Ondernemers in horeca bundelen krachten Smaak Granaatappel, vrucht van liefde en vruchtbaarheid WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 KfOACT* Mf NBtfTTl VAN KXVJ* MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voorde voeding VEGETARISCHE SATE KOMKOMMERSLA MET ATJAR BAMI KOFFIE MET ABRIKOZENCAKEJES (zie onderstaand recept) Splits 1 ei. Klop het eiwit met 1 zakje vanil lesuiker stijf. Warm de oven voor op 180 graden C. Roer 25 gram (dieet)margarine of boter met 3 eetlepels suiker schuimig. Voeg onder goed roeren 50 gram kwark en de ei erdooier toe. Zeef 50 gram zelfrijzend bak meel en roer het er door. Spatel het eiwit er voorzichtig door. Verdeel de massa over 6 papieren cakevormpjes (caises). Leg op elk cakeje een halve abrikoos uit blik. Zet ze op een bakblik en bak de cakejes in ongeveer 20 minuten midden in de oven. Per persoon: 450 kilojoules, 1110 kilocalo rieën, 3g eiwit, 4g vet 14g koolhydraten. BONENSOEP MET PINDA'S (zie onderstaand recept) VERSE ANANAS MET ZURE ROOM Fruit 1 kleingesneden ui met 1 in ringen ge sneden prei in 10 gram (dieet)margarine of boter. Voeg 1 eetlepel tomatenketchup, 2 eetlepels pindakaas, een mespuntje sambal, 1 blikje bruine bonen en een halve liter groentebouillon toe en kook dit 15 minuten op een zacht vuur. Roer 1 eetlepel kleinge sneden selderij door de soep en strooi er wat fijngehakte pinda's over. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 18g eiwit, 12g vet 45g koolhydraten. PITTIGE FOREL (zie onderstaand recept) GESTOOFDE COURGETTES MET TOMAAT PETERSELIEAARDAPPELEN BLANKE VLA MET KIWI Maak 2 kleine forellen schoon en bestrijk de vissen aan de binnenkant met romige krui denkaas (light). Leg elke vis op een stuk alu miniumfolie. Leg er enkele uiringen op en strooi er wat fijngeknipte peterselie over vouw het folie goed dicht en leg de pakket jes 30 min. in een matig hete oven (175 gra den C.) Per persoon: 610 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 18 g eiwitten, 8 g vet Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT Bij de familie DELVER in VOGELENZANG houden ze van een gezellige fondue-avond. Het lievelingsrecept van de familie is: DUIVELSFONDUE Roomboter smelten maarniet te bruin laten worden. Uien in ringen gesneden hierin smoren tot ze lichtgeel kleuren, dan tweeeneenhal- ve eetlepel bloem toevoegen. Toma tensap met kleine beetjes toevoegen niet alles, het geheel moet iets gebonden blijven. Knoflook en de kaas toevoegen en goed blijven roe ren i.v.m klonten. Daarna gesneden pepers (denk erom de zaadjes zijn heel Nodig voor 4 perso nen: 6 Spaanse pe pers (groen of rood of gemengd 3 van elke kleur); oregano; 1 pak of fles tomatensap van 1 liter; 400 gram Hollandse Gruyère kaas; 499 gram extra belegen kaas (kaas laten raspen of dat zelf doen) 125 gram roomboter; 4 tenen knoflook; 5 grote ui en; ruim 2 eetlepels bloem; 2 stokbroden. heet) en oregano toevoegen en dooreen roeren. Als alles goed vermengd is gas uit draaien en fondue even laten rusten. Even tueel scheutje Kirsch toevoegen. Als je fon due van tevoren maakt bij opnieuw verwar men gas hoog zetten en goed blijven roe ren. Het fondue-mengels kan in de vleesfondue- pan worden opgediend. De pan vantevoren met een teentje knoflook inwrijven. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25.