Clinton op weg naar Witte Huis Waar staat Bush eigenlijk voor? Verkiezingen VS Perot: Robin Hood en Don Quiehote MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 7' Henry Ross Perot Geboren op 27 juni 1930 in Texarkana, Texas. Zoon van katoenmakelaar- /paardenkoopman. Getrouwd met Margot Birmingham. Vijf kinderen. Woont in Dallas, Texas. Begon zakencarrière als krantebezorger en is nu een van de rijkste Ame rikanen. Werd in 1949 na een opleiding aan het Texarkana Junior College toegelaten tot de Amerikaanse Marine-Academie. Studeerde in 1953 af. Werkte van 1957 tot 1962 als verkoper bij computerbedrijf IBM. Richtte in 1962 Electronic Data Systems op, dat hij in 1985 voor 2.5 miljard dollar (4,3 miljard gulden) van de hand deed. Stichtte in april 1969 de Perot Founda tion, een non-pro/jf-organisatie waarmee hij filantropie bedrijft. Fortuin wordt geschat op 3,5 miljard dollar (7 miljard gulden). Financierde een groep die in advertenties aandrong op steun voor het Vietnam-beleid van president Nixon. Zette zich in voor in Vietnam vermis te Amerikaanse militairen. Leidde in 1980 in Texas voor de Republikeinse gouverneur Williams Clements de strijd tegen drugshandelaars. Was in 1983 voorzitter van een comité dat een omstreden pakket onderwijsher vormingen opstelde voor de Democratische gouverneur Mark White. George H. Walker Bush Geboren op 12 juni 1924 in Milton. Massachusetts. Zoon van Prrscott Bush en Dorothy Walker. Vader was van 1952 tot 1963 senator voor Con- Getrouwd met Barbara Pierce op 6 januari 1945. Vijf kinderen: George, leb, Neil, Marvin en Dorothy. Woont formeel in Houston (Texas), en verder in Kcnnebunkport (Maine) en Washington D.C. Studeerde in 1942 af aan de Phillips Academy in Andover. Connecticut. Diende tijdens de Tweede Wereldoorlog als piloot in de manne. Studeerde na zijn afzwaaien aan de Universiteit van Vale. waar hij in 1948 zijn kandi daatsexamen in de economie haalde. Verhuisde later naar Texas, waar hij in oliezaken ging. In 1966 voor Texas in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gekozen en in 1968 herkozen. Pogingen in 1964 en 1970 om in de Senaat te worden gekozen mislukten. Door president Nixon in 1970 benoemd tol Ameri kaans ambassadeur bij de Verenigde Nadat In 1974 benoemd tot hoofd van het Amerikaanse verbindingskantoor in China. Van 1976 tot 1977 di recteur van de inlichtingendienst CIA onder president Ford. In 1981 vice- president onder Ronald Reagan. Won zelf de verkiezingen in november 1988 door de Democraat Michael Dukakis te verslaan. William Jefferson Clinton Geboren op 19 augustus 1946 in Hope. Arkansas. Zoon van William Bly- the en Virginia Kelley. Vader overleed vier maanden voor zijn geboorte bij een verkeersongeluk. Moeder trouwde vier jaar later met een plaatselijke autohandelaar, Roger Clinton. Getrouwd met Hillary Rodham. Eén dochter: Chelsea. Woont in Little Rock. Arkansas. Kwam in 1968 van de Georgetown School of Foreign Service en studeer de in in 1968-70 aan de Universiteit van Oxford. Groot-Brittannië. Rondde in 1973 zijn rechtenstudie af aan de Universiteit van Yale. Doceerde korte tijd aan de rechtenfaculteit van de Universiteit van Arkansas. Leidde in 1972 in Texas de presidentiële campagne van Democraat Geor ge McGovem. Slaagde er in 1974 niet in gekozen te worden in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. Werd in 1976 gekozen tot minister van justitie van Arkansas. Werd twee jaar later gekozen tot gouverneur van die staat, maar twee jaar daarna verslagen door de Republikein Frank White. Won in 1982 opnieuw het gouverneursschap. Werd in 1984 en 1986 herko zen, waarna de gouvemeurstermijn werd verlengd tot vier jaar. Werd in 1990 voor de vijfde keer gekozen als gouverneur. PEN HAAG ERIK BEUEN ANP Van zijn voorganger. Ronald Reagan wist men waarvoor hij stond, evenals van