w Commando's uit Rusland naar Ossetië Ghana in naam op weg naar democratie Buitenland Een op de tien Italianen vindt dat joden land moeten verlaten Anti-AIDS-campagne in Japan AIDS AIDS AIDS |3| AIDS - l AIDS AIDS AIDS AIDS T| IDS Amerikaanse nonnen vermoord in Liberia Israël en Jordanië eens over agenda Vliegtuigje slepen Belgische oppositie stemt in met staatshervorming MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 5 Jezus komt niet: Sekte opgeheven seoulDe Dami-Missie, een Zuidkoreaanse sekte, heeft beslo ten in het openbaar haar verontschuldigingen aan te bieden. Ook heft ze zich op, omdat ze abusievelijk had voorspeld dat de Verlosser afgelopen woensdag had zullen weerkeren. Vorige maand al had de politie een van de stichters van de Dami Mis sie, dominee Lee Chang-Lim, gearresteerd wegens fraude. Couppleger Sovjetunie vrijgelaten moskou Oleg Sjenin, een van de 14 personen die zijn aange klaagd wegens deelname aan de coup tegen de toenmalige Sov jet-president Gorbatsjov is vrijdag om gezondheidsredenen vrij gelaten. Dit omdat zijn toestand na enkele operaties niet snel verbeterde en de bewaking problematisch was. Hij speelde geen grote rol bij de couppoging. IRA bezig met anti-drugscampagne belafast» Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren ver klaard dat het bezig is met een campagne tegen handelaren in verdovende middelen. Daarbij vielen het afgelopen weekeinde in Belfast een dode en ongeveer tien gewonden. De meeste ge wonden kregen kogels in de benen. Felle brand in centrum Paramaribo Paramaribo» Een felle brand in het centrum van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een hotel, enkele woningen, winkels en opslagruimten in de as gelegd. Niemand raakte gewond. De oorzaak van de brand, die begon in het hotel, is nog niet bekend. Frankrijk legt roken aan banden parus Openbare gelegenheden in Frankrijk zijn volgens een nieuwe wet die gisteren is ingegaan voortaan rookvrij. Volgens opiniepeilingen vindt 84 procent van de Fransen het rookverbod een goed idee. Het verbod heeft tot een storm van protest geleid onder eigenaars van restaurants, café's en hotels. Zij riskeren een boete van maximaal 6.000 franc (zo'n 1.980 gulden) of ge vangenisstraf als hun klanten de nieuwe wet aan hun laars lap pen. Plutoniumschip dag eerder vertrokken brest» Het Japanse vrachtschip dat in Frankrijk 1,7 ton plutoni um komt ophalen, is een dag eerder dan aangekondigd vanuit Brest naar Cherbourg vertrokken. De Akatsuki Maru die donder dag in een militaire zóne van de haven van Brest aankwam om proviand en brandstof in te slaan, vertrok volgens het Franse mi nisterie van industrie in de nacht van zaterdag op zondag. Er werd geen tekst en uitleg gegeven over de gewijzigde plannen. Treinongeluk Pakistan: zeker 14 doden sukkur» Bij een treinopngeluk in het zuiden van Pakistan zijn gisteren zeker 14 mensen omgekomen. Het ongeluk gebeurde toen een passagierstrein op een stilstaande goederentrein klap te. De passagierstrein is mogelijk door eenn foute wissel op het verkeerde banvak terechtgekomen. De verantwoordelijke spoor wegbeambte is spoorloos verdwenen. Eén op de 630 Britten is miljonair londen Groot-Brittannië, dat worstelt met de langste recessie sinds die van de jaren '30, telt 95.000 miljonairs. Dat is bijna vier keer zo veel als vijf jaar geleden. Volgens het tijdschrift Business Age heeft één op de 630 Britten een persoonlijk vermogen van zeker een miljoen pond (ruim 2,5 miljoen gulden). Dat betekent dat in nagenoeg elk dorp in het land wel een miljonair huist. Steun voor gouverneur Hong Kong pekinc Tweederde van de bevolking in de Zuidchinese miljoe nensteden Shenxhen en Kanton steunt de gouverneur van Hong Kong, Chris Patten. Zij staan achter zijn streven naar meer de mocratie in de Britse laoonkolonie en vinden hem sympathiek in zijn optreden. Dat blijkt uit een telefonische enquête die vanuit Hong Kong in de twee economisch snel groeiende steden in zuid-China is uitgevoerd in opdracht van de zondagskrant