'Het is allemaal wel héél toevallig' Een wrak geval met een rijke geschiedenis Kinderen leren dorp bekijken Regio Leiden PTT vergeet ook apotheek Haanraadts McDrive Leiderdorp blijft omstreden Boekenactie: 17.000 gulden DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 Nieuwe auto gestolen voorschoten Van een afgesloten terrein van een autobedrijf aan de Voorschoterweg in Voorschoten is een gloednieuwe Volkswagen Golf spoorloos verdwenen. Het voertuig dat 47.000 gulden waard is, is vermoedelijk afgelopen weekeinde gestolen. De diefstal is gisteren pas ontdekt. Inbraakpogingen Leiderdorp leiderdorp» Inbrekers hebben gisternacht geprobeerd een deur te forceren van een winkel aan de Statendaalder in Leiderdorp. Dat lukte niet. Ook een woning aan de Ossenweide was doelwit van inbrekers: maar ook hier vingen de daders bot. De deur aan de achterkant van het huis was niet open te krijgen. Voorschoten wint Zilveren Schaats voorschoten De gemeente Voorschoten heeft van de Konink lijke Nederlandse Schaatsbond, gewest Zuid-Holland, de Zilve ren Schaats gekregen. Wethouder M. Breunesse heeft de onder scheiding, die één keer per jaar door het gewest wordt uitgereikt, in ontvangst genomen. De IJsclub Voorschoten had de gemeen te voor de prijs genomineerd. Reden was de bijdrage van 100.000 gulden die de IJsclub van de gemeente ontving voor de bouw van het nieuwe clubhuis. De Zilveren Schaats is te bekij ken in de vitrine in de hal van het gemeentehuis. CDA-ledenvergadering over TGV leiderdorp» De ledenvergadering van de Leiderdorpse CDA-af- deling praat op 12 november over de rijksweg A4 en de TGV. Het Tweede Kamerlid M. van Vlijmen houdt een inleiding over de verbreding van de rijksweg en de dreigende komst van de trein, waarna de CDA-leden kunnen discussiëren. De vergadering be gint om 20.30 uur in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeest laan. Sassenheimse vleesverwerker getroffen door zware brand Vervolg van voorpagina F. van der Sijde, directeur van de afdeling verkoop van J.G. van der Mey bv, bemant de telefoon. En die rinkelt bijna onophoudelijk in het kantoor van de Sassenheimse vleesverwerker. Collega's, klanten en leveranciers hebben het nieuws op de radio gehoord en bellen met de vraag wat er in hemelsnaam aan de hand is. De schrik én de woede bij de eigenaar van de gloednieuwe Leiderdorpse apotheek Haan raadts was groot toen hij on langs het nieuwe telefoonboek opensloeg en nergens zijn naam vermeld zag. Zijn boze telefoontjes richting PTT haal den uiteraard niets meer uit maar maakten wel duidelijk wat er precies was misgegaan. Haanraadts had bij de PIT vo rig jaar schriftelijk om een ex tra vermelding in het telefoon boek gevraagd onder de noe mer 'apotheken'. In plaats van die vermelding verdween het nummer 071-419196 in de nieuwe uitgave helemaal, „Ge woon een verkeerde interpre tatie van een brief dus", zegt een inmiddels berustende Leiderdorper. Inmiddels is de PTT voor hem een advertentiecampag ne begonnen om het nummer toch onder de brengen. De eerstkomende maand zal de advertentie we kelijks in het plaatselijk week blad staan; de daarop volgen de maanden tweewekelijks, net zo lang tot er een nieuw telefoonboek uitkomt waarin Haanraadts naam ongetwijfeld wel zal prijken. Of het probleem door die advertenties is opgelost, kan Haanraadts nog niet zeggen. „De meeste mensen weten me uiteindelijk wel te vinden. Het zij omdat ze mijn nummer in de telefoonklapper hebben, hetzij via 008 of de gemeente. Maar optimaal is het natuur lijk niet. Ik ga nu dus maar be kijken in