Vraag blijft hoe sterk Fischer is 'Het was echt nu of nooit' Krajicek komt iets te kort Desastreuze start voor Nederlandse golfers Sport Finalist Torino gestuit VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 21 OU5T1A AO VAN KAAM fMT'1 nw VKX/ ACM ONOfVWAHK AO# v Wolzak directeur betaald voetbal zeist Cees Wolzak wordt de eerste directeur betaald voetbal van de KNVB. Met zijn benoeming geeft het sectiebestuur een flinke aanzet tot professionalisering van het secretariaat betaald voet bal waarom de clubs drie jaar geleden hebben gevraagd. De 52- larige inwoner van Wassenaar diende een maand geleden zijn i mtslag in als algemeen directeur van de Tros en staat officieel nog tot 1 januari op de loonlijst van de omroepstichting. Romario zwaar gestraft zeist» De tuchtcommissie van de KNVB heeft Gaston Taument van Feyenoord en Romario van PSV, alsmede de Cambuur-spe- lers Lody Roembiak en Jack de Gier zware schorsingen opgelegd. Taument kreeg vier wedstrijden onvoorwaardelijk voor een overtreding op 4 oktober in de wedstrijd PSV-Feyenoord tegen lan Heintze. waarvoor scheidsrechter Uilenberg hem de gele kaart gaf. Op advies van de waarnemer werd Taument in staat van beschuldiging gesteld. Romario staat drie competitiewed strijden aan de kant. Hij kreeg net als Taument vier duels schor sing. maar één wedstrijd is voorwaardelijk. De Braziliaan werd eveneens in staat van beschuldiging gesteld wegens trappen van Bogers in de op 18 oktober in Tilburg gespeelde wedstrijd tegen Willem II. Roembiak en De Gier kregen respectievelijk zes en vier wedstrijden onvoorwaardelijke schorsing voor hun overtre dingen tijdens de op 11 oktober gespeelde wedstrijd in Kerkrade tegen Roda IC. Sparta ontmaskert Telstar Rotterdam Sparta ontmaskerde gisteravond op het Kasteel Tel star als cupfighter. Vorig seizoen reikte de ploeg van trainer Niels Overweg tot de halve eindstrijd. Deze jaargang werd de strijdlustige eerste-divisieclub in de derde ronde gestuit. Het lankmoedige Sparta, dat vorig seizoen eveneens de laatste vier haalde, bracht pas in de verlenging het klasseverschil tot uit drukking: 5-1. Na negentig minuten was de stand 1-1. Glenn Helder scoorde de vijfde treffer. Korbach naar Volendam volendam» Fritz Korbach is met onmiddellijke ingang aange steld tot trainer/coach van de eredivisieclub Volendam. Hij volgt André Stafleu op. die deze functie sinds het begin van het sei zoen, toen Leo Steegman technisch directeur werd, bekleedde. Stafleu wordt weer assistent-trainer. Korbach was het laatst werkzaam bij de eerste divisieclub Heerenveen. Daar werd hij twee weken geleden na de nederlaag in de thuiswedstrijd tegen FC Zwolle op staande voet ontslagen. Ex-vrouw Borg krijgt haar deel rome Een Italiaanse rechtbank heeft Björn Borg gisteren ver oordeeld tot het betalen van bijna 35.000 gulden alimentatie per maand aan zijn ex-vrouw Loredane Berte. De Italiaanse zange res had een proces aangespannen tegen de voormalige tennisve- dette omdat zij vond dat de Zweed haar loopbaan had verwoest. Berte begon de rechtzaak in juni, kort nadat Borg een verzoek tot echtscheiding had ingediend. Het paar was in september 1989 getrouwd. De 36-jarige Borg was eerder gehuwd met de Roemeense tennister Mariana Simonescu. Hij heeft bovendien nog een zoon met het Zweedse fotomodel lannike Bjorling. Alleen nog topsporters welkom ACAPuico» Voortaan kunnen nog slechts atleten deelnemen aan de Olympische Spelen, die aan internationale kwalificatie-eisen hebben voldaan. Dit werd besloten in Acapulco, waar het Inter nationaal