- toegezonden. Chef-kok werkt niet meer mee aan tv-programma voor flesje wijn Chinese keuken in Nederland is met sprongen vooruit gegaan. Een paar jaar geleden beseften een aantal Chinese restaurateurs dat ze met hun zaak toch vooral gebakken zaten aan het imago van nasi en bami. Het had niets met de verfijnde Chinese keuken te maken. Ze besloten te gaan samenwerken onder de naam Fine Eastern Restaurants. Het werd een succes. Niet in de laatste plaats omdat ook (bijvoorbeeld door het uitnodigen van topkoks uit China) de kookkunst bij de leden naar een zeer hoog niveau werd gebracht. FOTO United Photos de Boer POPPE DE BOER HUUB KLOMPENHOUWER de Nederlandse restaurants, Les Pa trons Cuisiniers. Een nieuw feno- Na de Chinese volgde een groep van meen? Niet echt. Al jaren draait bij- Indonesische restaurateurs (S.I.R.). voorbeeld het initiatief van Neer- En enige tijd geleden de Verenigde lands Dis. En de Alliance Gastrono- Thaise Restaurants. Of, in de top van mique Néerlandaise heeft ook al het 15 jaar bestaan achter de rug. Die oprichting van de Verenigde Thaise Restaurants is het gevolg van het explosief stijgen van het aantal Thaise restaurants. Probleem bij de Thaise club is, dat er niet echt een selectie op kwaliteit is geweest. En die wisselt dus nogal sterk. De ver eniging heeft met een gezamenlijke promotie naar buiten toe nog maar een deel van haar doel belicht. Een ander voordeel van de vereniging is de mogelijkheid tot gezamenlijke import van produkten uit Thailand, gezamenlijke en dus voordeliger wij ninkoop en de uitdaging om bij de Les patrons Dat laatste is ook een van de aandachtspun ten van Les Pa trons Cuisi niers, een club van vrijwel uit sluitend ster renrestaurants, waarbij de kok meteen ook de restaurateur/ei genaar is. Be roemde namen zoals John Hal vemaan, Paul Fagel, Maartje Boudeling, Henk Sa- velberg, Cas Spijkers en Toine Hermsen. Maar, zegt John Halve maan .Anders dan de Alliance Gastronomique Néerlandaise, is het niet de bedoeling dat deze club eni ge invloed zal hebben op de kaart in de diverse restaurants. Voor ons is het uitgangspunt een echte vrien denclub. Een gelegenheid om met elkaar te praten over de specifieke problemen die je als zakenman en creatieve chef-kok hebt. Of culinaire ervaringen uitwisselen. En natuurlijk kun je door gezamenlijk op te treden wat meer eisen stellen bij leveran- s bijvoorbeeld." Bescherming Het blijft niet bij een club van Pa trons Cuisiniers. Een van de initia tieven uit die hoek is de bescher ming van de creativiteit. Topkoks worden maar al te vaak gevraagd mee te werken aan de promotie van nieuwe produkten, of te komen ko ken in televisie-uitzendingen. Meestal voor een bos bloemen, een boekenbon of een fles wijn. Daarin komt ook verandering. Een bureau gaat zorgen voor de zakelijke belan gen van de chef-kok Zo'n krachtenbundeling is niet nieuw. De NCCK. de Nederlandse Club van Chef Koks, heeft al menig jubileum gesierd. Euro-Toques is een initiatief van de beroemde Fran se chef kok Paul Bocuse. Boe use maakt zich zorgen over de grote smaak- en kwaliteitsverviakking. Eu ro-Toques probeert enerzijds de kwaliteit van de ingrediënten te waarborgen, terwijl tegelijk het milieu een grote zorg is. Nederland kent verder onder an dere het Gilde van Meesterkoks, een uit de SVH-opleidingen voortgeko men titel, die verkregen wordt na een zwaar examen, waarin de chef koks blijk moeten geven alle facetten van het koksvak te beheersen. Het opmerkelijke van die titel is dat zij niet mag worden gebruikt voor com merciële doeleinden ten eigen fa veure. De grootste? lang bekend in het Midden- Oosten. De vrucht werd al afge beeld op grafschilderingen van Egyptenaren rond 2500 voor Christus. De prachtige rode bloemen van de granaatappel- boom vormden het symbool voor de liefde en de vele pitjes van de vrucht het symbool van de vruchtbaarheid. Tegenwoor dig wordt de vrucht heel het jaar door geïmporteerd uit Is raël, Spanje, Peru en Iran. In het najaar