De klassieken in het interieur Natte afwas zo in de kast Leven en wonen Mode uit Moskou Brandwond: eerst water DINSDAG 10 NOVEMBER 1992 10 TUIN Dadelpalm uit eigen kweek Zolang de 'r' in de maand is, kun je ze kopen: die heer lijk zoete, plakkerige dadels die zonder uitzondering zijn voorzien van een dikke langwerpige pit. Omdat da dels zoveel suiker bevatten dat ze op natuurlijke wijze kunnen worden bewaard, zijn de meeste pitten nog kiemkrachtig. Daarvan kunnen we dankbaar gebruik maken, al blijkt in de praktijk dat een deel van de pitten weigert om binnenshuis uit te komen. We bewaren alle pitten en leggen die twee etmalen in water dat we op een temperatuur van 30 tot 35 graden moeten houden (de verwarmingsketel of de thermos- kan?). Hierna halen we de pitten uit het water en leggen ze met vier of vijf tegelijk in potten met goede, doorla tende potaarde. Ze moeten in elk geval vochtig blijven. De potten dekken we af met zilverfolie, zodat er weinig water kan verdampen en we zorgen ervoor dat de aarde niet te nat of te droog is. Voor de kieming van alle plan ten is zowel vocht als lucht onontbeerlijk. De potten zetten we op een warme plaats en af en toe controleren we de boel. Is alles nog vochtig, is er al iets te zien van een kiem? Na ongeveer 6 weken komt de verrassing, als de aller eerste kiemen bovenkomen. De folie gaat er nu als de bliksem af en we gaan door met goed vochtig, maar vooral niet te nat houden van de aarde. Als de dadelkie- men ongeveer 10 centimeter lang zijn, worden ze met zorg stuk voor stuk opgepot in een pot met flink wat potscherven onderin voor afwatering en lucht. De potaarde mengen we met wat klei. Zelf heb ik voor dat doel altijd pottebakkersklei bij de hand. De planten krij gen nu een plaatsje in het licht, maar uit de zon. Na on geveer een jaar zijn we de trotse bezitter van een aantal Phoenbeplanten van ongeveer 70 centimeter hoog. Dat zijn sterke palmpjes die wel van licht, maar niet van zon houden. Wie probeert het eens? LEZERSVRAAG Van C. BEMELMAN UIT LEIDEN ontving ik een fraaie kleurenfoto met een bloeiendezonnebloem. Die had wel zes bloemen voortgebracht. De vraag luidt: is dat normaal? Er zijn twee soorten eenjari ge zonnebloemen. De ene is fors en draagt slechts 1 hele grote bloem. De an dere soort blijft wat klei ner en vertakt zich, zodat er meerdere bloemen uit een zaadje komen. Uit de foto blijkt dat het hier gaat om de tweede soort, al blijven 6 bloermen wel heel veel. Waarschijnlik een goede combinatie van standplaats en zorg. Leuk te weten dat deze plant is voortgekomen uit een 'ge woon' zonnebloemzaadje. Wellicht iets vor lezers om het volgend jaar ook eens te proberen? AN VAN HIEMBEECK UIT LEIDEN tobt met dezelfde kwaal als ik. Ze heeft een tuin die als het ware wordt belaagd door ze venblad. De Latijnse naam luidt Podagria, af geleid van podagra, een benaming voor jicht. Thee getrokken van de lichte wortelstokken blijkt al eeuwenlang een beproefd middel te zijn tegen jicht en bepaalde rugklachten. Wellicht een troost. Maar echt wegkrijgen van de plant blijft een probleem. Met de tuinvork werken is beter dan met de schop, omdat men daarmee de wortelstokken doorsnijdt. En elk stukje ziet weer kans om een plant te vor men. Verder: elk puntje groen onmiddellijk af knippen. Een plant die geen blad kan vormen, gaat op den duur ten gronde. Voor zevenblad geldt: op de zeer, zeer lan ge duur. MEVROUW KOOMAN UIT HAARLEM plaatst me voor een raadsel. Ze zegt een aronskelk te bezitten die roze bloemen had en nu kleine trossen met groene bolletjes vormt. In die bolletjes zitten zaden. Ik denk dat hier gaat om een Amaryllus. Die heeft ook een grote bol, zoals mevrouw Kooman schrijft. Als de Amaryllus is uitgebloeid, moet hij eerst de kans krijgen