Olympisch Comité in vergadering bijeen is. Vastge steld werd dat bij de Winterspelen, die volgend seizoen in Lille- hammer worden gehouden, nooguit 2000 atleten aan de start verschijnen. Eerder al werd dit aantal voor de Zomerspelen vast gesteld op 10.000. De selectie zal harder worden. Richard Krajicek moest het afleggen tegen de man in vorm: Goran Ivanisevic. FOTO' Schaakmatch tegen Spasski ten einde Hun manier van opslaan verschilt niet veel. in precisie en snelheid. Alleen functioneerde de eer ste service van Goran Ivanisec gisteren in de der de ronde van het met 3.6 miljoen gulden gedo teerde tennistoernooi in Parijs beter dan die van de 20-jarige Richard Krajicek. De Hagenaar ver loor het duel met 4-6 6-7 (2-7). Twee keer weigerde de harde opslag van de Ne derlander dienst. Bij 1-1 in de eerste set leidde het tot een doorbraak voor de ijskoude en zelfverze kerde Ivanisevic, die daarna met 6-4 de eerste winst binnenhaalde. Tijdens de tiebreak in de tweede set kon de best geklasseerde Nederlander op de wereldranglijst opnieuw niet de vereiste zuiverheid in zijn slagen leggen. Het eerste van de vier wedstrijdpunten werd door de als zesde ge plaatste Ivanisevic gebruikt om de partij in zijn voordeel te beslissen. Krajicek en Ivanisevic ontliepen elkaar in het sportpaleis van Bercy nauwelijks in kwaliteit. De Kroaat gedroeg zich in de tweede set allesbehalve normaal. Bij 3-2 en 5-4 verdween Ivanisevic met De schaakmatch tussen Robert Fischer en Boris Spasski is ten einde. Fischer heeft met 10-5 overtuigend gewon nen. Zowel mentaal als fysiek beschikte hij over de mees te reserves. Bovendien bleek zijn schaaktalent, ondanks een afwezigheid van twintig jaar op internationaal ni veau, onaangetast. komen in het algemeen weinig in de publiciteit, maar schakers verkeren soms in een uitzonde ringspositie Emanuel Lasker was in New York 1924 op 55-Ja- rige leeftijd de sterkste schaker ter wereld. Elf jaar later bleek hij in Moskou nog een speler van wereldklasse. Victor Kortsjnoj, die 61 is, houdt het ook al vele jaren vol en Y'asily Smyslov be reikte de halve finales van het kandidatentoernooi toen hij de zeventig naderde. een korte sprint richting catacomben, het publiek verbouwereerd achterlatend. De eerste keer was hij niet binnen de limiet van negentig seconden terug en kreeg hij een waarschuwing aan zijn broek. Achteraf bleek dat Ivanisevic een tweevoudige striptease in de kleedkamer had uitgevoerd. De blauwe wielerbroek bleek teveel te knellen. Zijn beenspieren hadden er last van. zodat de Kroaat in ijltempo van kledij verwisselde. Alleen had hij bij de eerste verkleedpartij geen tijd meer een on - derbroek aan te trekken, dat moest tijdens de tweede onderbreking gebeuren. Krajicek kon er niet van profiteren. De Hagenaar serveerde tot de tiebreak geconcentreerd, maar kreeg geen vat op de opslagen van zijn tegenstan der, die met twee love-games aantoonde geen groot nadeel van de pijnlijke plek aan de knie te ondervinden. De dertiende ace van de Nederlan der nam hij aan het begin van de tiebreak voor lief, met een sterke eigen opslag en uitgekiende passeerslagcn was na ruim vijf kwartier de strijd beslist. Spasski heeft in sommige duels goede tegenstand geboden en bewezen nog altijd een meester van respectabele kracht te zijn. Zijn ambitie bleek echter niet groot, maar een bijzonder ijve rig man is hij nooit geweest. In financieel opzicht hoeft hij zich geen zorgen meer te maken. Spasski incasseerde in Belgrado tweeeneenhalf miljoen gulden Fischer verdiende met zijn zege maar