Colombia verstrikt in web van geweld Feiten &Meningen Spijbelaars strafbaar stellen EG bedreigt Spaanse steppenmilieu Twijfels over zin militaire steun hulptransporten DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 De Colombiaanse media en zakenwereld hebben gisteren hun steun uitge sproken voor de noodtoe stand die president Cesar Gaviria een dag eerder had uitgeroepen om linkse re bellen in het land te be strijden. Linkse leiders hebben de maatregel ech ter bekritiseerd. Gouver neur Omar Bequero van de centraal gelegen deel staat Meta, waar het verzet actief is, brak met de gele deren van zijn regerende Liberale Partij door te zeg gen dat de noodtoestand alleen maar leidt tot meer geweld. De noodtoestand werd afgekondigd na aan slagen afgelopen weekein de van het Simon Bolivar Guerrilla Coördinator, een koepelorgan isatie waarbij de guerrillabewegingen FARC en ELN zijn aange sloten. Overheid reageert met versterking leger en politie Colombia raakt verstrikt in een nieuwe geweldspiraal. Een oplossing lijkt met de dag verder weg. Oproepen om de guerrilla energiek te bestrijden werden het afgelopen weekeinde beantwoord met talrijke bomaanslagen, die aan zeker derig mensen het leven hebben gekost. IPS Na een periode van betrekkelij ke rust loopt het aantal doden de laatste maanden aanzienlijk op. Kranten hebben aparte ru brieken waarin de laatste 'stan den' worden bijgehouden. Ter wijl burgers, militairen, politie mensen, rebellen en drugshan delaren worden gedood, ziet de regering als enige uitweg het versterken van leger en politie. Maar ironisch genoeg gebeurt dat in een situatie waarin aan alles gebrek is, behalve aan wa pens en mensen die ermee wil len schieten. „De regering wijst elke druk van buiten af en buigt niet voor inti midatie", zei president Cesar Gaviria, toen hij de vorming van 22 nieuwe compagnieën aan kondigde, waarvoor volgend jaar 10.000 nieuwe soldaten zul len worden gerecruteerd. Het linkse verzet moet de totale oor log worden verklaard, zo vindt hij. Volgens cijfers van het ka tholieke Volksbureau voor On derzoek en Onderwijs vielen tussen november 1991 en au gustus van dit jaar bij botsingen tussen de overkoepelende ver zetsorganisatie Simon Bolivar Guerrilla Coördinator en het Colombiaanse leger in totaal 1226 doden, onder wie 297 mili tairen en politiemensen, 859 guerrrillastrijders en 70 burgers. Het ministerie van defensie maakte bekend dat tussen 1 au gustus en 2 november van dit jaar in de strijd tegen het linkse verzet 148 militairen en 274 op standelingen zijn omgekomen. Burgerslachtoffers Dat de strijd ook onder de bur gers een toenemend aantal slachtoffers eist, wordt duidelijk uit de volgende cijfers. In de laatste drie maanden kwamen 101 plattelandsbewoners om, in de negen maanden daarvoor in totaal 171. Daarnaast kwamen bij diverse geweldsacties in de steden tussen november vorig jaar en juli '92 nog eens 210 be woners van de grote steden om. In dezelfde periode 'verdwenen' 91 mensen. Volgens de Colombiaanse sena tor Luis Guillermo Giraldo, die een anti-ontvoeringswet indien de, doen zich 75 procent van al le ontvoeringszaken in de we reld in Colombia voor. De ont voeringen worden toegeschre ven aan de guerrillaorganisaties en aan de onderwereld. Sinds vorig jaar vonden er 3000 ont voeringen plaats. De autoritei ten denken echter dat het wer kelijke aantal dichter bij de 6000 ligt, omdat veel zaken uit angst voor wraaknemingen niet wor den aangegeven. De Colombianen worden de ontvoeringen en de doden moe. Maar een oplossing aan de on derhandelingstafel raakt steeds verder buiten het gezichtsveld. Als het niet anders kan moeten we de totale oorlog uitroepen. In ieder geval hebben we ge