'Voorschoten geeft valse informatie' 'Gebeurt er eens wat, verbiedt die ouwe het' De duinen moeten weer wild worden Scouts bezoeken de Leidse politie Regio Leiden MAANDAG 9 NOVEMBER 1992 redactie oick van oer plas i v -(tecraaff esbethbur astrld van den berg wilfred simons capc\ ne van overredke 0 6' 4 Zeven gedupeerden halen geld terug na afgelasten concert Inner Circle sassenheim irene nieuwenhuuse Hij heeft er maar één woord voor het op het laatste moment afgelasten van het concert van Inner Circle in Sassenheim: klo te. „Is er eindelijk eens iets in Sassem, dan verbiedt die ouwe op het gemeentehuis het", doe lend op burgemeester H. de Jonge. Duidelijke taal van Michael van der Voet. De 16-jarige Sas- senheimer was afgelopen zater dagavond een van de gedupeer de concertbezoekers die in sporthal De Wasbeek zijn geld kwam terughalen. Het concert werd door burgemeester De Jonge van Sassenheim enkele dagen voor het optreden verbo den, omdat er nog geen vergun ning was aangevraagd. Zo'n veertig mensen hadden al in de voorverkoop kaartjes aan de ba lie van de sporthal gekocht voor het concert van de reggae-band. In totaal werd rekening gehou den met zo'n tweeduizend be zoekers. Ondanks die hooggespannen verwachtingen van organisator Spocon (Stichting Popconcer ten Noordwijk) meldden slechts weinigen zich zaterdagavond in Sassenheim om hun geld terug te vragen. Ger Leepel en Aad Koster van de Stichting Was beek, de exploitant van het sport- en recreatiecomplex, hadden zich om vijf uur in de hal verzameld. Tot half negen kwamen druppelsgewijs slecht zeven gedupeerden hun kaartje weer omzetten in klinkende munt. Michael is een groot fan van Inner Circle, dat op dit moment met het nummer 'Sweat' op de eerste plaats staat in de Top 40. Het optreden van de Jamai- caanse reggae-band zag hij dan ook als een buitenkansje. Maar burgemeester H. de Jonge wei gerde een vergunning af te ge ven omdat er volgens hem on voldoende geregeld was op het gebied van beveiliging en bewa king. „Wat ik nu ga doen met het geld?". Michael snuift: „In Noordwijk stappen, drinken en mezelf afreageren Danny den Hollander (17 jaar) ontvangt eveneens twintig gulden retour voor zijn kaartje. „Inner Circle is gewoon te gek, te gaaf. Het is niet de schuld van de burgemeester, maar van die Spocon-gasten, die hebben ge woon te laat de vergunning aangevraagd. Hoe ik dit vind? Klote, dus." Onduidelijk Leepel en Koster hebben wel begrip voor de reacties van de jongens. Koster „We kunnen alleen maar constateren dat door beide partijen. Spocon en de Stichting Wasbeek, onduide lijke afspraken zijn gemaakt. De zaak is niet grondig doorgespro ken. Formeel heeft de burge- meeester natuurlijk gelijk, maar hij had zich best een beetje soe peler kunnen opstellen. Wij hadden verwacht dat De Jonge in deze kwestie iets flexibeler zou zijn." Hij wijst in dit verband op eerdere grote evenementen in De Wasbeek. Tijdens het carna val, bridge-toemooien, optre dens van BZN en de Koninklijke Militaire Kapel, waren er in de hal ook velen honderden bezoe kers. „Wij vinden het echt jam mer dat het concert niet is doorgegaan. Als huurder van dit complex moeten wij de zaak hier tenslotte zo rendabel mo gelijk laten draaien. Voor ons betekent de afgelasting even eens een forse schadepost, want we missen nu de huurprijs." Weinig Leepel vult aan: „Wij blijven toch hopen dat dit soort evene menten in de toekomst gehou den kunnen worden. Voor de jeugd in Sassenheim is er wei nig te doen. terwijl ik denk dat er voor deze concerten grote belangstelling bestaat. Als je dat nooit