'Sport niet blij met wethouder' College niet geschrokken van tekort bij schouwburg Leiden Unicum wil blijven ballen aan Haarlemmertrekvaart Ambtenaren gemakkelijker te bellen Sluiting zwembad De Vliet definitief Gemeente kan nauwelijks bezuinigen op personeel DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 Voonnalig voorzitter LSF pakt Van Bochove hard aan De sportverenigingen zijn niet erg tevreden over de verrichtingen van wethou der A. van Bochove. De sporters weten niet waar ze met de CDA-bestuurder aan toe zijn, en in het erg ste geval 'ontbreekt het vertrouwen'. Deze niet malse kritiek werd gisteren verwoord door raadslid P. Biegstraaten, partijgenoot van Van Bochove en voor malig voorzitter van de Leidse Sportfederatie. leiden» janet van dijk De CDA-wethouder kreeg het onlangs ook al zwaar te verdu ren omdat volgens de raadsle den de sportnota, een rapport over het Leidse welzijnsbeleid en maatregelen om allochtonen te helpen veel te lang op zich la ten wachten. Volgens Biegstraaten heeft een interview in het Leidsch Dagblad met de sportwethou der voor veel beroering gezorgd. Vooral uitspraken over mogelij ke privatisering van accommo daties, bebouwing van een deel Wethouder A. van Bochove. van de velden aan de Boshui- zerkade en de aanleg van een nieuw complex in de Stevens hof veroorzaakten onrust. „De maken zich er bezorgd Biegstraaten zelf heeft nog de meeste moeite met een moge lijke verhuizing van de dienst sport en recreatie naar het stad FOTO ARCHIEF huis. Zo'n plan geeft volgens Biegstraaten alleen maar aan dat de wethouder 'geen enkel gevoel heeft voor wat in de sportwereld leeft'. Verenigingen weten de directie nu goed te vinden in het pand aan de Sma ragdlaan, aldus Biegstraaten. „Voor de vrijwilligers wordt de drempel nu te hoog. Met ver ontwaardiging heeft de sport wereld kennis genomen van dit plan." De tijd wordt volgens het CDA-raadslid weer veertig jaar teruggedraaid. „Overal wordt gesproken over decentralisatie en wat doet de gemeente Lei den? Die gaat weer centralise ren." Hij begrijpt weinig van het argument dat de directie sport en recreatie gemakkelijker met ambtenaren van andere afdelin gen kan overleggen als ze in het stadhuis is gevestigd. „Zijn er geen telefoons, faxen, compu ters en kunnen er niet gewoon afspraken worden gemaakt? De schouwburgdirectie zit toch ook niet op het stadhuis, in het cen trum van de macht? Van Bochove zei dat hij de beslissing, die in december valt, waarschijnlijk gaat overlaten aan de topambtenaren. P. Pe ters, hoofd van de nieuwe dienst kunst en educatie waar de afdeling sport en recreatie onder valt, probeerde Bieg straaten enigszins gerust te stel len. Waarschijnlijk blijft een deel van de dienst toch geves tigd aan de Smaragdlaan. Wethouder Van Bochove voegde eraan toe dat hij vindt dat het Stadhuis sowieso een CDA-raadslid P. Biegstraaten gebouw moet worden waar mensen gemakkelijker naar binnen stappen. Daarvoor zou de benedenverdieping moeten worden verbouwd en ook de openingstijden moeten gunsti ger worden. De CDA-fractie uitte net als alle andere politieke partijen in de raad al eerder kritiek op het feit dat de vorige week versche FOTO ARCHIEF nen sportnota veel te lang op zich heeft laten wachten. „Dat een nota te laat verschijnt, dat kan gebeurenzei Biegstraat en. „Maar het is vooral erg jam mer dat u de commissieleden niet genoeg op de hoogte heeft gehouden. Als u dat had ge daan, waren de spanningen voor u nu wellicht minder groot geweest", zei hij tegen de wet houder. leiden janet v en roy klopper Het bestuur van de tennisvere niging Unicum aan de Haar lemmertrekvaart is zeer ont stemd over de plannen om het complex te ontmantelen als de Broek- en Simontjespolder wordt bebouwd. Voorzitter H. Meyer eist in een eerste reactie een alternatieve stek in de buurt van het huidige sportpark. „Als de soep al zo heet wordt gege ten. Want de gemeente moet ook het woonwagenkamp ont ruimen. Dat zie ik niet zo snel gebeuren." De gemeente heeft drie vari anten voor woningbouw in de polder. Bij twee van deze plan nen is de ontsluiting van de wijk met achthonderd huizen zo ge regeld dat Unicum moet wijken voor wegen. De