Het einde van gedoog-illegalen TV Amsterdam ruim op kop 'T7 - ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 ZATERDAGS BIJ voegsel Illegaal naai-atelier in Amsterdam. Actie op de golven van onbegrip en verontwaardiging De illegaal moet Nederland uit. Plotseling is bijna heel politiek Den Haag het hierover eens. De illegaal is een probleem, een harde aanpak is gewenst. De samenleving moet van een last bevrijd worden. Maar is de ille gaal zo'n bekisting voor Neder land? „Zonder ons wordt er geen to maat geplukt", zeggen illegalen, die nu meer dan ooit de kans lopen over de grens gezet te worden. Maar het is de vraag of iedere verantwoordelijke overheids functionaris van plan is even ongeremd aan de jachtpartij mee te doen. HARM HARKEMA MAURICE WILBRINK l:,e 'illegaal' is in Nederland tot Pr0^eem verklaard. Omslag- J r-" punt bleek de Bijlmer-ramp. Al gemeen was er onbegrip over de administra tieve chaos bij het Amsterdamse bevolkings register (illegalen die zich zomaar konden in schrijven!). De publieke verontwaardiging werd steeds groter toen tweeduizend illega len zich als slachtoffer meldden ('De profi- Op die golf van onbegrip en verontwaardi ging laten de voorstanders van de harde lijn zich meedrijven. De maat is nu vol: de illega len moeten eruit. Het Haagse gemeentebe stuur voelde deze stemming perfect aan, en maande onderzoekers van haar sociale dienst nu snel een rapport af te ronden over de illegalen in deze gemeente. Want daarin werd - het kon niet beter uitkomen - een nieuw en waardevol argument aangedragen om de illegalen aan te pakken. De GSD-onderzoekers concluderen: de il legalen belemmeren de legale allochtoon in zijn emancipatie en integratie. Burgemeester Havermans van Den Haag: „Wij voelen ons verantwoordelijk voor de buitenlanders die hier legaal verblijven. Die moeten meer kan sen krijgen." Plaag? De vraag is of de illegalen wel de plaag vor men die ze worden geacht te zijn. Allereerst de aantallen. Niemand weet hoe veel illegalen er in ons land zijn. De schattin gen worden nu met de dag hoger. Kosto spant de kroon met zijn honderdduizend of meer. Een woordvoerder van Inlia, een stich ting die onder andere bijstand verleent aan illegalen, noemt dat „zwaar overtrokken". Hij komt niet verder dan 30.000 tot 40.000 voor heel Nederland. De Haagse gemeentepolitie denkt dat er in haar gemeente tussen 20.000 en 23.000 zitten. Een onderzoeker bij de Rot terdamse sociale dienst komt voor zijn stad na enig natte vingerwerk tot tien vijftien duizend. De vaak gehoorde klacht dat illegalen mas saal misbruik maken van de sociale zeker heid in Nederland, berust op vooroordelen en misverstanden. De commissie-Zeevalking, die het kabinet in 1991 adviseerde over een beleid ten aanzien van illegalen, concludeer de destijds al dat bijstand aan illegale vreem delingen 'slechts zeer sporadisch voorkomt'. Wel zijn er maffia-achtige groepjes in het ille gale circuit actief die de zwakke plekken (kin- FRED VAN ESSEN en démasqué .noemt de I j Amsterdamse politie de wereld van 'de illegalen' die bloot kwam te liggen door de vliegtuig ramp in de Bijlmer. Hun aantal wordt in middels door de Amsterdamse politie ge schat op 35.000 tot 70.000, alleen in de hoofdstad. De - onofficiële - invloed van het illegale circuit is inmiddels zo groot, meent de po litie, dat bij uitwijzing van alle illegalen delen van de economie zouden instorten. De horeca en de confectie zouden gevoeli ge opdoffers krijgen. „En dan laten we de seksindustrie maar buiten beschouwing". „Ga eens uit eten in de stad, koop een bos bloemen of schaf je een pak aan in een warenhuis - goeie kans dat illegalen daar bij betrokken zijn en dat de prijs heel an ders zou zijn als ze er niet waren". De lei ding van het Amsterdamse politiekorps is huiverig geworden voor het noemen van getallen, na de openbare les van de 