Panic overleeft aanval van Milosevic-aanhang Vrede in Angola was kortstondige illusie Tien jaar gevangenisstraf vpor Bulgaarse ex-premier Buitenland Landbouwoverleg VS en Europa in impasse Dierentuin Sarajevo is door zijn dieren heen Lot van Major in handen van partijdissidenten Hoge opkomst in Ghana WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 Britse oefenbom op betogers NQRDHORNtien Tornado-gevechtsvliegtuig van de Britse lucht macht heeft gisteren een oefenbom laten vallen in de buurt van een groepje betogers die tegen de oefenvluchten in Noord- Duitsland protesteerden. Een van de betogers raakte door rond vliegende Iduiten aarde licht gewond. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken van de deelstaat Nedersaksen hadden de betogers hun komst in een fax hadden, maar werd dit bericht pas ontvangen toen de Britse vliegtuigen ai met hun oefening waren begonnen. Oekraïne: Tsjernobyl in 1993 dicht moskou Oekraïne wil volgend jaar de kerncentrale in Tsjer nobyl sluiten. Dat heeft het hoofd van het Oekraïnse bureau voor atoomenergie vanmorgen verklaard. De centrale kan om technische redenen niet sneller worden gesloten. Voor het stil leggen is namelijk een hoeveelheid thermische energie nodig die de centrale momenteel niet kan leveren. Kenya op 7 december naar stembus nairobi Kenya zal op 7 december zijn eerste vrije verkiezingen sinds 1966 houden. Dat is gisteren door het hoofd van de Natio nale Verkiezingscommissie, bekendgemaakt. De verkiezingen worden gehouden ongeveer een jaar nadat de regerende partij, de Kenyaanse Afrikaanse Nationale Unie (KANU), onder hevige druk van westerse donorlanden haar machtsmonopolie opgaf. Paus opnieuw naar België brussel Paus Johannes Paulus II zal voor de tweede keer een bezoek brengen aan België. Kardinaal Godfried Danneels heeft dat gisteren aangekondigd. Een datum voor het bezoek staat nog niet vast, maar waarschijnlijk komt de paus oktober 1993 of mei 1994 voor één of twee dagen naar België. Joodse zaken Rome met davidster rome» Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde een grote gele davidster geplakt op de etalage van ongeveer 25 winkels van joden in Rome. Op de ster stond geschreven: Zionisten weg uit Rome'. Polen: Joodse invloed te groot Warschau Ongeveer 30 procent van de Polen vindt dat joden in hun land op cultureel gebied te veel invloed hebben. Dat blijkt uit een enquête die maandag in het dagblad Gazeta Wy- borcza is gepubliceerd. Bijna een kwart van de Polen meent dat joden op economisch en politiek terrein te veel in de melk heb ben te brokkelen. Russen in 1993 weg uit Litouwen moskou De Russische president Jeltsin heeft gisteren gezegd dat Russische troepen Litouwen vooreind augustus 1993 zullen verlaten. Dat heeft het persbureau Baltfax gemeld, dat de Li touwse televisie citeerde. Het bericht kon gisteren echter niet worden bevestigd door de Russische minister van defensie, de perswoordvoerder van Jeltsin of de Litouwse ambassade in Mos kou. Tunnel tussen Gazastrook en Egypte Jeruzalem Israël heeft een tunnel ontdekt tussen de door Israël bezette Gazastrook en Egypte. De tunnel werd volgens Israël door Palestijnen gebruikt om wapens binnen te smokkelen. Ook zouden Palestijnen die door Israël werden gezocht de tunnel als vluchtweg gebruiken. Felle strijd tamils en regeringstroepen colombo Tamil-opstandelingen hebben in Sri Lanka politie mensen en leden van de luchtmacht in een hinderlaag gelokt en zeker 23 van hen gedood. Dat heeft de Srilankaanse politie giste ren gezegd. De gewelddadigheden in Sri Lanka waren de ern stigste sinds het bloedbad in het Polonnaruwa-district, waar twee weken geleden 166 mensen werden vermoord. CHICAGO AFP-Rtr De Verenigde Staten en de Eu ropese Gemeenschap zijn er gisteren niet in geslaagd hun geschillen op te lossen over de omvang van de Europese pro- duktie van oliehoudende zaden. Het mislukken van deze bespre kingen, over een van de belang rijkste obstakels voor een door braak in de GATT-onderhande- lingen (algemeen akkoord voor tarieven en handel), zou tot een kostbare handelsoorlog tussen de Europeanen en de VS kun- nen leiden. De Europese commissaris van landbouw, MacSharry, verklaar de dat de EG „zo ver is gegaan als zij kon" om in Chicago een akkoord over de landbouw met de VS te bereiken. Volgens MacSharry waren beide partijen elkaar „zeer dicht" genaderd. Oliezaden als sojabonen