'Andere Leidse kerken in aanmerking voor sluiting' Kerk Samenleving WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 UIT DE KERKBLADEN Opsporing verzocht De vergeetachtigheid van de apostel Paulus wordt in De Kruisvaan, het kontaktblad van de Gereformeerde Kerk Lisse, als kapstok gebruikt bij een verzoek om een verdwe nen mantel terug te bezor gen bij de rechtmatige eige naar, .Paulus had er al last van: hij liet zijn jas hangen in Troas en schreef een briefje aan Timoteüs, waarin hij om zijn jas verzocht 12 Tim. 2, vers 13). Wie weet wordt dit berichtje jaren later ook nog eens gelezen: dhr. Overwijk, Waternoenstraat 5, loopt in een jas van een ander. Die ander heefi zijn jas aan en aangezien de maat toch niet helemaal dezelfde is, wil dhr. Overwijk graag zijn jas terug hebben. Wie zit er te ruim in het jasje?" Voor wie de brief aan Ti moteüs erop na wil slaan, de verwijzing in De Kruisvaan klopt niet helemaal. Het was 2 Tim. 4, vers 13, waar Paulus overigens niet alleen ziin jas kwijt blijkt zijn. „Als gij komt, breng dan de mantel mede, die ik te Troas bij Karpus liet liggen, en ook de boeken, vooral de perkamenten." Bidden (of niet) Het beroepen van een nieu we predikant is voor een kerkgemeente altijd een spannende aangelegenheid. Maar mag je in zo n periode bidden of de betreffende do minee het beroep aanneemt of niet? Scriba J.H. Bcrkheij van de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeen te Katwijk aan den Rijn is daar duidelijk in. „Het past niet te bidden of de beslis sing In ons voordeel zal uit vallen", schrijft hij in Her vormd Katwijk aan den Rijn. De vertwijfeling bij de lezer slaat echter toe als dominee Z. de Graaf twee |>agina's verderop schrijft: „We hopen en bidden van harte, dat God zijn (dc beroepen dominee A. van der Ploeg uit Goes red.) weg naar onze gemeen te leidt. De nood is groot en ik kan zelf ook heel goed een nieuwe collega naast mij ge bruiken." En de opvattingen van de scriba worden twee kolommen verderop hele maal onderuit gehaald door I. Piet, die bijstand In het pastoraat verleent, „Laten we Hidden en hopen dat de beer Van der Ploeg dit beroep Catechisatie Dat jongeren tegenwoordig niet meer staan te trappelen om de catechisatie tc volgen, wordt wel heel pijnlijk duide lijk uit een berichtje van do minee J. Mostert in De Leid se Lutheraan, het blad van de Evangelisch-Lutherse Ge meente. „Voor de catechisa tie kreeg ik één aanmelding. Dat is beduidend meer dan in vorige jaren, maar uiter aard niet genoeg om metter daad te beginnen. In Zoeterwoude kampt de hervormde gemeente met hetzelfde probleem. In 'Ons blad' schetst dominee LR. Wolthaus het volgende beeld: „De oudere catechisa- tiegroep kent slechts twee deelnemers. Soms is daarvan de helft verhinderd. Dus dat gaat niet goed..." P aft# Gelet op de kosten en de bezoekersaantallen komt niet de Marekerk maar veel eerder een aantal andere Leidse kerken in aanmerking voor sluiting. Tot die conclusie komt de kerkeraad van de Marewijk in een officiële reac tie op het rapport 'Samen kiezen en delen', waarin maat regelen worden voorgesteld om kerkelijk Leiden te be hoeden voor een bankroet. Vredeskerk tc maken hadden met een achteruitgang van 30 tot 50 procent. Voor heel Leiden ligt dit percentage op 24 pro cent. De Marewijk noemt het dan ook logisch om bij eventue le voorstellen om gebouwen af te stoten, in eerste instantie te kijken naar de kerken waar de teruggang het grootst is. Ook de financiële argumen ten ontbreken volgens de kerke raad om juist de Marekerk in de aanbieding te doen. Het kerkbe stuur komt met cijfers die moe ten aantonen dat de jaarlijkse lasten van het gebouw zelfs bui tengewoon laag zijn. Als er dan toch een keuze moet worden lier waarop de Marewijk wordt behandeld in het rapport van een gezamenlijke hervorm de en gereformeerde commis sie, noemt de kerkeraad 'zeer betreurenswaardig'. De Mare- wijkgemeente heeft zich al eer der openlijk fel verzet tegen de aanbeveling van de commissie om de Marekerk (en ook de Ou de Vestkerk) af te stoten. Met een hele reeks van argumenten wordt dit protest nu onder steund. Zo wordt erop gewezen dat het bezoek aan de Marekerk de afgelopen periode stabiel is ge bleven. terwijl de Maranatha- kerk, de Bevrijdingskerk en de gemaakt op grond van de finan ciën, dient te worden gekeken naar de Hooglandse kerk. „Ver geleken met de Marekerk is de Hooglandse kerk