'Ziekenhuis moet beter informeren' 'Ik zeg zelf wel tring als het nodig is' Verzekeraars openen jacht op autodieven Het Gesprek van de Dag 'Vrienden vonden het een mooie grap' Van Leenen gaat computers veilen Nieuwe technieken zoeken innovatieve ondernemers.!, Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. jj DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 De professor is pas 31 Als-ie college geeft, trekt hij een net pak aan. Anders lijkt hij te veel op de studenten. En bij contacten met collega's denken zij in eerste instantie met een student te maken te hebben. Zijn vrienden vonden z'n be noeming een mooie grap. Mar- tijn Polak is 31 jaar oud en sinds 1 augustus hoogleraar interna tionaal privaatrecht aan de Leidse universiteit. De jonge professor ziet er zelf ook het grappige van in. „Ik ben natuurlijk zelf opgegroeid in een tijd dat hoogleraren vooral oud waren. Ik zie het gewoon als een beroep, net als advocaat of journalist. Mensen worden misschien in verwarring ge bracht door m'n leeftijd, dat eu vel gaat vanzelf wel over." Polak heeft indertijd zijn studie rechten in Leiden in vier jaar voltooid. „Met vrije goede cij fers. Ik heb het altijd leuk ge vonden om dat wat ik deed, ook goed te doen. Ik denk ook dat het veel prettiger is om je beter in een vak te verdiepen, dan om net een zesje te halen". Pas na z'n studie raakte hij ge ïnteresseerd in het internatio naal privaatrecht. „Als ik moet uitleggen wat die studie in houdt, geef ik altijd dit voor beeld. Wanneer je in Italië op de skihellingen tegen een Frans man opbotst, van welk land is dan het recht van toepassing. Op college heb ik het voorbeeld gegeven van Goldreyer, de Amerikaanse restaurateur die werd beticht van foutieve res tauratie van een schilderij en nu tien miljoen schadevergoeding eist van het Stedelijk Museum. Als je dit soort voorbeelden noemt, begrijpen de meeste mensen wel dat het een vak is. Ik vind dat het heeft wel iets swingends heeft". Na een studie van een jaar aan Martijn Polak: „Ik ben oud waren." een Amerikaanse universiteit, werd Polak wetenschappelijk medewerker om een proef schrift te schrijven. Daarna trad hij in dienst bij een groot Haags advocatenkantoor. „Aanvanke lijk leek me wetenschap het eni ge aantrekkelijke, ik dacht dat de advocatuur te oppervlakkig zou zijn. Dat is niet waar, het is dynamisch. Als een cliënt je 's middags opbelt dat hij de vol gende dag een kort geding wil aanspannen en het loopt alle maal goed af, dan voel je je een enorme held De advocatuur combineerde Polak de laatste twee jaar met een buitengewoon hoogleraar schap aan de Katholieke univer siteit van Tilburg, voor één dag in de week. Vervolgens werd 'm gevraagd fulltimer in Leiden te worden. „Vroeger dacht ik wel: prachtig, hoogleraar in Leiden. Maar het is niet zo dat ik daar bewust naar toe heb gewerkt. Er id in een tijd dat hoogleraren vooral foto loek zuyderduin bestaat ook geen boekje: hoe word ik professor. Voor hetzelf de geld word je helemaal nooit gevraagd. Dat is ook een van de redenen dat ik het heb gedaan. Zo'n kans krijg je misschien niet Polak bevestigt dat het 'm alle maal gewoon 'overkomen' is. „Het is ook niet zo dat ik fliere- fluitend door het leven ga. Ik heb steeds m'n best gedaan, maar niet steeds tien jaar voor uit gekeken". Vooruitkijken doet de jonge hoogleraar ook nu niet. „Het is niet zo dat je dit vak maar vijf jaar doet. De uni versiteit betaalt je om knap te worden. Je kan dan niet na kor te tijd zeggen dat je het wel heb gezien. Toch denk ik niet dat ik nu een keuze voor het leven heb gemaakt. Over vijftien jaar kan ik misschien wel weer ad vocaat worden". WILLEM SPtERDUK Sommige verkeersregels lijken voor fietsers niet te gelden We hebben het allemaal moe ten leren: als je afslaat, steek je je hand uit en voor rood licht moet je stoppen. Dit zijn nog steeds officiële verkeersregels en wie zich daar niet aan houdt, begaat een overtredeing. Ook de fiets zelf moet nog steeds aan de wettelijke verplichtingen voldoende: 30 centimeter wit op het achterspatbord, een bel, voor- én achterlicht en een re flector. Behalve de kinderen van de laatste klas van de basis school, die opgaan voor het ver- keersdiploma, lijkt niemand zich