DREAM TEAM Aantal bankovervallen neemt nog steeds toe Binnenland Twintig jaar cel voor wurgen drie kinderen aaaa De leerschool van het leger Hormoonhandelaar krijgt cel en boete Half jaar geëist tegen schietende diamantair Yab Yum wil naar Nijmeegs kasteel VRIJDAG 6 NOVEMBER1992 Scholen negeren regels Gijsen den haac Meer dan de helft van de 395 rooms-katholieke basis scholen in het bisdom Roermond heeft geweigerd zich te onder werpen aan het strenge onderwijsreglement (Arkor) van bis schop Gijsen. Deze scholen hebben gekozen voor het soepeler reglement dat in de overige bisdommen geldt. Gijsen heeft de scholen in Limburg tot 1 januari de tijd gegeven hun statuten aan het Arkor aan te passen. Dit reglement geeft niet alleen de bisschoppelijke afgevaardigde een veto-recht in het bestuur, maar ontneemt de besturen bovendien de zeggenschap over het benoemen of ontslaan van godsdienstleraren. Bovendien wordt van de leerkrachten geëist dat hun levenswandel in overeen stemming is met de bepalingen van het Arkor. Vrijheidscarillon op Binnenhof den haac Over drie jaar, een halve eeuw na de bevrijding, moet er een carillon spelen op het Haagse Binnenhof, vindt het Comi té Nationaal Vrijheidscarillon. Het comité, dat gisteren de plan nen bekendmaakte en wordt voorgezeten door oud-minister en staatsraad Gardeniers, hoopt dat het carillon ten minste drie keer per jaar wordt bespeeld: op 5 mei (de Duitse capitulatie), 15 augustus (de Japanse overgave) en op Prinsjesdag. Verder hoopt het comité dat het klokkenspel op elke dag waarop de Eerste en/of Tweede Kamer vergaderen een 'tune' kan laten horen, bij voorbeeld de eerste regel van het Wilhelmus. Baas moet aanrijding vergoeden utrecht Een man die met zijn eigen wagen voor zijn baas een pakje wegbracht en door eigen schuld een aanrijding kreeg, heeft recht op volledige schadevergoeding door zijn werkgever. Dat heeft de Hoge Raad bepaald. De werkgever wilde maar 2.000 gulden vergoeden van de 3.500 gulden schade die zijn werkne mer aan zijn wagen had. De kantonrechter gaf de werkgever ge lijk, maar de rechtbank en uiteindelijk ook de Hoge Raad waren een andere mening toegedaan. Volgens de Hoge Raad zijn er geen duidelijke wettelijke regels voor dit soort zaken, maar past een volledige vergoeding het best in de geest van de wetgeving. Volgens de FNV, die de wememer terzijde stond, is het arrest ook van belang in andere gevallen dan autoschade, bijvoorbeeld bij nogal eens voorkomende schade aan kleding. Hoger beroep in moordzaak lijn 9 Amsterdam De Amsterdamse officier van justitie neemt geen genoegen met de vrijspraak van de 29-jarige Amsterdammer die werd verdacht van de dodelijke steekpartij op tramlijn 9 op 23 november van het vorig jaar. Een 53-jarige man werd destijds in de bomvolle tram doodgestoken na een ruzie met een passagier. Zijn echtgenote werd in de rug gestoken. De officier had acht jaar geëist omdat een aantal ooggetuigen de verdachte na ruim acht maanden meende te herkennen. Bovendien zou het alibi van de man rammelen. De rechtbank was echter niet overtuigd en sprak hem vrij. Stijging vooral buiten de grote steden amsterdam anp De 50-jarige Assenaar die drie kinderen heeft misbruikt en ge wurgd, is gisteren in hoger be roep veroordeeld tot 20 jaar cel plus terbeschikkingstelling (TBS). Het gerechtshof achtte moord bewezen waar de recht bank niet verder wilde gaan dan doodslag. De rechtbank legde daarom maar 12 jaar plus TBS op. De procureur-generaal had twee weken geleden levenslang geëist. De man vermoordde vorig jaar zomer een 11 -jarig meisje uit het Noordhollandse Blokker, dat hij had meegelokt uit het zwembad