'Eerlijkheid is basis van het hele leven' Twee teams aan kop in de LSB Sport ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 22 LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Twee speelronden hebben het aantal koplopers in de promotieklasse van de Leidse schaakcompetitie reeds te ruggebracht tot twee: Alleen LSG 4 (dat uiteindelijk nog verrassend ruim met 1 1/2-6 1/2 van Philidor 3 won) en Voorschoten 1 (moeizame 3- 5 tegen Voorschoten 3) staan nog op de maximale score van vier matchpunten uit twee wedstrijden. Daarachter zitten Oegstgeest 1 en Kat wijk 1 met drie punten op het vinketouw. Grootste verrassing in de tweede ronde was de 3 1/2-4 1/2 overwinning van Oegst geest bij AAS. Met name op de middelste borden deden de Oegstgeestenaren goede zaken. Job Delemarre teken de daar voor een fraaie winst op Helsloot, Rob Veenhuij- sen schoof langzaam maar zeker Beije opzij, terwijl Artur van der Spek een te grote gretigheid van de op de val reep ingevalle Naber afstraf te. Kopman Joop Piket kon het zich daardoor veroorlo ven om, na een uit zijn han den geglipt openingsvoor deel, de vrede te tekenen met de altijd lastige Könst: remi se. Een voorbeeld dat door Ed Wagemans werd gevolgd in zijn partij met De Jong. Dat Wim Volders tamelijk onverwacht onderuit ging te gen De Leur, kon de Oegst- geester pret toen niet meer drukken. Het voordeel van Ed Noordijk in zijn afgebro ken pot met Spaargaren was namelijk dermate groot, dat de door hem aangeboden re mise direkt werd aanvaard: 3 1/2-41/2. Voorschoten 1 had een lastig avondje tegen de ver meende 'zwakke broeders' van het derde team. De ploeg van Jan Beij mocht zich met de 5-3 winst danig in de handjes knijpen. Voorscho ten 3 bevestigde daarmee de goede indruk die de ploeg eerder al tegen LSG 4 had achtergelaten. Namens het eerste team tekende alleen Markus Driessen voor een goede winst tegen Joop Thierry. Voor Frits Fritschy was het 'afkloppen', dat Cees de Haan na een sterk stukof fer verzuimde de genadeklap via een tweede offer uit te delen. Fritschy kon daarna zelf winnend terugslaan. Ook Marco Combé moest tegen Ruurt de Boer uit verloren positie terugkomen en zorg de voor het derde punt. Op het eerste bord had Erik Bon- gers een zware kluif aan Ge rard Huying, hij moest ten slotte in remise berusten. Voor Simon Algera beteken de de remise met Schoon- derbeek een hele meevaller. Zijn opponent dorst namelijk ondanks een pluspion geen tijdnoodduel aan te gaan. Ondanks verlies van Frank den Herder tegen de grillige Willighagen (2-4), was het gevaar daarmee voor Voor schoten 1 geweken. Sander Hilarius en Malcolm Wise hadden namelijk geen pro blemen met het veilig stellen van de benodigde remises: 3- 5. Hutton-toernooi Het in het Limburgse Weert verspeelde Hutton-toernooi leverde het team van de Leidse schaakjeugd geen prolongatie van de titel op. Met een score van 10 uit 20 bleven de discipelen van Sjoerd van Ketel op een zes de plaats steken. In de A- groep en de B-categorie zorgden alleen Eric Coppool- se (Alphen), Martijn Klop penburg (LSG), Stefan van Blitterswijk (LSG) en Linda Jap (Oegstgeest) voor winst. In de C-groep (tot 15 jaar) voldeden de Leidenaars wel aan de verwachtingen. Het Op Eigen Wieken-viertal Erik van