Elke dag kaping op zee 'Dat oorlogsschip leek wel een dolle stier' Binnenland Inspectie bij tropische temperaturen Bouwafval spoorloos in Zuid-Holland Haagse politie rolt prostitutiebende op Chefs: Hulpagent moet ook vuurwapen krijgen Grazen op de uiterwaarden MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 3 Willemstad Na aan komst op het vliegveld Hato van Curasao inspec teerde koningin Beatrix zaterdag de erewacht. Het eiland ontving de konin gin, prins Claus en de drie prinsen met tropische temperaturen. In de scha duw was het 32 graden. De koninklijke familie werd begroet door pre mier Liberia Peters, gou verneur Jaime Saleh en gezaghebber van Curasao, Elmer Wilsoe. In de hal van het vliegveld, buiten de luchthaven en langs de route stonden honderden Cura^aoenaars en Neder landers. Het werkbezoek van de koninklijke familie volgt op een uitnodiging van de regeringen van de Nederlandse Antillen en Aruba. De koninklijke fa milie blijft tot 18 novem ber op de Antillen en be zoekt alle eilanden. Daar na gaan ze nog twee da gen naar Aruba. FOTO ANP COR MULDER ANP Algernon Nedeftands Persbureau GPD GemeenschappeV« Pervfcenst rotterdam gpd In Zuid-Holland is vorig jaar 200.000 ton bouw- en sloopaf val op onverklaarbare wijze ver dwenen. Dat zegt voorzitter L de long van de stichting Overflow en reststoffen in Zuid- Holland (SOAR). Voor dit jaar dreigt de provincie een kleine 300.000 ton van de één miljoen ton sloop- en bouwafval uit het oog te verliezen. De afvalstichting. waarin het Provinciaal Afvalbedrijf Proav en 130 transport-, sloop- en af valbedrijven samenwerken, heeft een speurtocht naar het vermiste afval deels afgerond. Bij zes bedrijven wordt nog be wijsmateriaal verzameld. Als dat er is, zal de SOAR de bedrijven voor de ontstane schade laten opdraaien. Aangifte wordt er niet gedaan. Volgens de wet moeten pro vincies hun eigen afval verwer ken of opslaan. Het verdwenen afval is naar stortplaatsen bui ten de provincie gegaan, maar niet naar het buitenland. De bedrijven die met het afval 'zijn gaan slepen', hebben vol gens De Jong een slaatje willen slaan uit de verschillen in stort- tarieven. De tarieven in andere provincies zijn lager dan die in Zuid-Holland. SOAR wil des noods met een civielrechtelijke procedure de gemiste miljoe nen van de betrokken bedrijven terugvorderen. De geleden schade kan in de miljoenen gul dens lopen. De SOAR regelt de afvoer van onder meer bouw- en sloopaf val in geval er op de provinciale stortplaatsen geen ruimte meer is. Bovendien subsidieert de stichting de afvoerkosten, om daarmee het verschil in stortta- rieven weg te nemen. De bedrij ven hebben zich verplicht bij het storten gebruik te maken van de kanalen van de SOAR. Jongens gooien chloorbom in trein Hilversum Twee jongens hebben zaterdagavond een 'chloor bom' in de trein van Hilversum naar Amsterdam gegooid. Vol gens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen ont plofte het projectiel niet. Wel verspreidde het een chloorachtig gas. Het incident vond plaats kort voordat de trein het station van Hilversum uitreed. Passagiers van de trein kregen onderweg last van hun ogen en problemen met hun ademhaling. Van de twee jongens ontbreekt elk spoor. Beheerder Haagse bioscoop overvallen den haag De beheerder van de Haagse bioscoop Metropole is gisteravond overvallen. In de pauze van de avondfilm kwamen twee mannen met nylonkousen over hun hoofd het kantoortje van de beheerder binnen. Met een vuurwapen dwongen zij hem de kluis te openen. De daders zijn met 40.000 gulden gevlucht. Eigenaar naaiatelier doodgeschoten Amsterdam De 39-jarige eigenaar van een naaiatelier in Am sterdam-West is vrijdagavond in zijn atelier doodgeschoten. De identiteit van de dader is onbekend. Ook over de toedracht van de moord tast de politie nog in het duister. De groep ernstige delicten van de Amsterdamse politie heeft de zaak in onderzoek. Ghanezen herdenken slachtoffers Amsterdam Naar schatting vijfhonderd mensen hebben zaterdag avond in de Bijlmersporthalin Amsterdam-Zuidoost deelgenomen aan een traditionele rouwdienst van de Ghanese gemeenschap. Op de bijeenkomst werden de slachtoffers herdacht van de vliegramp van 4 oktober in de Bijlmermeer. De plechtigheid werd bijgewoond door de Ghanese ambassadeur, nabestaanden van de slachtoffers en diverse delegaties uit Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Bel- FOTO ANP RAYMOND RUTTING den haag anp De politie van Den Haag heeft een organisatie opgerold die vrouwen uit Thailand liet over komen en hen in Nederland tot prostitutie dwong. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren meegedeeld. Een 22-jarige man Babytje van zes uur oud te vondeling gelegd doetinchem gpd In Doetinchem is een pasgebo ren baby te vondeling gelegd. Het jongetje werd gistermiddag gevonden in een voormalige ge- meentetuin in de wijk De Hoop. Het was in een trui en een plas tic zak gewikkeld. Twee spelen de kinderen troffen het jongetje aan. Toen de baby werd gevonden, was het zo'n drie tot zes uur oud. De navelstreng was nog niet verwijderd en het kind was nog niet schoongemaakt. De baby werd met onderkoelings- verschijnselen overgebracht naar het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem. Volgens de po litie maakt de baby het intussen prima Rotterdamse Rivierpolitie voorspelt meer piraterij in 1993: Zeepiraterij moet centraal worden gemeld en zeevaren den moeten de verplichting krijgen gevallen van zeeroof te melden. Op die manier kan een beeld ontstaan van al le criminele activiteiten waarmee bemanningen worden geconfronteerd. Samen met andere maritieme organisa ties heeft de Rotterdamse Rivierpolitie het afgelopen weekeinde het initiatief genomen om dit streven te reali seren. gevallen van piraterij geregi streerd, maar vermoedelijk is dat nog maar het topje van de ijsberg, aldus rederij Lloyds in Londen, die veel zeetransporten rotterdam gpd-anp De afgelopen jaren is het aantal gevallen van zeeroof ieder jaar verdubbeld. In 1991 werden 150 verzekert. Woordvoerder A. Mudde van de Rivierpolitie is zelfs bang dat er dit jaar iedere dag een kaping zal zijn, zo zei hij gisteravond in KRO's Brand punt. Vooral in de wateren van Zuidoost-Azië, West-Afrika en rond Latijns-Amerika worden schepen met grote regelmaat overvallen door gewapende bendes. Dit jaar gebeurde dat met naar schatting tien Neder landse schepen. De kapingen gaan veelal ge paard met grof geweld waarbij doden en gewonden vallen. Een sprekend voorbeeld vormde in 1990 de kaping van het Neder landse schip de 'Marta' dat in de buurt van Cambodja met ongekende brutaliteit werd ge kaapt. Bemanningsleden wer den mishandeld, het schip werd met behulp van hijskranen van de lading ontdaan en de Neder landse kapitein werd op een on bewoonde kuststreek achterge laten. Standpunt politie druist in tegen Kamer Hulpagenten moeten vuurwa pens dragen. Handboeien en wapenstokken zijn niet genoeg. Met die uitspraak nemen de po litiechefs van de 25 te vormen politieregio's stelling tegen het standpunt van minister Dales van binnenlandse zaken, de po litiebonden en een Kamermeer derheid. Dat blijkt uit een briefwisse ling tussen voorzitter P. IJzer man van het Coördinerend Po litieberaad (tevens politie missaris in Enschede) en de mi nister. Na de fusie van rijks- en gemeentepolitie tot 25 re giokorpsen en het korps Lande lijke Politiediensten, zullen vol gend jaar achthonderd hulp agenten aan de regiokorpsen worden toegevoegd. Zij krijgen na een opleiding van zes maan den een algemene opsporings bevoegdheid die, afhankelijk van hun taak, kan worden be perkt. Sterke toename blikseminslagen arnhem-de bilt Het aantal blikseminslagen in Nederland is dit jaar plotseling sterk toegenomen ten opzichte van voorgaande jaren. Dat zeg gen de KEMA in Arnhem en het KNMI in De Bilt. Het aantal bliksemontladin- gen varieerde in de jaren vóór 1992 tussen de 200.000 en 250.000 per jaar. In de eerste tien maanden van dit jaar wer den al bijna 400.000 inslagen geteld. Ook de stroomsterkte