'Gha- nezen-affaire' waarmee de politie dit voorjaar half Nederland over zich heen- kreeg. Maar onderwijl wordt noest verder gewerkt aan het in kaart brengen van de verscholen wereld onder de ambtelijke en politieke werkelijkheid. Ongeveer drie jaar geleden nog lag de schatting van het aantal illegalen in Am sterdam op „Twintig- tot veertigduizend". Inmiddels gaat het korps uit van 'vijf tot tien procent van de bevolking'. Op een in wonertal van 700.000 zijn dat er 35.000 tot 70.000. In Amsterdam alleen. Ter vergelij king: in de hoofdstad wonen 110.000 bui tenlanders mèt verblijfsvergunning. Amsterdam staat ruim aan kop in Neder land en herbergt volgens de politie „waar schijnlijk meer illegalen dan Rotterdam en Den Haag samen". Een rechtstreeks ge volgvan de 'multiculturele samenleving'. Veel etnische inwoners trekken ook veel familieleden en bekenden uit die groep aan - waardoor een vergelijking met Eu ropese hoofdsteden als Parijs en Brussel meer voor de hand ligt. In Amsterdam zijn alleen al tussen de 400 en 500 illegale naaiateliers, waar de ma chines ratelen zonder afdracht van sociale premies en verzekeringen, volgepakt met - zwaar onderbetaalde - illegale buitenlan ders: Turken, Marokkanen, Indiërs, Pakis- tanen. De bloemenveiling in Aalsmeer, ontelbare restaurants en snackbars in de stad, coffeeshops, cateringbedrijven, alle maal zijn ze werkgevers van illegale bui tenlanders. Sjieke kantoren van aanzienlij ke firma's worden 's avonds schoonge maakt door illegalen. Spotlustigen kregen twee weken geleden een kans voor open doel toen bekend werd dat zelfs het minis terie van justitie in Den Haag - zonder het te weten - gebruik had gemaakt van illega le tolken. Het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwen Gasthuis (OLVG) ziet zijn post niet-betaalde rekeningen sinds 1990 scherp oplopen als gevolg van de grote toeloop van onverzekerde illegalen die zich melden op de eerste hulp. Met het Slotervaartziekenhuis in het westen van de stad hanteert het OLVG geen 'drempel' voor onverzekerden en krijgt dus de illega len doorverwezen van andere ziekenhui zen en huisartsen. op de Wallen, Korsjespoort en Ruysdaelkade zitten vol met vrouwen van tientallen nationalitei ten uit Zuid- Amerika, Afrika en Azië. 'Full-prof prostituées die in Nederland meer kunnen verdienen dan in hun eigen land, maar heel vaak vrouwen die geen andere uitweg zien in hun leven in bal lingschap, zonder uitkering of andere in komsten. De gemeente heeft 'laagdrem pelige' hulpverleners aangesteld om de vrouwen een minimum aan hygiëne te bieden en epidemieën van besmettelijke ziekten te voorkomen. Criminele illegalen zijn uitgegroeid tot een omvangrijke groep straatrovers op de Wal len, het Damrak, de Bijlmer en Amster dam West. Zakkenrollers komen in het toeristenseizoen met vliegtuigladingen te gelijk uit Zuid-Amerika. Het aantal van 70.000 illegalen is onlangs door de Amsterdamse politie tijdens een lezing ter kennis gebracht van een groep vooraanstande PvdA'ers, onder wie vice- premier Wim Kok en partijvoorzitter Felix Rottenberg. Die bijeenkomst was beslo ten. De Amsterdamse politie wil de nieu we, verbazingwekkende cijfers officieel nog niet in de openbaarheid brengen, zegt een bron uit kringen van de korpsleiding. „Zo vlak na de ramp in de Bijnier wordt het als ongepast beschouwd dit aan te kaarten. Het moet even betijen". In maart werd het Amsterdamse korps nog weggehoond door politici, en zelfs 'Ghanezen-specialisten' binnen het eigen korps, toen een onderzoeksteam zei op 'minstens 10.000 illegale Ghanezen in de Bijlmer' te zijn gestuit. Maar na de ramp in de Bijlmer is bij veel criticasters de vraag gerezen of het misschien toch waar is. De korpsleiding heeft excuus gemaakt voorde 'criminaliserende' uitwerking van de boodschap. Maar duidelijk is dat het getal van 10 .000 intern