'Schilderij als venster op blinde muur' Kunst uit Denemarken: puur en geheimzinnig Cultuur&Kunst Geen vrouwen meer in 'Wachten op Godot' GERED Salvatore Spano naar Leiden Koenigs-collectie terecht, maar nog niet helemaal DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 19 redactie cees van hoore annemiek ruycrok (CHtT) i saskiastoeunca Expositie Wassenaars echtpaar wassenaar Schilderijen van Carl en Elisabeth Niebling zijn te zien in het Cultureel Centrum Warenar aan de Kerkstraat in Wassenaar. Na zijn pensionering begon Carl Niebling met het schilderen van landschappen en portretten. Zijn vrouw Elisa beth maakt voornamelijk acquarellen van bloemen. De expositie wordt op woensdag 18 november om 20.45 uur geopend door WD'er F. Bolkenstein. Daarna zijn de schilderijen tot en met 14 december te zien. De openingstijden van Warenar zijn van maandag tot en met vrijdag van 09.00 -16.00 uur. Cursus belichting alphen aan den run» Wie wil weten hoe een band tijdens een op treden belicht moet worden, kan terecht bij de cursus belichting van het jongerencentrum 'Het Kasteel' aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Tijdens de cursus komen verschillende as pecten, zoals lampenkennis en het lichtplan, aan de orde. Ook worden verschillende praktijksituaties uitgeprobeerd. De cursus duurt van 19 november tot en met 10 december en wordt gege ven door lichttechnicus Reier Pos van het Korzotheater in Den Haag. Aanmeldingen en informatie bij het jongerencentrum, tel. 01720-32424. Expositie Janosch alphen aan den run De kunstenaar Janosch exposeert van 14 tot en met 26 november bij galerie Hofman en Van der Zee aan de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn. Zaterdagmiddag vanaf vijf uur worden 'Janosch boeken' te koop aangeboden en is de kun stenaar aanwezig om zijn boeken te signeren. De openingstijden van de galerie zijn op woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur of na een telefonische afspraak (tel. 01720- 76752). Samuel Becketts "Wachten op Godot' mag niet meer met vrouwen op de planken worden gebracht. Dat heeft de recht bank in Parijs bepaald, zo meld de de Franse organisatie van to neelschrijvers gisteren. Het Tri bunal de Grande Instance stel de vast dat een vrouwelijke rol bezetting de aandacht van de betekenis van het stuk afleidt. Daarom is een opvoering met vrouwen stnjdig met het au teursrecht. Dat vrouwen niet in "Wachten op Godot' mogen spelen is verder geen vorm van discriminatie, aldus het - geheel uit vrouwen bestaande - rechts college. De Parijse rechtbank veroor deelde het gezelschap La Com pagnie Brut de Béton tot een symbolische schadevergoeding André de Graafflegt Bollenstreek op doek vast Kunstenaar André de Graaff voelt zich rijk in de Bollen streek. Zodra de bloembollen in bloei staan, trekt hij er met zijn schildersezel en penselen op uit. Om de Hol landse lucht en het kleurrijke bollenlandschap te schilde ren. „Een stukje cultuur", noemt hij het, vastgelegd in ro mantische olieverfschilderijen. Het resultaat is tot het eind van het jaar te zien bij galerie Catharina aan de Meerstraatpromenade in Hillegom. natuurlijke palet van kleuren vind je hier in de Bollenstreek. De lucht verandert van uur tot uur en maakt dat het landschap er steeds weer anders uit ziet. Dat vind je nergens anders ter wereld. De Hollandse meesters waren daar ook mee bezig. Zij probeerden expressie in hun schilderijen te brengen en wil den van de lucht en het land schap één geheel maken. Het is belangrijk dat het landschap op een schilderij te voelen en te ruiken is. Het moet meer zijn dan alleen een wanddecoratie. Een schilderij moet een venster op een blinde muur zijn." hillegom inge ruigrok Al heel jong raakte de van oor sprong Haarlemse kunstenaar in de ban van het schilderen, omdat ook zijn vader schilder was. Na de middelbare school koos hij hetzelfde beroep en volgde tekenlessen op avond scholen. Inmiddels hangen zijn schilderijen in landen waar hij zelf nog nooit is geweest. Expo seren doet hij echter alleen in de regio. „In de Verenigde Sta ten zijn romantische schilderij en erg geliefd. Het is me wel eens gevraagd om daar te expo seren, maar dan zou ik enkele maanden van huis moeten. Ik weet niet of ik dat er voor over heb." De natuur en de oude Hol landse meesters zijn de voor naamste bronnen van inspiratie