hoeverre er reële schade uit voortvloeit. Zo ja, dan klop ik opnieuw bij de PTT aan. AI eerder bleek dat twee Leidse bedrijven niet in het te lefoonboek waren opgeno men: een glas- en schildersbe drijf en een tandheelkundig la boratorium. sassenheim paul de vlieger Van der Sijde steekt steeds ge duldig zijn verhaal af. En niet zonder emotie: Alles wat je in al die jaren hebt opgebouwd zie je in drie uur tijd naar de ver dommenis gaan. Als ik naar buiten kijk, springen de tranen in mijn ogen", laat hij een klant weten. Een hal van 2500 meter op pervlakte is compleet door het vuur verwoest. „Het hart van het bedrijf is weg", zegt Van der Sijde, terwijl hij door het raam naar de schade kijkt die nu, bij het aanbreken van de dag, pas echt zichtbaar wordt. „Koelcel len, ketelhuizen, de hele ver pakkingsafdeling, de voorraad niet te vergeten - alles is één verwrongen, kromgetrokken beestenbende. Ik vind het wer kelijk onvoorstelbaar. Er werd net een nieuwe vriescel ge bouwd, die was nog niet eens klaar en nu is-ie al naar de knoppen." De dertig mensen die nor maal gesproken in de hal wer ken heeft de directie van Van der Mey voor een deel naar huis gestuurd. De rest is aan de slag gegaan bij de andere vestigin gen van het bedrijf, onder meer aan de Wasbekerlaan in Sassen- heim en in Zwanenburg. Direc teur F. van der Mey: „We probe ren zo goed en zo kwaad als het gaat toch door te werken. De drukke tijd komt er aan met de kerst in zicht. Daarvoor werd zo langzamerhand al een voorraad opgebouwd, vandaar dat de hal zo goed als vol met vlees zat: honderd ton schat ik. Maar ge lukkig zijn we niet de enigen die in het vlees zitten. Er wordt ons alle kanten hulp en ruim- Toevallig Een bijna net zo grote brand woedde afgelopen zondag in Voorhout op ongeveer een kilo meter afstand. Denkt verkoop directeur Van der Sijde aan brandstichting? „Ach, iedereen roept van alles natuurlijk. Want het is wel héél toevallig, alle maal. Maar ik kan daar echt niks zinnigs over zeggen. Ik heb zondag in Voorhout staan kij ken. Toen dacht ik nog: zoiets wens je je ergste vijand niet toe. En twee dagen later ben je zelf de klos. Maar goed, onze lieve Heer heeft gezegd: 'Het wordt nooit zo donker, of het wordt weer licht'. Laten we daar maar op vertrouwen." De Sassenheimse brandweer commandant D. Diekstra wil over eventuele brandstichting nog geen uitpraken doen. „Ik kan daar uiteraard wel iets sug gestiefs over opmerken, maar het Sassenheimse vleesverwerkingsbedrijf J.G. van der Mey bv. foto hielco kuipers daar schieten we verder weinig mee op. Feit is wel dat er hier een heleboel brandweerlieden staan te blussen die twee dagen geleden ook in Voorhout ston den." Politiewoordvoerder R. Colijn zegt dat bij het onderzoek naar de oorzaak van beide branden ernstig rekening wordt gehou den met de mogelijkheid dat er een pyromaan in de streek ac tief is. „Ons onderzoek is daar op gespitst, maar bij elke brand wordt overigens opzet niet uit gesloten. Maar als er nou van daag of morgen weer een grote brand is, dan weet je het zo goed als zeker." Het onderzoek dat de techni sche recherche naar de oorzaak van beide branden doet, kan volgens Colijn nog wel even du ren. „De oppervlakte van de door het vuur verwoeste bedrij ven is in beide gevallen zo groot dat het al een hele uitzoekerij is om te bepalen waar de brand is begonnen. En pas als we daar achter zijn, kan aan het opspo ren van een oorzaak worden ge dacht." leiderdorp liesbeth buitink De bouw van het hamburgerrestaurant Mc Drive aan de Persant Snoepweg is gisteren met de kleinst