^5^ "*saSs Vangnet onder een sterke gulden ZATERDAG 7 NOVEM8ER 1992 De Nederlander wordt armer. Zijn inkomen stijgt de laatste jaren minder snel. Door de ho gere inflatie van de laatste ja ren en talloze overheidsmaatre gelen nam de koopkracht nau welijks toe. Jaren achtereen moesten de lonen beperkt blij ven om de exportpositie van ons bedrijfsleven te verbeteren. Nu plukken de werknemers daar de wrange vruchten van. Op de camping, ergens langs de Middellandse Zee of in het bin nenland van Frankrijk, onder vond de Nederlandse toerist dat afgelopen zomer opnieuw. Duitsers, Belgen, Fransen en zelfs Italianen (voor de devalu atie van de lire) konden meer besteden. Maar bedriegt de schijn niet? Het gaat de Nederlander niet slecht. Beter gezegd: hij heeft het nog nooit zo goed gehad. Na veertig jaar van vrijwel voortdurende wel vaartsverbetering lijkt het niet meer op te kunnen. Hij gaat vaker en verder op vakantie, hij woont beter en groter, hij werkt korter en verdient meer. Kortom, wat valt er te klagen? Vanuit een ander gezichtspunt bekeken, heel wat. Want het inkomen van dè Neder lander raakt achterop. Zijn achterstand op dè Duitser en dè Luxemburger groeit, maar ook dè Belg en dè Fransman kunnen tegenwoor dig meer uitgeven. Dat blijkt uit vergelijkende cijfers van de EG. Een modale Nederlandse familie als die van Peter Joosten (36), zijn vrouw Tonnie (33) en negenjarige dochter Shirley, met hun inkomen van rond 2500 netto per maand, heeft het niet breed. „Maar we kunnen goed leven. We hebben het niet royaal, maar hoe ven ook niet te beknibbelen op onze uitga ven," zegt Peter. De familie Joosten woont in een moderne nieuwbouwwijk in het Limburgse Schinveld, op de grens met Duitsland. Het -huurhuis (625 gulden) toont gezellig, de inrichting maakt duidelijk dat woongenot een belang rijke rol speelt in het leven van de familie. „Wij willen normaal blijven leven. Dat bete kent dat we keuzes maken. Hoe andere men sen dat doen weet ik niet. Daar kijk ik niet Peter is voorman bij ENBI in Nuth, een dochter van Nijverdal Ten Cate en een toele verancier van onder meer Rank Xerox. Hij kan elke maand toch nog wat geld opzij leg gen. Zo spaart de familie deze maanden voor een personal computer, en er wordt ook ge reserveerd voor een vervangende auto. Het huidige vervoermiddel is een gebruikte Escort 1100 uit 1985. Ook het vakantiegeld wordt gespaard. Het is bestemd voor een vakantie, of een andere grote uitgave zoals een paar jaar geleden de aanschaf van plavuizen. En ook in" de vakan tie blijft de familie Joosten zuinig. Gedrieën gaan ze dan tien dagen wandelen in de Oos tenrijkse bergen. Ze verblijven dan bij parti culieren thuis ('Zimmer frei', zoals Joosten zegt). Afgezakt De EG zegt dat het Nederlandse inkomen per hoofd van de bevolking relatief achterblijft. Een vergelijking met twintig jaar geleden spreekt boekdelen. Toen behoorden de Ne derlanders tot de rijkste Europeanen. Zelfs zeven jaar geleden maakte Nederland nog deel uit van de kopgroep. Nu zitten we er gens in de middenmoot. Maandelijkse uitgaven van modaal gezin in Duitsland DM 2995,-= 100% Telefoon 2% Besteedbaar aan andere zaken Percentages zijn afgerond Het is opmerkelijk dat die vroegere Neder landse toppositie bereikt werd ondanks de (ook toen al) relatief hoge belasting- en pre miedruk. Sindsdien verminderde weliswaar het beslag van de overheid op het inkomen, maar dat gebeurde ook elders. Verhoudings gewijs verbeterde de positie van de Neder landse werknemer nauwelijks. De 'wig' (het verschil tussen bruto en net to-inkomen) is nog steeds te groot, zeggen economen. Voor de Joosten's speelt dat ove rigens niet zo'n rol. Zij kijken „alleen naar wat onder de streep staat". Van zijn bruto-in- komen van 3800 gulden (per vier weken) houdt hij net 2500 over. Friedhelm Wellershausen (41) uit het Duit se Ubach-Palenberg, kent