dreigende ont manteling wordt aangekondigd in de sportnota die de gemeen te vorige week presenteerde. Meyer heeft geen goed woord over voor de wijze waarop de gemeente het nieuws naar bui ten heeft gebracht. „Het is zo ingrijpend dat je zou mogen verwachten dat ze het eerst even met de vereniging bespre ken. Maar we hebben er nie mand over gehoord." Meyer vraagt zich af waarom de ont sluitingswegen nou precies over de tennisbanen moeten komen. „Een gemeente moet ook oog houden voor de leuke dingen in het leven. Je kunt alles wel be bouwen. We hebben 900 en thousiaste leden en een wacht lijst. Die mensen worden allen gedupeerd." De voorzitter wijst op de enorme investeringen die Unicum de laatste jaren heeft gedaan om het complex op or de te houden. „Er is geschil derd, licht geplaatst en ga zo maar door." Een soortgelijk nieuw complex kost snel een dikke miljoen gulden, zo rekent hij voor. „I en ton per baan plus kosten van kantine en kleedka- De gemeente heeft al geop perd dat de club kan verhuizen naar het gebied Strengen- en Tengnagel. ten noorden van de Merenwijk. Het deel waar de tennisclub zich zou kunnen vestigen is echter eigendom van de gemeente Warmond. Daar mee moet de gemeente Leiden nog overleggen. „Maar het is een kwestie van lange termijn", sprak Duivesteijn van de dienst sport en recreatie enigszins geruststellend. leiden «gertvisser Wethouder H. Koek (PvdA, cul tuur) is niet gealarmeerd door het tekort vorig jaar bij de schouwburg van 120.000 gul den. „In vergelijking met eerde re jaren is het tekort afgeno men", zegt Koek. Zij wil nog dit jaar afspraken met de schouw burg-directie maken om tekor ten in de toekomst te voorko men. De wethouder wijst er op dat het tekort bij de schouw burg in 1990 nog circa drie ton bedroeg. „Het gaat de goede kant op, het wordt steeds min der", zegt Koek: „Maar er moet wel een einde aan komen." Op de totale begroting van de schouwburg, volgend jaar 2,7 miljoen gulden, is een bedrag van ruim een ton niet verschrik- kellijk groot. „Maar ik kan me voorstellen dat zo'n overschrij ding van de begroting gezien het verleden van de schouw burg beladen is", aldus Koek. Zij doelt op de tekorten eind jaren tachtig toen door een commissie uit de gemeenteraad werd vastgesteld dat het ont brak aan goede financiële con trole bij de schouwburg. Over de jaren '85, '86 en '87 boekte de schouwburg een tekort van bijna een"miljoen gulden. De af faire leidde uiteindelijk tot het vertrek van de toenmalige cul tuurwethouder F. Kuijers. Van een gebrekkige admini stratie is nu absoluut geen spra ke, zegt H. van Ree, plaatsver vangend hoofd van de directie kunst en cultuur van de ge meente: „Het verloopt absoluut probleemloos." De oorzaak van het tekort is duidelijk: De schouwburg heeft extra meer geld dan begroot uitgegeven aan technisch personeel. Werkelijke tekort Van Ree zegt dat er een hoger •tekort in de boeken is opgeno men dan in werkelijkheid het geval is. Dat heeft te maken met het feit dat kosten van tijdelijk personeel dat zowel voor de ge meente als voor de schouwburg financiële controle verrichtte, vooral aan de schouwburg zijn toegerekend. Dat zou financieel gunstiger zijn geweest voor de gemeente. Momenteel wordt uitgezocht hoe groot het werke lijke tekort bij de schouwburg precies is. Koek zegt hiervan overigens niet op de hoogte te zijn. Koek wil met de directie van de schouwburg betere afspra ken maken over het financieel beheer. Zij stelt zich voor dat de schouwburg meer vrijheid krijgt om het geld te besteden („en voordeeltjes zelf mag houden") mits de begroting niet wordt overschreden. „Niet alleen de lusten maar ook de lasten", al dus Koek. Bekeken wordt ook of de schouwburg met het huidige programma rond kan komen. In het uiterste geval, vindt Koek, moet er worden geschrapt in het programma om nieuwe te korten te voorkomen. Zij sluit overigens ook niet uit dat de schouwburg als dat nodig is, wat extra geld van de gemeente krijgt. „Maar dan zeker geen be drag van 120.000 gulden", aldus Koek. Momenteel legt de ge meente jaarlijks ruim een mil joen gulden bij de Leidse schouwburg. De suggestie die vanuit de ge meenteraad is gedaan om de