Leiden Regio 'Gemeente werkt tegen' Stationsplein wordt grootste bouwput van Leiden 'Postkantoorje aan Haven moet blijven' 'Voor schandaal' OtNSDAG 10 NOVEMBER 1992 Conflict rond Mirt-Honken deels opgelost leiden emi el fangmann Jongeren vanaf zestien jaar en ouder krijgen voortaan toegang tot de ontmoetingsruimte van buurthuis Mirt-Honken aan de Driftstraat. Dat is de uitkomst van overleg gisteravond tussen bestuur en coördinator van Mirt-Honken met ouders en wijkbewoners van De Kooi op het SK1L De jongeren onder de acht tien uit de buurt wilden meer dan de veertiendaagse disco op vrijdag en de maandagavond, wanneer ze onder begeleiding naar binnen mogen. Er wordt nu aan gedacht om ook de an dere avonden zoals de maandag voor hen open te stellen. Met deze uitkomst is een con flict tussen wijkbewoners en de staf van Mirt-Honken gedeelte lijk opgelost. Omdat zij niet in het buurthuis terecht kunnen, hangen jongeren vaak voor de deur rond. Naar aanleiding van de publicteit liet het buurthuis de afgelopen twee weken al de teugels iets vieren. Nog onbekend is of de jonge ren straks ook licht-alcoholische dranken kunnen krijgen, zoals geëist werd. Namens de partijen wilde SKIL-directeur C. Schou ten daarover gisteravond niets kwijt. Wel zegt hij dat het buurt huis een horecavergunning heeft „De leeftijdgrens is zes tien jaar." Wijkbewoners gingen gisteren met meer eisen het overleg in. Zo wilden zij ook inzage in de financiën van het buurthuis en het aantal uren dat beroeps krachten er werkzaam zijn. Het buurthuis werd gebrek aan ini tiatief verweten. Voor deze kwesties zou gisteravond geen tijd zijn geweest. Daar wordt over twee weken verder over ge praat. Of er ook meer speciaal op jongeren gerichte aktiviteiten komen is de vraag. Volgens SKIL-directeur Schouten is het een algemene tendens in het buurthuiswerk dat deze naar de achtergrond verdwijnen. „Het jongerenwerk neemt af. We moeten prioriteiten stellen. Voor allocthonen, voor vrou wen. Dat gaat vaak ten koste van jongerenwerk." De SK1L zegt aktiviteiten voor jongeren trouwens over de stad meer te willen spreiden. Schouten: „Het is rond de binnenstad gecon centreerd. Maar het college is nogal kritisch over die sprei ding. die wij wensen. Ze zeggen ook niet hoe het dan wel moet". Zeeverkenners op herhaling na diefstal leiden jupfth thlsbn De zeeverkenners van de Leidse Paulusgroep haalden zaterdag, nadat bekend werd dat de op brengst van een week collecte ren gestolen was, alsnog 2600 gulden op voor lantie Beton. De diefstal van de collectebussen werd zaterdagochtend ontdekt toen de verkenners de bussen voor de laatste dag collecteren wilden ophalen. De Leidse zeeverkenners zet ten zich elk jaar in voor de lan delijke inzamelactie. Ook dit jaar werd een hele week gecol lecteerd in de Leidse wijken. Zo lang de inzamel actie duurde werden de collectebussen in de opslagplaats van de scouts in de kelder van het Bonaventuracol- lege bewaard. „Zaterdagochtend ontdekten we dat er een raampje was inge slagen en dat de bussen waren geleegd. De bussen waren al aardig gevuld en de geschatte buit nedraagt zo'n 3000 gul den". vertelt A. Hobbes, voorzit ter van het bestuur van de scou tinggroep. Volgens hem is er ge richt naar de collectebussen ge zocht. „Het is niet zo'n voor de hand liggende opslagplaats. En inbrekers verwacht je daar niet. Volgens Hobbes was de diefstal ook een hele teleurstelling voor de jongens die de hele week langs de deuren waren gegaan. „Maar ze zijn er zo fanatiek tegenaan gegaan, dat ze toch nog bijna de inhoud van de ge stoken bussen wisten op te ha- len", raskit de voorzitter. REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNASTRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Aantal evenementen tijdens Lakenfeesten op de tocht Vervolg van voorpagina „We hebben het gevoel dat de gemeente niet mee-, maar eerder tegenwerkt", zegt Leo Kamphues, woordvoerder van elf horeca-ondernemers die overwegen hun mede werking aan de Lakenfeesten te beëindigen. Daarmee be staat het voortbestaan van de Lakenfeesten als volksfeest op het spel en dreigen alleen nog culturele evenementen en markten te blijven bestaan. De Lakenfeesten worden komend jaar voor de negende keer gehouden. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De elf vinden de houding van de gemeente niet coöperatief is. Ruud Kenter, een van de hore ca-ondernemers: „Laten we eerlijk zijn, er zijn geen Laken feesten zonder de inbreng van de horeca. Gezamenlijk investe ren wij pakweg 3 ton in de fees ten. Natuurlijk verdienen we er ook aan. Maar het hoeft maar te regenen of de gemeente ver vroegt plots de sluitingstijden zoals afgelopen jaar gebeurde en je gaat de mist je hoe groot het r Verdachte steekpartij aangehouden leiden De politie heeft gisteren een 16-jarige Leidenaar aange houden die ervan wordt verdacht dat hij een 23-jarige stadsge noot in de nacht van 25 op 26 oktober met een mes heeft ver wond. Het 23-jarige slachtoffer werd die nacht in de Narmstraat staande gehouden door een jongen en een meisje op een brom fiets. Na wat duw- en trekwerk mocht hij zijn weg weer vervol- daarbij ook een long was geraakt. Het is niet bekend hoe de poli tie de 16-jarige verdachte op het spoör is gekomen. Ponton ramt woonark leiden Een 31-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan bij de politie van een aanvaring. Vorige week maandag merkte een 23-jarige vrouw aan boord van zijn woonark aan het Utrechtse Jaagpad hevige schokken. De oorzaak bleek een voor bij varende ponton met een hijskraan erop te zijn. Het gevaarte, eigendom van een Rotterdams bedrijf, heeft in het voorbijgaan de woonark enkele keren geraakt. Daarbij is een aangebouwd balkon totaal vernield. neemt. Als je niets organiseert en gewoon profiteert van de drukte verdien je meer." Kenter en Kamphues hebben genoeg voorbeelden van de starre houding van de gemeen te. „Onze collega Lorrier huurde toiletwagens bij de evenemen ten op net Vrouwenkerkplein. Daarmee hielp hij de overlast beperken en kwam tegemoet aan de wensen van omwonen den en gemeente. Moest hij be talen voor het bezetten van Dan besef twee parkeerplaatsen", aldus o is dat je Kenter. Soortgelijke klachten hebben zij ook over de verhuur van dranghekken, schoonmaakkos ten en het huren van de grond van de gemeente waarvoor be lasting moet worden betaald. „Bij Leiden Culinair hebben we een podium uit Voorschoten la ten komen. Leiden heeft zelf een prachtig podium maar die konden we alleen voor een as tronomisch bedrag huren. Dat ding is in feite toch van de ge meenschap?", uit Kamphues zijn onvrede. Dreigement Het elftal ondernemers, dat sa men meer dan twintig Leidse horecazaken bezit, zien hun schorsing van deelname aan de Lakenfeesten niet als een drei gement: „Laten we het leuk houden. We zijn al aan het den ken over de komende Laken feesten. We hebben prachtige plannen, ook voor nieuwe eve nementen en we willen er best nóg meer energie in steken. Maar we doen alleen mee als de gemeente meer medewerking geeft. Daarom hebben we een gesprek met het college aange vraagd", aldus Kamphues. De niet al te vlotte medewer king van de gemeente werd ook bij voorgaande edities van de Lakenfeesten aan de orde ge steld. Vanuit de gemeenteraad kwam meer dan eens als ant woord dat de gemeente er niet is om de feesten te sponsoren. „Maar dan gaan ze voorbij aan het economisch belang van de Lakenfeesten. Vroeger was het in de zomer stil in de stad. Nu is het druk en hoor je allerlei talen om je heen. En als meer mensen op de stad afkomen, profiteert de detailhandel daar ook van mee en indirect óók de gemeente", beredeneert Kenter. „Laat iedereen nou eens posi tief denken en zich afvragen 'wat betekenen de Lakenfeesten voor de stad Leiden'. De fractie van Groen Links wil dat het postagentschap aan de Haven open blijft. In een brief