m Vrije tijd Zevenhonderd verzamelaars in Jaarbeurs Zelf de kwast ter hand nemen Vazen en potten van watervast origami-papier ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 25 REDACTIE HENRIETJE VAN DE R HOEVEN NIEUWE CD'S Pop/populair Bob Dylan 'Good as I been to you Sony. Het wachten was op de tweede box van 'The Bootleg Series', met niet eerder uitgebrachte li ve-opnamen, maar Dylan wil het feit dat hij nu 30 jaar platen maakt, op wat meer bescheiden schaal vieren. Vandaar dit ver rassende, puur akoestische tus sendoortje met 13 blues- en folktraditionals. Voor 'Good as I been to you' zijn maar twee mensen in de studio bijeen geweest. Dylan zelf, met zijn mondschuiver en zijn gitaar en een geluidsband technicus. De aanpak doet sterk denken aan Dylan's allereerste plaat uit 1962. Dat is vast geen toeval. Dylans zang is er in de loop der jaren bepaald niet op vooruitge gaan. Dat wreekt zich vooral in de eerste vier nummers. Hij is nauwelijks te verstaan en klinkt als een vermoeide smurf. Zijn gitaarspel is echter opvallend verzorgd en blijft ondanks de vele tempowisselingen vloei end. De vraag rijst waarom hij ingewikkelde partijen in de stu dio en op het podium altijd aan anderen overlaat. Vanaf 'Sitting' on top of the world' knapt de zang aanzien lijk op. Arthur McBride is Dylan op zijn best. En de komische fa bel 'Froggie went a Courtin' is vanaf nu verplichte kost voor el ke straatmuzikant. Virgin Brides 'Drive' eigen beheer. Verzorgde 'symfo' met een vleugje hard rock uit Alphen aan den Rijn. 'Drive', een mini- cd van zes nummers en zo'n 30 minuten speeltijd, overtuigt in veel opzichten. Joost van Veen is en goede zanger en Ruud Houweling een bekwaam gita rist, al klinken z'n soli wat geda teerd. De vijf muzikanten zijn op hun best als ze elkaar even loslaten, zoals op het dampende 'Odd man out'. Op de titelsong klit ten ze te veel op elkaar en ver warren ze schreeuwerigheid met passie. Van dat laatste zijn gelukkig weer grote hoeveelhe den voorradig op 'Wild Flower', het sluitstuk met een akoestisch intro en heel verdienstelijke poëzie van Houweling. Flscher-Z 'Destination Paradi se' EMI. Veertien mooie, rijkelijk gear rangeerde liedjes, die je na twee keer draaien al kunt meezingen. Eigenlijk dertien, want het hier herbewerkte 'Marguerite' ken den we al van een vorige cd. John Watts, want om deze ge niale songsmid draait het al ja ren bij het bijna vergeten Fi- scher-Z, is het kunstje duidelijk nog niet verleerd op deze plaat, die is opgenomen in het de stu dio van Peter Gabriel. Zijn wat schelle stem heeft nog altijd die lichtelijk panische on dertoon waardoor nummers als 'Tightrope' en 'Say when' uit groeien tot 'roek-thrillers', waarop hij al jaren het patent heeft. Watts heeft de reggae-ritmes goeddeels uit zijn muziek ge bannen. De meeste nummers zijn opgebouwd rond de ak koordenschema's die hij op zijn akoestische gitaar speelt. Met blazers, veel percussie en vrou wenstemmen kleurt hij de klankschilderijtjes verder in. WK Jazz Kenny Wheeler Kayak Ah Um/Dureco. Met de pas begonnen distribu tie van het enkele jaren oude Britse label Ah Um wordt het Nederlandse publiek een van de weinige mogelijkheden gebo den om op de hoogte te blijven met de nieuwere jazz van het eilandenrijk. De laatste toevoe ging aan het label, geheel be staand uit composities van de Brits-Canadese trompettist en bugelspeler Wheeler, is een van de meer mainstream-gerichte cd's in de catalogus. Ondanks zijn werk met onder meer Evan Parker, Anthony Braxton en Da ve Holland is Wheeler altijd de romanticus geweest van de me lodische spanning die uitersten vermeed. DOE-HET-ZELF De Verzamelaarsjaarbeurs is zaterdag 14 en zondag 15 novemberweer het trefpunt van alles en ieder die, op welk gebied dan ook. verzamelt. Meer dan 700 verzamelaars ne men eraan deel. En hoewel de Jaarbeurs in Utrecht er vanwege de grote interesse nu vier hallen voor heeft ingeruimd, moesten er toch nog aspirant-deelnemers op een wachtlijst worden gezet. Er zijn 1747 tafels en 127 kramen ingericht met alles wat er in Nederland wordt verza meld. Wie alles wil bekijken zal zo'n vier ki lometer moeten wandelen Interessant voor veel mensen is de moge lijkheid om een deskundige taxatie van ver zamelingen (kunstvoorwerpen, antiek, speelgoed, curiosa enz.) te laten uitvoeren. Dat kan tijdens de eerste beursdag, zater dag 14 november, van 10.00 tot 17.00 uur. 