Molukse kerk 'door Gods leiding' in Nederland Kerk Samenleving 'Kerk weet dat huwelijk kan stranden' Stormkans neemt toe DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 KORTWEG Opbrengst bazaar De bazaar van de Hervormde Kerk in Warmond heeft een be drag van 10.150 gulden opge bracht. Met het geld wordt vi- deo-apparatuur aangeschaft voor het gebruik bij de cateche se. Wat er overblijft wordt ver deeld tussen de diakonie en de kerkvoogdij. Met de opbrengst van de Bazaar die werd ge houden op 6 en 7 november is het bedrag overtroffen van 1986, toen voor de laatste keer de tien mille werd gepasseerd. Gospelconcert Het gospelkoor Discipel geeft op 14 en 15 november concer ten in Lisse. Het eerste optreden wordt gegeven in de Pauluskerk aan de Huishoornlaan 31. Het begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Discipel werkt de dag daarop mee aan een jeugd dienst in de Grote Kerk aan de Heereweg 250. De voorganger in deze dienst is de plaatselijke predikant J. Verdijk. Discipel is één van de toonaangevende gospelkoren van Nederland. Leger des Heiis Omgaan met de ellende in de wereld. Dat is het thema van de dienst van het Leger des Heils die op zondag 15 november wordt gehouden in het gebouw aan de Zonneweg 3 in Alpen aan den Rijn, De dienst is voor iedereen toegankelijk en begint om 10.00 uur. Voor de kinderen is er een nevendienst. Meditatie Dominee G. Ch. Duinker geeft op donderdag 19 november een lezing over meditatie in gebouw 'Onderweg' aan de Lijsterlaan 1 in Alphen aan den Rijn. Cen traal daarin staan vragen als 'Wat is meditatie', 'Hoe doe je het' en 'Kan het een functie hebben voor onze spiritualiteit'. Duinker leidt meditatiegroepen in onder andere Rotterdam, Schiedam en Brielle. De toe- gangprijs voor de lezing be draagt 4,50 gulden. De bijeen komst wordt georganiseerd door het Vrijzinning Platform. Gespreksgroep Joden Bij het Joods Maatschappelijk Werk in Den Haag begint half februari een gespreksgroep voor de joodse naoorlogse generatie. Deelname is mogelijk voor mannen en vrouwen uit de re gio Rotterdam/Den Haag, die na 1945 zijn geboren. Hr wordt onder meer gesproken over het joods-zijn, de betekenis van de oorlog, de problemen en de problematiek van Israël en de ouder-kind relaties en joodse opvoeding. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Marianne Fuchs (020-6730629, toestel 25). Oriëntatiedag Vronesteyn Jongeren die geïnteresseerd zijn in het priesterschap kunnen op zaterdag 21 november terecht op een oricntatiedag van het in stituut Vronesteyn. In deze woon- en leefgemeenschap be reiden zich zo'n dertig studen ten voor op het priesterschap in het Bisdom Rotterdam. Jongens vanaf 17 jaar zijn tijdens de ori- ontatiedag welkom van 11.00 lot 16.00 uur. Aanmeldingen via John van der Laer (student van het centrum), telefoonnummer 070-3876633. Kerkgenootschap viert 40-jarig jubileum op grootse wijze De Molukse Evangelische Kerk (GIM) in Nederland viert aan het eind van deze maand haar veertigjarig bestaan op grootse wijze. Hoewel de Molukkers sinds 1951 in bal lingschap verkeren, overheerst bij de kerk vreugde en dankbaarheid, aldus synodevoorzitter ds. J. Rutumalessy. 