Leiden Regio Diaconessenhuis bouwt pas in '94 Parkeerbeleid zet servicebedrijven klem 'U ruikt niets? Of bent u verkouden?' Minerva op Amerikaanse toer Overvaller sigarenzaak opgepakt F1 2.995;- MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 REDACTIE JANET VAN DIJK EMiEl FANGMANN ROY KLOPPER W1M KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSAAA GERT VISSER tCHff Consternatie door verdacht koffertje leiden De politie heeft gisterochtend na een bommelding de omgeving van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht en Huig- park tijdelijk afgezet. Omstreeks 11.00 uur kreeg de politie een telefonische melding dat er een verdacht koffertje onder een au to op de parkeerplaats lag. Toen dat zo bleek te zijn, werd de omgeving afgezet. Een omstandster tipte de politic dat ze een jongeman had zien lopen met het koffertje. Deze 19-jarige Lei- denaar kon kort daarop worden aangehouden. In het koffertje zaten lege sigarettendoosjes en een klokje. De Leidenaar, die zelf de politie had gebeld, verklaarde dat hij op het idee was geko men door een film op televisie. Vierhonderd floppy's gestolen leiden Vierhonderd floppy's (computerschijfjes) zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gestolen uit een magazijn van de Leidse universiteit aan de Wassenaarseweg. De onbekend geble ven dader heeft de deur van het magazijn geforceerd. Hoe de dief het gebouw, waarin het magazijn is gevestigd, is binnenge komen is onbekend. De schadepost voor de universiteit be draagt enkele duizenden guldens. Buren grijpen inbreker leiden Een Haagse inbreker is zaterdagavond op de Klipperwerf in de Merenwijk door omwonenden ingerekend en aan de poli tie overgedragen. De 19-jarige Hagenaar doorzocht omstreeks half tien een huis waarvan de bewoners niet thuis waren. De bu ren merkten dat op en omsingelden de woning. De inbreker zag zich genoodzaakt zich op het dak te verschansen. Uiteindelijk ging hij weer naar beneden, waarna omwonenden hem in de tuin konden oppakken. Asbest noopt tot bewaking scholen leiden Wanneer volgend jaar de Dukdalf en de Zijlwijkschool in de Merenwijk worden gesloopt, worden extra veiligheidsmaatre gelen getroffen om kinderen en nieuwsgierigen op een afstand te houden. Verwacht wordt dat in de schoolgebouwen asbest- platen zijn verwerkt. De gemeente overweegt ook bewaking tij dens de sloop in te stellen. De nieuwbouw van het Diaconessenhuis valt duurder uit dan aanvankelijk werd gedacht. De renovatie van het beddenhuis zou 40 miljoen gulden gaan kosten, maar nu blijkt daar 66,8 miljoen gulden voor nodig te zijn. Hier door loopt de nieuwbouw een jaar vertraging op. De eer ste paal gaat vermoedelijk pas begin 1994 de grond in. leiden inge ruigrok Het Diaconessenziekenhuis kreeg in maart 1991 toestem ming van de overheid voor de nieuwbouw. Het beddenhuis dateert uit 1964 en is volgens de directie hard aan vervanging toe. Het plan is om het oude ge bouw te slopen en op die plaats een nieuw beddenhuis te bou wen met hetzelfde aantal bed den, namelijk 340. De bouw liep echter fikse vertraging op. Volgens voorlichter A. Lau- mans komt dat door het moei- leiden» Een 23-jarige Rotterdammer die afgelopen dinsdag een vergeef se poging deed de sigarenzaak aan de Kooilaan te beroven, is vrijdagmiddag rond vijf uur aangehouden. De man zat in Rhijnvreugd nabij de Hoge Rijn dijk in een auto waarvan het kenteken bij de politie op de 'zwarte lijst van gestolen wa gens' stond. De