t i m PSV zwijgt Romario dood ETfn SSa&S&gS Kiprich heeft bij Cambuur aan elf meter genoeg Waregem vernietigt weer reputatie van topploeg La Coruna levert weer punt in B is= lil! SsssSSS slisilp' li =r is §ii§™§ Sport mi» -ir!üf Marco van Basten speelt tegen Napoli voor Vesuvius MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 Ooft leidt Japan naar titel Hiroshima* Japan heeft gisteren het Aziatisch voetbalkampioen schap behaald. In de finale, voor eigen publiek in Hiroshima, won de ploeg van coach Hans Ooft met 1-0 van titelverdediger Saudi-Arabië. Spits Takagi maakte acht minuten voor de rust het doelpunt. De belangrijkste man in het winnende elftal was doel man Maekawa. Hij viel in voor de geschorste Matsunaga die in de halve finale tegen China uit het veld was gestuurd. Maekawa verrichtte een aantal knappe reddingen tegen de Arabieren, die de vorige twee keer het toernooi hadden gewonnen. China ein digde in Hiroshima als derde. Sparta tevreden over experiment Rotterdam Charlesvan der Steene, commercieel directeur van Sparta, noemde het experiment bij de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht (1-3) geslaagd. Het publiek had gisteren gratis toegang tot driekwart van het stadion. Voor een plaatsje op de eretribune moest de normale prijs worden betaald. „Het is voor herhaling vatbaar, maar dit seizoen niet meer", verklaarde Van der Steene. „Dat kan niet de bedoeling zijn van het spelen van betaald voet bal. We zullen met andere acties dit seizoen het publiek voor Sparta trachten te interesseren." Een groep sponsors maakte het „open huis" op Spangen mogelijk. Spartak kampioen van Rusland moskou Spartak Moskou, tegenstander van Feyenoord in de kwartfinales van het Europese toernooi van de bekerwinnaars, heeft op de slotdag van de Russische competitie zijn overmacht aangetoond. Spartak won met 5-0 van Spartak Vladikavkas, de nummer twee op de ranglijst. Spartak Moskou was al weken zé ker van de eerste titel van Rusland. Aan de competitie deden acht clubs mee, waarvan vijf uit Moskou. Spartak won tien keer, speelde vier keer gelijk en eindigde met zeven punten voor sprong op Vladikavkas. De doelcijfers waren 36-12. Chelsea contracteert Russische keeper londen De Engeise voetbalclub Chelsea heeft zich versterkt met de Russische doelman Dmitri Kharin van CSKA Moskou. De 24- jarige Kharin maakte in de zomer bij de Europese titelstrijd deel uit van het team van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). De doelman weerstond woensdag de spitsen van Bar celona in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE Romario begrijpt het, zei manager Kees Ploegsma zaterdag na de 5-0 winst op Fortuna; in beroep gaan tegen de schorsing van drie wedstrijden was zinloos. Is dat ook zo? Zou Romario ook begrijpen dat hij nu 'dus' tegen Porto weer op de bank zit? eindhoven gpd Hans Westerhof beantwoordde de stelling met een alleszeggen de vraag. De stelling: als Roma rio drie weken niet speelt, kan hij tegen Porto natuurlijk on mogelijk meteen weer in de ba sis staan. Westerhof: „Welke trainerscursus heb jij gedaan?" Andere vraag: hoe reageert Ro mario als hij hoort dat hij op nieuw wordt gepasseerd? Voor een wedstrijd met een Brazi liaans tintje nog wel, mogelijk zelfs rechtstreeks op de televisie in Rio en omgeving! Bij Porto wemelt het immers van de Bra zilianen. Het zijn vragen die men bij PSV liever even niet hoort. Aan de orde is in Eindhoven de vreugde over kwalificatie voor en loting van de Champions League en de wassende voor sprong in de competitie. Het onderwerp-Romario wordt zelfs het liefst doodgezwegen. Westerhof toonde zich zater dagavond 'dondersblij* met de twee punten tegen Fortuna en