Meer vertentie op globetrotters Langlaufen onder vuurspuwende ballon Rio vreest 'rampzalig seizoen' door geweld Toerisme paginate VUUÊ afdeling. 2 f REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN déze speciale plaatsen. Bel onze advertentie- REISBOEKEN 'Mee in Mokum': Amsterdam anders Geen stad in de wereld of er is onderhand wel een Neder landstalige reisgids over ver schenen. Maar w ie iets meer over Amsterdam wilde weten, moest tol voor kort te biecht bij (meestal) Engelstalige boekjes. Daar heeft Herman Souer op ri- goreuze wijze een eind aan ge maakt. Souer behoort tol de groep oudere Amsterdammers die onder auspiciën van het project 'Mee in Mokum' in de zomermaanden wandelaars rondleiden. Oftewel: als het cli ché wat hij over de hoofdstad niet weet. is het weten niet waard nog een keer te voor schijn mag worden gehaald, dan is het nu wel. Souer schreef onder de voor de hand liggende titel 'Mee in Mo kum' vier boekjes. Daarin wor den negen uitgebreide wande lingen beschreven. Wie ooit achter Souer door Amsterdam heeft gelopen, zal bij het door nemen van de vier deeltjes on middellijk merken dat de tegen woordig in Landsmeer wonen de ras-Amsterdammer beter kletst dan schrijft. Maar dat mag voor bezoekers aan Amsterdam geen reden mag zijn de boekjes te mijden. Ze zullen wel gek zijn. Wie met 'Mee in Mokum' door Amster dam heeft gewandeld, kijkt plotseling met heel andere ogen naar de hoofdstad. Een melkfa briek op de Prinsengracht? Een boswandeling in De Drie Fle- schjes? Een speldenmakerswo- ning in de Jordaan? Souer weet er alles van. En geen mens na tuurlijk die er in slaagt de wan delingen binnen de door de au teur gestelde tijd te volbrengen. Want daarvoor heeft hij veel te veel te vertellen. Mee in Mokum 12, 3 en 4 door Herman Souer. Uitgeverij Uniepers Abcoude, prijs per gidsje ƒ10,-. Insight Gidsen in pocketformaat De uitgever van de terecht veel geprezen Insight Gidsen (er zijn er onderhand bijna 200 bracht enige tijd geleden pocket-uitga- ven op de markt. Hij zal dat on getwijfeld hebben gedaan uit commerciële overwegingen. De normale gidsen namelijk kosten 45 gulden en er schijnen nog al tijd toeristen te zijn die dat veel te duur vinden, ondanks het feit dat ze tijdens hun vakantie zon der met de ogen te knipperen duizenden guldens uitgeven. De pockets zijn een stuk goedkoper (ƒ17,50). Dat is helaas van ze af te zien. Zijn ze dan zo slecht? Nee. verre van dat. Maar uiteraard dringt de vergelijking met de 'grote broertjes' zich onontkoombaar aan je op. De normale boeken bijvoorbeeld munten uit in diepgang op allerlei gebied. Bo- vendien zijn ze geschreven in een over het algemeen prettige, zeer persoonlijke stijl. Niet zel den tenslotte zijn voor de Insight Gidsen vijf tot zes au teurs per deel aangezocht. Allen experts op hun gebied. De pocket-uitgave's zijn daar entegen allemaal geschreven door een enkele schrijver of schrijfster en hebben wandelin gen, vaartochten en rondritten als uitgangspunt. Dat heeft zo zijn gevolgen. Je wordt op ou derwetse wijze aan het handje meegenomen en die stijl is niet in overeenstemming met de faam die Insight zich in de loop der jaren heeft verworven. Ge lukkig zijn druk, foto's en op maak van de pockets dat wel. Met andere woorden: de zakfor maat-deeltjes zijn slechts aardig voor wie de grote Insight Gid sen niet kent. Insight Pocket Gidsen, delen Turkije zuidwest kust en Rho- dos. Ultgverlj Cambium, prijs f17,90. insight GMmr, delen Kenia en Mexico. Uitgeverij Cambium, prijs ƒ45,-. Zeker vijfhonderd annuleringen in hoogseizoen De toeristische sektor in Rio de Janeiro vreest dit jaar een ver lies van één miljoen dollar ten gevolge van het geweld in de Braziliaanse kustplaats. Op 18 oktober bereikte dit een hoogte punt toen zakkenrollers en die ven een 'massale aanval' uit voerden op de stranden van Co- pacabana en Ipanema. De on georganiseerde kleine