Sunday Morning Post. Protest in El Salvador san Salvador Meer dan 10.000 Salvadoranen hebben zaterdag een protestmars in het centrum van de hoofdstad San Salvador gehouden. Zij eisen van de regering en het leger dat zij hun aan deel in het vredesakkoord nakomen. De betogers riepen de rege ring op haast te maken met de zuivering van de strijdkrachten en ook in andere opzichten de bepalingen van het akkoord na te leven. Het akkoord, dat op 16 januari onder auspiciën van de VN werd ondertekend, maakte een eind aan een twaalf jaar durende burgeroorlog. Belgische minister blijft toch Brussel De Belgische minister van sociale zaken Philippe Mou- reaux heeft gisteren zijn vrijdag ingediende ontslag weer inge trokken. Het was gisteravond nog onduidelijk wat de Waal Mou- reaux hiertoe heeft gebracht. Premier Dehaene heeft alleen be kend gemaakt dat „de misverstanden uit de weg waren ge- ruima". Moureaux gaf er de brui aan toen de christelijke zieken fondsen, met steun van de christelijke coalitiepartijen, zijn plan nen tot hervorming van de gezondheidszorg saboteerden. correspondent Als de cijfers van onderzoeksbureau Demoskopea kloppen, zijn de Italianen een uitgesproken antisemitisch volk. Uit een enquête die is uitgevoerd voor het weekblad L'Espresso, blijkt dat een op de tien Italianen vindt dat de joden het land moeten verlaten en dat er te veel aandacht besteed wordt aan de Holocaust de systematische moord op de joden in de Tweede Wereldoor- log. Van de ondervraagden (1064 perso nen uit alle sociale lagen en afkomstig uit heel Italië) zegt 10,5 procent joden onsympathiek te vinden en niet te wil len dat een zoon of dochter een jodin of een jood trouwt. Ruim 63 procent zegt dat joden een andere mentaliteit en levensstijl hebben dan de Italianen en moeilijk zijn te integreren, terwijl 63 procent ervan overtuigd is dat ze een 'speciale relatie' met geld hebben. Ernstiger is dat 9,4 procent zegt de neo-nazistische propaganda te geloven dat de Holocaust en de gaskamers ver zinsels zijn van de joden. Ruim 40 pro cent vindt dat de joden moeten op houden zich slachtoffer te voelen van die Holocaust. Voor een land dat er altijd prat op gaat niet racistisch te zijn en waar eerlijksheidshalve, relatief weinig anti semitische incidenten plaatsvinden is de uitslag van de enquête een forse klap in het gezicht. Tullia Zevi, voorzit ter van de joodse gemeenschap in Ita lië, is verontrust, maar niet verbaasd: „De hakenkruizen in Italië en Europa boezemen mij geen angst in; wel het zwijgen van de massa, die naar het an tisemitisme kijkt met ogen van glas. Achter die passiviteit gaat. zo blijkt ook nu weer. een wereld van vooroordelen schuil Italianen blijken plotseling vol te zit ten met vooroordelen die. zoals meestal, worden gevoed door een schrikbarende ontwetendheid. Uit een onderzoek van enige tijd geleden, uit gevoerd door hetzelfde Demoskopea, bleek dat een op de vut Italianen hele maal niet weet wat joden zijn. Voor de overigen zijn joden een ras' (33 pro cent); een religie (33 procent) of 'een volk dat een bepaalde traditie heeft' (9 procent). Over de onwetendheid van de Italia nen en de afwezigheid van enig histo risch besef, is al geruime tijd een dis cussie gaande Het Italiaanse school systeem hgt onder vuur Oud-verzets- stnjders betoogden tijdens een sympo sium dat de kennis van de Italiaanse geschiedenis bij de jeugd ophoudt bij de Eerste Wereldoorlog „Ze kunnen alles over Dante vertellen, maar weten niets van Antonio Gramsci. het fascis me. of de Holocaust", zei een van hen Er lijkt sprake van een soort collectief geheugenverlies. Maar belangnjk hier bij is ook dat in de Italiaanse maat schappij. dus ook op school, een ka tholieke optiek wedijverde met een communistische De kerk ziet de joden als verantwoordelijk voor de dood van Christus terwijl de communisten de jo den afschilderden als de onderdruk kers van het Palestijnse volk. „Onwe tendheid en opportunisme", zei de joodse historicus Bruno di Porto giste ren. ..vermengen