Kosto: Twee superveilige celblokken Defensie wil voor miljard aan helikopters bestellen 'Laat mensen die niemand kwaad doen met rust' Binnenland 'Islamitische school vergroot isolement' Veroordeelden vrij na vals rapport over hasjhandel Personeel bezet Nagron Steel WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 7 ANP Al£r>rvrr< fWwiu CD Valburgers randen kinderen aan arnhem» Twee mannen van 52 en 56 jaar uit Valburg zitten in voorarrest wegens ontucht met kinderen van drie tot vijfjaar tussen januari 1990 en mei 1992. De ouders van vijf kinderen uit Valburg deden in mei van dit jaar aangifte van de ontucht. Ver schillende inwoners van Valburg zouden op verschillende plaat sen seksuele spelletjes met de kleine kinderen hebben gedaan. Daarbij waren telkens andere volwassenen betrokken. Een spe ciaal rechercheteam heeft na maanden onderzoek drie mannen aangehouden, van wie er één inmiddels weer is vrijgelaten. Het is volgens het Openbaar Ministerie in Arnhem nog niet duidelijk het onderzoek zal worden afgesloten. Brabanders willen minder autoverkeer Tilburg» Bijna 80 procent van de Noordbrabanders steunt het overheidsbeleid om het autoverkeer terug te dringen. Driekwart onderkent de nadelen van de auto en de helft denkt zelf wel wat minder kilometers te kunnen maken. Slechts weinig Brabanders zijn evenwel bereid meer voor de auto te betalen: 54 procent is tegen hogere parkeertarieven, 35 procent is daarvoor. Opvallen de uitkomst van het onderzoek is verder dat de ondervraagden denken dat zijzelf veel positiever tegenover minder autorijden aankijken dan hun medeburgers. Fiat stopt misleidende reclame den haag Fiat Nederland is gestopt met zijn reclamecampagne waarin klanten werd geadviseerd om snel een nieuwe Fiat te ko pen, omdat die door de Belasting Personenauto's en Motorrij wielen per 1 januari Hink duurder zou worden. De Consumen tenbond was boos, omdat veel prijsverhogingen veel lager zijn dan Fiat suggereert en de Uno 1.4 zelfs goedkoper wordt. De bond wilde een rectificatie. Fiat was het oneens met de kritiek en eiste op zijn beurt een rechtzetting. Na een gesprek zegt Fiat dat het meningsverschil is bijgelegd. „We hadden allebei een beetje gelijk." De Consumentenbond is tevreden dat Fiat de campagne heeft opgeschort, maar correspondeert volgens een woordvoerster nog met de advocaat van Fiat. Avondconsultatiebureau succes utrecht» Een avondspreekuur van het consultatiebureau voor zuigelingen voorziet in een grote behoefte, zo constateert de re gionale kruisvereniging Meierij in Rosmalen na een experiment. De Meierij gaat het aantal avondspreekuren uitbreiden en vindt dat het voorbeeld landelijk navolging zou moeten krijgen. Van de moeders die naar het avondconsultatiebureau komen, heeft 63 procent een baan. Bovendien komt in negen van de tien ge vallen de vader ook mee naar het avondspreekuur, waardoor de ze meer betrokken wordt bij de verzorging en ontwikkeling van zijn kind. Gevangenis binnen gevangenis Er moeten twee superstreng bewaakte gevangenissen ko men voor 48 zeer vluchtgevaarlijke gevangenen. Moge lijkheden voor debouw van de cellenblokken zijn er bin nen de bestaande inrichtingen in Veenhuizen, Vught, Den Haag of Lelystad. Met dat besluit volgt staatssecreta ris Kosto van justitie het advies op van de commissie- Hoekstra, die onlangs rapport uitbracht over het gevan geniswezen in Nederland. In de vier bestaande extra be veiligde gevangenissen wil Kosto het regime verder ver scherpen. den haag gpd-a Het geld voor de twee superbe- veiligde cellencomplexen, 1 mil joen gulden per plaats, wil de bewindsman vrijmaken door bestaande bouwplannen te wij zigen of te schrappen en door het voorzieningenniveau in de gevangenissen te verminderen. In de nieuwe gevangenissen wordt alles in één gebouw on dergebracht. Het zal niet meer zo zijn dat