de Doel, Remko van de Erf, Jeroen Willemze en Den nis de Vreugt bracht hier vier winstpunten in het laatje. Konings Leids kampioen Leon Ko nings lijkt zijn ambities tot deelname aan de nationale titelstrijd voor minstens één jaar in de ijskast te moeten stoppen. Tijdens de eerste twee ronden van de voor wedstrijden voor het nk liep hij nederlagen op tegen Erik Hoekzema en Leo Pliester. In de derde ronde herstelde Ko nings zich enigszins met winst op nationaal kampioe ne Erika Sziva. De koers van WSB-trainer Van der Togt Ineens was hij daar. Na het vertrek van trainer Fokke van der Reijd, die het dit seizoen plotseling voor gezien hield, schoof het bestuur van WSB de trainer van de B-selectie en de jeugd, Cees van der Togt (64), naar voren. Diverse oefenmeesters van naam solliciteerden inmiddels naar de functie van hoofdtrainer, maar het bestuur van de zondagderdeklasser heeft al laten weten dat Van der Togt in elk geval tot de winterstop de touwtjes in handen heeft. Een portretje. die jaren heb ik wat kinderen getraind die thuis problemen hadden. In goed vertrouwen ko men ze dan naar mij toe. Dat kenmerkt toch wel de band die ik met ze heb." „Ik ambieer het bovendien ook niet om hoofdtrainer te zijn. Dat kan ook bijna niet meer. Ik heb een licentie tot en met de vierde klasse. Als ik nu NOORDWUKERHOUT HERMAN JOUST RA Hij beseft dat hij een tussen paus is, maar heeft daar abso luut geen problemen mee. „Dat is nu eenmaal de afspraak. Al zou het heel goed kunnen dat ik toch nog tot het eind van het seizoen blijf. Een nieuwe trainer heeft misschien tijd nodig om zich aan te passen. Ik ken alle jongens en de hele vereniging van binnen en van buiten. Kan zo'n man dan terzijde staan. Maar goed, dat is een zaak van het bestuur." Want voor alles voelt hij zich WSB'er. Hij is al 54 jaar lid en heeft naar eigen zeggen altijd alles in het belang van de vere niging gedaan. En ais dat bete kent dat hij weer een stapje te rug moet doen, nou, dan doet hij toch een stapje terug? Of vanuit zijn optiek gezien, een stapie opzij. „Want hoe schitte rend dit ook is, er is niets mooi er dan de jeugd. Je ziet de hele ontwikkeling van die gasten. Het hele proces dat ze doorma ken. Thuis, op school, in het voetbal. Je ziet ze letterlijk en fi guurlijk groeien." Van der Togt legt uit hij die 'knapen' van 8 tot 16 jaar toch zo leuk vindt. Om de per soonlijke band die je met de jonkies kunt opbouwen: „In al nog een paar jaar jonger zou zijn geweest en ik was in dezelf de situatie verzeild geraakt, had ik er denk ik alles aan gedaan meer te halen. Dan had ik er nog een paar jaartjes aan vast geplakt. Nu niet. Ik denk ook dat het voor de groep beter is als er een jongere trainer is. Ik ben een geluldcig mens. Zo'n beetje alle jongens van WSB zijn door mijn handen heenge gaan. Ze kennen mij net zo goed als ik hen." Eerlijkheid Dat zou ook een nadeel kunnen zijn. Iemand sparen omdat het zo'n aardige jongen is, of omdat hij precies weet met welke privéproblemen iemand wör- stelt. Van der Togt veert op: „Nee. ik spaar nooit iemand. AJs een speler niet presteert, ga ik met hem aan tafel zitten. Of ik roep hem op het matje als hij er met zijn pet naar gooit. In een goede sfeer wordt er dan over gepraat. Eerlijkheid