Leidsch Dagblad 'Centraal akkoord is mogelijk' Miljoenenbrand in Voorhout PREI EN SPEKLAPJES. t Budget 1993: Kabinet moet 9 miljard korten Alexander Dubcek (70) overleden EG probeert conflict met VS te vermijden Toekomstige kampioen uit Katwijk BEL: Si GOED NIEUWS MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40003 LOSSE NUMMERS ,50 Nypels en De Kam komen met alternatief haarlem gpd Het kabinet moet ruim drie keer zoveel bezuinigen als het dit weekeinde overeenkwam: negen miljard gulden in plaats van 2,75 miljard. Dat zeggen Frans Nypels, hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad en Flip de Kam, hoogleraar economie in Gro ningen, in hun alternatieve bezuinigingsplan Budget 1993. On danks ingrijpende maatregelen als verlaging van de werkloos heidsuitkeringen en geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag blijft voor de meeste mensen de koopkracht gelijk. Budget 1993 bevat bezuinigingen ter waarde van negen mil jard gulden plus een verhoging van de motorrijtuigen- en ge meentelijke onroerend-goedbelasting (OGB) van twee miljard. Van de daardoor vrijkomende elf miljard gulden willen de op stellers drie miljard reserveren voor verkleining van het financie ringstekort en een miljard voor extra verkeersverbindingen. De resterende zeven miljard gulden krijgen de burgers terug in de vorm van een belastingverlaging in de eerste schijf. Dat levert de minima tussen de 100 en 150 gulden op en de inkomens boven een halve ton 650 gulden. Bovendien dalen de ziektekostenpre mie door een verplicht eigen risico en de premies voor WW, Ziek tewet en WAO door een verlaging van deze uitkeringen van 70 tot 65 procent van het laatsverdiende loon. Dat laatste is een logi sche stap op weg naar het door de twee al herhaaldelijk bepleite basisstelsel voor de sociale zekerheid, waarbij de overheid alleen een uitkering op minimumniveau garandeert. Nypels en De Kam noemen hun Budget 1993 beter dan de kabinetsvoorstellen, maar geloven niet in de politieke haalbaarheid. „Den Haag is be zuinigingsmoe en er liggen politieke obstakels op de weg naar meer gezonde overheidsfinanciën. Probeert het kabinet die hor den te nemen, dan valt het uit elkaar. lammer voor de Neder landse economie, jammer voor de vaderlandse belastingbetaler", aldus de opstellers. Pagina 2: Budget 1993: Het moet anders, het kan beter Piraterij 3 Zeepiraterij begint een ernstig probleem te worden. Elke dag wordt er ergens op zee wel een schip gekaapt. Noodtoestand 5 Noodtoestand in Co lombia na een week einde vol gewelddadighe den. Het linkse verzet is een offensief begonnen. Heiligen afstoffen 8 Studentenpastoraat kan beter heiligen af stoffen dan theologische Minnehuis In het Minnehuis in Clouseau 9 Leiden heersten zo'n honderd jaar geleden eendagsvlieg als Dorothee strenge orde en tucht voor woudse Klaverhal. Het Sölle propageren. j de bewoners. werd een mooie avond yi a De Belgische groep I T- Clouseau zorgde voor een volle Zoeter- Sociale partners schorten overleg met kabinet op voor onderling beraad Werkgevers en werknemers hebben vanmorgen een ge sprek met het kabinet over een centraal akkoord opge schort om eerst te proberen onderling op een lijn te ko men over een pakket van loonmatiging en meer banen. Woensdagavond overleggen de sociale partners opnieuw met het kabinet. CNV-voorzitter Westerlaken zei van morgen dat een akkoord mogelijk is als de werkgevers „enig lef tonen". Vanmiddag al overlegden de vakcentra les met de werkgevers in de Stichting van Arbeid. den haag anp-cpd vuur gooide, trok het kabinet echter in. „Liever een akkoord dat wat afwijkt van de idealen van het kabinet, dan iets dat van bovenaf wordt opgelegd," aldus vice-premier Kok zater- Het kabinet deed in het zater dag overeengekomen