gevangenen elders sporten, lunchen en bezoek ontvangen. De luchtplaatsen zullen worden overdekt om ont snappingen en het binnenwer- pen van wapens tegen te gaan. De cellen worden in het hart van bestaande gevangenissen gebouwd, om als het ware een extra veiligheidsring om de cel lenblokken te creëren. Kosto wil verder het regime in de vier bestaande extra beveilig de gevangenissen in Leeuwar den, Hoogeveen, Sittard en Rot terdam verscherpen. De gedeti- gevangenis- met één kun- het smeden bemoei neerden sen mogen nog medegevangene nen hebben on van uitbraakplam lijken. Voor net personeel komt er een speciale training in op treden bij gijzeling en het snel ler pakken van ontvluchte ge vangenen. Daarnaast komen er meer camera's en worden de luchtplaatsen extra beveiligd. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) zal gaan be oordelen welke gevangenen in de extra beveiligde gevangenis sen moeten komen. De CRI zal ook gaan beoordelen de wie ge detineerde wel en niet mogen bezoeken. Turkse onderwijssocioloog-tegen eigen 'zuil' amsterdam „Islamitische scholen dragen niet bij aan de integratie van minderheden in de Nederland se samenleving. Integendeel, ze verschaffen allochtonen geen volwaardige en gelijkwaardige maatschappelijke positie en ze kunnen de huidige ongelijke verhoudingen verder verscherp en en verslechteren." Dat zegt Rafet Kabdan, on derwijssocioloog van Turkse af komst, in het tijdschrift voor onderwijs en opvoeding Ver nieuwing. Hij bestrijdt dat de scholen goed zijn voor het op bouwen van een eigen identi- allochtone kinde ren hun kansen in de maat schappij zouden vergroten. „De kinderen leren er niet de vaar digheden die ze nodig hebben om zich te handhaven in de Ne derlandse samenleving", zegt Kabdan. Volgens hem leidt het ontbre ken van contact tussen al lochtone en autochtone kinde ren bovendien tot „permanente isolatie. Het minderheidsgevoel en het gevoel van anders-zijn zullen elkaar versterken." De kinderen op islamitische scholen zullen leren de westerse samenleving te verwerpen, om dat die andere r den heeft. Bovendien denkt de wetenschapper dat de taalach terstand bij de kinderen toe neemt op een islamitische school. Verder voorziet Kabdan moeilijkheden bij de overgang naar het voortgezet onderwijs: „Als allochtone kinderen daar voor het eerst in contact komen met Nederlandse leeftijdgeno ten, kan dat leiden tot proble men." Het gaat volgens Kabdan niet op om de huidige islamitische scholen te vergelijken met de katholieke scholen van vroeger. De emancipatie van de katho lieke minderheid in de vorige eeuw was volstrekt anders dan die van de etnische minderhe den nu. „Migranten onder scheiden zich qua geschiedenis, cultuur en klasse fundamenteel van de Nederlanders van toen." Overigens hebben de islami tische scholen maar weinig aan hang onder etnische minderhe den. Volgens Kabdan bezoekt slechts 2,5 procent van de Turk se kinderen een islamitische ba sisschool en zal dat percentage niet veel toenemen. Kabdan stelt dat slechts een minderheid streeft naar een islamitische zuil. rheden Personeel houdt de wacht aan de poort van Nagron Steel in Rheden. Maandag besloten de werknemers eensgezind het bedrijf te be zetten, omdat de Duitse groot-aandeelhouder Arnold Georg AG een tweede directeur wil aanstellen. Volgens de werknemers en de bonden, die de actie gisteren hebben overgenomen, is het onzin om een bedrijf met 60 werknemers een tweehoofdige directie tegeven Temeer omdat het bedrijf er financieel niet zo florissant voor staat. Mede om die reden wordt er verder gewoon doorgewerkt. Woordvoerder Van der List van de Industriebond FNV vreest dat het extra directielid er slechts komt om „het bedrijf af te bouwen of rijp voor overname te maken De directie was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. fOTO» amp Kamer zet De Graaff