liefst vijf miljoen. De match heeft veel negatieve publiciteit gehad. Dat hing in de eerste plaats samen met de oor logstoestand in het voormalig loegoslavié Aan vrijwel alle top sportmanifestaties kleeft in deze tijd wel een politiek element Het schijnt onontkoombaar. Er is in het verleden onder oor logsomstandigheden overigens altijd geschaakt. In de penode 1940- 45 namen bekende mees ters uit neutrale landen, en zelfs uit de bezette gebieden, deel aan wedstrijden in Duitsland Onder hen waren ook Neder landers. Van belang in de tweekamp was zeker de leeftijd van beide spelers. Fischer is 49 jaar en Spasski 55. Topsport Klok Een grote vijand van kwaliteit is de klok. Het idee van Fischer, om een uurwerk te construeren waarbij elke zet met twee minu ten extra bedenkujd wordt ge honoreerd. verdient erkenning. Daarmee kan 'slagwerk' als uen zetten in een minuut worden vermeden hvhrr n IpwU hebben beiden fouten gemaakt, maar ook een aantal prachtige weom MtpmÊd Flacon ban bovendien enkele opmerkelijke openingsideeen te berde ge bracht. Al met al zijn er in ver houding nu l nu-cr MuihIims §t maakt dan op andere toernooi en met de huidige toppers Het was voor de schaakwe reld een gebeurtenis om Fischer na twee aecennia weer eens aan KNWU verder met 4 sponsors IXMEBtH» AWe De Koninklijke Nederlandse Wiel ren Unie wordt volgend jaar fi nancieel gesteund door een groep van vier grote sponsors, waar toe ook de huidige hoofdsponsor AMEV behoort De vier (naast de verzekeraar ook Batavus. Sachs en Vredestein) leggen een be drag in van iets meer dan 500 000 gulden. Met matrriaal en an dere voorzieningen erbij komt de totale sponsoring uit op onge veer driekwart miljoen gulden. De KNWU zocht in eerste instantie naar een grote, gulle gever. Toen dat niet haalbaar bleek, werd een alternatief plan opgezet, met een pool van bedrijven. het werk te zien. Hij is nog steeds een groot schaker, en de meest interessante vraag is nu of hij zijn schaakcamere voort zal zetten Met de wereld schaakbond, die hem in 1975 zijn wereldtitel afnam, wil hij niets ie maken hebben. Hij ziet zichzelf als de echte wereld kampioen en zal niel onderhan delen met degenen die dit niet erkennen. Zijn uitlatingen zijn dikwijls NMMndfRMtM .iis mhalai la Fischer een goede sportman. Lelijke streken zijn bi| hein nooit geconstateerd. Blijft de vraag hoe sterk Fischer nog is in vergelijking tot de huidige we- relakampiiH-n Kasparov en diens kandidaat-opvolgers. Een antwoord kan slechts na een nieuwe krachtmeting woorden beantwoord. Het wachten is dus op een verdraagzame, milde en njke liefhebber, die zich voor de organisatie zal inzetten. Match Spasski heeft aan zijn match een einde gemaakt door in de dertigste partij zo onbesuisd aan ie vallen, dat de Amenkaan weinig moeite had om de storm te keren. Toen zijn tegenstander was uitgeraasd had Fischer een toren meer en de winst voor het grijpen. I>e partij nam slechts 27 zet ten in beslag en was in feite geen waardig besluit van een tweekamp, die behalve histori sche ook srhaaktechnische be tekenis heeft gehad Weer aanslag 'op' Maradona De ellende voor Diego Marado na houdt aan De Italiaanse slaat heeft <le Argru- balier nu aangeslagen v oor een belasting-schuld van ruim ze ven miljoen gulden. De nahcf fine is ninnrngrkomen Uj hi I bedrijf Diarma. waarvan Mara dona eigenaar is Stompwijk '92 krijgt eigen sporthal stompwijk olaf van runsoever Stompwijk '92, het fusieprodukt van drie Stompwijkse sportverenigingen, krijgt een nieuw complex. De samensmelting van de voetbalclub Stompwijkse