bezuini gingspakket van 2,75 miljard een nieuwe oproep om volgend jaar op de nullijn te gaan zitten. Het dreigement van een loon maatregel, waarmee minister De Vries donderdag olie op het Minister De Vries van sociale zaken noemde het overleg con structief en voldoende om het gesprek voort te zetten. Hij ver wacht dat werkgevers en werk nemers nu „stevig in gesprek gaan" en proberen tot een ge zamenlijke opstelling te komen. Hoewel een loondictaat van ta fel is, herhaalde hij dat een nul lijn voor lonen „de belangrijkste bijdrage is die we gezamenlijk kunnen leveren aan de werkge legenheid". De werkgevers willen wel de nullijn aanhouden, maar de vakcentrales willen dat in elk geval de lonen de inflatie (vol gend jaar geschat op 2,5 pro cent) bijhouden plus goede af spraken over meer werkgele genheid. Daarmee gaapt een flink gat tussen de wensen van de vakcentrales en die van het kabinet, zo concludeerde FNV- voorzitter Stekelenburg gisteren al. Bij het overleg vanmorgen was snel duidelijk dat het kabi net niet veel te bieden heeft. VNO-voorzitter Rinnooy Kan uitte na afloop felle kritiek op de kabinetsplannen, die volgens hem nivellerend zijn en te wei nig structureel. Bovendien had den de werkgevers voor min stens 6 miljard aan bezuinigin gen willen zien. Het kabinet schuift de problemen voor zich uit, vindt hij. PvdA en CDA hebben ver deeld gereageerd op het bezui nigingspakket van 2,75 miljard gulden, waarvan ongeveer de helft eenmalig is. Alleen de PvdA noemt het pakket „daad krachtig en evenwichtig". Het CDA noemde informeel het pakket „te goed om de boel naar huis te sturen, te slecht om tevreden te zijn". Donderdag debatteert de Kamer over de be zuinigingen. In het akkoord moeten de de partementen 1265 miljoen gul den inleveren. De top drie zijn Onderwijs (273 miljoen), VROM (220 miljoen) en Defensie (180 miljoen). Ten tweede is beslo ten om 635 miljoen gulden uit gaven volgend jaar over een langere tijd uit te smeren. Ten derde moet het kabinet begin 1993 nog 750 miljoen gulden bij elkaar zien te krijgen. Te den ken valt dan aan de verkoop van staatsaandelen, verkoop van schoolgebouwen en extra gas baten. Privécollectie van tonnen gaat in vlammen op voorhout «irene nieuwenhuuse Bollenexporteur Van Diest zag niet alleen de vier loodsen van zijn bedrijf aan de Jacoba van Beierenweg volledig in rook opgaan, de vlammenzee ver nietigde ook zijn privéverza- meling postzegels en kunst werken. Zowel de postzegels als de moderne kunstobjecten vertegenwoordigde volgens Van Diest een waarde van en kele tonnen. De collectie was niet verzekerd. Van Diest had de postzegels en zijn kunstvoorwerpen bo ven het kantoor van zijn be drijf opgeslagen. „Dat was een droge ruimte en thuis had ik geen plaats", aldus de gedu peerde eigenaar. Van Diest wil de niet zeggen van welke kun stenaars hij kunstvoorwerpen in zijn bezit had. In Tsjecho-Slowakije is enigszins terughoudend gerea geerd op het overlijden van Alexander Dubcek, Politici van alle partijen betreurden zijn dood, maar in een wekelijks te levisiepanel met politici en journalisten werd niet uitvoerig stilgestaan bij zijn overlijden. Dubcek, de man die Tsjecho- Slowakije leidde tijdens de „Praagse lente" van 1968, is za terdagavond overleden. Hij stierf aan de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk dat plaats vond op 1 september. Dubcek (70) had in totaal drie operaties ondergaan aan de ruggegraat en de buik. Pagina 5: Dubcek wilde sa menleving menselijk gezicht geven AMSTERDAM-BRUSSa gpd-AP-ANP De lidstaten van de Europese Gemeenschap (EG) doen hun uiterste best om een handels oorlog met de Verenigde Staten te vermijden. De EG-ministers van buitenlandse zaken voeren vandaag in Brussel beraad over een afwending van het conflict. Maar