Werkloze is bij rechter in het nadeel Metaalmoeheid speelde rol bij Bijlmer-ramp Binnenland Donnerwetter, een ongeluk Gesprek met BVD'er kost Nijmeegse baan 't Is mis in Marokko Oort, een van de grootste sterrenkundigen van deze eeuw ZATtRDAG NOVEMBER 1992 anp <hp i hé<bé né— gpo* Rolls Royce wint geding van seksclub Maastricht» De exclusieve seksclub Rolls Mens Club in Maas tricht moet stoppen met het gebruik van beeldmerken van auto fabrikant Rolls Royce. Ook moet de naam van de zaak worden veranderd. De 'herensociëteit' verloor gisteren het kort geding dat Rolls Royce had aangespannen voor de rechter in Maas tricht. De geëiste schadevergoeding van 50.000 gulden hoeft de seksclub echter niet te betalen. Agent ontslagen wegens w angedrag Amsterdam» De korpsleiding van de Amsterdamse politie heeft maatregelen genomen tegen de vijf agenten vant bureau War moesstraat die vorige week werden geschorst wegens wange drag. Een van hen is ontslagen, de vier anderen worden overge plaatst naar andere bureaus in de hoofdstad. Vorige maand bleek dat de vijf gedronken onder diensttijd en zich onbeschoft hadden gedragen tegenover het publiek. Tien miljard zwart geld witgewassen heerlen Jaarlijks wordt tien miljard gulden zwart geld witge wassen. Dit heeft prof. I. van Dijk, directeur criminaliteitspre ventie van het ministerie van justitie, gisteren in Heerlen be kendgemaakt. Van Dijk presenteerde in de politieschool in Heerlen het rapport 'De georganiseerde criminaliteit, een drei gingsbeeld en een plan van aanpak'. Weinig afspraken over vakantiedagen den haag Afspraken tussen werkgevers en vakbonden over het inleveren van vakantiedagen bij ziekte, zijn nauwelijks gemaakt. In slechts drie procent van de CAO's is deze maatregel opgeno men. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van sociale zaken. Het kabinet wilde deze 'arbeidsvoorwaardelijke stimu lans' vorig jaar bij wet opleggen om het ziekteverzuim terug te dringen. Onder druk van werkgevers en werknemers zag staats secretaris Ter Veld (sociale zaken) daar toen van af. De sociale partners kwamen in de Stichting van de Arbeid overeen binnen de CAO afspraken te maken. Vader en baby gedood bij ongeval kloosterhaar Bij een frontale aanrijding in het Twentse Kloos terhaar zijn gistermiddag een 35-jarige inwoner van Schalkhaar en zijn acht maanden oude baby om het leven gekomen. De 33- jarige moeder is in kritieke toestand overgebracht naar een zie kenhuis. Twee kinderen van het gezin, vijf en zes jaar oud, zijn eveneens met letsel opgenomen. Een van hen is er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde doordat de auto van het gezin op de linker weghelft raakte en daar op een vrachtwagen botste. Chamotte Unie failliet Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft het beursfonds Chamotte Unie failliet verklaard. Het fonds zit op de effecten beurs al enige tijd op het strafbankje. Het faillissement is aange vraagd door een syndicaat van banken dat een lening van 80 miljoen Mark aan het fonds heeft verstrekt. Toen Chamotte Unie niet op tijd was met de terugbetaling, werd de garantie aangesproken die was afgegeven door de moedermaatschappij, het Zwitserse Sasea, had afgegeven. Maar Sasea verkeerde op dat moment ook al in de problemen en kon niet aan de garan tieverplichting voldoen. Vorige week is Sasea, (eigenaar: de Itali aan Fiorini) failliet verklaard. Geld via MCW voor kinderziekenhuis Rotterdam Het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam krijgt binnenkort een miljoen gulden uitgereikt door acteurs van de televisieserie Medisch Centrum West. Het geld is ingezameld via een supermarktketen. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei gisteren dat het wordt besteed aan de bouw en inrichting van kamers waar ouders van opgenomen kinderen kunnen verblij- Ghanese order voor DAF Bus eindhoven DAF Bus, dochteronderneming van United Bus Groep, heeft een order ontvangen voor 95 stads- en streekbus sen voor Omnibus Service Authority in Ghana. De order heeft een omvang van 25 miljoen, zo heeft de ondememming giste ren bekendgemaakt. United Bus heeft de order ontvangen via DAF International', de internationale verkooporganisatie van DAF Trucks. DAF Trucks heeft een belang van 43,7 procent in United Bus. Een 7 voor ons seksleven utrecht De Nederlander waardeert zijn seksleven gemiddeld met een zeven. Eén op de tien geeft zichzelf een onvoldoende en ook één op de tien noemt zijn seksleven uitmuntend. Kerkgan gers lijken meer voldoening te hebben dan niet-gelovigen. Vrou wen in steden zijn minder tevreden dan die op het planeland. Het minst tevreden zijn mensen die het nooit doen, zo blijkt uit een rapport van het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuolo- gisch Onderzoek. Mensen met baan lichter gestraft Wie voor het eerst voor de rechter moet verschijnen in verband met een vergrijp, kan maar beter een baan heb ben. Wie werk heeft krijgt van de rechter in een aantal gevallen een extra kans in de vorm van een voorwaarde lijke gevangenisstraf. Wie geen baan heeft, moet in ver gelijkbare gevallen echter rekening houden met onvoor- waardelijke gevangenisstraf. den haac anp Dat bliikt uit een artikel van on der/oeker G. K.innegieter het oldenzaal Bij de oude grensovergang De Poppe werd gisteren bloedserieus een ernstig verkeersongeluk nagebootst Onder het motto Donner wetter '92 namen daaraan Nederlandse en Duitse brandweerlieden en andere reddingswerkers deel. fOTO» anp»paui stolk gisteren verschenen nummer van het blad justitiële Verken ningen I lel bied li een uttpe van het Wetenschappelijk On- denoek en Doe umehtadei en trum van het ministerie van jus titie. Verder blijkt uit het blad dat het voor een verdachte loont om voor de rechter te verschij nen als hij daartoe worrit Opge roepen. De verdachte krijgt dan In net algemeen een lichtere straf dan wanneer hij niet komt opdagn, tenminste als de rech ter in zjjn vonnis afwijkt van de eis van de officier van justitie. Slechts in de helft van de ge vallen waarbij de verdachte bij de zitting aanwezig is. volgt de openb rechter de strafmaat die de openbare aanklager heeft ge elst. Wijkt de rechter van de eis af. dan doet hij dat meestal in het voordeel van de verdachte. Vonnissen die zijn uitgesproken zonder dat de verdachte was komen opdagen (bij verstek! zi|n in acht van de tien gevallen wH eelijk aan de eis van het •nbaar ministerie. laiyses van onderzoe kers A. Slotboom en H. Koppa blijkt in het algemeen dat slechts in 56 procent van de za ken die aan de rechter worden voorgelegd, deze de strafmaat volgt die de officier heeft geëtst. Tussen rechter en officier van justitie bestaat vaak wel over eenstemming over het soort straf dat er moet komen bij voorbeeld gevangenisstraf, een boete of dienstverlening. numegen gpo Een 42-jarige vrouw uit Nijme gen is haar baan kwijtgeraakt nadat ze op haar werk was be naderd door de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Ze werkte als 'banenpoolster" bij de administratieve afdeling van de rijkspolitie in Nijme gen. In een gesprek suggereer de een BVD-functionaris, in het bijzijn van de superieuren van de vrouw, dat ze zich inliet met criminele organisaties en met organisaties voor hulp aan illegalen. De vrouw heeft zich