ZATERDAGS BIJVOEGSEL Bill Clinton, de verlosser van een generatie P eindredactie: willem schrama ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang HANS DE BRUUN SB"'"* en café op Connecticut Avenue, h .op een steenworp van het Witte -4 Huis, heeft woensdag Arkansas stamppot als dagschotel op het menu. Bij een ander eethuisje, veel bezocht door Republi keinen, staat smoked quail {gerookte kwartel) op de kaart. ,,Met een bruin Murphy-sausje", zegt de ober met een vette knipoog. Quayle. Murphy Brown. Voel je 'm? Ineens durven ze. De heren in krijtstreep die hier gisteren nog de dienst uitmaakten, moeten nu knarsentandend toezien hoe de tafeltjes worden bezet door luidruchtige, slor dig geklede jongelui die dinsdag zeker niet op George Bush hebben gestemd. Republikein- tje-pesten, meer is het niet. Het verlies doet toch al zo'n pijn. En wat staat hen nog meer te wachten? „Dit is slecht voor Amerika, maar goed voor Washington", vindt een van de stam gasten. Na twaalf jaar van blauwe blazers en mantelpakjes, van saaie cocktailparty's en statige diners maakt de hoofdstad zich op voor de metamorfose. „Het lijkt alsof de De mocraten ineens uit alle hoeken en gaten kruipen, waarin ze al die tijd ondergedoken zaten", merkt iemand op. Weg met de ouwe hap! Washington gaat rock-and-rollen, schrijft een krant. Wat wil je, met een president die dol is op Elvis, de saxo foon bespeelt, op zijn campagnemanifesta ties muziek draait van Fleetwood Mac en Jef ferson Airplane, en dagelijks jogt in een Rol ling Stone t-shirt. Een rockconcert in de Rose Garden van het Witte Huis, dat zou het einde zijn. Het gonst ineens van de geruchten. Over wat allemaal zal veranderen, over de nieuwe gezichten die overal zullen opduiken. Er is opwinding, zoals Washington die in decennia niet heeft meegemaakt. De Washington Post publiceerde woensdag zo'n'bekend ^lijstje met trends die ineens 'in' of 'uit' zijn. Hele maal onderaan stond: IN: Bill Clinton. UIT: George Bush. Vragen Aan het slot van de film The Candidate (1972) kijkt Robert Redford, zojuist president gewor den, wat verdwaasd om zich heen en stelt dan de vraag die woensdag ongetwijfeld ook door het hoofd van Bill Clinton is gegaan: „Wat doen we nu?". Miljoenen Amerikanen, bijvoorbeeld de 57 procent die dinsdag niet op Clinton gestemd hebben, vragen zich dat waarschijnlijk ook af. Er is opwinding. Eindelijk krijgen de 'baby boomers', de kinderen van de naoorlogse ge boortegolf, hun kans. Clinton is de eerste president die geen wereldoorlog heeft mee gemaakt, maar wel protesteerde tegen die in Vietnam, tegen de kernbom, tegen de rassen haat. De generatie die nog steeds droomt van een tweede John F. Kennedy. Is Bill Clinton nu hun verlosser? Een president die zich gewoon 'Bill' laat noemen, hamburgers uit het vuistje eet en in een derdehands Mustang met open dak rijdt. Een van George Bush' trouwe aanhangers, ex-minister William Bennett, inmiddels een (letterlijk) dikke vijftiger, zei woensdag: „Ik heb vroeger elektrische gitaar gespeeld. Moet ik die nu onder het stof vandaan halen?" Maar hoe doorslaggevend is die generatie wisseling geweest? Hoeveel mensen hebben op Clinton gestemd omdat hij 'jong' is, om dat hij meer swingt dan George Bush? De schrijfster Fran Leibowitz heeft niet veel ver trouwen in dat soort motieven. „Voor de jeugd van nu is Clinton, met zijn grijze haar, zijn lange speeches en saaie pakken, net zo'n ouwe zak als Bush". 