verder onder druk Aanschaf voor luchtmobiele brigade den haag gpd De Tweede Kamer heeft staats secretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken verder on der druk gezet om te voorko men dat er twee nationale iden titeitskaarten op de markt ko men. In een door alle fracties ondersteunde motie krijgt de bewindsvrouw tot maart vol gend jaar de tijd om met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) tot overeen stemming te komen. De VNG brengt per 1 januari een gemeentelijke servicekaart op de markt. Die kaart zou pro bleemloos kunnen worden om gevormd tot nationale identi teitskaart. Daarmee zou de kaart volgens Europees recht ook als reiskaart binnen de EG kunnen worden gebruikt. De Graaff-Nauta wil echter een ei gen kaart op de markt brengen. DEN HAAG GPD Defensie wil voor ruim 1,2 mil jard gulden aan transportheli kopters bestellen. Dat is ruim één vijfde meer dan was ge raamd, omdat Defensie zowel zware als lichte helikopters wil kopen voor de nieuwe luchtmo biele brigade. Bij de raming werd rekening gehouden met de aanschaf van slechts één ty pe transporthelikopter. Dat is in aanschaf (maar ook in exploita tie) een stuk voordeliger. Staatssecretaris van Voorst tot Voorst van defensie heeft de Ka mer laten weten dat de krijgs macht eind 1994 over een vloot van twaalf zware en zeventien lichtere transporthelikopters moet beschikken voor het nieu we paradepaardje, de luchtmo biele brigade. Met de zware helikopters kan de brigade mét materieel en voertuigen over grote afstanden (2500 Eflomami wanton w voerd om kwartier te maken op korte afstand van de brand haard. Met de kleinere helikop ters wordt het vervoer naar de frontlinie zélf geregeld, want daarvoor zijn de grote helikop ters te groot en te log. Om de kosten te drukken, hoopt Defensie zeven van de twaalf zware helikopters twee dehands te kopen van Canada, i>«/r )7 jan oude 1Idnuol helikopters kunnen na een grondige modernisering nog 20 jaar mee en zijn een kwart goedkoper dan nieuwe. Het Ca nadese aanbod geldt tot eind 1992. Daarom hoopt Van Voorst tol Voorst dat de Tweede kamer volgende week het licht op brigade, ook het korps mari niers mag straks gebruik maken van de transporthelikopters. Bovendien kunnen de neli's worden ingezet bij de onder steuning van amfibische opera ties. De PvdA fractie uitte begin dit jaar kritiek op het plan van defensieminister Ter Beek om de luchtmobiele bngadc haar 'eigen' transporthelikoper* te geven Het optuigen van de lucht mobiele brigade met 2100 man (in vredestijdgaat de komende tien jaar pakweg 5 miljard gul den kosten. Voor elke aanschaf van belang moet de bewinds man apart toestemming vragen aan het parlement. Rapporteur illegalen Zeevalking schrikt van dreigende klopjacht Het lllegalenprobleem aan het licht: Tientallen niet als slachtoffer van de Bijlmerramp erkende illegalen moesten afgelopen weekeinde het Amsterdamse Novotel verlaten. Ze gingen per stadsbus terug naar Am sterdam Zuid-Oost waar ze opnieuw in de illegaliteit zijn verdwenen. Gereformeerde dierenarts bant het spuitje en de pil SEWTA» ANS In het Oostgroninger dorp Reerta to dierenarts Nirolaas Hul zinga de eerste dierenartspraktijk op gereformeerde grondslag In ons land begonnen. Op grond van zijn geloof weigert Hui zinga huisdieren te castreren of te steriliseren en ook de anti conceptiepil zal het haasje vergeefs zoeken. Ook weigert de dierenarts dieren met een spuitje uit hun lijden te verlossen. „Ik ben daar niet voor opgeleid en kan dat niet met ml|n ge weten In overeenstemming brengen", zegt de gereformeerde dierenarts, die ook geen gr>ed woord over heeft voor de blo-In dustrie en moderne ontwikkelingen als embryo transplantatie bij runderen. Maandag heeft Hul/inga een paginagrote advertentie In een aantal regionale dagbladen geplaatst om het 'bevorderen van de