wor den gebruikt in bakolie en le vensmiddelen en worden in Eu ropa zwaar gesubsidieerd. Was- Ray MacSharry. foto reuter hington heeft daar grote bezwa ren tegen. De VS hebben ge dreigd als strafmaatregel de im porttarieven te verhogen van bepaalde produkten uit de EG indien er geen alckoord wordt bereikt. Daarmee zou 300 mil joen dollar zijn gemoeid. Uitslag tekent tegenstellingen Sen ië en Montenegro Met een stem verschil heeft premier Milan Panic van rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) gisteren de mo tie van wantrouwen overleefd die Servische nationalisten tegen hem hadden ingediend. In het 40 zetels tellende Huis der Republieken, de Eerste Kamer, stemden 18 af gevaardigden tegen en 17 voor de motie. Bij de stem ming waren twee parlementariërs afwezig, twee onthiel den zich van stemming en één bracht een ongeldige stem uit. BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Daarmee is de motie, die maan dag in het Huis der Burgers, de Tweede Kamer, met overweldi gende meerderheid was aange nomen, alsnog van tafel ver dwenen. De wet eist namelijk dat beide Kamers met de motie instemmen. Panié kreeg in de Eerste Ka mer de steun van de Monte- negrijnse afgevaardigden, die in het Huis der Republieken de helft van de 40 zetels hebben. Hun verzet tegen de motie is tekenend voor de groeiende te genstellingen tussen Servië en Montenegro. In de Monte- negrijnse hoofdstad Podgorica, zoals Titograd tegenwoordig heet, wordt de machtspolitiek van de Servische president Milosevic met onbehagen beke ken. Dat onbehagen is zo groot, dat de Montenegrijnen al eens hebben gedreigd met onafhan kelijkheid. Daarbij speelt de internatio nale isolatie waarin het voorma lige Joegoslavië zich bevindt, een grote rol. De Montenegrij nen hebben het gevoel dat de VN hen via het handelsembargo straffen vooreen oorlogspolitiek waar ze eigenlijk niets mee te maken hebben en waar ze ook geen enkele invloed op kunnen uitoefenen. Met het afwijzen van de mo tie heeft Panié een zoveelste aanval op zijn positie weten te weerstaan. Maar het is twijfel achtig of president Milosevic zich bij zijn nederlaag neerlegt. Gfsfceren nam bel Som ba per lement een wet aan die moet voorkomen dat Panié zich bij de verkiezingen op 20 december kandidaat kan stellen voor het presidentschap. Kandidaten, zo schrijft de wet voor. moeten tenminste een jaar lang in Ser vië hebben gewoond. En daar aan voldoet de Amerikaanse za kenman niet Het laatste gekooide dier in de dierentuin \an de Bosnische hoofdstad Sarajevo, een brui ne beer, is door ondervoeding om het leven gekomen. „We gaven hem vorige week woensdag wat brood en een appel, maar hij was te zwak om het voedsel te eten. Hij stierf de volgende dag", vertelt dierentuin medewerker Pal Takac. De beer bleef langer in leven dan de ntel t&MM door twee soortgenoten op te vreten die zijn kooi deelden. Op ongeveer honderd meter van de kooi van de beer zijn al sinds het begin van de belege ring van de stad. zeven maan den geleden, Servische sluip schutters actief. De dierentuin is dan ook regelmatig het doelwit geweest van sluip schutters en mortiervuur. „We probeerden de beer mogelijk te voederen, maar toen de bladeren van de bo men vielen was dat bijna on mogelijk. De sluipschutters konden ons te gemakkelijk zien", aldus de 60 -jarige Takac. Het voederen van de dieren was een levensgevaarlijk kar wei geworden ten dierenbe- waarder werd gedood door een kogel van een siuipschut ter en een tweede raakte ge wond toen hij de beesten van voedsel probeerde te voorzien. De dierentuin biedt een trieste aanblik. De meeste kooien, dichtbij de Servische stellingen, herbergen geraam ten van leeuwen, tijgers en lui paarden. Giraffen, wolven en arenden zijn maanden gele den al gestorven. De dierentuin wordt nu al ken nog bevolkt door pauwen. Hun snerpende geschreeuw UP hl dr lucht hangen, ge combineerd met het vuur van de sluipschutters en mortier inslagen. van Major in handen ligt van pakweg tien weifelaars In een gebaar dat door veel politieke waarnemers een cru stige blunder is genoemd, beeft Major zijn politieke toekomst min of meer verbonden aan de LONDEN «AR De Britse premier lohn Major was er vanmorgen nog niet in geslaagd om de dissidenten in de Conservatieve Partij aan zijn zijde te krijgen. Vanavond wordt in het Britse Lagerhuis gestemd over het Verdrag van Maastricht. Volgens een telling