Kerken bezorgd over rol commercie lokale omroep 'Dovendienst mag niet te lang duren' Kerk Samenleving VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 UIT DE KERKBLADEN 'Levensbeschouwelijke programma 's steeds meer weggedrukt Kloosterleven Kennismaken met het kloos terleven. Dat was voor Sjopp 17, de jongerensoos van de Pancratius Parochie in Sas- senheim, het thema voor een weekendje-uit naar de Nor bertijnen in Heeswijk-Dinter. Het was een verhelderend verblijf bij de witheren, zo genoemd naar de kleur van hun habijt. „Ze zijn niet zo wereldvreemd als vooraf werd verwacht", aldus het reisverslag in het parochie blad "Pancratius Memo'. „Ze staan met beide benen op de grond en in de maatschap- pij." Ze hebben zelfs gevoel voor humor. „Standaard vraag van veel groepen aan Norbertijnen betreft het om gaan met seksuele gevoelens. Antwoord is dan dat daar voor bij het avondeten een pilletje wordt gegeven. Grote hilariteit natuurlijk, als zeer oude monniken bij het avon deten hun dagelijkse vita minepillen slikken. De orde van de Norbertij nen bestaat ongeveer 850 jaar. I loe ze het zo lang heb ben volgehouden? „Dooreen nuchtere kijk op hét leven. Van een ijzeren discipline is dan ook geen sprake. Zo zat bijvoorbeeld Sjopp 17 om ze ven uur in de kerk voor het ochtendgebed (de met ten), maar kwam de sub prior tien minuten te laat." Nog een voorbeeld dat het uithoudingsvermogen van de kloosterlingen verklaart. „De geloften zijn tegenwoordig in een modem jasje gegoten. Dat moet wel, want om met 16 auto's voor 40 kloosterlin- ften li"); te praten oyer de ge- ofte van armoede, gaat wel ver." Hen mooie ervaring in een prettige omgeving, zo besluit net reisverslag. Maaralle jon geren gingen na afloop ge woon weer mee naar huis. Popmuziek De jeugdrubriek van Credo, het confessioneel gerefor meerd maandblad, is heel wat minder luchtig van toon. De vraag of pop en rockmu ziek anti-christelijk is. wordt hier beantwoord door domi nee W.A. Hoer uit 's-Graven deel. Hij analyseerde teksten van vooraanstaande arties ten als Madonna. Prince, Freddy Mercury en Elvis Pre sley. en laat de jeugd weinig ruimte voor twijfel. „Er zijn musici die openlijk satan verheerlijken en christelijke waarden aanvallen en God lasteren. Maar velen doen onbewust of subtiel hetzelf de." De jongeren die hem lieten weten dat ze vooral op de muziek afgaan en niet op de teksten letten ('da's toch En gels"), houdt Boer een spiegel voor. „Zou je willen luisteren als je 'ontdekt' dat Jezus be lachelijk wordt gemaakt, zoals Slayer doet. Hoe vind je het als de artiesten je oprot- pen je moeder te vermoor den of te verkrachten?" Fr is maar e'e'n oplossing, in de ogen van de dominee. „Je cd's wegdoen waarvoor je nogal wat geld hebt neerge teld. Ik ken jongelui die het deden en toegaven: ik werd er altijd depri van of agressief tegenover mijn ouders." Bisschoppen protesteren tegen Vaticaans homodocument NEW YORK RNS De Raad van Kerken in Nederland is bezorgd over de toe nemende commercie bij de lokale omroepen. Program ma's die reclame-inkomsten opbrengen, worden veelal via de ether uitgezonden en culturele, educatieve en le vensbeschouwelijke programma's worden steeds meer weggedrukt naar de kabel, waar zij een aanzienlijk gerin gere kans hebben de luisteraars te bereiken. AMERSFOORT De raad schrijft in een brief aan minister d'Ancona van WVC dat zijn zorgen zijn vergroot, nu de minister het Commissariaat voor de Media heeft voorgesteld de aan gemeenten toevallende etherfrequenties eventueel toe te wijzen aan lokale commer ciële omroep. De raad vreest dat de lokale publieke omroep die dan alleen op de kabel kan uitzenden, zal verworden tot een 'slecht vind bare en met minimale geldmid delen gefinancierde doelgroe penzender die op geen enkele manier meer zal voldoen aan de bedoelingen waarmee het pu blieke lokale omroepbestel werd ingericht.' De raad is zelfs bang dat de lokale publieke omroep bij ge brek aan middelen en luiste raars na korte of langere tijd zal ophouden te bestaan, wat niet alleen voor de plaatselijke ker ken schadelijk is, maar