Leidsch Kamer zet druk op vakcentrales Dagblad t 19 Lakenfeesten op losse schroeven Parijs door de bocht bij handelsoorlog Rijexamen 16 duurder Kamsteeg Vleesfabriek Sassenheim gaat in vlammen op Koninklijk bezoek aan synagoge 'Blauwbaard was in werkelijkheid redder van Frankrijk' GOED NIEUWS DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40004 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Computerveilingen sê -j Ex-lnfotheek-direc- I teur Van Leenen mikt met computerveilin gen op de binnenlandse markt en Oost-Europa. Bollen Schilder André de Graaft is in de ban Rob van Dijk yi Voorhouter Rob Z I van Dijk verdedigt i van de Bollenstreek. Werk I zondag het doel van Feye- van hem is te zien in gale- noord. Ed de Goey is aan rie Catharina in Hillegom. een enkel geblesseerd. CDA en WD sturen aan op loonmaatregel Onder grote druk hebben werkgevers en werknemers vanmiddag hun pogingen voortgezet om tot een geza menlijke inzet te komen bij de hervatting morgenavond van het gesprek met het kabinet over een centraal ak koord. In schriftelijke vragen hebben CDA en WD laten doorschemeren alsnog aan te sturen op een loonmaatre gel als werkgevers en bonden weigeren de nullijn voor 1993 aan te houden. den haag anp-gpdKNOV-collega Kamminga stelt daarentegen dat zelfs behoud van de werkgelegenheid al een harde dobber wordt. FNV-voorzitter Stekelenburg, die had laten doorschemeren De Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en vakcentrales, zou vanmiddag een ontwerp-overeenkomst op tafel leggen als uitgangspunt voor de verdere onderhandelin gen. Maar dat zegt niets over de kansen op een akkoord, aldus een van de onderhandelaars. Vakcentrales en werkgevers liggen nog ver uit elkaar. De werkgevers willen de nullijn voor in elk geval het eerste kwartaal van 1993. Daarna zou op basis van de economische met minder dan 2,5 procent loonsverhoging (de verwachte inflatie voor volgend jaar) ge noegen te willen nemen in ruil voor harde afspraken over meer werkgelegenheid, kreeg gisteren de wind van voren in eigen kring. De grootste FNV-bond, de Industriebond, en de Ver- voersbond willen in elk geval 2,5 procent en laten hun eis ontwikkelingen verder gepraat 0,75 procent extra afhangen van de uitkomst van het centraal overleg. De vraag is verder wat het ka binet morgenavond nog kan in- moeten worden. VNO-\ Rinnooy Kan liet weten in ruil daarvoor bereid te zijn tot af spraken over meer banen. Zijn LODEN LOMAN LEEFMANS De Lakenfeesten dreigen in '93 ernstig gekortwiekt te worden. Evenementen als Leiden Culi nair, Leiden Middeleeuws, het feest op het Arsenaalplein, de Blues-kroegentocht, Mont- martre en de optredens op een waterpodium voor de Waag worden vermoedelijk ge schrapt. De organisatoren daarvan hebben aangekondigd hun ak- tiviteiten te zullen stoppen als de medewerking van de ge meente niet verbetert. Zij wil len dat de gemeente stopt met het heffen van belasting op feestterreinen en het feest lan ger laat doorgaan dan 12 uur 's nachts. Ook nemen zij het de gemeente kwalijk dat het volle pond moet worden 'betaald voor dranghekken en het schoonmaken van de straten. De organisatoren, allen ho- reca-ondernemers, willen een gesprek met burgemeester Goekoop. Hij was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. Vorige week werd duide lijk dat de brandweer over weegt de Peurbakkentocht af te gelasten wegens gebrek aan deelnemers. Pagina Leiden: Gemeente werkt Lakenfeesten tegen. Mitterrand vreest Frans isolement in EG parus hans gertsen correspondent Frankrijk is bereid water bij de wijn te doen bij de onderhande lingen over een nieuw wereld handelsakkoord (GATT). Hoe wel president Mitterrand gister avond in een televisie-interview nog een aantal slagen om de arm hield, lijkt er beweging te RUSWUK.GPD Het