MacSharry legt kloof bloot Feiten &Meningen Koninklijk bezoek Jongensboeksensatie onder grond Peking Waar ligt Tuvalu en waarom is het zo boos op Londen Lauw onthaal voor Vacariu STANDPLAATS WILLEMSTAD Het is moeilijk om in deze dagen over iets an ders te schrijven dan het aanstaande bezoek van het koninklijk gezin aan de eilanden van de An tillen. Curasao gonst van Oranjegezindheid. De relatie met Nederlandse politici en met de lo kaal gevestigde Nederlanders de makamba's is momenteel niet zo best, maar de koningin staat toch ver daarboven. Of, zoals premier Ma ria Liberia Peters opmerkte: „Het koninklijk ge zin, dat is toch van een andere orde dan, zeg maar, de makamba's in het algemeen." Als nuchtere Hollandse laat ik het gelaten over me heen komen. Ik vind het wel schattig wat er allemaal aan uiterlijk vertoon is in het kader van het bezoek. De wegen waarover de route van de koningin loopt, worden vrijgemaakt van vuil en onkruid, de (regerings-)gebouwen die ze be zoekt krijgen nog een verfje en de fameuze pontjesbnig (officieel Kmmabrug) krijgt zelfs een verfbeurt èn een nieuwe asfaltlaag. De middenstand doet ook driftig mee. Tot mijn verbazing zag ik deze week in alle winkels pos ters hangen van het koninklijk gezin. (Ik had ze sinds tijden niet van nabij bekeken, maar de tel gen blijken al jaren geen prinsjes' meer te zijn). I iet bezoek is ook aanleiding voor bijvoorbeeld de makamba-supermarkt Toko Zuikertuintje om maandag Oranjebollen, -soezen, -tompou- cen en fantaseer maar even door, in de aanbie ding te hebben. Ze gaan ook petjes en vlaggetjes uitdelen. Kortom, het uiterlijk vertoon, althans in de voorbereidingsfase is geslaagd. Konininne- dag in Nederland lijkt er niets bij. Maar ja, daar is het ieder jaar, hier maar ongeveer eens in de vijf jaar. Zo n bezoek brengt in een kleine 'mens-tot- mens-leefgemeenschap' als Curasao echter nog meer teweeg behalve uiterlijk vertoon. Het wordt als aanleiding gebruikt om maatschappe lijke normen en waarden onder de aandacht te brengen. Zo hebben de eilandbestuurders aan de bevolking gevraagd om hun erf en straat schoon te maken en ook daarna schoon te hou den onder het motto: het koninginnebezoek is toch een mooie aanleiding om de 'gooi alles maar op straat'-mentaliteit overboord te zetten. Ook is een discussie losgebarsten over de eco nomische gevolgen van het bezoek. De ambte naren hebben namelijk maandag allemaal vrijaf. De particuliere sector moet nu ahvcgen of ze het waard vindt om de werknemers ook vrij te ge ven en zodoende omzet te derven. Niet dus. De Vereniging Bedrijfsleven Curat^o adviseert haar Koningin Beatrix brengt vanaf maandag samen met haar gezin een negendaags bezoek aan de Neder landse Antillen en Aruba. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE leden om gewoon door te werken, maar uiter aard is het een vrijblijvend advies. Andere orga nisaties, zoals de bankiersvereniging, hebben besloten om een halve dag dicht te gaan. Het geeft naar mijn gevoel de scheiding aan tus sen de twee werelden die op Curasao bestaan. De ene is een geïndustrialiseerde waarin wordt geknokt voor economisch welzijn en maat- schappijke vooruitgang en waarin men zich wil ontworstelen aan het stempel ontwikkelings land. Hierin passen de vele particuliere en over heidsinvesteringen in allerlei sectoren. En ook de spannende, maar meestal niet haalbare, ont wikkelingsprojecten, waarvan er altijd wel er gens eentje op stapel staat. Het andere is de traditionele maatschappij waarin ongecompliceerde levenswijzen en een voudige gebruiken centraal staan. De wereld waarin gekromde vrouwtjes met hoofddoeken elke ochtend naar hun vaste stand langs de weg kuieren om vis te kopen, waar de mannen op zondagmiddag onder een boom of op de porch (veranda) domino spelen. De wereld waarin het werken noodzakelijk is om in dagelijkse levens behoeften te voorzien, maar op zich geen ver vulling hoeft te zijn. De wereld waarin men zich verbaast over 'moderne' criminelen die je auto jatten als je hem met sleutel en al laat staan als