inmid dels gewend tot de Nijmeegse advocaat mr. J. Claassens. Hij zal bij de minister van binnen landse zaken om opheldering vragen. De BVD wilde weten van wie de .Nijmeegse het telefoon nummer had gekregen van het Amsterdams Solidariteitsko- mitee Vluchtelingen (ASKV). Vanuit haar betrokkenheid bij de vluchtelingenproblematiek heeft zij het afgelopen jaar en kele keren telefonisch contact gehad met het ASKV. De vrouw trekt de conclusie dat de BVD de telefoon van deze organisa tie kennelijk afluistert. Vanaf augustus dit jaar werkte de vrouw op de perso neelsafdeling van de rijkspoli tie in Nijmegen. Zij had die baan gekregen via de Stichting Uitzicht en werd met haar me deweten onderworpen aan een antecedentenonderzoek. Dit omdat zij te maken kreeg met het samenvoegen van perso neelsdossiers van de gemeen te- en rijkspolitie in de regio. Omdat de vrouw goed werk le verde, werd haar begin vorige maans aangeboden het con tract te verlengen tot april vol gend jaar. Na het bezoek van de BVD-functionaris is ze ech ter ontslagen. In het gesprek met de vrouw hield de BVD-functionaris, die zei Valkhof te heten, een ver haal over de democratische rechtsorde in Nederland, ter roristen, de bomaanslag op staatssecretaris Kosto en diens vrouw, burgerplicht en crimi nele organisaties. „Volgens hem zou ik met die organisa ties contact hebben via men sen In Nijmegen die ik ont moette en via organisaties ais het ASKV. Ik stond perplex en vroeg de man zijn verhaal nog eens te houden. Toen hij weer aandrong wie mij dat telefoon nummer van het ASKV had ge geven, heb ik een punt achter het gesprek gezet", aldus de vrouw. Ze heeft enkele jaren geleden als vrijwilligster ge werkt bij de Vereniging Vluch telingenwerk afdeling Nijme gen en bij het Nijmeegs Anti Discriminatie Bureau. Bonden Philips zien nog niets in loonofTer den haag. gpo Philips heeft de vakbonden gis teren niet kunnen overtuigen van de noodzaak de eerder dit jaar afgesloten CAO open te breken. „Ons is niet duidelijk gemaakt wat dat precies zou bijdragen aan het voortbestaan van het concern", zei FNV-on- derhandelaar Broers na het ge sprek. „En we gaan geen loon inleveren om dat vervolgens in een bodemloze put te storten." Bij de presentatie van de zwaar tegenvallende kwartaal cijfers, afgelopen donderdag, sprak Philips over een noodza kelijk loonoffer van 210 milioen gulden. Het concern is daar naast van plan flink te gaan snijden in de sectoren consu mentenelektronica en compo nenten. De vakbonden stelden giste ren dat ze te weinig informatie hebben gekregen om te beslis sen of een loonoffer zinvol is. Philips heeft inmiddels beloofd met nadere gegevens te zullen komen. Onmiddellijk na het bekend worden van de slechte kwar taalcijfers uitte FNVer Broers kritiek op het voornemen van de Philips top om volgend jaar wereldwijd de loonsom te be vriezen op het niveau van dit jaar. Volgens de vakbondsbe stuurder levert een dergelijke centralistische aanpak niets op. AMSTERDAM» In geheime gevan genissen in Marokko ritten vol gens schattingen van mensen rechtenorganisaties nog altijd zo'n achthonderd mensen om politieke redenen gevangen Dat heeft All Auguste Bourequat van de Ver eniging van Familieleden en Vrienden van Verdwenenen in Marokko gisteren gezegd op een persconferentie in Amsterdam De persconferentie werd belegd in samenwerking met het Komltee Marokkaanse Arbeiders in Neder land (KMAN) Aanwezig was ook Bachir Ben Badca (links), zoon van de In 1965 In Frankrijk ontvoerde Marokkaanse politicus Mehdi Ben Badca. Van hem is sindsdien niets meer vernomen Bourequat d»e in december 1991 na negentien jaar gevangenschap