is toch de basis van het hele leven? Als er iets is, vertel het, leg het uit. Je moet elkaar in de ogen kunnen blijven kijken." Louis van Gaal is wat dat be treft een goed voorbeeld. „Een brokkie eerlijkheid is zo belang rijk. Toen hij hoofdtrainer werd, bekeek bijna iedereen hem met argwaan. Maar het is zo'n heer lijke vent. Hij is eerlijk. Ik vind het knap zoals hij dat speelt met Roy. Ik denk dat Roy daardoor wel terug zal komen. Die wordt er alleen maar sterker van." Enthousiasme De trainer dus ook als psycho loog? „Nou, je moet je in elk ge val in kunnen leven in de spe lers. Ik wil nu in elk geval een goed seizoen draaien. Dat kan als de sfeer optimaal is. Dan ko men de prestaties vanzelf. Je hebt dan als groep de vereni ging wat te bieden. Door je prestaties maak je dat de vere niging lekker draait. Je maakt enthousiasme los bij de men sen. Dat betekent allemaal niet dat promotie een heilig doel is. Het gaat er om zo hoog moge lijk te eindigen. Dat moet ook kunnen. We hebben een goede selectie. Niet breed, maar wel goed." Hij kent zijn pappenheimers natuurlijk na al die jaren. Of klopt hij toch af en toe aan om raad bij zijn voorganger, Van der Reijd? ,,Ach, we zijn nog steeds goed met elkaar. Af en toe geeft hij wel eens tips over de tegenpartij. Aan de andere kant: je moet zo veel trainer zijn, dat je je niet door anderen laat lastig vallen. Over hoe je moet spelen bij voorbeeld. Ik ga zélf het gevecht aan. Dat heb ik altijd gedaan en dat doe ik nu oolé" Cees van der Togt Je moet elkaar in de ogen kunnen blijven kijken. 1 DE GELIJKENIS1 LEIDEN ROB ONDERWATER Ze zijn het tijdens het gesprek opvallend vaak met elkaar eens. Maar op de valreep ontstaat zo waar een meningsverschil tus sen Jan en Marjolein Duives- teijn. Als toeschouwer bij De Sleutels ergert vader Jan zich groen en geel aan de opdrach ten, waarmee zijn dochter wordt opgezadeld. Jan: „Dan zie ik je daar maar blijven hangen achterin, terwijl de 'tegenstan der helemaal niks voorstelt. Dan schuif je toch lekker in? Maar dat mag zeker niet van de trai ner. Daar word ik nu zo moe van." Marjolein is het volstrekt oneens met de visie van vader. „Ach, het valt allemaal wel mee met die opdrachten. Ik mag als laatste vrouw heus wel inschui ven, maar ik kan toch niet naar voren rennen als de rest van de verdediging in geen velden of wegen is te bekennen. Daar heeft de trainer dan wel gelijk in." „Wat ik ook belachelijk vind is dat jullie je als een van de be tere ploegen van de afdeling aanpassen aan de tegenstan der," vervolgt Jan z'n kritiek. Marjelein slaat direct terug: „We spelen om te winnen. Dan mag je wel eens een taktische aanpassing doen. Bij voorbeeld een mandekker zetten op een spelverdeler. Als dat nu alles is, valt het toch allemaal wel mee." Jan bromt. Hij vindt dat takti sche gedoe allemaal niks. Het liefst zou hij de klok terugdraai en naar de tijd dat verliezen nog mocht. „Het is toch maar een spelletje", laat hij zich geregeld ontvallen. Jan Duivesteijn (50) was vroe ger geen grootse voetballer, maar omdat hij in het 'rijke' be zit was van een sterk linker been, smaakte hij het genoegen om bij VWS, UVS en Leiden in eerste elftallen te voetballen. „Was rechts m'n sterkste been geweest, dan had ik