eens uit probeert, kom je er ook nooit achter." Hans van der Linden, de as sistent-bedrijfsleider van De Wasbeek, heeft dezelfde me ning. „We hebben er toch een hoop werk aan gehad. De laatste tijd zijn bijvoorbeeld alle brandslangen nog eens extra gecontroleerd. Die hele romp slomp om zo'n concert te hou den, is nu voor niets geweest. Het moet op het gemeentehuis toch ook doordringen dat je op deze manier alle Sassenheimse jongeren naar Leiden of Noord wijk stuurt. Terwijl als je in Sas- semheim wat aanbiedt, je als ouder nog een beetje controle kunt uitoefenen." Ruzie om dierenarts-praktijk in boerderij 'Katten Mie De boerderij "Wie kan keeren de hand des heeren' in Voorschoten is niet geschikt om de praktijk van een die renarts in te vestigen. Het bestemmingsplan ter plaatse laat zo'n praktijk niet toe. Dat zegt dierenarts C. West geest, die zelf een praktijk uitoefent aan de Leidseweg 560. reet belang te hebben bij zijn actie. Hij vindt het in het alge meen fout om informatie te ver strekken die 'in strijd is met de wet en misleidend voor aan staande kopers.' Op de grond ligt een agrarische bestemming: er mag volgens hem dus alleen akkerbouw of veeteelt op wor den uitgeoefend. De praktijk van een dierenarts valt daar vol gens Westgeest niet onder. Ten Have erkent dat de boer derij een agrarische bestem ming heeft: „Wij kunnen dat bestemmingsplan niet eens ver anderen, want het tracé van Rijksweg U-West loopt daar dwars overheen. Als wij het plan veranderen, zou de provincie Zuid-Holland dat nooit goed keuren. Koster weet dit en ver klaart zich akkoord. Maar hij weet ook dat de eerstkomende tien jaar niets verandert." Gemeente-ambtenaar J. Hooijmans zegt dat de gemeen te wel onder het bestemmings plan uit kan komen: „Er is een voorschoten wilfred simons De gemeente heeft de boerderij aan het Nicolaespad enige tijd geleden te koop aangeboden. In een informatiemap die zij aan de gegadigden aanbood, schreef zij dat de gebouwen geschikt zijn voor de vestiging van een dierenarts. Westgeest vindt dat de gemeente valse informatie heeft gegeven en hij eist via zijn advocaat een rectificatie. Wet houder F. ten Have ontkent alle aantijgingen en is niet van plan om te rectificeren. De gemeente heeft inmiddels een koper gevonden voor de boerderij van 'Katten Mie'. Het is de dierenarts R. Koster, die nu nog een praktijk heeft aan de Narcisstraat 47. Ten Have zegt dat de onderhandelingen in een vergevorderd stadium zijn: „Het voorlopig koopcontract wordt heel binnenkort getekend." Koster zelf was niet voor com mentaar bereikbaar. Westgeest zegt zelf geen di- boerderij, maar die heeft geen grond. Een boer zou er dus geen bedrijf op kunnen uitoefenen. In dat geval kent de wet een 'vrijstellingsregeling'. Die ge biedt dat je het zogeheten 'meest doelmatige gebruik' niet mag beperken. Op grond daar van kunnen we gemakkelijk de praktijk van een dierenarts toe staan." Ten Have zegt het protest van Westgeest wel te begrijpen: „Hij heeft een praktijk daar vlak bij en hij vreest logischerwijs con currentie. Maar hij hoeft niet bang te zijn. Koster is namelijk van plan om zich te specialise ren op de behandeling van gro te huisdieren: vooral paarden en koeien. Daarvoor is de boer derij heel geschikt. Er zit een stal bij waar hij de dieren kan stallen en er is een erf waar hij ze kan behandelen. Als West- geest zich beperkt tot de kleine huisdieren, bijten ze elkaar dus niet." Momenteel wonen ei zo'n negen Leidse kraker; boerderij. Voordat de verkoop rond is, moet de gemeente die eerst verwijderen. Ten Have verwacht niet dat dat