het begrip 'wig' niet eens. De staat pakt slechts 800 Mark van zijn bruto inkomen (3300 Mark) voor belas tingen en premies zodat hij 2500 overhoudt. Doordat zijn vrouw nog eens 480 Mark (be lastingvrij) bijverdient, komt het familieinko men op rond 3000 DM, omgerekend bijna 3400 gulden per maand. Het gaat niet goed met de familie Wellers hausen. Friedhelm reageert zelfs met een vol mondig 'Beschissen!', wat hij later nuanceert tot'Bescheiden'. Het gezamenlijke inkomen is al tien jaar niet voldoende voor een vakantie van de hele familie (vrouw Uschi (34) en dochters Suzan ne (13), Stephanie (9) en Carolin (3)). Af en toe gaat Friedhelm als begeleider mee op een kamp van de Arbeiterwohlfahrt (een door de gemeente ondersteunde, particuliere stich ting) en dan mag een dochter een weekje Friedhelm werkt als geschoold arbeider èn vertrouwensman (een vakbondfunctie) bij Vetrotex (een dochter van het Franse Saint Gobain) in Herzogenrath. Uschi is zes uur per week in dienst bij een advocaat. Uit het huishoudboekje blijkt dat het inkomen ge heel opgaat aan het dagelijkse leven. Vakan tiegeld en kerstgratificatie zijn nodig voor on verwachte grote uitgaven. Statistieken Waarom wekken onze Oosterburen dan toch de indruk veel royaler te kunnen leven dan andere Europeanen? Natuurlijk tonen ze graag hun welvaart, maar ook blijken de sta tistieken over de nationale inkomens (dat is - simpel gezegd - alles wat een land verdient) hoogstens globale verschillen aan te geven. Over individuele gevallen zegt de statisti sche cijferberg niets. Volgens deze grove me thode staat Nederland op de Europese rang lijst op een zevende of achtste plaats. Een vergelijking van de gemiddelde inko mens lijkt daarom beter. Dat kan nog wel lei den tot enige vertekening, maar in ieder ge val gaat het hierbij om werkelijk verdiende salarissen, en niet meer om een statistisch vastgesteld gemiddelde. Uit een overzicht - ook weer van de EG - blijkt dat de Nederlander bruto veel verdient. Netto (na aftrek van belastingen en premies) houdt hij er weinig van over. „Eigenlijk steekt de Nederlandse werkne mer ongunstig af bij zijn buitenlandse colle ga's," zegt een sociaal-econoom. „Hij moet harder werken dan de meesten van hen. Daarvoor krijgt hij dan ook een hoger bruto salaris. Maar netto houdt hij minder over". Dat blijkt niet het hele verhaal te zijn. De Nederlandse regering heeft bewust jaren ach tereen de woonkosten laag gehouden net als de kosten van levensonderhoud. Dat leidde tot een situatie waarin de gulden - in eigen land - eigenlijk meer waard is dan uit de wis selkoers blijkt: je kunt hier met een gulden meer doen dan daar met een Mark. Dit kan een gedeeltelijke verklaring zijn voor de grote verschillen. De familie Wellershau sen woont niet in een comfortabel rijtjeshuis. Zij moet het doen met de bovenste verdie ping (vier kamers) van een slecht geïsoleerde en onderhouden 'Mehrfamilienwonung' uit 1953, met een verwarming die nog brandt op steenkool. Dat kost dan 650 Mark huur per maand, en 300 Mark voor de kolen. Dan moeten ze maandelijks ook 500 Mark aflos sen op de lening voor de nu 4 jaar oude Ci troen BX Voor veel Duitsers zou Nederland met zijn ondergewaardeerde gulden goedkoop moe ten zijn. Voor woningen klopt dat; het blijkt dat steeds meer Duitsers aan onze kant van de grens willen wonen. Maar op andere ter reinen valt dat nogal mee. De Wellershau- sen's bijvoorbeeld doen hier nauwelijks boodschappen. Alleen sigaretten, koffie en (op de markt) verse groenten en fruit blijken aantrekkelijk. De Joosten's kopen slechts benzine in Duitsland. Voor een juiste vergelijking moet ook geke ken worden naar het welzijn. Immateriële za ken als sociale voorzieningen, onderwijs en gezondheidszorg worden door alle inwoners betaald. De Nederlandse bevolking heeft be wust gekozen voor een samenleving waarin