GOED NIEUWS IS SOMS GEWOON GOED NIEUWS. /V7 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1992 De pandabecr. Symbool van het Wereldnatuurfonds. Het is cén van de vele diersoorten die met uitsterven worden bedreigd. In de vrije natuur leven er nog maar zo'n 1000. Tel daarbij de 52 panda's in dierentuinen en het zal duidelijk zijn dat nieuws over de geboorte van twee panda's gewoon goed nieuws genoemd mag worden. Maar zelfs bij dit goede nieuws blijft onze redactie met beide benen op de grond staan. Want aan het feit dat het slecht gaat met onze natuur lijke omgeving, verandert dit kleine succes niets. De bamboebossen, waarin de panda leeft, worden steeds kleiner. De kap van de regenwouden gaat onverminderd door. En onze eigen Nederlandse bossen zijn voor een groot deel op sterven na dood door de zure regen. Niemand kan zich onttrekken aan het milieu. Arm en rijk ademen dezelfde lucht in. Naïef en slim drinken hetzelf de water. Kortom, we zitten er met z'n allen middenin. Is het daarom niet van het grootste belang voor onszelf en nog meer voor onze kinderen zorgvuldig met het milieu om te springen? Wie daarbij alleen z'n eigen stoep schoonhoudt, heeft oogkleppen op. Dat is inmiddels afdoende bewezen. Op de pagina 'Over Leven' wil de krant de lezer wegwijs maken in de ingewikkelde milieuproblematiek. Misstanden èn £oed nieuws krijgen volop aandacht. We schrijven over de geboorte van twee pandababy's en -dichter bij huis- we juichen als blijkt dat de dagvlinders in de Katwijkse en Noordwijkse duinen het goed doen. Maar we maken ons de dag erop alweer zorgen over het teruglopend aantal wulpen. En daar blijft het niet bij. We zoeken de deskun digen op, die al dit nieuws in een breder kader kunnen plaatsen. Gebeurtenissen worden dan ook niet alleen gesignaleerd, er wordt meteen gekeken naar de achtergronden èn naar oorzaak en gevolg. Elke zaak heeft nu een maal meer kanten. En goed nieuws Iaat al die kanten zien. Dus niet uitslui tend schrijven over de kap van het tropisch regenwoud, maar ook over het belang van de houtindustrie. Niet alleen verontwaardigd melden dat het water in de bollenstreek resten van bestrijdingsmiddelen bevat, maar ook melden dat de bollentelers naarstig zoeken naar schone teeltmethoden. Niet als verontschuldiging, maar als onderdeel van ver antwoorde journalistiek. Wees zuinig op de natuur, zo luidt de boodschap van de overheid. Maar ja, dat botst gemakkelijk met de drang naar economische groei. Dat uitleggen, daar gaat het om bij goed nieuws. En als je een open oog houdt voor de schoonheid van natuur en milieu, dan is goed nieuws gelukkig ook soms gewoon goed nieuws. M. Wesseling Redacteur milieupagina 'Over Leven', Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20