voor de hele samenleving. De raad wijst tevens op de problemen die plaatselijke ker ken in hun contacten met de lo kale omroep ondervinden. Weliswaar zijn overeenkomstig de mediawet in het bestuur of de programmaraad allerlei gele dingen van de lokale samenle ving vertegenwoordigd, maar dat betekent nog niet dat er een representatieve programmering In een echt representatieve programmering zou de lokale omroep in eigen zendtijd en voor eigen budget ook gods dienstige en/of levensbeschou welijke uitzendingen moeten (laten) verzorgen. Maar dat is vaak niet geval. Godsdienstige en/of levensbeschouwelijke uit zendingen zijn er vaak alleen als de kerken daarvoor als 'derden' zendtijd huren tegen betaling aan de zendgemachtigde, waar bij het huurbedrag sterk ver schilt per omroep. Bovendien hebben de kerken vaak geen in vloed op de dag of het tijdstip van uitzending. De raad bepleit daarom niet alleen representativiteit in het bestuur, maar ook in de pro grammering. Drie rooms-katholieke bis schoppen in de Verenigde Sta ten behoren tot de onderteke naars van een verklaring waarin de houding van het Vaticaan te genover homoseksuelen wordt afgewezen. Het Vaticaan riep de bisschoppen deze zomer in een document op de gelijkberechti ging in de wetgeving van hetero- en homoseksuelen op bepaalde terreinen te bestrij den, zoals het onderwijs en ae krijgsmacht. Het document was speciaal gericht aan de Ameri kaanse bisschoppen. De organisatie 'New Ways Ministry', die streeft naar ver zoening tussen katholieke ho moseksuelen en de leiding van de kerk, heeft de verklaring rondgestuurd. Daarin wordt on derstreept dat aan het Vaticaan se document allerlei misvattin gen over homoseksualiteit ten grondslag liggen. Katwijker Pieter van den Bos ouderling met bijzondere opdracht KATWUK TINE VAN IREN-DOEVEN Een ouderling met een bijzon dere opdracht. Dat is Pieter van den Bos voor de gereformeerde kerk in Katwijk aan den Rijn. Hij treedt op als contactpersoon tussen de kerkgemeenschap en de fasenhuizen van de Willem van den Berghstichting. In deze huizen leiden verstandelijk ge handicapten, onder begelei ding. een zo zelfstandig moge lijk oestaan. Verder is Van oen Bos verbonden aan het Doven- pastoraat. „Het werken met gehandi capten heeft me altijd aange trokken", vertelt de Katwijker. „Ik ben geboren in de buurt van de Van den Berghstichting en was altijd al erg vertrouwd met de bewoners. Ik preek geregeld voor hen en leidt ook een ca techesegroep. Bij dat onderricht speel ik de verhalen voor omdat het dan veel meer voor hen gaat leven. Daarna praten we er- Van den Bos vind het heerlijk om dit werk te doen. Hij wilde vroeger graag dominee worden, maar daar kwam door omstan digheden niets van. De ervarin gen die hij opdeed in zijn huidi ge vak docent drama kan hij nu echter goed gebruiken. „Het werken met verstandelijk gehandicapten vergt erg veel van je improvisatievermogen. Je moet zo spontaan mogelijk met hen omgaan. Dat geldt ook voor het preken. Ze kunnen midden in een vertelling plotseling hun emoties uiten." Naast zijn werk voor verstan delijk gehandicapten besteedt Van den Bos zeker nu hij in de vut zit veel tijd aan het Dovenpastoraat. Vanuit de ge reformeerde kerk in Katwijk en Leiden zijn 25 jaar geleden de zondag 25 diensten worden ge- belangrijk. Mijn grote baard beeld duidelijk is én ik maak te- eerste dovendiensten georgani- houden. Er wordt dus vaak een moest dus worden afgeschoren, gelijk ondersteunende gebaren. beroep gedaan op leken. Verder moet je ook duidelijk je Dat moet natuurlijk synchroon „In mijn eigen kerk had ik al emoties laten zien. Als je het lopen. Een preek mag ook nooit ervaring met preken en preekle- over blijdschap hebt, moet je te lang duren in een doven- zen. Maar bij het werken voor natuurlijk een blij gezicht trek- dienst omdat de mensen heel doven komt toch heel wat meer ken. Ik communiceer dus op geconcentreerd moeten blijven seerd. Als ambtelijk vertegi woordiger van de kerk heeft de Katwijker zich destijds als me dewerker gemeld. Er zijn in Ne derland maar drie doven-pas beschikbaar, terwijl er elke kijken. Zo is het mondbeeld erg een manier waarbij het mond- kijken." NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ens en Kraggenburg (toe/.)' G Obennk te Beer/eveld. te Bunschoten: A. D Goi|ert te Eemnes- Buiten Bedankt: voor Urk (deelgemeente De Bron): R. van Kooten te Soest (B. W.