mogelijke meerderheid tien voor, negen tegen goedgekeurd door WD een meerderheid de Leiderdorpse gemeenteraad. De collegepartijen CDA en WD verwachten niet dat het parkeerplaatsrestaurant teveel auto's aantrekt, hoewel de McDrive volgens de prognoses wekelijks 5000 automobilisten van hamburgers en friet zal voorzien. „Elk bedrijf zal extra verkeer aantrekken, maar het is niet zo dat we een tweede Efteling creëren", aldus G. Hogervorst (CDA). De hamburgergigant stond al eerder op de raadsagenda en ook toen haalde de Mc Drive dank zij de stemmen van CDA en tien stemmen. De tegenstanders, D66, PvdA en Groen Links, bezetten samen negen raadszetels. D66, PvdA en Groen Links probeerden gisteravond tenminste één CDA- of WD- raadslid zo ver te krijgen dat ze tegen de bouw van de McDrive stemmen. „Hebben wij dan niets geleerd van het Meubelplein? oreerde J. Janssen (Groen Links). „Het is een onaanvaardbare milieubelasting voor de wijk Holtlant en de wijken ertegenover", probeerde ook V. Molkenboer (PvdA). Ook verantwoordelijk wethouder H. Veldstra (D66) protesteerde uitdrukkelijk tegen de bouw. De drie partijen die tegen de hamburger gigant zijn, willen dat elke stap van het bouwplan in de gemeenteraad wordt be handeld. De kwestie zal de komende tijd dus nog enkele malen in de raad terugke- Roemruchte jaren van verdwenen koffietent 'Het Eiland van Ome Nick' voorschoten miep de graaff 'Het Eiland van Ome Nick' is weggevaagd. Dezer dagen ging de Voorschotense koffietent een halve eeuw pleisterplaats van chauffeurs, vertegenwoor digers én dorpsgenoten te gen de vlakte. Functionele, ste nen nieuwbouw komt er straks voor in de plaats op de chique plek in de schaduw van kasteel Duivenvoorde. Alleen de naam, dat het etablissement dankte aan het feit dat het was omge ven door een slootje, zal nog doen denken aan het gammele bouwsel. Voorschotenaar Harry Perfors (73) groeide via zijn schoonva der Nic. Zonneveld in 'Het Ei land' dat hij in 1959 van 'de' ome Nick ovemam en beleefde er tot zijn vertrek in 1970 'gou den jaren'. Een terugblik op de glorietijden van een koffietentje dat tot in de verste uithoeken van het land bekendheid ge noot. „Ja, de boel ligt nu plat en dat doet je toch wel wat. Je vraagt je ook af waar die huidige eige naar aan begint om er zo'n gloednieuw zakievan te maken. Ik bedoel: Het Eiland was altijd een ouwe keet, vooral in de be ginjaren: meer dan een wrak ge val van losse deuren was het niet. Er kon acht man in en dan was het vol. Je had in het begin niet eens gas en licht. Water haalde je bij een boer verderop. De koffie kostte toen 5 cent, een gevulde koek twee duppies." „En neem nou de nieuw bouw: ik vind het een waagstuk hoor! Je zit ook nog 's vlakbij de Gouden Leeuw, als dat spul er straks staat kun je echt geen één gulden vijfentwintig voor een kop koffie meer vragen, en een uitsmijter, dat kan ook niet meer voor vijf gulden. Het is na tuurlijk wel een fantastische stand, dat blijft het. De bruilof; ten die we er hebben meege maakt, de vrienden die we er hebben gekregen... het was vaak zo vol dat de mensen moesten staan. Zestig man in dat kleine tentje!" „En veel stamgasten, ze spra- Voormalig eigenaar Hany Perfors voor de kaalslag langs de Voorschotense Veurseweg. Alleen de naam blijft. De koffietent van ome Nick wordt fi gloednieuw, stenen onderkomen. ken onderling gewoon een be paalde tijd af dat ze bij Nick zouden zijn. Ik woonde er na tuurlijk ook zo ongeveer. Om half zeven 's morgens stonden ze al op de stoep. Je maakte werkdagen van 's morgens tot 's avonds zeven, en dat ven