Clinton: Geen overspannen verwachtingen Arkansas hoopt op beter imago Verkiezingen VS heeft lippen' 9Ozone man9 Gore was gouden greep Clinton 'Bill Clinton zulke zachte WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 2 Bill Clinton neemt tijdens een van zijn laatste campagnebijeenkomsten met open armen het gejuich van zijn aanhang in ontvangst. Naast hem staat zijn vrouw Hillary. Clinton deed in de laatste dagen van de campagne nog tientallen staten aan en bleef gisteren tot in de vroege uurtjes proberen stemmen te winnen. Met succes. foto reuter win macnamee Arkansas levert voor het eerst sinds het in juni 1836 als 25ste staat werd toegelaten tot Vere nigde Staten de president. Met Bill Clinton in het Witte Huis kan het irnago van de zuidelijke staat worden opgepoetst. Tij dens de verkiezingscampagne werd Arkansas door Clintons ri valen Bush en Perot herhaalde lijk belachelijk gemaakt. 'De kippenstaat' zei Perot wijzend op de talrijke succesvolle pluim veehouderijen. Arkansas had vroeger als bij naam de Hear Statemaar sinds 1953 afficheert het zich als Land of Opportunity, land van mogelijkheden. De naam Ar kansas komt van de Quapaw in dianen. In grootte is Arkansas de 27ste staat van de VS; 134.000 vierkante kilometer of vier keer zo groot als Nederland. De staat is dun bevolkt: 2,5 mil joen inwoners. De Mississippi - rivier vormt de oostgrens van de staat, die Little Rock als hoofd stad heeft. De Spanjaard Hernado de Soto is volgens de geschiedenisboek jes de eerste Europeaan die het huidige Arkansas in 1541 be zocht. f ranse ontdekkingsreizi gers volgden. In 1803 kwam het gebied in de handen van de Verenigde Staten, dat van f rankrijk 'Louisiana' kocht. Arkansas behoorde tot de zoge naamde slavenstaten en vocht tijdens de Amerikaanse burger oorlog aan de kant van de Ge- confedereerden. Het Ameri kaanse f looggerechtshof moest er in de jaren vijftig aan te pas komen om gouverneur Faubus van Arkansas te dwingen de openbare scholen open te stel len voor zwarten. Arkansas had in 1932 een pri meur. Hattic Caraway was de eerste vrouw die voor volledige ambtstermijn naar de Senaat in Washington werd gestuurd. Hope niet zo blij I )e inwoners van Arkansas zijn blij met 'hun' eerste president. Minder verheugd zijn ze in Ho pe, Arkansas. I let 9.643 zielen tellende gehucht met de hoop volle naam Is de geboorteplaats van Bill Clinton. Het is het type zuidelijk stadie dat 's middags alleen door vliegen lijkt te wor den bewoond. Maar met de stoffige rust lijkt het nu gedaan. „Toen limmy Carter president werd, verloor zijn geboorte plaats Plains in Georgia zijn identiteit", zegt een inwoner van Hope. „Het werd een pel grimsoord voor iedere gek in de wereld Iedereen (Me lets tegen de president had kwam naar Plains. Dat willen wij niet." Clinton is reeds op zoek naar een geschikte plek voor een va kantieverblijf in Arkansas, de in woners van I lope hopen dat hij aan hen voorbij gaat. HAARLEM RONALD FRJSART President Clinton dus. Het eer ste Amerikaanse staatshoofd van de na oorlogse generatie. Een president die de saxofoon bespeelt en die van rockmuziek houdt. Clintons verkiezings overwinning is een zeer duide lijke, althans wanneer wordt ge rekend in kiesmannen. Van elke vijf vergaarde Clinton er vier, terwijl Bush er slechts één ach ter zich weet. In procenten van de geldig uit gebrachte stemmen ligt het an ders. De nieuwe Amerikaanse president heeft slechts de steun van een minderheid van de be volking. Clinton komt na het tellen der stemmen uit op onge veer 43 procent. Bush vergaarde zo'n 38 procent, terwijl de onaf hankelijke kandidaat Perot het nog altijd tot een procent of 18 schopte. Clinton is ook niet echt popu lair. Een belangrijk deel van zijn steun komt van de zogenaamde ABB-kiezers, Alles Behalve Bush. Ook wel de Donald Duck- stemmers genoemd ze stem men liever nog op de vriend van Goofy dan op een goofypresi dent als Bush. Dat Clinton niet temin met overmacht heeft ge wonnen komt omdat de win naar in een staat alle kiesman nen achter zich krijgt. Dat Clinton zo'n eclatante over winning heeft geboekt, is in meer dan een opzicht positief. Het toont bijvoorbeeld aan dat een modder gooi-campagne niet altijd loont. George Bush en de zijnen hebben niet aflatend gehamerd op werkelijke of ver meende persoonlijke tekortko mingen van Bill Clinton, maar het heeft hen niets opgeleverd. De gouverneur van Arkansas voerde een ander soort cam pagne: hij legde de nadruk op de politieke onderwerpen. En het belangrijkste daarvan is de behoorlijk deplorabele toestand waarin zich de