'Rol vakbond moet kleiner' Stand van Zaken Napoleon specialist in bieren Medi Partners gat in de markt ZAKELUK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, AJphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw herichten voor deze rubriek naar het leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Milieu REGIO/ROTTERDAM - Het Bu reau Milieu en Ruimtelijke Or dening van de werkgeversorga nisaties VNO en NCW organi seert morgenavond een regio nale voorlichtingsavond over milieuproblemen. Speciale aan dacht wordt besteed aan de ge volgen van de inwerkingtreding van de wet algemene bepalin gen milieuhygiëne (wabm). Als gastspreker is uitgenodigd de Zuidnollandse milieugedepu - teerde J. van der Vlist. De bij eenkomst vindt plaats in het Airport Hotel, Vliegveldweg 59- 61 in Rotterdam. Aanvang 13.30 Verhuizing CLT HILLECiOM - De CLT Video Croup is uit Hillegom naar Haarlem verhuisd De voort gaande groei van CLT maakt deze verhuizing noodzakelijk. Het bedrijf verkoopt en ver huurt professionele audio-video apparatuur en verkoopt en du pliceert videobanden. Tevens biedt de CLT Video Group faci liteiten aan de producenten van onder meer bedrijfsfilms en voorlichtingsfilms. Jubileum Kamer LfltDEN I K.m. r MO Koophandel en fabrieken voor Rijnland bestaat 175 jaar. ter ge legenheid daarvan verschijnt een gedenkboek dat oud-voor zitter Van Koningsveld schreef in samenwerking met de I^idse historicus Jacobs. Het boek geti teld 'Een Kamer aan de Rijn' wordt volgende week tijdens een feestelijke bijeenkomst in Sli-<l<-Iif Museum I It I .iC nh.il gepresenteerd aan de Zuidhol landse gedeputeerde I. Günther. LEIDEN LQMAN We kennen een bier zoals bier bedoeld is, een dag dat je geen bier meer drinkt, en een bier waar Limburg trots op is. Grote Nederlandse biermerken ma ken prachtige reclameslogans, maar ook de kleinere brouwerij en vechten om de gunst van de bierliefhebber. De verwende bierdrinker wendt zich de laatste jaren steeds meer af van het traditionele pilsje om te ex- met speciaalbie- En speciale bieren, daar ho ren speciale cafés bij. Leiden kent er een stuk of vier waar je sinds jaar en dag letterlijk ver zuipt in het bieraanbod. Witten, triples, bokken, bruinen, krie ken en trappisten. In plaats van 'doe mij een tappie' hoor je steeds vaker 'wat staat er van daag op het biermenu?'. Een van die kroegjes is Napoleon op de Leidse Stcenstraat: een bruin pijpelaatje, dat de sfeer van een Belgisch dorpscafé uitademt, hoewel het ligt ingeklemd tus sen shoarmazaken en snack bars. Ook de grote brouwerijen be geven zich steeds meer op de markt van de speciale bieren, maar daar wil Napoleon's eige naar Roland de löer niets mee te maken hebben. Hoe kleiner de brouwerij, hoe aparter het bier dat hij zijn klanten voor kan zetten: ,,'t Is jammer, maar als zo'n bier het goed doet, ko pen de grote brouwerijen het op en verplichten ze 'hun' cafés om dat te verkopen. Toen wit bier populair werd, kwam Hei- neken met Wieckse Witte op de markt. Dat betekent vrij ver taald 'wit aftreksel' en dat zegt genoeg", aldus De Kier. Hij blijft dus zoeken naar bie ren van obscure brouwers, die Roland de Kier te vinden zijn op het platteland tussen de Moerdijk en noord- Frankrijk. Van de soorten die hij daar opspoort, verkoopt Napo leon er enkele tientallen. Zo neemt hij sinds twee jaar bier af van brouwerij Maasland uit het Noordbrabantse Oss. F.n samen met dit drankfabriekje kwam De Kier op het idee om een biersoort te vervaardigen die de naam van zijn café draagt. Na poleon Triple Bar heet het: „Zacht, lichtzoet, fijn bitter en zwaar", omschrijft hij de smaak voor de kenners. Napoleon Triple Bar (7,5 is na Goeie Mie en Lakenbier het derde biertje dat speciaal voor „Ik vind het aardig dat u een stukje over mij schrijft, in.I.ii vooi iir promotie van hol ambot ht hoeft hei niet Dat is