zich met botte voor oordelen en zie hier het resultaat Het lijkt moeilijk te geloven dat de Italianen de joodM MMMdiPi tÜB niet meer du MMMO Mn Hit, ln eens zien als de grote vijand. De joodse televisiejoumalist Gad Lemer, die elke avond discussies leidt over politieke en sociale kwesties, is duidelijk. „In hel land heerst grote sociale spanning; ie dere groep zet zich af tegen de andere. Omdat niemand wil erkennen verant- woordlijk ie tfn VOQI de bu BOM waartn het land zich zowel op econo misch als politiek gebied bevindt, komt men uil bi) de jodtf STOP STOP 41 Zeker honderd doden bij gevechten De Russische regering heeft gisteren drieduizend com mando's naar de Noordelijke Kaukasus gestuurd. Zij moeten in de Russische autonome republiek Noord-Oss- etië orde op zaken stellen, nadat er vrijdag hevige ge vechten uitbraken tussen de Ossetische meerderheid en delngoesjen-minderheid. 'iTOP Tokyo» Een jong stelt bekijkt de 'Stop AIDS'-campagne van de Japanse overheid. De actie v king verlenen, is bedoeld de jeugd voor te lichten over de gevreesde ziekte. monrovia rtr In de Liberiaanse hoofdstad Monrovia zijn gisteren in een volgepakte kathedraal de vijf Amerikaanse nonnen herdacht die in een buitenwijk van de hoofdstad zijn vermoord. De zusters van de orde Adorers of the blood of Christ werden sinds 20 oktober vermist. Aartsbisschop Francis die de moordpartij zaterdag bekendmaakte, beschuldigde di rect verzetsleider Charles Taylor ervan ver antwoordelijk te zijn voor de moorden. De vijf missiezusters zijn vermoedelijk verstrikt geraakt in de gevechten die plaats hadden in Gardnersville, een buitenwijk in het noorden van Monrovia die wordt bezet door opstandelingenleider Taylor en zijn Nationaal Patriottisch Front (NPFL). Een medewerker van de aartsbisschop verklaar de zaterdag dat drie zusters voor de poort van hun verblijfplaats in Gardnersville wer den gedood De twee anderen lagen iets verder op de weg De iQfleMJhc OVHSdlOt- ten zijn nog niet geborgen Taylor heeft via zijn radiostation ontkend betrokken te zijn bij de moord Hei gebied waar de nonnen zijn omgebracht is volgens hem in handen van de Westafrikaansc vre desmacht Ecomog. MOSKOU HAWS GELEUNSE correspondent De Russische televisie meldde gisteren dat er 'onvoorstelbare wTeedheden' plaatsvonden Er zouden meer dan honderd do den zijn gwBtn De hedgü gevechten vinden plaats in de buitenwijken van de Ossetische hoofdstad Vladikavkaz. zo mHdi het peübüraÉu i Hek. In het dorpje Tsjermen in de buurt van Vladikavkaz hebben honderden Ingoesjische strij ders 78 Russische soldaten van het ministerie van binnenland se aken In gijzeling genomen Volgens Tass zijn daarbij door de Ingoesjen wapens en pant serwagens buitgemaakt. Behalve militairen stuurde Moskou ook een politieke dele gatie onder leiding van vice- premier Chizja. Direkt na aan komst in Vladikavkaz verklaarde Chizja dat de Russische troe penmacht zal optreden tegen alle 'illegale eenheden, aan wiens kant die ook mogen staan' Intussen werden in Vla dikavkaz Ossetische vrijwilli- gr-rsgrocprn gevormd, die door de Ossetische autoriteiten wer- Overleg moet leiden tot vredesverdrag jeruzalem ad 8loemendaal correspondent Israël en Jordanië hebben giste ren bij het vredesoverleg in Washington een schriftelijke overeenkomst gesloten over de agenda. Daarin staat onder meer dat de besprekingen uit eindelijk moeten leiden tot een vredesverdrag. De Israëlisch-Jordaanse over eenkomst is het eerste schrifte lijke akkoord in het vredespro ces. dat ruim een jaar geleden in Madrid is begonnen. Maar zowel in Amman als in Jeruza lem waarschuwt men tegen voortijdig optimisme. De over eenkomst betekent niet meer dan dat het eigenlijke onder- handelingswerk nu kan begin nen, ook al lijken de geschil punten tussen Jordanië en Is raël aanzienlijk gemakkelijker op te lossen dan die tussen Is raël, de Palestijnen en Jordanië. Zo zijn er, sinds koning Hus sein in 1988 de toekomst van de Westelijke Jordaanoever in han den heeft gesteld van de Pales