Afsluiting 'niet nodig' Zuivelfabriek verstoort rust Regio Leiden Oegstgeest wil beter contact met burgers Oegstgeestenaar hoeft niet voor mislukken sava-project te boeten Rob Scholtes wint sportprijs Vluchten op Schiphol met 200 uitgebreid Weinig interesse voor laboratoriumschool VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 Inbraak in kantine Warmunda warmond In de kantine van deWarmondse voetbalvereniging RKSV Warmunda op het Gemeentelijk Sportcomplex Overbos is gisteravond ingebroken. De inbrekers kwamen binnen door het wc raam uit de sponning te lichten. Zij namen een magnetron, snoepgoed, sigaretten en shag mee. Kaagbaan week dicht schipholDe Kaagbaan van Schiphol is van 16 tot en met 20 no vember in verband met onderhoud overdag gesloten. Afhanke lijk van de weersomstandigheden /al het luchtverkeer tijdens het onderhoud vooral gebruik maken van de Zwanenburgbaan. Aalsmeerbaan en Amstclvecnbaan Nieuw plan parallelweg Wassenaar wassenaar Buurtbewoners kunnen op donderdag 12 november he/waar maken tegen de plannen voor een parallelweg langs de Wassenaarse Rijksstraatweg. De gemeente heeft eerder dit jaar plannen gepresenteerd voor de aanleg van een parallelweg tus sen de Rozenwegen de Van Zuylen van Nijcveltstraat. Nadat 2.1 omwonenden bezwaar tegen de plannen hadden gemaakt, heeft de gemeente de plannen aangepast. Nu legt de gemeente ze op nieuw aan de hurgers voor. Big Band krijgt geld van Anjerfonds OEGSTGIESTDe Big Band Oegstgeest heeft 0230 gulden voor de verbeteringen uitbreiding van de geluidsinstallatie gekregen voor uitbreidingen verbetering van de geluidsinstallatie. Deze installatie is noodzakelijk voor de solistische ondersteuning bij binnen en buitenoptredens. De Big Band kreeg het geld van het Anjerfonds. I let Orgstgeester gemeentebe stuur moet zo snel moglijk iets ondernemen om de verstoor de relatie met de burgers in het dorp te herstellen. Alle raadsfracties uitten gister avond tijdens de algemene be schouwingen hun bezorgd heid over het 'communicatie probleem' met de burgers. Herder dit jaar uitten veel Oegstgeestenaren hun onge noegen ovm de gang van za ken over de plannen voor een nieuw gemeentehuis en de grondige opknapbeurt van het centrum aan de l ange Voort. De grief van veel Oegstgeeste naren was dat ze niet genoeg door de gemeente waren ge hoord over de plannen. s .ui Baan van Graan Links suggereerde gisteravond om een 'open discussie aan te gaan met betrokken burgers in een soort politiek café.' F. Wegman (PvdA): „Moeten accepteren dat er maar vijf mensen op de publieke tribu ne zitten vanavond? Ik vind dat teleurstellend en wil het cr niet bij laten zitten. De relatie met de burger is mij echt een zorg en ik wil dat er iets ge beurt." WD'er A. Kuntze sloot de rij: ...Ook wij raadsleden meer verduidelijken waaróm we voor of tegen iets zijn. uit leggen waarom de dingen lo pen zoals ze lopen. Dat is niet eenvoudig maar het moet, wil de afstand tussen bestuurders en bestuurden niet nog groter worden." Burgemeester Sj. Scheenstra kondigde een plan aan om de commissie raadsvergaderin gen aantrekkelijker voor het publiek te maken. ..Maar ik vind wel dat het uiteindelijk een zaak is van de politieke partijen zelf om iets te ver deren. Iedereen moet maar bij zich zelf beginnen." CAROLINE VAN OVERBEEKE De inwoners van Oegstgeest worden volgend jaar niet ge confronteerd met een stijging van de reinigingsrechten als ge volg van het mislukte SAVA project: de afvalverbranding bij Ypenburg. De politieke partijen vinden dat deze kosten niet in »le reinigingsrechten mogen worden doorberekend, zo bleek gisteravond bij de algemene be- (lOUWtllgOVM dl beguiling „De vervuiler betaalt. We moeten de kosten die nfet direct met afvalverwerking te maken hebben, zonls de kosten van het mislukken v.in hel YtottlbUfg poject, dus ook niet doorbere kenen in de reinigingsrechten", ddm van I tan van Graan links. Samen met de PvdA diende hij een motie in om de kosten niet door te berekenen aan de burgers. Die motie werd braad