'Zonder polio-prik geen baan in gezondheidszorg' Geheime lijst beschermt handel „Als ik een lening afsluit, hoeft de hele straat dat toch niet te weten'.' Binnenland Duitsers halen massaal rijbewijs in Nederland Schilderen tussen de fietsen Treindeur losgeslagen: drie gewonden Kosten zorg vallen met 5 miljard tegen Advocaat bestrijdt verklaring anonieme agent in Wilnis-zaak dinsdag 10 november 1992 Rottenberg wil regeringscommissaris den haag Voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht moet een regeringscommissaris worden aangesteld om het be leid doeltreffender te maken. Dat vindt PvdA-voorzitter Rotten berg. De regeringscommissaris zou in opdracht van het kabinet moeten bemiddelen tussen de grote steden en de departemen ten. Volgens Rottenberg zijn de problemen zo nijpend dat „on conventionele middelen" niet moeten worden geschuwd. Hij noemt zijn partijgenoten A. van der Zwan, J. Schaefer, M. van Dam en A. van der Louw als het type mensen aan wie hij denkt voorzo'n functie. Cel en miljoenenboete voor broers den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren twee broers van 42 en 43 jaar uit Reek veroordeeld tot 4,5 jaar gevan genisstrafwegens omvangrijke fraude met runderen. Tevens kregen zij een boete van 3,2 miljoen gulden die wordt omgezet in nog eens zes maanden als zij niet betalen. De veehandelaren leidden volgens de rechtbank een misdadige organisatie die vanaf begin 1990 in minder dan een jaar voor ten minste 6.4 miljoen aan invoerrechten en EG-heffingen ontdook door in Po len runderen te kopen en ze als uit Duitsland afkomstige dieren in de EG te verkopen voor veel hogere bedragen. Eerste tien caravans voor Bosniërs utrecht Vanuit Tegelen vertrok vandaag het eerste transport van tien caravans voor de opvang van vluchtelingen in het voor malige Joegoslavië. Het betreft een initiatief van de stichting Bosnië-Hercegovina van Hasan Huremovic. De stichting bemid delde deze zomer bij het transport van 332 Bosniërs naar Neder land. De caravans worden op trailers vervoerd naar de Kroati sche hoofdstad Zagreb, waar ze worden overgedragen aan de Bosnische autoriteiten. Actie politie in Schilderswijk den haag De politie van Den Haag is gisteravond een actie be gonnen om de stijgende criminaliteit in de Schilderswijk de kop in te drukken. In de nachtelijke uren is de politie deze week met 25 man op straat. Er wordt direct opgetreden tegen allerlei ille gale activiteiten. De afgelopen maand zijn er twee schietpartijen geweest. Bij een daarvan viel en dode. Voor de politie is de situa tie in de buurt soms bedreigend. Zo werden agenten van de vreemdelingendienst bij aanhoudingen door enkele honderden iringd. Mirage verliest brandstoftanks luik» Een Mirage B-5 van de Belgische luchtmacht, die gister middag tussen vier en vijf uur vanaf de vliegbasis Bierset in Luik is opgestegen, heeft boven Nederland of België twee brand stoftanks terugkeren. Zowel in het noorden van België als op Nederlands grondgebied, in de omgeving Budel-Weert, zijn zoekacties ge start. De oorzaak van het incident staat volgens een woordvoer der van de basis nog niet vast. Gezondheidsjuristen: Ziekenhuis moet vaccinatie eisen Medisch personeel dat niet is ingeënt tegen polio zou niet in de gezondheidszorg mogen werken. Zij zijn een te groot risico voor de patiënten. Dat schrijven de gezond heidsjuristen H. Akveld en B. Hermans van de Erasmus Universiteit in het blad Het Ziekenhuis. smet kunnen zijn voordat zo'n maatregel wordt genomen. Di recties van ziekenhuizen moe ten niet-gevaccineerde ver pleegkundigen daarom gewoon niet aannemen. Volgens de twee gezondheidsju risten is interne overplaatsing of tijdelijke schorsing niet vol doende, omdat patiënten al be- Zeepiraterij rond Singapore neemt juist af den haag anp Terwijl de Rotterdamse Rivier politie het afgelopen weekeinde de noodklok luidde over de zee piraterij, blijkt dat het aantal be rovingen in het zeegebied rond Singapore, Indonesië en Malay sia weer afneemt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat is dat het gevolg van een enkele maanden gele den afgesloten samenwerkings overeenkomst tussen de drie landen. De overeenkomst geeft de kustwachten onder meer de