'Ik wou dat ik twee keer kon stemmen' Wereld reageert tevreden op verkiezing van president Bill Clinton Verkiezingen VS Vrouwelijke kandidaten schrijven geschiedenis Minerva discussieert somber over toekomst van Amerika Bedankt! Democraten winnen gouverneursposten WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 3* VERKIEZINGSSNIPPERS Bush staat ook in Houston op straat Washington Misschien is het symbolisch. Het hotel in Houston waar George Bush altijd logeert wanneer hij in Texas is en dat hij als zijn officiële woonplaats beschouwt, gaat binnenkort sluiten. Failliet. Niet alleen in Washington komt de president dus op straat te staan, nu Bill Clinton hem op overtuigende manier uit het Witte Huis heeft verjaagd. Stemadvies op hoogte fort lauderdale De inzittende van een (/SAir-lijnvlucht kregen gisteren een ongewild stemadvies. Een passagier die op de vlucht van Philadelphia naar Fort Lauderdale geen tweede bier tje kon bestellen, bedreigde de bemanning en greep de inter com. Hij riep de passagiers op voor Bush te stemmen. De man is later gearresteerd. Hij kan veroordeeld worden tot twintig jaar gevangenisstraf en 17.000 gulden boete. Indianen vertegenwoordigd in Senaat denver Ben Nighthorse Campbell, een Democraat uit Colora do, is gisteren als eerste Indiaan in meer dan zestig jaar gekozen tot senator. De 59-jarige Campbell is een overtuigd voorstander van het recht van vrouwen op abortus. Hij was sinds 1987 lid van het Huis van Afgevaardigden. Campbell heeft gezegd slechts één termijn (van zes jaar) senator te willen zijn. Bush komt in 'Hall of Shame' Washington Nu hij de race naar het Witte Huis heeft verloren wordt George Bush 'bijgezet' in de zogenaamde Hall of Shame. In deze Hall of Shame een woordspeling of de Hall of Fame van sportberoemdheden komen presidenten terecht die door het Amerikaanse volk slechts één ambtstermijn zijn gegund. De ze eeuw gingen slechts drie presidenten Bush voor: Jimmy Car ter, Herbert Hoover en William Taft. 'Het is Bill Clinton' den haag Het Britse dagblad The Guardian was vannacht de concurrentie mijlen voor. Om half één vannacht al wist deze kwaliteitskrant in zijn eerste editie te melden dat Bill Clinton de Amerikaanse presidentsverkiezingen had gewonnen. 'It's Bill Clinton', luidde de opening. Op dat moment was nog slechts be kend dat de kiezers in de oostelijke staten Georgia, New Hampshire en Vermont in meerderheid op de Democratische kandidaat hadden gestemd. Wat is in en wat is uit Washington Met Bill Clinton en Al Gore komt een nieuwe ge neratie naar het Witte Huis. Naar de veranderingen die dat te weeg zal brengen wordt volop uitgekeken. In Washington circu leren al lijsten van wat binnenkort 'in' istn wat 'uit'. Barbara's nepparels zijn straks uit, Hillary's haarbanden in; Arnold Schwarzenegger en Bruce Willis (Bush-supporters) uit, Whoopi Goldberg en Paul Simon (Clinton-supporters) in; hoefijzers wer pen en golfen uit, saxofoon spelen (zonder te inhaleren) in; Bar bara's appeltaart uit, broccoli in; joggen uit, maar toch ook weer Ex-burgemeester Barry gekozen Washington Twee jaar na zijn veroordeling wegens het gebruik van cocaïne heeft ex-burgemeester Marion Barry van Washing ton een geslaagde come-back gemaakt. De 56-jarige zwarte De mocraat won gisteren met een grote meerderheid een zetel in de gemeenteraad van de Amerikaanse hoofdstad. Barry heeft klaar blijkelijk weinig aan populariteit ingeboet. Irak blij met nederlaag 'crimineel' Baghdad» Radio Baghdad reageerde vanochtend verheugd op de verkiezingsnederlaag van „de crimineel" George Bush. Het bericht ging vergezeld van lofliederen voor Saddam Hussein, de man die de Golfoorlog verloor, maar Bush heeft overleeft als president. Van feestgedruis op straat was vanochtend nog wei nig te merken. Wel drukten enkele