het nooit gered." Dochter Marjolein is rechtsbenig, maar verder is de gelijkenis met haar vader opval lend. Vindt Jan althans: „Ze is fysiek een tikkeltje sterker. Ze maakt zelfs een sliding. Nou, ik kan dat woord niet eens spellen. Verder zie ik veel van mij in haar. Technisch goed, inzicht en een beetje lui. Maar dat zijn de goede voetballers allemaal. Ha, ha." Marjolein Duivesteijn (20) werd als peuter al meegetorst langs de voetbalvelden. „M'n moeder ging op zaterdag de stad in en ik moest mee met m'n vader. Ik wist niet beter." Ze vond het voetballen leuk, dus zat het er dik in dat ze zich ooit in het voetbalshirt van Lei den zou hullen. Er was echter een probleem. Leiden had geen afdeling vrouwen. Daar wist Jan Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bij voorbeeld twee neven. In deze aflevering aandacht voor vader Jan en dochter Marjolein Duivesteijn. Jan is directeur Sport en Recreatie in Leiden en is fervent supporter van de w Leiden. En ook van zijn dochter Marjolein. Die voetbalt bij De Sleutels. Duivesteijn wel raad mee. Hij richtte, met nog een aantal fa naten, de tak vrouwenvoetbal op. zodat hij zijn dochter in ver trouwde omgeving kon blijven volgen. „Maar ik heb ze niet ge dwongen," zegt Jan ter verdui delijking. „Ze wilde het zelf. M'n andere dochters moeten niks van voetballen hebben. Dat is hun keus en daar bemoei ik me niet mee." Jan Duivesteijn, voetballief hebber pur sang, protesteerde uiteraard niet toen dochter Marjolein haar voorkeur voor het edele balspel uitsprak. Hij ontfermde zich over Marjolein en haar ploegenootjes: „Het be gon met een zeventalletje. Ik trainde die meiden zelf en ging op zaterdag ook mee." Dat ervaarde Marjolein niet altijd als een prettige bijkom stigheid. Ze stond nogal eens bloot aan kritiek van haar vader. Jan: „Iemand die er niks van kan, kun je niet op z'n donder geven. Marjolein hoorde met twee andere meisjes tot de besten van het team. Die waren altijd de klos, want zij moesten de rest op sleeptouw nemen." „Dat begreep ik ook best", zegt Marjolein vol begrip. „Maar die kritiek was niet altijd even leuk om te horen. Als ik een pass van veertig meter gaf, was dat de normaalste zaak van de wereld. En als een ander het deed. klapte-ie z'n handen stuk. Iedereen vindt het leuk als-ie wel eens een schouderklopje krijgt." Hij schreeuwt het niet van de daken, maar Jan Duivesteijn is apetrots op zijn dochter. Gloed vol vertelt hij over de verrichtin gen van zijn telg in het Leidse elftal. „Dat was een genot om naar te kijken. Balletje laten rondgaan, Marjolein inschui ven. Prachtig." Inmiddels speelt Marjolein bij De Sleutels, een club die met de vrouwen in de regionale klasse speelt. Een be wuste keuze. „Bij Leiden verliep het sportief niet geheel vlekke loos. Sleutels benaderde mij precies op het juiste moment. Ik vond het verschrikkelijk moei lijk om bij Leiden weg te gaan, want ik heb daar m'n hele jeugd versleten en m'n vader zit er nog steeds. Maar ik wilde de sportieve uitdaging aan." Ze zit er inmiddels twee sei zoenen en heeft nog geen mo ment spijt gehad van de keuze. Haar ambities reiken nog ver der. Vader Jan zou een overstap naar Ter Leede van harte toejui chen, maar vooralsnog verkiest zij De Sleutels boven