gNteund B en M Hg den toe te zoeken naar andere financiële middelen om de kos ten van het mislukte Ypenburg- project. enkele miljoenen gul dens voor Oegstgeest, te beta len. Volgend jaar zal het gemeen tebestuur opnieuw bekijken of de reinigingsrechten en onroe rend goed belasting (ogb) moe ten worden aangepast. Maar bestuurlijke' kosten die uitein delijk niet leiden tot een scho ner milieu, zullen dus niet meer in de reinigingsrechten worden doorberekend. Volgens wethouder van der Reyden (financiën) is de finan ciële positie van Oegstgeest de komende jaren 'niet rooskleu rig'. „Ik wil niet vervallen in doemdenken zo vlak voor mijn vertrek, maar ik vrees toch dat Oegstgeest moeilijke jaren tege moet gaat. We zullen de Geen slagbomen op Hoge Rijndijk De Hoge Rijndijk wordt niet met slagbomen afgesloten voor doorgaand verkeer. De Zoeterwoudse gemeente raad wil niet verder gaan dan eenvoudige maatregelen die de hoeveelheid verkeer moeten beperken. Bovendien gaat Rijkswaterstaat niet akkoord met een afsluiting. ZOETERWOUOE UESBETH BUITINK „Gezien het belang van de be woners en bedrijven moeten we niet besluiten tot volledige af sluiting van de Hoge Rijndijk", betoogde wethouder T. Ringers- ma gisteravond tijdens de com missievergadering openbare werken en verkeer. Hij wees er op dat Rijkswaterstaat de afsla gen van de A4 op de Hoge Rijn dijk alleen afsluit als de Rijndijk open blijft. Afsluiting van de afritten is niet nodig als auto's toch de Hoge Rijndijk niet op kunnen, vinat Rijkswaterstaat. Wanneer de afrit van de A4 verdwijnt zal het aantal auto's over de Hoge Rijndijk naar ver wachting met de helft vermin deren. Het verkeer moet dan via de Willem van der Madewcg. de rijksweg 11-oost en de Burge meester Smeetsweg rijden. Nu rijden dagelijks nog 24.000 au to's over de weg. Onaanvaardbaar „Het verkeer is voor een wijk als de Hoge Rijndijk onaanvaard baar druk", aldus de wethouder. Hij hoopt dat door verkeers- rernmende maatregelen alleen nog bewoners en bedrijven van de Hoge Rijndijk gebruik zullen maken. Om wat voor maatregelen het gaat. wordt pas in het voorjaar duidelijk. In de meest verre gaande variant kan Zoeterwou- de éénrichtingverkeer invoeren tussen de Antoniusstraat en de Burgemeester Smeetsweg. Voof het openbaar vervoer zou dan een bussluis moeten worden aangelegd. Ook wegversmallin gen. middengeleiaers, lange wachttijden voor de stoplichten en bochten in de weg kunnen het sluipverkeer dwingen van de rijksweg 11-oost gebruik te maken. De wethouder zegde toe de maatregelen eerst aan omwo nenden en bedrijven voor te leggen. Bedrijven aan de Hoge Rijndijk die willen uitbreiden, moeten wel rekening houden met de maatregelen. .Als be drijven nieuwe activiteiten gaan ontplooiien, moeten ze weten dat er straks niet meer die ver keersstroom is", waarschuwde Ringersma. „Daarom is men nu al bezig de benzinepomp te ver plaatsen." In het Mexx-gebouw in Voorschoten zijn gis teravond de Voorschotense Sportprijzen '92 uitgereikt. Biljarter Rob Scholtes („een top sporter, die veel voor de promotie van het bil jarten heeft gedaan") kreeg voor de tweede keer, na 1990, de eerste prijs uit handen van W. Niersman (links) wiens bouwbedrijf de sportprijs sponsort. De tweede prijs ging naar UDWS-voetballer Stefan Roodakkers. die vo rig jaar topscorer was in de vierde klasse. Dit jaar waren er twee derde prijswinnaars: twirl- danseres Chantal Arbouw, die met haar team 'Sensation' Europees kampioen werd in Mil aan en schutter N. Schoonderwal die dit jaar hoge ogen gooide tijdens de nationale kam pioenschappen. Aanmoedigingsprijzen gingen naar horden loopster Nienke Eygenraam en naar basket balster Angelique van Paridon. Zwemvereni ging 'Watervrienden Voorschoten' kreeg de verenigingsprijs. HENK BOUWMAN Het Oegstgeestse gemeen tebestuur gaat bekijken of hei 'Delfta model kan worden toegepast op de woonruimteverdeling in het dorp. i 'ii zou bcttkentn dit leegstaande woningen via de krant te huur worden aangeboden en dat het hui dige puntenssysteem