een grote slokop", aldus de kerkeraad in zijn reactie. „De handhaving van deze kerk kan zeer wel wor den aangevochten." Ook als wordt gekeken naar het gebruik. Naast de diensten in de zomertijd (het gebouw is 's winters niet te verwarmen) hebben in de Hooglandse kerk activiteiten als vespers, even songs en bijeenkomsten van de ecclesia plaats. De Marewijk wijst erop dat deze onderdelen in veel gevallen staan of vallen met de persoon van de predi kant die ze organiseert. „Men kan ze in elk geval niet rekenen tot die activiteiten die onder het ambtswerk van een kerkeraad vallen." De activiteiten kunnen volgens de reactie verder zo worden overgeplaatst naar de Pieterskerk. Kwijnend bestaan De reactie van de hervormde Marewijkgemeente bevat verder een groot aantal vragen aan de opstellers van het rapport 'Sa men kiezen en delen'. Zo wil de kerkeraad weten waarom de in houd en de betekenis van het geloof nergens tot uitdrukking is gebracht. „Het kwijnend be staan van de kerken is niet het gevolg van organisatiefouten, maar van het in hoogmoedige ongehoorzaamheid en onbe- keerlijkheid verlaten van de grondslag, het Evangelie van Gods genade." Verder worden er kantteke ningen geplaatst bij het gebrek aan overleg met de Marewijkge meente, het betrekken van al lerlei 'niet ambtelijke groepen en raden' bij de opstelling van het rapport en het ontbreken van een goede visie om kerkelijk Leiden te voorzien van een 'nieuw elan'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwveen: D. van Dui| venbodo, kandidaat te Katwijk aan Zee. te Garderen J. Beider te Loon op Zand; te Den Helder: R. Fortuin te Rolde, te Hui/en (deelgemeente De Goede Her der); A A. Stegeman. kandidaat te Lei den; te Stavemsse: T, van Bruggen, kan- meente Het Venster) J R. Volk te Kat- wi|k aan Zee, die bedankte voor IJssel- muiden-Grafhorst Bedankt: voor ErmelO: L. Schaap te Nij- kerkerveen; voor Hoogeveen en voor Hendrik Ido Ambacht C. N. van Dis te Wassenaar (B W Toegelaten tot de evangeliebediening: mevr D E Hofstra, Rooseveltlaan 237- I, 1079 AV Amsterdam. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. A. Helmers-van Tncht. Kerkstraat 1, 1521 JA Wormer- veer: H Verwaal, Blancefloorstraat 16-1 1055 TC Amsterdam GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Eindhoven (part-time, stu dentenpredikant): mevr. drs. A. P Re bel. kandidaat te Leeuwarden, die dit beroep heett aangenomen; te Stellen- I, Ouddorp: drs. D. Westerneng te St.-Laurens. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hooghalen i.c.m. Beilen: R. M Meijer, kandidaat te Kampen. Aangenomen: naar Surrey BC (Can. Ref. Churches) voor de missionaire dienst in Maragogi, Noordoost-Brazilië: E. Vene- Bedankt.Pvoo?IJmuiden: H. R. Weij te EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: te Weest mevr I Fritz, pro ponent, wonende te Amsterdam. Het bezoekersaantal van de Marekerk is de afgelopen periode stabiel gebleven, terwijl juist andere Leidse kerken te maken hadden met een forse teruggang in de belangstelling. archieffoto henk bouwman Marewijk voelt zich betreurenswaardig behandeld Polen: invloed joden te groot Circa 30 procent van de Polen is van mening dat joden in hun land op cultureel gebied te veel invloed hebben. Dit blijkt uit een enquête die maandag in het dagblad 'Gazeta Wyborcza' is gepubliceerd. Bijna een kwart van de Polen meent dat joden op economisch en politiek ter rein te veel in de melk te brok kelen hebben. De ondervraagden worden niet gehinderd door kennis van zaken omtrent het aantal in Po len levende joden. Hun schat tingen lopen uiteen van 760.000 tot 3.8 miljoen, terwijl het daad werkelijke aantal hoewel niet precies bekend ver onder de 20.000 ligt. Ruim een kwart van hen is lid van een van de joodse organisaties die het land rijk is. Ontslagen na doop katten De Duitse predikant Matthias Pöhland, die in 1990 de kanen Susi en Nico doopte, is door zijn kerk ontslagen. De predikant verliest alle aan het ambt ver bonden rechten, zo heeft het bestuur van de Evangelische Kerk van Thüringen meege deeld. Het voegt eraan toe dat in overleg met de predikant tot het ontslag is besloten. Pöhland doopte in september 1990 de twee katten om te voldoen aan een hartewens van de bewoners van een bejaardenhuis. Topontmoeting religieuzen ex-Joegoslavië De leiders van de drie belangrij ke religieuze groepen in het voormalige Joegoslavië zullen elkaar op 25 en 