een ver blijf bij de sterkste vrouwen voetbalclub uit de regio. Het behoeft geen betoog dat beiden het vrouwenvoetbal zien zitten. Marjolein: „Ik ga er niet eens meer tegen in, als iemand denigrerend over het vrouwen voetbal spreekt. Vroeger was ik veel feller. Vroeg ik of-ie ooit van z'n leven een wedstrijd had gezien. Natuurlijk is het niet al tijd even leuk, dat weet ik ook wel." Jan staat zijn dochter bij: „Zet een stel huisvrouwen bij elkaar, zoals dat vroeger ging. Dat is niet om aan te zien. Kijk, de ontwikkeling van het vrou wenvoetbal loopt negentig jaar SPORT OP TV 09 30-10 30 EURO A 10.00-11 00 Sportnet Bow<en Dutch tx 1.00-12.00 Sportnet: Faszmat 1.30-12.30 EURO: Atletiek, m 12.00-12.30 Sportnet. V tugby league. 13 30-14.30 EURO: Autoreport GP van 14 00-15 30 Sportnet Top rank boksen. 14 25-18 00 Did 2 Sport Extra: met ten. 14 30-22^00 EUR0Saturday alive tenn en golf 15.30-16.50 Sportnet NBA Basketbal. 16.30-17.35 Ned 3: Tennis. Open Fransi tenniskampioenschappen, indoor in Bercj 16 50-17.50 Sportnet: Autosport Britse F2 kampioenschappen, terugblik op het s 1T25-17.55 Did 1Sportschau 17 40-18 25 BBC 2 Tennis nationale 17^0°!net Polersports inter 18.50-21 00 Sportnet: Braziliaans1 19.00-20.30 BRT 1 Basketbal Be GOS 19 30-19.45 BBC 2. Sport. 19.30-20.00 BRT 1 Sport. 21.00-22 00 Sportnet: Autosport: F ropese rallycross, 22.00-23.0 22.00-00.0 supérvedergewicht vanuit Oldham 0 Sportnet: F _ewichtvanui' ■22.25 BBC 1; Sport. 2.30-00 00 Did 2: Das aktuelle Sport Stu- 23.00-23 30 EURO: Euroscore: uitslagen 23 30-00.30 EURO: Autosport: GPvan 00 00-01 00 BBC 1Match of the day: voetbalmagazine. 00.11-01 00 Ned 1: Sportspecial: Jumping indoor Maastricht. 00 30-01 00 EURO: I FOTO HENK BOUWMAN 04.00-06 30 RTL 4: Sport: Grand Prix For mule 1. 04 15-06.30 BBC 2: Autosport Formule 1 04.30-05 30 Sportnet Bowlen 05 30-06 50 Sportnet: Go. auto- en motor- sportmagazm achter bij de mannen. Dat wordt wel eens vergeten. Er wordt nu geroepen dat het on derlinge verschil zo groot is bij de vrouwen. Nou, ik had graag een wedstrijd uit eind vorige eeuw willen zien tussen twee mannenteams." Stukje bij beetje wordt het verschil kleiner. Maar het houdt nog niet over. Jan: „Dat weet ik, maar van die vooroordelen word ik doodziek." Marjolein: „Laatst zond Studio Sport iets uit over het vrouwen voetbal. Lieten ze een filmpje zien van vechtende vrouwen. Kijk, zei den ze, dat is nu vrouwenvoet bal. Zo wordt deze sport na tuurlijk in een hoek getrapt." Marjolein woont nog in het ouderlijk huis. Met vader Jan ontspinnen zich geregeld aardi ge discussies over voetbal. Als er voetbal op de tv wordt uitge zonden. weet de rest van de fa milie al hoe laat het is. Zij trek ken zich terug op de slaapka mer van Marjolein en kijken naar ander tv-amusement. Jan is Ajacied, Marjolein Feyenoor- der. Jan: „Ik ben niet specifiek voor Ajax, maar ik hou gewoon van mooi voetbal. Daarmee hoef je bij Feyenoord niet aan te komen." Marjolein: „Dat fysieke spel van Feyenoord trekt me wel aan." Jan: „Ik ben ooit 'ns naar een wedstrijd van Feye noord geweest. Dat was vlak na dat ze de Europa Cup hadden gewonnen. Ze speelden tegen Scheveningen Holland Sport. Dat heb ik geweten. Theo Laseroms van Feyenoord schof felde alles en