noeg van dialogen en overeen komsten", schreef Enrique San tos Castillo, hoofdredacteur van de invloedrijkste Colombiaanse krant El Tiempo. Daartegenover staat de mening van het liberale parlementslid Alberto Santofimio. Volgens hem moeten de wegen voor on derhandelingen open worden gelaten. „Geweld beantwoorden met nog meer geweld leidt al leen maar toe meer doden", zo vindt hij. Chronische ziekte In Colombia lijkt het geweld een chronische ziekte. In feite gaan de huidige gevechten te rug op ontwikkelingen in de vo rige eeuw. Rond de eeuwwisse ling vond de 'Oorlog van dui zend dagen' plaats tussen de conservatieven en de liberalen. Ook in deze eeuw, aan het eind van de jaren veertig begon een periode die als 'La Violencia' (het geweld) bekend staat. In de strijd die toen tussen de rivali serende partijen uitbrak vielen ruim 300.000 doden. Hier ligt de directe aanleiding voor de huidige verzetsstrijd, want de zelfverdedigingsorgani saties van liberale plattelands bewoners vormden zich om tot de communistische Revolutio naire Strijdkrachten van Colom bia (FARC). Daarbij voegden zich in de jaren zestig het maoïstische Volksbevrijdingsle ger (EPL) en het Nationale Be vrijdingsleger (ELN). In de jaren zeventig ontstond een stadsguerrillaorganisatie, de Beweging van de Negentiende April (M19). Tussen 1990 en 1991 werd deze groep gelegali seerd, samen met een meerder heid van het EPL, de kleine Re volutionaire Arbeiderspartij en de indiaanse partij Quintin La- De FARC, het ELN en een deel van het gelegaliseerde EPL gin gen vervolgens samen in de Si mon Bolivar Guerrilla Coördi nator die over het hele land tus sen de 7000 en 10.000 strijders heeft. Daarbij kwam in de jaren zeventig nog het probleem van de drugshandel. Deze organisa ties met hun gewapende en enorme financiële macht zijn tot alle lagen van de Colom biaanse maatschappij doorge drongen. Dit voegde nog eens een extra dimensie toe aan het honderd jaar oude geïnstitutio- naliseerdegeweld. Maatregel is misbruik strafrecht Jj&t v V extremadura» Dit Afrikaans aandoende tafereel, gieren die zich te goed doen aan een overleden geit, is nog in Europa te zien. Om precies te zien in Extremadura, in het midden en zuidwesten van Spanje. Dit gebied, het medi terrane steppenmilieu, is buitengewoon rijk aan flora en fauna. Lynxen, monniksgieren en keizerarend komen hier nog voor. Maar voor hoe lang nog? De Extremadura wordt bedreigd. Spanje wil als lid van de EG meedoen aan grootscheepse landbouwproduktie. Daardoor dreigen de gevarieerde steppen te worden omgezet in grootschalige akkerbouwgebieden. De authentieke flora en fauna is hierdoor ten dode opgeschreven. Om dat te voorkomen is de Nederlandse Vogelbescherming samen met haar Spaanse zusterorganisatie een actie begonnen voor het behoud van dit unieke gebied. Zodat taferelen zoals op deze foto niet louter in Afrika kunnen worden vastgelegd. FOTO MARTIJN DEJONCE Winter in Bosnië-Hercegovina grootste knelpunt budapest/zagreb runa helunga correspondent „Militaire ondersteuning voor onze transporten is belangrijk, maar je moet er geen al te grote ver wachtingen van hebben. Om op militaire wijze de veiligheid van de hulptransporten te garande ren, heb je een inzet nodig die de omvang van de VN-macht hier ver te boven gaat. Waar wij toch steeds weer op hopen, is rede. Onderhandelin gen met alle partijen blijven voor ons het v naamste middel om de doortocht t In sommige gevallen, voegt Mi chael Kates van het VN-Hoge Commissariaat voor Vluchtelin gen (Unhcr) in Zagreb eraan toe, helpt praten niet. Naar de moslimstad Tuzla in centraal- Bosnië is al tijden geen hulp konvooi doorgedrongen, omdat op alle hoofdwegen wordt ge vochten. Tuzla is