zijn vorige tegenstander, de De mocraat Michael Dukakis. Ook van zijn huidige Democratische opponent Bill Clinton is duidelijk wat zijn visie is. hoewel deze aanvankelijk de meest uiteenlopende groepen naar de mond trachtte te praten. Maar na al die ja ren is van president George Herbert Walker Bush nog altijd niet goed be kend welke standpunten hij omhelst. Altijd toonde hij zich loyaal tegenover zijn baas. Of dat nu president lleflgUI, president Ford of president Nixon was. Bush omarmde steeds de stand punten van zijn directe omgeving. Kon van Reagan worden gezegd dat hij duidelijk een exponent WBS Dl da conservatieve stroming in de Republi keinse partij. Van Bush kan alleen maar worden geconstateerd dat hij. na zich tijdens zijn campagne om de Republikeinse nominatie M Ie heb ben afgezet tegen de denkbeelden van de Reaganites, als vice-president naadloos aanschoof bij diens conser vatieve opvattingen. Dit verleidde Reagan begin dit jaar tot de uitspraak dat „Bush nergens voor staat". Tijdens de Republikeinse voorverkie zingen dit jaar moest Bush zich de fel van rechts attaauerende Pat Bucha nan van het lijf houden. Weliswaar vormde de verbaal begaafde Bucha nan geen echte bedreiging, maar Bush werd wel gedwongen een posi tie in te nemen. Dat deed hij met een schuin oog gencht op de mac huge rechtervleugel van zijn partij. Mede daardoor raakte Bush steeds meer in conservatief vaarwater. Uiteindelijk leidde dat ertoe dat Bush door zijn partij een zeer conservatief program ma in de maag werd gesplitst, waar mee hij eigenlijk niet goed uit de voe- ten kon en dat een groot deel van het gewone electoraat van hem ver vreemdde. De afgelopen vier jaar boekte Bush, voortbouwend op het beleid van Reagan, grote successen in zijn bui tenlandse politiek. Het communisme stortte definitief in en de bevrijding van Kuwayt was een groot succes. In ternationaal ging het Bush voor de wind. maar in het binnenland wilde het niet cc ht vlotten. De Amerikaanse economie stortte langzaam in en in middels bevindt het land zich in een niet-aflatende recessie hoezeer Bush ook anders wil doen geloven. In de nagloed van zijn overwinning in de Golfoorlog steeg de populariteit van Bush tot ongekende hoogte en had hij alle ruimte ook binnen de VS de aken voortvarend aan te pakken Hij liet dat echter na. De conservatie ve Republikeinse hands-off-politiek bood daarvoor geen ruimte en wel licht was Bush daarvoor ook te idee- en-arm. De Amerikaanse overheids schuld steeg tot ongekende hoogte, de tekorten op de handelsbalans ble ven aanhouden, de binnensteden ver loederden en het onderwijs zakte in tnt een bedroevend niveau. Buiten de Amerikaanse grenzen wap perde de Stars and Stripes van de Ver enigde Staten fier als vanouds, maar in eigen land raakte men er steeds minder van onder de indruk. Het toe nemend aantal werklozen en het af nemend inkomen van de gewone Amerikaan gingen zwaarder wegen. Tijdens zijn campagne bleef Bush een slechte spreker, die herhaaldelijk zijn zinnen niet afmaakt wijzen op zijn successen in hel buitenland en zijn internationale aanzien. De gewo ne man blijkt er niet meer van onder de indruk. Een jaar geleden wist de Democrati- Khe parti) geen enkele bekende De mocraat zover te krijgen zich kandi daat te stellen tegen de winnaar van Operation Desert Storm. Enkele min- dn «tan, oofa wb am muv neur uit een kleine staat in net zui den, namen echter de handschoen an De populariteit van de president be gon samen met de economie in te zakken en na turbulente voorverkie- dngn Maal Bfl Hniaa ab Mfm- stander over. De Democratische kan didaat hamerde op zijn thema It s ti me for a change' en het heeft er alle schijn van dat de meeste Amerikanen het daarmee eens zijn. WASHINGTON - HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De onafhankelijke presidentskandi daat Henry