'Dialoog tussen katholieken en lutheranen niet gefrustreerd' EISENACH aC-EPD UTRECHT ANP De grootste Molukse kerk heeft het idee 'door Gods leiding in Nederland terecht gekomen te zijn', legt hij uit. „Wij worden als volk onderweg door God ge leid. Daarom gaan we ervan uit dat Hij ons ook weer hier van daan zal leiden. Dat klinkt mis schien irreëel, maar in de kerk is niets onmogelijk", zegt de pre dikant. Het 50-jarig bestaan van de kerk wordt misschien niet eens meer gevierd, zegt Rutumalessy hoopvol. Als de eigen Molukse staat (RMS) er komt en ook de kerk gelooft daar nog steeds vurig in kan de GIM opgaan in kerken op de Molukken. „Molukkers houden van dro men", aldus de dominee. Het 40-jarig jubileum wordt echter nog in ballingschap ge vierd, op zaterdag 28 november in de Pandahallen in Nieuw- Loosdrecht. Na een kerkdienst treden koren en Molukse pop groepen op, worden er een ten nis- en badmintontoernooi en een zangconcours gehouden en presenteren zich vele Molukse organisaties. Er worden enkele duizenden mensen verwacht. Ook vertegenwoordigers van de vele andere Molukse kerken in Nederland zijn uitgenodigd. De kerkelijke verdeeldheid on der de 50.000 Molukkers is groot. Naast de GIM (60 ge meenten met 13.000 leden) zijn er op landelijk niveau nog twee kleinere protestantse kerken en tevens zo'n twaalf onafhankelij ke plaatselijke kerken. Daar naast zijn er vele katholieke en islamitische Molukkers in Ne derland. Samenleving De GIM werd in 1952 opgericht na een breuk met de kerk in het moederland. De moederkerk riep de gelovigen in Nederland op de republiek Indonesië te er kennen. De GIM verklaarde zich echter solidair met het Zuidmo- lukse volk en met het 'recht vaardig' streven naar een eigen republiek. Kort daarop splitsten zich twee groepen van de nieu we kerk af. In 1990 is een nieuwe poging gedaan de breuken van toen te lijmen, maar de verhoudingen blijven moeizaam, verzucht Rutumalessy. Toch wil zijn kerk juist in dit jubileumjaar meer naar buiten treden. Zo wordt ook voor het eerst contact ge zocht met de Indonesische Raad van Kerken en denkt de kerk meer dan voorheen na over haar taken in de samenle ving. „We kunnen niet alleen be zorgd blijven over ons eigen volk, onze eigen cultuur, identi teit en belangen", aldus Rutu malessy. „We moeten dit jubile um aangrijpen om buiten onze eigen grenzen te treden. Dat is een grote uitdaging." f|pr De oecumene kent volgens kar dinaal Cassidy de laatste tijd enige frustraties. De dialoog tussen lutheranen en rooms-ka- tholieken heeft hier echter niet onder te lijden. Het is onjuist te zeggen dat deze dialoog zich op een dood punt bevindt. Dat zei de president van de pauselijke raad voor de eenheid gisteren te Eisenach tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de lu- thers-katholieke dialoog. Cassidy sprak tegen dat het jongste document van de con gregatie voor de geloofsleer 'een stap terug tot de tijd voor het Tweede Vaticaans Concilie' zou zijn. In de brief aan de Ameri kaanse bisschoppen over het begrip 'communio' (gemeen schap) had kardinaal Ratzinger de niet-katholieke kerken met het woord 'verminkt' aange duid. De brief wekte de indruk dat terugkeer naar Rome de enige weg naar de kerkelijke eenheid zou zijn. Deze brief betekent een te rugval in de dialoog, zo ver klaarde de Lutherse Wereldfe deratie in september tijdens haar vergadering in Madras. Daarin is niets terug te vinden van 25 jaar oecumenische dia loog. De brief van Ratzinger ademt een andere geest dan die welke in vele gesprekken tussen lutheranen en rooms-katholie- ken heeft geheerst. De benoeming van de eerste vrouwelijke bisschop in de Lu therse Kerk leidt tot ernstige problemen in de luthers-katho- lieke dialoog. De wijding van Maria Jepsen in Hamburg werpt nieuwe belemmeringen op, zo reageerde het Vaticaan in sep tember op de gebeurtenissen in Hamburg. Met het oog op deze proble men stelde dr. Gunnar Staalsett, secretaris-generaal van de LWF, gisteren voor de dialoog niet tot theologische vraagstukken te beperken, maar ook ethische en sociale vragen aan de orde te stellen. Professor J. Ambaum: Je bereikt niets als er een ideaal wordt gesteld dat onhaalbaar is." fotc Prof. Ambaum leidt academisch