Rotterdammer werd aangehouden en bij ver hoor bleek zijn signalement overeen te komen met dat van de overvaller. Voorlopig is de man overgebracht naar Rotter dam. Communicatie computers via de kabel leiden De gemeente Leiden werkt aan een plan om haar computers via het leidingnet van Stadska- bel met elkaar te laten commu niceren. Verwacht wordt dat dat veel geld bespaart. Nu nog ma ken de verschillende afdelingen, die over tal van gebouwen in de stad zijn verspreid, gebruik van de relatief dure datalijnen van de PTT. zame overleg tussen het zieken huis en het College voor Zie kenhuisvoorzieningen. „We hebben enkele door de overheid vastgelegde normen overschre den. Zo geldt normaal gespro ken de norm van 16 tot 17 vier kante meter ruimte per bed. In ons eisenprogramma ligt die norm op 17,59 vierkante meter. Dat is volgens de overheid te veel. Iedere vierkante meter kost immers geld." Tevens vor men de te hoge totale kosten een punt van discussie. Lau- mans: „De sloop van het oude gebouw viel duurder uit dan we dachten." De bouw van het nieuwe ge deelte van het Diaconessenzie kenhuis gebeurt in verschillen de fases. Voor de toekomst ligt een uitbreiding van de polikli niek in de planning. Laumans: „Het aantal bezoekers van de polikliniek groeit. De ruimte is op dit moment onvoldoende. Concrete plannen over een eventuele uitbreiding zijn er nog niet. Dat is iets voor later." leiden w1m wegman Servicebedrijven ondervinden steeds meer hinder van het strenge parkeerbeleid in de bin nenstad. Ze moeten soms ui terst ingewikkelde toeren uitha len om een spoedklus in het centrum te verrichten zonder een bekeuring op te lopen. „Monteurs zijn soms net zo lang bezig om hun wagen op een nette manier kwijt te raken als met het karwei zelf. En het is geen uitzondering dat mensen tien minuten lang met hun spullen moeten sjouwen", ver telt Th. de boer van het gelijk namige loodgietersbedrijf uit Hazerswoude-Rijndijk. In het overgrote deel van de binnenstad zijn alleen nog par keerplaatsen vrij voor vergun ninghouders of kort-parkeer- ders. Op de 'vergunning-plek ken' kunnen de monteurs hun wagen niet kwijt, want de ge- leiden emiel fangmann Is het een soort kaneelgeur? Of zeeppoeder? Of dennenaalden? Van de zestig toehoorders op de Open Dag Chemie in een zaal van het Gorlaeus laboratorium blijken de meesten een goeie neus te hebben. Bij het college van prof. dr. A. van der Gen over geur- en smaakstoffen worden immers geurstrips langs de ban ken gestuurd. „Dit is muskus, op de grens van het ruikbare. Niets? Of bent u verkouden?". Naast het volgen van dit col lege kunnen bezoekers deze za terdag ook een kijkje nemen bij zo'n twintig demonstraties. Daarbij wordt duidelijk hoezeer scheikunde met het dagelijks le ven verweven is. Hoe zuiver je zware metalen uit afvalwater? Een proefopstelling geeft het antwoord. 'Wat gebeurt er bij bruin bakken in de zon?' blijkt een trekpleister. De collegezaal van hooglaar Van der Gen geurt ondertussen naar 2-methoxy-3-isopropylpy- razine. Paprika in de volks mond, een geurstof die in kleine hoeveelheden al voor een enor me verspreiding zorgt. Ter af sluiting leidt de hoogleraar een echte ruikkwis met vijf oliën, af komstig van natuurlijke gewas sen. „En hier komt de uitslag. De eerste is...rozenolie. Bekend van de parfums, kost 10 dui zend gulden per kilo." Niemand heeft ze alle vijf goed. De assis tente van de prof krijgt de prijs. Op de open dag wordt ook de