werd uitgewezen urt Marokko, hekelde de opstel ling van diverse Europese regerin gen Volgens hem veroordelen veel regeringen wel de wandaden van koning Hassan II van Marok ko. maar met het regime zelf. „Hitier en Auschwitz werden ver- j oordeeld. terwijl Auschwitz maar een paar jaar heeft bestaan Toen de Tarmamertgevangems na twintig jaar eindelijk werd gesio- ten. heeft de Franse president Mitterrand koning Hassan II uit gebreid bedankt in plaats dat hij het regime veroordeelde fOTO anp» raymond w/ttwg Volgens zijn collega's was hij onbetwist een van de grootste sterrenkundigen van deze eeuw: Jan Hendrik Oort, emeritus-hoogleraar in Leiden en voormalig di recteur van de Sterrewacht aldaar. Hij werd gelauwerd met eredoctoraten en een groot aantal andere onder scheidingen. Twee dagen geleden overleed hij, 92 jaar oud. Een van zijn grootste wetenschappelijke ontdekkin gen deed de jonge sterrekundige halverwege de jaren twintig. Oort ontwikkelde de theorie dat de Melkweg een platte schijf is die rond een kern draait. De techni sche middelen om de theorie te bewijzen ontbraken, maar Oort heeft nooit aan de juistheid ervan getwijfeld. Na 60 jaar werd zijn gelijk bevestigd, toen de kunst maan Iris in 1984 beelden maakte die een frappante ge lijkenis vertoonden met de oude tekeningen van Oort. De toen 84-jarige geleerde zei het prachtig te vinden dat de satelliet „tot in de puntjes heeft waargenomen wat zich in het hart van de Melkweg afspeelt", maar erg verbaasd was hij niet. „Voor mij was het geen ontdek king waar ik even stil van werd", merkte hij laconiek op. Oort werd op 28 april 1900 geboren in het Friese Fra- neker. Toen hij drie jaar was. verhuisde het gezin naar Oegstgeest, waar zijn vader geneesheer-directeur werd van de psychiatrische inrichting Rhijngeest. Na de mid delbare school leek een studie aan de nabijgelegen Leidse universiteit voor de hand te liggen. De jonge Oort vertrok echter naar Groningen, aangetrokken door het werk van de bekende sterrekundige Jacobus Kap- teyn. In 1921 haalde hij zijn doctoraal, waarna vijf jaar later zijn promotie volgde. In de jaren twintig en dertig werkte hij in diverse functies aan de universiteit van FOTO WIM DIJKMAN Groningen, de Yale sterrenwacht in New Haven (VS) en aan de Leidse universiteit. Daar werd hij in 1945 tot hoogleraar sterrenkunde en directeur van de Sterre wacht benoemd. Deze functies zou hij blijven uitoefe nen tot zijn emeritaat in 1970. Oort vervulde gastdo centschappen aan onder meer de universiteiten van Princeton in de VS en Oxford in Engeland. Oort's naam leeft voort in de naar hem vernoemde 'wolk'. Van een aantai in het verleden verschenen ko meten was het hem opgevallen dat deze van ver buiteri ons zonnestelsel leken te komen. Hij formuleerde de nu algemeen aanvaarde theorie dat ons zonnestelsel wordt omgeven door een uitgestrekte wolk 'kometenkoppen'. een soort reservoir waaruit geregeld kometen in de richting van de zon 'vallen'. De "Wolk van Oort' maakte hem zo mogelijk nog be kender dan zijn onderzoek naar de Melkweg. Zelf noemde hij zijn theorie van de kometenwolk „maar een zijsprong in mijn levenswerk, die eigenlijk maar van korte duur was". Nauw betrokken was Oort bij de bouw van de Eu ropese Zuidelijke Sterrenwacht (ESO) in Chili, waar op een 4.000 meter hoge berg door een aantal Europese landen een van de grootste sterrenwarhten ter wereld werd gebouwd. Verder was hij onder meer president van de International Astronomical Union en voorzitter van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg. Ook was hij lid van de academies van wetenschappen van onder meer Nederland, de