je in een winkel bent. In deze wereld gaat men ervan vanuit dat het een feestdag is als de ko ningin komt. Daar moet je bij zijn, daar mogen werk en andere plichtplegingen voor wijken. Ik ben benieuwd welke wereld komende week zal overheersen. CORRESPONDENT 'Delors heeft meer oog voor belangen Frankrijk dan voor die van EG BRUSSEL PETER DE VRIES Zeven jaar ergernis, frustraties en moeizame pogingen Europa op een lijn te houden in de handelsgesprekken met de VS ontlaadden zich in een heftige ruzie tussen landbouwcommissaris Ray MacSharry en Jacques Delors. Woedend over het gebrek aan steun dat MacSharry meende te krijgen van 'zijn' voorzitter Delors, nam hij ontslag als onderhandelaar in de GATT-besprekingen. staan. MacSharry hoopte, nu de EG daar wat aan deed, zijn ver trek uit Brussel te kunnen be kronen met een overeenkomst in het kader van het wereldhan- delsoverlegGATT. Het mocht niet zo zijn: een paar honderdduizend ton sojabonen, gebruikt voor de produktie van veevoer en bakvet, vormden de 'onoverbrugbare kloof tussen de VS en de EG. Eén man belichaamde voor MacSharry de problemen die hij ondervond: de Franse socialist Jacques Delors. Terwijl MacS harry deze zomer zijn vertrek uit de Europese politiek aan kondigde, liet Delors zich over reden tot 1994 te blijven. Maar insiders weten dat Delors, nu de kritiek op de Europese Com missie aanzwelt en zijn invloed beperkt raakt, „zuur en gefrus treerd" is. CORRESPONDENT Het was een ongebruikelijke stap van MacSharry, maar re gelrecht uniek waren de zware verwijten die hij Delors naar het hoofd slingerde: de Fransman zou een akkoord met de Ameri kanen hebben „gesaboteerd" en daarmee de naderende han delsoorlog over de EG hebben afgeroepen. Het conflict heeft een duidelijk persoonlijke kant. Het is de ru zie tussen de vertrekkende man en de blijvende, die er enigszins spijt van lijkt te hebben dat hij blijft. En er is een helder politiek meningsverschil: bruskeert de EG de Franse bezwaren tegen een handelsakkoord? De 54-jarige MacSharry heeft al aangekondigd dat hij Brussel eind van dit jaar definitief ver laat en teruggaat naar Ierland. Mac the Knife', zoals hij om zijn harde en robuuste optreden werd gedoopt, heeft zijn missie vrijwel voltooid: de kostbare Eu ropese landbouwpolitiek wordt hervormd naar zijn inzichten. Bekroning Het landbouwakkoord had de voorbode moeten zijn voor een handelsovereenkomst met de Amerikanen. Die ergeren zich aan de hoge EG-subsidies aan boeren, waardoor overproduk- tieen valse i EG-commissaris Ray MacSharry staat journalisten te woord tijdens de GATT-onderhandelingen vorige week in Chicago. FOTO REUTER SUE OGROCKI MacSharry'slandbouwhervor- Delors wilde met een open zette hij verder op het spel door ming. Zij maken Soja Delors kan in deze tijd van zwa re crises voor de EG niet wor den gemist, meenden de Eu ropese regeringsleiders. Delors tekende voor twee jaar bij, ook omdat hij zag dat een terugkeer naar de Franse politiek op dat moment niet gunstig zou uit pakken. Maar de binnenlandse politiek verdween nimmer uit zijn gedachten. Delors zag hoe de Franse boe ren, vooral de machtige graan- boeren, in wode ontstaken over deel van het electoraat uit de politieke uitstraling is veel groter. Zelfs socialistische rege ringen beven daarom voor het groene front. Wat voor de GATT-onderhan delaars een irritant detail klein oog voor de Franse binnenland- diens kritiek publiekelijk 'niet juist' te noemen. Maar hij ging als MacSharry. De ruzie tussen de drie heren de. was voor Parijs een zaak van koord op zak te hebben, maar levensbelang: de sojaproduktie. De door Amerika geëiste beper king van de produktie e politiek weinig weten concessies aan de VS. „Europa moet zelfstandig worden en 'nee' durven zeggen tegen Ame- kan wellicht nog met een sus rika", verklaarde hij laatst dap- sende verklaring worden be per. De gaande man. MacShar ry, meende half oktober een ak- zworen, al zullen de verhoudin gen nooit meer goed komen. De onderliggende politieke e werd gesaboteerd door de Fran- nomische