volgens Kates op dit moment de absolute blinde vlek op de kaart. Elders weten de transporten meestal wel door te dringen, al komt er te weinig voedsel om een voorraad voor de komende maanden op te bouwen. Bovendien is er een groot tekort aan materiaal, zoals plastic (nodig om kapotte ra men te repareren), houtkachel tjes en tenten. Maar de grootste struikelblok ken op dit moment zijn de te korten aan goed transportmate riaal en de invallende winter. De Unhcr hoopt dat het eerste probleem wordt opgelost als de ze week 200 Nederlandse en 100 Belgische trucks arriveren. „Dat is legermateriaal, gebouwd voor transport onder zware om standigheden. Daarmee moet het mogelijk zijn om de hulp sneller te vervoeren dan tot nu toe." De militaire hulp is vol gens Kates vooral van belang om de directe veiligheid van de transporten te garanderen. Vooral enkele maanden geleden kwam het nog wel eens voor dat konvooien overvallen en ge plunderd werden. „Die kans is veel kleiner als we worden be geleid." Ook dat garandeert trouwens nog geen vrije doortocht, aldus de ervaring van de afgelopen weken. In vrij korte tijd werden twee konvooien voor een mos limgemeenschap in Servisch gebied door Servische vrouwen en kinderen geblokkeerd. Kates: „We hebben hen gezegd dat zij ook geen voedsel zouden krij gen als ze het konvooi niet doorlieten. Hun antwoord was dat ze ons toch niet door zou den laten en niet geïnteresseerd waren in onze hulp. Het is een pathetische actie, maar wel een probleem, want je rijdt niet zo maar over de tenen van vrou wen en kinderen heen." Maar het echte knelpunt, en daar kunnen onderhandelingen of extra soldaten weinig aan veranderen, is de winter. Een groot deel van de doorgaande wegen» in Bosnië is of zwaar be schadigd, of ze ligt regelmatig onder vuur. En de kleine berg wegen die nu worden gebruikt, zijn in de winter door sneeuw val grotendeels onbegaanbaar. Het slechte weer begint nu al parten te spelen, met name bij de transporten naar Sarajevo. Die stad ligt vanwege zijn hoog te in deze tijd van het jaar regel matig in de mist. Op die manier, vreest Kates, zal het niet lukken een buffer voor de winter op te bouwen. „Dat is een van onze grootste zorgen. Over het geheel genomen is de situatie in Bosnië op dit mo ment nog niet rampzalig. Er zijn wel tekorten en mensen eten slecht en eenzijdig. Maar het is nog niet zo dat ze van de hon ger omkomen." Dat komt voor een deel omdat Bosnië een agrarische samenleving is en mensen vaak nog eigen voorra den hadden. Maar die raken op en als ze niet worden aange vuld, dreigt er deze winter een echte hongersnood. Vooral in Sarajevo is de situatie ernstig door de dichte concen tratie van mensen. „Alle voorra den zijn op. De bevolking leeft echt van dag tot dag, onder per manente druk van gevechten en ze is volkomen afhankelijk van hulp. Bovendien is er geen ver warming, geen electriciteit en het is er inmiddels al behoorlijk koud." Volgens schattingen van de Verenigde Naties komt maar de helft van de benodigde hoe veelheid voedsel de stad bin nen, zodat een echte hongers nood niet ver is. De eerste teke nen dienen zich al aan. Kates: „Mensen zijn verzwakt en dat kan een kleine ziekte al rampza lig zijn, een verkoudheid kan omslaan in een dodelijke long ontsteking. Er hoeft maar iets te gebeuren om een ernstige epi demie te veroorzaken." den haag gus schreuders juridisch medewerker Nederland dreigt binnenkort een grote stijging van de jeugd criminaliteit te beleven. Ten minste, als de door staatssecre taris Wallage (onderwijs) voor gestelde wijziging van de Leer plichtwet ongewijzigd zou doorgaan. Tot de maatregelen die hij wil nemen om het onge oorloofde schoolverzuim terug te dringen, behoort