om blad te vormen en daarna heeft hij behoefte aan een flinke rustperiode. Ge woon heel droog laten staan. Als alles tot rust is gekomen en het blad weg is, weer oppotten in goede grond, water geven en er komt weer een bloem. Wat die 'bolletjes' betreft: ik zou ze eerst goed laten uitrijpen en dan maar zien of de zaadjes willen kiemen. Zelf heb ik er geen ervaring mee. Tot slot: bij de Amaryllus mag men het blad nooit afsnij den, gewoon laten afster- Komt er bij u al tuinie rend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal probe ren voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Ze overleven moeiteloos iedere trend, simpelweg omdat hun vormen niet aan tijd gebonden zijn. Of het nu om het negentig jaar oude tafellampje van Josef Hoffmann gaat of om de touwstoel die Paul Kjaerholm in 1951 ont wierp. Tot voor kort voornamelijk als peperdure collector items. Maar dat gaat veranderen, nu een aantal klassie kers opnieuw in produktie is genomen. Vormgeving van mannen als Breuer, Mackintosh en Bertoia komt daar door binnen bereik van een groter publiek. roemde vormgevers als Hoff mann, Breuer, Van der Rohe en Gray hebben in de afgelopen decennia niets aan actualiteit ingeboet. Een groot aantal van deze ontwerpen, die in hun tijd op zien baarden door vorm en ma teriaal, is nog altijd te koop. Vaak echter voor behoorlijke prijzen, die de gemiddelde con sument afschrikt. Maar dat gaat veranderen. Een aantal regel rechte 'eye-catchers' is opnieuw in produktie genomen, omdat de betreffende licentie na vijftig jaar is verlopen. „Dat betekent dat de prijzen van die ontwer pen gaan zakken, en daarmee worden ze aantrekkelijk voor de consument," zegt Francine Wolters, werkzaam in de studio van Ahrend Kantoorinrichting in Rotterdam. Francine Wolters heeft met haar collega Hans Vos van Ahrend Maastricht onlangs een collectie samengesteld van eni ge tientallen klassiekers in het interieur, die nu als een reizen de expositie door Nederland trekt. De collectie omvat tafels, stoelen, lampen en tapijten van beroemde ontwerpers als Anto- ni Gaudi. Ludwig Mies van der Rohe, Wilhelm Wagenfeld, Ei- leen Gray, Friso Kramer en Al- var Aalto. Film Ze hebben modellen geselec teerd, die tot voor kort onbe taalbaar waren. Maar de fau teuil die onlangs nog achtdui zend gulden moest opbrengen, gaat binnenkort als hij in pro duktie is genomen, de deur uit voor iets meer dan de helft. EVELIEN BAKS Begin deze eeuw, in 1903 om precies te zijn, vervaardigde Charles Rennie Mackintosh voor de 'Room de Luxe' van the Willow Tea Rooms in Glasgow een eenvoudige zwarte kapstok. In dat zelfde jaar werkte de Oostenrijkse architect Joseph Hoffmann aan een tafellampje. Nu, bijna negentig jaar later, doen de kapstok en het lampje nog altijd dienst. Het zijn maar twee voorbeel den van een groot aantal klas siekers, die iedere trend en ie der tijdperk zonder enige moei te overleven. Niet verwonder lijk, want de ontwerpen van be- Nieuw voorbehoedsmiddel is vanaf januari te koop Goedkoop is anders, maar het is er eindelijk. Vanaf januari is bij apotheken en drogisten het vrouwencondoom Femidom te koop. Het is het eerste voorbe hoedmiddel voor vrouwen dat ook beschermt tegen geslachts zieken en aids. Wel mag de prijs van ƒ12,95 voor een 'drie-pak' best een domper worden ge noemd, vindt de Rutgersstich- ting. Evenals het beperkte aan tal verkoop-adressen. Femidom ligt anders in de hand liggen dan het mannencon- doom. De 'vrouwen-uitvoering' is ook niet van latex, maar van kunststof gemaakt. Het con doom komt als een 'zakje' uit de verpakking en heeft wel iets weg van een afgewikkeld mannen- condoom. Maar Femidom is zachter, dikker, geurloos, breder en langer (17 cm). Bovendien zit aan weerszijden een ring. De kleinste, de