glastechnische afdeling op de negende etage goed bezocht. Daar maken vier technici, opge leid aan de Leidse Instrument- makersschool, het 'maatwerk' meente weigert hun een par- keerontheffing te geven. En dus moeten ze naar de kort-par- keerdersplaatsen wat in houdt dat ze een handvol gul dens in de meter moeten gooi en. Of ze trekken zich niets aan van de parkeerregels en nemen een bekeuring voor lief. De Boer heeft zijn werkne mers opgedragen dat laatste toch maar zo veel mogelijk te vermijden. „Parkeergela kun je nog wel aan de klant doorbere kenen. een bekeuring niet. Dan zegt de klant terecht: dat is mijn schuld toch niet? En als je zoals wij bijna dagelijks in het cen trum komt, dan kan het aantal bekeuringen aardig oplopen Woordvoerder Joost Bekke ring van het Leidse installatie bedrijf Buiteman zegt dat zijn firma er wel eens over denkt om de voorrijkosten voor klussen in het centrum flink op te schroe ven. „Mensen betalen hiervoor nu 30 gulden. In de binnenstad voor de wetenschappelijk on derzoekers in het Gorlaeus. „Dit is het thermoskan-principe", wijst instrumentmaker L van As, terwijl twee halve glazen bollen in een aura van knette rende vonken rond een iets klei nere bol worden aaneenge smeed. „In de ruimte tussen de kleine en grote bol laten we twee stoffen met elkaar reage ren. Daardoor ziet de buiten kant er zilverkleurig uit. Dat iso leert." De constructie is bedoeld om vloeibare stikstof bij 196 graden onder nul te kunnen be waren. komen we daar niet mee uit. Voor je het weet heb je weer zo'n gele prent te pakken Ik heb soms het gevoel dat we flink worden uitgemolken." Buiteman probeen overtre dingen te voorkomen, wat ech ter de nodige rompslomp met zich meebrengt. ..Bij wat lang duriger karweien, leveren de mensen snel hun spullen af, zetten de auto weg buiten het centrum en gaan vervolgens op de fiets terug. Bij haastklussen is dat natuu'ljjk niet mogelijk", meent Bekkenng. De gemeente heeft het bedrijf nog één jaar kaart aangeboden, die door alle service-wagens gebruikt mag worden. ..Maar wat heb ik aan één zo'n kaart als we geregeld 10. 15 wagens in het centrum hebben rondrijden?" Directeur A. Fasseur van het installatie- en loodgietersbedrijf Elfa vindt de situatie in het cen trum langzamerhand onwerk baar. „Als je even geen 12,50 Glas is er hier in vele soorten, maten en toepassingen. Zoals een schroefdraad, of een stalen kogel die in glas is gegoten. „Een 'afsluiter' voor een gevaar lijk goedje", legt Van As uit. „Met een magneet trek je de ko gel er uit. Het glas beschermt net staal, dat mogelijk met het goedje zou reageren Zeepbel Wie overigens denkt dat glas blazen een eenvoudige zaai is, komt bedrogen uit. „Glas ge leidt slecht Dus moet je het uit einde van dit lange buisje gelijk- gulden voor de park eermeter hebt, ben je de klos." Hij pleit ervoor dat de gemeente een re delijk aantal vergunningen voor bedrijven afgeeft. „Ik hoef er niet voor al mijn vijftien wagens een. maar twee drie ontheffin gen is toch niet onredelijk7" Ook de gemeente zelf heeft last van haar eigen maatregelen. Stadskabei het gemeentelijk kabel tv-bedrijf dat wordt be heerd door de afdeling financi en loopt als het een stonng probeert te verhelpen geregeld tegen een bekeunng op. Tech nisch medewerker A. Droogh van Stadska bel „We proberen het soms op een akkoordje te gooien met de parkeerwachters, maar als dat niet lukt... Nou ja. dan parkeren we toch maar. Ie kunt het monteurs