wordt afgeschaft ..Maar we willen wel MM .Ie lesultatcn van de proef in l eiden afwach ten aldus Kohlbeck. buikriem moeten aantrekken en goed moeten kijken naar onze uitgaven." Toch had de wethouder voor enkele projecten geld in de be groting gevonden. Zo stelde hij 60.000 gulden beschikbaar voor een grondige opknapbeurt van de speeltuintjes in Oegstgeest. Hij wil nu ook geld beschikbaar stellen voor een opknapbeurt van de skatc-boardbaan in het park bij de Irislaan/Lange voort. Ook komt cr geld, enkele ton nen. voor het maken van een aparte flats oprit Ml dt Vhn i y singabrug bij woonwijk Haas- wijk. Nu is er alleen een trap voor voetgangers. Wethouder A. Kohlbeck (wel zijn) deelde mee dat de Stich ting Welzijn Ouderen Oegst geest (SWOO) onderzx>ek gaat doen nan daacnaaainlwid "ri der ouderen in het dorp. „De SWOO moet ook een belangrij ke taak krijgen in het ouderen beleid de stichting moet een soort 'loket' worden waar oude ren terecht kunnen. Maar daar hangt ook een prijskaartje aan. En daar zijn we nog niet hele maal uit." D66 maakt zich zorgen HOOFDDORP *JL De Haarlemmermeerse frac tie van D66 is verontwaardigd dat de KLM op 25 oktober het aantal vluchten stilzwijgend heeft uitgebreid met twee honderd. D66 vindt dat daar over overleg had moeten wor den gevoerd in de stuurgroep Project Main port en Milieu Schiphol (PMMS). In een brief waagt de fractie aan het college van B. en W. om over die gang van zaken 'veront rusting' en 'verontwaardiging' over te brengen aan de minis ters Maij-Weggen en Alders. D66-er B. Ottens zegt desge vraagd geen moeite te heb ben met de uitbreiding van het aantal vluchten maar vindt het kwalijk dat het stil zwijgend gaat. „De KLM is drie jaar bezig geweest met de voorbereiding van die uitbrei ding. Nog geen drie weken na de vliegramp in de Bijlmer meer wordt zonder dat ie mand daar wat van zegt het aantal KLM-vluchten ver meerderd met tweehonderd", aldus Ottens. De partij maakt zich "ok zorgen over het tweezijdig aanvliegen van de Zwanen- burgbaan. Er ligt nu een af spraak dat die baan alleen in cidenteel van beide zijden mag worden aangevlogen. Maar D66 weest dat het twee zijdig aanvliegen toeneemt door de uitbreiding van het aantal vluchten. Bovendien is daardoor ook het aantal vlieg bewegingen boven bebouwd gebied in Abbenes, Zwanen burg, Buitenveldert en Aals meer toegenómen. Omwonenden Menken proberen uitbreiding halt toe te roepen „Als je hier zo staat, heeft het gebied wel wat weg van zo n ty pisch Engels landschap, hè? Met van de statige bomen en kron kelige slootjes. Nee. als je het mij vraagt is dit een van de mooiste natuurgebieden in de Randstad." zegt Wassenaarder P.B. Vriezen terwijl hij met te vreden blik uitkijkt over het landgoed Rust en Vreugd. Als secretaris van de stichting 'Rust om Meiland' heeft hij dit plekje aan de rand van het hos niet zomaar uitgekozen. Het is het sluitstuk van een rondlei ding per fiets dwars door de landgoederen Backershagen. Mes land en Rust en Vreugd Op dit punt is het contrast t best ie zien. vindt Vriezen: links de weilanden en rechts de opruk kende bedrijfspanden van de zuivelfabriek Menken /Van Grie ken. [)e Stichting maakt zich grote zorgen om de expansiedrift van de melkfabrikant. IX' fabriek gaat fors uitbreiden met een tweehonderd meter lang en ne gen meter hoog kantoorpand met bijbehorende parkeerplaat sen. Bovendien, zo zegt Vriezen, zal het transportverkeer van en naar de zuivelgigant alleen maar toenemen. Nu al dende ren er zo'n tienduizend vracht wagens per jaar langs zijn villa aan de Backershagenlaan. Rust om Meyland wil echter geen mogelijkheid onbenut laten om de fabrieksuitbreiding aan te vechten. Welletjes Het zit de stichting niet lekker dat de gemeente en provincie zijn afgeweken van het bestem mingsplan. Met een versnelde procedure kreeg Menken/Van Grieken, ooit een zuivelboerde- rijtje. toestemming om een flink stuk aan het bedrijf te bouwen. „In 1971 is er voor het laatst uit gebreid. Toen vonden we het al welletjes. Het was. 