mogelijkheid in eikaars territo riale wateren te opereren. Bovendien werd onlangs een centraal info-centrum rond zee piraterij opgezet in Kuala Lum pur, de hoofdstad van Malaysia. Na het uitbreken van de po lio-epidemie vorige maand be sloten sommige directies van ziekenhuizen om niet-ingeënte personeelsleden naar andere af delingen over te plaatsen of met betaald verlof naar huis te stu- Volgens Akveld en Hermans kunnen directies aansprakelijk worden gesteld als een patiënt door toedoen van niet-ingeënt personeel besmet raakt. Ze kun nen zich lang niet altijd beroe pen op het feit dat een patiënt er zelf verantwoordelijk voor is dat hij of zij zich niet (meer) laat 1 Volgens een woordvoerder van de Geneeskundige Hoofd inspectie kan de regering geen vaccinatieplicht voor medisch personeel afdwingen, maar is dat een zaak van het ziekenhuis of verpleeghuis. Veel Duitsers die in eigen land een soms definitief rijver bod hebben gekregen, steken de grens over om in Limburg opnieuw examen te doen. Het Nederlandse rijbewijs wordt dan omgeruild tegen een Duits exemplaar, waarmee ze de in eigen land opgelegde straf ont duiken. De Duitse autoriteiten controleren nauwelijks of ie mand die een rijbewijs inwisselt een rijverbod heeft. Officieel moeten Duitsers die hier rijexamen doen een half jaar ingeschreven staan in het Nederlands bevolkingsregister. Maar die eis wordt simpelweg omzeild door bijvoorbeeld een Drie reizigers zijn gistermiddag met hoofdletsel en een shock in een ziekenhuis opgenomen na dat door nog onbekende oor zaak een treindeur was losge raakt en dwars door de coupér- uit naar binnen was gevlogen. Het ongeluk gebeurde even na drie uur op de lijn Nijmegen- Arnhem in de buurt van Eist. De helft van een zwarè dub bele deur van een dieseltrein die op weg was van Nijmegen naar Arnhem raakte om onver klaarbare redenen los, versplin terde de ruiten van de machi nistencabine van een trein die uit tegenovergestelde richting kwam, kaatste terug en vloog vervolgens dwars door een ruit van de dieseltrein de reizi gerscoupé binnen. De drie reizigers liggen in een ziekenhuis in Nijmegen. Ze zijn er volgens een woordvoerster van NS niet ernstig aan toe. De machinist van de tegenliggende trein kreeg glassplinters in zijn gezicht, maar kon na doktersbe handeling naar huis. „Het is een wonder dat het nog zo is afgelo pen. Je zal zo'n zware deur maar op je af krijgen", aldus de woordvoerster. De oorzaak van het ongeval is NS nog een raadsel. Normaliter zijn de deuren vergrendeld en kunnen ze tijdens de rit niet worden geopend. Technisch onderzoek zal moeten uitwijzen hoe het mogelijk is dat de trein deur is opengevlogen en losge raakt. Amsterdam Al weken tevoren hangen er borden aan de brugleuningen waarop fietsers wordt gevraagd hun rijwiel ergens anders te plaatsen. Maar geen Amsterdammer die zich daar wat van aantrekt. En dus moeten de schilders maar zo'n beetje tussen de obstakels heen kladderen. FOTO DIJKSTRA BV FRED STEENMAN postadres op te geven. Van deze truc wordt zo vaak gebruik gemaakt dat een aantal Limburgse burgemeesters het bevolkingsregister tegen het licht gaat houden. Burgemees ter Van Goethem van Beek gaf al opdracht om alle Duitsers aie in zijn gemeente staan inge schreven maar er niet wonen, uit het register te schrappen. Het gaat om ruim dertig geval len. Politie Heerlen lost vier zaken in één klap op heerlen anp Met de aanhouding van een 38- jarige man uit Heerlen denkt de politie in Zuid-Limburg vier moorden, twee pogingen tot moord en een gewapende roof overval te hebben opgelost. Er zijn nog elf andere verdachten aangehouden, van wie twee in middels op vrije voeten zijn ge steld. Ook is een cocaïnelijn van Colombia via Madrid naar Ne derland opgerold. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteren meegedeeld. Op zes plaatsen in Heerlen werden huiszoekingen verricht Daarbij zijn automatische vuur wapens, munitie en verdovende middelen aangetroffen Onopgeloste moorden uit 1987 in Stein en Geleen en twee jaar later in Heerlen konden worden opgehelderd door het onderzoek naar een recente do delijke schietpartij in Heerlen. Daar werd op 16 september in een woning een zogenaamde ripdeal gepleegd in opdracht van de gisteren aangehouden man. De deal werd uitgevoerd door twee plaatsgenoten van 36 en 28 jaar oud. De politie kwam er achter dat dit tweetal 9 september een ge wapende overval heeft gepleegd op een Heerlens echtpaar. Daarbij maakten zij een groot bedrag aan geld en sieraden buit. Bovendien kwam aan het licht dat de 38-jarige hoofdver dachte, samen met een van de andere twee, vijf jaar geleden een man in Elsloo heeft dood geschoten en twee weken later een man in Geleen. De 36-jarige en 28-jarige Heerlenaars wor den verder nog verdacht van de moord op 1 september 1989 op een plaatsgenoot. den haag gpd-£ De gezondheidszorg zal in 1994, het laatste jaar van het huidige kabinet, 59,7 miljard gulden kosten. Dat is 5,2 miljard gulden meer dan waarop het kabinet bij de start in 1989 rekende. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer laten we- De kostenstijging bleef tot aan 1991 beperkt. Vanaf 1991 zijn de kosten echter sterk gaan oplopen in vergelijking met de ramingen van 1989. Zo moesten er vorig jaar bijna 4 miljard gul den bij. Dit jaar zal dat 4,6 mil jard gulden extra zijn. Simons stelt dat de kostenbe heersing tot 1991 mogelijk was door „een krachtdadig inko mensbeleid". Daarna moest er echter extra geld naar de ge zondheidszorg om knelpunten op de arbeidsmarkt aan te pak ken. Daarnaast stijgt de vraag naar zorg sneller dan voorzien. In een debat met Simons ver weten vrijwel alle kamerfracties het kabinet te weinig concrete standpunten ten aanzien van de rapporten van de commissie- Dunning (Kiezen en Delen) en de Gezondheidsraad (Medisch handelen op een tweesprong). Ook algemeen was de constate ring dat er sinds het debat over 'Grenzen van de zorg' in 1989 weinig vooruitgang is geboekt met keuzes die nodig zijn om de gezondheidszorg ook in de toekomst betaalbaar te houden. Vooral de WD en de PvdA vonden dat ook de aanbevelin gen van de commissie-Dunning te weinig houvast bieden. Het rapport van deze commissie legt het accent op noodzakelijk heid en doelmatigheid. Maar volgens Netelenbos (PvdA) wordt over noodzakelijkheid heel verschillend gedacht. Een thuisbankier regelt z'n lening gewoon even discreet thuis. Postbank ook voordclip Want de Postbank tot dc laagste van Nedei land behoren. nog eens onbezorgd lener bij dc Postbank. Want de Postbank v. grootste leeninstellingcn van Nederland. Een lecninstelling met heldere informatie en met een adequate af handeling. En als Zo makkelijk gaat dat bij krediet of over dc persoonlijke het b< dc Postbank. Gewoon thuis. Met lening thuisgestuurd, alle privacy van dien. En u vult. wanneer het t U belt even 06-0400. U schikt, het aanvraagformulier in krijgt een folder met aanvraag- En behalve dat het eq formulier over het doorlopend makkelijk is. is lenen bij d< rvroegd aflossen van dc lening en kwijtschelding van dc schuld na overlijden. Met andere woorden: als u de makkelijkste weg kiest, kiest u voorde bete POSTBANKÜÉJ De Amsterdamse ex-rechercheur die eerder is veroordeeld wegens de moord op misdaadbaas Klaas Bruinsma, heeft op 20 maart 's avonds in Wilnis rondgereden. Een anonieme agent zegt dat hij dat heeft gezien. De 36-jarige ex-rechercheur wordt ervan verdacht dat hij die nacht een 38-ja- rige man in zijn huis in Wilnis heeft doodgescho- Dit bleek gisteren uit getuigenverhoren voor de Utrechtse rechtbank. De advocaat van de ex-re chercheur, mr. J. Boone, heeft ernstige twijfels omtrent de uitspraken van de agent. De man heeft vijf weken gewacht voor hij zijn bevindin gen doorgaf. Hij zou bang zijn geweest. Nadat de agent zijn informatie telefonisch, via een collega, had doorgespeeld aan het recherchebijstands team werd nog eens twee maanden gewacht met het opmaken van proces-verbaal. Boone zei daar niets van te begrijpen. Overigens staan de bevindingen van de agent haaks op die van andere getuigen. Een Amster damse cafébaas zou op de bewuste avond met de ex-rechercheur naar een sexclub zijn geweest. Een 25-jarige Bosniër, zelf gedetineerd in verband met een dodelijke schietpartij, vertelde dat hij heeft gezien hoe een bevriende landgenoot werd uitbetaald voor de huurmoord op de Wilnisser. Het geld, circa 150.000 gulden, zou hem zijn over handigd door een man die in