buschauffeurs vrolijk en lang op hun claxon toen ze het nieuws van Bush' nederlaag vema- washington dpa-afp-r Carol Moseley Braun uit de staat Illinois wordt de eerste zwarte vrouw in de Amerikaan se Senaat. De Democratische politica versloeg gisteren haar Republikeinse rivaal. Ze wordt de vierde zwarte senator in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Moseley Braun (44) versloeg in de voorverkiezingen de zit tende Democratische senator Alan Dixon. Voor Braun was de gang van zaken in de 'zaak-Ani- ta Hill' de doorslaggevende fac tor om een gooi te doen naar een Senaatszetel. Senator Dixon was betrokken bij de hoorzittingen over kandi daat-opperrechter Clarence Thomas, die door Anita Hill be schuldigd werd van seksuele in timidatie. In de sessies ontpop te Dixon zich als een agressief ondervrager van Hill. Mosely Braun vond dat dit niet door de beugel kon. Ook in California was het gis teren voor vrouwen een heuge lijke dag. Beide senatoren die er werden gekozen zijn vrouwen: de Democraten Barbara Boxer (51) en Dianne Feinstein (59). Daarmee schrijft California ge schiedenis. Nooit eerder vaar digde een staat twee vrouwelij ke senatoren tegelijk af. Zeker 31 zwarten, onder wie vijftien nieuw gekozenen, krij gen zetels in het Huis van Afge vaardigden. Vijf staten gaven voor het eerst hun stem zwarte kandidaat. O* slaai toegewezen J Bill Clinton heeft gisteren 32 staten en het District of Columbia veroverd. Die staten leveren hem 374 kiesmannen op, ruim voldoende om op 14 december door het college van kiesmannen tot president te worden gekozen. Daarvoor zijn 270 kiesmannen nodig. President Bush moest zich tevreden stellen met een overwinning in 18 staten, goed voor 164 kiesmannen. Ross Perot veroverde geen enkele „Ik stemde voor Hoover, dus stem ik nu ook voor Bush." Het eerste deed hij precies zestig jaar geleden, maar voor Leo Briscoe is er sindsdien niets veranderd. „Ik ben Re publikein in hart en nieren", zegt hij, wachtend in de rij om voor de zestiende keer in zijn lange leven een presi dent te mogen kiezen. alexandria hans de bruun correspondent „Je moet de paarden niet ver wisselen in het midden van de rivier", zo beargumenteert hij zijn stem. „Bush heeft ons door de wereldcrisis geleid, en hij is de beste man om ons door de crisis in ons eigen huis te lei den." Vijf minuten later drukt hij vastberaden op de knop van de stemcomputer achter de naam George Bush, President'. De rij kiezers voor de deur van de gymzaal van de George Was hington Junior High School in Alexandria is gauw vijftig meter lang. Gistermorgen om zes uur, toen de deuren opengingen, stonden al tientallen mensen te wachten. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt", zegt stembu reau-baas Walter Wendt, en dit is allerminst zijn eerste keer. De opkomst van de Amerikaan se kiezers overtreft alle ver wachtingen. Een stembureau dat een tiental kilometers ver derop ligt, meldt om tien uur in de ochtend al driekwart van de ingeschreven kiezers te hebben gehad: Dat duidt volgens Wendt i opkomstcijfer in de buurt van de 80 tot 85 procent van de ingeschreven kiezers. Voor de VS is dat uniek. Voor de deur van de gymzaal proberen activisten van de Re publikeinen, de Democraten en van Ross Perot de laatste twijfe lende kiezers over te halen. An drea Cahn, getuige de buttons op haar trui een Clinton-fan, stopt de kiezers een model stembiljet in de handen. „Dan weten ze tenminste hoe dat er binnen uitziet." Maar op het formulier is wel de naam van Clinton vetgedrukt en dik-omlijnd. De kiezer mocht zich eens vergissen. „Ach, er is altijd nog wel iemand te beïn vloeden, die nog niet weet wat te doen", zegt Cahn, die volgens de wet met haar folders min stens twaalf meter van de in gang van het stemlokaal moet blijven. Cahn hoeft zich geen