tijnen. vrijwel geen territoriale problemen meer die om een oplossing vragen. Wel is er het vraagstuk van de honderddui zenden Palestijnse vluchtelin gen in Jordanië. Maar zelfs als Jordanië en Is raël op korte termijn overeen stemming zouden bereiken over een vredesverdrag, dan nog is het onwaarschijnlijk dat koning Hussein dat zal onderte kenen voor er soortgelijke ver dragen zijn bereikt met Syrië en de Palestijnen. De overeenkomst tussen Jor danië en Israël stelt niet alleen een agenda vast. maar regelt ook een aantal praktische za ken. Zo beloven de twee landen eikaars veiligheid in acht te ne men en terreurdaden te voorko- accra dpa-a Het moeten morgen de „eerste, vrije en eerlijke verkiezingen" van Ghana worden. En ze moe ten een definitief einde maken aan de alleenheerschappij van de 45-jarige voormalige lucht machtofficier Jerry Rawlings,. die bij zijn aanhangers beter be kend staat als JuniorJesus'. Rawlings trok elf jaar geleden via een staatsgreep de macht naar zich toe en hield tot 1987 met zijn Voorlopige Nationale Defensieraad (PNDC) het land in een wurggreep. Pas in mei van dit jaar kwam er verande ring in deze dictatoriale situatie. Mede onder druk van buiten landse donorlanden hief de PNDC toen het tien jaar oude verbod op de vorming van poli tieke partijen op. De bevolking van het Westafrikaanse land mocht per referendum een nieuwe grondwet goedkeuren. Kort hiema Kondigde Rawlings die zowel in binnen- als bui tenland wordt bekritiseerd om zijn mensenrechtenbeleid presidents- en parlementsver kiezingen aan. Morgen kiezen de Ghanezen een nieuwe president en op 8 december een nieuw parle ment. Als in een stroomversnel ling kwam in vorige maand het bericht dat Rawlings zich terug trok als leider van het leger om zich herkiesbaar te stellen voor het presidentschap. Behalve Rawlings dingen nog vier kandidaten in deze eerste meerpartijenverkiezingen naar de gunst van de ongeveer 15,5 miljoen Ghanese kiesgerechtig den. Van Rawlings' opponenten geldt de 60-jarige hoogleraar geschiedenis Albert Adu Boa hen van de gematigd rechtse, bijzonder goed georganiseerde Nieuw-Patriottische Partij als een groot kanshebber. De ande re kandidaten zijn Hilla LJ- mann, de voormalige president v hü.v'h t A FRIK A Jtlantisclx 'Si Oceaan A i' yj v Indische 1 Oceaan wiens regering in 1981 door Rawlings opzij werd eeschoven, Emmanuel Erskine. de ex-com mandant van de VN-troepen in Libanon, en de zakenman Kwa- bena Darko. Politieke commentatoren ver wachten dat de presidentsver kiezingen zullen uitmonden in een nek-aan nek race. Als geen van de kandidaten morgen een absolute meerderheid behaalt, wordt een tweede ronde nood zakelijk. Buitenlandse waarne mers, die zowel de presidents als parlementsverkiezingen zul len controleren, denken dat Rawlings. ondanks de hevige buitenlandse kritiek op de door hemzelf gecreëerde „cultuur van het zwijgen" een redelijke kans maakt. Rawlings wordt door een aan zienlijk deel van de Ghanese be volking als een uitermate prag matisch leider beschouwd die vanwege zijn charismatische uitstraling kan bogen op een behoorlijk STOtS .i.inh.uig Hij begeeft zich regelmatig onder het volk. leidt een sober leven en wordt tot op zekere hoogte gerespecteerd om zijn persoon lijke integriteit. Fix-president Limann, de kandi daat van de Nationale Conven tie van het Volk (PNC), staat be kend als groot voorstander van de introductie van een vrije markteconomie en als pleitbe zorger van de mensenrechten, een delicaat thema in de jonge geschiedenis van het Westafri kaanse land. De internationale mensenrech tenorganisatie Amnesty Interna tional heeft onder Rawlings' be wind meermalen gewag ge maakt van rigoureuze onder drukking van politiek anders denkenden, die zonder enige vorm van proces gevangen wor den gezet. Noe vorige maand vroegen 700 Ghanezen politiek asiel in Duitsland. De oppositie heeft de regering dan ook meermalen voor de voeten geworpen dat zij het zo geheten overga ngsprogramma ten eigen voordele heeft ont worpen