Schizofrenen trainen gedrag Wetenschap Giftige vogel in Papua-New Guinea Bescherming tegen kanker met verse groente en fruit Zonnebril tegen verblinding Friese knal vrijwel zeker van vliegtuig Reis naar laatste onbekende planeet WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 REDACTIE BRAM VAN LEEUWEN Leidse onderzoeker haalt patiënten uit isolement WASHINGTON AP NWESTERLAKEN Oefeningen op kleuterniveau helpen schizofrene patiën ten wat aangenamer te leven. Ze tonen meer interesse voor de dingen die er om hen heen gebeuren en wisselen zelfs enkele woorden met lotgenoten. Kortom, ze leven op. Of dat blijvend is, moeten nog worden afgewacht. steld uit patiënten uit Ende geest en Licht en Kracht in As sen, probeerde hij 45 ocfenin- Ken uit. „Hele simpele", zegt ij. „Eerst waren we bang dat ze, door hun simpelheid, op verzet zouden stuiten bij de in telligente schizofrenen testgroep zaten nogal wat men sen die in Leiden hadden gestu deerd. Maar niemand trok er zijn neus voor op. Integendeel, de meesten waren heel enthou siast." Mark van der Gaag, psycholoog bij het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Leiden, trainde met de schizofrenen. observeer de hen en schreef een proef schrift over zijn opmerkelijke bevindingen. De 39-jarige inwo ner van Oegstgeest promoveer de op het onderzoek. De opdrachten die hij de pa tiënten gaf: beschrijf wat er in de kamer te zien is; bekijk deze tekeningen, die veel op elkaar lijken en geef de verschillen aan. Kijken en luisteren daar schort het vooral aan bij schi zofrenen. Voor de buitenstaan der zien ze er normaal uit. Maar als er iets gebeurt of er wordt wat tegen hen gezegd, dan dringt dat niet tot hen door. Al les drijft als een wolk voorbij. Schizofrenie: één op de hon derd Nederlanders lijdt eraan. Het is een ziekte, die zich tus sen het 18de en 25ste levensjaar openbaart. Bij 10 procent speelt erfelijkheid een rol. Een virusin fectie in de tweede helft van de zwangerschap is de andere oor zaak l.in de 22 '"in bedden in Nederlandse psychiatrische zie kenhuizen wordt de helft door schizofrene patiënten bezet, Ze kosten de maatschappij 1.2 mil jard gulden per jaar. Gespleten Schizofrenie is niet, zoals men sen vaak denken, een gespleten persoonlijkheid. De patiënt ver andert niet in een ander, denkt zeker niet dat hij onze Lieve Heer is of dat bij stemmen in zijn hoofd hoort die hem op drachten geven. Hij kan gewoon denken. Soms zijn de gedach ten verward en is er geen sprake voord ai kwame dueel a nines i gev elslev An ders gezegd: een schizofreen vervreemdt totaal van de werke lijkheid. De patiënt ziet geen kans om relaties aan te knopen. Een pijnlijk gebrek waaraan Mark van der Gaag door middel van zijn onderzoek wat pro beert te doen. Met de testgroep, samenge- •n veel zittingen nodig de eerste resultaten Iedereen kwam indivi- i de beurt. Bij de oefe- aten er ook een paar die Van der Gaag zelf ontwikkel- de. Oefeningen met foto' op dezelfde persoon stond afge beeld met telkens een andere gelaatsuitdrukking. Over het waarom zegt de psycholoog: „Schizofrenen hebben onge looflijk veel moeite met het her kennen van emoties. De ene keer was de uitdrukking boos, de andere keer vriendelijk en een derde keer somber. De pa tiënt moest beschrijven hoe de stemming was van wat hij zag. Na verloop van tijd zagen we, dat hun mentale inspanningen beter werden en dat ze zelf ook weer wat mimiek op hun ge zicht kregen." Zinvol Vroeger dacht men dat het geen zin had om schizofrenen te trai nen om hun vermogen tot luis teren, kijken en voelen te verbe teren. Verspilde moeite, was het oordeel. Die gedachte is achter haald. De oefeningen laten zien, dat schizofrenen er voordeel van hebben. Alle patiënten wa ren minder afwezig, actiever en hadden belangstelling in wat er om hen heen gebeurde. Van der Gaag is blij met de resultaten, maar waarschuwt tegelijkertijd tegen