namelijk zo goed als dood. En voor de reclame hoeft het ook niet, want ik kom om in het werk! Ik restaureer vooral veel meubels voor het Koninklijk I luis. In het Paleis Noordeinde en in het Huis ten Rosch, daar vind ik mijn belangrijkste werk. Op de foto ben ik bezig met het matten van een zogeheten Raffles stoel. Aan het begin van de negentiende eeuw was hij Gouverneur-Cieneraal in het voormalige Nederlands Indic en hij heeft zijn naam gegeven aan een heel eigen stijl. Deze stoel dateert niet van Raffles' eigen tijd, maar hij komt wel uit de negentiende eeuw. Voor het matten gebruik ik de schors van rotan, dat van te voren op breedte is geschaafd. Wat je overhoudt, heet pltriet. Voor het matten heb ik geen gereedschap nodig; ik priegel het er gewoon tussen mol mijn vingers Alsoomitt sn.iks naai is. g.«.u lui uk* waai ao*nvUftta aeodg jan mee Bij normaal gebruik dan, natuurlijk. Ik repareer ook wel eens een stoel voor de l.cidse burgemeester Goekoop Dat is nogal een stevige man en je kunt niet zeggen dat hij voorzichtig op zo'n stoel gaat zitten. Ik zie hem dus nog wel eens terug. Een meubelrestaurateur moet alles kunnen: stofïeerwerk, matten, beeldhouwwerk, draaiwerk. Ik werk nu t hout. schildpad, tin. paarlemoer, koper. De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Leiderdorper jan Bodijn (42), meubelrestaurateur in zijn eigen bedrijf aan de Kerklaan. „Als je iets wilt restaureren, kijk dan eerst in het atelier van de man die dat doet." zilver, goud. noem maar op. Ik gebruik altijd originele materialen. De zitting van een stoel vul ik bijvoorbeeld met krijn, dat is gedroogd alpengras Of met paardehaar. Een goede binnenvering is het behoud van je stoel. Soms sta je wel voor problemen, want veel deskundigheid is met de jaren verloren gegaan. Zo repareerde ik een tijd geleden een Biedermeier boekenkast. In de deuren van die kasten zit een koperen gaaswerk en dat was helemaal versleten. Ik heb er net zo lang op zitten vlassen tot ik dat gaas zelf kon vlechten. Ik ben in Nederland nu de enige die dat kan. Ik houd mezelf altijd voor dat het móet kunnen: vroeger konden ze het namelijk ook! Ik heb het vak geleerd van mijn vader en van mijn grootvader. Zij hadden een atelier in de Jan vossen steeg in Leiden; als jongen draaide ik daar al stoelpoten. Ik ben ook nog naar de Kunstacademie in Brussel geweest, maar daar heb ik niet veel geleerd. We gingen naar musea om vijftiende- en zestiende-eeuwse meubelen te bekijken. Bij mijn grootvader stonden die gewoon in de zaak! Ik hen nog wel eens zo'n meubel meegenomen en met mijn klasgenoten uit elkaar gehaald. Dan kon je tenminste zien hoe het in elkaar stak. Er is veel beunhazerij in dit vak. Persoonlijk erger ik me aan 'restaurateurs' die de beurzen aflopen, niets kunnen en alles uitbesteden. Ik zeg altijd: als je iets wilt laten restaureren, kijk dan eerst eens in het atelier van de man die dat doet.' TEKST WILFRED SIMONS Promovendus wil meer macht ondernemingsraden FOTO HIELCO KUIPERS Leiden of een Leids café is ge maakt: „Ik zal niet liegen," be kent De (Oer. „Het is een be staand bier dat een beetje is aangepast om het voor mij toch uniek te maken. Maar het is ze ker niet zo dat ik een paar kratjes heb gekocht zonder wik kels op de (lessen; en die er zelf heb opgeplakt." De vakbonden in Nederland moeten een stukje van hun macht afstaan aan ondernemingsraden, want deze zijn beter in staat de belangen van werknemers te behartigen. Ondernemingsraden stellen nu nog weinig voor, maar dat kan veranderen als toekomstige hogere functionaris sen verplicht worden twee jaar lid te zijn. Dat stelt Voor schotenaar K. Mulder in zijn proefschrift 'werkne- mersmedezeggenschap bij particuliere ondernemingen in Nederland.' Deze maand promoveerde hij aan de Rot terdamse Erasmus universiteit. blijven meeblazen, want hier ontbreken ondernemingsraden. De vakbeweging zou twee soor ten leden moeten hebben: on dernemingsraden als collectief lid en in een bedrijf zonder zo'n raad zouden individuen lid kunnen worden. In meer dan de helft van de bedrijven (53 pro cent) ontbreekt een OR. Als een bedrijf minder dan 35 werkne mers heeft is een onderne mingsraad niet wettelijk ver plicht. Machtsmiddelen De FNV loopt niet warm voor Mulders' voorstellen. 