meer aan de regels te hou den. Zooitje Een vergeten verkeersregel. Richting aangeven als je afslaat. In de auto vindt iedereen het de normaalste zaak van de wereld. Maar zodra de bolide plaats maakt voor de fiets, lijken de verkeersregels ineens niet meer belangrijk. „Eigenlijk zou je het wel moeten doen, maar je denkt er gewoon niet aan", zegt A. van Vliet. Een andere mevrouw kijkt wat raar op als ze op de ver keersregel wordt gewezen. „Ik kan toch zelf wel kijken of er geen auto's aankomen, daar gaat het tenslotte om, ik ben geen kind meer." De mensen houden zich niet meer aan de regels en de politie kijkt er nauwelijks nog naar om. Hebben dergelijke regels dan nog wel zin? De Leidse politie- voorlichter D. Graveland: „Re gels zijn er natuurlijk niet voor niets. Als je geen regels maakt, wordt het een zooitje. Maar als wij al die overtredingen willen aanpakken, hebben we een ver dubbeling van het politiekorps nodig." Met de fiets in de hand loopt Benny over straat. Meer dan een frame met twee wielen is het niet. Als hem wordt ge vraagd waarom zijn fiets niet aan de wettelijke verplichtingen Op een oude fiets, zonder hand uit te steken door het rode licht Verkeersles Voorlopig zal het nog wel even duren voordat deze verkeers- overtreedster 'gepakt' wordt. „Wij letten er wel op, maar het is voor ons onmogelijk om op alles tegelijk te letten. Wij stel len nu eenmaal andere priori teiten", aldus Graveland. De laatste klassen van de la gere school krijgen de leerlingen verkeersles, samengesteld door Veilig Verkeer Nederland. Die bestaat uit theorielessen en een praktijktest. Voordat ze de straat opgaan, worden de fietsen uit voerig gecontroleerd. Gelet wordt dan op de verplichte 30 centimeter wit op het ach terspatbord, de reflectoren en de bel. „Bij moutainbikes geeft dat nogal eens problemen", al dus N. Ober, van directie onder wijs. Om te zorgen dat de kinderen enthousiast meedoen, krijgen zij na afloop een verkeersdiplo- ma. „Op die manier proberen wij, in samenwerking met de scholen, weer een zekere disci pline bij te brengen." Die disci pline is nu ver te zoeken. Grave land betreurt dit. „Er moet altijd eerst een slachtoffer vallen, voordat men beseft hoe gevaar lijk het is." voldoet, zegt hij: „Dan weet je tenminste zeker dat 'ie niet ge stolen wordt. En wat die bel be treft: ik zeg zelf wel 'tring' als het nodig is." Rood Op het gevaarlijkste kruispunt van Leiden - tegenover het Cen traal Station - trekken de mees te fietsers zich weinig aan van de meest elementaire verkeers regel die er bestaat: stoppen voor rood licht. Zijn we verge ten dat de kleur rood nog altijd staat voor gevaar? Een groepje nadert de over steekplaats terwijl het stoplicht zo juist zijn groene kleur heeft verwisseld voor het rode. Een vluchtige blik over de linker schouder, is voor de meesten voldoende. Geen auto's te her kennen en oversteken maar. Naar het stoplicht wordt niet eens meer gekeken. Een scholiere voelt zich dui delijk betrapt, als ze op haar overtreding wordt gewezen. „Oh. ik wist niet dat het rood was", zegt ze verontwaardigd. Als dan blijkt dat ze te maken heeft met een lokale verslagge ver in plaats van een dienst doende ambtenaar, komt de aap uit de mouw. „Eigenlijk let ik er nooit op. Ik kijk alleen of er geen auto's aankomen. En voorlopig ben ik nog nooit aan gehouden." Huisartsen hebben vertrouwen in Rijnoord en 'Elisabeth Huisartsen in de regio verwijzen de meeste patiënten naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp, het Diaco- nessenhuis komt op de tweede plaats, Rijnoord op de derde en vierde is het Academisch Ziekenhuis Leiden. Dit blijkt uit een onderzoek dat bureau Lagendijk in op dracht van het EZL hield onder ongeveer tweehonderd huisartsen in de regio Leiden en Alphen. De tendens van het rapport is, dat de huisartsen vertrouwen hebben in ziekenhuis Rijnoord in Alphen en het Elisabeth-zieken huis in Leiderdorp. Van Leenen mikt met de veilingen op de binnenlandse markt en Oost-Europa. archieffoto hiclco kuipers Praatgroepen voor ouders en kinderen LEIDEN MONICA WESSELINC Volwassenen die te kampen hebben met psychische of psy chiatrische problemen, zullen zich niet zelden afvragen of dat negatieve effecten heeft voor hun