proble men zal opleveren: „Binnenkort dient een kort geding." nog Billenprikkers kiezen nieuwe prins Carnaval warmondDe Billentoeters zorgen zaterdag voor de mu ziek. Om 22.00 uur verrichten Prins Koos 1 en Prinses Charlotte 1 de trekking van de loterij. Drie kwartier later treden zij af als prinselijk paar. Het tweetal wordt vervolgens opgenomen in het 'col lege van Oud-prinsen en Oud-Prinsessen'. Om 23.11 uur stipt zal de 'prins-keuze-commissie' meedelen wie de nieuwe Warmondse prins en prinses carnaval zijn tijdens het carnavalsweek einde van 19 tot en met 23 februari. In Warmond is carnavalsvereniging De Billen prikkers alweer druk bezig met de voorbereiding van de jaarlijkse verkiezing van prins en prinses Carnaval. Op zaterdag 14 november wordt het nieuwe Warmondse prinselijk paar uitgekozen in het Trefpunt aan de Herenweg. De verkiezing is de eerste activiteit in het nieuwe Warmondse car navalsseizoen. leiden/beverwuk monica wesseling Het duingebied van Nederland kan alleen weer natuurlijk wor den als er echt wilde dieren worden uitgezet. Geen huis koeien, knuffelpaarden of ander goed verzorgd groot-vee, maar edelherten, reeën, elanden, ko- niks en Heek-runderen. De Vee wet moet op die dieren niet van toepassing zijn en moet dus op korte termijn worden gewijzigd. Zfékten bij de dieren moeten niet worden bestreden, inentin gen of oormerken zijn uit den boze. Dat adviseert E. Wanders, hoofd bescherming van de Vo- "gelbescherming en adviseur van de stichting Duinbehoud. Wan ders sprak zaterdag op het jubi leumsymposium 'Van kniptor "tot konik' in Beverwijk ter gele- gepheid van het vijftienjarig be staan van de stichting. De advi- "Sëjür hekelde de manier waarop nu met uitgezette duindieren zoals koeien, paarden en koniks \vordt omgegaan. „Iedere mug, mol, muis, tor of konijn mag sterven als de tijd daar is. Reeën of koeien die in datzelfde duin lopen moet opeens met allerlei middeltjes en medicijnen wor den opgeknapt. Dat is geen na tuurbeheer". De Nederlandse duinen zijn, m^de door de vervuiling van lucht en water, dichtgegroeid. Döor er grote grazers in uit te .zetten wordt de plantengroei gewijzigd ten gunste van bij zondere soorten. Op tal van plaatsen langs de Nederlandse kust (Meijendel, Duin en Kruid- berg) wordt dit systeem al toe- gepast. Wanders wil af van 'de terreur van de veeboeren'. Uit angst voor allerlei ziekten op hun be drijven, moet elk rund in Ne derland worden ingeënt en ge controleerd. „Als we natuur wil len, moet het daarmee afgelo pen zijn. Minster Bukman van landbouw is ook minister van natuurbeheer. Het is voor hem Knuffelpaarden, zoals die In het Wassenaarse Meijendel zijn uitgezet, moeten worden vervangen door 'echt' wilde beesten. foto wim dijkman kiezen of delen. De wet moet anders". Om de dieren voldoende ruimte te geven, moeten er gro te duingebieden worden ge maakt. Dat kan, denkt Wanders: „De grenzen tussen de verschil lende duingebieden in Neder land zijn administratief. Ieder een wil op zijn eigen winkeltje passen, maar zo krijg je geen natuur". De dieren zullen, door grazen, trappen, ziekten, sterfte en ge boorte het reilen en zeilen in de natuurgebieden sterk beïnvloe den. ,,Als wij er een aantal jaren van af weten te blijven, komt de natuur wel terug. Natuur maak je niet door de ene week te schoffelen en de week erop te maaien. Die maakt zichzelf'. Plannen om wilde dieren uit te zetten, stuiten altijd op talrij ke bezwaren bij tegenstanders. Zo zouden wilde katten of vos- aanvallen en lopen wilde zwijnen deuken in auto's. Wanders veegt dit soort bezwa ren met