niet aan doen om tien minuten lang hun spullen door de stad te laten zeulen." Veel pijn lijdt Stadska- bel trouwens niet door de be keuringen. „Onze eigen afde- matig verwarmen bij de 800 graden Celsius van de brander instrueert de technicus ..F.n dan hard blazen Het goed be doelde advies leidt voor de on ervaren leek tot een 'zeepbel' die direct knalt. Met glas, dat tot 'plastic' rafels is omgevormd. En niet meer snijdt. Zo werden zaterdag zo'n 350 mensen wat wijzer aan de Ein- steinweg. Het Coriaeus labora torium deed in 1986 voor het laatst mee aan deze landelijke Open Dag Chemie. Die wordt om de twee jaar georganiseerd door de Koninklijke Nederland Renovatie De Gereformeerde Kerk in Sassenhetm is het afgelopen weekein de na een grondige reno vatie weer in gebruik ge nomen ling, financiën, int ze. Het geld gaat dus van hel ene loket naar da ndn Geldermail. hoofd van tie gemeentelijke dienst parkeerbe neer begrijpt niet goed waar de bedrijven over klagen. „Er zijn genoeg plaatsen waar je met een dagkaart terecht kunt. last!, ii.ti loost i«- 12.50 Maar ik denk dat de binnen stadbewoners er geen bezwaar tegen zullen hebben als dat aan hen wordt doorberekend. Ze weten immers dat parkeren in het centrum met gratis ifcNVtt der wijst hij de bedrijven erop dat voor 2400 gulden een jaar kaan te koop is. „Dat lijkt mis schien een hele investering, maar ik kan me niet voorstellen dat bukljlBI er tien dl vijttien nodig hebben. Met twee of drie kom je al een heel eind. Boven dien. een belangrijk deel van de kosten is aftrekbaar van de be lastingen." se Chemische Vereniging „Hef viel de vorige keren voor ons ongelukkig samen mei de voc* lichtingsdagen aan studenten", vertelt Lies Bouwman van de Gorlaeus-organisatie. Over de opkomst Is ze tevreden. „De meeste bezoekers blijven ge middeld lang." Ook in hef AZL kon zaterdag een kijkje worden genomen lr*tdse chemische bedrijven lie ten de open dag aan zich voor bijgaan Onlangs waren enkele daarvan al op de Wetenschap» dag van de partij 600 dpi PostScript Upgrade Voor HP LaserJet en Apple LaserWriter Parallel, Serieel en MAC interface !!f 071-41 34 85 071-41 34 98 ersbaan 10a l BZ Leiderdorp Open Dag Chemie in Gorlaeus laboratorium Glasblazen is niet gemakkelijk, zo merkt deze bezoekster aan de Open Chemie Dag in het Gorteus laboratorium. foto miconmn Vijf van de veertien commissieleden die bezighouden met de All American Night in Minerva. Van links naar rechts: Viktor Schmedding. Dirk-Jan Nieuwenhuis, Maarten Perquin, Leoniek van Houwelingen en Steven van Randwijck. foto hillco Kurnrts Wordt het Bush, Clinton of Perot? Nu t veel Icidenaars zul len deze vraag met meer dan gemiddelde belangstelling vol gen. Maar om de vier jaar ziet studentensociëteit Minerva in de presidentverkiezingen n-n uitgelezen kans om een massaal feest te geven. The All American Night De part}die Minerva in de nacht van dinsdag 3 op woens dag 4 november geeft, is zonder overdrijven van Amerikaanse omvang te noemen. It's Big. Veertien leden van Minerva zijn. wars van tempobeurzen, al maanden bezig met de voorbe reiding van het feest dat onge veer 65.000 gulden kost. Op de 2000 beschikbare kaarten is een w.trr run ontstaan. En dat laatste getal is op last van de brandweer tot stand gekomen, want het dubbele aantal was waarschijnlijk ook gehaald. De All American Night wordt voor de zevende maal gehou den en te inmiddels ook buiten Leiden en dc studentenwereld een begrip. Nergens