kinderen. Omgekeerd heb ben kinderen het ook moeilijk met schuldvragen: is het hun schuld dat de ouders zo zijn. Het Riagg zet nu voor ouders en voor kinderen twee aparte praatgroepen op. De doe-praatgroep is bedoeld voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Het is geen therapiegroep. Er wordt gepraat en er worden spelletjes gedaan zodat de kin deren eventueel, opgekropte emoties en gedachten kunnen uiten. De bijeenkomsten zijn op woensdagmiddag van 15.15 uur tot 16.30 uur. De reeks bestaat uit acht bijeenkomsten en be gint op 18 november. Ouders met kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar die te kampen hebben met psychi sche problemen kunnen samen met andere ouders hierover praten. De serie is vijf avonden achtereen, te beginnen op dins dag 25 november. Voor meer informatie over de bijeenkom sten kan worden gebeld met het Riagg Zuid-Holland-noord: 071- 350650. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Voormalig Infotheek topman W. van Leenen gaat samen met het Haagse makelaarskantoor A. Pot pc-veilingen organiseren. De eerste wordt in december gehouden. Een datum is nog niet bekend. Naast pc's worden ook printers en software aange boden. Als de veiling een succes wordt, wil Van Leenen een ge specialiseerd veilinghuis voor pc's oprichten. De koper betaalt op de veiling 15 procent veiling- kosten plus de BTW. De verko per moet tien procent neertel len. De Leidse computerhande laar kwam op het idee veilingen te organiseren via zijn tweede hands bedrijf Restart. Daar blijkt met twee groepen die ma teriaal aanbieden moeilijk tot overeenstemming te komen: de particulieren en de grote aan bieders. De particulier omdat ze vaak een hogere inruilprijs ver wacht dan de handel wil bieden en de grotere aanbieder omdat ze met partijen komt die te groot zijn om in één keer door Restart te worden aangekocht. Van Leenen mikt met de vei ling niet alleen op de binnen landse markt. Nu al doet hij in cidenteel zaken met Oost-Euro pa. Omdat kopers uit het voor malige Oostblok vooral in grote partijen zijn geïnteresseerd, ver wacht hij de handel met dat deel van Europa flink te kunnen uitbreiden. Nadat vorig jaar computergi gant Infotheek failliet werd ver klaard, ging Van Leenen verder in de computerbranche. Aan de Overrijn in Leiden (in hetzelfde pand waar hij tien jaar geleden zijn eerste Infotheek-kantoor had) ging hij weer aan de slag met de bedrijven Microfix en Restart. Microfix richt zich op reparatie van pc's, Restart ver handelt oudere modellen. Van Leenen bezit momenteel 60 procent van Microfix. Hij heeft een optie op 90 procent van het aandelenpakket van Restart. Tanker maakt slagzij NOOWDWUK ANP De 500 ton metende tanker Gold Crest is gisteren voor de kust van Noordwijk in proble men gekomen. Bij windkracht vijf maakte het schip door nog onbekende oorzaak slagzij, al dus de Kustwacht. De beman ning heeft de problemen zelf verholpen. In de loop van de avond bereikte het schip Vlis- singcn. LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het bureau stelt verder vast dat huisartsen willen dat specialis ten van het Elisabeth-zieken huis in Leiderdorp hen beter en sneller op de hoogte brengen over het welzijn van hun pa tiënten. En er moet wat worden gedaan aan de lange wachttij den, die er zijn voor opname en de poliklinieken. De huisartsen verwachten in de eerste plaats van de ziekenhui zen medische- en verpleegkun dige deskundigheid. „Belangrijk is dat de huisarts goed en snel op de hoogte wordt gebracht, terwijl de patiënten correct en vriendelijk worden behandeld. Dat zijn", volgens Lagendijk, „de topverlangens, die meer dan 85 procent van de artsen noemen." De troeven van het EZL zijn de aanwezigheid van voldoende faciliteiten en uiteenlopende specialismen, de bereikbaar heid en voldoende parkeer plaatsen. De Alphense huisart sen willen dat het openbaar ver voer naar Leiderdorp wordt ver beterd. Van sommige specialis ten in het EZL vinden zij het op treden te belerend. Suggesties van de huisartsen worden ingepast in het nieuwe beleid waaraan de ziekenhuizen werken. „Het is duidelijk", meldt het ziekenhuis in zijn personeelsblad van deze maand, „dat de huisartsen nog meer aandacht verdienen en ook zullen