'Gedwongen pauze gemier in de marge' Helft leerlingen niet ingeënt ndvz Het Gesprek van de Dag 'Mogelijkheden voor kijkje bij bedrijf beperkt' BON VOOR LAGERE ZIEKTEKOSTENPREMIE! 5 Video bereidt ouders voor op opname van hun kind Horeca Leiden: gemiddeld drie zwartwerkers in dienst Romantiek van roest en roet WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 SRIERDU* rOKT) ME 'NDCST VAN DER KJ MO«GAWfSSIl>NG*(R<lANWfriR "«GS Hirsch Ballin zint op maatregelen legen snelheidsduivels Leerlingen Vlietland maken eigen krant Tevreden kijken Evelien Rijs- dijk. Jacqueline van Giezen, Martijn de Jong en Marieke van Giezen naar hun zelf geprodu ceerde kranten. De vier leerlin gen van het Vlietland College weten het nu een beetje hoe je een krant moei maken en wat er allemaal hij komt kijken. Zij zijn vorig blijven zitten en gin gen zodoende niet met hun nagenoten nee neei hei bui tenland. Daarom werd voor de havo 4-leeriingen iets anders venronnen: Ra maar eens zelf een krant maken. Die opdracht begon in de week voor de herfstvakantie met een excursie naar de druk- hal in Haarlem waar het Leidsch Dagblad tegenwoordig wordt gedrukt. Vervolgens na men de scholieren nog een kijk je op de redactie van net Haar lems Dagblad. De dag na de ex cursie werd de kennis in prak tijk gebracht met behulp van materiaal dat door deze krant beschikbaar was gesteld. Maar ook gingen sommigen zelf op pad en werd er een reportage geschreven over de tempobeurs v oor studenten. Volgens de leerlingen zijn er te weinig mogelijkheden voor scholen om eens bij bedrijven een kijkje te nemen. „Ie krijgt alleen maar theorie, hoe het in de praktijk is. moet je maar af- wachten". zegt Martijn de Jong Hij is ovengens de enige van het viertal die al weet wat hij na de havo gaat doen: de kunstacade mie ..Ik heb Brij hij dit profeet vooral beziggehouden met de opmaak van de krant. De vorm geving interesseert mij erg", al dus De long Scholen die interesse hebben in het reilen en zeilen bij een krant kunnen contact opnemen met de afdeling Promotie van dam krant. 071 - 161336. MBNDCRT VAN DER KAAU Met bonnen voor te hard rijden vegen zij hun achterste af. Hon derdvijftig gulden boete daar la chen ze om. Wij hebben het over de snelheidsmaniakken die de overvolle Nederlandse we gen onveilig blijven maken. Juist de typische hardrijder - in derdaad, de BMW-rijder die agressief lichtsignalen geeft wanneer u te langzaam naar zijn zin inhaalt - deponeert de bon bij de baas of trekt het af van de belasting. Daarom wil minister Hirsch Ballin (Justitie) een andere straf: een gedwon gen pauze van een half tot heel uur om de auto en papieren uit gebreid te controleren. Lekker zuigen dus. Vooral zakenlui denkt de minister op die te treffen. Wij vroegen vijf auto mobilisten. die overigens alle maal grif toegaven de snel- heidswet te overtreden, naar hun mening. M.C. Meltzer uit Leiden „Volgens mij is dat een hele goede oplossing. Kijk. boetes zijn altijd te laat en als je er niets van merkt, leer je er niets van. Sommigen rijden in een hele dure auto, dan maakt een boete helemaal niet uit. De vol gende keer rijden zij weer net zo hard. Maar een oponthoud vin den veel mensen heel storend. Althans, dat lijkt mij een ver schrikkelijke ervaring. Dus vol gens mij is het een goede me thode. Ellen van Es uit Leiden: „Voorstel is betuttelend", foto Ik ben zelf eigenlijk ook een notoire hardrijder. Op de snel weg houd ik me nog enigszins aan de regels, maar op de Ples- manlaan in Leiden rijd ik zo 80, terwijl je daar maar 50 mag. Ja, bij stoplichten neem ik wat snelheid terug. Maar het punt is dat ik nog nooit van mijn leven gepakt ben. Dat is zeer onte recht. maar ik kan er ook niets aan doen." Ellen van Es uit