26 november in Bem ontmoeten. Dat heeft het Joegoslavische persbureau Tan- jug meegedeeld. De bijeenkomst van de aarts bisschop van Zagreb, kardinaal Franjo Kuharic, patriarch Pavle van de Servisch-Orthodoxe Kerk en moslimleider Reis-ul-ulema Jakub Selimoski heeft plaats op initiatief van de Ameikaanse rabbijn Arthur Sneyer. De rab bijn had onlangs in de Verenig de Staten een ontmoeting met patriarch Pavle. Het is de tweede ontmoeting van Pavle en Kuharic dit jaar. De vorige bijeenkomst was in september in Genève. Selimoski was van plan ook naar de Zwit serse stad te reizen, maar kon het belegerde Sarajevo niet ver laten. Aan het eind van de bijeen komst eisten Kuharic en Pavle in een gezamenlijke boodschap de onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden in het voormalige Joegoslavië. Zij spraken hun afschuw uit over het 'immorele optreden' tegen jonge vrouwen, ouderen en kin deren, waartoe alleen 'onmen sen' in staat zouden zijn. Verder eisten Kuharic en Pavle dat alle krijgsgevangenen en 'gijzelaars' naar nuis zouden kunnen te rugkeren en dat er een einde zou komen aan de onmenselij ke praktijk van de etnische zui veringen. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch en Alphens Dagblad, uitgaan van Dagbladuitgever^ Damiate bv. DIRECTIE: J de Vries, G.P Arnold (ad|), HOOFDREDACTIE Jan Geert Majoor. Henk van der Post (adj). telefoon 071161400 REGIOKANTOREN Wiihelm.nalaan 18.2505 ED Alphen a/d Ri|n, telefoon 01 720-48888. Grachtweg 53a. 2161 HM Lisse, 02521 13634. POSTADRESSEN Postbus 54. 2300 A8 Leiden Postbus 83.2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480 Leiden famberichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488 Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vri) van 8.30-17.00 uur; (Sleutelties): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071 161400 bi| vooruitbetaling(incl. BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post)113.85 per jaar310.85 per maand27,80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/m/vnj: 18.00-19.30 uur, /at: 10 00 12 00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA WOENSDAG 4 NOVEMBER Leiden Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, var 20.00 tot 21.00 uur, Noordwijk Optreden van Montezuma's Re venge in De Rank, aanvang 20.15 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis. aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 5 NOVEMBER Leiden Dr. Hans Heestermans legt uit hoe de Grote van Dale wordt ge maakt. Dienstencentrum Oppen- heimerstraat, aanvang 14.00 uur. Noordwijk Dia-lezing over George Sand door mw v. Opstal-ten Veldhuys- houdt. org. Ned. Ver. van Huis vrouwen. Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 14.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de VIietzaal, Raadhuislaan 273, van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 6 NOVEMBER Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.15 uur. Noordwijk Grote postzegel vei ling van de Int. Ver. Philatelica, Buurthuis, Hoofdstraat 11aanvang 20.15 HET WEER ROB GROENLAND Fraaie wolkenpartijen Dat een westelijke stroming m de achterkamer van een stormdepres- sie met altijd slecht weer hoeft op te leveren, bewees ons de dag van gisteren. Weliswaar bevonden we ons op ruime afstand van het lage- drukcentrum, doch in een vrij on stabiele westelijke stroming hield het weer zich goed. Het Nederland se kustgebied behoorde zelfs tot het zonnigste gebied. Er kon opti maal genoten worden van een fraai schouwspel tussen cumulus en stratocumuluswolken. Dit zijnde latijnse benamingen voor de sta pel- en schapenwolk, die zo ken merkend zijn voor het Hollandse landschap. Gisteroverdag waren beide soorten regelmatig in elkaar verweven te zien, waarbij cumulustorens door de stratocumulus wilden heenbre- ken in een poging om tot een bui uit te groeien. Het zijn eigenlijk wolken die tegengestelde informa tie geven. De cumuluswolk iseen indicatie voor onstabiliteit waarin verticale bewegingen vrij spel heb ben, terwijl de stratocumuluswolk een indicatie is voor een vrij stabie le luchtlaag (vaak een inversie- laag). Als beide wolken tegelijkertijd aan wezig zijn, zoals gistermiddag, dan is er vaak sprake van een overgang naar een andere atmosferische toe stand met minder onstabiliteit. Op wat groter schaal was het uitblijven van actieve buien ook te verklaren door een zeer belangrijk effect (dat