misdadi gers uit de sloppenwijken gin- in een grote groep de stran den op en beroofden de bad gasten. Op de stranden ont stond grote paniek door die plotselinge 'veegactie'. Annuleringen Volgens de Braziliaanse Associ- van Hoteleigenaars (ABIH) heeft het geweld van 18 oktober gezorgd voor de annulering van minstens vijfhonderd hotelre serveringen voor de periode no vember tot februari, het hoogseizoen. Dat komt dan bo ven op het feit dat al sinds en kele jaren steeds minder toeris ten een bezoek brengen aan de stranden van Rio de Janeiro, de grootste toeristentrekker van Brazilië. De plaatselijke horeca zal zich moeten voorbereiden op een 'rampzalig toeristensei- zoen', voorspelt Angelo Vivac- qua, voorzitter van de ABIH. Last-tninute De voorzitter verklaarde tegen over een plaatselijk dagblad dat de industrie alleen nog maar iets kan verwachten van de zo genaamde last minute-reizigers, de toeristen die op het laatste moment besluiten op vakantie te gaan. Toeristen die hun va kanties vooruit plannen worden vaak door geweld afgeschrikt. De meeste annuleringen zijn af komstig van buitenlandse toe risten. meldt de ABIH-voorzit- ter. Vivacqua is tevreden over de aktie van de politie die afge lopen weekeinden massaal op de stranden aanwezig was. Maar dat kan de schade die op 18 oktober is aangericht niet meer goedmaken, aldus Vivac qua. iték REISBERICHTEN Laatste der hanekammen Als 't 'droeft in de hoeken der bosschen' (Gorter) schieten padde stoeltentoonstellingen als paddestoelen uit de grond. Maar die in het Ouwehands Dierenpark duurt langer dan alle anderen. Ze is ge opend tot eind november en heet 'de laatste der hanekammen'. Een nogal dramatische naam, maar 't dekt de lading. De hanekam, ook wel cantharel genoemd, is namelijk zo goed als geheel uit ons land verdwenen. Komt dat door milieu-vervuiling, werden de bos sen te droog of is er nog een andere oorzaak? In Ouwehand ant woord op deze vragen. Info: Ouwehands Dierenpark te Rhenen, telefoon 08376 -19110. ANWB-sneeuwlijn Komt begin december weer in bedrijf: de ANWB-sneeuwlijn. Wie telefoonnummer 06 - 96 23 draait, krijgt actuele informatie over de sneeuwhoogten, het weer, de langlaufmogelijkheden en de laatst genoteerde sneeuwval in bijna 200 Europese wintersportplaatsen. Ook worden de prijzen van de skipassen, het aantal kilometers aan gespoorde loipen en de moeilijkheidsgraad van de afdalingen ge noemd. Nieuw is een zogenaamd weekend-advies voor de skimo gelijkheden in Sauerland en de Belgische Ardennen. Bellen met de ANWB-sneeuwlijn kost ongeveer 50 cent per minuut. Wintersportbeurs Wintersportbeurzen te over in dit jaargetijde. Maar die van II Pri mo, de kunstskibaan van het Noordhollandse Bergen, heeft zich in de loop der jaren niet voor niets een goede naam verworven. Ze be gon gisteravond, duurt tot morgen (zondag) en vindt plaats in het in het hartje van Bergen gelegen restaurant De Rustende Jager. Op de beurs niet alleen een vracht aan tweedehands, door skileraren van II Primo goedgekeurde kleding, schoenen en ski's, maar ook stands van een groot aantal sportzaken uit de omgeving. Uiteraard wordt er tevens voorlichting verstrekt over droogskiën en over de wintersportpartner van II Primo, het Oostenrijkse skidorp Gerlos. Openingstijden: vandaag (zaterdag) van 11.00 tot 16.00 uur en morgen (zondag) van 11.00 tot 17.00 uur. Info: 02208 - 95064. Pendel Tsjechoslowakije Pendel Expres, dat 's winters vanuit Amsterdam al jaren een bus dienst onderhoudt met Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Andorra en Spanje gaat met ingang van het nieuwe seizoen ook rit ten tussen Nederland en de belanrgijkste skigebieden van Tsjecho- Slowakije verzorgen. Een retourtje kost 199 gulden. Info: 020 - 6262952. Langlaufen in Zwitserland? 