in Zwaag. In de twee jaar daarvoor had hij twee Duit se jongetjes van 9 en 13 jaar misbruikt en gewurgd. Het hof oordeelde in tegen- steling tot de rechtbank dat er elke keer wel degelijk sprake is geweest van een weloverwogen moord. In het geval van het meisje uit Blokker kocht de man kort voor de moord een Duitse krant, die hij achterliet bij het lijk om de politie op een dwaal spoor te brengen. Het hof vindt dat „te frappant om uit te kun nen gaan van de lezing van de verdachte dat hij het slachtoffer in een opwelling van het leven heeft beroofd Ook ten aanzien van de twee Duitse jongetjes achtte het hof moord met voorbedachten rade bewezen. Nadat hij de kinderen in zijn vrachtwagen had ont voerd en misbruikt, besloot de Assenaarj hen te wurgen uit angst voor ontdekking. Hij wil de absoluut niet terug naar de Mesdag-kliniek in Groningen, waar hij jarenlang was behan deld wegens ontucht met acht kinderen. Tegen het advies van de behandelende psychiaters in besloot de rechter in 1987 de man vrij te laten. Het hof negeert de aanbeve ling uit een psychiatrisch on derzoek dat de man als sterk verminderd toerekeningsvat baar moet worden gezien en gaat niet verder dan 'enigszins verminderd toerekeningsvat baar'. Op grond daarvan is de man niet tot levenslang veroor deeld. maar tot de in Nederland geldende maximale gevangenis straf van 20 jaar. Het is nog niet bekend of de man in cassatie gaat bij de Hoge Raad. Maastrichtse wethouder in opspraak In de Braekt kwam eerder dit jaar in opspraak. Hij zou samen met zijn vrouw op kosten van Baars een reis hebben gemaakt naar Egypte. De wethouder ver klaarde toen dat hij de reis en het verblijf zelf had betaald. De gemeenteraad accepteerde die verklaring. De wegenbouwer en de wethouder waren gisteren niet voor commentaar bereik baar. Het Openbaar Ministerie in Maastricht is een strafrechtelijk onderzoek begonnen naar de Maastrichtse wethouder van openbare werken In de Braekt (CDA). Hij zou steekpenningen hebbenn aangenomen van we genbouwer Baars. Baars is een van de zes wegenbouwers die jarenlang exclusief mochten werken in Maastricht. DE UNO TEAM TIJDELIJK V.A. P. 18.790,-. complete auto met 'n krachtige 1100 cc er, een katalysator en ook nog een« 'n it vertier, maar kom nu naar de Fiat-dealer. r de dichtstbijzijnde Fiat dealer Het aantal bankovervallen stijgt nog steeds. De overval- pectievelijk 9 en 18 Iers zoeken hun heil echter in toenemende mate buiten de grote steden. Gemiddeld over Nederland steeg het aantal bankovervallen in de de eerste negen maanden van dit jaar met 9,4 procent, maar buiten de grote steden met 16,9 procent. In totaal vonden er 284 overvallen plaats tegen 243 vorig jaar. 26 amsterdam 9 peter versteege Dat meldt het blad NVBulletin van de Nederlandse Vereniging van Banken. De stijging is overi gens minder groot dan vorig jaar. Toen nam het aantal over vallen toe met 32 procent. Op vallend in de jongste cijfers is dat in zowel Amsterdam als Rotterdam het aantal overvallen daalt. Amsterdam noteerde veertig overvallen (vorig jaar 57) en Rotterdam 47 (62). In Utrecht en Den Haag nam het aantal overvallen toe met res- 24. In het NVBulletin wordt en thousiast melding gemaakt van de steeds effectievere aanpak van de politie in de grote ste den. In Amsterdam bijvoor beeld is sinds vorig jaar januari het zogenoemde Roof Bij standsteam actief. Hoofdcom missaris Nordholt gelooft dat met name dit team zorgt voor de afname van het aantal over vallen op banken en winkels in de hoofdstad. In de bankwereld verwacht men verder veel van de doelge richte aanpak zoals die binnen een aantal politieregio's gestalte