roept ze het college van B en W op de dreigende sluiting tegen te houden. In de onlangs door Groen Links gepresenteerde no ta over het opknappen van de Havenbuurt, 'Daar bij de Ha ven', pleitte de fractie ook al voor het open houden van het postkantoor. Volgens E. van Middelkoop, woordvoerder van Groen Links, bezorgt de opheffing van het postkantoor buurtbewoners ex tra overlast: „Mensen die slecht ter been zijn, laat je op die ma nier onnodig ver lopen", vindt ze. De fractie vindt dat het post kantoor uitstekend past bij de onlangs geopende passanten haven. „Het eerste wat men nodig hebben als ze ergens a leggen is vaak geld." Kosten van energie gaan fors omlaag leiden erna straatsma Voor een gemiddeld gezin in Leiden en omstreken gaan de totale kosten voor gas. elektrici teit en water in 1993 met zo'n 90 gulden omlaag. De daling van kosten wordt voor een groot deel veroorzaakt door een vermindering van de inkoop prijs van aardgas. De rest van de prijsverlaging komt voort uit interne besparin gen van het nutsbedrijf Rijnland (EWR). De samenvoeging in 1989 van elf nutsbedrijven in noordelijk Zuid-Holland tot de EWR begint volgens de directie haar vruchten af te werpen. De voordelen van deze sa menvoeging zullen volgens de EWR-directie in de toekomst tot verdere prijsverlagingen leiden. Zo is het per 1 januari regel dat gas, water en licht in een keer door een en dezelfde installa teur worden aangesloten. Een dergelijke werkwijze is kosten besparend. De EWR is met 75 speciaal daarvoor opgeleide in stallateurs uniek in Nederland. Auto te water leiden Een 46-jarige Noordwijker is gisterochtend met zijn wagen het water ingereden langs de Dr. Lelylaan. Zijn auto werd omstreeks 11.00 uur aan de rechter zijkant geramd door een wagen, bestuurd door een 51- jarige Leidenaar. De laatste kwam uit de Vierlinghlaan en verzuimde voorrang te verle nen. Het voertuig van de Noordwijker sloeg na de aanrij ding over de kop en belandde in de sloot. Het slachtoffer wist zelf naar buiten te klimmen. Hij is met wat kneuzingen naar net AZL afgevoerd. De NS waren een van de eer sten die de gemeente maandag ochtend feliciteerden met ae subsidie van circa 80 miljoen gulden die minister Maij be schikbaar heeft gesteld voor de aanleg van tunnel onder het Stationsplein. „Logisch", zegt ambtenaar R. van Nood. „De NS steken 50 miljoen gulden in het nieuwe station. Zij gingen er ook van uit dat er een autovrij plein zou komen. Zonder tun nels zouden de vele knelpunten 'In Leiden mis je altijd je bus' leiden In Leiden mis je altijd je bus. Geeft R. van Nood, een nauw bij het stationsproject be trokken gemeente-ambte naar grif toe. „Je rent er op eentje af, loopt er om heen voor het lijnnummer aan de voorkant en, vroem, vroem, dertig meter verderop rijdt de bus weg die je hebben moet." Leiden wil zijn problemen op de Eindhovense manier oplossen. Vandaar dat later deze maand een Leidse af vaardiging van gemeente ambtenaren, NZH'ers cn NS'ers naar de Brabantse stad afreizen. De onmetelijke en onoverzichtelijke busvlak te is daar vervangen door een compact complex van per rons. De bussen staan er in korte rijtjes achter elkaar. Het publiek weet in een oog opslag op de borden boven de perrons waar welke bus sen staan en hoe laat ze ver trekken. Vanuit een futuristisch ogend torentje wordt de per rontoewijzing geregeld. Rei ziger en buschauffeur krijgen vanuit het bouwwerkje tege lijk informatie over alle 'bus bewegingen'. Naderende bussen worden al van verre gesignaleerd en aangekon digd. „Zo'n techniek moeten we er ook in Leiden in stop pen. Om het helder te hou den", aldus Van Nood. in het stationsgebied nog niet eens voor de helft zijn aange pakt" Nu het geld voor de tunnels is veiliggesteld, kan het werk aan het station en onder het plein gelijktijdig worden uitgevoerd. Daardoor lijkt de omgeving van het station de komende jaren de grootste bouwput van Lei den te gaan