Leiden „Ik rij wel te hard, maar ook weer niet extreem hard. Na tuurlijk erger ik mij aan lichtsig nalen van snelheidsduivels, maar ik laat mij er ook niet door opjutten. Ik geloof ook niet dat het in Nederland zo erg is op de snelwegen. Daarom vind ik het voorstel van Hirsch Ballin M beetje betuttelend. Ik zie liever dat wij het sys teem van Duitsland overnen waar bijna overal een snelheid wordt geadviseerd. Dat is veel beter dat een limiet waar r mand zich aan houdt. Volgens mij rijdt iedereen consequent te hard en dan vind ik het wille keurig wanneer je maar een paar mensen daarvoor bestraft. Bij mij heeft een stoppauze van een uur geen enkel effect. Het lijkt mij niet leuk, maar ik lig er ook niet wakker van. Dat geldt voor veel meer mensen en ik vraag mij af of mensen hier door rustiger gaan rijden. Wil je echt ingrijpen, dan moet je veel verder gaan. Ik denk aan het tij delijk innemen van het rijbe wijs. Het soort jongens waa het over hebt, hebben de a hard nodig en met zoiets tref je ze het hardst." Jan Selier uit Noordwijk „Ik ben het helemaal met de minister eens. Wanneer je een uur ophoudt dan kost dat geld. In combinatie met et boete, dat zet echt wel zoden aan de dijk. Alleen een boete i een lachertje. Maar als zij eei uur langs de weg staan, leveren zij geen produktie en dat pikt die baas echt niet. Dat krijgen zij gegarandeerd op hun boter ham. Natuurlijk rijd ik te hard. wie niet. Maar het is niet zo dat ik deze auto afjakker, want hij is van de zaak. Wanneer ik klach ten over mijn rijgedrag krijg, kan ik hem zo weer inleveren en daar heb ik geen zin in. Ik hoop dat deze maatregel wordt inge voerd, want er wordt veel te hard gereden. Ik ben het eens met de slogan: hardrijden kost teveel." Volvo-rijder wil niet met naam In krant vanwege zake lijke contacten met de Leidse politie „Ik denk dat dit helpt, abso luut. Op dit ogenblik heeft de politie wel de wettelijke moge lijkheden om auto's in beslag te nemen wanneer met extreme snelheden wordt gereden, maar daar wordt om praktische rede nen zeer zelden gebruik van ge maakt. Het geeft namelijk een enorme administratieve romp slomp. Maar de tactiek van ophou den lijkt mij doeltreffend. Tijd is immers geld en hardrijders heb ben juist een tekort aan tijd. Perfect middel dus. Maar ik vind de snelheidsli mieten eigenlijk een beetje on zin. Volgens mij is het harde rij den in Nederland geen belang rijk probleem of iets waarvan wij nu wakker moeten liggen. Ik heb er wel moeite mee om mij aan de limieten te houden, dus rijd ik structureel zo'n 20 kilo meter per uur te hard. Ik kom veel in het buitenland. Wanneer ik vanuit Duitsland hier weer 100 moet rijden, is het net alsof ik stilsta G. Hoek uit Amsterdam „Ja, ik rijd altijd te hard. la. deze maatregel helpt zeker. Waarom? Omdat voor veel mensen tijd belangrijker is dan geld. Waarom ik altijd te hard rijd? Ik heb zo weinig tijd. Ik ben dus niet blij met deze maatregel. Ik vind hel ook ge mier in de marge. Hardrijden is toch geen probleem om je zor gen over te maken." MEINDERT VAN PER KAAU Leerlingen van het Vlietiand-college bulgen zich over de krant foto wim dijkman M.C. Meltzer uit Leiden: „Goede oplossing". foto wim dijkman Jan Selier uit Noordwijk: „Alleen een boete is een lachertje." foto wim dijkman Notulen 1978 maatstaf voor poliostandpunt De Akker Zo op het eerste gezicht is het schoolleven op 'De Akker' normaal. Meisjes in rok, jongens in lange broek. Ze gillen naar elkaar, rennen over het plein, spelen tikkertje of rol len over de grond. Alles onder controle. Althans, zo lijkt het. Maar schijn bedriegt. Stuk voor stuk weten ze wat er speelt. Dat blijkt wel uit de opmerking van een leerling. De jongen: „Als je langs die meisjes loopt, denk