'Los' Was het bovendien niet Ronald Reagan die, toen al zeventig, in 1980 en vooral 1984 een enorme aanhang had juist onder die Ameri kaanse jeugd. Die keek niet op naar leeftijd, maar naar iemand die 'anders' was dan het gewantrouwde Washingtonse establishment. En Reagan was anders. In taal, in gedrag. Het leek los van de boze politieke wereld; dat maakte hem menselijk. Wie George Bush vorige week in een speech krampachtig het jaren '60-jargon hoorde gebruiken ('Far out, man!') voelde zijn haren te berge rijzen. Deze man was ook 'los', maar dan van alles en iedereen. Die fout zal Clinton niet maken, al is zijn 'veertigers- gevoel' evenmin iets waar de jeugd van nu Bill Clinton (gekozen tot president) en Al Gore (vice-president) in triomf. Links Clinton's dochter Chelsa. zich bij thuis voelt. Clinton blijft een 'jonge oudere'. Hij biedt de Democraten de kans los te ko men van hun frustratie over twaalf jaar niet regeren. En de Republikeinen het alibi om de bezem door de stal te halen. In 1996 moet de Grand Old Party met kandidaten komen die het tegen Clinton kunnen opnemen. De Bushes en Bakers hebben afgedaan. Het is tijd voor Dan Quayle of Jack Kemp. Conser vatieven met een boodschap. Vooral daaraan heeft het de Republikeinen ontbroken. Terwijl de Democraten zich op maken om Washington te bestormen, likken de Republikeinen hun wonden. In de Ameri kaanse media is meteen al het zwarte-pieten- spel begonnen. De ene na de andere Repu blikeinse (ex)grootheid vertelt daar altijd al voorspeld te hebben dat het zo wel fout moest gaan. Het mooiste compliment voor Bill Clinton was natuurlijk de opmerking van misschien wel zijn allergrootste criticaster, vice-presi dent Dan Quayle. De man die Clinton keer op keer door het slijk probeerde te halen, gaf in een moment van grote edelmoedigheid toe: „Als hij het land runt op de manier waar op hij zijn campagne heeft gerund, dan komt het allemaal wel goed". Misrekening Niet voor hemzelf uiteraard, want dan kan Dan Quayle zijn kansen op het president schap in 1996 vaarwel zeggen. Republikeinen noemen nu de gevoerde strategie rampzalig. Dat kan vooral James Baker, die met veel te genzin buitenlandse zaken verliet om de campagne van zijn vriend George Bush te lei den, zich aantrekken. Van de 'Baker-magie' is niet veel meer over. De Republikeinen hadden geen bood schap, alleen een president die teerde op ver gane glorie, zelfs toen de voortekenen van zijn ondergang er al waren. Een maand voor de verkiezingen presenteerde Bush voor het eerst een economisch plan. Het verdween echter in een la. Men dacht te kunnen win nen met aanvallen op Clintons karakter. Het zijn kapitale misrekeningen geweest. Zoals ook de Republikeinse conventie in augustus een blunder was. Daar kreeg de Washington in grote staat van opwinding De Amerikanen zijn langzaam aan het bijkomen van de historische keuze die zij dinsdag gemaakt hebben: Bill Clin ton als Eerste Man. Een keuze die meer is dan het wisselen van een president. De verbeelding aan de macht', zo heette het jaren geleden in de Nederlandse PvdA. Zo voelen de Amerikanen het nu ook een beetje. De verwachtin genzijn huizenhooggespannen. Maa r ergens knagen toch ook de twijfels. FOTO'S AFP conservatieve vleugel van de partij (Patrick Buchanan, tv-dominee Pat Robertson, Dan Quayle) de kans voluit te keer gegaan tegen homofielen, werkende vrouwen en zwarten. De aanwijzing van Bush leek, in de beeldvor ming tenminste, een bijnummer. Velen heb ben zich van de intolerantie afgekeerd. De Democraten hebben daarentegen voor het eerst een opmerkelijk consistente campagne gevoerd. In het vroegere kranten gebouw in Little Rock in Arkansas dat de Clinton-staf als onderkomen diende, liet men zich niet van de wijs brengen en bleef men vastberaden. Alleen al het besluit om de staf niet naar Washington te verhuizen, bewijst dat men zich niet wilde laten afleiden. „Een van de dingen die ik heb geleerd, is dat je je eigen strategie moet opstellen, eraan moet vasthouden, moet hopen op het beste maar rekening moet houden met het ergste, en vooral: doorgaan", zei Bill Clinton eerder dit jaar in een interview. Het is die lijn, die hij soms in weerwil van de adviezen van zijn medewerkers het hele jaar door heeft vast gehouden. Complex Het was de kern van het Democratische suc ces. James Carville, de flamboyante