in Neder land en waarschijnlijk ook ver daarbuiten wordt zo massaal aandacht aan de Amerikaanse verkiezingen geschonken als aan de Leidse Breestraat: „Het is een steeds groter spektakel geworden, waarvoor de belang stelling ook almaar toeneemt. Om je een indruk te geven, wc kregen 120 abonnementen van de Amerikaanse krant Herald Tribune om uit te delen. Die hebben we wekenlang onder de grootste studentenhuizen ver spreid. Om onze leden alvast warm te maken voor het evene ment", aldus Maarten Perquin, een van de organisatoren Dat warm houden was niet eens nodig geweest. De 1500 kaarten voor Minervancn gin gen als warme donuts van de hand. Sommigen hadden daar een hele dag wachten in de rij op de trap voor over: „Wij zijn ook niet zo gelukkig met dat soort taferelen, maar het kan niet anders verontschuldigt Perquin bij het zien van de rij. Ook de 500 kaarten voor niet-le- den wam In een flits uitver kocht. All American Night is het enige 'open' feest van oe anders zo gesloten studentenvereni- gb'K Een van de hoogtepunten van de avond vormt oen forum waarin allerlei Dr. Clavanncn' op het gebied van Noord-Ame- rika hun visie op de ri*cente ge schiedenis van de Nieuwe We reld geven en naar de uitkomst van verkiezingen gissen. Het gaat om WD'er Dijkstal. CDA'er De Hoop-Scheffer. Amenkamst prof lemmers, ondernemers haas Rinnooy-Kan en voormalig Amerikaans top-ambtenaar Van Heuven. Verder is er voor een slordige 20.000 gulden aan tv-appara tuur aangesleept om op vrijwel elke plaats in het gebouw via monitoren de uitslagen van de verschillende staten en het fo rum rechtstreeks te kunnen vol gen. In de grote zaal hangt een enorm videoscherm Bij voor gaande edities van Ml American Night beschikte Minerva over een speciale straalverbinding met dc VS. Maar door de komst van CNN op het Leidse kabelnet is dat deze keer niet nodig. Dc eerste uitslagen worden om streeks 1.00 uur Nederlandse tijd verwacht. Dan te de uit komst van de vrHerverkiezingen op Minerva al bekend en het feest al in volle gang. Vetsnacks Want hot is natuurlijk bovenal een feest Er zijn hands als Har- nes Herrie. Buckwheat Rosa King en ren disco gernntrac teerd. Verder zijn cr stands met typisch Amerikaanse 'vrtsnacks' als hotdogs. donuts en hambur- grrs met cola en popcorn Het nek*, doorgaans kak* gebouw wordt aangekleed met blauw wil-rode banners, stars and stri pes en beschilderde spandoe ken met afbcekiingm v an Amr rikaanse grootheden ais Donald IHick. Cieorge Bush. Snoopy en Superman. De toch niet misselijke kosten van het festijn worden op drie manieren gedekt. Minerva heeft zkh verzekerd van een aantal multinationale sponsors zoals vliegtuigmaatschappijen en si garettenmerken. verkoop van dc kaartjes brengt nog ren slordige 15 000 gulden in het laatje En de nog ontbrekende dollars worden opgebracht door de verkoop van baseball petjes, stropdassen, sweaters en bretels met het logo van het feest: „On ze eigen kledinglijn", grapt Per quin. En de kosten van All Amen can Night waren nog een stuk hogPT ultggvaJkn als Minerva. met haar jaarlijkse aanwas van honderden nieuwe leden, niet zou kunnen putten uit ren ei gen legertje vnjwtlligers (kJus- sjaars) die al dagrn met aller hande werkzaamheden bezig zijn Als alles op tijd klaar staat, gaat dinsdag om 20 00 uur All American Night officieel van VMM mi t III I -.J- II .411 Amerikaanse volkslied 'God Bless America

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9