't Is vooral populair in het Oberengadin tussen Sankt Moritz en Maloja. En ook om nog maar een voorbeeld te noemen in het Goms- dal, langs de Rhone ligt een flink aantal kilometers aan drukbevolkte loipen. Maar dat er in het verdroomde Sim- mental bij Gstaad ook uitstekend kan worden 'ge- langlaufd' is minder bekend. Zo ligt er een schitterend web rondom Sparenmoos, dat vanaf het stationnetje van Zweisimmen kan worden bereikt in een langzaam, zeven kilometer omhoog kruipende autobus. Die bus is 's ochtends altijd vol. Wat niet zozeer ligt aan het aantal passagiers als wel aan het feit dat ski's en stokken niet achterop in een rek staan. Auto- moblisten die zelf omhoog wil len rijden, dienen de bustiiden nauwlettend in de gaten hou den. Passeren op de smalle, be sneeuwde bergweg is onmoge lijk. Voor een leek lijkt het een wonder dat hier nog nooit on gelukken zijn gebeurd. Ook al omdat er voor de bus langs af en toe een slee de weg over schiet De sleebaan ('s avonds tussen zeven en tien uur ver licht) snijdt haarspeldbochten af. Bij het berghotel van Sparen moos (80 kamers), waar je een ski-uitrusting of een slee kunt huren, maar waar je bijvoor beeld ook- kunt douchen (voor twee Zwitserse francs) of je ski's in de was kunt laten zetten, be ginnen drie loipes. De eerste werd het afgelopen seizoen al op 23 november gespoord en tot ver in april konden langlau fers, er terecht. De loipe 7o//- moos is drie kilometer lang en blauw gemarkeerd. Eenvoudig, met een hoogteverschil van twintig meter. De rode loipe Hüsliberg), ook nog voor begin ners, maar iets zwaarder, met een hoogteverschil van 55 me ter, is zeven kilometer lang. Spectaculair Wij binden de ski's in het eerste weekeinde van februari 1992 onder voor de zwarte loipe Neuenberg) voor gevorderden, 18 kilometer lang en met een hoogteverschil van 160 meter. De heenweg is vlak of stijgend, de terugweg overwegend da lend met enkele spectaculaire stukken erin. Eigenlijk zie je al klimmend het meeste van het landschap, want weliswaar is de inspanning groter, maar con centratie - nodig als de snelheid toeneemt is nog niet vereist. De witte sneeuw, de blauwe lucht, het groenzwarte bos wor den al snel een vertrouwd beeld, hoe on-Hollands ook. Het zijn andere dingen die con tour aan het landschap geven: kleurige, vuurspuwende ballon nen, zojuist opgestegen vanuit het nabijgelegen Gstaad of iets eerder vanuit Chateau d'Oex, een enorme, zwarte kraai (of zou het een raaf zijn geweest) en een hond die met zijn baasje meedraaft in de loipe. Afdaling Op ongeveer het hoogste punt rusten we even uit, geleund te gen de houten wand van een berghut. Ogen dicht, bril even af lekker 'kleuren' in de zon. Anderen zijn in de weer met zonnebrandcrème. Een karton netje sap passeert, op de voet gevolgd door een rol zuurtjes. Maar dan begint de afdaling. Een lang stuk, misschien wel tien kilometer. Het loopt als een trein door de getrokken loipes. Op plekken waar je kunt vallen daar waar de sneeuw verijsd Simmental, een allround wintersportgebied is val ik niet; op een plaats waar niemand valt aan het eind van een volstrekt onschul dig bochtje tuimel ik natuur lijk wel onderuit. Gebeurt me te vaak. Een verklaring heb ik er nog nooit voor gevonden. Op het terras van het Bergho tel ontmoeten we een Neder lander, die al een jaar of tien in Zweisimmen woont. Hij is ge trouwd met een Finse. De enige Hollander in Zweisimmen is hij niet. In het ziekenhuis zo vertelt Jules van Enckevort werken altijd wel een stuk of tien Nederlandse verpleegsters. Van Enckevort, die uit Blerick komt, heeft een praktijk als fy siotherapeut in Zweisimmen. Nederlanders die op winter sport komen, vragen hem altijd weer: 'Jij skiet zeker wel elke dag?'. Waarop hij zegt: 'Waar komen jullie vandaan? Uit Am sterdam? Ga je dan elke dag naar de bioscoop?'