instituut voor huwelijk en gezin KERKRADE ANP De Rooms-Katholieke Kerk weet dat een huwelijk kan stranden, zegt prof. dr. J.H.T- h.G. Ambaum, president van het Internationaal academisch instituut voor studies over hu welijk en gezin MEDO in Kerk- rade. „Je bereikt niets als er een ideaal wordt gesteld dat onhaal baar is." Volgens de Rooms-Katholieke Kerk is het huwelijk onontbind baar. Desondanks strandt één op de drie huwelijken van rooms-katholieken. „Dan kun je zeggen: 'je hebt niet aan de norm voldaan; dus je bent afge schreven' of je kunt je neerleg gen bij de trieste werkelijkheid. Maar beide oplossingen deugen niet", vindt Ambaum. Ambaums woorden klinken gematigder dan die van bis schop Gijsen van Roermond, groot-kanselier van het insti tuut. Bij de opening van het in stituut zei mgr. Gijsen dat ME DO de mensen geen gemakke lijke oplossingen voor hun pro blemen zal bieden. Het instituut zal, zo zei de bisschop van Roermond, de praktische con sequenties van de leer van de RK Kerk tonen, ook al staan de ze vaak haaks op de gangbare meningen over huwelijk en ge- Aan het MEDO-instituut wordt een interdisciplinaire theologische studie met specia lisatie in de theologie van hu welijk en gezin aangeboden. Daarnaast is er een geheel nieu we studierichting: wetenschap pen van huwelijk en gezin, een volledige universitaire studie. Het MEDO-instituut leidt ge kwalificeerde medewerkers op voor het gezinspastoraat. „De kerk heeft behoefte aan goed geschoolde mensen die geen brokken maken," zegt Am baum. Voor afgestudeerden aan het MEDO-instituut zou er ver der werk kunnen zijn bij advies bureaus voor huwelijk en gezin, hulporganisaties zoals de VBOK (Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind), in de journalistiek, de politiek of de wetenschap. Het huidige academische jaar is het MEDO met 30 studenten begonnen, van wie zes voor de theologische opleiding. De stu denten zijn afkomstig uit Roe menië, Hongarije, Tsjechoslo- wakije, Oostenrijk, Polen, Duits land, Frankrijk, een Aziatisch land (waar christenen worden vervolgd) en Nederland. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rijswijk (N-B): D. van Duy- venbode, kandidaat te Katwijk aan Zee, te Sleen: A. Jonkman te Alphen aan den Rijn. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: P. J. van der Gaag, Mariën- daal 919, 6715 CP Ede, tel. 08380- 31470; mevr. U.C. Spelt, Hoofdstraat 18, 7213 CV Gorssel, tel. 05759- 2967-, P. A. Verbaan, 't Goylaan 111-1, 3525 AG Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Almelo (part-time): drs. J. Bos, kandidaat te Almelo-, te Hardega- rijp: H. Procee te De Glind. Aangenomen: naar Maasland: S.Tj. van der Hauw te Zwijndrecht; naar Uithoorn: ds. P. H. Overholzer, wonende te Vis hoek (Zuid-Afrika). Beroepbaarstelling: drs. J. Bos, Ampsen 28, 7608 MN Almelo; mevr. A. H. Tan- mnga, le Jacopvan Kampenstraat 10-1, 1072 BE Amsterdam, tel. 020- 6751319. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Garrelsweer i.c.m. Ten Post: R. M. Meijer, kandidaat te Kam pen; te Wetsinge-Sauwerd en te Sneek- Koudum: T. Schutte, kandidaat te Kam- Aangenomen: naar Ede, J. Wesseling te De Lier i.c.m. Maassluis, die bedankte voor Ommen, voor Siegerswoude-Frie- schepalen en voor Zwijndrecht-Groote Lindt. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Katwijk aan Zee: D. Riet dijk te Moerkapelle. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch en Alphens Dagblad, uitgaven van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P.Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18, 2505 EC .Alphen a/d Rijn, ••Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden, Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480 Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. Tei.071-161400 bi| vooruitbetaling (mcl. BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal (post)113.85 periaar 310.85 per maand 27,80 (Automatische incasso) KLACHTENB ma t/m/vrij: 18.00-19.30 uur, zat: 10.00-12.00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA DINSDAG 10 NOVEMBER Leiden Lezing over het onderwerp 'Pesten' in het Golden Tulip Hotel aan de Schip- holweg, org. Ned. Ver. voor Pleegge zinnen, aanvang 19.30 uur. Lezing 'Reïncarnatie: feit of fictie?' door het Theosofisch Genootschap. Pieterskerk, aanvang 19.30 uur. WOENSDAG 11 NOVEMBER Politiek forum bij de St. Leidse Vrou wenraad, onderwerp 'De vrouw als consument in het Europa van 1992', 't Pand, Caeciliastraat 18, aanvang 9.30 uur. Opening nieuwe seizoen Carnavals ver. De Hutspotten, uitdelen van hutspot bij het beeld van Cornelis Joppensz, Lammenschansplein, aan vang 23.11 uur. Noordwijkerhout Opening van het nieuwe Karnavals- seizoen met div. optredens, De Schelft, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 12 NOVEMBER Leiden Dia-lezing over geschiedenis Peru, Tuya, Kaasmarktschool, aanvang 20.00 uur. Voorlichtingsavond over bestrijding van lawaai, org. Ned. Ver. voor Slechthorenden, Zuiderkwartier, An- jelierstraat 1. aanvang 20.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst over de mentie, gebouw Stichting Kruiswerk, Burggravenlaan 250, van 20.00 uur tot 22.00 uur. Noordwijk Opening van de tentoonstelling van de Ver. van Vogelvrienden 'Vogellust', 't Koerhuis, D. Noteboomstraat, aan vang 20.00 uur. Lezing 'Vrouwen in Europa' door mw v Embden, org. Ned. Chr. Vrouwen bond, Buurthuis, Hoofdstraat, aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 14 NOVEMBER Leiden Sint Nicolaaswandeltochtover 5.10, 15 of 20 km, org. Wandelsportver. 14.30 u Rommelmarkt in de Pieterskerk, v 10.00. tot 17.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND We zijn weer in het seizoen beland waarin zich stormen kunnen ont wikkelen. Deze najaars- en winter stormen kun je globaal in twee ty pen onderverdelen. Het eerste type bestaat uit een zeer diep Atlanti sche depressie die vooral boven Schotland geregeld een zware storm veroorzaakt en over IJsland soms een echte orkaan. Als het stormveld boven de Noordzee aan komt dan is deze vaak over zijn hoogtepunt heen. Het tweede type zijn kleine storin gen op het polaire front die vaak boven de Atlantische Oceaan wor den geboren en dan door de straal stroom naar West-Europa worden gestuurd. Vaak is het zo dat derge lijke systemen ter hoogte van de Britse Eilanden flink gaan uitdie pen en hun maximum aan activiteit boven de Noordzee halen. Deze tweede klasse van stormen vormen voor Nederland altijd de grootste bedreiging. Vrijwel alle zware stormen boven Nederland in het verleden zijn voortgekomen uit dit type. Als we de actuele toe stand bekijken dan lijkt het er sterk op dat zich een stormveld van het tweede type gaat ontwikkelen. Vanaf vandaag staat er een krachti ge straalstroom op een hoogte van 7 tot 8 kilometer van Newfound land vrijwel rechtstreeks naar Ne derland. Deze straalstroom is opge bouwd door het steeds groter wor dende temperatuurverschil tussen pool en evenaar. De Engelse weerdienst geeft in dergelijke perioden accurate infor matie aan het publiek, zo ook gis teravond waarin de kijker de weer kaart voor aanstaande woensdag 1300 kreeg voorgeschoteld met uitleg. Terwijl wij vandaag in een stevige westelijke stroming met buien en opklaringen vertoeven, dient de boosdoener zich de komende avond aan ten zuidwesten van Ier land. Verwacht wordt een koers recht over Engeland. Het Engelse weercentrum heeft berekend dat