april als medever dachte was vrijgelaten, nadat hij eerst belastende verklaringen tegen de ex-rechercheur had afge legd. De Bosniër die het geld kreeg, werd in mei van dit jaar doodgeschoten. De rechtbank hield de zaak opnieuw aan. Voortzetting op 3 december. Europese partij van socialisten Zestien Europese socialistische of sociaal-democratische partij en hebben gisteren in Den Haag een gezamenlijke Partij van de Europese Sociaal-democraten (PES) opgericht. Zij vervangt de Unie van Socialistische en Soci aal-democratische Partijen. De voorzitter van de Unie. de Belgische minister Willy Claes, werd gekozen tot voorzitter. Er werden drie nieuwe leden toe gelaten: de Zweedse en Finse sociaal-democraten en de voor malige communisten in Italië die zich hebben verenigd in de PDS (Partij van Democratisch Links). Import drank en tabak vanaf 1993 alleen vrij voor eigen gebruik den haag gpd Thuisbankieren doe je met de Postbank. De toerist, die na 1 januari zijn vakantie in Portugal wil financieren door een caravan vol goedkope wijn en sigaretten mee terug te nemen, kan beter andere plannen verzin nen. Hoewel de importbeperkingen vanaf 1993 binnen de EG zijn opgeheven, willen de landen de professionele handel niet de dupe laten worden van 'sjacherende toeris ten'. In Brussel is besloten dat particulieren niet meer mee mogen nemen 'dan aanne melijk is voor persoonlijk gebruik'. Nu mogen Nederlanders bij thuiskomst één slof sigaretten, een fles whisky, een pond koffie en een flesje parfum vrij mee nemen. Straks vervallen die beperkingen. Rokers hoeven zich dus niet meer te beper ken en liefhebbers van een borrel mogen naast hun whisky, onbeperkt wijn en sherry inslaan. Geen douanier zal hen lastig vallen over het gerinkel van flessen in de achter bak. Toch zijn er straks beperkingen. Wie drank, tabak, chocola, brandstof, parfum, fotocamera's of computers importeert om die voor een vriendenprijsje van de hand te doen, kan lelijk zijn neus stoten. „De nieu we vrijheid mag immers niet leiden tot on eerlijke concurrentie van de handel", aldus een woordvoerder van de douane. Importeurs betalen in het land waar zij inkopen geen BTW, maar wel in het land waar ze gevestigd zijn. Particulieren betalen het BTW-tarief van het land waar de spullen zijn gekocht en dat kan soms flink schelen. Het kan daardoor aantrekkelijk zijn met de auto naar Duitsland te rijden en daar per soonlijk de allernieuwste keukenapparatuur te kopen. Duitsland. Luxemburg en Spanje heffen slechts 15 procent BTW terwijl de koplopers Ierland en Denemarken 21 en 25 procent rekenen. Geheime lijst Om te voorkomen dat iedere ambtenaar op eigen houtje gaat uitmaken welke hoeveel heden drank of sigaretten 'aannemelijk zijn voor persoonlijk gebruik', hebben de minis ters van financiën in Brussel richtlijnen op gesteld. Officieel bestaan deze normen niet, want daarmee zou geknabbeld worden aan het principe dat goederen vrij van de ene lidstaat naar de andere kunnen worden ver voerd. Het ministerie van financiën is uiterst te rughoudend over dc 'geheime lijst'. Een woordvoerder wil slechts een tipje van de sluier oplichten. „Wie met sigaretten uit Portugal terugkomt, moet wel een heel zware roker zijn redeneert hij. Dat kan dus niet. Een aanhanger met 300 flessen Bordeaux kan evenmin Er zit enige willekeur in de lijst. Wie met meer dan 110 liter bier Nederland binnen rijdt een krat of twaalf maakt zich ver dacht. Negentig liter wijn. meer dan hon derd flessen, is weer acceptabel. Een koffer bak vol sigaretten is zonder meer verdacht. Vijf sloffen, vinden de samenstellers van de geheime lijst die overigens nog niet defi nitief is samengesteld nog net accepta bel. Zolang er BTW-verschillen zijn, blijft het voor vakantieganger en zakenman aantrek kelijk de ogen open en een beetje ruimte in de koffer vrij te houden. Overigens wordt aan de Europese binnengrenzen niet meer gecontroleerd of er wordt gesmokkeld. Dat gebeurt slechts steekproefsgewijs en in principe kunnen 'toeristen' overal worden aangehouden. Een en ander zal met terug houdendheid gebeuren want. zo zegt de woordvoerder van Financiën, „we willen natuurlijk geen politiestaat".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3