'Tot hier en niet verder' Nou ja. je ziet het. Wie zegt dat de gemeente dit mooie landschap met verder vol wil houwen? Ze zegt wel 'Han den af van groene gebieden maar geeft Menken/Van Grie ken tegelijkertijd toestemming tot forse bedrijfsuitbietding." Vriezen heeft ook zo zijn twij fel over de herkomst van de grond waarop de nieuwe Men- ken-kantoorpanden komen te staan. Als bewoner van een fraaie villa op de hoek Backers hagenlaan/ Rust en Vrcugdlaan heeft hij goed uitzicht op de melkfabriek. Op een zondag ochtend. zo'n zeven jaar gele den. zag hij iemand zo'n vijftien meter voor het bedrijf ijverig paaltjes in de grond tikken. Een tijd later stond er een groen wal. „En vijf jaar later zegt Menken dat-ie zijn fabriek wil uitbrei den. Bleek dat ze de erfafschei- ding hadden verplaatst. Oké, het mag zijn grond wel zijn, maar toch is het bedrijf een beetje stiekem opgeschoven." Volgens wethouder A. Pruys (Ruimtelijke Ordening) is er niets stiekem gebeurd. Sterker nog gemeente en provincie en de zuivelfabrikant hebben uit voerig en vooral lang onderhan deld over de planologische toe komst van het groot/uivelhe- drijf Maar de race is gelopen en alle procedures zijn daarbij in «ichl genomen. Verder rukt het bedrijf niet op. Dat weet de directie heel goed. En als ze dat wel willen. hebben /e een gTMl probleem." In zijn woning zegt Vriezen dat hij op zondag het gevoel heeft in 'Zuid-limburg te wo nen. „Op wat zondagsrijders na hebben we dan bijna geen last van verkeer. Lekker rustig" Op maandag is het echter met de rust gedaan Dan is deze lokatie volgens Vriezen net een ver keersknooppunt in het klein. Het zijn vooral de vrachtwagens van en naar Menken/Van Grie ken waar de bewoners van de Rust en Vreugdlaan. Backersha genlaan. Prinsenweg. en Lange Kerkdam last van hebben. Vrie zen spreekt over zo'n tiendui zend vrachtauto's per jaar en vraagt zich af waarom dit ver keer niet direct, via een inge wikkelde verkeersconstructie weliswaar, de Rijksstraatweg op kan. "Die plannen zijn er al", zegt wethouder M. van Rij (Verkeer). „In de toekomst zullen de vrachtauto's rechts de poort uit rijden. een stukje de Rijksstraat weg op en ter hoogte van de Houtlaan een u-bocht maken. Maar het realiseren van zo'n in grijpend verkeersplan doe je niet in een dag, dat heeft wat tijd nodig." De voormalige Laboratorium- school aan de Leiderdorpse Van Geerstraat is nog niet verkocht. Het gebouw zou gisteren bij in schrijving aan de hoogste bie der worden verkocht. Het hoog ste bod bedroeg echter slechts 311.000 gulden. Volgens de ei genaar. de Rijksdienst der Do meinen. is dat bedrag onvol doende om meteen over te gaan tot verkoop. Ook de gemeente heeft inte resse. Voor een (symbolisch bedrag van één gulden wil ze het pand wel overnemen. Vol gens een woordvoerster ver keert het gebouw in een derma te slechte staat dat sloop onver mijdelijks is. ..Het neertulen van het pand kost zeker 90.000 duizend gulden We vragen ons af of dat voor een particulier te betalen is. Want via het bestem mingsplan is vastgelegd dal op het terrein geen commerciële bedrijven mogen komen. We verwachten daarom niet veel andere bieders", verklaart de woordvoerster het symbolische bod. De directie van de Rijksdienst moet nu beslissen of er op nieuw een inschrijving komt. VRIJE TUD Wandeling Stichting Het Zuidhollands Landschap organiseert op zaterdag 7 november weer een wandeling in Bos 't Huys te Warmont I )e wan deling wordt geleid door natuurgidsen van het IVN. Om 14.00 uur begint de wandeling, die anderhalf a twee uur duurt. Verzamelen bij het toegangshek aan de Herenweg 139 in Warmond. Marsepein Op zaterdag 7 november heeft Kommunikatie Warmond mars» pein-figuren maken op het programma staan. Kinderen van 4 jaar en ouder kunnen vanaf 14.00 uur in 't Meerpunt terecht. Aquarellen Van 7 november tot en met 3 december exposeert Connie Raven bergen met aquarellen in Galerie De Pomp in Warmond. Ook is er potterie van Dinf Kuiper te zien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18