overschatting. Wel is er een stapje voorwaarts gezet om het leven van schizofrene pa tiënten wat draaglijker te .ma ken. UTRECHT HENK HELLEMA IJit gezondheidsoverwegingen kan het niet vaak genoeg wor den gezegd: houd op met roken en eet geregeld voldoende verse groenten en fruit. Deze aanbe veling staat ook in het onder- ek na zaker kan aarop i de alvleesklier, de arts-epidemioloog Bueno de Mesquita, hoofd Af deling Kanker Epidemiologie van het Centrum voor Epide miologie van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne. op 10 november in Utrecht hoopt te promoveren. De alvleesklier speelt een be langrijk rol bij de stofwisseling door de produktie en uitschei ding van spijsverteringsenzy- men en bepaalde hormonen, waaronder insuline. Kanker van de alvleesklier is in de meeste gevallen dodelijk in Nederland sterven jaarlijks meer dan 1500 veelal oudere mensen aan deze ziekte. Over het ontstaan was tot nog toe weinig hekend. Roken is een risico factor zo kon Bueno de Mesquita vaststellen. Om achter de invloed van eten en drinken te komen, vroeg de promoven dus en zijn medewerkers in de jaren 1984-'87 170 patiënten met zo'n tumor en 487 gezonde controle-personen naar hun eet- en drinkgewoonten. Belangrijkste conclusies: het nuttigen van veel calorieën, eie ren en (gebakken) vis geeft een verhoogd risico; het drinken Dertig miljoen jaar oud DNA LEFUWARDEN. K HFLIEMA In barnsteen in de Dominicaanse Republiek hebben Amerikaanse onderzoekers zo'n 30 miljoen jaar oude insekten aangetroffen waarvan het erfelijkheidsmateriaal DNA nog intact is. Dit fossiele DNA is aanzienlijk ouder dan het DNA dat twee jaar geleden uit fossiele magnolia bladeren kon worden geïsoleerd. De ouderdom van deze bladeren werd op 17 tot 20 miljoen jaar geschat. Barnsteen of nmhersteen is een fossiel natuurhars. Het is al lan gere tijd hekend dat barnsteen een rijke* bron kan zijn voor fossiele (delen van) organismen die ooit aan de kleverige hars bleven plak ken en met de hars tot fossiel werden. Wetenschappers hebben in Papua-New Guinea de eerste giftige vogel ter wereld ontdekt, de oranje-zwarte zangvogel pitohui. John Dum- bacher. die werkt aan een proefschrift aan de universiteit van Chicago, zei dat hij bij toeval ontdekte dat de pitohui giftig was toen enkele van deze vogels in een net vastzaten dat eigen lijk was bedoeld voor het vangen van paradijs vogels. Bij het loslaten van de pitohui bezorg den die de onderzoekers met hun scherpe sna vels en klauwen verwondingen. Dumbacher zei dat toen hij zijn wonden lik te, zijn mond meteen begon te tintelen en ge voelloos werd. l.ater werden nog meer pitohui gevangen en legden zij bij wijze van experi- van de vogel op hun tong, iets oelloosheid, een brandend ge voel en hoesten veroorzaakte. De bevindingen van de onderzoekers worden vrijdag gepubli ceerd in het Amerikaanse blad Science. Het was bekend dat de Papua's niets moes ten hebben van de vogel, maar het was nooit duidelijk dat zij het dier vermeden omdat het giftig was, aldus Dumbacher. Onderzoekers van het Amerikaanse Smithsonian Institution en het Nationaal Gezondheidsinstituut (NIH) hebben enkele soorten pitohui gevangen en op giftigheid onderzocht. Zij vonden dal de veren, huid en het vlees van de vogels het vergif ho- mobatrachotoxine bevatten. Slechts één ande re dier, de gifpijlkikker in Zuid-Amerika, heeft hetzelfde gil in zijn lichaam. Chemisch foef e biedt uitkomst n der Gaag: 'Stapje vooruit om het leven i alcoholische dranken, koffie thee niet; en het regelmatig n van verse groenten (en bij ook van fruit) geeft een zekere bescherming. Er komen de laatste jaren steeds meer aanwijzingen dat in groenten, en ook in fruit, van nature stoffen voorkomen die het ontstaan van vele vormen van kanker kunnen tegengaan. Zo promoveerde begin oktober dr. R.R. Kuijten aan de Universi teit van Amsterdam op een on derzoek waarin