schouwburg vaker te verhuren voor commerciële activiteiten, is volgens Van Ree overbodig. „Dat gebeurt al regelmatig", zegt Van Ree. leiden baarheid van het gemeentelijk personeel verbe tert. Maar, zo waarschuwde hoofd W. Deelen van de directie interne zaken gisteren al direct, er kan natuurlijk altijd nog wel mis gaan. Tijdens vakan ties bijvoorbeeld, als veel mensen er niet zijn. Geen eindeloos rinkelende telefoons meer, niet meer vijf keer worden doorverbonden, meteen weten wanneer de ambtenaar terug is die je zoekt. De installatie van een modeme telefoon centrale in april moet het veel gemakkelijker ma ken om Leidse ambtenaren op te bellen. De nieuwe gemeentelijke telefoons zijn voor zien van technische snufjes waardoor de bereik- „De bereikbaarheid is dan niet meer een tech nisch probleem, maar een organisatorisch pro bleem", constateerde D66-raadslid S. Blok. Hij vroeg om een halfjaarlijkse evaluatie. leiden De sluiting van zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg lijkt definitief. Een meerderheid van de gemeenteraad heeft er weinig moeite mee als de bespa ring die dat oplevert, wordt ge bruikt voor overkapping van zwembad De Zijl, bleek gisteren tijdens een commissievergade ring over de begroting. De meeste raadsleden begrijpen wel dat het enorm veel geld kost om het openluchtbad a dat het voldoet aan de wettelijke eisen. In een tijd dat steeds min der mensen 's zomers n Leidse regio hetzelfde lot is be schoren. Of gemeenten er niet voor kunnen zorgen dat e het helemaal eens te zijn met dit idee. Probleem is echter dat ook op dit punt het overleg met de re- zwembad gaan is dat niet verant- toch een of meerdere baden in de giogemeenten maar moeizaam woord, vinden zij. regio openblijven, zo vroeg SP- verloopt. Jammer vinden de politici het wel raadslid T. van Houten zich af. Voorschoterweg zo te verbouwen dat bijna alle buitenbaden in de Wethouder A. van Bochove zei FOTO HIELCO KUIPERS Vertegenwoordiger „Hoe kan ik nou te hard hebben gereden? Ik waag dat te betwis ten", schamperde een keurig geklede automobilist gisteren voor de Leidse kantonrechter. Hij was immers vertegenwoor diger en dus kon hij zich hele maal geen hoge snelheden per mitteren. Ach, als hij niet zo bang voor zijn rijbewijs was ge weest, had-ie gezegd dat han delsreizigers wel eens ergens op tijd moeten zijn. Een drogreden heet zoiets. Of een bewijs uit het ongerijmde. Meneer jasje, dasje, D66-bril de vertegenwoordiger zou half december van het vorig jaar op de Leiderdorpse Engelendaal met een snelheid van 90 kilo meter per uur hebben gereden. „Maar ik zat ergens rond de '70"." Op weg richting Elisabeth Ziekenhuis werd hij ter hoogte van het park Houtkamp 'op een agressieve manier' door een brigadier, die in zijn privé-auto reed, klem gezet. Rechter Morshuis zei langs zijn neus weg dat de automobilist in het verleden ook wel eens tè hard had gereden. Toen maar liefst 57 kilometer. „U moet op passen. Maar in dit geval geef ik toe dat 'zeventig' en 'negentig' veel op elkaar lijken." Mevrouw de officier van justitie wilde de gedaagde nog wel ex cuses aanbieden voor het ge drag van de brigadier. „Ze hoe ven u niet klem te rijden." De man zou trouwens 100 kilome ter hebben gereden, maar om dat de brigadier op de niet geijkte meter in zijn eigen wagen had gelet, werd rekening gehouden met een marge van tien procent. Niettemin kwam de officier tot een eis van 435 gulden. „Geen kattepis, want ik moet het zelf betalen", reageer de de verdachte. Toch meende de rechter dat de man enige clementie verdiende. Zo zou de verkeersbrigadier hem over een lengte van 800 tot 900 meter zijn gevolgd, maar hij had niet opgeschreven hoeveel afstand hij had tot de verdachte. Tel daarbij op dat hij hem daar na nog had ingehaald. En zo lang is die Engelendaal niet. Dus zette ook Morshuis zijn vraagtekens bij de geconstateer de snelheid van 90 km per uur. „Ik schat dat u zo'n 75 kilome ter hebt gereden." Waarop de zaak met 250 gulden boete werd Plesmanlaan Een andere automobilist gaf ruiterlijk toe dat hij vorig jaar april op de Leidse Plesmanlaan 81 in plaats van 50 kilometer had gereden. Logisch vond hij dat. „Klopt, ik