's Zondags houdt de bekende poppen- en berendokter Hemkes spreekuur. Licht be schadigde troetels kunnen ter plaatse 'ge nezen' worden, ernstiger gevallen neemt hij mee naar zijn praktijk. Vele huiseigenaren gaan komende win terseizoen weer gebruik maken van de win- terschilderregeling. De periode waarin de gebruikelijke subsidie op arbeidskosten kan worden verkregen loopt van 23 november tot 19 maart '93. De wintermaanden zijn bij uitstek geschikt voor het binnenschilder- werk. En dat geldt natuurlijk ook voor de dhz-schilder. Maar het heeft weinig zin om het binnen houtwerk een nieuwe verflaag te geven als het buitenschilderwerk niet in goede condi tie is. Want dan kan er vocht van buitenaf naar binnen dringen en dat heeft tot gevolg dat de nieuwe verf blaasjes gaat vertonen, waaruit, als je ze doorprikt, vocht sijpelt Een andere kwestie: welke verf? De tradi tionele alkydverven geven een sterk pene trante geur af en ze drogen niet zo snel. De moderne waterafdunbare acrylaatverven bieden wat dit betreft onmiskenbare voor delen. Ze geuren aanzienlijk minder, ver werken gemakkelijk en drogen snel. De verf loopt niet van de kwast af, vloeit goed en droogt streeploos op. Een goed acrylverfsys teem, dus uit een aantal lagen bestaand, kan binnen redelijk korte tijd worden aan gebracht: een laag is na 1 tot 2 uur droog en schuurbaar. Eenmaal uiigrhnrd hrhhrn acrylverven een veel haraere toplaag dan de traditionele verven. Dit kan ook een nadeel zijn. In principe le vert het reinigen van kwasten en ander schildergerei weinig problemen op (gewoon grondig spoelen met water) maar als de kwast ongereinigd te lang heeft gelegen kun je hem afschrijven. Nog even iets over acrylverf: omdat het op losmiddel water is, moet de verf wel heel goed tegen vorst worden beschermd. Een maal bevroren verf (dit geldt ook voor latex verf) is beslist niet meer bruikbaar. Het is wel een misverstand dat acrylverven volkomen milieuvriendelijk zouden zijn. Er zit weliswaar geen terpentine of zoiets in, maar de acrylaten die erin /.ijn vt rwerkt, kunnen niet als volkomen onschadelijk worden beschouwd. Voor het schilderen met acrylverven zijn speciale kwasten te koop. Ze zijn meestal gemaakt uit een combinatie yan natuurlijk en synthetisch haar. Met deze kwasten kan de verf gemakkelijk worden aangebracht, verdeeld en uitgestreken. De enkele gulden* die zo'n kwast meer kost zijn dus goed be steed. En gebruikt ii toch een 'gewone' kwast, kies dan in elk geval een langharige. Glansreiniger voor keramische kookplaat Keramische kookplaten kunnen door het 'inbranden' van baptaldt Koffen, zoals sui ker en eiwitten, op den duur lelijk blijvende plekken oplopen. De Duitse fabrikant Beck- mann (van de Citin-produkten) heeft een 'keramische kookplaat glasreinigrr' ontwik keld, die de plaat schoonmaakt en zijn glans doet behouden. Het glanseffect wordt bereikt door jojoba olie en de toegevoegde siliconen zorgen vooreen hittebestendige beschermlaag. Hel produkt is voor 99 procent biologisch af breekbaar en is huidvriendelijk. Voor 8,95 (flacon van 125 ml) hij de dro gist te koop. Klussenboek Als tweede deel uit de serie 'Zelf Klussen' van de Consumentenbond is het onlangs verschenen 259 pagina's tellende boek 'Wanden, vloeren en plafonds opknappen'. De samenstellers, onder eindred.u tie