van de Britse omroep BBC hebben de Tory-rebellen en de oppositie nog een voorsprong van vier stemmen, genoeg om de rege ring in een ensis te storten en Majors politieke geloofwaardig heid tot nul te reduceren De BBC concludeerde dat het lot l Maastnc h Onder de dissidenten bevin den zich ook enkele ministers. Het is nu t MfaM u t v,.mt schijnlijk dat zij vanavond tegen goedkeuring van het Verdrag van Maastricht stemmen en ontslag nemen. Ze zijn van ma ning dat zij vanaf hun minister post effectiever tegen Europa kunnen strijden. Kroatische families ontvluchten het grotendeels verwoeste Jajce. Kroatië Is echter niet van plan hen op te nemen. ACCRA AR Bij de eerste democratische Ghanese presidentsverkiezin gen in 13 jaar is gisteren een ho ge opkomst gemeld. Zo n 8.4 miljoen mensen hebben zich la ten registrerrn als kiezer dat Is meer dan de helft van de Gha nese bevolking. De einduiisl.ig wordt niet voor morgenochtend verwacht. Naast de militaire leider Jerry Rawtings. die in 1979 en 1981 door een staatsgreep aan de macht kwam. zijn er vier kandi daten voor het presidentschap. Alben Ml Mm van de Nieuwe MoQlRhu 11Li V1 TUt In 1998 verbod op dierproeven voor cosmetica BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT EG Cosmetica die op dieren is ge test, wordt vanaf 1998 binnen de Europese Gemeenschap ver boden. Dierproeven zijn alleen toegestaan voor produkten waarvan op geen enkele andere manier de veiligheid kan wor den onderzocht. De EG-bewindslieden die be last zijn met consumentenza ken, hebben dat gisteren beslo ten. Zij proberen daarmee tege moet te komen aan de protes ten tegep het feit dat elk jaar bijna 50.000 ratten, muizen en konijnen worden gebruikt voor proeven. Het zag er aanvankelijk naar uit dat alleen Duitsland, Dene marken en Nederland voor een verbod waren. Maar de andere landen konden zich vinden in het compromis dat de Europese Commissie in 1997 bekijkt voor welke produkten uitzonderin gen worden gemaakt. De maat regel heeft geen betrekking op dierproeven ten behoeve van medicijnen en chemische pro dukten. Wegens misbruik overheidsgelden De voormalige Bulgaarse premier Georgi Atanas- ov en zijn minister van economie, Stoyan Ovcharov, zijn tot respectievelijk tien en negen jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens misbruik van overheidsgelden. Atanasov heeft tijuens het communistische be wind 210.000 leva (zo'n 170.000 gulden) achter overgedrukt die bedoeld was voor weeskinderen, zo luidde de beschuldiging. Met het geld werden huizen gebouwd voor Idndezen van leden van de Communistische Partij. Atanasov stond van juni 1986 tot februari 1990 aan het hoofd van de Bulgaarse regering. Hij diende onder de in november 1989 afgezette communistische leider TodorZivkov, maar speel de een belangrijke rol in diens vertrek. Atanasov, die meende dat een „politiek proces" tegen hem werd gevoerd, ontkende de aanklachten en be schuldigde de rechtbank van het verdraaien van de feiten. Zijn advocaat gaat tegen de uitspraak in hoger beroep. Stoyan Ovcharov was tussen augustus 1987 en november 1989 minister van economie. In janua ri werd hij al tot twee jaar cel veroordeeld wegens het verduisteren van staatsinkomsten om de schoolgelden van de kleinzoon van Zivkov te kunnen betalen. Het vonnis werd later wegens ju ridische fouten verworpen. JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT Anderhalf jaar lang heeft de An golese bevolking de hoop mo gen koesteren dat ook bij hen de vrede was uitgebroken. In mei 1991 sloten de Angolese re gering en de opstandige Unita (Nationale Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola) in de Portugese badplaats Esto- ril een akkoord dat een einde moest maken aan 16 jaar burge roorlog. Het land, dat sinds zijn onafhankelijkheid van Portugal in 1975 wordt geregeerd door de marxistische MPLA (Volks- beweging voor de Bevrijding van Angola), zou een democra tie worden. Beide legers zouden worden samengevoegd en in september '92 zouden de eerste vrije verkiezingen worden ge houden. De VS en de (toenmalige) Sovjetunie waren de vroedvrou wen van het akkoord en de con clusie lag voor de hand: het ein de van de Koude Oorlog was ook het einde van de Angelose burgeroorlog. De Russen zou den de MPLA niet langer steu nen, terwijl de VS Unita-leider Savimbi niet langer van wapen tuig zouden voorzien. Zuid-Afri- ka. dat Savimbi had gesteund