ontken het niet. Maar het is een vierbaansweg, die niet in een woonwijk ligt, geen trottoirs kent en geen zijstraten." „Nou, er zijn wel zijstraten", weerlegde Morshuis. „Maar daar zijn stoplichten", sprak de verdachte weer. „Bo vendien, ik heb me aan de rest van het verkeer aangepast." Rechter Morshuis zelf kende de situatie op de weg waarop ook onze kroonprins eens uit de bocbt vloog. „Ik kan me voor stellen dat je daar 70 kilometer per uur zou mogen rijden", al dus de rechter die vervolgens liet blijken wel achter een aan passing van de snelheid te staan. „Maar het huidige beleid is anders. Daar kan, of mis schien wil, ik geen invloed op uitoefenen", aldus de rechter die zich wel eens meer in maat schappelijke vraagstukken mengt. Maar gisteren kon hij nog niet anders dan de automo bilist de door de officier geëiste boete van 225 gulden op leggen. Bebouwde kom Driemaal achter elkaar zou de chauffeur met een vrachtwagen in de fout zijn gegaan. Op de hoek van de Oegstgeesterweg en de Graaf Florislaan in Rijns burg was hij begin juli vorig jaar 'door rood' gereden, in Noord- wijk zou hij op de Herenweg over een doorgetrokken streep zijn gegaan en tenslotte had hij op de Noordwijkerweg binnen de bebouwde kom van Rijns- burg zijn voertuig opgetrokken tot 117 kilometer per uur. „Klopt, alleen de volgorde is wat anders, want ik kwam uit de richting Noordwijk", zo gaf de man toe, al was hij het met één van de beschuldigingen niet eens. „Die Noordwijkerweg ligt buiten de bebouwde kom. Ie mag er 80." De man achtte het vervolgens uitgesloten dat hij 117 kilometer had gehaald. „Ik heb geen eens een vrachtwa gen, het is meer een busje." En tenslotte vond hij nog een in zijn ogen verzachtende omstan digheid. Het gebeurde allemaal om kwart voor vijf, 's ochtends. Dus zo druk was het niet. „Toch had u kennelijk veel haast. Wat was er dan aan de hand?", informeerde de rechter. „Wilde u nog op tijd in bed ko men?" „Nee. ik was juist op weg naar mijn werk. Eigenlijk was ik een half uurtje te laat", bekende de verdachte. Voor de officier was het duide lijk. Door rood licht rijden kost 155 gulden, over een doorge trokken streep 130 gulden. De '117' werd inderdaad op een weg buiten de bebouwde kom gereden. Omdat het evengoed harder is dan de toegestane '80' de agenten maten zelfs 130 vroeg de officier 265 gulden. „Maar ik heb dat van zijn le vensdagen niet geredenher haalde de verdachte nog eens. De rechter was het met de eer ste twee eisen eens. „Bij het laatste feit is echter niet aange geven hoe lang u bent achter volgd en hoe ver men achter u zat. Dat kan ik niet controle ren." Waarna de eis van 265 gulden bij het oordeel met 85 gulden werd verlaagd. EMIEL FANGMANN leiden janet v Personeelswethouder A. van Bochove probeerde gisteren tijdens een commssievergade- ring over de begroting van vol gend jaar nog maar eens het eeuwige 'misverstand' uit de wereld te helpen dat ambtena ren lui zijn en dat bij de ge meente te veel mensen te wei nig doen. Het valt niet mee om in Leiden vijf ton te bezui nigen op personeelsbeleid, zo verzekerde hij de raadsleden. Deze bezuiniging is een van de voorstellen van het college van B en W om een gat van miljoenen guldens in de be groting te dichten. Er vallen geen gedwongen ontslagen. Wethouder Van Bochove gaf grif toe dat de bezuinigings voorstellen op personeelsza ken niet kloppen met eerdere uitgangspunten. De organisa tie van de gemeente wordt overhoop gehaald: de 29 di recties worden op 1 januari sa- mengnmolten tot 5 grote diensten. Afgesproken was dat deze reorganisatie geen bezui nigingsoperatie zou zijn. Nu moeten de vijf diensten toch elk een ton inleveren. „Er is sprake van een salto mortale", erkende de wethouder. ten om bezuinigingsposten te vinden. „Het wordt lastig, want de lucht is eruit. Boven dien moeten de bezuinigingen van vorig jaar op personeels zaken nog gerealiseerd wor den." De opdracht om op nieuw vijf ton te vinden legt een 'enorme druk' op de top ambtenaren, die al zo veel tijd en energie moeten steken in de organisatievernieuwing. „Er wordt ontzettend veel ver gaderd, nee, niet geleuterd."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15