap verto nen." De kans is groot dat het kind DEN HAAG ANP Het Europees centrum voor ra- dio-astronomie wordt in Neder land gevestigd. Dat heeft het ministerie van onderwijs en we tenschappen gisteren meege deeld. Met de bouw van de in stelling kan begin 1993 worden gestart. Het astronomische centrum komt in Dwingeloo. bij het in stituut van de stichting Astrono misch Onderzoek Nederland (Astron) en gaat meer dan twin tig miljoen gulden kosten. Het nieuwe Europese cen trum gaat gegevens van tien Eu ropese en twee Chinese radiote lescopen verwerken en inter preteren. De bouw ervan is on der meer mogelijk geworden door een bijdrage van twaalf miljoen gulden van minister Ritzen van onderwijs. Voorts heeft de Europese Gemeen schap financiële steun aan het centrum toegezegd. De eerste bijdrage zal tussen de twee en drie miljoen gulden liggen. Ook zullen verscheidene Eu ropese landen samen minimaal zeven miljoen gulden voor het internationale netwerk opbren gen. Dit zijn Italië, het Verenigd Koninkrijk. Frankrijk. Spanje en Zweden. Dat geld is niet alleen bestemd voor de bouw van het centrum, maar ook voor de mo dernisering van de radiotelesco pen die in het project deelne- Nederland heeft momenteel een radiotelescoop in Dwinge loo en een in Westerbork. Deze laatste bestaat uit tien telescopen en maakt deel uit van het internationale menwerkingsverband VLBI (Very Large Baseline Interfero metry). Daartoe behoren acht ster renwachten in West-Europa, een in Polen, een in Oekraïne en twee in China. Deze stations werken samen als één reusach tige radiotelescoop en kunnen zo zeer gedetailleerd objecten in het heelal bestuderen. als achternaam De Hoop krijgt, naar de wijk waar het is gevon den. De voornamen worden ROTTERDAM ANP Drie bussen en een metroloco motief van het Rotterdamse openbaar-vervoerbedrijf RET rijden de komende maanden op plantaardige dieselolie die uit koolzaad wordt geproduceerd. Het gaat volgens de RET om de eerste proef met deze brandstof in het Nederlandse stadsver voer. Proeven in Zwitserland, Italië en Oostenrijk hebben volgens de RET aangetoond dat Diesel- Bi, zoals de brandstof heet, veel minder milieubelastende stof fen uitstoot dan 'gewone' diesel. Diesel-Bi is nagenoeg zwavel- vrij, zodat bij verbranding geen zwaveldioxides vrijkomen. Daarnaast bevatten de uitlaat gassen minder van de schadelij ke stoffen kooldioxide en roet. Bovendien is voor Diesel Bi geen bijzondere motor nodig. De proef moet dat bewijzen en bovendien aantonen dat het vermogen en de verbruikscijfers van de voertuigen gelijk blijven. Dat voor Diesel Bi geen spe ciale motor nodig is, zou vol gens een woordvoerder van de RET zwaar kunnen gaan wegen als een definitieve keuze moet worden gemaakt voor een milieuvriendelijker brandstof. Rust teruggekeerd op actieschip van Greenpeace den haag gpd Het ministerie van buitenlandse zaken heeft nog geen stappen ondernomen tegen de Japanners naar aanleiding van het incident met het actie schip Solo van Greenpeace. In een faxbericht heeft de milieu-organisatie daar het afgelopen weekeinde om verzocht, nadat een schip van de Japanse marine de Solo zondag had geramd. Beide schepen escorteren de Akatsuki Maru, die met 1,7 ton plutonium sinds zaterdagavond op weg is van het Franse Cherbourg naar Yokoha ma. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken moet Greenpeace eerst meer informatie geven over het incident voordat eventuele officië le reacties volgen. Greenpeace heeft inmiddels wel officieel geprotesteerd bij de Japanse autori teiten. Aan boord van de Solo is de rust inmiddels te ruggekeerd. Op een kilometer of drie afstand volgt het actieschip de Akatsuki Maru, scherp in de gaten gehouden door de Shikishima, het enig overgebleven begeleidingsschip. In de nacht van zondag op maandag heeft het laatste schip van de Franse marine afgehaakt. Wel wotdt de gang van het grootste plutoniumtransport ooit - het Ja panse vrachtschip heeft de bijnaam 'drijvend Tsjemobil gekregen - nog van minuut tot minuut gevolgd dooreen Amerikaanse spionagesatelliet. Gisteren aan het einde van de middag kreeg Al- bert Kuiken, de Nederlandse kapitein van de Solo, voor het eerst radiocontact met het Japanse mari neschip. Nadat Kuiken al tien keer had gepro beerd het gesprek aan te gaan, meldden de Ja panners zich. „Ik wist niet wat me overkwam", reageerde Kuiken gisteravond per telefoon vanaf de Solo, die op dat moment tweehonderd mijl ten westen van de noordpunt van Spanje voer. „Plotseling bleek wel iemand goed F.ngels te kunnen spreken. Ze waren supervriendelijk. Ze vroegen ons wan neer we terug zouden keren naar ons mooie land. Nee, daar heb ik maar geen antwoord op gege ven. Ik heb wel gezegd dat het zo toch veel beter is dan ons te rammen. Ze beëindigden het ge sprek in verstaanbaar Nederlands met dankjewel en tot ziens. Ik denk dat ze een reprimande heb ben gehad wegens die actie van gisteren", aldus Kuiken, die langs zijn neus weg ook nog even vroeg of de Japanners al wisten hoe de route naar Yokohama zou zijn. Daarop gingen de Japanners echter niet in. Azoren Over die zorgvuldig geheim gehouden route be staat nog steeds geen duidelijkheid. Het transport koerst recht op de Azoren af. maar kan nog alle kanten op. Zelf houdt Kuiken het meest rekening met een tocht over Kaap Hoorn, maar zekerheid heeft hij niet. Overigens zal de Solo binnen afzienbare tijd worden vervangen door zijn voormalige zuster schip Smit New York, een zeesleper van de Rot terdamse rederij Smit. De New York volgt op zo'n tien mijl afstand en is klaar om de plaats van de Solo in te nemen. Aan boord zit één medewerker van Greenpeace. De reden dat Greenpeace het transport blijft volgen is vooral gelegen in het feit dat de route zo geheim wordt gehouden. „Zelfs be- regeringen weten niets van het transport. de diverse landen te waarschuwen" een woordvoerster van Greenpeace in Amster dam. Overigens is het niet de bedoeling dat de Akutsuki Maru tijdens de twee maanden durende reis tussentijds een haven aan doet. Het voor mil joenen guldens omgebouwde schip heeft twee volledig onafhankelijke motoren om de lange zeereis zonder onderbrekingen te kunnen maken. Kuiken wacht op nadere orders van Greenpea ce en meldt dat hij eventueel voldoende brand stof heeft om tot de Azoren te volgen. Daarna zou hij wel graag met de Solo teruggaan naar Amster dam voor reparatie. „De Solo begint een beetje op een koekblik te lijken nadat de Russen ons een maand geleden aan stuurboord hebben geramd en die Japanners zondag aan bakboord."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5