heeft zijn selectie inmiddels een Wim Kieft scoort 1-0 voor PSV. Doelman Hesp gepasseerd. nieuw doel meegegeven: bo venaan staan, met een kloof, als de eredivisie zondag 20 decem ber met kerst-reces gaat. Over de nieuwste affaire-Ro- mario wilde hij niet te veel zeg gen. .Alleen dat ik hem zeker zal onderhouden over de kwali ficatie 'onbetrouwbaar'. Dat vind ik erger dan wanneer hij me een tactische onbenul had gevonden. Maar nog erger vind ik het dat hij medespelers heeft aangevallen." Het feit dat Romario zelf twee voor hem interessante journa listen benaderde om zijn ver haal te slijten, maakt de kwestie voor PSV overigens niet ernsti ger. Ploegsma: „Het is een pe riodiek verschijnsel bij hem. En ik heb gehoord dat hij alweer spijt heeft van zijn uitlatingen." Een logische, indirecte maat regel tegen het wispelturige mannetje uit Rio (woensdag: „Dat van Athene is al lang ver geten"; donderdag: „Dat van Athene zal ik Westerhof nooit vergeten") is nu het contracte ren van Hans Gillhaus. De oud- PSV'er traint al maanden mee, hij is topfit en hij is goedkoop. „Een miljoen inclusief salaris, vind ik anders niet goedkoop", zei Ploegsma zaterdag. Voor de donderdag 29 geworden Gill haus is dat echter toch weinig Het stadion van Cambuur was gister middag veranderd in een veste. Drie honderd politiemensen waren van heinde en verre opgetrommeld om de orde te handhaven. En rondom het stadion moesten mammoet-containers een eventuele bestorming door Feye noord-fans voorkomen. De grootscheepse veiligheidsmaatre gelen, waarvoor Cambuur (50.000 gul den) en de gemeente Leeuwarden (200.000 gulden) samen 250.000 gul den kwijt waren, hadden het beoogde resultaat. Incidenten van betekenis de den zich niet voor. Maar als kijkspel was Cambuur-Feyenoord (0-1) nog geen dubbeltje waard. „De wedstrijd", beaamde Regi Blinker, „verdiende geen schoonheidsprijs. Maar goed", voegde de linksbuiten, die met Feye noord overeenstemming heeft bereikt over de verlenging van zijn contract met drie jaar, er schalks glimlachend aan toe, „we hebben twee punten en daar ging het ons om." Het enige doelpunt werd al in de ne gende minuut gescoord door Joszef Kiprich, die Fred Grim vanaf de straf schopstip naar de verkeerde hoek stuurde. De Hongaar mocht van elf meter aanleggen doordat scheidsrech ter Dick Jol een buiteling van Mike Obiku binnen het zestien-metergebied met een door Cambuur fel betwiste pe nalty beloonde. De Nigeriaan zou door Winnie Haatrecht ten val zijn gebracht, maar het leek er verdacht veel op dat Obiku de coming man van het vader landse arbiterskorps bij de neus nam. Jol was toch al niet in topvorm, want hij verzuimde Haatrecht, die op dat moment al een gele kaart had, na zijn 'overtreding' uit het veld te sturen. En toen diep in de tweede helft sprake was lan 1-0, 65 Roelofsen 1-1, 74 Danen 2-1, schouwers: 956. Gele kaart: Verspuy en Rid- van een schoolvoorbeeld van een straf schop - Grim haalde Obiku onderuit - liet Jonk doorspelen. Cambuur en Grim, die na zijn charge een rode kaart had moeten krijgen, mochten van ge luk spreken. Afgezien van een serie te harde overtredingen, gebeurde na de benutte penalty van Kiprich - zijn tien de treffer van dit seizoen - lange tijd weinig. Cambuur probeerde nog wel wat, maar tot doelpunten leidde dat niet. TOPSCORERS TOPSCORERS liiS— B U I T E HI L A DS VOETBAL napels gpd De doelpuntensirene van Marco van Basten liet de Napolitaanse vloot schipbreuk lijden. De bes te schutter uit de moderne ge schiedenis van het Italiaanse voetbal zorgde in Napels voor een nieuw hoogtepunt in zijn loopbaan. Hij speelde voor Ve suvius, scoorde vier treffers en leverde een unieke bijdrage aan de 5-I-zege van AC Milan bij de