sommige hoofdrolspelers willen dat de EG zich intussen voorbereidt op actie, voor het geval geen overeenstemming met de VS kan worden bereikt. De Fransman Jacques Delors, voorzitter van de Europese Commissie, is voor onmiddelij- ke sancties van Europese zijde tegen de Verenigde Staten. Ook de Franse regering zal vandaag bij de Europese Commissie aankloppen met het verzoek een lijst van tegenmaatregelen op te stellen. Sinds vorige week donderdag ligt het mes op tafel. De VS kon digden toen aan na het misluk ken van de landbouwbesprekin- gen in Chicago (in het kader van GATT. het Algemene Ak koord inzake Tarieven en Han del) om 200 procent extra in voerheffingen in te stellen op bepaalde EG-landbouwproduk ten. Vooral Frankrijk, dat de af gelopen maanden bij de onder handelingen het meest heeft dwarsgelegen. wordt getroffen. De heffingen treden op 5 de cember in werking. De EG-ministers van handel spraken zich zaterdag uit tegen onmiddellijke vergeldingsacties. Zij riepen de Europese Com missie op weer snel met de Amerikanen om de tafel te gaan zitten om een handelsoorlog te voorkomen. De Duitse minister Möllemann (economische za ken) pleitte voor een topont moeting tussen de EG en de VS als geen oplossing wordt gevon den voor het conflict. De Nederlander Frans An- driessen, EG-commissaris voor buitenlandse betrekkingen, zei gisteren dat de EG in het con flict met de VS nog concessies zal moeten doen. Maar ook de VS moeten zich volgens An- driessen wat inschikkelijker to nen. Nieuwsgierig kijken omstanders hoe het bloembollenexportbedrijf W. i was tot bij Schiphol te zien. berlun dpa-rtr e nieuwenhuuse Een enorme uitslaande brand hééft gister middag vier loodsen van bloembollenex portbedrijf Martin van Diest in Voorhout volledig in as gelegd. De oorzaak van de brand, die aan de achterzijde van het pand aan de Jacoba van Beierenweg uitbrak, was vanmorgen nog niet bekend. Eigenaar Van Diest schat de schade op errkele miljoenen guldens. De brand in het bedrijf werd om half vijf opgemerkt door de buren. Enkele later was de brandweer ter plaatse, m vlammen sloegen op dat moment al pand. Het vuur zorgde voor een enorme rookpluim die tot bij Schiphol was te zien. Honderden mensen kwamen dan ook op de vlammenzee af, wat niet alleen het werk van de brandweer bemoeilijkte, maar ook voor een verkeerschaos zorgde op de toe gangswegen naar Voorhout. Bij het bestrijden van het vuur kreeg de brandweer hulp van korpsen uit omliggen de plaatsen. Acht blusvoertuigen en in to taal zo n 60 brandweerlieden werden inge zet. Eigenaar Van Diest, die in Noordwijk woont, had zich eveneens naar de plek des onheils gespoed. Machteloos keek hij toe hoe zijn bedrijf volledig in rook opging. In de loodsen waren naast bloembollen voornamelijk verpakkingsmateriaal, houten pallets en een partij keramische potten op geslagen. In het bedrijf was ook een kleine hoeveelheid bestrijdingsmiddelen aanwe zig. Metingen door de dienst milieuzaken van de brandweer wezen uit dat er geen ge vaar voor de volksgezondheid was. Met behulp van enkele omstanders heeft de brandweer nog wel een deel van de boekhouding en enkele computers uit het in een van de loodsen gelegen kantoor kun nen redden. Zie ook regionale pagina Vooraanstaande leden van de Duitse regering hebben afgelo pen weekeinde een compromis over het asielvraagstuk van SPD-leider Engholm afgewezen. De ministers Bohl (kanselarij) en Waigel (financiën) vinden dat het in het SPD-plan nog te lang duurt voordat asielzoekers Ruimt even op deze week 40% korting op een deel van de collectie LEIDEN: DONKERSTEEG 16 Prei, kort afgesneden, kilo Speklapjes, zonder zwoerd, 500 gram 5^5 3.99 C QQ kilo®®®® aT^rthe" Deze aanbiedingen gelden van dinsdag 10 t/m zaterdag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dat