voormalige Sovjetunie en de Verenigde Staten. Oort ontving kreeg voor zijn werk eredoctoraten van tien universiteiten, waaronder die van Harvard, Oxford en Cambridge. Twee bekende onderscheidingen vielen de geleerde ten deel toen hij al hoogbejaard was. In 1984 ontving hij in Italië de Bal/anprijs voor zijn haan brekende werk over melkwegstelsels. Over de 340 000 gulden die de onderscheiding hem opleverde, zei hij: „Een enigzins verbijsterende prijs". Drie jaar later kreeg hij in lapan de 600 000 gulden grote Kyoto-prijs voor zijn werk op het gebied van as tronomie en astrofysica. Van het prijzengeld werd het LH. Oortfonds gesticht. Het heeft als doel de ontwikke ling van de sterrenkunde te stimuleren, onder meer door jaarlijks een gastdocent uit te nodigen aan de Leidse Sterrenwacht Bij zijn 90e verjaardag zat Oort op de voorste rij toen het fonds te zijner ere de eerste Oort lezing had georganiseerd. moofooorr VERVOLG V >4 voorpagina De oorzaak van de ramp met de El Al-Boeing op 4 oktober is nog steeds een 'mysterie'. Ir H. Wolleswinkcl van de Rijkstucht- vaaartdienst (RLD) en leider van het onderzoek zei gistermiddag dat metaalmoeheid in de op hanging van motor 3 een rol heeft gespeeld Op twee pla« hanging ..Maar als alleen kapot is. mag de motor er niet afvallen. Wat er verder is misge gaan. is nog onduidelijk", aldus Wolleswinkel in een toelichting op zijn tussentijds rapport Mi nister Maij Weggen (verkeer) heeft dat al naar de Tweede Ka mer gestuurd. Drie onderzoekers uit de VS, Nederland en Frankrijk hebben inmiddels wel vastgesteld dat een zogenoemde breek bout verschijnselen van metaalmoe heid vertoonde Dat kon wor den vastgesteld nadat een 'be- bout. was teruggevonden op een stortplaats in Zaandam In het beslagoog zit een bout die de ophanging zekert. In de op hanging van een motor zijn in totaal zes breek bout en ver- vm rkt I erder was al een ander beslagoog gevonden, maar daann zat geen stuk van de breek bout meer. De onderzot kers vermoeden echter dat ook bi| .1. jv lui I bnut spt ik< van metaalmoeheid Volgens Wolleswinkel is het ongeluk daarmee echter nog niet verklaard, omdat cr nog steeds vier andere bouten intac t zi|n ..Al* ct nu sprakr /nu zijn grweest van grntr turbulentie of andere zaken, dan zou er mis schien overbelasting zijn ont staan Maar dat was niet het gr val", aldus de RLD directeur Hei onderzoek wordt be moeilijkt. omdat niet alle on derdcien zijn temggrvondrn Zo ontbreekt een deel van een ophangstang van motor 3 In deze stang zit ook een breek bout Een van de mogrliikhedm is dat deze bout ook te kampen had met metaalmoeheid en dan is dr kans groot dat daardoor de motor afbreekt Door nadrr on derzoek bij het Nationaal l ucht en Ruimtevaartlaborato rium in Amsterdam en bi) vlieg tuigfabnkant Boeing hoopt V.isinkrl nut r .i m te komen. Hij vrrtrlde vrrdrr dat nu vaststaat dat motor 3 motor 4 heeft MÉI ,\K - - afbreekt is er nog voor vier se conden brandstof in de motor aanwezig. Toen motor 3 afbrak is hij naar VMM pNdMHfc naar rechts gedraaid en tegen de voorkant van motor 4 aangr komen In motor 4 hebben we daarvan een hele duidelijke af druk gevonden Wolleswinkrl benadrukte dat nog niets Is grbickrn van enige schuld van H Al. Hoewel Boring en de Amerikaanse luchtvaart autortteitrn hadden grad-.i seerd de oude brrekbouten te vrrvangm door nieuwe, had de Israëlische maatschappij dat niet gedaan ..Het was gren ver plichting de oude door nieuwe tc vervangen De oude mochten blijven zitten, mits ze rrgrima tig werden gecontroleerd Dat heeft EI Al gedaan aldus Wol leswinkel

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3