dagen per week. Eigenlijk moordenaarswerk. Maar goed, m'n werk was m'n hobby, dus het gaf niet." Pony „Komt een veehandelaar, ene Kees Bouthoorn, binnen - met een pony! Zegt hij: geef mij maar een bakkie en zegt tegen die pony: en wat wil jij? Tegen mij weer: ik geloof dat hij een gevulde koek wil. Geef ik die koek, zegt Bouthoorn: nee, ben morgens vijf je bedonderd, je geeft je klanten er toch een schoteltje bij, hij dus ook." „Maar weet u wat het met die humor is: die moet je zien, proeven. Navertellen kan haast niet." „De laatste jaren werd het al lemaal wat minder. Je kreeg te maken met de I november-wet, de controle op alcohol werd veel strenger, vrachtwagen chauffeurs liegen zo'n schijf waarop het aantal gereden uren werd geklokt. En de sfeer liep terug.» De agressie van de men sen werd groter. Vroeger had den we nooit nergens ruzie om in de tent. Die chauffeurs waren èn goudeerlijk èn doodgoed. Ik durf te stellen dat er nooit poli tie hoefde te komen voor vecht partijen of laveloze klanten of- zo. Nee, de politie is er alleen voor de inbraken geweest! Ik heb in die 21 jaar precies geteld foto» jan holvast 83 inbraken gehad. Soms drie keer in tien dagen tijd. Verzeke ren was er natuurlijk al lang niet meer bij, dat begrijpt u." „Ach, het werd routine. Meestal was de ravage veel er ger dan de schade, want veel te halen was er niet. Kwestie van opruimen en een nieuwe ruit bestellen. De glazenmaker wist van alle ramen precies de ma ten. Heel wat keren heb ik er niet eens politiewerk van ge maakt." „Eén keer belde de politie me 's nachts: ze hadden weer een inbraak geconstateerd en de da der zou nog in de tent zitten. Wij er op af: zat er een jongetje van 12,13 jaar. Gezakt voor één of ander examen, weggelopen, durfde niet meer naar huis, wil de naar z'n opa in Den Haag en had onderweg barstende hon ger gekregen dus hier maar een ruitje ingeslagen. Wat ik ermee wilde, vroeg de politie. Ik zeg: breng dat ventje lekker naar z'n opa. Komt die opa drie dagen later ongevraagd alle schade be talen. Dat soort dingen vergeet je nooit." Erwtensoep „Op een gegeven moment was ik bijna 60, het werd allemaal minder, en ik kreeg steeds meer getob met personeel. In de hoogtijdagen had ik vier man in dat tentje staan! Maar het leek wel alsof werken in een koffie tent op een gegeven moment iets minderwaardigs werd, zo moeilijk werd het om mensen te krijgen." „Nadat ik de deur voorgoed achter me heb dichtgetrokken, ben ik nooit meer op Het Eiland teruggeweest. Ik kijk met wee moed terug op een tijd die fan tastisch was, maar teruggaan: nee. Zo zit ik nou eenmaal in el kaar, wat geweest is, is ge weest." „Maar ik kan nu nog nergens komen of ze klampen me aan: bent u niet ome Nick? Ja, die naam erfde ik van m'n voorgan ger. Van de week nog, zegt de visboer: hé, wordt het weer geen tijd voor erwtensoep? Want die erwtensoep van ons was beroemd hoor! Nicks wate rig spul, je lepel bleef er stijf rechtop in staan. Ik heb 's met een klant gewed, die had net zo'n diep bord achter z'n kiezen en twijfelde over een tweede, dat, als hij er een derde bord achteraan zou nemen, hij niks zou hoeven afrekenen. Het zweet stond op een gegeven moment op z'n voorhoofd, maar hij lepelde dat derde bord ook leeg! Hoor je achteraf dat er 's avonds bij z'n vrouw ook weer erwtensoep op het menu had gestaan." caroline van overbeeke Je bent 11 of 12 jaar, je woont in Oegstgeest en je zit op een ba sisschool. Je loopt bijna dage lijks een bekende route zonder er acht op te slaan: je kunt de weg van huis naar school en omgekeerd inmiddels wel dro men. Zo kom je door verschil lende Oegstgeester straten en loop je langs allerlei oude en nieuwe gebouwen in het dorp. Maar als je nou eens goed om je heen kijkt, wat zie je dan? En wat vind je ervan? Dat is de centrale vraag van een project van de Vereniging Oud Oegsteest (VOO) voor de kinderen van Oegstgeester ba sisscholen. 