Ross Perot (62) is een merkwaardige mengeling van Robin Hood en Don Quiehote. De ene keer werpt hij zich op als de redder van de arme Amerikanen, dan weer slaat hij wild om zich heen. Het lijkt op een tv- spelletje: wil de echte Ross Perot nu opstaan? Maar dat maken we voor morgen niet meer mee. „Niemand heeft ooit meer geld uitge geven aan het beschadigen van zijn eigen imago dan Ross Perot. Daarmee komt hij in het nieuws, maar hoe meer de Amerikanen over hem te we ten komen, hoe minder ze hem zullen willen", zegt Ed Rollins, die korte tijd Perots campagne leidde, maar op stapte toen Perot hem negeerde. Perot die in juli zijn campagne afbrak om hem verrassenderwijs in oktober weer op te pikken, steekt uit eigen zak 60 miljoen dollar om president te worden. Met een vermogen van twee tot drie miljard dollar hoeft hij daar alleen maar de kleine kas voor open te trekken. Driekwart van dat geld gaat op aan tv-zendtijd. die hij bij alle netwerken heeft gekocht om zichzelf op te hemelen. Met zijn „stem als een roestig hek en een gezicht als een gebruikte hand doek", zoals een krant hem eens be schreef. is hij het voorbeeld van de anti-politicus. Dat is zijn aantrek kingskracht. nu veel mensen hun «~;r- trouwen in Washington zijn kwijtge raakt. Maar het is nog steeds ondui delijk waar hij echt voor staat. Slechts twee van de zes, 30 tot 60 mi nuten durende spots van de laatste weken gingen over oplossingen voor Amerika s economische problemen. In de andere bewierrookte hij vooral zichzelf. Een kritisch geluid is niet te horen. Geen wonder, want Perot is al- lerglst h voor kritiek. Perots verdienste is dat hii het politie ke debat heeft opengebroken, en dat meer dan ooit de aandacht naar de economische problemen uitgaat. Clinton moest daardoor veel concre ter worden over zijn tot dan toe vage plannen en Bush moest meer doen dan Clinton van onbetrouwbaarheid beschuldigingen. Democraten èn Republikeinen heb ben er volgens Perot een zooitje van gemaakt, en hij is de enige die de be zem door het Witte Huis en het Con gres kan halen. Hij legde ook als enige een gedetailleerd programma voor economisch herstel overigens na zijn terugtrekken op tafel. Vol met harde en impopulaire, maar noodza kelijke maatregelen. Maar zijn geloofwaardigheid is ge schaad door zijn 'verraad', zoals veel ex aanhangers zijn terugtreden noemden, en door de wilde verhalen die hij nu rondstrooit. De Republikei nen zouden geprobeerd hebben het huwelijk van zijn dochter te versto ren, compromitterende foto's van haar te verspreiden en hemzelf af te luisteren. En zijn politieke ideeën zijn ook veel minder uitgewerkt als hij de kiezers wil doen geloven. Met een economisch programma alleen kom je er niet. En zelfs dat doet vragen rijzen. Perot wil drastisch bezuinigen, maar zegt niet hoe en waar of het moet zijn in grappen over de omvang van het wa genpark van de president. Wat hij wil met onderwijs, defensie, gezond heidszorg, het milieu of de aanpak van de criminaliteit blijft al helemaal in het vage. Vreemd genoeg durfden Bush noch Clinton het aan om Perot in de drie debatten rechtstreeks aan te vallen. Zij hadden Perots economische plan nen aan flarden kunnen schieten, maar de angst voor de underdog, die zo effectief op het gemoed van het publiek weet te spelen, hield hen ken nelijk tegen. Het doet de vraag rijzen wat er zou zijn gebeurd als Perot in juli in de ra ce gebleven was, toen zi|n aanhang in de opiniepeilingen rond 30 procent schommelde. Hij had een echte con current kunnen worden voor Bush en vooral Clinton. Maar nu li|kt hii de grenzen van zijn krediet te hebben bereikt. Perots rol zal zich beperken tot die van stoorzender. DURHAM HANS DE BRUUN DEN HAAG FRANS BOTHOF ANP „Gouverneur, weet u wat een gallon (3,785 liter) benzine kost, en een pak melk, een brood, een spijkerbroek, een hamburger