binnenring (doorsnee 5,5 cm), wordt ge bruikt om het condoom in te brengen door de ring samen te knijpen). Het plaatsen is te ver gelijken met het inbrengen van een tampon. De ring valt achter het schaambeen en houdt het condoom op de juiste plaats. De iets grotere buitenring (door snee 7 cm) blijft buiten de vagi na. Femidom is voorzien van een glijmiddel en is voor een malig gebruik. Het belangrijkste pluspunt is dat het als eerste vrouwen voorbehoedmiddel beschermt tegen seksueel overdraagbare aandoeningen. Ook aids. Bo vendien is het sterker dan het mannencondoom. Een ander praktische en zeker niet uit te vlakken voordeel is tenslotte, dat het vrouwencondoom al ruim voor het vrijen ingebracht kan worden. Volgens de fabrikant moet het condoom niet gezien worden als hét voorbehoedmiddel dat elke vrouw moet proberen. Vrouwen die geen wisselende contacten hebben en tevreden zijn met de pil, behoren niet tot de eerste doelgroep van Fe midom. De Rutgersstichting en de stich ting Sexueel Overdraagbare Aandoeningen (SOA) zijn blij met de komst van het vrouwen condoom. Het wordt begroet als een belangrijke vrouwvriende lijke aanvulling van het be staande arsenaal voorbehoed middelen. De Rutgersstichting zal het nieuwe middel niet di rect aan elke vrouw adviseren. Emans: „Voor het condoom moet je in zekere zin wel een beetje vertrouwd zijn met je ei gen lichaam. Onervarenen vin den een tampon inbrengen ook naar. Voor hen is het condoom niet aan te raden". De Ladderbackstoel van Mackintosh. foto cees kuiper „Het is een collectie van din- gen die nog steeds worden ge- bruikt in het interieur. Veel mensen staan er echter niet stil bij dat die ontwerpen al zo oud zijn," vervolgt Francine. „De Êtf Ladderback-stoel van Mackin- tosh bijvoorbeeld zie ik steeds vaker opdoemen. In de Film '9 112 weeks' werd dit stoeltje ook I gebruikt, en nu zie ik 'm weer in I de reclame van Smirnoff. o; Ieder ontwerp is op z'n eigen I manier spectaculair. Neem de '--i leunstoel van Ludwig Mies van der Rohe bijvoorbeeld. Van der 1 Rohe was degene die de veer kracht van stalen buis als eerste gebruikte en patenteerde. Alvar Aalto benutte de natuurlijke vochtigheid van de Finse berk, die het hout buigbaar maakt. „In die tijd, en dan hebben we het over de jaren dertig, was dat heel bijzonder," aldus Francine. 'Bauhaus-lampje' Niet alle klassiekers zijn overi gens peperduur. Zo kost het berken stoeltje, dat Alvar Aalto in 1934 heeft ontworpen voor de bibliotheek in Viipuri, nog geen driehonderd gulden en is de leunstoel van chroom en pit- riet van Van der Rohe verkrijg baar voor ruim vierhonderd gulden. Het 'Bauhaus-lampje' uit 1924 van Wilhelm Wagen feld kost nog geen zeshonderd gulden. Voor de touwstoel (1951) van Kjaerholm daarentegen moet maar liefst zo'n vijfduizend gul den worden neergeteld, en voor de rood lederen fauteuil die Ei- leen Gray in 1925 ontwierp voor de woonkamer van madame Levy in Parijs, zo'n 3500 gulden. „De interesse voor deze pro- dukten groeit," vervolgt Franci ne Wolters. „Je ziet ze overal te rugkomen. In interieurbladen kom je weer een Van der Rohe tegen. Ook Gaudi spreekt weer heel erg tot de verbeelding. In de kantoren en scholen die wij inrichten, gebruiken we ook vaak klassiekers. Zo heeft een bank een aantal kubusfauteuils bij ons gekocht." De meeste ontwerpen zijn nog steeds te koop bij Ahrend. Deze maand neemt het bedrijf de Revolt-stoel van Friso Kra mer opnieuw in produktie. De stoel, weliswaar in gerestylde vorm, is onlangs gepresenteerd op de beurs in Keulen, en daar mee komt opnieuw een be roemd ontwerp binnen bereik van een grote groep. Het is maar spel Onder bovenstaande titel loopt op het ogenblik in drie plaatsen een tentoonstelling over spellen en speelgoed die enige verwant schap hebben met de krijgs kunst. De ondertitel van de ex positie luidt dan ook Van hou ten zwaard tot super soaker' (waarbij het laatste een sterke versie is van een waterpistool). De locaties zijn Het Legermu seum in Delft, het Verzetsmuse um in Gouda en het Defensie voorlichtingscentrum in Den Haag. De grootste verzameling spellen o.m. uit de Tweede Wereldoorlog en de periode vlak daarna is te zien in Delft. De expositie loopt daar nog tot begin april '93. 