zorgen te maken. Alexandria, onder de rook van Washington, is een overwegend Democratische stad in de overwegend Republi keinse staat Virginia. Clinton zal het hier wel halen. „Maar de staat wint hij niet", zegt Warren Almquist, die naast Cahn staat, maar met Bush-buttons is uit gedost. Hij krijgt gelijk. De opiniepeilingen zetten Clin ton op winst, maar daar wil Almquist op de verkiezingsdag nog niets van weten. „Het kan snel veranderen." Voor een Perot-effect zijn de twee niet bang.Perot is een succesvol zakenman, maar hij mist de kunde om een land te leiden", zegt Almquist, die toch hoopt nog wat 'Perotisten' te kunnen overhalen. Twijfelaars zijn er genoeg. Fred Kelley weet het nog steeds niet, al zijn er in de rij nog maar drie wachtenden voor hem. „Wat de economie betreft, wil ik voor Clinton kiezen, want Bush was een ramp. Maar voor het bui tenlands beleid vertrouw ik Bush weer meer. Ik wou dat ik twee keer kon stemmen", zegt hij bijna wanhopig. Voor de deur van weer een an der stemlokaal, tien kilometer verderop in Maryland, staat Ed Randall stemmen te ronselen voor Ross Perot. „Ik ben geregi streerd Democraat", zegt hij, „maar ik stem nu voor Perot. Die heeft de beste ideeën." Hij voorspelt een verrassing. „Veel mensen waarvan ik weet dat ze Democraat zijn, zeggen tegen mij nu toch maar op Perot te stemmen. En dat is wat, want bijna iedereen stemt hier op de Democraten." De uitslag geeft ook hem later ongelijk. Mary land gaat naar Clinton. 'VS hebben steden waanoor Derde-Wereldland zich schaamt' LEIDEN MEINDERT V In 1968 behoorde hij tot de or ganisatoren van de eerste Alt American Night van de Uridse studentenvereniging Minerva. VNO-voorzitter A. Rinnooy kan weet nog hoe Nederland toen met afgunst en ontzag opkeek naar de Verenigde Staten. „Nu is onze kijk op dat land alleen maar vervuld met medelijden", stelde de oud-Minervaan gister avond met treurig gezicht vast. Toch wordt in Nederland geen enkele andere verkiezing zó op de voet gevolgd als die in de Verenigde Staten. Dat blijkt alleen al uit de groots opgezette verkiezingsavond in de studen tensociëteit, waar verschillende deskundigen voor een forum discussie kwamen opdraven. Als Amerika niest, is Nederland verkoudenmeende de Leidse hoogleraar Amerikanistiek A. Lammers. „Maar het treurige is dat het lijkt alsof die super macht aan een longontsteking lijdt. En ik weet niet wat dat voor ons betekent", zei Lam mers, die onlangs een biografie schreef over de legendarische president Franklin Delano Roosevelt. Lammers was overigens niet de enige die uiterst sombere ge luiden liet horen over de toe komst van de Verenigde Staten. Natuurlijk waren bijna alle fo rumleden blij met de verkiezing van Clinton tot president, want dat stond voor hen al vóór de uitslag als een paal boven water. Maar het forum betwijfelde of hi) ook de talloze problemen het hoofd zal kunnen bieden. WD-1 wwh K.mi' rii.i Dijkstal is enkele weken met de campagne van Clinton meege- lOOM <n toniulr /i. h ÉS ge schokt over de erbarmelijke si tuatie in de grote steden, het ge brek aan gezondheidszorg en de enorme werkloosheid „Mensen die van de buitenwij ken naar het centrum willen ril den, moeten door buurten die (oorlogsgebieden) aldus Dijkstal. Rinnooy Kan. voormalig hoogleraar econometrie, schets te een treurig beeld van de Amerikaanse economie. „De in dustrie is aftands, het machi nepark totaal verwaarloosd. De sociale ongelijkheid is drama tisch en betreft niet alleen het inkomen, maar ook het verschil in huisvesting werkgelegen heid. kansen en opleiding. De binnensteden zi|n /o vervallen, daar schaamt een Derde-We reldland zich nog voor", aldus Rinnooy Kan. Voor de noodza kelijke economische opleving zijn volgens Rinnooy Kan de plannen van Clinton nog het meest geschikt. CDA-kamerlid J. de Hoop Scheffer durfde te betwijfelen of het voor Nederland wel zo goed is dat Clinton Bush opvolgt. Na tuurlijk. de buitenlandspecialist van de CDA-fractie erkende dat Bush er in de Verenigde Staten een 'puinhoop' van heeft ge maakt. Maar over zijn Europese beleid had het kamerlid niet te klagen. „Van Bush wisten wij dat hij de Amerikaanse troepen in Eu ropa vrijwel intact wilde hou dt n I n dat wil gT.t.ig h<ui den. want de \"S leveren toch een onmisbare bijdrage aan het militaire evenwicht m du deel van de wereld Dat is niet onbe langrijk als je bedenkt welke t .