het straf baar stellen van leerlingen. Om dat veel ouders geen vat op hun spijbelende kinderen hebben, moeten de boosdoeners zelf worden aangepakt via het straf recht. Boetes, alternatieve straf fen of zelfs een maand gevange nis behoren tot het voorgestelde sanctiepakket. Waarom moet dit voorstel wel leiden tot groei van de crimina liteit? Het antwoord is heel een voudig: tot de oorzaken van stij gende criminaliteit behoort de toename van het aantal mensen dat onder een bepaalde regeling valt waarin strafbare feiten wor den omschreven. Stel dat in Ne derland, in navolging van som mige Arabische landen, het ple gen van overspel strafbaar wordt verklaard: een duizeling wekkende stijging van de crimi naliteit zou het gevolg zijn. In Italië, om een ander voorbeeld te noemen, is het gevangenis systeem volkomen onbeheers baar geworden sinds daar het gebruik van drugs strafbaar is gesteld. Al te vaak moet het strafrecht dienen als een aspirientje tegen TOM JANSSEN maatschappelijk kwaad, zonder dat duidelijk is of de strafbaar stelling kan bijdragen tot een betere normhandhaving en zonder dat rekening wordt ge houden met ongewenste ne ven-effecten. Als men de wer kingvan het strafrecht uitbreidt tot spijbelaars, die nodig moe ten worden aangepakt, dan zijn die ongewenste neven-effecten makkellijk te voorspellen. Een grotere belasting van het Open baar Ministerie en de rechterlij ke macht, die toch al steen en been klagen over de werkdruk. Een vergroting van het cellente kort. Maar bovenal: de crimina lisering van gedrag dat welis waar hoogst kwalijk en maat schappelijk schadelijk is, maar dat door opsluiting van de da ders op geen enkele manier wordt verbeterd. De gevangenis valt weliswaar soms ook als een soort school te beschouwen, maar je moet er niet aan den ken wat de spijbelaars daar zul len leren. Niets veel goeds. Nu weet Wallage dit alles ook en waarschijnlijk heeft hij hele maal niet de bedoeling om spij belende leerlingen werkelijk achter slot en grendel te zetten. De werkelijke bedoeling is via de strafbaarstelling meer be voegdheden te creëren, zodat politie en andere instanties be ter kunnen optreden tegen een groep waar ouders geen greep op hebben. Maar als het Open baar Ministerie niet van zins is spijbelaars te berechten, is de strafbedreiging niets anders dan misbruik van het strafrecht. Het strafrecht is namelijk bedoeld om te straffen en als die bedoe ling er niet is, verdienen andere sanctiesystemen of betere soci ale controle de voorkeur. Twee voorwaarden Er moeten altijd twee voorwaar den vervuld zijn om ongewenst gedrag strafbaar te stellen. Ten eerste moet het gaan om een norm waarvan de naleving van groot belang is voor de samen leving. En ten tweede moet dui delijk zijn dat naleving van de norm onvoldoende verzekerd is zonder strafbaarstelling. Dan moet de op te leggen straf ook nog hoog genoeg zijn om het gewenste gedrag af te dwingen. Precies om deze reden werkt de strafbaarstelling van drugsge bruik nooit ofte nimmer. Te genover werkelijk massale over treding staat het strafrecht machteloos, tenzij er draconi sche straffen worden opgelegd. Het is de vraag of het onderwijs gediend is met dwangmaatrege len tegen leerlingen die buiten de boot vallen en/of strafrechte lijk optreden die leerlingen zelf kan helpen. Het is echter geen vraag of het strafrecht een ge schift instrument is om dit soort problemen op te lossen: ons rechtssysteem is er zeker niet mee gediend. Hoe meer re gelingen, hoe meer strafbare feiten, hoe moeilijker wordt de rechtshandhaving. De juridise ring van de maatschappij kan op den duur ook het rechtssys teem zelf onbeheersbaar ma ken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2