de kern met een luchtdruk van 980 mb morgenochtend om 6 uur de Noordzee moet bereiken. Boven onze kust wakkert in de na nacht en morgenochtend vroeg de wind al aan tot een kracht van 7 tot 8 bft met een reële kans op het doorgroeien naar stormkracht ge durende een aantal uren. Voor ac tuele informatie verwijs ik de lezer morgenochtend naar de radio en/of televisie. Behalve veel wind valt er vooral in de ochtend regen. In de middag passeert het koufront en komen we daarna in een onstuimige lucht soort met buien en opklaringen te recht. Ook op donderdag een guur weertype met buien en nog steeds veel wind. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Ten zuiden van beide hoofdsteden half tot zwaar bewolkt en vooral op van daag perioden met regen. Maxima tussen 4 en 7 gra den. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Morgen la ter op de dag regen Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt enkele buien. Morgen het zuiden en midden veel bewolking en veel regen. Langs de zuidkust morgen mogelijk storm. Maxima Vandaag af en toe zon een enkele bui. Morgen re gen en veel wind. Langs de kust moge lijk storm. Maxima ca. 11 graden. Duitsland: Vandaag van west naar oost regen ge volgd door enkele opklaringen. Morgen van het westen uit opnieuw regen en in het noorden veel wind. Maxima van 7 graden bij Berlijn tot 12 in het zuidwes- Madeira: Perioden met zon, ook wolkenvelden en droog. Maxima circa 22 graden. Canarische Eilanden: Vooral veel zon aan de zuidstranden met maxima van ca. 24 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima tussen 20 en 23 graden. Tunesische kust: Zonnige perioden, maar ook kans op een bui. Maxima ca. 24 graden. Frankrijk: Vandaag regen gevolgd door enkele op klaringen. Morgen van het westen uit opnieuw regen en in het noorden veel wind. Langs de Kanaalkust mogelijk storm. Maxima van 11 graden in het i 19 Corsica en Sardinië: Af en toe zon en kans op een bui. Maxi ma ca. 20 graden. Spanje: In het noorden wolkenvelden en langs de noordkust mogelijk wat regen. Maxi ma 16 tot 20 graden. Langs de Costa's en ten zuiden van Madrid perioden met zon en maxima tussen 20 en 24 graden. Portugal: Perioden met zon, maar in het noorden ook wolkenvelden. Maxima van 17 gra den bij Porto tot 22 in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Vandaag langs de zuidzij de van de Alpen en in Oostenrijk nog droog met wat zon. Maxima in de dalen 7 tot 13 graden. Sneeuwgrens oplopend tot circa 2000 meter. Hongarije: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima ca. 7 graden. Tsjechoslowakije en Polen: Half tot zwaar bewolkt en vooral in de nacht van vandaag op morgen regen. Maxima van 4 graden in het noordoos ten van Polen tot ca. 9 in Tsjechoslówa- KalfS: Vandaag af en toe zon en overdag op de meeste plaatsen droog. Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima van 12 graden in de Povlakte, iets onder de 20 in het midden en zuiden en tot 23 op Sicilië. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 11 NOVEMBER 1 Zon- en maanstanden Zon op 7.53 zon onder 16.53 Maan op 17.18 maan onder09.14 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.51 en 16.08 Laag water 12.04 Rotterdam hallbew. zw6 Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Warschau half be Griekenland een toenemen- Maxima van 14 graden ir het noordoosten van Griekenland tot ca 19 graden op de eilanden in de Egeische Zee en langs de Turkse west en zuidkust. Casablanca halt bew. Johannesburg nietontv. Los Angeles zwaar bew. BOLLEBOOM BOES II W i DUS STORT UW P&UTEf! 2ICH BLKB CAG VJBSR ENTHOUSIAST EN l'TV CtWERAAOeiBAAR OP HET ONT- J j

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14