strateeg achter de Clinton-campagne, hing maanden geleden al een groot bord in het hoofdkwar tier in Little Rock: 'The economy, stupid'. Met andere woorden: wat de tegenpartij ook zegt, blijf je richten op die ene boodschap, dat we de Amerikaanse moeten verbeteren. De grote vraag blijft natuurlijk: kan Bill Clinton zijn beloften waarmaken? Zijn de Democraten na hun twaalf jaar in de coulissen het regeren niet verleerd? Jimmy Carter, de laatste die het daarvoor mocht proberen, was ook al geen succes. „We hebben zo'n enorm minder waardigheidscomplex", zegt Eli Siegel, die de succesvolle campagne van Clinton leidde. Daar zullen de Democraten doorheen moeten. En snel. Want George Bush beloofde wel mee te zullen werken aan 'een soepele overgang' naar de nieuwe meesters, maar niemand weet hoe lang de 'tegenkrachten' nodig zullen hebben om zich te hergroepe ren. Clinton zal binnen enkele weken knopen moeten doorhakken die beslissend zullen zijn voor zijn nieuwe stijl van regeren. Mensen benoemen en, even belangrijk, mensen ontslaan. Een beleidsplan opstellen dat duidelijk maakt dat het hem ernst is met de verandering die hij gepreekt heeft. Clinton wil op 20 januari, zodra hij op de trappen van het Capitool de eed heeft afgelegd, een vlie gende start maken. Er heerst veel ongeduld onder de Democraten. Een kans als deze krij gen ze nooit meer. De belangrijkste taak waar Clinton voor staat, is het benoemen van de mensen die de overname van de Bush-boedel moeten rege len. Clintons chef-staf Mickey Kantor, een advocaat uit Los Angeles, wordt vrijwel zeker de beiangjjkste man van de Witte-Huisstaf. Clinton heeft een team van oude rotten om Kantor geformeerd, dat hem daarbij van ad vies moet dienen. Machtsvacuüm Zo'n overname is geen geringe zaak. Ruim tweeduizend Republikeinse, politiek be noemde, functionarissen zullen hun banen moeten afstaan aan Democratische nieuwko mers. Kabinetchefs, topambtenaren op mi nisteries, onderministers kortom, de men sen die elke regering draaiende houden. Kan tors staf is in grote stilte al weken bezig ge weest met de voorbereidingen. Nog belangrijker is dat Clinton snel duide lijkheid moet scheppen over de belangrijkste ministersposten in zijn kabinet. Buitenlandse zaken en defensie zijn sleutelposities die snel ingevuld moeten worden. Elders in de wereld kijkt men met argusogen naar zijn keuze. De mededeling dat Amerika's buitenlandse poli tiek fundamenteel ongewijzigd blijft, heeft indruk gemaakt Het was een waarschuwing aan vooral Saddam Hussein om geen misbruik te maken van het machtsvacuüm in Washington. Clin ton was woensdag nogal geirriteerxl door de beelden uit Baghdad van mensen die juich ten om het verlies van Bush en de indruk wekten dat de nieuwe president Irak heel an ders zou behandelen. „Laat er geen misver stand bestaan over onze vastberadenheid", zei hij. Als belangrijkste kandidaten voor buiten landse zaken worden Warren Christopher, lid van het Kantor-team en ex-onderminister onder Carter, Afgevaardigde Lee Hamilton en Ron Brown, de Democratische partijchef, ge noemd. Voor defensie staan senator Sam Nunn en Afgevaardigde Les Aspin kandidaat; oude rotten in deze sector waarin Clinton zelf nu eenmaal niet goed thuis is. Maar het is niet uitgesloten dat hij ook over de Democratische muur kijkt. Hij heeft be loofd de allerbeste mensen te zullen kiezen, en dat kunnen zelfs Republikeinen zijn. Het i zou een mooi gebaar zijn, maar ook zijn poli tieke basis kunnen verbreden en tegelijk be wijzen dat hij, zoals hij zelf zegt, inderdaad de verzoener is die een eind wil maken aan de verdeeldheid van Amerika. Vreugde in Clinton's woonplaats Little Rock na het bekend worden van de verkiezingsuitslag. de aanloop naar de verkiezin- werd door 'Act Up' in Hous- gedemonstreerd tegen de vi president Bush inzake homoseksualiteit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31