nog recht overeind staat. „Ga er maar vanuit dat de schattin gen die we hebben gemaakt de onder grens zijn", zegt Klaas Wilting, woordvoer der van Nordholt. Wilting weigert concre te getallen in de mond te nemen of te be vestigen. De boodschap van de Amsterdamse re cherche is inmiddels onheilspellender ge worden: 'In de maatschappij is zich een aparte ladg aan het vormen, waarin heel andere rechten en plichten gelden dan in de geordende bovenwereld'. „De overtui ging dat in Nederland alles zo goed is ge organiseerd, is een illusie". derbijslag, ziektewet) in de sociale zekerheid soms feilloos weten te vinden. Vormen illegalen een gevaar voor de open bare orde? Rob Michels, die als hoofd van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie vooral de probleemgevallen onder ogen krijgt, zegt: „Verreweg de meeste illegalen komen hier om zich op een niet-criminele manier staan de te houden." De handen van Michels wor den vooral gebonden door 200 jonge illegale Noordafrikanen, die verantwoordelijk zijn voor veel kleine criminaliteit in het Rotter damse stadscentrum. Pikken ze de banen in van anderen? Dat ligt ingewikkelder. Het is de illegaal niet te verwijten dat hij alles aanpakt, tegen een hongerloon. Hans Krikke. van onderzoeks collectief Opstand: „In het Westland zijn de arbeidsomstandigheden zo slecht, dat je voor veel werk alleen maar illegalen krijgt. In de loonconfectie is een proef gedaan om met speciale subsidies langdurig werklozen op te leiden tot stikker. Dat werkte niet, omdat die mensen het tempo niet konden bijhouden en niet flexibel genoeg waren: een illegaal heeft geen enkele bescherming, dus is hij altijd be schikbaar." Philip Muus, die als sociaal geograaf mi gratie-onderzoek doet aan de universiteit van Amsterdam: „Als je de illegalen eruit hebt ge gooid, dan heb je niet het probleem van ille gale arbeid opgelost." Schipperen Politici, bestuurders en sommige uitvoerende diensten hebben jarenlang de ogen gesloten voor het illegalen probleem. Men wilde geen generaal pardon (een verblijfsvergunning voor iedere illegaal), want de vrees is groot dat zoiets 'een aanzuigende werking' heeft, zoals dat heet. Michels (Rotterdamse vreem delingenpolitie): „De Téléphone Arabe werkt heel goed. Als de situatie jegens illegalen in Nederland verandert, dan weet men dat el ders in de wereld bliksemsnel." Men wilde ook geen massale uitzettingen, men schipperde maar wat. En zo ontstond de gedoog-ill egaal. Hij was er en werkte, vaak met een sofi-.nummer. Over zijn arbeid wer den soms zelfs premies en belastingen be taald, zonder dat hij daar overigens van kon profiteren als hij bijvoorbeeld ziek werd. De gedoog-illegaal werd geabsorbeerd in de ou de wijken van de grote steden, maar ook de Bijlmer bood voldoende anonimiteit om een onzichtbaar leventje te leiden. Onzichtbaar, want deze niet-bestaande in woner was er veel aan gelegen uit de handen van de politie te blijven. Opgepakt worden kon altijd tot uitzetting leiden. Voor de gedoog-illegaal uit Turkije, Surina me, Ghana of Marokko bestond er naast de officiële, reguliere economie een parallelle economie, met duizenden zwarte banen, waar enorme omzetten worden behaald. De gedoog-illegaal hield hele bedrijfstakken overeind; zoals de glastuinbouw (zes miljard omzet per jaar), het paradepaard van de Ne derlandse export Eigenlijk hadden ook maar weinig mensen last van deze niet-burger. In feite droeg de 'legale allochtoon' nog de zwaarste last. Dat is nu voor het eerst scherp vastgesteld in het recente onderzoek van de Haagse sociale dienst: 'De legaal hier verblijvende familiele den en vrienden dragen een bijzondere ver antwoording ten aanzien van hun illegale landgenoten. Er zijn signalen dat zij die ver antwoording niet meer kunnen dragen'. Feodaal Hans Krikke observeert al enkele jaren het economische schemergebied