een flinke haal van ta fel. ,,Als de auto last heeft van het wild zwijn dan moet die kar maar ergens anders rijden. Ge vaar is er ook niet. Een ontmoe ting met een vos in het duin is veel minder gevaarlijk dan die met een toevallig passerende pittbull of bouvier". Wanders erkent dat de wilde dieren hij wil ook wilde zwijnen en wilde katten uitzetten niet zomaar in de duinen komen. „Je zult de natuur een keer een handje moeten helpen en met wat vee wagens de dieren er naar toe brengen. Dat is één keer en ver der dienen we ons er niet meer mee te bemoeien. We moeten eens af van de geregelde natuur. Ingrijpen in de natuur, maakt geen nieuwe natuur, maar ver nielt deze juist". Alcoholcontrole op Engelendaal leiderdorp» Drie ingevorderde rijbewijzen en tien procesverba len waren op vrijdagnacht het resultaat van een alcholcontrole op de Engelendaal in Leiderdorp. In totaal controleerde de poli tie 280 voertuigen en spreekt over een 'behoorlijk aantal' auto mobilisten dat texiiep in het glaasje had gekeken. Inbraak in Leiderdorpse flat leiderdorp Bij een diefstal in een flat aan de Merelstraat in Lei derdorp hebben onbekenden een grote puinhoop achtergelaten, maar voor zover bekend geen spullen meegenomen. De inbre kers klommen via het balkon naar de woning op de eerste etage en forceerden een slaapkamerraampje. De bewoners waren een weekje op vakantie. Inbraak met breekijzer leiderdorp Een Samsonitekoffer met onbekende inhoud was de buit bij een inbraak in een woning aan de Speelweide in Leider dorp. Met een breekijzer braken onbekenden op de eerste ver dieping een deur open. De inbrekers hebben volgens de politie wat 'sporen' achter gelaten die wellicht enig houvast bieden aan de technische recherche. Vernieling in hotel oegstgeest» In een hotel aan de Laan Oud Poelgeest in Oegst- geest hebben gistermorgen vijf inwoners uit Leiden in de leeftijd van 19 tot en met 26 jaar drie kamers op zijn kop gezet. Na de ontdekking sprong het vijftal uit het raam, opgevangen door matrassen. Later op de dag zijn de vandalen door de Leidse poli tie in de kraag gevat nadat ze schade hadden toegebracht aan een boot. Tijdens het verhoor gaven ze de vernielingen aan het hotel toe. Vandalisme in Oegstgeest oegstgeest» Vandalen hebben dit weekeinde een spoor van ver nielingen achter gelaten in Oegstgeest. Een telefooncel aan de Hofdijk en zo'n zeven busshokjes verspreid over het dorp waren het doelwit van de vemielzuchtigen. De politie vraagt of eventu ele getuigen zich willen melden. Inbraak in Zoeterwoude zoeterwoupeDe bewoners van een woning in de Burgemees- terbuurt in Zoeterwoude-dorp ontdekten op zondagmorgen dat er was ingebroken. Onbekenden hebben enkele schilderijen ont vreemd. Ze kwamen binnen na het forceren van de achterdeur. De bewoners waren een week niet thuis geweest. 'Op naar de oproerkraaiers!' leiden/voorschoten wilfred simons „Nee! Neeee! Néééé!" Rick schreeuwt als een mager speen varken, hoog klinkt zijn schrille stem door de hal van het Leidse politiebureau. Politieagente Jo landa Vergeer komt dreigend op hem éif en doet een poging hem de handboeien om te doen. Hij deinst terug, stribbelt tegen, de angst staat hem op het gelaat te lezen. Maar even later kijkt hij weer zeer geïnteresseerd toe als zij hem haar wapenstok en haar portofoon laat zien. Rick is geen arrestant. Hij is een scout van de Voorschotense Mauritsgroep. Samen met zo'n vijftien opgewonden en leven dige vriendjes en vriendinnetjes bezocht hij afgelopen zaterdag morgen het Leidse politiebu reau. Toch was dit geen gewone excursie: Rick en de andere