meningsverschillen zijn moeilijker op te lossen: de F ranse regering niet overleven. Vanaf het moment dat de kaar ten zo lagen, speelde zich bin nen de EG een hard gevecht af tussen MacSharry, Delors en GATT-onderhandelaar Frans Andriessen. De blijvende man Andriessen De Nederlandse commissaris Frans Andriessen, die nog niet heeft beslist of hij er twee jaar ii komende dagen moet de EG besluiten of ze Amerikaanse handelsmaatregelen met gelijke munt zal terugbetalen, of dat ze de Fransen hun conflict met de Brussel aan vastknoopt, pendel- VS alleen laten uitvechten, de tussen de twee kampen. Zijn toch al kille relatie met Delors „Nee meneer, van het bestaan daar van weet ik niets af. En als hii be staat, dan is hij waarschijnlijk niet toegankelijk voor buitenlanders", zegt de inmiddels wat verveeld uit zijn ogen kijkende beambte van de plaatselijke VW. Maar sinds ik heb vernomen dat er in Peking een on dergrondse stad is, zal ik aie vinden ook. Aan het eind van de jaren zestig, toen het verbale conflict tussen Chi na en de Sovjetunie de dreiging van een gewapend treffen in zich mee begon te dragen, werd onder toe- zient van het leger begonnen aan de bOUW van dc 'ondergrondse stad'. Het is een eigantisch netwerk van tunnels, schuilkelders en eerste- hulpkamers. compleet met ventila tie en een telecommunicatiesys teem. In geval van een nucleaire aanval, hoopte men een groot deel van de bevolking onder de grond naar de buitenwijken van Peking te kunnen evacueren. Van daaruit zou men naar het platteland verder trridan. Sinds het strategische belang van het gangenstelsel is afgenomen, worden de ruimtes gebruikt als op- •-.i.igpi.Mt-.cn. hotels rastaurants, winkels en ziekenhuizen. Er zijn slechts twee gedeelten voor buiten lands publiek opengesteld, maar daar zijn uitsluitend toeristenwin- kdf te vinden I andere delen zijn maar moeilijk te ontdekken. Dc in gangen naar het tunnelcomplex be vinden zich namelijk, onzichtbaar, achter in winkels. Ook navragen bij winkelpersoneel levert uitsluitend ontkennende antwoorden op. Ik krijg de indruk dat ik het slachtof fer ben van een door de plaatselijke bevolking gesloten complot om mij te boycotten. Ik besluit het er bij te laten en begeef me naar een van de twee officiële toeristeningangen. Na een korte blik in de winkels te hebben geworpen, ontdek ik echter een onverlichte gang. Bijgelicht dooreen meegebrachte lantaarn, daal ik verder af langs trappen en tunnels. Ik ontdek wat slaapplaat sen, opslagkelders en oude strijd leuzen op de muren. Achteraf mis schien weinig interessant, maar de gedachte dat ik ergens rondloop waar ik officieel niet mag komen, zorgt op dat moment voor een soort James-Bondgevoel. Na al die jongensboeksensatie is enige ontspanning wel verdiend. Ik besluit naar een publiek badhuis te gaan. In het overbevolkte Peking is een eigen slaapkamer al een rariteit, laat staan een privébadkamer. Naast dc publieke badhuizen, heeft elke straat een openbaar toilet stenen huisjes met in de betonnen vloer een aantal sleuven naast el kaar. Enige vorm van privacy ont breekt, zodat je nog het weer kunt bespreken ook. In ae zomerhitte verspreiden deze gebouwtjes een stevige stank, 's Winters zal dat waarschijnlijk minder het geval zijn, maar ik vraag me wel af wat er ge beurt als je bij min 10 graden Celsi us je broek laat zakken. I let bezoek aan het badhuis blijkt een hele ervaring. Als de enige wes terling tussen ruim honderd naakte Chinezen voel ik me zoals een eski mo in donker Afrika zich een eeuw geleden gevoeld zou hebben. Alle aandacht is op mij gevestigd. „Dus zo ziet het er nou uit", hoor ik ze denken. Achter de voorhal, waar men op lig banken de krant leest, thee gebruikt of met elkaar kletst en waar ook een kapper huis houdt, zijn de heetwa- terbaden, douches en wastafels. Als ik het heetwaterbad in stap, word ik door acht hoofden, die net boven het water uitsteken, aange staard alsof het gebeeldhouwde or namenten aan de badrand zijn. On beweeglijk en uitdrukkingsloos zijn de gezichten en ik kan er niet achter