ethische dlerengeneeskunde' onder de aandacht te bren gen. „Dat doe ik om ruzie te voorkomen. De mensen moeien weten waar ze aan toe zijn", zegt hij. De 31 - jarige dierenarts, die tot vorig jaar In Nieuwrnachant praktizeerde en er daar nog een krantenwijk erbij liep om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien, zegt zich nu goed te kunnen bedruipen. Dat zijn 'dlerengeneeskunde In de zin des Woords' mogelijk mensen zal afschrikken hem te consulteren, lijkt hem niet ie deren. „Ik hoop dal andere dierenartsen over mijn handelwij ze gaan nadenken en ik hoop dat er een omwenteling In het denken op ons vakgebied tot stand komt." Zeevalking: 'U en ik zouden ook wel eens voordeel van die illega len kunnen hebben.' FOTO GPD PETER SENTEUR VVD wil debat over illegalen den haag anp De WD wil op korte termijn van staatssecretaris Kosto van justitie een brief hebben over de aanpak van de illegalen. De WD wil de brief vooruitlopend op een kamerdebat dat de libe ralen eveneens hebben aange vraagd, zo heeft WD'er Wie benga gisteren gezegd. Wiebenga herinnerde in dit verband aan de vele 'vrijmoedi ge' reacties van politici de afge lopen dagen na het uitkomen van een rapport van de ge meente Den Haag. waarin het aantal illegalen in die stad ge schat wordt op tussen de 20.000 en 23.000. Wiebenga merkte op dat vooral de ommezwaai van de PvdA hem was opgevallen. De brief van Kosto zal wat be treft Wiebenga vooral moeten ingaan op de praktische bezwa ren bij de opsporing. De Aalsmeerse politie deed gisteren invallen in twee bedrij ven in Aalsmeer en één in Ku- delstaart en hield daarbij zeker 25 illegalen aan. Ze worden op koite termijn het land uitgezet. den haag harm harkema en maurice wilbrink „Wat willen de politici eigenlijk, die nu roepen dat illegalen hier niet thuishoren en het land uit moeten? Hoe willen ze de daad bij het woord voegen? Razzia's? Invallen in koffiehuizen, bedrij ven en illegale pensions? Dan kom je terecht bij tendenzen die ik als oude man nog wel ken van vroeger: Answeis!" Henrik Jan Zeevalking, oud staatssecretaris van justitie voor D66 én voorzitter van de com missie die vorig jaar het kabinet heeft geadviseerd over de pro blematiek van de illegalen, laat er geen misverstand over be staan: politici moeten erg op passen als ze stellen dat de ille galen eruit moeten. „Er worden nu bij de kiezers verwachtingen gewekt, die volstrekt niet zijn waar te maken. Je kunt wel zeg gen, ze moeten eruit, maar waar moet die illegaal heen als je hem hebt uitgezet? Binnen drie dagen is hij weer terug." De uitlatingen die politici en gezagsdragers als Brinkman, Kosto, PvdA-voorzitter Rotten berg en de Haagse hoofdcom missaris Brand de afgelopen da gen over illegalen hebben ge daan, zijn in zijn ogen dan ook „zeer onverstandig". Volgens Zeevalking is het een illusie dat het illegalenprobleem is op te lossen. Hij vindt ook dat politici die nu de mond vol hebben over het illegalenprobleem, moeten beseffen dat het ook om „de zwaksten in de samen leving gaat. Daar moet je een beetje v oorzichtig mee zijn." Hij wijst op het gevaar van stigmatisering: „De illegaal als negatieve categorie. De illegaal die fraudeert, die crimineel is en die als groep een slechte naam krijgt. Waar dat toe kan leiden, mm wc óók nog uk hef verte den. Ik ben er zelf van overtuigd dat het overgrote deel van de il legalen helemaal geen criminele daden pleegt. Ze kijken wel uit. Ze zijn vreselijk bang om opge pakt en uitgezet te worden.' Verbaasd is Zeevalking vooral over de harde uitspraken van PvdA-voorzitter Rottenberg, die nu vindt dat de wet moet wor den gehandhaafd en dat de ille galen dus moeten worden aan gepakt. „Ik heb mijn wenkbrau wen gefronst. Hier sprak toch iemand met een sociaal demo cratische achtergrond, die een draai maakte van 180 graden ten opzichte van wat de PvdA