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: C. Visser, Ruijsch- straat 361. 1091 MS Amsterdam, tel. 020 6685683 BEROEPINGSWERK GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT hoek: T. Schutte, kandidaat te Kampen. NED. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Katwi|k (part-time): P. A. Stratmg. kandidaat te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE GEMEENTEN >:A. J. Gunst te Tholen. COLOFON van Dagbladuitgevcrij Damiate bv. DIRECTIE: J de Vr.es. G I1 Arnold fad/), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (ad/) "telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Lisse. 02521 13634. POSTADRESSEN Postbus 54. 2300 AB Leiden Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480 Leiden tam. berichten 071 161385. Leiden redactie 071 161488 Alphen 01720-73933 ADVERTENTIES ma. vri|. van 08 00 1700 uur: Telefoon 071 161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma vr.| van 8 30 17 00 uur (Slcutetttes) Telefoon 071-143545. 80.10 113.85 310.85 f 27.80 ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (ind. BTW) per kwartaal per kwartaal (post) perjaar per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZOKGING mat/m/vr.i 18.00-19.30 u /at 10 00 12 00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT Redactie 023 150147 Advertcnties071 161367/161363 AGENDA VRIJDAG 6 NOVEMBER Leiden Klaveriassen, jokeren en sioelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 ZATERDAG 7 NOVEMBER 15e Molen Wmtersene. wandeltocht over 10 en 15 km. start WV, Sta tionsplein, starttijd tussen 9.00 en voor middelbare scholieren in de Groenoordhal, aanvang 9.00 uur. Ruilbeurs, org. Postzegelver. Philate- Countrydansavond met live muziek, org North-H.M Country Dancers, i Nieuw Vennep Demonstratie Kaasmaken op Kinder boerderij 'Dterenvreugd'. Zuiderdreef. van 13 00 tot 16 00 uur. Informatiedag Muziekgezelschap 'Echo der Duinen' met diverse aktivi- teiten en optredens, 't Trefpunt, Schoolstraat, van 11.00 tot 17.00 Lezing over verdrinkii ling, org. KNZHR, De Rank, aanvang 15.00 uur. ZONDAG 8 NOVEMBER Leiden Bingomiddag m buurthuis 't Spoortie. Noordwij k Com petitiewedstrijd Strandvisserij, org HSV De Sportvisser. Noord HET WEER ROB GROENLAND Wanne lucht blijft nog Wie zelf iets wil leren over de dage lijkse variabiliteit van het weer kan dat al heel goed doen met behulp van een barometer en een geduldi ge blik naar buiten. Er bestaan voor de leek vrij bruikbare boeken over meteorologie, waarmee de wereld van het weer een aparte dimensie krijgt. De dag van gisteren vormde een schoolvoorbeeld over het binnen dringen van de "warme sector" van een depressie. Deze vakterm be schrijft het zogenaamde bmnenge- bied van een lagedrukgebied tus sen het warmte- en koufront in. De voorste begrenzing van deze voch tige en vaak aanzienlijk warmere lucht, wordt gevormd door het warmtefront, waarvan de passage gisterochtend duidelijk te herken nen was. Speciaal op een hoogte van 1,5 kilometer steeg de temperatuur naar +10 graden, terwijl daar enige tijd geleden nog vriestemperaturen werden gemeten. Aan de grond werd ook spoedig de koude lucht verdreven wat op de Noordzee en boven een deel van de Leidse regio met mist gepaard ging. In de mid daguren lag het warmtefront boven het westen van Duitsland, en stroomde over onze regio zeer vochtige en zachte lucht uit. De zon heeft begin november te weinig kracht om grote gaten in de ze typische warme-sectorbewol- king te branden, hetgeen meestal een enigszmds somber weerbeeld oplevert. In het zomerseizoen daar entegen brengt een warme sector vaak zonnig en warm weer, en dat allemaal door een hogere zonne stand die de lage bewolking in de vroege ochtend al weet weg te "branden". Ook een belangrijke factor zijn de inversies