autorijexamen wordt met volgend jaar zestien gulden duurder. De nieuwe prijs be draagt dan 111,50. De prijsstij ging wordt veroorzaakt door een verlenging van de rijtijd met tien minuten. Dé prijzen van de overige examens worden met 4,5 pro cent verhoogd. Voor het motor rijexamen (categorie A) moet vanaf 1 januari 147 worden betaald (was 140,50). Het exa men voor categorie E (zware aanhangwagen achter perso nenauto) wordt ƒ111,50 (was ƒ95,50). De eigen (geneeskundige) verklaring gaat ook in prijs om hoog (van 23,50 naar 24,50). Het theorie-examen voor perso nenauto en motor wórdt ƒ39 (was 37,50). AUTO LEASE VOORSCHOTEN tel. 071-317436 ALPHEN a/d RIJN tel. 01720-35832 VAN. dubbel cabine en overige bedrijfswagens tot 2500 kg GVW. brengen. De bonden hebben al herhaaldelijk laten weten dat versoepeling van de WAO- maatregelen de weg naar een centraal akkoord aanmerkelijk zou effenen. Tot nu toe houdt het kabinet echter onverkort vast aan zijn plannen. Een kamermeerderheid van CDA en WD zette gisteren druk op de ketel door aan te sturen op een loonmaatregel om de door het kabinet gewenste nul lijn te realiseren. Volgens het CDA betekent het kabinetsvoor stel voor een 'adempauze' van zes maanden dat de loonstij ging volgend jaar toch te hoog uitvalt, al was het maar door de al afgesloten CAO's. WD en CDA hebben verder kritiek op het bezuiniginspakket van 2,75 miljard waartoe het ka binet gisteren besloot. Daarvan is ongeveer de helft eenmalig. Beide partijen willen dat het aandeel van de blijvende bezui nigingen groter wordt, vooral omdat nu al wordt voorzien dat er in 1994 een bezuiniging van 6 miljard gulden in het verschiet ligt. komen in de starre Franse hou ding. Volgens de Franse pers is er zelfs sprake van 'een duidelij ke versoepeling'. De Franse re gering zit echter in een lastig parket omdat de Franse boeren zich uit alle macht tegen de Amerikaanse eisen op land bouwgebied verzetten. Binnen de Europese Gemeen schap echter komt Frankrijk steeds meer alleen te staan. De meeste lidstaten voelen er niets voor om het op een handelsoor log met de Verenigde Staten te laten aankomen. Volgens Mitterrand zou een Frans isolement binnen de EG 'zeer gevaarlijk' zijn, maar hij bepleitte gisteravond in het te levisie-interview Europese te genmaatregelen als de Amerika nen in december sancties tref fen tegen een pakket Europese produkten. Bij het overleg van de EG-ministers van buiten landse zaken in Brussel is giste ren echter gebleken dat de meeste lidstaten Frankrijk daar in niet willen volgen. Mitterrand heeft daaruit vol gens waarnemers in Parijs nu de conclusie getrokken dat Frankrijk de meeste Amerikaan se eisen op landbouwgebied moet accepteren als de Verenig de Staten op hun beurt meer concessies doen op het gebied van industrie en diensten. „We hebben een evenwichtig akkoord nodig. Het debat gaat momenteel veel te veel over de landbouw, terwijl industrie en diensten minstens zo belangrijk zijn", aldus Mitterrand gisteren. FOTO HIELCO KUIPERS Brandweerlieden waren vanochtend temidden van de rokende puinhopen in Sassenheim bezig met de nablussing. sassenheim paul de v Voor de tweede keer binnen 36 uur heeft in de Bollenstreek een grote brand ge woed. Een 2500 vierkante meter grote hal van Vleesverwerkende Industrie Van der Mey aan de Hoofdstraat in Sassenheim werd vanmorgen een prooi van de vlam men. Op ongeveer een kilometer afstand brandde zondag een Voorhouts bollenex- portbedrijf tot de grond toe af. De politie houdt ernstig rekening met brandstich ting. De brand werd vanmorgen even voor vieren ontdekt door medewerkers die naar hun werk kwamen. Brandweerkorpsen van Sassenheim, Voorhout, Leiden en Lis- se bestreden het vuur met 80 brandweer lieden en tien voertuigen. De brand heeft de enorme hal, waarin alleen al 700 vierkante meter koel- en vriescellen was ondergebracht, volledig verwoest. In de hal stonden ook alle ver pakkingsmachines. Verder is ongeveer 100.000 kilo vlees en vleeswaren verbrand. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor omdat bij Van der Mey 's nachts niet gewerkt wordt. De schade wordt door de directie geschat op 5 tot 6 miljoen gulden. Het bedrijf is verzekerd. De brandweer richtte zich bij het blus werk vooral op de omnringende gebou wen. Zodoende konden het kantoor en de uitbenerij van Van der Mey, een bollenex- portbedrijf en een aantal woningen voor brand worden behoed. De bewoners van de huizen vlakbij de vleesfabriek werden uit voorzorg geëvacueerd. Omdat een gro te hoeveelheid verpakkingsmateriaal in vlammen opging, werden in een straal van 750 meter metingen verricht op de aanwe zigheid van giftige stoffen. Die -werden niet aangetroffen. Kort voor half zes gaf de brandweer het sein 'brand meester', maar het nablussen heeft nog uren in beslag ge nomen. De Hoofdstraat is al die tijd afge sloten geweest voor het verkeer. Willemstad Voor de prinsen Willem Alexander, Jo- han Friso en Constantijn (v.l.n.r) vormt het bezoek aan de Nederlandse Antillen hun eerste belangrijke optreden in het openbaar. Minister Hirsch Baffin van justitie moet er dan ook voor zorgen dat de prinsen zich op hun gemak voelen. Gisteren woonden de prinsen een bijzondere dienst bij in de Mkve Israël Synagoge in Willemstad. De synagoge is de oudste nog in gebruik zijnde in de Nieuwe Wereld. Zij werd in 1732 ingewijd. Hoewel het niet de bedoeling was dat de koningin een toespraak zou houden tijdens het bezoek, herdacht zij gisteren toch met enkele woorden de slachtoffers van de Bijlmerramp. „Wij kunnen moeilijk onze vreugde over ons bezoek tot uitdrukking brengen zonder stil te staan bij deze in greep in het leven van allen die door de ramp zijn ge troffen." FOTO» ANP Gilles de Rais, de beruchtste moorde naar uit de Franse geschiedenis, is op ondeugdelijke gronden in 1440 opge hangen en verbrand. De man die model heeft gestaan voor Blauwbaard uit de vertellingen van de 17de eeuwse Franse schrijver Charles Perrault, moet gereha biliteerd worden, zo heeft een 'eretribu- naal' gisteren in Parijs geoordeeld. Ruim 550 jaar nadat Gilles de Rais werd terechtgesteld wegens seksueel misbruik van en moord op 150 kinde ren, hekserij, ketterij en sodomie, be paalden de negen wijzen, onder wie rechters en een voormalige minister van justitie dat er onvoldoende bewijs materiaal was om de strijdmakker van Jeanne d'Arc te veroordelen. Er is ge marteld om bekentenissen af te dwin gen en bovendien werden enkele rech ters financieel beter van de dood van Gilles de Rais, een van de rijkste en machtigste mannen uit die tijd. Na anderhalf uur beraad in het ge bouw van de Franse senaat verzocht het tribunaal, dat overigens geen enkele rechtsgeldigheid heeft, president Mit terrand de naam van Gilles te zuiyeren. De rechters maakten er tijdens de zit ting geen geheim van dat hun sympa thie bij Gilles ligt. De surrealistisch aandoende zitting kreeg een extra dramatisch tintje toen Michel Fleury, timmerman en vice- voorzitter van een historisch genoot schap uit West-Frankrijk, de geboorte grond van De Rais, als getuige a charge verscheen. Hij was bedreigd om hem weg te houden van de hoorzitting, ver klaarde hij. Volgens hem was er geen enkele reden het oorspronkelijke vonnis aan te vechten. „Er is een mythe gecre- eerd om hem sympathiek te laten over komen. Het is allemaal intellectueel ter rorisme", aldus Fleury. Hij beschuldig de daarmee de man die de hele zaak aan het rollen heeft gebracht, Gilbert Prouteau, van incompetentie. Prouteau heeft een boek geschreven over Gilles de Rais dat de campagne tot diens re habilitatie ontketende. Een van zijn