's Middags ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandag gesloten. Als we naar deze ontwerpen kij- de enige in het Westen bekende ken zijn de Russische winters ken- ontwerper Slava Zaitsev. nelijk niet meer zo koud. Deze foto ept wat pop-art-achtige ontwerpen zijn van Igor Zaitsev, de zoon van Miniflacons met geurtjes Speciaal voor de komende feestdagen heeft General Cos metics bv miniflacons met vier geurtjes voor hem en vier voor haar a 2,95 op de markt ge bracht. Voor de vrouw zijn dat de oosterse geur Amance, het fruitige parfum Joshi, Miss Sporty Musk en het frisse par fum Miss Sporty Twist. Mannen kunnen kiezen uit de Amando- geurtjes Noir, Amigo, Classico en (zonder alcohol) Light. De 'Optimaal milieuvriendelijke keuken' van de Kleine Aarde in Boxtel werkt tachtig procent schoner dan de doorsnee traditionele keuken. Maar daarin komt behalve de koelkast, die op zonne-energie werkt, dan ook geen elektrische apparatuur voor. Deze milieusparende en de zo genoemde kombinatiekeuken, waarin naast oog voor het milieu ook over arbeidsbesparing is na gedacht, reizen op het ogenblik door het land. In een groot formaat vrachtwagen, waarin bei de keukens zijn ingericht is het allemaal te zien: de koele geïsoleerde kast, de ingebouwde hooi- kist, de afvalscheidingscompartimenten onder het aanrecht en de afzuigkap volgens het schoor steenprincipe. Maar de meeste belangstelling trekt het Scan dinavische droogrek. Yvonne van Zoest, voor lichtster van het reizende Groene-Keukenproject: „Vooral mannen zijn heel enthousiast over dit simpele kastje. In Scandinavische landen is deze droogkast boven de gootsteen heel populair." Zij opent de deurtjes van een ogenschijnlijk gewoon keukenkastje zonder bodem, waarin de afwas nat wordt opgeborgen. Hiervan zijn de planken ver vangen door geplastificeerde rekken waarin de met warm water nagespoelde afwas uitlekt en droogt. Van Zoest: „Het voordeel is dat, als je de deurtjes sluit, de afwas aan het oog wordt ont trokken en vanzelf droogt." In de Kombinatiekeuken, voorzien van elk denkbaar elektrisch gemak, wordt door de keuze van de verschillende apparaten toch nog altijd twintig procent energie bespaard.Dit onder meer door de verkleinbare oven en andere energiebe sparende apparatuur. In deze keuken is vooral ook gekeken naar de doelmatige indeling. Zo zien we kastjes met rolluiken en een aanrecht op zit hoogte. Op de beurs ook veel aandacht voor erotische mode, zoals kle ding in lak en rubber uitgevoerd. foto pr Erolife, erotische beurs in Utrecht Kunst, reclame, mode, interieur en culinaire specialiteiten, ero tiek is er overal en altijd. Van erotiek in de breedste zin van het woord valt van 12 tot en met 15 november te genieten tijdens de beurs Erolife '92, een life-sty- lebeurs met een vleugje erotiek in de Utrechtse Irenehal Tijdens de beurs een flash-light-show van body-painted (beschilderde lijven) mensen; een erotische bruidsmodeshow; een zil versmid die erotische sieraden maakt, voorlichting van tal van instanties enz. Op de laatste beursdag zal moderne- antieke en exotische kunst worden geveild. De beurs is dagelijks geopend van 11.00 - 17.30 uur; zaterdag vanaf 10.00 uur en op vrijdag en zaterdag ook van 10.00 - 20.00 SPREEKUUR Kinderen: je kunt ze geen mo ment alleen laten. Maaike