'Die man leeft naast de waarheid. Waan zin is het', reageerde een or- deskundige van de industrie bond in het FNV-magazine vo rige week. Volgens de bond is het een illusie te denken dat on dernemingsraden zonder machtsmiddelen de onderhan delingen over arbeidsvoorwaar den van de bonden kunnen VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS Het instituut OR bestaat ruim veertig jaar en leidde een groot deel van die tijd een slapend bestaan. Hoewel de belangstel ling om 'mee te denken en te praten' langzaam toeneemt, overheerst bij veel mensen nog het beeld van een machteloos kletscollege dat bloemetjes stuurt naar zieken en jubilaris- De belangstelling voor een plaats in een ondernemings raad is nog steeds klein. „Het is een vicieuze cirkel," zegt Mul der. „Goeie mensen willen niet in de OR, omdat die niks voor stelt. En vaak stelt een OR niks voor omdat niemand er in wil." Om dat patroon te doorbreken stelt hij voor een soort 'onder nemingsraad-dienstplicht' in te voeren. „Stel voor alle hogere functies in een bedrijf als eis dat kandidaten twee jaar in een OR hebben gezeten. Is dat niet het geval, dan mag de raad zo'n be noeming blokkeren. Zo krijg je jonge, ambitieuze mensen. En dan kan de raad taken overne men. die nu de vakbond uit voert." Eigenlijk streven de bonden naar hun eigen overbodigheid, zegt Mulder. „Ze willen alle maal medezeggenschap. Stel dat die bereikt wordt, dan ko men vakbonden en directie aan dezelfde kant van de tafel te zit ten. Als overlegorgaan van het personeel vinden ze dan de on dernemingsraad (OR) tegenover zich." Bij onderhandelingen over lo nen, grote fusies en reorganisa ties neemt de vakbond thans het voortouw, maar Mulder denkt dat in veel gevallen de ondernemingsraad een betere gesprekspartner is. „Neem bij voorbeeld Philips, waar de bon den een paar jaar geleden 4,3 procent loonsverhoging uit het vuur sleepten. Kort daarna be gon een grote reorganisatie waarbij veel mensen hun baan verloren. De bonden moesten die vier procent wel vragen, want dat deden ze bij andere bedrijven ook. Ik denk dat een ondernemingsraad dat realisti scher had aangepakt." Mulder ziet wel een rol voor de bonden weggelegd als advi seur van de ondernemingsraad. Ook op regionaal en nationaal niveau kunnen zij hun partijtje Zijn grote dememingsraden baseert Mul der op de groeiende tendens werknemers nauwer bij het wel en wee van hun onderneming te betrekken. „Naarmate salaris en sociale voorzieningen beter zijn geregeld worden immate riële zaken belangrijker. Werk nemers voelen zich beter ais ze meer verantwoordelijkheid voor het wel en wee van de onderne ming dragen." De vakbond is volgens Mulder minder geschikt om deze ontwikkeling te bege leiden. „Zij gaat immers altijd uit van de tegenstelling bedrijf versu s werkn e m e r s Het FNV-magazine verweet Mulder systematisch de kracht van de vakbeweging te ontken nen, want de FNV heeft 'op dit moment zelfs meer leden dan ooit', beweert het bondsblad. „Ik vind dat de bonden terrein moeten prijsgeven en dat horen ze natuurlijk niet graag", rea geert de promovendus. „En dat de bonden zoveel leden hebben geloof ik best, maar die groei zit niet in het particuliere bedrijfs leven. Daar is slechts 20 procent van alle werknemers aangeslo ten bij een vakbond." K. Mulder 'Werknemersmede- zeggenschap bij particuliere ondernemingen in Nederland - Functie van vakbeweging en ondernemingsraden'. Uitgave: Samson