ar gumenten was dat er nooit lijken ge vonden zijn van de slachtoffers van Gil les. Het tribunaal liet zich echter weinig gelegen liggen aan Fleurys verklaring. In plaats van een beruchte moordenaar moet hij worden erkend als een van de mannen die „aan de zijde van Jeanne d'Arc Frankrijk redde". Als het tribunaal zijn zin krijgt moe ten de Franse geschiedenisboekjes wor den herschreven. De vraag is dan nog wat er moet gebeuren met het verhaal van Blauwbaard. Daarin lopen werke lijkheid en fictie (al) door elkaar heen, want om hem minder afschrikwekkend te maken vergreep Perraults creatie zich niet aan kinderen, maar aan zijn echt genotes. Geen krant ontvongen? nri 071-161400 DEL! 071-161499 HET WOORD IS AAN Willem Loeb Gedachten zijn als muisjes z ko- men op de stilte af. VANDAAG Economie/Beurs 9 Familieberichten - Programma's Regio Religie Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 10 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Kans op storm Vannacht nog een enkele bui en minimumtemperatuur 4 graden. Middagtemperatuur 11 graden Zuidelijke wind, toenemend tot krachtig 6, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard of stormachtig 7 8. In de middag draaiend naar west en aan de kust mogelijk enige tijd storm, windkracht 9. Oudste mensaap in dierentuin (50) overleden rotterdam gpd 'Britse ministers wisten van leveranties Irak' LONDEN «AFP-ANP-Rtr Drie Britse ministers en een staatssecretaris zijn in opspraak geraakt tijdens een proces in Londen over de illegale export van wapenmateriaal naar Irak. Het Hof sprak gisteren drie vroegere medewerkers van het bedrijf dat de goederen leverde vrij, nadat was gebleken dat het ministerie van handel de trans actie had goedgekeurd. Volgens de advocaten van de machinefabriek Mantrix Chur chill hebben de ministers He- seltine (handel). Rifkind (defen sie), Clarke (binnenlandse za ken) en staatssecretaris Garel- Jones (buitenlandse zaken) ge tracht „de waarheid te verhul len" tijdens het proces. Zij zou den hebben bepaald dat som mige documenten niet aan het Hof mochten worden voorge legd in verband met het 'natio nale belang'. Oud-staatssecretaris Clark (handel) vertelde de rechter dat hij het bedrijf had aangeraden te zwijgen over het mogelijke militaire gebruik van zijn pro dukten, teneinde de vereiste ex portvergunningen te krijgen. Mantrix Churchill werd be schuldigd van de illegale export tussen 1987 en 1990 van com putergestuurde draaibanken, waarmee ontstekingsmechanis men voor raketten kunnen wor den gemaakt. Tijdens het proces bleek bo vendien dat de transacties van Mantrix Churchill als dekmantel werden gebruikt om in Irak in lichtingen in te winnen. Een functionaris van de ge heime dienst vertelde dat een van de aangeklaagden. Paul Henderson, hem in Baghdad enkele malen inlichtingen had gegeven. De Britse Labour-partij heeft iniddels een onderzoek geëist naar de betrokkenheid van de ministers en noemde de ont hullingen „verbijsterend". De Liberaal-democraten drin gen aan op een juridisch onder zoek. Op de leeftijd van bijna 51 jaar is in diergaarde Blijdorp het orang-oetan-vrouwtje Julia overleden. Haar gezondheid ging de laatste weken hard ach teruit. Ze had al negen dagen niet gegeten. Julia was de oud ste in een dierentuin levende mensaap ter wereld. Normaal worden deze dieren niet veel ouder dan veertig jaar. Julia stond vorig jaar december nog volop in de belangstelling toen ze 50 werd. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DF. kRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. i Adres: Postcode: Plaats Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch (f 27.80)*. D Per kwartaal, via acceptgiro (f80,10) G Per kwartaal, automatisch (f 80,10)*. I *Nr. b»nk /gim- Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1