en winterseizoen is de aanvoer het grootst. De granaatappel is ongeveer even groot als een sinaasappel en heeft enigszins de vorm van een ui. De leerachtige schil van de vrucht is glad en glanzend. De kleur van de schil is geelrood en verkleurt tijdens het narijpen naar roodbruin. Het vruchtvlees bestaat uit een groot aantal ro de granaatjes. Elk granaatje be staat uit een eetbaar wit pitje met daaromheen een sappig rood vruchtvlees. De witte vlie zen waarin de granaatjes liggen ingebed zijn niet eetbaar. De dikke schil van de granaatappel heeft een positief effect op de houdbaarheid. U kunt hem en kele weken opde fruitschaal be waren. De schil kan natuurlijk iets uitdrogen, maar de vrucht Fris-zuur De granaatappel is een fris-zure vrucht. De smaak ligt tussen die van appels en rode bessen in. Hij levert per 100 gram 75 cal./320 kj. Er zijn verschillende manieren om een granaatappel te eten. De vrucht kan gehal veerd en vervolgens uitgelepeld worden. Ook kunt u haar in de lengte in vieren snijden en de parten naar buiten buigen, zo dat de granaatjes eruit vallen. De granaatappel uitpersen op een citruspers is een andere mogelijkheid. Pas wel op voor spatten. Het sap geeft namelijk vlekken die nauwelijks meer te verwijderen zijn. Tips Halveer de granaatappel, be sprenkel de granaatjes met port of cognac (voorgerecht); verwerk de granaatjes in cake bestrooi vis- en vleesgerech ten eens met granaatjes; garneer spiegeleieren met gra naatjes; verwerk granaatappelsap in longdrinks, cocktails en milkshakes. Je zult het maar In je volkstuintje zien groeien. Ongeveer 105 kilogram weegt deze pompoen Van dit formaat moet de pompoen uit het sprookje van Assepoester zijn geweest Dit exemplaar werd gekweekt in het Zwitserse Beiikon en is te zien In een winkel aan de sjiekste winkelstraat van Zurich, de Bahnhofstrasse. FOTO IPM Bokbier-festivai Nieuwe wet voedseldoorstraling l. i_r_. J- *ii.t u„. n.L sappige granaatappel De herfst is de tijd van het Bok bier en dat zal dan ook op 6. 7 en 8 november rijkelijk vloeien in het Amsterdamse Marcanti, waar PINT dan voor dc 15de keer het Bokbierfestival houdt. Voor dit lustrumfestival heeft PINT (Promotic Informatie Tia ditioneel bier) maar liefst 30 bokbieren van 28 Nederlandse brouwerijen ingeslagen, daar onder ook weer enige primeurs. Marcanti is te vinden aan de Jan van Galenstraat 6-10 Am sterdam (Oud-West). Openings tijden van het festival: vrijdag 17.00 - 23.00 uur zaterdag van 13.00 - 2.3.00 uur; BOOdag 13 09 -19.00 uur. Het doorstralen (behandelen met radioac tieve stralen) van voedsel is een manier om kwaliteitsverlies en bederf tegen te gaan. Straling verbreekt in DNA-moleculen ver bindingen van levende cellen, waardoor de ze stoppen met groeien of met produceren van giftige stoffen. Ook micro-organismen als Salmonella zijn gevoelig voor straling Sinds 1 augustus geldt net Warenwetbe- sluit Doorstraalde Waren. Hierin staat pre cies welke produkten doorstraald mogen worden. Dat zijn: gedroogde zuidvruchten, peulvruchten, gedroogde groente, graan- vlokken, kruiden, specerijen, garnalen, pluimveevlees, kikkcrdelen. arabische gom en diepvriesmaaltijden voor patiënten die op medisch voorschrift steriele voeding moeten eten. Behalve genoemde lijst met produkten regelt het Warenwet besluit ook de maxima le stralingsdosis en de administratieve af handeling en begeleiding van panden be straalde produkten. Daardoor moet steeds bekend zijn waar zkh bestraalde partijen bevinden Dit is namelijk nodig omdat con- gelijk li. tmle op doorstraling a f niet goed mo- De uiteindelijk in de winkel te koop aan geboden voedingsmiddelen moeten eer etiket