voormalige rivaal Napoli. Een staande ovatie van tachtigdui zend liefhebbers viel hem ten deel. Trainer Capello had hem eer der in de week tegen Slovan Bratislava rust gegund. Gisteren was hij samen met Rijkaard de enige buitenlander in het basis team. In de beginfase liet Milan een Napolitaans offensieve (zonder de geschorste Careca) over zich heen komen en daar na via de koele afmaker uit Utrecht toe te slaan. In de zesde minuut schoot Van Basten een afgeslagen hoekschop in een keer in het doel. De vroege tref fer had het effect van een doodsteek voor de Zuiditalia nen, die zonder enig zelfver trouwen aan het duel waren be gonnen. Milan speelde afwach tend en rekende erop dat de fouten van de nerveuze tegen stander vanzelf zouden komen. Een collectieve blunder van li bero Corradini en doelman Gal- li bracht Van Basten na 27 mi nuten in stelling. Hij profiteerde van de aarzelingen en zorgde voor 0-2. Het Napolitaanse pu bliek, met gevoel voor spekta kel, reageerde zich toen al af op de eigen ploeg en begon Van Basten bij elk balbezit toe te jui chen. Deze aanmoedigingen werden regelmatig onderbroken met een wanhopige oproep aan Maradona om terug te keren. Toen de heilige Diego in 1984 in de havenstad arriveerde, vocht de blauwe club (met Ruud Krol) tegen de degradatie. Na zijn de finitieve vertrek waart dit spook weer rond in de buurt van het San Paulo-stadion. Napoli dui kelde gisteren naar de voor laatste plaats op de ranglijst. De tweede helft was een pijn lijke demonstratie van het klas- severschil tussen twee ploegen, die allebei met titelaspiraties aan het seizoen begonnen. In ternational Eranio rondde na een kwartier in de tweede helft een fraaie voorzet van Massaro af. Daarna boden de Zuiditali- aanse verdedigers alle ruimte aan Van Basten om nog twee keer uit te halen en daarmee weer de leiding te nemen in het topscorersklassement. De oud- Ajacied staat op twaalf treffers. De hatelijke 0-5 op het score bord werd zes minuten voor het einde door Zola met een directe vrije trap veranderd in 1-5. Na de 2-3-nederlaag van Ge noa tegen Cagliari in eigen huis hebben de fans van de oudste club van Italië de spelers ander half uur gegijzeld door alle uit gangen van het stadion te blok keren. De fans lieten vorige week tijdens de verloren derby tegen Sampdoria hun ongenoe gen blijken door een deel van het veld met oud- en wc-papier te bedekken. Pas na ingrijpen van de Mobiele Eenheid kon de spelersbus met de Genoa-spe- lers ingrijpen. brussel anp Ook Anderlecht heeft gebruik gemaakt van de volstrekte on berekenbaarheid van Waregem. Dit weekeinde haalde Waregem Standard Luik in Sclessin on deruit (1-3), de derde opmerke lijke overwinning na eerdere tri omfen bij Anderlecht (5-2) en tegen AA Gent (5-1). Standard zakte daardoor naar de tweede plaats, twee punten achter An derlecht. Club Brugge, uit de Champions League, staat na het gelijke spel thuis tegen Beveren (0-0) al vijf punten achter. In de Belgische competitie is Waregem even produktief als Anderlecht (31 doelpunten), maar de grote kracht van de ploeg is, af en toe, de verdedi ging. Doelman Huysmans bij voorbeeld was zaterdagavond nagenoeg onpasseerbaar. Het elftal van Arie Haan begon over tuigend, maar ontdekte niets anders dan het reactievermo gen van Huysmans en de vaar digheid van Waregem in de snelle uitval. Krüzen zorgde voor het openingsdoelpunt. Standard aanvaardde de tref fer als hinderlijk, maar overko melijk. De vinnigheid van woensdag uit de wedstrijd tegen Hearts ontbrak echter. Niette min kreeg Standard door Wil mots en Vos goede kansen en zelfs een strafschop vlak voor rust. Huysmans won ook dit du el van Wilmots. In de tweede helft zette Standard