Amerikaanse economie bevindt. Van Clinton mag dan ook wor den verwacht dat hij, zeker in de eerste helft van zijn termijn van vier jaar, alles op alles zal zetten om de miljoenen werklo ze Amerikanen aan werk te hel pen, om verpauperde stadswij ken er weer een beetje bovenop te helpen, om de Amerikaanse infrastructuur weer op een be hoorlijk peil te brengen, om een behoorlijk systeem van ziekte kostenverzekeringen op te zet ten, om het onderwijs weer op het gewenste niveau te brengen. Dat nij daarbij als Democratisch president van doen heeft met een in meerderheid eveneens Democratisch Congres, geeft hem extra slagkracht. Overspannen verwachtingen moeten van 's mans economi sche beleid echter niet worden gekoesterd. In twaalf jaar Repu blikeins presidentschap was het voornaamste economische pro bleem het gierend uit de hand lopende overheidstekort. Ro nald Reagan had daarop geen antwoord, George Bush even min en ook Bill Clinton heeft nog niet laten blijken dat hij een effectief wapen in huis heeft te gen dat dramatische tekort van momenteel 400 miljard dollar. Bovendien bedraagt de groei van de Amerikaanse economie slechts 2 procent, en dat is te weinig om nieuwe banen te scheppen. Gezien het feit dat Clinton zijn kaarten heeft gezet op het her stel van de Amerikaanse econo mie, is het aannemlijk dat hij de eigen staatshuishouding wat meer dan zijn voorganger zal beschermen tegen buitenlandse concurrentie. Hij zal zich dus waarschijnlijk protectionis- tischer opstellen dan Bush. Vooreen belangrijk handels-, en industrie- en landbouwblok als de Europese Gemeenschap wordt het omgaan met Was hington er dus niet gemakkelij ker op. Op niet-economisch gebied mag van de regering-Clinton een progressievere koers wor den tegemoetgezien dan die van de regering-Bush. Zo zal vice-president Al Gore er zeker op toezien dat milieubescher ming in de Verenigde Staten een grotere rol gaat spelen. Ook ten aanzien van een vraag stuk als abortus en gelijkberech tiging van homoseksuelen is Clinton liberaler dan Bush. Clinton heeft bovendien goede mogelijkheden op deze punten iets tot stand te brengen. Bij kwesties als abortus speelt het Amerikaanse Hooggerechtshof een belangrijke roL Twee van 's lands voor het leven be noemde hoogste rechters zijn zo oud (halverwege de ze ventig en een stuk over de tach tig) dat ze hun zetels de komen de vier jaar zeer waarschijnlijk zullen opgeven of daartoe door tussenkomst van de dood wor den gedwongen. Clinton heeft dan de mogelijkheid progressie vere opvolgers voor die twee te benoemen. Clinton heeft zich geprofileerd als een politicus die in dit tijds gewricht de Koude Oorlog is 'gewonnen' meer nadruk wenst te leggen op de binnen landse politiek dan op de bui tenlandse. Een staatshoofd van het machtigste land ter wereld kan de buitenlandse politiek echter niet links laten liggen. Op dat terrein valt van Bill Clinton geen wezenlijke koerswijziging te verwachten. Misschien dat hij wat sneller en wat meer Amerikaanse militairen uit Eu ropa wil terugtrekken dan Bush van plan was, misschien dat hij Wie is die Bill Clinton, die op 20 januari de 42ste president van de Verenigde Staten wordt? Hij heeft de huidskleur van een kreeft vanwege te hoge bloed druk. Zijn strak geföhnde grijze kapsel doet aan een brillo- sponsje denken. Zijn stem rauw en hees door een zeldza me afwijking in het zenuwstel sel waardoor maagzuur opbor relt en de stembanden aantast laat hem regelmatig in de steek. Hij meet 188 cm en is naar eigen zeggen 15 pond te zwaar. Tijdens de campagne heeft hij met dagelijks sjokken joggen valt het niet te noe men al 15 pond verloren. Tegenstanders noemen hem aalglad, 'Slick Willy'. Zo beken de hij marihuana gerookt te hebben, zonder te inhaleren. Het was niet lekker. Volgens an deren is hij superslim en uitge kookt. Hij heeft de veelzeggen de bijnaam 'Bill Clitoris'. Dat omdat hij volgens Gennifer Flowers die in januari bekend maakte twaalf jaar lang een re latie met hem te hebben gehad goed met vrouwen overweg kan en zulke 'zachte lippen' heeft. Of hij ook een condoom gebruikt wilde Flowers voor de ogen van miljoenen televisie kijkers niet zeggen. Beroemd is de uit zijn studietijd in Oxford daterende opmerking Belangrijk onderdeel van elke ver kiezingscampagne in de VS is het vasthouden en knuffelen van kin deren. Clinton 'oefent' hier in New York. foto afp* Bill Clinton in 1947. foto era zich ietsje meer aan Israël gele gen zal laten liggen dan Bush, maar erg veel zal deze wisseling van de wacht voor Washingtons buitenlandse politiek niet uit