voor de Graaff. „Het mooiste van één Franse franc wegens het uitvoeren van 'Wachten op Godot' met vrouwen. Het hof deed uitspraak in een bodem procedure die door medestan ders van de overleden Beckett De Franse uitspraak staat haaks op het vonnis uit 1988 van de rechter in kort geding in Haarlem, die bepaalde dat het stuk van Beckett wel door vrou wen mag worden gespeeld. Het kort geding was door Beckett aangespannen tegen het gezel schap De Toneelschuur. De au teur wilde daarna aanvankelijk een verbodsclausule in zijn con tracten invoeren. Die moest wij zigingen in zijn stukken door Nederlandse gezelschappen voorkomen. Hij zag daar later weer van af. HET ZUIDELIJK TONEEL "de voorstelling kan je niet koud laten" (Ivo van Hove - regisseur) donderdag 12 november LEIDSE SCHOUWBURG telefoon 071 -131943/131944 ER ZIJN NOG KAARTEN! Het drieluik van een beekje met op de achtergrond een bloem bollenveld is volgens An dré de Graaff één van zijn mooi ste werken. De drie delen van het schilderij hangen niet pre cies naast elkaar. Zowel het lin ker- als het rechterdeel zijn een stuk langer dan het middelste gedeelte. „Tijdens het schilde ren bleek dat het doek te klein was. Ik wilde er meer op heb ben. Daarom heb ik het in de vorm van een S-vormig drieluik gemaakt. Zo is het schilderij vanuit iedere hoek anders." Abstract Naast de romantische olieverf schilderijen maakt de Graaff ook abstracte werken. 'Bevlie gingen' noemt hij ze. Om even los te komen van het realisti sche werk. „Het is heerlijk om je met grove kwasten en grote potten verf uit te leven. Toch vind ik het belangrijk dat de af beelding herkenbaar blijft Dat het niet zomaar een vlakverde ling met kleuren wordt. Er moet perspectief in zitten. Ook moet de uitleg van een schilderij niet te ingewikkeld zijn. Anderen André de Graaff: „Het mooiste, natuurlijke palet van kleuren vind je hier in de Bollenstreek. moeten het ook kunnen begrij pen." Om dat te bereiken werkt de kunstenaar net zolang aan een schilderij totdat hij tevreden is. „Mijn werken zijn niet aan tijd gebonden", zegt hij. „Als ik geen zin heb om aan een schil derij te werken, smijt ik het in de hoek en raak ik het mis schien twee jaar niet meer aan. Ook komt het wel eens voor dat ik een schilderij na een half jaar van de muur haal om er nog iets aan te veranderen. Als ik het echt niet meer mooi vind, gaat er een dikke laag grondverf overheen. Dan begin ik gewoon opnieuw." Voor galeriehouder Piet Blok ker, overigens een zwager van de kunstenaar, is het de eerste keer dat hij niet-abstracte wer ken in zijn expositie-ruimte heeft hangen. „Ik merk dat ro mantische schilderijen steeds meer in trek zijn. De mensen willen iets herkenbaars zien. Toen ik een paar dagen geleden bezig was met het inrichten van de expositie, kwam een oud vrouwtje de galerie binnen lo pen. Ze keek een beetje om zich heen, pakte toen mijn arm vast en zei: „Goh, wat fijn voor u, dat u nu eindelijk eens echte schil- FOTO JAN HOLVAST derijen mag exposeren." 'Landschappen in de Bollen streek'; olieverven van André de Graaff zijn te zien tot eind december bij Kunst Gallerij Catharina, Meerstraatprome nade 12 b, Hillegom. Ope ningstijden: dinsdag t/m vrij dag van 10.00 tot 17.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en volgens afspraak. beeldende kunst Aaibare vogels, puur glaswerk en lichtgevende landschappen. Drie Denen, Jens Stobberub, Thorkild Borge Thomsen en Va- gn Hasle Nielsen hebben hun kunst naar de Deens-Neder landse galerie Laerken gebracht. Van alle drie zou ik zo wat on der mijn arm mee naar huis wil len nemen. Waarom? Omdat het materiaal niet misbruikt is. De voorwerpen zijn eenvoudig, hebben een krachtige uitstra ling en laten iets geheimzinnigs achter. Jens Stobberub (40) is autodi dact en gefascineerd door steen. Hij hakt en beitelt in het graniet zonder dat het natuurlijk ver loop van de steen wordt aange tast. Het resultaat is afhankelijk van vorm, kleur of oerkracht van zijn materiaal. In Laerken heeft Stobberub zijn ling vogels bijeengebacht. Ze variëren in omvang en gewicht. Het accent ligt bij de snavel, dat is het enige wat er meestal ge polijst uitspringt. De vorm geeft de rest aan. Een vorm die ook uitnodigt om te aaien. En dat is het vervreemdende, want vogels aai je niet en zijn toch zacht? Bij het glaswerk van Thorkild Thomsen (35) spreekt de tech niek. De vormen die hij kiest voor de schalen, vazen en kan delaars zijn niet heel bijzonder. Kom je vaker tegen. Maar daar wil hij ook niet in uitblinken. Hij legt zich juist toe op alledaagse gebruiksvoorwerpen, waarvan hij vindt dat die in onze tijd ontbreken. Zijn troef is het ver werken van glas in glas. Niets ligt erop, alle voorstellingen, zo wel abstract als figuratief, zijn in het glas zelf verwerkt. En dat fascineert en geeft het alledaag se een extra dimensie. Ook deze voorwerpen wil je steeds betas ten. De vissen, de streepjes in vaak mediterrane kleuren zitten letterlijk en figuurlijk achter doorzichtig of gekleurd glas. De derde Deen (68), de oud ste in dit gezelschap, maakt kleurrijke bijna lichtgevende landschappen. Geen plichtma tige landschappen met bomen, bossen, water en land. Nee, het is ruig, expressief, met soms de natuurelementen goed herken baar. Maar in zijn nieuwste werk zijn het eigenlijk geen concrete vormen meer. Af en toe laat Nielsen in zijn doeken mensen eruit knallen. Een man in een oranje overall, het noesti ge werkmanstype met verweer de kop, staat met zijn hoofd in een woeste lucht. Je hoort het klotsen van de zee op de achter grond en je ruikt de bosgrond. De drie Denen, die door gale riehouder Inga Ouwerkerk-Rah- beck zijn uitgenodigd, zijn in de noordelijke streken goed be kend. Ze hebben alle drie op ve le plaatsen in Denemarken, Zweden en Noorwegen geëxpo seerd. Hoewel het werk heel uit eenlopend is, passen ze goed bij elkaar. Hun werk heeft niets be dachts. En zo is de opstelling in de galerie ook. De in Italië bekende concertpianist Salva tore Spano beleeft zijn Nederlandse debuut in Leiden. Dat gebeurt op vrijdag 13 no vember in de Stadsgehoorzaal, waar hij on der meer Mazurka's en een Scherzo van Chopin uitvoert. Op het programma staan tevens 'Après d'une lecture de Dante' van Liszt en de Sonate in f opus 5 van Brahms. Spano genoot zijn opleiding aan de con servatoria van Palermo en Bologna. Hij vol tooide zijn studie bij Maria Curcio in Lon den. Behalve zijn werk als uitvoerend pia nist, is hij hoofddocent aan het conservato rium van Trapani op Sicilië. Ook leidt hij jaarlijks een 'masterclass' in Barcelona. Het concert vrijdagavond begint om 20.15 uur. Salvatore Spano. Filmprijs voor Tino Goedings doesburg/dronten gpd Tino Goedings heeft met z'n 35 minuten durende avant- garde film Via Dolorosa het Nederlands filmfestival Nova (Nederlandse organisatie van audiovisuele filmers) gewon nen. De produktie van de Doesburgse kunstenaar is in De Meervaart in Dronten met vier gouden en een zilveren plak onderscheiden. In totaal zo'n 500 produkties (speelfilms, animatiefilms, do cumentaires e.d.) hebben meegedongen naar de prijs. Na provinciale voorronden werden op de landelijke finale dag 47 films beoordeeld. Goe dings sprong er met z'n film die zich tegen het instituut kerk keert, volgens de jury ver bovenuit. Goedings heeft vaker prijzen voor z'n films ontvangen, maar is verrast dat juist deze produktie heeft gewonnen. „Het is best gebruikelijk dat je met een avant-garde film in de prijzen valt. Maar dit werk kan zonder dat dat de bedoeling is als shockerend worden erva ren en dan moet je maar af wachten hoe er op wordt gere- ageeerd. Het is een surrealis tisch werk met veel symboliek erin dat uitstekend werd ont vangen. De film komt nu in een Europees filmcircuit en dingt mee in het wereldfestival Unica. Een mooi visitekaart je". aldus Goedings die 900 gulden kwijt was aan het ver vaardigen van Via Dolorosa. Bij het glaswerk v moskou hans geleunse De Koenigs-kunstcollectie duikt na 45 jaar in Moskou op. Maar helaas. Ambassadeur Joris Vos, die afgelopen woensdag als eer ste Nederlander de verzameling prenten van de Russische cul tuurminister Sidorov te zien kreeg, moest meteen vaststellen dat er 130 tekeningen ontbre ken. Erg moeilijk doet Vos daar niet over. „Ik ben al heel blij dat ik de collectie heb mogen zien", zegt hij. Vijfenveertig jaar lang hielden de Sovjets en het laatste jaar de Russische regering de Koenigs- collectie, volgens experts dertig tot veertig miljoen gulden waard, voor Nederland verbor gen. Het waren woensdag al leen Sidorov en Vos die de col lectie bekeken. Sidorov liet via zijn secretariaat weten de pers zelfs niet te woord te willen staan. Volgens Vos wordt