van Alfred M. Jacobsen. zijn erin geslaagd een voor de gemiddelde doe-het-zeiver begrij pelijke handleiding te produceren over schilderen, behangen, vloerbedekking leg gen, stukadoren en tegel* /cttrn Wie het boek met aandacht leest, knjgt een grote hoeveelheid informatie aangereikt, zonder franje, recht voor z'n raap. Het boek (uitgever Bosch Kcuning) kost in de winkel 26,50. HOBBY Watervast origami-papier is een dun ne kartonsoort, netzo behandeld als het karton van een melkpak. Je kunt er bloemenvazen van maken, een 'drijfschaal' of plantepot, maar ook 'waterspeeltjes' zoals bootjes en em mertjes. Het papier is vrij stug en het moet voordat het wordt gevouwen, met een 'rilpen' (een soort stompe prikpen) worden gerild. Na die behandeling laat het zich vrij gewillig vouwen. Het materiaal heeft een glimmende en een matte kant. Wat de waterdicht heid betreft is er geen verschil. Het uittekenen van vouwlijnen moet ook met de rilpen gebeuren want potlood of pen laten vuile vlek ken achter. Dat rillen moet secuur ge beuren. Druk daarbij stevig op de pen, maar zorg er voor de bescherm laag niet wordt beschadigd, anders kan op de vouwen lekkage ontstaan. Trek de lijnen in één beweging van begin- naar eindpunt. Bij het afteke nen van bijv. een bodem kan het best een mal worden gebruikt. Bij het vouwen is de volgorde belang rijk. Vouw eerst voorzichtig de omtrek van de bodem en van daaruit de lan ge rechte en diagonale lijnen. Nu is het materiaal wat beter te hanteren omdat er minder spanning op staat. Vouw de overgebleven lijnen, waarbij het werkstuk als het ware vanuit de bodem omhoog 'gebouwd' wordt. Per abuis omgekeerd gevouwen lijnen kunnen zonder probleem worden te- ruggevouwen. Bij de meeste voorwerpen die van watervast origami-papier worden ge maakt zal hier en daar ook wat lijm nodig zijn. Handig en snel gaat dat met een lijmpistool of Bison-Gol. Smeer de lijmvlakkcn of lijnen totaal in, zodat een waterdichte naad ont staat. In plaats van met lijm kan ook een verbinding worden gemaakt door smalle reepjes origami-papier vast te rijgen via voorat geprikte gaatjes. Maar dat is natuurlijk geen water dichteverbinding. Het werken met watervast origami- papier is niet moeilijk. Vele voorbeel den van het werken met dit materiaal zijn te vinden in het boekje 'Origami interieurdecoraties' van Pieter van der Wolk, <l.it voor 19.90 in de boekhan del en in hobbyspeciaalzaken te koop. Meer informatie: Comar Creatief. 013-438444. Hij heeft hier een grote formatie onder zijn hoede die, afgezien van slagwerker Peter Erskine, geheel uit Britten bestaand. Wheeler blijkt een goed oor voor mooie melodieën te heb ben die hij echter in zijn arran gementen nogal vervlakt door naar mijn smaak relatief weinig contrasten toe te voegen binnen de harmonische opbouw. Door de rustige, afgewogen dynamiek lijkt de muziek soms op een kruising tussen ECM-impressio nisme en modern big band- werk. De kracht van de cd zijn de fraaie composities en uitste kend solowerk van de vooral de leider en pianist lohn Taylor. Gary Thomas Till We Have Fa ces JMT/Polygram. Ook M-Base-coryfee Thomas moet eraan geloven. In Japan, het land waarvoor deze cd voor al werd geproduceerd, gaan standards-verzamelingen ge speeld door bekende jazzmusici als zoete broodjes over de toon bank. Dat de tenor- en sopraan saxofonist aardig uit te voeten kan met songschema's wisten we al van zijn werk met Jack Dejohnette, maar of een hele cd met alleen tamelijk recht toe- recht aan gespeeld materiaal "Angel Eyes", "Lush Life", "La ment" en nog vijf tamelijk be kende oudere composities ook kan boeien, is natuurlijk de vraag. Mede dank zij de aanwezigheid van Pat Metheny, die heel ont spannen speelt met veel fuzz- effecten, blijft de cd ruim boven de middelmaat van de post-bop jazz. Ook de soms watervalach tige fraseringen van de leider geven