-11111. m nog In 11"'-; i lap pa kunnen ontstaan. De VS moeten hier zijn als Europa in da lik v liegt Klus Da IKMT Scheffer. Naast zwartgalligheid was er rradisch wat humor in de ussie te ontwaren Nadat het forum de vraag had wegge wuifd of Clinton wel uit het juis- la bom «na hm di h Ida Dijkstal ironisch „Nou, bij ons in Wassenaar zijn de schanda len rondom de kandidaten toch écht het gesprek van de dag ge weest." Wellicht hadden ook de overi ge leden van Minerva meer ee- noten van de sappige schanda len dan van de inhoudelijke kanten van de campagnes In het wel zéér streng bewaakte sociëteitsgebouw aan de Brce- straat was geen plek te ontdek ken dat niet in oe rood blauwe kleuren was gestoken. In de la ger gelegen zaal ging tot 's och tends vroeg de disco door, en feestten de studenten alsof de VS nog steeds zo'n supermacht is als in 1968. Houston President Bush bedankte vanmorgen zijn campagneleider James Baker, na de toespraak waarin Bush Bill Clinton feliciteerde met de overwinning De overstap van Baker van Buitenlandse Zaken naar Bush cam pagneteam had niet het beoogde succes. De collega-Texaan en bijzonder goede vriend van Bush heeft zetf aspiraties voor de Republikeinse presidentsnominatie in 1996. roro» Wr»GA*rwr*yfO*w Gretchen (6) en Hanna (8) Kamke uit Buffalo (New York) gluren onder het gordijn van het kieshokje door, ter wijl hun moeder haar stem uitbrengt foto rtr ioe traver NEWVO«K»ar In twaalf staten werden gisteren gouverneurs gekozen. De De mocraten wonnen zeven van de gouverneursposten. Drie van die posten in de staten North Carolina, Missouri en Delaware waren eerst in handen van de Republikeinen. Vier zittende Democratische gouverneurs wonnen de verkie zingen in Indiana. Vermont. West Virginia en Rhode Island In Washington, waar de zetel vacant was. won de Democraat Mike Lowry. Zittende Republi keinen wonnen in North UfcO ta. New Hampshire en Ver mont. Verrassend was de winst van de Democraat Jim Hunt in Nor th Carolina. Hunt was al eerder gouverneur Hij versloeg de Re publikeinse adjunct gouverneur lim Gardner In Missouri won de Democratische adjunct-gou verneur Md (-amahan. SB. van de Republikein William Web- ster. die twee ambtsperiodes minister van justitie van de HAARLEM «GPD-AFP-DPA-Rtr-IPS-AP De verkiezing van Bill Clinton tot president is over de hele wereld positief ontvangen. Hieronder een selectie uit de reacties: Boris Jeltsin (president van Rusland) heeft Clinton gefeliciteerd met zijn over winning. „De president verwacht dat weder zijds begrip zal ontstaan, op dezelfde wijze ah de afgelopen maanden het geval is ge weest", aldus woordvoerder Anatoli Krasik- ov. Jeltsin verwacht verder „dat de samen werking zal toenemen". Yitzhak Rabin (premier van Israël) zond Clinton vanmorgen een telegram, waarin hij de verwachting uitspreekt dat „de spe ciale banden tussen Israël en de Verenigde Staten zullen worden gehandhaafd". Rabin zegt verder te hopen dat Clinton het vredes proces in het Midden-Oosten een nieuwe impuls zal geven. Ook minister van buiten landse zaken Peres feliciteerde Clinton. Yitzhak Shamir (oud-premier van Israël) was onverholen gelukkig met de nederlaag van Bush. „De Heer zij geprezen, hij is niet gekozen. Onder zijn