je toch oei, hun broer heeft polio." Schoolstraat in Lisse. Nu be zoekt hij 'De Hoeksteen' in Nieuw-Vennep, een school voor voortgezet onderwijs op refor- matische grondslag. ELLY HEKMAN EN JAN WESTERLAKEN Met die broer wordt de veer tienjarige jongen uil Hillegom bedoeld die vorige week vrijdag met polio in het Spaarnezieken- huis in Haarlem is opgenomen. Eens was hij ook leerling van de christelijke basisschool aan de Tuinbouwschool vindt ouders verantwoordelijk voor polioprik RUNSBURG JAN WESTERLAKEN De Christelijke Tuin bouwschool in Rijnsburg, waar een broer studeert van de 14-jarige jongen uit Hille gom die vorige week met po lio in het ziekenhuis is opge nomen, vindt de ouders ver antwoordelijk voor de vraag of zij hun kinderen moeten laten inenten. En niet de school, benadrukt directeur Dijkhuizen. Hij is dan ook niet van plan niet-gevacci- neerde leerlingen aan te zet ten om zich tegen de infec tieziekte te laten prikken. Volgens hem zit er op de school slechts een handjevol leerlingen, dat niet tegen kin derverlamming, zoals polio ook wel wordt genoemd, is ingeënt. „Ik schat dat het misschien om tien scholieren gaat", zegt Dijkhuizen. „De kans dat hier iets gebeurt is minimaal. Hoewel ik best be sef dat elk kansje dat bestaat om ziek te worden, er één te veel is. Maar de school ön- derneemt geen actie in de richting van de ouders." 'De Akker' heeft zo'n driehon derd leerlingen van wie, volgens de GGD Duin- en Bollenstreek, zeker de helft om godsdienstige redenen niet is ingeënt. De ge zondheidsdienst maakt zich daar zorgen over. De schoollei ding ook? Directeur Romeijn distantieert zich al bij voorbaat van de pers. Hij voelt niets voor sensatie, zegt hij, en wenst daarom niet op die kwestie in te gaan. Onder geen beding wil hij kwijt of zich de afgelopen dagen meer leerlingen 'ziek' hebben gemeld dan waarvan normaal sprake is. Notulen De GGD heeft de school wel ge vraagd om ouders met kinderen die niet zijn ingeënt te activeren dit alsnog te laten doen. De school greep naar de notulen van 1978 om te kijken wat toen het beleid was ten aanzien van de polio-epidemie die dat jaar heerste. Daarin stond dat de ouders te allen tijde verant woordelijk waren voor hun kin deren. Dus mochten ze zelf uit maken of ze een inenting wel of niet wenselijk achtten. Die lijn volgt 'De Akker' ook nu weer. De school heeft wel de namen en adressen van de kinderen aan de GGD gegeven, zodat de gezondheidsdienst hen per soonlijkkon benaderen. Op 'De Akker' wordt er overi gens wel over polio gepraat. Als er vragen zijn, gaan de leer krachten daarop in. vertellen de kinderen. Met nadruk wordt verteld dat ze na een bezoek aan het toilet vooral hun han den moeten wassen. Het is dui delijk: ze weten wat polio is. „Je De Akker in Lisse: niet inenten, maar je handen wassen tegen polio. kunt er lam van wordenzegt een jongen. Hij is juist die avond ervoor ingeënt. Kinderen, die zijn geprikt, komen daar eerlijk voor uit. Trouwens, ook die niet zijn ingeënt. Ze weten dat het geloof een rol speelt, maar het fijne kunnen ze daar over niet vertellen. Twee meis jes zijn heel duidelijk: ze zijn niet gevaccineerd en laten zich niet inenten al zou dat mogen. Als een juf in de gaten krijgt dat de kinderen met iemand van de krant praten, is ze er als de kippen bij om te vertellen dat een polioprik de verant woordelijkheid is voor de ou ders en dat je de kinderen daar over met rust moet laten. Even DVZ Verzekeringen is specialist in ziektekostenverzekeringen Er is al een DVZ ziektekosten verzekering voor f25,85 per maand (excl wettcli/ke heffingen) Vraag met onderstaande bon het uitgebreide infopakket aan. En DVZ verhoogt de premies dit jaar in elk geval met!! naam.. adres:-o postcode/wpl.: telefoon lacftifd manIff vrouw leeftijd kinderen 1.2.14 Zend deze bon in een enveloppe aan DVZ Antwoordnummer 14029. 