deze cd een duidelijk ei gen karakter. Onverwacht span nend is bijvoorbeeld zijn eerste fluitsolo in Horace Silvers "Pea ce". Mijn enige voorbehoud geldt het sterk naar voren ge- mixede drum werk van slag werkster Terri Lynne Carrington die soms drukker begeleidt dan nodig is. KV Klassiek Haydn Symfonie nr. 83 in g (1^ Poule), nr. 84 in Es, nr. 85 in B (La Reine) The Amsterdam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koopman Erato. Sfeervol Gedecoreerde glazen zijn weer helemaal terug. Deze set van vier grote wijnglazen kost rond de 25 gulden. In hetzelfde decor zijn ook kleine wijnglazen, longdrink- en whisky glazen te koop. Meer informatie: Inspiration, Katwijk tel. 0 17 18 - 2 33 34. Twee weken geleden schreef ik dat de naam 'Aangenaam... Ba rok', waaronder momenteel klassieke muziek gepropageerd wordt, ruim moet worden opge vat. De waardebonnen in deze actie geven ook recht op cd's met muziek uit later tijden, maar in die gevallen gaat het wel om uitvoeringen door en sembles uit de 'authentieke' school. Zo houden Ton Koop man en zijn orkest zich bezig met drie 'Parijse symfonieën' van Haydn. De uitvoeringen barsten van muzikaliteit bijna uit hun voegen en vooral in de snelle delen werkt het enthou siasme van de uitvoerenden flink door op tempi en accen ten. Wie gesteld is op een uiterst vitale Haydn, kan zijn hart op halen. Schubert Symfonie nr. 5 in Bes Ouverture 'Die Zauberharfe' Rosamunde, entr'acte balletmu ziek Anima Etema o.l.v. Jos van Immerseel Channell Classics. Als ik moet kiezen, geef ik ech ter in deze waardebonactie de voorkeur aan de nog minder 'barokke' maar zeer aangename Schubert cd van het ensemble Anima Eterna. Na de complete pianoconcerten van Mozart ver rast Jos van Immerseel nu in opnamen waarin hij alleen als dirigent te horen is, en weer schreef hij zelf uitmuntende toelichtingen, die gelukkig ook in het Nederlands werden afge drukt. Was 'authentiek musice ren' maar altijd zo speels, zo le vendig en vooral: zo verzorgd. Natuurlijk is het even wennen, zeker omdat de 'authentieke' strijkers van Anima Eterna bij lange na niet de romige klank hebben waarmee Schuberts muziek jaren lang tot klinken is gebracht. Aan de andere kant maakt juist deze uitvoering ex tra duidelijk hoe Mozartiaans en hoe schitterend van or kestratie de Vijfde Symfonie is. Zelden heb ik bij het tweede deel (Andante con moto) zo sterk aan 'Die Zauberflöte' moetendenken. PK Dorus Een avondje ouderwets, maar dan in de goede zin, tv-amusement? Dan komen deze videobanden goed van pas. Want velen zullen met genoegen terug denken aan Dorus (Tom Manders) met zijn fondsbrilletje, verdrietige hangsnor en melancolieke oogopslag. Er zijn nu 3 videobanden verschenen: een avond in Saint Germain des Prés; een band met Dorus op schoot en vele liedjes en een met 2 korte speelfilms. Prijs per stuk 39,95. Meer informatie: 0 35 - 26 16 75. Oester mes De weer- spannningste oester krijg je in een han domdraai open met dit elektrische oes termes van Saey. Het is snoerloos, elektrisch en her- Iaadbaar. Het lem met is vervaardigd van roestvrijstaal. De prijs 65. Te koop in o.m. kook winkels. Bellini Gobble Ball De Nederlandse ontwerper Rop Ranzijn ontwierp voor het Zwitserse horlogemerk Philipp Bellini dit uurwerkje. Strak en elegant van vormgeving, waterdicht en in drie uitvoering: geheel zwart; met een zilverkleurige wijzerplaat en opdruk en goudkleurige wijzers; met een champagne (goudkleurige) wij zerplaat met zwarte wijzers en opdruk. Prijs \275. Meer informatie: Drijfhout, tel. 0 20 - 5 64 85 64. Een leuk knuffeldier en een vang- en werpspel in één is Gobble Ball. De kikker, vis of pelikaan is gemaakt van zacht pluche in opvallende kleuren. Het spel is heel ge schikt voor jongere kinderen. Prijs 29,95. Te koop o.m. in speelgoedzaken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25