Boys, gymvereni ging Gyversto en handbalclub HVS krijgt de beschikking over twee nieuwe voetbalvel den, een trainingsveld, een handbalveld en een sporthal. „Het is het resultaat van een jaar lang in tensief overleg met bestuur en gemeente", zegt Jan Luiten, voorzitter van de nieuwe vereniging. Eind november gaat de eerste paal de grond in. De kosten zijn drie mil joen gulden. Al tien jaar lang pleiten de sportvereni gingen voor een eigen sporthal. „De gym zaal van Gyversto had zijn langste tijd ge had. Daarnaast waren ae handballers en voetballers aangewezen op een nieuwe lo- katie. omdat het gemeentebestuur hulzen- bouw had gepland op het huidige sport park. Bovendien moet HVS in het weekein de uitwijken naar sporthal De Fluit in Leidschendam. Dat was lastig", aldus Lui ten, die zelf 30 jaar lang verbonden is ge weest aan Stompwijkse Boys. Op 1 juli 1991 werd in de I^idschendam- se gemeenteraad (Stompwijk valt onder Leidschendam) met het kleinst mogelijke verschil (10 tegen 9), het principebesluit ge nomen voor ae realisering van de sporthal. De structurele kosten van het complex vormden echter een grote zorg voor de raad. Op dat moment realiseerde lan Luiten zich dat het tijd was in te grijpen: „Het was echt nu of nooit." Luiten richtte met twee zakenrelaties, Erik Fontijn en Ruud Luiten (geen familie), op 23 september 1991 de Stichting Sporthal Stompwijk (S.S.S.) op. Hun aanbod om het sportgebouw zelf schoon te houden, levert de gemeente een besparing van 40.000 gul den per jaar op. Ook de tribunes worden door de vereniging zelf bekostigd. Een en ander was voldoende voor het ja-signaal. De sporthal met accomodatie kost een slordige 3 miljoen gulden. Het overgrote deel, 2.4 miljoen, neemt de gemeente voor haar rekening. Een eenmalige bijdrage van 2,5 ton komt eveneens voor rekening van de gemeente Leidschendam. Voor Stomp wijk '92 blijft er nog 3,5 ton over om zelf te financieren. „Wij gaan er van uit dat de Stompwijkse bevolking ook een steentje bij draagt. Mede omdat ook de scholen straks beschikken over een prachtig nieuwe gym zaal", aldus Luiten. De weg naar de bouw van het nieuwe complex was vrij en het eerste doel van de stichting was bereikt. Volgende stap was de exploitatie van het geheel. „Alle drie de clubs maken gebruik van de sporthal. Het is dan natuurlijk een beetje omslachtig als el ke club zijn eigen kantine en bestuur gaat runnen, om maar een voorbeeld te noe men," zegt de geboren en getogen Stomp- wijker. Een fusie leek de meest voor de hand liggende oplossing. De drie voorzitters van de verenigingen (De Winter, Geylswijk, Ramekers) sloten zich aan bij de SSS, en de besprekingen konden beginnen. De inmiddels zes man sterke stichting heeft een jaar lang overleg gevoerd om de besturen op één lijn te krij gen. Luiten: „Alle clubs bestaan al zo n 30 40 jaar. Daar heerst een heel eigen cultuur. Die veeg je niet zomaar weg." Na een stevige discussie over de nieuwe naam. werden twee weken geleden de drie clubs opgeheven en werd de nieuwe vereni ging opgericht. Het bestuur bestaat uit ne gen personen: twee onafhankelijken, drie van Stompwijkse Boys. twee van Gyversto en twee van HVS. Slechts een handjevol le den was getuige van de bijzondere algeme ne ledenvergadering. Luiten weet waaraan dat lag. „Zolang alles goed gaat, vinden de mensen hier het allang best." en Constant Smits van Waes- berge hadden voor de eerste ronde samen 154 (81 en 73) sla gen nodig en kwamen op de 31ste en voorlaatste plaats te staan. Het team van de Verenig en Love, nam de leiding met 