krijgt. Dat geldt voor de grote steden, maar ook voor de spe ciale overval teams in de politie regio's Eindhoven en Holland- Midden. „Een goede zaak", complimenteert het NVBulletin. Dat geldt ook voor speciale in terne richtlijnen binnen de korpsen om prioriteit te geven aan alles wat met het fenomeen overval te maken heeft. Over de hoogte van de ge middelde buit wil de Neder landse Vereniging van Banken (NVB) nog steeds niets kwijt om geen potentiële overvallers aan Ie trekken. Het is overigens utrecht Als je tijdens de militaire dienst één ding goed leert, dan is het wel schoenen poetsen. Onder dat motto trok een aantal leden van de dienstplichtigenvakbond WDM gisteren in het Utrechtse winkelcen trum Hoog Catharijne ten strijde tegen de militaire dienstplicht Elke voorbijganger kon gratis zijn schoenen laten poetsen. De WDM be sloot tot de actie omdat de afschaffing van de dienstplicht er op korte termijn nog niet in zit. foto anp marcfl antonrsi beurseffecten Naar aanleiding van de campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen wijdde het Britse blad The Economist de afgelopen week een be schouwing aan de rol van de media. The Economist maakte in dat artikel een onderscheid tussen 'Oud Nieuws' en 'Nieuw Nieuws'. Twee aanduidingen die het blad niet zelf heeft ver zonnen, maar ontleend aan John Katz, journalist bij het Amerikaanse muziekblad Rol ling Stone. Volgens The Economist was het verkiezingsjaar 1992 in de Verenigde Staten het toneel van de strijd tussen het Oude Nieuws en het Nieuwe Nieuws. Oud Nieuws wordt gebracht door de 'normale' dagbladen, opiniebladen, en door nieuws programma's op de televisie. De rest brengt Nieuw Nieuws: ta bloids (roddelkranten op een kleiner formaat, in Nederland niet verkrijgbaar maar wel in Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten), talk shows tijdens de best bekeken televisie-uren, 'infomercials' (ingezonden mededelingen) en alle andere denkbare moderne communicatietechnieken. Vroeger fungeerde het Oude Nieuws als schakel tussen de politici en het volk. In deze ver kiezingen waren het overduide lijk de brengers van het Nieuwe Nieuws die de toon zetten. De zwaarste aanval op Bill Clinton, namelijk de beschuldiging dat hij twaalf jaar lang een buiten echtelijke relatie zou hebben gehad met een nachtclubzang»- res. werd ontketend door een hoofdzakelijk via supermarkten verspreid roddelblad. De gezag hebbende kranten en televisie stations probeerden nog een aantal dagen de onverkwikkelij ke affaire te negeren, maar ver geefs. Ross Perot kondigde zijn deelname aan de verkiezingen in februari dit jaar live aan in 'Larry King Live', de veelbeke ken talk-show op CNN. Toen hij in augustus opnieuw besloot mee te doen, wendde de zaken man uit Houston zich opnieuw tot King. De brengers van het Oude Nieuws hadden het nakij ken. De financiële markten zijn al veel langer bekend met het on derscheid tussen Oud en Nieuw Nieuws. Oud Nieuws zit in de koersen verwerkt. Alleen het Nieuwe Nieuws houdt de koer sen in beweging. Voorbeelden zijn er legio. Om te beginnen bij de Amerikaanse verkiezingen. De overwinning van Clinton liet de Amerikaanse markt onbe roerd. De dollar steeg licht in waarde. Wall Street sloot 29 punten lager. De obligatiemarkt was ietsje zwakker. Geen veran deringen van betekenis. Aan de Amerikaanse markt zou nie mand hebben kunnen aflezen dat het de dag ervoor een nieu we president (en bovendien voor het eerst in twaalf jaar af komstig uit de Democratische Partij) was gekozen. Waarom niet? Omdat de overwinning van Clinton Oud Nieuws was. Opiniepeilingen wezen al veel langer op een overwinning van