of een bezoek aan de dokter?". Het is het soort vragen waarmee je een politicus, die doet alsof jouw zorgen de zijne zijn, in ver legenheid kunt brengen. Bill Clinton was, gezeten op een barkruk in de achtertuin van de 'jon- ge-vrouwenclub' van Winston-Salem in North Carolina en met miljoenen via de tv als getuigen, echter geen moment van zijn stuk gebracht. Zijn antwoord rolde eruit alsof hij net uit de supermarkt kwam. En hij keek er bij als een kind dat net voor een exa men geslaagd is. President Clinton. Het is even wen nen ,maar de kans dat het Witte Huis binnenkort wordt overgenomen door de 46-jarige gouverneur uit de kleine zuidelijke staat Arkansas is groot. Dat Clinton het zover heeft gebracht is opmerkelijk. Hij heeft namelijk een zwaar jaar achter de rug, waarin steeds weervraagtekens zijn gezet bij zijn ervaring en karakter. Dat begon al in januari, nog voor de eerste voorver kiezing, toen de nachtclubzangeres Gennifer Flowers vertelde dat ze ja renlang in het geheim een verhou ding heeft gehad met de gouverneur. Vervolgens werd Clinton verweten als student de militaire dienstplicht en daarmee de oorlog in Vietnam te heb ben ontlopen. Hij moest bekennen in zijn studententijd een jointje te heb ben gerookt ('zonder te inhaleren') en werd door zijn Democratische tegen strevers ervan beschuldigd als gou verneur het advocatenkantoor van zijn vrouw Hillary te bevoordelen. Na al deze aantijgingen overleefd te hebben en de kandidatuur voor de Democratische partij te hebben ge wonnen, deden de Republikeinen het nog eens dunnetjes over. Maar de be- schadirigs-actie van de Republikeinen werkte niet, al deden ze wel pijn. Volgens mensen die hem kennen „wil Bill te graag aardig gevonden wor den", zo schrijft een krant. Het wordt als een zwak punt gezien. „Hij zoekt altijd het compromis, heeft een hekel aan conflicten. Hij wil niet dat men sen tegen hem zijn. En daarom praat hij hen naar de mond", zeggen zijn critici. Clintons mening is die van degene die hij het laatst heeft gesproken, is nog zo'n bewering. Geven twaalf jaar gou verneurschap daar aanleiding toe? Soms wel. De kranten staan vol voor beelden van gevallen waarbij Clinton de ene dag iets beloofde en de vol gende dag iets anders deed. Dat lever de hem veel kritiek op, maar opval lend genoeg nauwelijks echte vijan den. „Hij wil zo graag het compromis, dat het soms beter is zijn vijand te zijn dan zijn vriend", zegt een oud-mede werker. Voor Bush is dat voldoende om Clinton als een 'zwabberaar' (waf- fier) af te schilderen, die de ene keer dit en de andere weer dat vindt. „Dat kunnen we in het Witte Huis niet ge bruiken, als er ieder moment ergens in de wereld een crisis kan uitbre ken". Bush heeft 'vertrouwen' tot hoofdthe ma van zijn campagne gemaakt. Clin ton is onbetrouwbaar, heet het. Ande re critici zijn minder negatief. „Hij weet welke richting hij uit wil, maar ziet altijd een eindeloos aantal wegen die daar naartoe leiden", schreef de Washington Post. Dat constant ma noeuvreren leverde hem de bijnaam 'Slick (Gladde) Willy'op. Putting People First heet het econo mische programma dat Clinton klaar heeft liggen. In vier jaar tijd zal hij acht miljoen nieuwe banen scheppen en de belasting voor de middenklasse verlagen. Hij zegt dat hij in zijn ambtstermijn het begrotingstekort met een derde (144 miljard dollar) zal terugdringen. Clinton belooft een nationale gezond heidszorg in te voeren, de particuliere investeringen te stimuleren en het verval van de binnensteden aan te pakken. Dat hij in staat is al deze za ken tegelijkertijd te kunnen uitvoeren wordt zelfs door zijn grootste fans be twijfeld. 