hij liet zien dat het risico op een bepaalde her sentumor bij kinderen met de helft verminderde, wanneer de móedél tijdens de zwanger schap regelmatig groenten en fruit at. Ook de kans op het krijgen van hart- en vaatziekten wordt naar alle waarschijnlijkheid ver kleind door verse groenten en fruit. Ze bevatten namelijk stof fen die in het lichaam voorko mende 'agressieve' zuurstof- verbindingen (de zogenoemde zuurstof radicalen) onschade lijk kunnen maken. Aangeno men wordt dat deze zuurstof radicalen een ongunstige rol spelen bij het ontstaan van ziekten aan hart en bloedvaten. Drie voedingsdeskundigen wezen er eind oktober in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde nog op dat een af wisselende voeding met volop groenten en fruit voor het klein houden van de kans op hart- en vaatziekten nog steeds de beste remedie is. De schokgolf boven noord-Nederland op 19 au gustus is vrijwel zeker te wijten aan een vlieg tuig. Die conclusie trekt astronoom drs. Th. A. jurriens van de Rijksuniversiteit Groningen. Mi litaire autoriteiten in de VS hebben op zijn ver zoek de satelliet-waarnemingen van het lucht ruim boven Nederland op 19 augustus tever geefs nagespeurd op mogelijke lichtflitsen die zouden kunnen duiden op een meteoor-inslag. Verder heeft een onderzoek van de Amerikaanse universiteit van Dekalb uitgewezen dat seismo grammen zoals die door het KNMI zijn gemeten niet op een meteoor duiden. Uit deze bevindingen trekt Jurriens de con clusie dat de knal wel afkomstig moet zijn ge weest van een supersoon militair vliegtuig. „Het is nu aan de militaire autoriteiten in Europa het kenteken van het vliegtuig bekend te maken. Als is het alleen maar om de schade aan de kerk in Sint Nicolaasga te vergoeden," aldus Jurriens. LEEUWARDEN NICO HYLKEMA Een toenemend aantal automo bilisten raakt betrokken bij een verkeersongeval door verblin ding. De zon eist met name in het voor- en najaar haar slacht offers. Vorig jaar werd een re cord bereikt, maar toen hadden we dan ook een fraaie lange na- Hoe ontstaat verblinding? De zendt licht uit met stralen allerlei richtingen. Vooral in najaar - wanneer de laag staat - is er door weer kaatsing op de weg een maxi mum aan gepolariseerd (gere flecteerd) licht. Bij de weerkaat sing splitst het licht zich in twee banen: horizontaal en verticaal. Het horizontale licht noemen we ook wel het witte licht (niet informatief, verblindend), het verticale licht is het informatie ve licht. Beide stralen bereiken het oog gelijktijdig, maar door het witte licht wordt het infor matieve licht verstoord. Een zonnebril kan dit effect verminderen of geheel wegne- meestal door te verduiste ren. Beide stralen nemen in in tensiteit af en krijgen geen kans meer te verblinden. Dat wil niet zeggen, dat de autobestuurder nu een helder zicht heeft. Dat laatste is alleen te bereiken met een zonnebril, die het horizon tale licht blokkeert en het infor matieve verticale licht doorlaat. Dit principe is al omstreeks 1930 in de VS ontdekt. Tegen over polariserend licht zet je een polariserende zonnebril. Zo'n zonnebril valt te vergelij ken met een gordijntje van ver ticale lamellen. De eerste exem plaren hadden daar ook wel iets van weg. Het wachten was op een zonneglas dat de eigen schap van lammelen in zich had. Die glazen kwamen er. Daar voor was een chemisch foefje nodig. Het was eigenlijk de uit vinding waarmee het concern Polaroid groot werd. De grond legger daarvan vond een 'plastic drager' uit. waarvan de molecu len in één richting gingen staan. Dat gebeurde door rekken, ver warmen en bewerking met een organisch stof, wonderlijke ge noeg de suikerkristallen uit de urine van een zieke hond. Het klinkt als een grapje, maar de uitvinder is er heel rijk mee geworden en zijn opvol gers verdienen er nog steeds goed aan. Op die manier kon hij moleculen keurig kop-staart rangschikken. Daarmee was een