presidentschap zijn er problemen en misverstanden tussen Israël en de Verenigde Staten geweest, maar nu zullen wij minder problemen hebben ons ge zichtspunt te verdedigen. Carlos Salinas (president van Mexico) fe liciteerde Clinton hartelijk. Hij signaleerde overeenkomstige punten tussen zijn beleid en het programma van Clinton, onder meer ten aanzien van „de handel, de migratie en de strijd tegen drugs Salinas stuurde ook een telegram naar Bush, die hij bedankte voor de belangrijke vooruitgang in de toeriaderingen het wederzijds begrip" Brian Mulroney (premier van Canada) fe liciteerde Clinton, ondanks het feit dat de nieuwe president tijdens zijn campagne twijfels heeft geuit over het vrijhandclsver- drag dat Bush heeft gesloten met Canada en Mexico. Mulroney zei dat hij als vriend en als bondgenoot" zal samenwerken met Clinton. Richard von Welzsëcker (president van Duitsland) toonde zich gelukkig met de keuze van Clinton, net als de Duitse rege ring en de oppositie. Minister Kinkel (bui tenlandse zaken) onderstreepte dat de VS op het gebied van de internationale politiek een doorslaggevende rol zullen blijven spe len. Douglas Hurd (Brits minister van buiten landse zaken) noemde de verkiezing van Clinton „niet slecht voor Groot Brittannië". Hij sprak de verwachting uit dat Clinton de Amerikaanse troepen in Europa zal laten. Ook Labour-woordvoerder Cunningham, verwachtte een voortzetting van Bush' bui tenlands beleid, maar hij zag in de stem busuitslag wel „een fundamentele wijziging van de rechtse politiek die Amerika zo ïang heeft gedom ineerd De Japanse regering was één van de wei nige die Clinton met terughoudendheid fe liciteerde. Tokyo verwacht dat Clinton weliswaar kan zorgen voor een economi sche opleving in de Verenigde Staten, maar rekent tegelijkertijd op meer politieke druk Minister van financiën Tsutomu Hata zei dat Clinton niet moet denken dat hij met meer protectionisme het wereldhandelssys teem kan veranderen Premier Mijazawa fe liciteerde de nieuw gekozen president Ook In China en Hong Kong is de over winning van Clinton met gemengde gevoe len ontvangen. Clinton's harde woorden over de mensenrechtensituatie in China hebben de vrees gewekt dat de handelsbe trekkingen tussen beide landen onder grote druk zullen komen te staan. In de Hong- kongse zakenwereld bestaat vrees over een mogelijke handelsooriog tussen de VS en htaa Premier I-ubber* is ervan overtuigd dat de goede relaties tussen Nederland en de VS onder de nieuwe president Bill Ginton worden voortgezet President Bush kan te rugzien op goede betrekkingen met Europa Ik ben er zeker van dat Bill Clinton daarmee verder zal gaan Dibbers noemde Ginton 'positief en feliciteerde hem met zijn over tuigende overwinning De premier bena drukte ook dat de wereld veel dank ver schuldigd is aan de zittende president Rush Hans van Mlerio (fractievoorzitter D6f vindt dat de verkiezing van (Tinton goed voor Europa". De uitslag geeft goede hoop op economische hervormingen en een ver laging van het overheidstekort in de VS. al dus Van Mierio. Stabiliteit in de Verenigde Staten b belangn/k voor de stabiliteit in de heliMaU aldus Van Mierlu Frits Rolkesteln (fractievoorzitter WD) All ik in de Verenigde Staten had gewoond zou ik ook op Bill CUnton hebben gestemd. Ik ben dus tevreden met de uitslag Thijs Wriligens fractievoorzitter PvdA): Bill Clinton zou in Europese verhoudingen thuishoren in een ftamj van sociaal demo cratische snit Hij Legt de nadruk op thema's als de aandacht voor mensen met een mini mum inkomen, de gezondheidszorg cn hel milieu Voor de buitenlandse politiek van de Verenigde Stalen verwacht WMtgrns geen groie verschuivingen Wel voorziet hij ingrijpende bezuinigingen op het Ameri kaanse defensie budgrt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3