Oogstrelend en vrolijk boek over kindermode Leven en wonen Romantiek keert terug in bedmode Fris groen van de vensterbank MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 8 Cederhout Shiseido heeft in Parijs een par fumerie geopend, Les Salons du Palais Royal Shiseido. Daar kan men onder andere iemands ini tialen in een flacon parfum la ten graveren. Cederhout is de basis van het nieuwe parfum van Shiseido, Féminité du Bois. Serge Lutens haalde daarvoor zijn inspiratie- uit de Atlas. De ceder is volgens deze cosmeticaman „een vrou welijke boom die, eenmaal ge kapt en aan zonnewarmte blootgesteld, een aroma ont wikkelt dat uiterst sensueel is". De geur van het hout wordt on dersteund door oranjebloesem, Turkse roos en viooltjes, en kruiden als Indonesisch kar- damom, Chinees kaneel en kruidnagel. In de basisnoot do mineren voorts naast het ceder hout muskus en vanille (15 ml 200,-) Ook zijn een eau de parfum (vanaf 89) en eau ti mide (een zeer lichte versie, die echte parfumgebruiksters nau welijks zal aanspreken vanaf 69,-) in dezelfde geur uitge bracht. Novib-catalogus 8De vijftiende Novib-catalogus is uit: 76 pagina's met ruim ze venhonderd handgemaakte ar tikelen uit de DerdeWereld, aangevuld met informatie over de makers ervan. Hen greep uit het aanbod: truien en aarde werk uit Peru, zilveren sieraden uit Mexico, rugzakken en tassen uit India en Indonesië, speel goed, dekbedovertrekken, kunstvoorwerpen, kerstartlke- len en wenskaarten. Nieuw zijn het glaswerk uit Guatemala, ge maakt van gerecycled glas en een collectie milieuvriendelijk briefpapier. De catalogus is gratis hij dc Novlh aan te vragen: Ant woordnummer 1304, 2501 WB, Den Hang. ilet kan ook telefo nie hl 06480 70770. WK Othello Na de Olympische Spelen heeft in Barcelona opnieuw een tref fen plaats om een wereldtitel. Van 5 tot 7 november wordt daar het 16de wereldkampioen schap fthello gehouden. Er ne men 15 landen deel, waaronder Nederland. Dc Verenigde Staten verdedigen hun titel. Geurstekker De nieuwste luchtverfrisser van Brise heet Plug ins. I iet is de eerste elektrische luchtverfrisser in dc vorm van een stekker, te koop in de geuren fresh en flo ral. in de Plug-ins zit een zelfre gulerend verwarmingselement dat met behulp van elektriciteit constant op 60 graden Celsius blijft, waardoor de in tie stekker gestopte geurgel verdampt. De gelvulling werkt dertig dagen achtereen en kan dan worden vervangen. Ter introductie kost de geurstekker, inclusief gelvul ling, 4,95 (normale prijs f 7.95), de navulling (duopak) kost 5,95. Weelderige Oilily-stijl gedemocratiseerd Marieke Olsthoorn-Roosen zette 25 jaar geleden samen met haar man een eigen merk kinderkleding op: Oilily. Daarmee introduceerde ze een nieuwe stijl voor peuters, kleuters en schoolkinderen: kleurrijk, bont, extravagant en van goede kwaliteit. Prachtige, bijna-onverslijtbare stoffen en mooie modellen die makkelijk oversized gedragen kun nen worden. f A r In het boek 'Over kinderkJeren' legt de oprichtster en artistiek moeder van het prestigieuze merk uit waarom ze aan het ontwerpen van kinderkleding begon, en wat haar ideeën over kindermode zijn. Ze toont ook, in mooie foto's en collages van stoffen en motieven, haar inspiratiebronnen: Neder landse klederdrachten en Zuidamerikaanse folklore. Ook de textieltradities van landen als In dia (met prachtige sitsen of chintz stoffen en sierlijk borduurwerk), Indonesië (subtiele ikats en ba tiks), Lapland, Japan en China ko men aan bod. Olsthoorn gaat met grote stap pen door de westerse kostuumge schiedenis en laat zien hoe kinde ren eeuwenlang in mini-uitvoe ringen van volwassen kleding ge perst werden. Niet voor werd vanaf de tweede helft van de vorige eeuw het matrozenpak voor kinderen immens populair: het zat makkelijk, stond al gauw 'netjes' en was niet moeilijk om zelf te maken. Tijdgeest Je verwacht een