tussen de 500 en 1500 meter hoogte die in het najaar en de winter vaak de hele dag hard nekkig stand weten te houden. Zo'n inversie is in feite mets anders dan een luchtlaag van enkele hon derden meters dikte, waarin de temperatuur met daalt met de hoogte maar stijgt. Deze laag fun geert als een "deksel op de pan" en laten luchtbellen vanonder met door. Hierdoor kan zich vocht en vuil verzamelen vlak onder de in- versielaag en dat geeft vaak aanlei ding tot de vorming van zo'n hard nekkige wolkenlaag. Deze bovenbeschreven situatie handhaaft zich tot zaterdagmid dag, waarna een koufrontpassage met regen een andere luchtsoort moet inluiden. Dit kan vooral op zondag een 'edelijk weertype ople veren met flinke zonnige perioden maar een wat lagere temperatuur. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen. In het bin nenland m de nacht hier en daar lichte vorst Maxi ma van 5 graden bij Oslo tot 11 langs de westkust. Zuid-Zweden: Veel bewolking en af en toe regen. In de loop van morgen ook wat zon Maxi ma van 5 graden bi Stockholm tot 11 in het Oenemarken: Veel bewolking en vooral op morgen regen. Maxima ca. 11 graden. Britse Eilanden: Vandaag gen. In het zuiden ook af en toe wat zon. Middag- temperatuur vandaag rbnd 14 graden, ir het noorden van Schotland area 12. ^.ddeld'over Nederland Weersvooruitzicht Morgen o Belgii en Luxemburg: Rustig, maar overwegend bewolkt en ne- velig herfstweer. Vrijwel overal droog. In Npp,,|,,,|<,n«. d« nacht plaatselijk m,st. Maxima ca EZSSp. i,3JSaïn Middagtemp. Duitsland: w „d Rustig herfstweer. Overwegend bewolkt. Vooral in het zuiden ook wat zon. Mor gen in de noordelijke deelstaten wat re gen. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtempeatuur ongeveer 13 Madeira: Wolkenvelden, ZATEROAG 7 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7.46 zon onder 17 00 droo* Maxima circa 21 graden. Maan op 15 2\ maan onder04 29 Cwuflsch* Eilanden: watemandan Umuldm Ovefwegend zonnig, maar ook enkele Hoogwater 1 36en 13 66 wolkenvelden Maxima langs de zuids- taagwaler 9 46 en 2124 tranden ca. 24 graden. Marokkaanse westkust- Flinke perioden met zon e1 ma van 21 graden in het r het zuiden bij Agadir. droog. Maxi- Weerrapporten 6 nov 7 uur: i tijd Amsterdam De Bilt tot tijd ook een regen- of onweersbui. 0eelen Maxima ca. 24 graden. Frankrijk: Rustig en vrij zacht herfstweer. In d nacht en ochtend op veel plaasten mn of laaghangende bewolking Vooral in yiissmgen Rotterdam Parijs, tot 17 in het midden en 21 gra- Athene den aan de Riviera. Barcelona Corsica en Sardinië: Berlin Droog en flinke perioden ma ca. 21 graden. Bcdeam Spanje: Brussel Perioden met zon. maar aan de costa's Cyf"» ook nog enkele wolkenvelden. Middag- ^uWin temperatuur van tO graden aan de kust van Biskaje tot 20 bij Barcelona, 22 aan de zuidelijke costa's en rond 24 graden eJ!" in de buurt van Sevilla. JWi kluwlixl Overwegend zonnig en maxima van 21 Kooenhaaf graden bij Porto tot 24 graden garve. Zwitserland en Oostenrijk: Droog en perioden met zon, sommige dalen hardnekkige laaghangende bewolking Maxi 12 graden Nul graden-niveau op om streeks 2200 meter, maar tijdens he weekeinde dalend. Hongarije: Wolkenvelden en vrijwel droog. Maxim, ongeveer 13 graden. Polen: In het algemeen veel bewolking en ni en dan regen. Maxima van 8 graden i( het noordoosten tot 12 in het zuidwes- spiit" ten. Tsjechoslowakije: Vri| veel bewolking en af en ti gen Maxima rond 12 graden. Budapesi haHbew. is Palmas onbew 13 10 0 14 9 0.1 14 10 0.2 12 9 01 11 10 08 16 10 0 23 15 0 20 10 0 12 9 09 12 9 01 17 5 0 11 10 0 29 17 0 15 12 0 i rond Madrid Pan's Droog en flinke zonnige perioden. Maxi ma van 15 graden m het noo'den. 21 bij CasaManea Rome tot 23 graden od s.cme Op de n« Po-vlakte in de nacht en ochtend mist r*^yes en lagere temperaturen Griekenland en de Turkse west- en zuid- Droog en flinke zonnige perioden. Maxi- ma ca. 23 graden, maar in de kustge- TunB bieden aan de Egeische Zee door een Vancou* noordenwind wat lager. Buenos Aires half be* n*4 21 3 BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14