met ais enig doel haar eigen belangen te behartigen. Tevergeefs heeft de oppositie tot nu toe de ontbinding van paramilitaire organisaties ge- KAAPSTAPScholieren uit het Zuldafrikaanse Kaapstad hadden gisteren geen vrij Om geld in te zamelen voor les benodigdheden probeerden ze op het vliegveld van Kaapstad een tweeduizend ton wegende Boeing vijf meter te verslepen Het duurde even eer het toestel ging rollen, maar toen was het betrekkelijk gauw bekeken. toto era BRUSSfl RfTfB Of VRIES CORRESPONDENT Het Belgische kabinet lijkt er na weken onderhandelen eindelijk in geslaagd voldoende steun te vinden hij de oppositiepartijen voor het plan België te verande ren in een 'federale staat' Na dertig jaar van achtereenvol gende grondwetswijzigingen moet daarmee een eind komen aan de slepende Vlaams-Waalse twisten De Franstalige milieu partij Erolo zei zaterdag als laatste schoorvoetend toe het project te zullen steunen Met de steun van Ecolo. de Vlaamse Groenen van Agalev en de nationalisten van de Volks unie kan het rooms rode coali tiekabinet van premier IVhae- ne rekenen op oe vereiste twee derde meerderheid in het parle ment. De basis van Ecolo. waar veel argwaan bestaat tegen het kabinet Dehaene. mort woens dag nog wel officiéél licht op groen zetten. De onderhandelaars van Eco lo bedongen het afgelopen weekeinde extra grid voor het noodlijdende Franstalige onder- twfll I m was voor hen ren ab solute voorwaarde om In te kunnen stemmen met een pak ket maatregelen dat verder moet leiden tot directe verkie zingen voor het Vlaams parle ment. omvorming van Belgie in een 'federale staat', overdracht van veel bevoegdheden aan de gewesten Vlaanderen en Wallo nië. en hervorming van parle ment en Senaat. den bewapend. In en rond de stad is de noodtoestand afge kondigd. Chiz)a heeft de strijdende partijen gisteren om de tafel ge bracrit cn een staakt het vu ren overeengekomen. Daarvan was gisteravond echter nog niets te meifcen i i «mrd noc nevfg pe vochten Moskou lijkt in het conflict de kant van de Ossetiërs tc kiezen. De Ingoesjen woon den tot voor kort in een geza menlijke republiek met de Tsjetsjenen. Chizja zei gisteravond dat er P en sprake kan d wijzigingen'. F.n dat is precies wat de Ingoesjen eisen Dit isla mitische bergvolk wil gebieden van Ossetië terug die Sovjet-dit tator Stalin hen in 1944 ontnam als straf voor 'collaboratie met de na/i s Het gaat om hei M gorodni district ten oosten van Vladikavkaz en een deel van de Ossetische hoofdstad zelf Vanuit de Tsjetsjenlscbe hoofdstad Grozny zijn zwaarbe wapende vrijwilligere op weg naar Vladikavkaz Ingoesjen lei ders hebben via de lokale televi sie opgeroepen tot solidariteit. Boeing-747 verliest bij landing motor Een Boeing 747 vrachtvliegtuig van de I uxemburgsc lucht vaartmaatschappij argnlux heeft gisteren Dij dichte mist een motor verloren hij de lan ding op hal Luxemburg. De In Istanbul op gestegen Boeing 747 ..kreeg tij dens de landing problemen en gleed enkele meters van de tan dingsbaan alvorens tot stilstand te komen aldus een politie woordvoerder. Functionarissen op de luchthavrn zeiden dat het toestel een motor had verloren nadat het de landingshaan had grraakt Op 4 oktober vrrongrlukte in de Bijlmermeer een Boeing-747 vrachtvliegtuig. Van het toestel braken twee motoren af. Zelfbestuur voor Canadese Inuit De Canadese regering heeft vrij - dag een overeenkomst griekend waarmee de Inult, de oorspron kelijke bewoners, de politieke zeggenschap krijgen over ren enorm gebied binnen de Pool- cirtet. Het nieuwe gebied u tun'ut. ons land' in de Inuit- taal beslaat twee miljoen vierkante kilometer bevroren Pool toendra De Inuit krijgrn een rigrn re gering en eigrn parlement De overgang naar volledig zelfbc stuur zal naar verwachting zo'n zestien jaar duren. Een vest igi ngsprogramma. dat de/e week wordt goed gr keurd. geeft de 17.500 Inuit die er wonen eigendomsrechten op bijna een vijfde van Nunavut en recht op de mineralen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5