beetje dat het boek grotendeels een lofzang is op de kleding van Oltshoorn zelf maar dat valt mee, De foto's van eigentijdse kinderkleding zijn alle maal uit het eigen archief, maar de schrijfster overschat haar in breng niet. Ze vermeldt hoe haar type kleding paste in de tijdgeest en hoe in de jaren zestig de kin dermode zachtjesaan begon te veranderen: Het was de tijd van de kleurrij ke hippies, informele omgangsvor- Een hemelbed met luxueuze volle gordijnen of speelse draperieën, of een modern, comfortabel breed bed, maar dan met een beklede achterwand, een sprei met volants en kussenslopen met ruches. Het mag weer romantisch zijn in de slaapkamer. Dc collecties in bedmode worden steeds completer. Er zijn dekbedsets met bijpassende (hoes)lakens en spreien. En behalve dc standaard kussenslopen ook allerlei sloopjes in diverse maten voor sierkussens en sluimerrollen. En al is zo'n f ranse sluimerrol niet prettig om op te slapen, als extra steuntje in de nek bij het lezen is hij erg comfortabel. Bloemmotief Veel dekbedsets hebben dubbele dessins, dat wil zeggen aan voor- en achterzijde een ander patroon. De ruit dringt nu ook door in de hedmodc, vaak in combinatie met een bloemmotief. Hetzelfde geldt voor strepen. Bloemen maken in de hedendaagse bedmode de dienst uit. Van de kleine zachtgetinte mille flours dessins tol grote, indringende motieven. Niet alleen spreien zijn van volants voorzien, maar ook veel dekbedden en (hoes)lakens hebben zo'n aangestikte sierrand. Speciaal voor boxsprings zijn er losse volants. Ze worden tussen onder- en bovenma- Wk Kleurig en comfortabel, f 7 moet kindermode zijn. tras gestopt en verbergen zo op elegante wijze de onderliggendeconstructie. Een dergelijke aankleding kan de slaapkamer een beetje 'druk' maken. Daarom is zaak alles op elkaar af te stemmen. Dat is geen probleem. Veel fabrikan ten brengen op elkaar afgestemde collecties. Daar door kun je bij de bedmode passende gordijnen, kleedjes en behang-met borders kopen. Zelfs sche merlampen en opbergdozen in overeenkomstige kleuren en/of dessins. Ook bad- en nachtmode is dan weer hierop afgestemd. Stof per meter Steeds meer fabrikanten van kant en-klare bedmode leveren die stoffen ook 'aan de rol'. En behalve over trekken kun je er ook kleedjes en gordijnen van ma ken Hen enkele producent biedt zelfs de mogelijk heid alle onderdelen van het slaapkamerinterieur in de stof van je keuze uit te voeren. Dat geldt voor de draperieën, voor de sprei, maar ook voor lampekap- pen, de achterwand van het bed, de bekleding van stoelen en spiegelranden. men en de eerste boetieks. men ging zich bewuster dan ooit met het verschijnsel 'kinderen' bezig houden. In de winkels voor kin derkleding zagen alle rekken nog steeds overwegend roze en blauw, maar de veranderingen waren al in gang gezet, ook voor de aller kleinsten. Kinderkledingmerken als Daniel Hechter, Pierre d'Alby, Cacharel, en Klimager werden ge ïntroduceerd. In ons land was liet merk Dombo vernieuwend, dat kinderkleertjes in rood en blauw aanbood; daarnaast had je bij voorbeeld ook Êarbara Farber. Duur In het volgende hoofdstuk schrijft Olsthoorn: 'De mode van na de oorlog is niet langer een uiting van sociale klasse, maar een vorm van lifestyle.' Het is het enige zin netje waar ik over struikelde. Want wie zijn kinderen van top tot teen in Oilily-kleding steekt, toont daarmee, gewild of onge wild, heel duidelijk aan ruim in het geld te zitten. Het aardige van het boek is dat de weelderige Oilily-stijl er doel treffend mee gedemocratiseerd wordt. Olsthoorn geeft namelijk heel concreet aan wat haar opvat tingen over kindermode zijn. Ze legt uit welke stoffen en kleuren je het best kunt gebruiken, en waar om. De vele foto's doen de rest. Een heel zinnig advies is om bij het maken van kinderkleren niet het patroon maar de stof als uit gangspunt te nemen. Olsthoorn