worden. „De toe komstige stationshal staat bij wijze van spreken op de huidige busbaan. Nu alles tegelijk moet worden gedaan, zullen we moe ten worstelen met de ruimte", aldus ambtenaar H. Van Zeijl. In verband met de uitdijende stationshal worden binnenkort al tal van kabels en leidingen en dus ook de rijstrook verlegd. „Voorafgaand aan de bouwput komt er een badkuip voor het station", aldus Van Nood. Het vooruitzicht op de hectische toestanden op het grootste (openbaar) vervoersknooppunt van de wijde omgeving veront rust Van Nood en Van Zeijl in het geheel niet. De gemeente heeft het draaiboek al klaar voor de vele tientallen meters lange bouwput die er drie jaar zal lig gen. De twee ambtenaren garan deren zonder ook maar een spoor van twijfel in hun stem dat het verkeer, inclusief de NZH-bussen én het bouwver- keer, gedurende de bouw van de tunnels zijn weg van, naar en langs het station kan blijven vervolgen. Ook blijven alle wo ningen en bedrijven bereikbaar. „Dat is van meet af aan een voorwaarde van de gemeente geweest", zegt Van Nood, „evenals die drie jaar: langer mag het niet duren." Omleidingen „We hebben immers geen alter natieven voorhanden. De struc tuur van de binnenstad laat geen omleidingen toe. En aan de achterkant van het station beginnen we ook niet veel: daar zit het AZL. Het verkeer moet gedurende de tunnelbouw, die vermoedelijk eind 1993 begint, wel met enige hinder rekening houden, zoals kerende vracht wagens. Maar nu gaat het er in het stationsgebied verkeers technisch ook niet zo soepeitjes aan toe", grinnikt hij. En: „Het binnenhalen van het geld is Een maquette maakt duidelijk wat er rond het station staat te gebeuren. Vier torens markeren het nieuwe station (rechtsboven in de foto). Tussen de torens de spoorbaan. Links-onder de Plesmanrotonde, even verder op het Stationsplein is de ingang van de tunnel zichtbaar. Deze komt voorbij de kruising met de Rijnsburgerweg weer boven de grond. Op de voorgrond van de foto de flats aan de Morssingel. foto henk bouwman misschien nog wel problemati scher geweest dan wat ons nu te wachten staat." Om het verkeer zijn gang te kunnen laten gaan, is het tun nelproject 'in de lengterichting in tweeën geknipt'. „Alleen door te faseren, blijft er genoeg ruim te over". Tijdens de bouw van de noordelijke tunnelbuis (aan de kant van de binnenstad) moet het verkeer dan ook de zuidelijke rijbaan langs het sta tion benutten. Daar komen dan twee rijstroken voor het gemo toriseerde verkeer, een baan voor de bussen van het open baar vervoer en nog een strook voor fietsers. Voor het verkeer richting de rotonde en het be lastingkantoor is één rijstrook beschikbaar. Als de ene tunnelbuis klaar is, wordt die direct in gebruik ge nomen. Dat zal na ruim een jaar zijn. Dan volgt een peiode dat er voor het station én bo vengronds én ondergronds ver keer is. „We draaien het hele zaakje vervolgens om en verleg gen de rijbanen naar de andere kant." Voor de bussen die het sta tionsplein moeten kruisen, wor den over de tunnelbak in aan bouw noodbruggen aangelegd. Nu minister Maij het licht op groen heeft gezet voor de tun nels, gaan de ambtenaren on middellijk beginnen met het schrijven van het bestek. Overi gens is dat op zich ook al een dure klus. Het bestek kost zeker een miljoen gulden. leiden De nieuwe afvalbakken in de Prins Frederikstraat staan er nogal onhandig bij. De bakken werden vorige week door de gemeente geplaatst in het kader van de actie om huisvuil ge scheiden op te halen. Het is de bedoeling dat buurtbewoners er hun schillen en tuinafval in deponeren. „Maar ik ga echt niet voor een paar aardappelschilletjes naar die bak lopen. Zeker niet in de winter", zegt een bewoonster „Ach, op zich heb ik niets tegen die bakken, maar ze staan er voor schandaal bij. Er kan geen voetganger meer door, laat staan een kinderwagen of een rolstoel." foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13