waar illegalen met wisselend succes een karige boterham verdienen. „Het betreft sectoren met feodale arbeidsverhoudingen, waar legaal hier ver blijvende mensen zich niet aan laten onder werpen." Krikke noemt als voorbeeld de textielsec tor. Volgens hem heeft de overheid jarenlang niets ondernomen om de misstanden aan te pakken die voorkomen in de illegale naai ateliers, waar tegenwoordig naar schatting vijfduizend illegalen werkzaam zijn en waar jaarlijks twee tot drie miljard gulden omzet wordt behaald. „De confectie is in de jaren '50 en '60 gesa neerd, maar kwam in de jaren '80 weer tot bloei. De meeste produktie was naar lage lo- nenlanden overgeplaatst, maar een deel werd teruggehaald om flexibel op de vraag in te kunnen spelen. Het Confectiecentrum in Amsterdam groeide uit tot Europa's grootste tussenhandel. En het was algemeen bekend, dat de illegale loonconfectie daar de basis voorvormde." Sinds ongeveer een jaar lijkt de overheid de problematiek rond de illegalen serieus te nemen. Er worden geleidelijk maatregelen ingevoerd die het er voor de illegaal en zijn malafide werkgever niet gemakkelijker op maken. De Dienst Inspectie Arbeidsverhou dingen (DIA) van het ministerie van Sociale Zaken constateert dat de concurrentie aan de illegale onderkant van de arbeidsmarkt steeds groter wordt. En dat betekent dat de illegaal, die weet dat hij nu niet meer gedoogd wordt, tegen woordig in de kassen werkt voor zes, zeven gulden per uur. Voorheen bedroeg het uur loon meestal tussen tien en twaalf gulden. In de Horeca, vanouds een sector waar veel ille galen werk vonden, komen zelfs al uurlonen van twee gulden vijftig voor. Kruimels Toch blijven de illegalen komen. In het rijke Westen vallen altijd meer kruimels van de ta fel dan in de Derde Wereld. S. Pokomy, hoofd van het Terugkeerbureau dat de overheid heeft ingesteld om buitenlanders te stimule ren weer een bestaan op te bouwen in hun eigen land: „Hoe slecht de illegalen het hier ook hebben, aan het thuisfront schrijven of bellen ze sterke verhalen door over hun suc ces hier. Het komt voor dat illegalen een foto naar huis sturen waarop ze zichzelf hebben afgebeeld naast een dure auto, die natuurlijk niet Van hen is. In hun culturen kunnen ze het zich vaak niet permitteren dat ze hier mislukken. Als ze falen, verliezen ze alle pres- tige Het doel is nu deze mensen op te jagen. Meer controle, meer repressie. Van het 'Te rugkeerbureau' heeft een illegaal weinig te verwachten. Het budget voor 1992 was in de zomer al op. Wat Kosto betreft worden de il legalen 'ontmoedigd'. En als ze niet vanzelf ons land verlaten, dan zullen overheidsdien sten in gecoördineerde acties zorgen dat ze eruit gaan. Bestuurders en kopstukken bij uitvoerende diensten, die geen kiezers aan zich hoeven te binden, houden intussen hun hart vast voor de effecten van de oorlogszuchtige taal die met name uit de Haagse politiek opstijgt. Ze vrezen dat nu een klimaat geschapen, waarin de tolerantie jegens buitenlanders nog verder op de proef wordt gesteld. De chef van de Rotterdamse vreemdelin genpolitie, een man van de praktijk, is een stuk genuanceerder dan de politici op het Binnenhof: „Als je eenzijdig de druk op de il legalen verhoogt, dan heeft dat effect op ólle buitenlanders hier. Ik kan niet zien aan een Marokkaan of hij hier legaal of illegaal is." Michels wil niet nog meer nadruk op op sporing, want hij is bang dat de balans in de stad dan in gevaar komt. „Er moet een even wicht zijn tussen opsporing, controle, toe zicht aan de ene kant en de aanwezigheid van vreemdelingen aan de andere kant. Als je vreemdelingen nog meer lastig gaat vallen, dan wordt die balans verstoord en dat geeft grote onrust. Ik wil me alleen concentreren op de criminele illegalen. Daarbij verlang ik politieke steun."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33