iedereen onderuit. Daar begreep ik helemaal niks van. Ik verafschuw hard spel." Ondanks alles is Jan Duives teijn helemaal verzot op het spelletje. Op zaterdag 'support' hij de voetballers van Leiden. Op zondag, als het even kan, volgt hij de verrichtingen van zijn dochter. Dat doet vader Jan overigens niet geheel geruis loos. Marjolein: „Bij Sleutels ge ven er altijd drie mannen aan wijzingen. De trainer, de bege leider en m'n vader." En wiens raad wordt in bijna alle gevallen opgevolgd? Marjolein: „Die van m'n vader. Hij heeft me altijd gecoacht.". Jan: „Ik kan niet stil blijven staan. Voetbal is maar een spelletje, maar het kan een hoop losmaken. Ik heb ze als coach van Leiden een keer van het veld gehaald omdat een scheidsrecher het te bont maak te. Zo ben ik nu eenmaal." Marjolein wil met Sleutels graag de stap naar de landelijke klasse maken. „We hebben er nu het team voor. We draaien lekker mee. Volgens mij zijn we er rijp voor." Volgens vader Jan niet: „Jullie hebben helemaal niks te zoeken in de landelijke klasse." Die zit. ZONDAG 07.50-10 00 Sportnet: Braziliaans voetbal. 10 00-12.00 Sportnet: Pro boksen: Brits lO^O-Tf.OOEU 11 00-12.00 EURO: T 0 EURO. Euroscore. 11.3 0 Ned 2 12.00-12.30 RTL+: Autosport. Grand Pri formule 1. 12.00-13.00 EURO. Boksen. 12.00-14.00 Sportnet: College football: Notre Dame-Boston College. 12.20-13 45 RTL A. Autosport. Grand Pri formule 1. 12.45-13 15 BRT 1: Sport 13 00-14 30EURO Autosport GPvan 13*15-14*45 BRï'zAutosport: Grand Pr 14.00-16 00 Sportnet World snooker cla 14 30-18 00 Ned 3: Tennis Open Franse 15.05-17.00 Did 1: Sport Extt Open Franse tenniskamp 15.30-17.20 BBC 2: Tennis, or 16.05-17,30 Ned 1: Sportspeci 7 10-18 15 Did 2 et voetbal, bandbal en ijshockey 7 20-18 05 BBC 2 Autosport, verslag var 18 05-19 05 BBC 2 Rugby Special Enge land B-Zuid-Afrika 8 en Wales B-Austral.é 18 10-18.35 Ned 3: Studio Italia, met Ita- 18 10-18.40 Did 1: Sportschau 18 30-19.00 Sportnet; Revs- Engels auto- 18°45-191Z0nRTL Sport. 18.45-20.Q0 Ned 3: Studio sport. 19.00-21.00 Sportnet: Bundesliga basket bal 19 30-19.50 BRT 1: Sport. 19 50-19.58 Did 1. Sportschau-Tele- gramm 19.50-20.35 BRT 1Sportweekend. 21 00-22 00 EURO Euroscore. 21 00-23 00 Sportnet. Top match voetbal uit Spanie. Portugal en Nederland 22 00-23 00 RTL 4. Sport voetbal 22 00-00 00 EURO Tennis ATP Toernooi 22 15-22 20 Did 2 Sport am Sonntag Punt Centraal Centraal heeft er weer een puntje bij. Het Oegstgeester driebandteam behaalde tegen Holland uit Etten-Leur een 4-4 gelijkspel. Jan van Loon (35 in 40 beurten, 0.875) en Rob Hil- geman (30 in 41, 0.731) zorgden voor de winstpartijen. Siem de Groot (30 in 62, 0.483) en Kees Moddermeyer (20 in 39, 0.512) legden het loodje. Centraal heeft nu 4 punten verzameld in 7 wedstrijden in poule 4 van de tweede divisie. Sport Aram, uitkomend in poule 2 van de derde divisie, verloor opnieuw. Dit keer was JGoppert uit Dordrecht te sterk voor de Oegstgeestenaren: 2-6. Sport heeft nu 3 punten uit 5 wedstrijden. Kopman Hein Jan Salman kwam als enige tot winst: 30 caramboles in 33 beurten, een moyenne van 0.909. Gijs van Hage (0.250). Bob van Ingen Schenau (0.486) en Ron van Leeuwen (0.450 kwamen te kort

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22