geeft diverse basispa tronen van broeken, rokken, sweaters, jacks en jassen in de maten 104, 128 en 152, met daar bij getekende ideetjes voor toe passingen. Een beginneling op de naaimachine zal met deze patro nen en de aanwijzingen nauwe lijks uit de voeten kunnen. Maar wie redelijk kan naaien en er tijd voor heeft zal zeker ook in de praktijk plezier hebben van dit VTolijke, inspirerende en oogstre lend uitgegeven boek. (Marieke Olsthoorn-Roosen, Over kinderkleren. Met 222 illu straties en 15 patronen. Genaai de paperback. Uitg. Cantecleer, 176 pag., prijs 49,50.) CD-stroomvreter van Philips HANS ROODENBURG Tijdens een vlucht van Air Hol land werd als taxfree prijspakker aangeboden de draagbare Com- pact-Disc-Speler type D 6800/00 van Philips. Voor 225, inclusief cd'tje en batterijen. Dat koopje kon ik niet laten lopen. Uitgepakt, de zes batterijen van 1,5 volt erin, en spelen. „Wat een heavy ge luid," constateert de dochter van dertien enthousiast. Maar... na nog geen uur met de koptelefoon op roept ze: „Pa, hij doet het niet Na enige zoeken komen we er achter dat de batterijen niet meer optimaal zijn. Dus zes nieuwe batterijen erin gedaan en de cd- speler draait weer als een tierelier. Maar na een uur hetzelfde euvel Beschrijving bekeken, maar ner gens staat aangegeven hoe lang batterijen meegaan. Vervolgens de batterijen doorgemeten en dan blijkt dat van de zes batterijen er twee (niet gecombineerd, maar apart in de houder) nauwelijks nog kracht hebben (de overige vier geven nog een hoge waarde aan). Daarom toch maar contact ge zocht met Afdeling Consumen tenbelangen van Philips, een 06- nummer enkele jaren geleden is ingesteld om betere service te ver lenen. De klacht voorgelegd aan een zeer begripvolle dame. Of ik de klacht even in een brief wilde opsturen, dan zou contact met mij worden opgenomen. Aldus gedaan. Na drie weken nog geen enkel bericht van Philips. Zelf maar weer de telefoon gepakt. Nu een vriendelijke heer aan de andere kant van de telefoon. ,.0h, u hebt een brief gestuurd. Wat is uw naam en postcode?" Na enige tijd: „Oh. ik zie het al. Ja, dit type is de bekende energievreter. Er is niks aan te doen. U kunt het beste maar een adapter kopen zodat u uw stroom gewoon uil het stop contact haalt." Maar. zo werpen we tegen, is nauwelijks een uur op batterijen niet heel erg kort. En vroeger toen Philips nog Philips was stond in de beschrijving van apparaten al tijd toch keurig netjes aangegeven hoe lang batterijen ongeveer mee gaan? Antwoord: „Nee, voor dit type is het niet kort. We weten dat het zo is. We melden dat ook niet. De concurrentie doet het ook niet." Einde gesprek. Met het idee een kat in de zak te hebben gekocht, bij een grote elektronicawinkel gekeken of toevallig hetzelfde mo del te vinden was. Wat uiteraard niet het geval was, maar de des kundige verkoper wist wel te be vestigen dat draagbare cd-spelers (de nieuwe modellen lopen alle op slechts twee batterijen) inder daad nogal wat stroom vreten. „Maar twee uur moet u er op z'n minst wel mee kunnen halen." Toch nog maar even een offi ciële reactie gevraagd aan Philips Nederland. Woorvoerder Waal wijk zit duidelijk met deze kwestie in zijn maag. „Het is een verve lende zaak. Het was een van de eerste types draagbare cd-spelers. Het was bekend dat het batterij- verbruik hoog was. Dat was bij apparaten van de concurrentie toen ook het geval. Onze ervaring was dat de detailhandelaar de consument er direct op wees en hem of haar aanraadde tegelijker- lijd een snellader aan te schaffen. Ik weel niet hoe Air Holland aan de partij is gekomen, maar het ap paraat wordt door ons al lang niet meer geproduceerd." Als doekje voor het bloeden krijgt in ieder geval déze consument een snella der aangeboden. Een woordvoerder van Air Hol land reageert ook enigszins ver twijfeld in de zin van wat hebben we onze passagiers aangedaan. „Wij