van de bliksemontladingen is toegenomen. Volgens het KNMI heeft het grote aantal onweersrijke dagen in 1992 met name bijgedragen aan de totale stijging. Er is dit jaar sprake geweest van een snelle opeenvolging van een aantal weertypen, dat de extra onweersactiviteit heeft veroor zaakt. In het najaar kan ook het water van de Noordzee een rol hebben gespeeld, dat dit jaar enkele graden warmer was dan ooit tevoren. De KEMA registreert blik semontladingen sinds 1987 met systeem dat vrij nauwkeurig de plaats van elke inslag bepaalt. Daaruit blijkt dat de de meeste inslagen ook dit jaar werden ge teld in een strook van het zuid westen naar het noordoosten. arnhem Een interessant Idee, maar te veel enthousiasme Is niet op zijn plaats. Dat was de reactie van minister Maij van verkeer en waterstaat op een rapport van het Wereld Natuur Fonds (WNF) over de uiterwaarden van rivieren. Het WNF denkt dat de hoogste water standen In rivieren met één tot anderhalve meter te veriagen zijn door de uiterwaarden te ontkleien. De boerenbedrijven en dus de koeien, zoals hier bij Haaften, moeten dan wel uit de uiterwaar den verdwijnen. Volgens de on derzoekers kan het plan grote ge volgen hebben voor de dijkver zwaringen. Daar zijn veel bezwa ren, vooral van milieu-organisa ties, tegen. Volgens de minister moet het plan van het WNF wor den betrokken bij het onderzoek van de commlssie-Boertlen, die zich buigt over de uitgangspunten voor rivierdijkversterking. FOTO HANS VAN WEEL uit Lelystad en een 34-jarige vrouw uit Delft zijn aangehou den. Zij worden verdacht van bedreiging, mishandeling en vrouwenhandel. De politie zoekt nog naar andere verdach ten. Hoeveel vrouwen via de organi satie naar Nederland zijn geko men is niet precies bekend. Van in ieder geval drie Thaise vrou wen van 23 en 26 jaar is bekend dat zij in hun land zijn geron seld. Voor hun overtocht en pa pieren moesten zij ieder 30.000 gulden betalen. Het geld, zo werd hen verteld, zouden ze in Nederland vlug kunnen terug verdienen in de prostitutie. Eenmaal in Nederland bleek echter dat de vrouwen iedere maand hun verdiensten van zo'n 15.000 gulden aan de orga nisatie moesten afstaan. Ze werden geslagen en bedreigd met vuurwapens. De verdach ten konden worden opgepakt nadat een van de vrouwen eind oktober in de Haagse Geleen- straat met geweld in een auto werd gedwongen. De gewaar schuwde politie volgde het spoor naar een woning in Delft, waar de verdachten werden aangehouden. De Thaise vrouwen, die op een toeristenvisum Nederland binnenkwamen en hier enkele maanden waren, worden het land uitgezet. Japanse marine in aanvaring met actieschip van Greenpeace den haag jan rozendaal hans gertsen „Een dolle stier". Zo omschreef kapitein Albert Kuiken de Shikishima, het schip van de Japanse marine dat de met pluto nium geladen Akatsuki Maru begeleidt. Volgens Greenpeace ramde de Shikishi ma zaterdagnacht het actieschip Solo. „Om half twaalf verscheen dat oorlogs schip op het toneel. Het was onvoorstel baar hoe ze manoeuvreerden. Dat tart werkelijk alle maritieme wetgeving". Greenpeace heeft het Buitenlandse Zaken gevraagd bij de Ja panners een klacht in te dienen. Ook zal worden bekeken of de schade kan wor den verhaald. Het Japanse Bureau voor de Maritieme Veiligheid legt in een ver klaring de verantwoordelijkheid voor de aanvaring geheel aan de kant van de So lo en zijn bemanning. Zondagmorgen in alle vroegte kwam op volle zee, zo'n vijftig kilomter ten oos ten van het eiland Quessant voor de kust van Bretagne, 'een nacht van intimida tie' tot een climax. De Shikishima kruiste op enkele meters afstand de Solo, waar na een aanvaring ontstond. De Solo liep een forse deuk op aan stuurboordzijde. „Het schip kwam diverse keren vlak langs ons varen. Op het dek stond een soort oproerpolitie klaar. Mannen met schilden, helmen en knuppels. Ik weet niet of ze ons wilden enteren, of bang waren dat wij bij hun aan boord zouden komen. Ik heb geprobeerd via het nood- kanaal radiocontact met hen te