maken. iet adres van feministe Germaine Greer. Die vertelde 'het' liever met arbeiders te doen dan met stropdassendra- gers. Clinton vroeg haar of hij haar toch zijn telefoonnummer mocht geven voor het geval dat ze zich zou bedenken. De affaire met Flowers zette on gewild Clintons vrouw Hillary in de schijnwerpers. Een aantrek kelijke, intelligente en welbe spraakte vrouw, die als advo caat meer verdient dan haar man als gouverneur van Ar kansas. Een vrouw ook met een uitgesproken eigen mening. Dat zorgde voor opwinding want Amerikanen houden niet van 'sterke' vrouwen. Hillary werd genoemd als toe komstig minister van justitie zoals john Kennedy die positie toebedeelde aan zijn broer Ro bert. Om de verkiezingen te winnen werd het imago van Hillary omgebouwd. Haar recepten voor het bakken van koekjes kregen opeens alle aan dacht. Hillary werd een toege wijde en bewonderende echtge note la Nancy Reagan. Het valt echter te betwijfelen of ze zich in het Witte Huis alleen maar zal bezighouden met as trologie, het porselein en de kleur van het behang. „We zijn een team. Zonder haar was ik geen president geworden", zei Clinton vanmorgen al. WASHINGTON HANS DEBRUUN CORRESPONDENT Grapje in Washington: „Wat is het verschil tussen Al Gore en de veiligheidsagent die hem bewaakt? Antwoord: Gore is de ern stig kijkendeHeeft iemand de nu geko zen vice-president wel eens emoties zien tonen? In elk geval niet in de verkiezings campagne, en niet in het openbaar. Van het duo Clinton-Gore komt de laatste ver uit het meest serieus, zeg maar gerust saai. over. Een gouden koppel, zei men nadat Clin ton de 44-jarige senator uit Tennessee als zijn running-matehüó aangewezen. Te gen veel adviezen in koos hij geen oudere, ervaren, noordelijke conservatief (zijn te genpool dus), maar een progressieve, zui delijke generatiegenoot die net als hij zijn leven aan de politiek heeft gewijd. De jeugdige energie van Clinton en Gofe stak fel af tegen de belegen routine van ve teraan Bush en brekebeen Quayle. De laatste is sinds de zomer sterk teruggeko men en heeft de president tot veler verras sing eerder geholpen dan geschaad. Maar h11 kwam in. h maar moeilijk uit do scha duw van Gore. Uit peilingen die gisteren werden gehouden bleek dat Gore veel po pulairder is dan Quayle, zelfs in diens thuisstaat Indiana. Gore bewees Clinton ook anderszins een dienst. Terwijl Clinton door schandaaltjes in opspraak raakte, viel op Gore absoluut niets aan te merken. Gore's verleden was 'brandschoon'. En ook op zijn huwelijksle ven hadden de media niets aan te merken. De vader van Gore was eveneens senator voor Tennessee. Al jr. groeide vooral op in Washington, en bracht alleen de vakanties door op het landgoed van zijn ouders. Net als Quayle is Gore een bevoorrecht rijke luiszoontje, dat de beste scholen bezocht en in Harvard studeerde. Hij werd journa list, bracht in de hoedanigheid van leger- schrijver zes maanden in Vietnam door, en deed onmiddellijk na ziin terugkeer een gooi naar een zetel in het Huis van Af gevaardigden. „Het was al snel duidelijk dat het daarbij niet zou blijvenzei een vriend. Gore was actief in het Huis, waar hij een plaats kreeg in de energiecommissie, en viel op door een grondige voorbereiding, feiten kennis en debatteerkunst. Zijn stijl overdreven pratend en altijd serieus ergerde velen. Maar er was ook bewondering voor zijn kennis en werklust. In 1984 trad hij in de voetsporen van zijn vader en belandde hij in de Senaat, waar hij zich nog meer kon profileren. Gore on derscheidde zich vooral door zijn kennis van de ontwapeningsproblematiek en het milieu. Over het laatste schreef hij in 1991 een bestseller {'Earth in the balance). Hij ver kondigde er nogal revolutionaire ideeën in. Bush noemde hem spottend de Ozone man. In zijn boek pleit Gore voor een in grijpend 'Marshall-plan' om de steden schoon te maken, het invoeren van milieubelastingen en een drastische ver mindering van het benzineverbruik. Aanhangers vertoonden zich op campag nebijeenkomsten met leuzen als 'WeLoee Ozone Man' en Gore begon zelf het onder werp aan de orde te stellen. „Ik denk dat deze opmerking zeker uit de mond van een man die zich 'milieupresident' noemt elke Amerikaanse burger beledigt die begrijpt dat we de milieuproblemen moe ten aanpakken. Ik heb besloten dat het een bijzondere eer is Ozone Man te wor den genoemd", aldus Gore het afgelopen weekeinde. Aan Gore is het nu om als 'milieu-vice-president tot actie over te gaan waar 'milieupresident' Bush verstek liet gaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2