134 slagen. Het povere optreden van 'Oranje' mocht grotendeels worden toegeschreven aan Chris van der Velde. Nederlands Het Nederlands golfteam is gis teren in Madrid het toernooi om de wereldbeker erbarmelijk begonnen. Chris van der Velde de Staten, spelend met Couples beste golfer liep te knoeien als een beginneling. Hij had noch- tans met hoge verwachtingen afgeslagen. De omstandigheden waren ideaal; windstil, zon, blauwe hemel en twintig gra den. Daags voordien, tijaens een oefenronde met amateurs, maakte hij vier birdies en een eagle. Wonder In de wedstrijd ging er veel, zo niet alles. mis. Vooral op de greens Op de zevende green had hij drie slagen nodig om de bal van een meter afstand in de hole te tikken. Op de 18e hole had hij een drie-putt voor twee meter. „Het is een wonder dat ik deze ronde heb beëindigd zonder een stok te breken Ik heb verschillende keren op het punt gestaanzei hij zelf. Yfan der Velde wisselde voor dit toernooi van putter Hij nam een ander merk en bij het oefe nen ging het geweldig, in de wedstrijd waardeloos. Na de eerste ronde liet hij de aangebo den lunch koud worden, haalde zijn oude putter uit het hotel en ging als een bezetene staan oe fenen. „In de tweede ronde moet het beter gaan." Bedremmeld Constant Smits van Waesberg he stond er bedremmeld bij. De Brabander speelde met 73 sla gen een acceptabele eerste ron de onder voor hem niet alle daagse omstandigheden. „Ik speelde dit jaar zelden op zulke snelle greens.' Smits van Waesberge voor spelde een eenvoudige over winning voor de Amerikanen Fred (tuples en Davis Love III op de door hun landgenoot lack N ic klaas ontworpen nieuwe haan van La Moralcja. Couples en Love speelden de eerste dag volgens verwachting. De winnaar van de US Masters speelde de beste individuele ojieningsronde met 66 siagrn. Hij werd alleen geëvenaard door de Spanjaard Rivero. MOSKOU ANK Ajax is nu nog de enige finalist van het afgelopen Europees voetbalseizoen ale lot de der de ronde is doorgrdrongm Barcelona l< 1 Bremen en AS Monaco (EC 2) werd eergisteren de doorgang naar respectievelijk de ..Cham pions teaugueen de kwartfi nales van net bekertoernooi EFA-bekrrflna «foor Ajax versla gen. struikelde gisteren in Rus land over Dinamn Moskou Sampdoria. finalist in het toer nooi voor landskampioenen, bleef verstoken van Europers voetbal Torino hield in Moskou Dt namo weliswaar op een gelijk spel van 0 0. maar de ning \«n 2 I van de Rossen In Turijn verhinderde kwalificatie voor de derde ronde De Itaiui nrn kwamen nauwelijks in hei spel voor De Moskovlclen controleerden het duel en heersten vooral op het mid denvHd. Bovendien diende Torino beducht te zijn voor de soms grvaarltjke uitbraken van de thuisclub Doelpunten Ie verden de snelle counters niet op Twee spelers haalden hei einde niet Annoni van Torino werd in de 4«sie minuut naar de kleedkamer gestuurd door scheidsrechter Marko Si morntrknv van ITinamo volg de vijf minuten later het slcch le voorbeeld. De kersverse voorzitter van de nieuwe sportvereniging Stompwijk '92 op de plaats waar in november de eerste paal voor het nieuwe complex de grond in gaat „Om de kosten enigzins te drukken worden oude lantaarnpalen opnieuw gebruikt", aldus Jan Luiten. 'oroee SPORTPARK NIEUW-ZUID KATWIJK ZATERDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR QUICK BOYS-KATWIJK Aangeboden door assurantiekantoor ASSUCOM PENSIOENEN VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN Rijnsburgerweq 143 Leiden Telefoon 071 171141

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21