al deze ge heimzinnigheid veroorzaakt door het 'zeer gevoelige karak ter' van de affaire. Het feit dat president Jeltsin deze zomer per decreet bepaalde dat deze kwestie moet worden onder zocht en een speciale regerings commissie moet bepalen welke kunstwerken aan welke eigena ren behoren, doet aan dit ge voelige karakter niets af. „Sidor ov wil hier publicitair geen stunt van maken aldus Vos. Dus mag de ambassadeur ook niet vertellen waar de Koenigs- collectie zich al die tijd heeft be vonden. Ook kan hij niet zeggen in welk museum hij woensdag een deel van de collectie heeft kunnen bekijken. Wel dat zij speciaal naar dat museum is ge bracht om hem dit kijkje te gunnen. Vos is laaiend enthou siast over de kwaliteit van de collectie. „Ik ben natuurlijk een leek, maar het zag er allemaal zeer goed uit. De verzameling heeft duidelijk niet,in vochtige ruimtes gelegen. Volgens Sidor ov zijn er al die jaren ook maar een paar mensen geweest die de collectie echt hebben ge zien", aldus Vos. Hij vertelt hoe hij een doos vol tekeningen van Rembrandt en Van Ostade openmaakte. „Die Van Ostades, die kleuren. Alsof het gisteren was gemaakt", geniet hij nog na. Vos zegt het niet met zo veel woorden. Maar uit het feit dat Sidorov hem nu een aantal van 360 tekeningen heeft voorge schoteld, mag worden afgeleid dat de Russische regering de andere 130 echt niet kan vin den. Die stelling wordt onder schreven door Viktor Akinsja, een kunsthistoricus die al in 1990 onthulde dat de Koenigs- RBK: 'Uitspraken kunnen besprekingen bemoeilijken' den haag anp De Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) is bang dat uit spraken van haar afdelings hoofd K. de Jong de onder handelingen over de terug keer van de Koenigs-collectie naar Nederland zullen be moeilijken. In een bericht in NRC Handelsblad van giste ren uit De Jong harde be schuldigingen aan het adres van Irina Antonova, directeur van het Poesjkin-museum in Moskou. Antonova wist vol gens De Jong al bij haar aan treden in 1957 dat de collectie in haar museum lag. maar heeft dat tegenover Neder landse onderzoekers altijd collectie zich in het Poesjkin- museum in Moskou bevond. Akinsja: „Heel wat kunst is in de loop der jaren in privé-bezit ge komen. Zeg maar gestolen. Soms duiken er plotseling kunstwerken in het buitenland op. Een aantal jaren geleden is ontkend. Ze heeft de collectie tot juli vorig jaar onder haar hoede gehad, aldus De Jong. Directeur R.R. de Haas van de RBK zegt in een reactie dat De Jong op persoonlijke titel heeft gesproken. „Zijn opinie dekt op dit moment niet die van de RBK." De Haas wil ver der geen commentaar geven op het bericht, om niet nog meer olie op het vuur te gooi en. „Hoe meer aandacht hier aan wordt besteed, hoe slech ter dat is. Bovendien kunnen we met onze huidige tegen voeters in Moskou prima overweg, de nieuwe generatie is gelukkig totaal anders dan de oude." dat gebeurd met een tekening uit de Koenigscollectie. Die werd bij Sotheby's in Londen te koop aangeboden door de Rus sische journalist Victor Louis, een man met KGB-connecties." Akinsja vindt eigenlijk dat Ne derland nog boft. In september vorig jaar haalde hij documen ten boven water, waaruit blijkt dat al in 1957 slechts 339 teke ningen van de Koenigs-collectie in Russische musea (Poesjkin en de Petersburgse Hermitage) opgeslagen waren. Akinsja maakt ook korte metten met het 'gevoelige karakter' van de afTaire. „Ik denk dat dit ele ment zo hoog wordt opgespeeld omdat jarenlang is volgehouden dat de collectie hier niet was. Nu wordt dus de indruk gewekt dat het vreselijk veel moeite kost om de zaak helemaal bo ven water te krijgen", zegt hij. Vos is daar nog niet zo zeker van. Hij wil niets doen of laten dat teruggave van de Koenigs- collectie aan Nederland in ge vaar zou kunnen brengen. Want dat is de volgende fase. Neder land heeft al experts aangebo den om precies te inventarise ren wat er wel en wat er niet is. Sidorov heeft dat aanbod in dank aangenomen, zegt Vos. Daama kan er onderhandeld worden over teruggave. Dat kan nog wel een half jaartje duren. Sidorov heeft namelijk bedon gen dat de Koenigs-collectie eerst in Rusland wordt tentoon- gesold /mi.n hal Buobcba volk kan zien welke kunstschat ten jarenlang in museumkel ders verborgen werden gehou den.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19