krijgen maar daarop werd niet gereageerd. Het was heel angstig allemaal. Ik ben wel een beetje geschroldcen", zei de Nederlandse kapitein van de zeventienkoppige be manning gisteravond telefonisch vanaf de Solo. De Solo en zijn bemanning wer den pas geleden bij een actie ook al door de Russen beschoten, geënterd en opge bracht. Gisteravond was de situatie weer rus tig, zo meldde Kuiken. „Op dat oorlogs schip hebben ze blijkbaar hun idiote plannen laten varen". De Solo vaart op zo'n tweeëneenhalve kilometer achter de Akatsuki Maru. Volgens Kuiken is dat overeenkomstig de regels. Tijdens dikke mist gisteren heeft de Solo meer afstand genomen: ongeveer zeven kilometer. „Mocht er iets gebeu ren, dan hebben wij tijd genoeg om te reageren. Maar die Japanners voeren toen regelmatig op honderdvijftig, twee honderd meter van ons vandaan. Echt levensgevaarlijk. Zeker na zo'n rot- nacht". Kuiken heeft nog steeds geen zeker heid over de geheim gehouden route naar Japan. „We varen nu recht op de Azoren af. De route kan dus om Kaap de Goede Hoop voeren, maar ook nog door het Suezkanaal aldus Kuiken. Het is niet de bedoeling dat de Solo de hele tocht, die zo'n twee maanden gaat du ren, maakt. Vandaag ontvangt Kuiken nadere orders van Greenpeace. De Franse marine had zaterdagnacht al geprobeerd de Solo tegen te houden. Maar Kuiken zag toch kans te óntsnap- pen. Bij de actie in de Franse haven lie pen volgens Greenpeace twee milieu-ac tivisten verwondingen op toen hun rub berboot werd geramd door een Frans marineschip. Eén van hen is met een zware hersenschudding opgenomen in een ziekenhuis. De bemanning van een ander actieschip van Greenpeace, de Moby Dick, en een aantal journalisten werden van boord gehaald en korte tijd vastgezet. Op zee nebben de Fransen zich volgens de kapitein van de Solo rus tig gehouden. Ook op de Franse kade hadden zich milieu-activistèn verzameld, maar die konden geen vuist maken tegen de twee duizend politiemensen die waren inge zet om het laden van de Akatsuki Maru vlotjes te laten verlopen. Het plutonium komt uit de Franse opwerkingsfabriek in La Hague en moet over een maand of twee in de Japanse havenstad Yokohama aankomen. De Solo volgt het Japanse vaartuig om landen te waarschuwen voor het aanko mende transport. Greenpeace vreest niet alleen het gevaar voor de volksgezond heid en het milieu als er iets met het plu tonium gebeurt, maar ook dat de lading in handen kan vallen van terroristen of landen die het materiaal willen gebrui ken voor kernwapens. De Franse en Ja panse autoriteiten ontkennen dat het om 'bomwaardig' plutonium gaat. Het plutonium moet als brandstof dienen vooreen snelle kweekreactor in Japan. Inmiddels hebben naast tal van milieu-organisaties ook verschillende re geringen, waaronder die van de FUipij- nen, bezwaar gemaakt tegen het trans port en het schip opdracht gegeven hun territoriale wateren te mijden. Behalve door de Japanse marine wordt het trans port begeleid door Franse, Engelse en Amerikaanse schepen en wordt het 24 uur per dag gevolgd door spionagesatel- lieten. Aanval geopend op onkundige aerobics-leraar 7ELHEM GfO ledereen die het woord aerobics kent, mag er les in geven. Dat is een onverantwoorde situatie. Dat zegt de Zelhemse aerobics- instructrice Rosaline Khnbfln auteur van het boek 'Aerobics! dat eind november uitkomt. In het boek opent Offenberg de aanval op een deel van de m Nederland werkzame instruc teurs. die door onkundigheid debet kunnen zijn aan het ont staan van ernstige blessures. Het boek bevat een 'zwarte' lijst met onveilige oefeningen evenals een 'aerobics blessures top tien' (met preventie-tips, oorzaken en behandelingsme thoden). Aan het boek is meegewerkt door tal van deskundigen, on der wie bewegingswetenschap pers van de Universiteit Lim burg en de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ook een arts van het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis en een fysiotherapeute droegen bij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3