2220 VB Katwi/k Een postzegel is niet nodig LEIPEN» De Stichting Ouder, Kind en Ziekenhuis heeft samen met de Junior learner Leiden een video gemaakt voor ouders met een kind dat moet worden opgeno men in het ziekenhuis. De stichting wil met de video ou ders voorbereiden op de opna me van hun kind door ze be wust te maken van de rol die zij hierin kunnen vervullen. Met de actuele video 'Een hele ingreep' hoopt de stichting in te spelen op een ziekenhuisbeleid dat steeds kindvriendelijker wordt. De video is in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp ge maakt met twee jonge kinderen die 'in het echt' voor een opna- me m lm Éfenhuk hm Ouders kunnen de vfdeo, die door heel Nederland wordt aan geboden. huren bij het zieken huis of de plaatselijke biblio theek Om de voorlichtingsfilm 'Een hele ingreep' te maken, is twee jaar geleden in Leiden de Stich ting Ouder, Kind en Ziekenhuis opgericht. De niet-commerciële video is gefinanc ierd door spon sors en kost t guldt n Het i r ste exemplaar is gisteren aan staatssecretaris Simons van Welzijn Volksgezondheid cn ultuurnv. rh.ui.lipl hoeveel de belastingdienst als gevolg van dit zwart werk aan inkomsten is misgelopen Dat bedrag moet nog worden uitge rekend. foto dk.k hogfwoning later doet de directeur nog een duit in het zakje. Hij omschrijft het gedrag van de verslaggevers als 'onsportief. Volgens hem geven kinderen ongenuanceer de antwoorden, die je niet in de krant kunt zetten. En weg beent hij. Drie minuten over half twee klinkt de bel. Het leventje op 'De Akker' neemt zijn loop. X WESTERLAKEN Cafés en restaurants in Leiden hebben gemiddeld twee tot dne zwartwerkers in dienst Dat heeft de 'Operatic Dienblad' - een actie van de belasting dienst. waarbij de horecabedrij ven worden gecontroleerd op zwart werk - aangetoond. Uit het onderzoek blijkt, dat er in de Leidse horeca vooral veel studenten zwart werken, vertel de een woordvoerster van het ministerie van financiën van morgen. Een en ander hoeft volgens haar niet te betekenen, dat de uitkomst van Leiden op heel Nederland van toepassing is. Zij kon overigens met zeggen Volgrns het ministerie is de actie geslaagd De opzet ervan was zwart werk om te buigen in mamwMvnrii Ba dm De horeca in leiden heeft de af gelopen periode meer 'witte ha nen grkregen, heeft het minis terie van financiën geconsta teerd. In elk geval meer dan waarvan vóór de 'Operatic Dienblad' sprake was De woordvoerster sloot niet uit dat dit mede een gevolg is van de De Britse industrieel archeo loog B. Trinder houdt mor gen in Leiden een lezing over zijn vakgebied. Industrieel archeologen houden zich be- ifg met <ir p ïdadaak fabrieken, werkplaatsen en andere industriële activiteit. Tnnder werkt op het Britse tambridp taaitaai ma la temationaal vermaard ccn- m «mi aeaaamdadka schiedenis. De lezing van Trinder is de eerste in een serie van drie, georganiseerd door het Stu dium («enerale van de uni versiteit en de Stichting In dustrieel Erfgoed leiden on .1. i dr M I VOHMOtfl i i n roet' Op 12 no vember spreekt F Nijhof. werkzaam bij de Rijksdienst voor de monumcntrnz.org, over de drrigrnde sloop van «Ml monumenten van be drijf en techniek. De historicus Ch. leurgens sluif de rij de 19 november met een verhandeling over industriële geschiedenis en milieuvervuiling. Een paar )aar geleden sprurdr hij voor de gemeente leiden in een vrr verleden vervuilde plaat VTI on aan tie hand van hiv hrunnrn I >r Ir zin grn beginnen om 20 JO uur in hei Academiegebouw aan hei Raprnburg cn rijn gratis toegankelijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19