speciaal bij een westelijke stro ming optreedt) 'de schaduw van Engeland'. Dit schaduweffect is mets anders dan een te korte luchtweg over de zee om voor bui envorming te zorgen. Men zegt ook wel de invloed van het Engelse landschap (dat in het najaar geen brongebied van buien is) reikt tot over Nederlands grondgebied. Het verder afnemen van het wind veld en het stabiliseren van de luchtlagen was ook te danken aan de inwerking van een zogeheten golfstoring op het polaire front vlak voor de ingang van het Engelse ka naal. Deze wervel zorgde voor het meer uitwijken van de isobaren (lij nen van gelijke luchtdruk) waar door de luchtdrukverschillen afna men. De komende avond en nacht pas seert vanuit het westen een warm- tefront met enige tijd van lichte re gen bij een zuidwester 4-5 bft. Morgenoverdag komen we in een vrij zachte west tot zuidwestelijke stroming met in de ochtend nog wat lichte regen en met enige maz zel wat zonnenschijn in de middag. De temperatuur komt dan voor het eerst sinds lange tijd weer eens tot 12-13 graden Celsius. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en vooral vandaag nog enkele buien. Middagtempera- tuur rond 7 graden. Noord van Oslo 's nachts lichte tot matige vorst. Zuid-Zweden: Half tot zwaar bewolkt en vandaag nog enkele buien. Maxima rond 7 graden. In het binnenland in de nacht weer lichte vorst. Oenemarken: Vandaag wisselend be wolkt en enkele buien. Morgen verder toenemen de bewolking, gevold door wat regen of motregen. Middagtem'peratuur rond 8 graden. Britse Eilanden: Vandaag toenemende be wolking en morgen vooral in Schotland en Ierland flink veel regen Elders wat lichte regen of motregen. Middagtemperaturen rond 13 graden. België en Luxemburg: In het algemeen veel bewolking. Op wat lichte regen of motregen na overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. In het noorden af en toe zon. ook enkele buien. In het midden en zuiden in het algemeen veel bewolking en op de meeste plaasten geleidelijk droog. Maxi ma rond 12 graden, Canariscbe Eilanden: Overwegend zonnig, maar ook enkele wolkenvelden. Maxima rond 25 graden, maar langs de zuidstranden iets warmer. Frankrijk: In het midden en zuiden geleidelijk meer zon en droog. In het noorden en noordwesten wolkenvelden en vooral op vandaag kans op wat regen of motregen. Maxima van 11 tot 15 graden in het noorden en midden, tot 16 a 19 graden oplopend in het zuiden. Corsica en Sardinië: Geleidelijk flinke zonnige perioden. Droog, en maxima ruim 20 graden. In het noorden veel bewolking en langs de noordkust nu en dan regen. Langs de Costa's en in het binnenland ten zuiden van Madrid perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 18 graden bij Barcelona tot zo'n 23-25 gra den in het midden en zuiden. Portugal: Droog en vooral in het zuiden flinke pe rioden met zon. Maxima van 20 graden bij Porto tot 23 in de Algarve. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 5 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7.42 zon onder 17.03 Maan op 14.48 maan onder02.14 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.00 en 12.25 Laagwater 7.25 en 19.14 Weerrapporten 4 nov 7 uur: Zuid Limburg Aberdeen i Athene l rnrijk: In het algemeen veel bewolking en voor- ££nk. ^bevT" al in de gebieden op de noordflank van Innsbruck zwaar bew. het Alpenmassief nu en dan wat regen. Istanbul licht bew. Sneeuwgrens geleidelijk oplopend naar Kiagenturt regen 1500 meter. Maxima in het laagland Kopenhagen hall bew. rond 10 gradenLas Paimas zwaar bew. Hongarije: Lissabon licht bew. In het algemeen veel bewolking. Kans Locarno onbew op wat regen. Middagtempera-tuur on- Londen lieWbew. geveer 9 graden. LX "IL Tsjechoslowakije: Vri| veel bewolking, waarschi,nl„k wel "J* op de meeste plaatsen droog. Maxima nmM.. circa 10 graden. JEJeii. •f*1'*: München regen Perioden met zon afgewisseld door wol- Nice /waar bew kenvelden. Op Sicilië vandaag nog kans Osk> /waar bew op een regen- of onweersbui. Maxima Parijs motregen van 15 graden in de Povlakte tot 20 a Praag rwaar bew. 25 graden in het midden en zuiden. Pome half bew. Griekenland en de Turkse west- en zuid- SpM niefontv. Kust Stockholm /waar bew Droog en flinke perioden r n 20 en 24 graden. nno3 20 14 w3 26 19 0.1 w3 10 2 0.1 Buenos Aires c Casablanca c Johannesburg c Los Angeles c New Orleans r New York n BOES BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16