polariserend glas gecreëerd, waarmee je licht kon opwekken en spiegelingen wegnemen (fo tografie), bovendien was het een niet onbelangrijk hulpmid del in het vizier van jachtvlie- gers, en ten slotte was er nog de zonnebril. Er moest nog een probleem pje worden opgelost. Een plat stuk plastic voor de ogen verte kent. Dus moet een producent zorgen voor een bolling, die on geveer gelijk is aan die van het gemiddelde oog. Ondanks de opkomst van de zelfkleurende brillen heeft de polariserende zonnebril het aandeel van de markt niet verloren. Er zijn zelfs mensen die een polariserend klepje voor hun zelfkleurende bril zetten. LEIDEN BEN APELDOORN Er zijn al heel wat sondes de ruimte in geschoten om plane ten en hun manen van nabij te onderzoeken en in kaart te brengen. Want zelfs de aller grootste telescopen laten van de dichtstbijstaande planeten nau welijks meer zien dan een on duidelijk bolletje, waarop slechts enkele details te zien zijn. Echt duidelijke buitenaardse beelden werden verkregen door met camera's uitgeruste sondes in een uitgekiende baan vlak langs de planeten te laten trek ken en van dichtbij te fotografe ren en metingen te doen. Naar mate de robot-, computer- en beeldtechnologie een steeds grotere vlucht nam, steeg de kennis van ons zonnestelsel. Op één na hebben we alle grote planeten bekeken en van op afstand 'betast', de merk waardige ringenstelsels van de gasreuzen Jupiter. Satumus, Uranus en Neptunus zijn in kaart gebracht, alsmede een aantal van hun talrijke manen; we waren stomverbaasd van de reuzenvulkancn en canvpns op Mars. van de pokdaligheid de i Mere i de moordende op Venus er omstandigheden i de eigenaardi- vulkanisme op tie lupitermaan lo en op Neptu nus' metgezel Triton. Eén pla neet heeft zich tot nu toe 'schuilgehouden': de in 1930 ontdekte planeet Pluto. Ameri kaanse wetenschappers hebben NASA nu voorgesteld om een klein, snel verkenningssatelliet naar Pluto te sturen. Pluto die een langgerekte baan beschrijft in 248 jaar is voor ruimtesondes, die van pla neet tot planeet reizen en bij elk bezoek een fikse zwaartekracht- zwieper meekrijgen, moeilijk bereikbaar. Gezien de onderlin ge stand van alle planeten was een 'Grand Tour' van een enke le ruimterobot langs Jupiter, Sa tumus, Uranus, via Neptunus naar Pluto mogelijk geweest als de robot begin jaren '70 was ge lanceerd. Deze expeditie zou ongeveer 12 jaar hebben ge duurd. Nu wil men Pluto binnen 7 jaar bereiken. Het onder zoeksteam van het Jet Propul sion Laboratory heeft NASA ge adviseerd twee kleine, elk 110 kilogram zware sondes met een tussenpoze van ruim drie dagen rechtstreeks naar Pluto te schie ten. Elke lancering kost het lieve sommetje van 750 miljoen gul den, waarmee'hct kostenplaat je. inclusief de ruim 700 miljoen gulden voor beide Pluto-son- des, toch al boven de 2 miljard gulden uitkomt. Exclusief de kosten van de grondteams. Waarom twee sondes vlak na elkaar? Omdat Pluto in 6.4 da gen om zijn as draait. In 1977 werd ontdekt dat ook Pluto een Op deze twee in 1930 gemaakte foto's is een 'sterretje' zichtbaar dat zich verplaatste. De verste planeet Pluto was daarmee ontdekt foto ap 'maan' heeft (Charon genaamd, weinig kleiner dan Pluto zelf) en beide draaien in hetzelfde aan tal dagen om elkaar heen, waar bij ze steeds hetzelfde opper- vlaktedeel naar elkaar gericht houden. Door twee sondes in de helft van de rotatie-/revolutietijd na elkaar langs Pluto-Charon te sturen wordt het hele oppervlak van beide in kaart gebracht. Men verwacht details van een kilometer groot te kunnen zien. Daarnaast wordt de oppervlak te-samenstelling en de onge woon dichte dampkring geme ten met infrarood en ultraviolet gevoelige spectrometers. Veel kans maakt de dure lancering niet bij de door bezuinigingen gekwelde NASA, maar als het gebeurt, is dat kort voor de eeuwwitteling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24