krijgen." Leidse juriste uit kritiek op wetsvoorstel Donorgegevens LEIDEN Het wetsvoorstel Donorgege vens kunstmatige insemina tie deugt niet. Er wordt niet omschreven wat de 'zwaar wegende belangen van het kind' kunnen zijn om de anonimiteit van de zaaddo nor te doorbreken. Ook is niet vastgelegd aan welke tn teria het bestuur van de Stichting Donorgegevens kunstmatige inseminatie moet gaan toetsen en of de belangen van de donor daar bij nog kunnen meewegen. Dat stelt mr. A. Broeldiuij- sen, universitair docent aan de rechtenfaculteit san de Rijksuniversiteit leiden, in een commentaar in het Tijd schrift voor leugd- en Fami lierecht. Eerder sprak de Raad voor het Jeugdbeleid zich tegen het wetsvoorstel uit. De werkgroep Afstam ming en Donorinseminatie pleitte bij de Tweede Kamer voor een twee-loketten-sys teem waarbij de ouders en donoren kunnen kiezen voor wel of geen anonimiteit. In het wetsvoorstel van mi nister Hirsch Ballin van justi tie en staatssecretaris Simons van volksgezondheid, dat ter advisering bij de Raad van State ligt, wordt de bestaan de praktijk van anonimiteit van de zaaddonor doorbro ken. Een stichting moet vol gens het wetsvoorstel de ge gevens van donoren gaan be waren en beheren. Dat be stuur kan beslissen dat een donorkind, ook zonder toe stemming van de donor en zelfs tegen diens wil. in geval van „zwaarwegende belan gen" toegang kan krijgen tot de persoonsgegevens van de donor. Het belangrijkste bezwaar van Broekhuijsen is dat ner gens in hel wetsvoorstel is omschreven wal die zwaar wegende belangen van het kind kunnen zijn. Daarnaast ontbreekt volgens Broekhuij sen onderzoeksmateriaal over de beleving van kinde ren ten aanzien van hun ver wekking. Het bestuur van de stichting is volgens volgens Broekhuijsen geen onafhan kelijke m hterujke instantie en onbevoegd om over de openbaarmaking van de ge gevens te beslissen. Denkt u wel eens over de mogelijkheden die nieuwe S/i^ II technologie voor uw bedrijf heeft? Neem dan contact J fl op met het InnovatieCentrum Den Haag. Dat geeft f I elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf objectief en praktisch advies over toepassingen van N T (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. NOORD WUK MONICA WESSELING Veertig verzekeringsmaat schappijen, waaronder het Zil veren Kruis uit Noordwijk, gaan samen op zoek naar ge stolen auto's. Er is een bureau ingehuurd, het Centraal On derzoeksbureau Bergweg bv. dat in binnen- en buitenland 'speurders' inzet. Het bureau verwacht per jaar 400 gestolen auto's te kunnen vinden. Jaarlijks worden in Neder land 25.000 auto's gestolen. Daarvan wordt ruim 40 pro cent nooit teruggevonden. Omdat het aantal diefstallen nog steeds groeit, hebben de maatschappijen nu het bureau ingeschakeld. Over de manier waarop de auto's worden op gespoord, laat directeur S. Le- vison van het onderzoeksbu reau zich niet uit. „In elk geval richten we ons niet op de da der, maar alleen op het voer tuig." De schatting jaarlijks veertig auto's boven water te krijgen, baseert de directeur op een proef. Daarbij werden in vier weken tijd ruim veertig auto's teruggevonden. Levison: „We richten ons vooral op de auto's die koud worden gezet, dus voorlopig niet in de handel worden gebracht. Duur of goedkoop maakt ons niets uit." De verzekeringsmaatschap pij die een claim van een klant krijgt aangaande diefstal van een auto, kan het onderzoeks bureau opdracht geven de wa gen op te sporen. Vooraf moet de maatschappij het bureau hiervoor een bepaalde som geld betalen. Dat bedrag is niet afhankelijk van de grootte en de prijs van de auto. Zodra een auto terecht is, wordt de politie ingeseind. Of het terugvinden van een aardig deel van de gestolen au to's leidt tot verlaging van de verzekeringspremie, kan Le vison niet zeggen. „Dat is aan de verzekeringsmaatschappij en. In elk geval mag je ver wachten dat er geen pre miestijging nodig is." Voorlichter Bruintjes van het Zilveren Kruis vindt het nog te vroeg om iets te zeggen over de hoogte van de premie. „Het speurwerk moet nog beginnen en we weten dus nog niet wat het oplevert. Ik verwacht in elk geval op korte termijn geen verlaging van de premie."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17