bedrijfsinformatie, Alphen aan den Rijn 1992. Prijs 45 gulden. FOTO HtfLCO KUIPERS LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De kosten van de gezondheids zorg dreigen de pan uit te rij zen. Niet alleen particulieren, maar ook bedrijven en verzeke ringsmaatschappijen worden met steeds hogere kosten ge confronteerd. Een goede medi sche keuring en begeleiding van personeel kunnen veel uitgaven voorkomen. De initiatiefnemers van Medi Partners zagen het gat in de markt. Tussen andere 'hoogwaardige dienstverleners' opende het bedrijf op 2 novem ber zijn deuren aan het Leidse Schuttersveld. Medi Partners wil keuringen gaan verrichten voor verzeke ringen en voor bedrijven. Lei den is op dit gebied nog een witte vlek. zo wees marktonder zoek uit dat de initiatiefnemers F. Tak en P. Tak lieten verrich ten. De broers vormen samen de directie van het bedrijf, dat het afgelopen jaar ook in Am sterdam en Utrecht vestigingen opende. In de eerste fase na de ope ning richt het bedrijf zich vooral op keuringen voor verzekerin gen. P. Tak: „Voor hypotheken boven de twee ton wordt al een eenvoudig bloedonderzoek ge vraagd. waaronder een aidskeu- ring. Voor leningen van zes ton en hoger wordt onder meer een hart/longfoto en een onderzoek dooreen internist gevraagd." Medi Partners verwacht snel een groot deel van deze verze- keringsmarkt te kunnen verove ren. F. Tak: „Verzekeraars uit deze regio gaan nu voor een klein deel naar plaatselijke huis artsen en voor de rest sturen ze hun patiënten naar andere plaatsen." Hoe groot de keu- ringsmarkt is en wat hij daar verwacht om te gaan zetten wil Tak niet zeggen. „Bedrijfsge heim." grijnst hij. „Wel wil hij snel landelijk dekkend' zijn. Het werk wordt gedaan door een vast team van drie perso nen. Daarnaast worden free lancers ingehuurd waar nodig. Zo zijn een psycholoog en een socioloog ingeschakeld bij de voorbereiding van het bedrijf ('om mee te denken') en kan bij een plotseling grote vraag naar keuringen uit een reservoir free lancers worden geput. „Wij ga randeren bedrijven dat een keu ringsrapport zonodig binnen 48 uur beschikbaar is," zegt F. Tak. Een belangrijke groeimarkt wordt aanstellingskeuringen voor bedrijven. Dit werk wordt nu gedaan door Bedrijfsgezond heids Diensten (BGD) huisart- Het voorkomen van ziekte verzuim krijgt steeds meer na druk. Niet alleen het kabinet wil werkgevers meer voor ziekte kosten laten opdraaien, zelfs de Europese commissie vaardigt al rn htfonwi uit om het verzuim omlaag te brengen. Onder in vloed hiervan ontwikkelt de aanstellingskeuring zich tot een nieuw specialisme. Dat suggereert Medi Partners althans mqt haar wervende tek sten die het bedrijfsleven voor haar diensten warm moet ma ken. Het bedrijf doet niet alleen aanstellingskeuringen, maar ook een periodiek gezondheids- kundig onderzoek. „Noem het een soort onderhoudscontract," zegt P. Tak. „Voorkomen van ziekteverzuim begint met te voorkomen dat een werkgever verkeerde mensen in huis haalt. Daar houdt de zorg nu vaak op. Wij willen een blijvende relatie opbouwen met bedrijven." Het idee-voor Medi Partners werd geboren onder een etentje. Beide broers verbaas den zich erover dat maar weinig artsen in de gaten hebben dat preventieve geneeskunde een groeimarkt is. „Keuringen zijn ook niet echt de leukste dingen om te toen als arts," besluit P. Tak. „Ik heb gesproken met huisartsen die blij waren dat ze er vanaf waren. Het wordt ook pas interessant als je er meer van kunt maken." Zelf zal hij dat interessante werk overigens niet gaan doen, dat laat zijn werk als weten schappelijk onderzoeker in het AZL niet toe. F. Tak heeft over dag zijn handen vol aan een tandartspraktijk, zodat beide broers zich als directeuren en fi nanciers beperken tot 'dirigeren en stimuleren' van het bedrijf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20