. Gezin Zweisimmen dus. Zweisimmen dat met St.Stephan, Saanenmö- ser, Schönried, Saanen, Gstaad, Rougemont en Chateau d'Oex deel uit maakt van het 'super ski-region Gstaad'. Voor het ge bied kan een 'super ski pas' worden gekocht (229 francs voor 7 dagen), dat niet alleen voordelig is voor alpine skiërs (69 liften en 250 kilometer afda lingen), maar ook handig kan zijn voor langlaufers die het ho gerop willen zoeken en daar voor een bergbaan moeten pak ken. Tevens kan de pas dienen als treinbiljet voor lieden die na een tochtje naar het lager gele gen St.Stephan (13 kilometer) weer per spoor terug willen rei zen. Zweisimmen noemt zich graag een wintersportplaats voor het hele gezin Familiens- pass noch Mass), omdat er ook voor kinderen allerlei winter sportmogelijkheden zijn. Bo vendien worden de wandelpa den voor niet-skiërs steeds ge veegd en ligt Gstaad vlak om de hoek. Leuk om naar toe te rei zen in de Panorama-express. Door grote, tot in het dak door lopende vensters, heb je een fantastisch uitzicht over de be sneeuwde vlakten. Gouden tandenborstel In Gstaad niet vergeten een kijkje te nemen in het Palace Hotel, waar de rijken der aarde 's zomers of 's winters een paar weken verpozen. In de hal met een enorme pluche St.Bem- hardhond, die naar goed ge bruik een vaatje cognac om de nek draagt, staat bij de receptie een bordje: Sorry, no credit cards accepted. Op het eerste gezicht lijkt dat onlogisch. Zijn creditcards dan geen teken van welstand? Nee, maakt de gerant duidelijk. Arme mensen hebben ze, omdat ze bevreesd zijn dat iemand hun de schaarse bank biljetten afhandig maakt. Wie rijk is maakt het niet uit of hij eens wat geld kwijtraakt. Het hotel moet het dan ook niet hebben van vakantiegan gers die buiten het seizoen een voordelige aanbieding zoeken. Met zijn 150 kamers, is het open van december tot maart en van juni tot september. De andere maanden kan sneeuw of zomerweer niet worden gega randeerd en dus blijft het geslo ten. De minder bedeelden die uit geldgebrek slechts een kijkje kunnen nemen in One of the Leading Hotels of the World krij gen van de receptioniste als troost een gouden tandenbor stel mee. Tot slot: Zweisimmen is niet alleen met de auto (afslaan bij de Thuner See) goed bereik baar, maar ook met het open baar vervoer. Eerst met het vliegtuig of trein naar Zürich en vandaar met de trein in ruim twee en een half uur naar Zweisimmen. Info: Nationaal Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11/Postbus 20002, 1000 HA Amsterdam, telefoon 0 20- 622 20 36. Treinsnacks op temperatuur De nieuwe servicewagen van Wagons-Uts: rail-tender. foto pr Nieuwe verschijning in een aantal Intercity-treinen en hopelijk straks ook op de internationale lijnen: de Rail Tender. Het karretje schijnt van alles te kunnen: verwarmen, koelen en koffiezetten. Ex- cit lauwe cola, lauwe koffie en lauwe saucijzenbroodjes. Het door de reiziger bestelde kan met behulp van de Rail Tender op de ge wenste temperatuur worden uitgeserveerd. Het is de bedoeling dat er per 1 januari 1993 tweehonderd van deze nieuwe service wagen tjes rondrijden. Blaffen is betalen Een van de leukste musea van Nederland is het Belastingmuseum aan de Parklaan in Rotterdam. Al is het alleen al door de wisselende exposities. Van 14 november tot 17 januari is er een over de hon denbelasting onder de titel: Aanslaan is betalen! Oftewel, de hond die blaft, is erbij: z'n baas moet belasting betalen. Maar daarover gaat de tentoonstelling niet alleen. Wel eens van een schofthoogte- ipeter gehoord? Elke veldwachter had er vroeger een. Zodat hij kon rpeten of de voerman van de hondekar wel genoeg belasting be taalde. Natuurlijk is er ook plaats ingeruimd voor een enorme col- lëctie hondepenningen en wordt zowel de hondsdolheid als de hondepoep-problematiek uitgebreid voor het voetlicht gebracht, (aeopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Info: 010 - 4365629. Een blik op het uit de 15de eeuw stammende kerkje van Zweisimmen, de belangrijkste plaats in het Obersimmental.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27