komen of er verwondering of ge woon afschuw uit de blikken spreekt. AJs ik bezig ben mezelf aan te kle den, raak ik aan de praat met een van de badmeesters. Wanneer ik hem vraag of er wel eens vaker bui tenlanders in het badhuis komen, klaart zijn gezicht op. „Zeker wel", luidt zijn trotse antwoord. „Vorig jaar was er hier nog een Fransman.' Floris Harm studeert Chinees in Peking. Vanuit de Chinese hoofd stad doet hij voor deze krant maandelijks verslag van zijn bele venissen. Dit is zijn tweede bijdra ge- Inwoners van Peking staan In de rij om, zoals altijd in de eerste twee weken van no vember, hun wintervoor raad kool in te slaan. De kool is van slechte kwaliteit, maar de prijs be draagt dan ook niet meer dan een paar cent per kilo. FOTO REUTER LONDEN MICHAEL FATHERS THE INDEPENDENT In een luxueuze salon op het ministerie van buitenlandse zaken shockeerde vorige week een bezoekend premier zijn gastheren door met leedwezen aan te kondigen dat een breuk in de relaties tussen de twee landen onvermijdelijk leek. Groot-Brittannië werd ervan beschuldigd over de gevoeligheden van een natie heen te lopen en opnieuw een bazige koloniale houding aan te ne men. De spreker zei met tegenzin dat zijn landgenoten elders in Europa naar bondge noten zouden moeten zoeken. Duitsland en Frankrijk wilden het gat graag opvullen. De 13 aanwezigen waren met stomheid ge slagen. Toch heeft niets van dit incident de pen bertfld Daai is oüm hlen maai één verklaring voor: wie heeft er ooit van Tuvalu gehoord? Bikenibeu Paeniu is premier van de zand banken en koraaleilanden in de Stille oce aan die een thuis bieden aan 9000 mensen en die ooit onderdeel waren van dc Gilbert- en Ellice-eilanden. Wanneer de aarde war mer wordt en de oceaan door de smeltende ijskappen stijgt, verdwijnt Tuvalu in de vol gende eeuw wellicht van dc wereldkaart. Het hoogste punt ligt net een meter boven de zeespiegel en bij oceaanstormen spoelt het zeewater al over het land Alleen Australië en Nieuw Zeeland, en, mis schien. de Verenigde Staten lijken zich daar volgens Paeniu over te bekommeren. Dc Britten daarentegen waarschuwen Paeniu's regering om op de uitgaven te letten, de be groting in evenwicht te brengen, kortom, te luisteren naar wat de juffrouw zegt en vol wassen te worden. Paeniu is een zachtaardige man die niet veel vraagt. De afgelopen vijf jaar bedroeg de Britse hulp gemiddeld aan zijn land niet meer dan 300.000 pond (een milioen gul den). Maar hij is geschokt door de onvrien delijkheid van de nieuwe Britse beleidsme dewerkers. Australiërs en Nieuwzeelanders spreken niet neerbuigend tegen hem. I let weer, zo had hij met gevoel voor symbolis me opgemerkt, was met ieder bezoek aan Groot- Brittannië kouder geworden. De 'moederlijke genegenheid' die de bevolking van Tuvalu voor hun voormalige koloniale meesters voelden, was tanende. Tuvalu is een land van nog geen twintig vierkante kilometer, heeft geen natuurlijke hulpbronnen en moet het meeste voedsel importeren. Er zit vis in de 500 vierkante ki lometer territoriale wateren, maar de Ja panners. de Koreancn en de Taiwanezen beweren dat de vangst te klein is en willen niet meer dan 50.000 pond (135.000 gul den) betalen vooreen vergunning. In plaats daarvan gaan ze op strooptocht De Amerikanen betalen 100.000 pond (273.000 gulden) en een deel van de vangst, waardoor er per jaar 1.5 miljoen pond extra binnenkomt. Tuvalu leeft van de ontwikke lingshulp uit Australië, Nieuw-Zeeland en Groot-Brittannië. dat in 1987 een fonds van 12 miljoen pond had opgezet om te helpen de begroting in evenwicht te brengen en andere landen had uitgenodigd daaraan bij te dragen. Een jaar geleden wilde Peaniu tien miljoen pond compensatie een bedrag dat gelijk stond aan de opbrengst van bijna een eeuw export voor de 'slechte voorwaarden' waaronder Tuvalu in 1978 onafhankelijk was geworden van Groot-Brittannië en voor de schade die de Amerikaanse gewapende strijdmacht had aangebracht met het aan leggen van landingsbanen op de Ellice-ei landen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Om