voorheen altijd heeft verkon digd. Ik vrees dat hier de electo rale bijbedoeling achter zit om de traditionele PvdA-aanhang in de oude wijken terug te win nen. Die is daar echter al ver trokken. Er wonen nu voorna melijk allochtonen. Geen oplossing Zeevalking weet waarover hij praat: het rapport van zijn com missie staat bekend als door wrocht en bleek op menig punt een eye-opentr voor bestuur ders. Het is dan ook niet ongc- lezefi in een la verdwenen. Met instemming nam het kabinet juni vorig jaar de analyse van Zeevalking over dat illegaal ver blijf zo veel mogelijk moet wor den ontmoedigd door het af sluiten van de meeste sociale voorzieningen voor illegalen cn het tegengaan van illegale te werkstelling. Want laat dat dui delijk zijn: ook Zeevalking voelt er niets voor om op grote schaal illegalen te gaan legaliseren. „Dat heeft een aanzuigende werking op grote groepen niou we illegalen, en werkt dus niet." Maar als legalisering fan illega len niet aan de orde is, en een ontmoedigingsbeleid er niet toe zal leiden dat de illegalen in gro te getale het land zuilen verla ten. unt is dan wel de oplossing Zeevalking: „Die oplossing is er nu dus niet Het is ook een vre selijk moeilijk probleem. Door illegalen af te sluiten van voor zieningen en te zorgen dat er een werk meer voor hen is, oor ze hier in feite het leven onmogelijk te maken, drijf je ze in de armen van criminele ele menten of raken ze aan de be- datafal i tol h mb te hom pito voor zowel de vreemdeling als de Nederlandse samenleving. Het lijkt me goed dat een stel verstandige mensen hierover de koppen nog eens bij elkaar sterkt en tot nieuwe ideeën tracht te komen." Wat Zeevalking wél weet is dat deze cruciale vragen niet of nauwelijks aan de orde worden gesteld door de politici die nu de publiciteit zoeken en halen. Het is hem ook opgevallen dat de regering nog nauwelijks iets gedaan heeft met de aanbeve ling van de commissie om eens te onderzoeken wat de econo mische gevolgen voor Neder land zijn als er geen illegalen meer zouden werken. „U cn ik zouden ook wel eens voordeel kunnen hebben van illegale ar beid, bijvoorbeeld in de vorm Vn dl pii|skaart)es in de kle dingwinkels." Evenmin Is Zeevalking en thousiast over de wijze waarop het kabinet invulling geeft aan zipi npaia om het Hg* naamde terugkeerbureau ook open te stellen voor illegalen die terug willen naar het land van herkomst. Zij krijgen dan de kosten van de vlucht vergoed plus nog enig zakgeld. Zeeval king ..Hrt budfrt van hal la* rugkeerburcau was in augustus al op." Zeevalking zit wel op één lijn met de Amsterdamse politie commissaris Nordholt. ..Die pakt alleen illegalen op die mis drijven begaan of een bedrei ging vormen voor de openbare orde Mensen, dus ook illegalen, die niemand kwaad doen. moet je met rust laten." amvttkpam amr Twee mannen die warm ver oordceid wegens hasjhandel, zijn gisteren vrijgelaten omdat het proces verbaal In hun straf zaak mogelijk is vervalst door douane ambtenaren Hoewel het onderzoek van de rijksre cherche nog niet is afgerond, vindt hrt Openhaar Ministerie nu al dat „verdere uitvoering van da drtinfli ntoi dm antwoord to", zo heeft de Am sterdamse persofficier Broek Blaaubner bekrndgrmaakt. Hrt Openhaar Ministerie lirt het onderzoek instellen op ver zoek van de I Jtrrchtse advocaat Doedens. wiens diént vorig jaar zomer werd veroordeeld tot 3,5 jaar cel cn een ton boete. Doe dens diende zijn verzoek In na een onverwachte bekentenis van twee douanebeambten dat collega's twee jaar gr In Jen ren fictie? proces verbaal hadden opgesteld om de hasjsmokke laars te kunnen laten vrrvoigrn. Bovendien zou hel douanetram rrn ntel bestaande informant hebben opgevoerd De bende werd ervan be schuldigd 55000 kilo hasj vanuit tartaria naar Nederland te hebben grbracht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7