de Democraat. Vorige weck leek Bush nog even terug te komen, maar toen Clin ton in het weekeinde zijn voor sprong weer vergrootte, rea geerde de Amerikaanse aande- ïenbeurs met een stijging van ruim 1 procent. De overwinning van Clinton zat al in de koersen verwerkt. Een van de belangrijkste ta ken van de belegger is dan ook het Oude van het Nieuwe Nieuws te scheiden. Een beleg ger die dat niet kan. daar wordt honend (maar achter zijn rug om) van gezegd: „die loopt ook achter de markt aan". Met an dere woorden, hij koopt of ver koopt aandelen of obligaties op basis van nieuws dat allang in de koersen zit verwerkt. Op zo n manier zul je nooit veei geld verdienen. Persoonlijke contacten zijn voor de beroepsbcleggcr een belangrijke bron van Nieuw Nieuws. Daarom fungeert een effectenmakelaar voor hem of haar niet alleen als een make laar in aandelen, obligaties of wat hij ook verkoopt. Hij is te vens makelaar in nieuws, make laar in geruchten en makelaar in contacten. Een goede beurs handelaar kan de belegger laten kennis maken met politici Zo heb ik zelf ooit mogen lunchen met een Bnts parlementslid van de Conservatieve Partij, een echte backbencher' De goede man zal mij onmiddellijk zijn vergeten, maar hij kon mij wel vertellen dat. toen nog, premier Thatcher zeer slecht lag binnen haar eigen partij. Een half jaar later moest zij het veld ruimen. Nog nuttiger zijn contacten bin nen bedrijven. Een 'leuke' rela tie binnen een centrale bank (bij voorkeur de zeer ontoegan kelijke Bundesbank) is ook nooit weg Zeker niet voor een obligatiebelegger Het is een veel gehoorde mis vatting dat de kleine particulie re belegger altijd een informa tie-achterstand zou hcbber> op zijn beroepscollega Deze laatste heeft als belangrijk na deel dat hij voortdurend in het zelfde. betrekkelijk kleine finan ciële wereldje verkeert. De snel le informatievoorziening en de vele contacten betekenen tege lijk dat even zovele anderen ook toegang hebben tot hetzelfde Nieuwe Nieuws. Particulieren hebben soms een frissere kijk op de stand zaken. Ruim vóór de publikatie van de winstcijfers van Hoogovens gonst het in IJmuiden van de geruchten. De mensen uit Aalsmeer die hun bloemen in Duitsland verkopen, kunnen je meer vertellen over de economische groei in Duits land dan de economen bij het Centraal Planbureau. En wie ei genaar is van een winkel of een bedrijf, zal er niet van opkijken dat veel Nederlandse onderne mingen op het ogenblik met te genvallende kwartaalcijfers naar buiten komen. Voor hem is dat geen Nieuw Nieuws Columns ten slotte horen he lemaal achteraan in het hoekje Oud Nieuws. Uw columnist len hun nieuws weer uit het muziekblad Rolling Stone, van Reuters of via contacten op de beurs vloer Dat geeft niet. want men leest een column toch ook een beetje voor de gezelligheid. Brigitte Sint Brigitte Slot Is werkzaam bij het Institute for Research and Investment Ser vices, een samen wrrkingtfer- Itand van de Roheco Groep en de Rabobank. J FMAMJ JASONDJ FMAMJ JAS '91 '92 Een grafiek van het aantal overvallen in Nederland per maand De staaf jes geven het aandeel daarin weer van de vier grote steden (van onder naar boven in vier tinten) Amsterdam. Rotterdam. Utrecht en Den Haag. B*ON NlDHHASm VTRCMC-"VG VAN 8AA1* l H geen geheim dat door de inter ne veiligheidsmaatregelen de buit per overval niet meer zoals vroeger in de tienduizenden guldens loopt. „Het enige wat ik erover kan en mag zeggen, is dat het gemiddelde beu rag per overval nog steeds afneemt .al dus een woordvoerder van de NVB De Almelose rechtbank heeft celstraffen uitgedeeld aan han delaren en veehouders die het groeihormoon