om de 'communistische aan slag' het hoofd te bieden, en Cuba, een bondgenoot van het bewind, hadden zich al eerder uit het Angolese drijfzand terug getrokken. De jubeltonen over het ak koord van Estoril hebben de scepsis over de naleving nooit volledig kunnen overstemmen. Iedereen besefte dat MPLA en Unita naar de onderhandelings tafel waren gestrompeld omdat ze waren uitgeput en inzagen dat geen van beide de oorlog kon winnen. Land en bevolking zijn uitgemergeld. De oorlog heeft 350 000'levens geëist. Het wanbeheer van de MPLA heeft geleid tot economische kaalslag in een zeer vruchtbaar land, dat bovendien rijk is aan olie. dia manten, goud en andere mine ralen. Een compromis dat uit voor namelijk negatieve motieven wordt gesloten, houdt echter zelden stand. Voor een langdu rige vrede zijn positieve facto ren als een democratische tradi tie, verzoeningsbereidheid en staatsmanschap onontbeerlijk. Deze factoren ontbreken in An- gola. Het land is 500 jaar een Por tugese kolonie geweest en de Portugezen regeerden met de zweep. De partijen die na de onafhankelijkheid het land in de burgeroorlog stortten, waren allesbehalve democratisch. Verzoening is een proces dat onder betrekkelijk gunstige om standigheden al vaak moeizaam verloopt. In een land dat door een burgeroorlog is leeg ge bloed. za1 dat enige generaties in beslag nemen. Verzoening vereist bovendien staatsmanschap van de belang rijkste leiders en daarover be schikken president Dos Santos noch Savimbi. Dos luimt is een zakkenvuller met een voor keur voor dure limnusmifl 8fl vimbi is een machtswellusteling die zich heeft omringd met la keien en volgens insiders naaste medewerkers met enige rugge- graat uit de uit de weg hceftla- ten ruimen. Toen de ruim vier miljoen kiesgerechtigden op 29 en 30 september naar de stembus gingen om een nieuwe presi dent en een parlement te kie zen, hield menig waarnemer dan ook zijn hart vast. Diploma ten in de hoofdstad Luanda voorspelden al dat Savimbi zich niet bij een nederlaag zou neer- lenen Mi) hnd mm 16 jnr oorlog gevoerd om verkiezingen te verliezen", zo beschreef een van hen de positie van de Uni ta-leider Dat de verkiezingen zonder noemenswaardige incidenten verliepen, mocht al een klein wonder heten. VN-waarnemer* Jonas Savimbi, de leider van de Angolese oppositiebeweging Unita, is bereid naar de hoofdstad Luanda Ie reizen voor over leg met president Dos Santos. Mi Ml Mi MBÉICMMM dant van de Unita gisteren verklaard voor de Angolese televi sie. In vier dagen zijn naar verluidt meer dan 1.200 mensen omgekomen bij zware gevechten tussen het regeringsleger van de MPIA en eenheden van Unita De Britse luchtmacht heeft een toestel naar het voor de Afri kaanse kust gelegen eiland Acsension gev logen om de onge veer 320 Britten en mensen uil landen an h» i mr nebeM in Angola te evacueren. Als het maandag door de VN bewerkstel ligde staakt-het-vuren houdt, zal vandaag worden geprobeerd hen weg te halen. meldden weliswaar enig ge knoei. maar dat was op zo n kleine schaal, dat het de uitslag mrt bon iMtaftoadm Da wm kiezingen, die door de MPLA en Dos Santos waren gewonnen, waren 'over het algemeen vrij en eerlijk' geweest. Unita heeft dit oordeel aange vochten zodra de eerste voor Savimbi tegenvallende uitslagen binnenkwamen. Er was mas saal' gefraudeerd, de verkiezin gen waren ongeldig Na enige druk was Savimbi wel bereid tot een tweede ronde voor bet pre sidcntschap. Dos Santos had wel de meeste stemmen. 49.6 trgrn de 40,1 procent van Sa vimbi. gekregen, maar kwam een half procent te kort voor de vereiste meerderheid Inmiddels waren elf uit Unita afkomstige generaals uit het nieuw gevormde leger geslapt en hadden daarm*-*- de \Tce* voor een staatsgreep door I Inita nieuw voedsel gegeve 1 '-gen d« .tl f.trrgrond p' beerde de Znidafrikaansr mi in Huambo en goochelde hij met voorstrllen en tuvsenvoor strllrn BM MUÉM IB PM0d6 dacht hij dc vrede te hebben ge red. In lAianda werd de situatie echtCT met de dag ondoor/ichft verwarrender. Uit dr tncies werden scbermutse in gen tussen UnitA en regr nngstroepen grmeki. I r was sprake van onderhandelingen over nieuwe presidentsverkie zingen. toen zaterdagochtend de vijandelijkheden uitbraken Gevechten (tie de hervatting van dc burgeroorlog inluidden en de hoop van de Angolese be volking de grond in boorde. nrovtn iingen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9