straks de kampioen van de eerste klasse A uit Katwijk komt', lijkt nu al duidelijk. De vraag is alleen wie het zal worden, Quick Boys of Kat wijk? De competitie verkeert nog in een pril sta dium. dus het antwoord zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Al sloeg Katwijk voorlo pig verrassend zijn slag op Nieuw Zuid door het eerste treffen tussen de twee kemphanen met nHMSI Frenk van der Kleij kreeg in de derby tegen Katwijk vlak voor tijd nog een enorme kans om de schade voor Quick Boys beperkt te houden. foto loek zuyderduin Meer dan 6000 toeschouwers waren getuige van een zinderende derby op hoog niveau. De ploegen namen daarin om beurten de leiding totdat Hans Zwaan zeven minuten voor tijd de balans in het voordeel van Katwijk deed door slaan. Het laatste woord leek alsnog aan heer send kampioen Quick Boys. De enorme kans die Frenk van der Kleij vlak voor tijd kreeg (zie foto Loek Zuyderduin), was evenwel niet aan de anders zo trefzekere spits besteed. Alleen Excelsior Maassluis kan nu nog volgen in het kielzog van de twee Katwijkse clubs, van wie Katwijk (15 punten uit 8 wedstrijden) twee Nog geen abonnee 161400 161353 HET WOORD IS AAN Ive Silloc Wie twijfelt aan zijn eigen eerlijk heid, begint eerlijk te zijn. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio Religie RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Een enkele bui Vannacht enige tijd regen. Daarna half tot zwaar bewolkt en een en kele bui Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden Middagtem- peratuur ongeveer 11 graden Zuidwestenwind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, vannacht eerst nog hard, 7 Geen compromis asielvraagstuk die geen vervolging hoeven te vrezen, het land worden uitge zet. Bondspresident Von Weizsac- ker pleitte gisteren in Berlijn tij dens een massale demonstratie tegen vreemdelingenhaat voor de eerste keer voor een inper king van het Duitse asielrecht. Zie ook pagina 5 Grof stelende werknemer op Zwarte Markt Op de Zwarte Markt is zondag een 50-jarige Amsterdammer aangehouden die tegen af braakprijzen een grote partij consumenten-elektronica en ziekenhuisattributen verkocht. De man had de spullen gestolen in een Amsterdams ziekenhuis waar hij werkt. Thuis trof de politie een ma gazijn vol kantoorbenodigdhe den, cassettebandjes, kilome ters stroomdraad, doktersjas- sen, gereedschappen, kerstge schenken, lampen en een com puter met een totale waarde van rond de vijfentwintigdui zend gulden. IxridLsch tit Dagblad C7! Ufea»'*? j NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorlctt Adres I Tri >vcke verliespunten minder heeft dan Quick Boys (15 Uit 9). Excelsior volgt met 11 uit 7 en kan da halve weer op gelijke hoogte komen met Quick Boys. Desondanks gelooft niemand serieus in de titelkansen van Maassluis. Dat op eigen veld dit seizoen drie punten kwijtraakte aan de twee Katwijkse kampioenskandidaten. Ajax Jeffrey van As is dit seizoen uitgeleend aan MW. Met de Maastrichtse formatie behaalde de Leidenaar gisteren een knap gelijkspel tegen zijn eigenlijke werkgever: Ajax. En dat gebeurde nog wel in Amsterdam. Een resultaat dat reden tot tevredenheid gaf bij de jeugdige Van As. Die evenwel niet erg te spreken was over zijn per soonlijke prestatie. Tegenstander Mare Over- mars was hem namelijk nog al eens te snel af. Of dat een negatieve invloed heeft op een even tuele terugkeer in De Meer waagde de 20-jarige oud-Roodenburger te betwijfelen. „Ik weet dat ze me niet op één duel beoordelen", sprak hij achteraf. rptgim Ih-Ui.iI ik mijn abonnement» D Per maand, automatisch i (f27,80)*. O Per kwartaal, v .110,10) Per kwartaal. (f80,10)*. *Nr bank/giro Handtekening

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1