'Kijk om je heen' heeft als doel de leerlingen van de hoogste klassen van de ba sisscholen bewust te maken van hun woonomgeving en de cul turele en historische waarde daarvan. „Niet alleen oude Oegstgees- tenaren hebben wat te vertellen. Kinderen hebben ook een me ning over het Oegstgeest waarin zij wonen. Ook in het heden daagse Oegstgeest zijn veel plekken en plekjes die het be waren waard zijn. Mooie of fijne plekken, waar je nu 'gewoon' speelt of loopt of fietst, maar die misschien wel de monumenten van de toekomst zijn", staat er in de VOO-lesbrief voor de leer lingen te lezen. De voorzitter van de VOO, J. de Soeten, vindt het belangrijk dat kinderen zich bewust wor den van hun eigen leefomge ving. „Ons culturele erfgoed blijft vele generaties lang be waard. Ook nieuwe generaties moeten kennis nemen van het heden en het verleden door goed om zich een te kijken. Ik denk dat er in Oegstgeest ge noeg te zien is voor kinderen. Niet alleen monumentale ge bouwen zijn interessant, maar bij voorbeeld ook de waarop de wegen zijn aange legd: daarin kun je een bepaald patroon ontdekken dat terug voert naar een ver verleden. Het is heel leuk om dat te ontdek ken. En: jong geleerd, oud ge daan." Het gaat de VOO dus niet al leen om gebouwen maar ook om parkjes, straten, laantjes, winkels. „Waarom vind jij het de moeite waard dat iets wat misschien pas kort geleden werd gebouwd of aangelegd, er over twintig of vijftig jaar nog zal zijn? Zijn er dingen waarvan je het zonde vindt als die ver dwijnen? Zijn er misschien ook dingen waarvan je vindt dat die maar zo snel mogelijk moeten verdijnen?", zijn enkele vragen die de kinderen moeten beant woorden. Directeur H. Wegter van ba sisschool Oudenhof-Bokke- spring vindt het een zinvol pro ject. „Zo leren de kinderen ook een stukje historie van hun dorp kennen, en er is hier ge noeg te zien. Het is belangrijk dat de eigen omgeving nu eens centraal staat: zowel oude als nieuwe gebouwen. Ik denk dat de leerlingen dit heel leuk zullen vinden. We beginnen deze week met het project." Uiteindelijk moet het project uitmonden in een werkstuk waarin de kinderen tot uidruk- king moeten brengen hoe ze te gen hun omgeving aankijken en wat ze belangrijk en 'sfeerbepa lend' vinden. Het werkstuk mag van alles zijn: een beschrijving, een tekening, een plakwerk, een collage of een maquette. De bibliotheek aan de Home ruslaan heeft een aparte hoek met allerlei informatie boe ken en tijdschriften ingericht over de geschiedenis van het dorp. De kinderen kunnen daar achtergrond-informatie van daan halen. Een selectie van de werkstukken wordt in de kerst vakantie in de biblitoheek ten toongesteld. voorschoten De boekenmarkt, die de Am- nesty-werkgroepVoorschoten- /Wassenaar eind oktober in de Laurentiusschool heeft gehou den. heeft een bedrag opgele verd van 17.000 gulden. Vorig jaar, toen de boekenmarkt in Wassenaar werd gehouden. was de opbrengst 15.000 gul den. Nu gaat de werkgroep van Amnesty weer verder met het 'gewone werk'. Elke eerste dinsdag van de maand is er vanaf 19.00 uur een schrijfa- vond voor gevangenen in de Dorpskerk in Voorschoten. In formatie bij F. te Laak, tele foonnummer 760364.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16