die te kunnen aanleggen hebben de Amerikanen diepe kuilen gegraven in het koraal. Dat zijn nu nutteloze gaten gewor den die met vloed onder water lopen en die ongeveer eenderde van de landmassa. als je atollen zo kunt noemen, bedekken. In mei verklaarde Groot-Brittannië eenzij dig. of liever gezegd fluisterde, dat er vol gens de wet geen reden was op beide aan spraken in te gaan. Zich een beetje schuldig voelend, zeiden de Amerikanen tegen Pae niu dat ze als gevolg van het Britse 'nee' de kwestie van compensatie na de presidents verkiezingen nader zouden bekijken. Het Ontwikkelingsbureau van de Verenigde Naties heeft het grootste deel van het Britse patronaatsrecht overgenomen. Het bureau maakt de wereld attent op het waarschijn lijke verdwijnen van Tuvalu en organiseer de de reis van de premier naar de Europese hoofdsteden. De Fransen en Duitsers heb ben beloofd te helpen. De Europese ge meenschap is een zeekering van cement- blokken aan het bouwen om de hoofdstad Fongafale te beschermen. De Nederlanders hebben toegezegd de mogelijkheid van een wal te bekijken. Alleen Groot-Brittannië lijkt terzijde te willen staan terwijl een oude ko lonie letterlijk verdwijnt. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET BUDAPEST RUNA HELUNGA Ruim een maand na de Roemeense par lementsverkiezingen is het president Iliescu eindelijk gelukt een nieuwe pre mier te benoemen. Maar Nicolae Vacariu kan blijkens de eerste reacties maar op weinig steun in het parlement rekenen en de kans dat het hem zal lukken een regering te vormen, is klein. Vacariu, een 49-jarige econoom, is een betrekkelijk onbekende in de Roemeense politiek. Hij is partijloos, maar heeft on der het bewind van dictator Ceausescu een zekere positie in de Communistische Partij gehad. Hij was destijds directeur van de Staatsplancommissie en boven dien partijsecretaris van hetzelfde insti tuut. Na de Roemeense revolutie was Vacariu kortstondig staatssecretaris in de rege ring onder leiding van Petre Roman. Maar hij werd in 1991 uit het kabinet ge zet wegens meningsverschillen over de economische ontwikkeling. Wat die me ningsverschillen waren, kon ex-premier Roman zich dezer dagen niet herinne ren. Daarna werd Vacariu directeur van de Commissie van Toezicht op de Prijzen. Bovendien doceert hij economie aan de universiteit van Bukarest. Bij zijn benoe ming verklaarde hij het economische hervormingsbeleid van de vorige rege ring te willen voortzetten. Maar in oppo sitiekringen wordt hiereen getwijfeld. Roman, die als voorzitter van het Front voor Nationale Redding (FSN) tegen woordig in de oppositiebanken zit, om schreef Vacariu als iemand die dicht te gen het Democratische Front voor Na tionale Redding (FDSN) vanpresident Iliescu aanhangt. Het FDSN is tot nu toe de enige partij in het parlement die positief op de benoe mingvan Vacariu heeft gereageerd. Een partijgenoot van Roman meende don derdag dat het hem niet zou verbazen als de premier uiteindelijk toch een FDSN- partijkaart op zak blijkt te hebben. Een woordvoerder van de Democrati sche Conventie, de grootste oppositie partij, zei weinig van de nieuwe premier te weten. Maar de Conventie wijst de be noeming van de partijloze Vacariu des ondanks af omdat de partij, net als het FSN, niets voelt voor de vorming van een niet-partijgebonden zakenkabinet. Zowel de Conventie als het FSN menen dat Iliescu's FDSN als grootste partij de regeringsverantwoordelijkheid op zich moet nemen en moet zien een kabinet te vormen waarvoor in het parlement een politieke meerderheid te vinden is. De praktijk van de afgelopen twee jaar heeft geleerd dat de FDSN-afgevaardig den zich bij een zakenkabinet namelijk steeds onttrekken aan de verantwoorde lijkheid voor moeilijke beslissingen. )ok ter rechterzijde is de benoeming van Vacariu niet goed gevallen. Voorzitter Funar van de Partij voor Nationale Een heid van Roemenië keerde zich tegen de uitspraak van de premier dat hij het her vormingsbeleid wil voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2