testen de apparaten natuur lijk niet van tevoren. Zeker bij een merk als Philips mag je toch wel verwachten dat hel goed zit." Overigens, van de consumenten die het apparaat hebben aange schaft - Air Holland heeft deze zo mer veel vakantiecharters gevlo gen - zijn weinig klachten geko men. aldus de woordvoerder. TUIN T ijdens de fraaie, zondoorstoofde zomer maanden hebben we volop kunnen genieten van vers, fris groen uit de tuin of van het bal kon. Rond deze tijd wordt dat moeilijker. Er is nu nog maar weinig vers groen te bekennen. Geen nood: we gaan binnen zaaien, want dat kan. Vaak wordt geadviseerd om dat te doen in bakken of potten op de keukenvensterbank. Daarmee ben ik het absoluut niet eens. De keuken is een slechte plaats voor planten. Er wordt in de keuken veel gelucht of er draait een ventilator. In beide gevallen betekent dit tocht. Nog erger is dat tijdens bakken en braden altijd vet ver dampt. Kijk maar eens hoeveel dat is, als je boven op kasten schoonmaakt. Als een plant ergens een hekel aan heeft, dan is het wel aan een flinterdun laagje vet op het blad. Dus niet in de keuken zaaien, maar liefst in een andere ruimte en dan bij voorkeur op een venster bank waar in de loop van de ochtend of namiddag wat zon komt. De middagzon achter dubbel glas is moor dend voor teer groen, omdat dubbel glas de warmte vasthoudt. Hebben we een goede vensterbank dan zoeken we een kistje of bakje en dat vullen we met goed doorlatende grond. Dan zaaien we kervel en/of sterrekers. Niet te dicht op elkaar, omdat we de planten wat ruimte gun nen. Afdekken met een dun laagje aarde, gemengd met scherp zand en dan een nat doekje erop. Dat doekje moet nat blijven. Zodra de eerste kiempjes zichtbaar zijn, moet het doekje eraf en houden we de planten op normale wijze vochtig. Als het groensel hoog genoeg is naar onze zin, oogsten we met behulp van een schaar. Gebeurt dit voorzichtig en zorgen we voor een beetje extra plantenvoeding dan kunnen we nog een keer oogsten. Peterselie en selderie halen we als plant binnen. We geven de planten goede, voedzame grond en een goede plek in huis, in het licht maar niet te warm. Als we met zorg af en toe takjes af snijden kunnen weiieel lang plezier hebben van onze overwinteraars. LEZERSVRAAG Vaak krijg ik ontzag voor het geduld dat sommige lezers op kunnen brengen voor hun planten. Zo ook ME VROUW IJMOND UIT IJMUIDEN. Ze bezit een rhod- ondendron van anderhalve meter hoog, die een soort stam heeft gevormd en alleen aan de kruin blad en bloem vertoont. Vorig jaar november heeft ze op advies van het tuincentrum de plant in nieuwe grond gezet met als onderlaag oude stalmest. FOUT. November is veel te laat om rhodos te verplanten en stalmest rond de wortels is ook verkeerd. Ik zou nu tot april wachten en het dan te proberen met een nieuw plantgat waarin zelfgemaakte kompost met turf en tuingrond. Afdekken met een dikke laag turf en proberen om de plant op nieuw aann de groei te krijgen. Afzagen tot op 30 cm hoogte valt te proberen maar succes is niet verzekerd. Het beste is volgend voorjaar een nieuwe plant te ko pen en deze te behandelen zoals hierboven beschre- MEVROUW VAN REE-HOFMAN UIT HEEMSTEDE heeft een tuin waarin zowel haar coniferen alsook haar hulst en zelfs het vingerhoedskruid belaagd wordt door parasieten van allerlei aard. Bestrijden van al dat ge dierte is zinloos. De aantasting van al deze planten duidt erop dat de grond niet deugt. Te droog? Te nat? te weinig humus? Teveel of te weinig mest? Wellicht ook te rijk aan kalk want toevallig zijn het allemaal zuur- minnende planten die worden aangetast. Duur maar afdoende is een grondonderzoek, maar wel licht helpt ook een flinke laag goede kompost gemengd met turf rond de planten. In elk geval niet knoeien met gif, want dat neemt de oorzaak niet weg. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8