nog een keer aan en weer kwamen Vos, Demol en Goossens niet verder dan Huysmans. Uitvallen van Blancke en Desloover beslisten de wedstrijd, want pas daarna scoorde Demol eindelijk voor Standard. Lierse heeft Anderlecht rede lijk partij gegeven, laatste half uur was het licht na genoeg uit. Van Vossen profi teerde als eerste en liet Versavel Bakero van Barcelona kopt de bal stijlvol in de richting van het doel van Bilbao. Even verderop kijkt Stoichkov ademloos toe. madrid anp La Coruna heeft zijn reputatie ook op de tiende speeldag van de Spaanse competitie waarge maakt. De vechters uit Galicië werkten in de uitwedstrijd bij Albacete tien minuten voor tijd een achterstand van 0-1 weg en behielden daardoor een punt voorsprong op Barcelona en Re- al Madrid, die winst haalden uit thuiswedstrijden. Barcelona voelde, in publieke belangstelling, de terugslag van de Europese uitschakeling. In Nou Camp bleven 70.000 plaat sen onbezet. Het elftal van Cruijff toonde voor de minder dan half volle bak de wil de ne derlaag van woensdag tegen CSKA recht te zetten. Barcelona treffer van Juan Carlos zette de machine stiL Stoitskov echter bracht met zijn tiende competi- tiedoelpunt de voorsprong en de rust in het elftal terug. Real Madrid incasseerde zijn eerste doelpunt in het Bema- beu-stadion, maar speelde ook zijn beste wedstrijd van het sei zoen. Tien minuten voor rust zorgde Igor Komejev van de strafschopstip voor het doel punt van Espanol. De tweede periode was volledig voor Real. De Chileense aanvaller Zamora- no zette met twee treffers de za ken in het eerste kwartier van de tweede helft recht en in de laatste minuten maakte Perez het derde doelpunt voor 95.000 zeer tevreden toeschouwers. La Coruna zette met zijn vechtvoetbal Albacete in de eer ste helft vast op eigen helft. Het leverde echter niets op. Het ver rassende doelpunt, kort na rust van Geli, veranderde het beeld van de wedstrijd niet. De lijst aanvoerder bleef heerser op het veld, maar moest tot tien minu ten voor tijd wachten op de ge lijkmaker van Barragan. La Co runa wilde meer, maar Albacete hield met pijn en moeite het ene winstpunt vast. Maradona maakte gisteren uit een strafschop zijn tweede doel punt voor Sevilla. Verder bleef de Argentijn voornamelijk bui ten beeld in de met 3-2 gewon nen wedstrijd tegen Rayo Valle- cano. Theo Vonk en Burgos haalden op eigen veld een puntje (2-2) tegen Logrones met een late gelijkmaker. Burgos bleef daardoor voorlaatste met één punt voorsprong op de wijnploeg. Valencia viel terug naar de middenmoot. Bert Ja cobs won met Gijon het duel met collega Guus Hiddink, 1 -0. Arsenal Vol overtuiging is Arsenal zater dag opgerukt naar de eerste plaats in de Engelse eerste divi sie. De club won zelf met 3-0 van Coventry City en profiteer de van het verlies dat Blackbum op eigen veld leed tegen Totten- ham (0-2). Arsenal blijft in elk geval leider tot maandagavond. Dan kan Norwich de koppositie overnemen als de uitwedstrijd tegen Oldham wordt gewon- Arsenal is de laatste weken op eigen veld niet te verslaan. De nieuwe, lijstaanvoerder noteerde tegen het op vreemd terrein nog ongeslagen Coventry de zesde opeenvolgende overwinning voor eigen publiek. De ploeg scoorde daarbij voor het eerst dit seizoen meer dan twee keer. De drie treffers vielen voor de rust, via Smith, Wright en Campbell. Blackbum Rovers maakte een flinke misstap. Tottenham, dit seizoen opnieuw niet meer dan een zwalkende middenmoter, sloeg in de tweede helft toe. Ho- wells en Sheringham uit een strafschop zorgden voor de eindstand. Voor Blackbum was het de vierde wedstrijd op rij waarin de ploeg niet scoorde. ill sskJk!

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16