was bijna drie jaar oud toen ze in de keuken omhoog wou klimmen. Op weg naar boven zag ze een mooi uitsteeksel om zich aan op te trekken. Het was helaas de steel van een grote pan met soep en het meisje kreeg de kokende inhoud over zich heen. Resultaat: uitgebreide verbrandingen op haar gezichtje, borst, armen en boven benen. Ze moest opgenomen worden in het Brandwondencentrum in Beverwijken werd daar langdurig verpleegd. Brandwonden worden naar ernst ingedeeld in eerste-, tweede- en derdegraads verbran dingen. Eerstegraads verbranding kennen we allemaal in de vorm van zonnebrand: roodheid van de huid zonder blaarvorming of blijvende beschadiging van het weefsel - Tweedegraads brandwonden worden ge kenmerkt door blaren en bij derdegraads verbrandingen is de huid tot in de diepe la gen gekookt of verkoold. Bij deze brand wonden zijn ook de pijngeleidende zenuw vezels vernietigd. Verbrandingen met hete vloeistof zoals Maaike had, hebben een ge mengde diepte. Behalve naar de diepte van de wonden wordt bij verbrandingen ook gekeken naar de omvang van het letsel. Hier geldt de zo genaamde Regel van Negen. Het lichaams: oppervlak wordt verdeeld in stukken van elk 9%. Bij een volwassene beslaat de arm bijvoorbeeld 9%, de romp (voor- en achter zijde) 36%. Als meer dan 10 tot 15% van het lichaamsoppervlak ernstig verbrand is, tre den per definitie complicaties op. De com plicaties bij ernstige verbrandingen zijn te^ rug te voeren op afwezigheid van huid. Onze huid is niet alleen een formidabele barrière tegen ongewenste indringers zoals bacteriën, maar ook een water- en eiwit- dichte jas die voorkomt dat wij uitdrogen en noodzakelijke eiwitten verliezen. Als nu een groot deel van de huid afwezig is, ver liest de patiënt veel vocht en eiwit, waar door de bloedsomloop in gevaar komt, en bovendien wordt hij ogenblikkelijk belaagd door micro-organismen die bij intacte huid niet tot infectie leiden. Voor alle brandwonden, of ze nu groot of klein, diep of ondiep zijn geldt hetzelfde: eerst afkoelen. Dit doet u door het verbran de lichaamsdeel onder koud stromend wa: ter te houden gedurende ten minste vijf mi nuten. Bij eerstegraads verbrandingen kan hiermee worden volstaan, tenzij het om een zeer groot oppervlak gaat. Punt twee: geen brandzalf of andere smeer sels op de wond doen. Zalf verandert het aspect van de wond en maakt het beoorde len van de ernst van de verbranding node loos moeilijk. Bovendien is zalf in de regel niet steriel en loopt u de kans hiermee de wond te infecteren. Droog verbinden is het beste en hiervoor kan heel goed een recent gestreken theedoek gebruikt worden. Twij felt u aan de ernst van de verbranding, ga dan langs uw huisarts. Ga sowieso naar een arts als de wond door elektriciteit of een chemische vloeistof is veroorzaakt. De late gevolgen van een diepe verbran ding, vooral als deze onvoldoende werd be handeld, kunnen met name bij kinderen af schuwelijk zijn. Maaike heeft het geweten dat ze een pan soep over zich heen trok. Ze is nu vijftien en een gedeelte van de brand wonden die ze destijds opliep is met uitge breide littekenvorming genezen. Tijdens haar groei is zij meerdere malen geopereerd omdat het verlittekende weefsel niet mee- rekte en zij hierdoor krom dreigde te groei en. Deze lijdensweg is voor haar nog niet ten einde, want de meeste littekens zitten op haar borst. Nu, tijdens haar puberteit komen de borsten tot ontwikkeling, maar ook daarvoor laat het stugge litteken-weefr sel geen ruimte, zodat zij op korte termijn weer geopereerd zal moeten worden. Deze littekens en hun ellendige consequen ties zijn bij verbrandingen helaas niet altijd te voorkomen. De brandwond zelfwas dat meestal wel. MARISKA KOSTER

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10