bevatten waarop vermeld U: 'door straald', 'met doorstraling behandeld' of 'met ioniserende stralen bcnandeld'. Soep en brood Meestal wordt aan- Benomen, dat de kookkunst u ont staan toen de mens het vuur leerde beheersen en zijn jacht buitaan een staak gestoken, kon roosterende eerste spit/es. De tueede grote stap was dat men van natie klei eert /tor vormde, die in het vuur hani liet bakken en daarin stukken riflis en groenten in de hete as gaar liet worden: de eerste soep. Maar sommige antropologen menen, dat er zelfs al vóór de pot soep gekookt werd. Be/taalde primitieve volksstammen in Nieuw-Guinea kookten nog i<oor kort soep in een uitgeholde boomstamwaarin ze in het vuur heet gemaakte stenen gooi den. Hoe dan ooksoep behoort tot het oudste basisvoedsel dat we kennen, en daarom is soep ook beladen met emoties, met nostalgie. De geur van de soep van moeder thuis is de geur van de geborgen heid in onze jeugd en daarom is het zo belangrijk dal er in elk huis echt soep gekookt wordt naar eigen smaak en niet alleen maar een pakje uvrdt leegge schud in de pan. Ons woord soep is ook van zeer oude herkomst, stammend uit ile Germaanse oertatil en wei- licht nog ouder, uit de oude In diase taal. het Sanskriet Het zou dan afkomstig zijn van su. goed en po. voedsel In elk geval Itangt het samen met soppen en zui pen. Oorspronkelijk was er niet de soep zélf mee bedoeld maar in soep gedrenkt (gesopt) brood. In Nederland zijn soep en brood niet zo hecht vrrborulen als bij- voorbeeld in Frankrijk, waar brood onmisbaar is bij elke soep. Stokbrood bij de soep is bij ons een gewoonte van de laatste ja ren al werd er vroeger bij ste vige socjten wel brood gegeten, zoals nu nog altijd bij de oer-Se- derlaiuise erwtensoep rogge brood met spek hoon. Maar dal wordt nooit in de soep ..gesofit zoals men in Frankrijk uei doel met brood. Ook bijde meest tra ditionele van alle Franse soepen, de pot-au-feu is brood onmis baar eerst eet men de bouillon van deze njke soep, uitgrgoten over stokbrood, meteen ufteut wijn in het laatste beetje, daar na hel vlees uit de soep met mosterd en brood, en daarna de pfH In enkele delen van Zwitserland kende men een traditionele kraam vrouwensoep met brood. Daarvoor werd eerst een irrte soep gekookt met veel vlees en mergpijp. Het vet werd eraf ge schept en uitgestreken over ge mosterd brood, in de soep goot men een royale scheut rode uHJn en zo werd dit versterkende gr recht aan de kraamvrouw geser nvrd. In enkele dorpen in (>rau, bunden nodigden de ouders iiui de boreling op de eerste zondag dat dejonge moeder ueer naaf de kerk ging het hele dorp uit in de herberg om daar na tic kerk gang de traditionele kraam - vmuwensocj) te eten sneden fijn wittebrood, bestrooid met rozij nen, en daarover een rijke vlees bouillon. Cioede soeji heeft altijd grgobLvi als ivrsterkenden opwekkend Ooedsel en niet onterecht In veie landen eet men dan ook ten goede sorjt als ontbijtgrrrcht. In China bijvoorbeeld njstsoeji of won-ton-soep. In Roemeenseen Bulgaarse doqten heb ik bij boe renfamilies menigmaalontbeten met een stevige soep, niet zelden met een kip of eend erin. Als men echter bedenkt dat in die landen men vaak uren moeit h jtrn naar schooi markt of werk. dan u die voedzame soep bcgnj priijk. Toen bijna veertig jaar grieden de Tour de France startte in Am sterdam zaten de renners ut hun hotel vóór het vertrek ook aan een degelijke groentesoep in ook de eens zo fameuze dirigent Leopold Stokowski mocht graag 's morgens nödr een zware rrjte ride een kom stevige soefi eten Heerlijk toch op een koude uin- termorgrnT 'v'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11