scouts zijn namelijk lichamelijk gehandicapt. Een aantal van hen kan nog lopen, evenveel anderen zitten in een rolstoel. Maar wie een tijdje met ze op trekt, ziet geen verschil met an dere zes- tot zestienjarigen: ze zijn vrolijk, lawaaierig en zeer onder de indruk van de unifor men en de activiteiten van de Leidse gemeentepolitie. Eén van de leidsters van de Mauritsgroep is de 23-jarige Warmondse Petra Vergeer. Ze zegt: „Dit najaar organiseren wij een project rondom het thema '06-11'. De kinderen leren hoe het nummer werkt, waar het alarm binnenkomt en wat de hulpverlenende instanties doen. Daarom bezoeken wij nu de po litie. Binnenkort gaan we ook naar de brandweer." Na de onstuimige ontvangst in de hal van het politiebureau zijn de jongeren inmiddels de meldkamer van de politie bin nengekomen. Hier moeten ze stil zijn om het telefoon- en portofoonverkeer niet te versto ren. Het kost ze moeite: 'Sst! Sst! sissen ze elkaar steeds opge wonden toe. Ze mogen wel vragen stellen. Vooral Martijn maakt van deze gelegenheid gretig gebruik. Hij zit onderuitgezakt in een karre tje dat het midden houdt tussen een rolstoel en een kinderwa gen, maar hij is een klein, slim jongetje: „Wat doen jullie als er een vechtpartij uitbreekt in een café?" Jolanda Vergeer ant woordt vlot: „Nou, we hebben de keuze: de vechtenden schei den of... meevechten." Martijn knikt, nog onder de indruk van de vervaarlijke wapenstok die Jolanda in een zak van haar uni form met zich meedraagt. Het plezier is bij de begelei ders, 'dravers' genoemd, al net zo groot als bij de scouts zelf. Petra Vergeer zegt: „Deze kin deren kunnen niet zoveel als hun 'gezonde' leeftijdgenootjes. Alles gaat omslachtig: je moet ze tillen en sjouwen. Maar met een beetje hulp kan toch verras send veel: we gaan bijvoorbeeld met ze op kamp en dan slapen ze ook in tenten. Je ziet hun zelfvertrouwen groeien. Boven dien: als je ze iets wilt bieden, moet je het nü doen. Als kind zijn ze vaak nog beweeglijk. Met de loop der jaren verergeren hun handicaps vaak." De vrolijke optocht gaat ver der door de lange gangen van het bureau. Het gewone leven op het bureau gaat intussen door: „Jij was goed dronken toen jij hier binnenkwaip," spreekt een brigadier een wat oudere man toe, die uit een iso leercel wordt gelaten. Meer dan een welgemeend „Sony" kan er bij de anestant niet af. De brigadier, sussend: „Geeft niet. We maken allemaal wel eens een fout." De scouts kijken ge boeid toe bij dit staaltje grote- stads-leven. Zelf mogen ze ook even in de isoleercel: gewoon, om te weten hoe dat voelt. De Mauritsgroep heeft haar basis in de Voorschotense Kim's Hoeve, maar de scouts komen uit alle gemeenten van de Leid se regio. Petra Vergeer zegt: „We hebben kinderen uit Lisse. Alphen. Katwijk. Het moet wel zo, want er zijn er te weinig li chamelijk gehandicapten om iedere gemeente een eigen groep te geven. Alleen in Leider dorp is nog een vergelijkbare scoutingclub." Het slot van de ochtend is een grote verrassing: een rit met een overvalbusie van de ME. Dwars door de oinnenstad gaat de tocht: „Stokken, schilden en helmen klaar!" roepen de scouts tegen elkaar: „Op naar de oproerkraaiers!" Weer terug op de binnenplaats van het bu reau gaat Ricks grootste wens in vervulling: de agenten laten de sirenes van hun surveillancewa gens loeien. Nog op de I.angeg- racht is het lawaai te horen. De Mauritsgroep is op zoek naar nieuwe 'dravers'. Belang stellenden kunnen bellen: Pe tra Vergeer, 01711-10509 of Ri chard van den Berg, 071- 146562.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11