clenbuterol heb ben verhandeld en gebruikt om kalveren sneller op hun slacht- gewicht te krijgen. Een 49 jarige veearts uit Hen gelo kreeg de zwaarste straf. Hij werd veroordeeld tot negen maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk plus een boete van anderhalve ton. de winst van zijn handel in het ver boden groeihormoon. Een tweede veearts en diens echtge note kregen slechts 1.000 gul den boete. Drie Friese veehan delaren kregen drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Bovendien kregen twee van hen als eigena ren van een BV een I B 170 000 respectievelijk 21 .*>00 gulden. Op 13 november moet een Hengelose dierenarts nog voor de rechter komen. In januari dienen in Breda de zaken tegen de verdachten uil het zuiden van hei land. onder wie de hoofdverdachte. amsterdam anp De Amsterdamse officier van justitie heeft gisteren een half jaar cel plus oen half jaar voor waardelijk geëist tegen een 63- jarige diamanthandelaar die in juni op een 45 jarige Fransman schoot na een gewapende over val op zijn zaak aan de Amstel. De twee overvallers gingen er vandoor met edelstenen ter waarde van 600 000 gulden. Voor de rechtbank zei de man. tevens ere consul generaal van Cyprus in Nederland, zo woe dend te zijn geworden dat hij zijn pistool uit zijn kantoor pak te en de achtervolging inzette. Na het lossen van een waar schuwingsschot, schoot hij vier maal op de benen van een van de overvallers. Doordat deze man zich op dat moment volgens de hande laar juist bukte, boorde een van de kogels zich dwars door diens borstkas heen De andere over valler verdween spoorloos mei de buit. De neergeschoten rover werd onlangs veroordeeld tot twee jaar cel. De officier kwam tot zijn eis omdat er geen sprake is geweest van noodweer, maar liet weten dat hij akkoord gaat met diens- verlening in plaats van een half jaar cel Dc rechtbank doet op 19 november uitspraak. NUMfGtM RON MfUS Het kasteel aan de Neerbosscbeweg In Nijmegen waarin Yab Yum een exclusief bordeel wil vestigen. toro cao mams Bnotemji/tN Heuft heeft al vaker gepro beerd In het zuiden van Neder land een vestigingsplaats te vin den Veel publiciteit plaatsie zijn bedrijf echter in een duister daglicht rn deed de betrokken plaatselijke bestuurders, bij voorbeeld In llden. besluiten geen toestemming te verlenen. Heuft „De term bordeel ligt niet zo lekker In hef gehoor Stijl staat bil ons voorop We verzor gen ook gren show-s of striptra ses. maar er zijn natuurlijk wel ruimtes om apart te gaan met de meisjes Het gaat erom dat de zakenman onze gelegenheid uitkien om een relatie te ont vangen Onderhandelen in een ontspannen sfeer, moderne life style, dat bieden we aan „Een groot achterland, denk maar eens aan Duitsland, veel zakenleven, prachtig." Yab Yum-directeur Heuft is enthou siast over een vestiging van zijn luxe bordeel in het kasteel aan de Neerbosscbeweg in Nijme gen. „We moeten er nog een begroting op loslaten, maar als dc gemeente geen bezwaar heeft, zal bet doorgaan." Op grond van de huidige voorwaar den in hel bestemmingsplan zal Ni|mrgrn de komst van dit luxe bordeel niet kunnen tegen hou dn Nijmeegse politici zien ook weinig reden dwars te liggrn. omdat het een terrein betreft waar weinig overlast verwacht mag worden Alleen de milieu vereniging De Boskabouters, die de gigantische bostuin bij bet kasteel onderhoudt, vreest dat realisering van de plannen zal leiden tot vandalisme i Amster dam. niet zo lang geleden zag in Rotterdam een tweede vestiging het levenslicht. Heuft. ..Niet de meest ideale stad. want in deze branche is daar al veel le doen".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5