niemand écht gebrek lijdt, maar daarom zijn belastingen en premies ook relatief hoog. Tegelijkertijd blijkt uit de overzichten van de EG dat Nederland relatief veel inactieven kent. Geen enkel Europees land telt zoveel arbeidsongeschikten. Daarnaast is het per centage vrouwen dat een betaalde baan heeft in Nederland lager dan in vrijwel alle andere Europese landen. Zij dragen dus niet bij aan de schat- boekje premies Maandelijkse uitgaven van modaal gezin in Nederland f. 2860, - 100 Telefoon 2% Besteedbaar aan andere zaken Huishouden en kledin* en bedriihnektek: Het huishoudboekje van de familie Joosten (per vier weken) Bruto (inclusief, ploegentoeslag) ziekenfonds, belastingen en premies 3800 1300 over 2500 bij vergoeding voor reizen 115 bedrijfskleding, frisdrank 25 totaal 2640 (omgerekend per maand:) 2860 af: werkelijke reiskosten 215 verzekeringen 225 huur (huis, garage) 665 elektriciteit 62,50 gas water kabel tv 190 gemeentebelastingen 35 telefoon (gemiddeld) 62,50 eigen risico ziekenfonds 67 huishouden 800 contributies 100 1982 Over: 200 gulden (wordt vooral g&ewrveerd v VrOUW«*l*t,n£%l huur(i:ist'w 'lektnateit verv/3rrning hui^oudenlZgen kist waar al die uitkeringen uit worden be taald. Het blijft een verrassing dat de Duitse fa milie, die zoveel lijkt op de familie Joosten, toch slechter af is. „Ik heb het gevoel dat de Nederlanders het beter hebben," zegt Wel lershausen. „Ze kunnen beter leven. Het is puur propaganda als gezegd wordt dat wij rij ker zijn". „Als ik werkloos zou worden zou ik nog maar 68 procent van mijn netto inkomen krijgen, en daardoor onder de 2000 Mark te recht komen en met mijn familie een 'So- zi al fall' worden". Maar ook wanneer Wellers hausen ziek is (hij leidt aan bronchitis) moet hij fors inleveren. Na zes weken ziekte krijgt hij nog maar 80 procent van het nettoloon, en daar moeten de sociale premies dan nog van af. „Ik hou dan niet meer dan 70 procent Daar steekt Nederland gunstig bij af. De sterke gulden en lage prijzen zorgen ervoor dat met het inkomen of de uitkering relatief veel gedaan kan worden. Joosten: „In som mige opzichten heb ik wel de indruk dat wij, vergeleken met bijvoorbeeld Oostenrijkers, welvarender zijn. Maar dat kan ook komen omdat zij misschien het geld anders beste den, bijvoorbeeld meer in hun huis investe- Vangnet Het blijkt dat een - willekeurig - Nederlands gezin redelijk kan rondkomen van één inko men. Elders in Europa, en dat begint kenne lijk al vijftien kilometer over de grens in het aanpalende Duitsland, gaat dat nauwelijks nog. In Frankrijk en Italië mag het gezinsin komen hoger uitvallen, maar dat komt omdat beide partners verplicht zijn te werken wil de familie verzekerd zijn van een redelijk bestaan. Negen jaar bleef Tonnie thuis vanwege Shirley. Nu begint ze aan eeri parttime baantje omdat ze het gevoel heeft dat ze haar dochter daarmee niet tekort doet. Haar verdiensten gaan in de pot waaruit straks een computer ge kocht wordt. En zelfs Shirley draagt bij, want van haar wekelijk se zakgeld van drie gulden gaat een gulden in de PC-pot. Alle negatieve verhalen ten spijt blijkt dat dè Nederlander het niet slecht hoeft te hebben. Maar wat belangrijker lijkt, hij en zijn familie kunnen een bestaan opbouwen in de zekerheid dat een sociaal vang net hen redt als het fout gaat. Zoals Friedhelm Wellershausen dat om schrijft: „Ik geloof dat er in Neder land minder Existenzangst (vrees voorde toekomst, red.) bestaat". 'wordt *u*ld ^aooiï%?!»soo2mJ' e auto, kteding, onverwachte en hoge uitgaven), daaritómt hij; kinderbijslag 411 <p kwartaal) i$44 (p jaar) vakantiegeld 3800 (twut©)' 2150 (netto) 3% winstuitkering (max 1400(bruto)/ 850(netto) Statistieken vertekenen het beeld Dè Nederlander hoeft het niet slecht te hebben De familie Joosten. „Wij kunnen goed Ie-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35