'Putting People First' gaat uit van economische groei. Of deze plaatsheeft, weet echter niemand. Drie mannen hebben hun lot verbonden met dat van de Amerikaanse presidentskandi daten. F-én van hen is na mor gen als slee-president één hartslag van het president schap verwijderd. Dit zijn de drie kandidaten: Al Gore WASHINGTON HANS DE SttUUN CORRESPONDENT Een gouden koppel, zei men nadat Clinton oe 44-jarige sena tor Al Gore uit Tennessee als zijn running-mate had aange wezen Tegen veel adviezen in koos hij geen oudere, ervaren, noordelijke conservatief (zijn tegenpool dus), maar een pro gressieve, zuideli|ke generatie genoot die net als hij zijn leven aan de politiek heeft gewijd. De jeugdige energie v an Clinton en Gore steekt fel af tegen de belegen routine van veteraan Bush en brekebeen Quayle De laatste komt maar moeili|k uit de schaduw van Gore Doe be wijst Clinton ook anderszins een dienst Terwijl Clinton door schandaaltjes in opspraak is ge raakt, valt op Gore absoluut niets aan te merken Zijn verle den is 'brandschoon'. Over het milieu schreef Gore in i99i «en bwtiBer, 'fivA te the balance'. Hij verkondigde er nogal revolutionaire ideeën in. die hem nu in de verkiezings campagne door zijn tegenstan ders worden aangewreven Bush noemt hem spottend Mr. Ozon. In zijn boek pleit Go re voor een 'Marshall-plan' om de Heften v hoon melen, bel invoeren van milieubelastingen en een drastische vermindering ven het henflneeertmMI i au i zei hij het anders te hebben ge schreven. als hij had geweten dat hij vice-presidentskandidaat zou worden Stockdale „Wie ben ik? Wat doe ik hier?", vroeg lames Bond Stockdale zich publiekelijk af. voordat hij twee weken geleden begon aan zijn tv debat met Dan Quayle en Al Gore. Gewoonlijk doen politici zulk zelfonderzoek vóór zi| zich kandul i.it stellen VOOI het op een na hoogste ambt van de Verenigde Staten Maar la- mes Stockdale is dan ook geen gewone politicus Zijn politieke ervaring is nul komma nul, en dat bleek schrij nend in het debat Hij kwam er nirt aan a paa Maai tent rika vond het prachtig. Omdat de grijze man in het midden hun taal sprak, zoals zijn baas Ross Perot Omdat hij geen toneel speelde. En omdat hi| met het politieke gekonkel in Washing ton niets te makan heeft Tien dagen eerder was Stockda le nog gewoon een gepensio neerde vice admiraal die zich aan de Sfdbfd unbcaMi In California verdiepte in het werk van de I Srif kse lloeooi I pk tu tu*. Tot zijn oude vriend Ross Perot hem vroeg zijn 'running- matc' te worden. Niet om zi|n politieke erv aring, „maar omdat ni) een man van staal is, met het karakter dat nodig is voor die haan zoals iVrot dat not in.Ie Als lijden en leidinggeven daar voor bepalend rite dan li Stockdale zeker de juiste man. Dan Quayle Een paar maanden geleden zou de kreet 'Quayle for President nog op louter hoongelach zijn onthaald Maar langzamerhand begint men er rekening mee te houden dal J. Danforth Quayle III, ook na eventueel verlies van (ieorge Bush op 3 november, niet zo snel van het Amerikaan se politieke toneel zal zijn ver dwenen. Wint Bush, dan wordt het moei lijk Quayle af te schrijven als kandidaat die in 1996 de fakkel kan overnemen De Republikei nen zijn ineens dolenthousiast over Quayle's optreden in de verkiezingscampagne Men is zeer tevreden mei zi|n optreden In het vice-presidentiele debat Daarin kwam hij weliswaar irri tant keffcrig over. maar hij koos voor de aanv al en was zHNerze- kerd En daarmee lijkt hij ook Bush ineens grinspirrerd te hebben Nog steeds kan Quayle niet be trapt worden op grote kennis van zaken, maar de blunders die hem tot nog toe hebben gr brandmerkt zijn In de campag nc achterwege gebleven Quavle wil spreekbuis zijn van conser vatirf Amerika en speelt die rol met verve Het gezin, abortus en de sJechte invloed van Holly wood zijn thema's waarmee hij behoudende Amerikanen voor zich wint. Hij is tevens een pri ma bliksemafleider voor Bush. die zulke conservatieve ideeën bever niet zrif uitdraagt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7