Patijn wil functioneren burgemeester bespreken Groen Links, de politieke Greenpeace Binnenland Kohl: Lubbers is geknipt voor hoge functie bij EG Vier zwaargewonden bij treinbotsing ING Bank denkt aan gedwongen ontslagen Ter Veld heeft spijt van BTW-verlaging Beckers eerder weg als fractievoorzitter MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 3 Illegalen na vier weken uit Novotel Amsterdam Twintig Afrikaanse illegalen, die niet hebben kun nen aantonen dat ze slachtoffer zijn van de vliegramp in de Bijl mer, hebben afgelopen weekeinde het Novotel in Amsterdam moeten verlaten. Ze werden per bus naar het onderkomen van het Buurtwerk Zuid Oost in de Bijlmer gebracht. Daar zal wor den geprobeerd ze opnieuw aan onderdak te helpen. In het No votel verblijven nu nog 165 slachtoffers van de ramp, die wach ten tot hun nieuwe woning is ingericht. Brand vernielt Turks centrum Emmen emmen Een uitslaande brand heeft gisteravond het i de Turkse gemeenschap in Emmen in de as gelegd. Niemand is bij dé brand gewond geraakt. 1 let onderkomen bevindt zich in een schoolgebouw in een buitenwijk van Emmen. Het gebouw was rond zeven uur afgesloten door de voorzitter van de Turkse gemeenschap. Een uur later brak de brand uit. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De schade wordt door de politie van Emmen 'aanzienlijk' genoemd. Virus hepatitis E ook in Nederland utrecht» Het onlangs ontdekte hepatitis E-virus, dat besmette lijke geelzucht veroorzaakt, komt ook in Nederland voor. In de meeste gevallen gaat het om infecties die in het buitenland zijn opgelopen. De nieuwe infectie moet daarom worden betrokken in voorlichting aan reizigers naar gebieden met een slechte hygi ene van het drinkwater. Dat meldt het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Hepatitis E komt op grote schaal vooral voor in Azië en Afrika. Besmetting vindt meestal plaats door drinkwa ter. De ziekte is vooral gevaarlijk voor zwangere Zakenman gegijzeld door justitie Roosendaal» De politie van Roosendaal en de deurwaarder heb ben dit weekeinde een 52-jarige Roosendaalse zakenman gegij zeld. De Bredase rechtbankpresident had daarvoor in kort ge ding toestemming gegeven. De man had tot vrijdagavond de tijd twee schuldeisers te laten zien dat hij hen op korte termijn 1.335.000 gulden zou kunnen terugbetalen. De schuldeisers ho ren tot een groep gedupeerden, van wie de zakenman op valse voorwendselen vijf tot zes miljoen gulden heeft afgetroggeld. Volgens de gedupeerden hield de man hen voor dat hij met hun geld grote winsten kon maken. Die bleven echter uit. Herdenkingstocht voor gedode man zutphen Naar schatting 400 mensen hebben zaterdag meegelo pen in een stille tocht door de Zutphense binnenstad. De tocht was bedoeld om de man te gedenken, die op 17 oktober in een Zutphens café zo maar werd neergestoken door een TBS-patiënt op proefverlof. De dood van de 31-jarige Turkse man, die een vrouw en twee jonge kinderen naliet, heeft binnen en buiten de Turkse gemeenschap in Zutphen tot beroering geleid, hoewel er geen racistische motieven aan ten grondslag lagen. De TBS-pa tiënt is aangehouden. Eerste poliogeval in Twente almelo Een 30-jarige, niet tegen polio gevaccineerde man uit Vriezenveen is met verlammingsverschijnselen opgenomen in een ziekenhuis in Almelo. Het is het eerste geval van polio-be smetting dat in Twente is vastgesteld. De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst richt zich nu met nieuwe intentingsacties vooral op de omgeving Rijssen en Vriezenveen, twee plaatsen waar uit geloofsoverwegingen veel mensen niet zijn ingeënt. Premier Lubbers heeft volgens de Duitse bondskanselier, Hel mut Kohl alle kwaliteiten voor een topfunctie in de Europese Gemeenschap. Dat zei de kan selier gisteren voor de AVRO-ra dio, tijdens een programma ter gelegenheid van het tienjarig ambtsjubileum van de premier. Kohl zei als regeringsleider en binnen de Europese Christen democratische Partij altijd als vriend te hebben samengewerkt met de Nederlandse premier. Hij roemde de kwaliteiten van Lubbers en zei dat het Verdrpg van Maastricht over de Europe se Unie, dat momenteel door de Rottenberg houdt pleidooi voor 'scherperelokide politiek Het functioneren van burgemeesters moet drie jaar na hun benoeming in een gesprek worden getoetst. Daarbij moet het oordeel van de gemeenteraad over de eerste burger nadrukkelijk worden betrokken. Zo kan worden voorkomen dat het tot een breuk tussen burgemeester en raad komt. Dat schrijft S. Patijn, commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, in een verslag over burgemees tersbenoemingen. stellen. Patijn denkt dat er ge bruikelijke instrumenten als loopbaanbegeleiding en outpla cement (het zoeken van een an der baan door een speciaal bu reau) kunnen worden toegepast als een burgemeester weg wil. De commissaris vindt verder dat de kosten van een eventuele den haag Patijn komt ook tot de conclusie dat steeds meer burgemeesters behoefte hebben aan mogelijk heden voor andere functies dan die van het burgemeesterschap. Ook dat wil hij in de functione- ringsgesprekkken aan de orde vertrouwensbreuk tussen ge meenteraad en burgemeester door de gemeente zelf moeten worden betaald. De gemeenten zijn immers in eerste aanleg nauw betrokken bij de benoe ming van een burgemeester. Het is de laatste jaren een aan tal keren voorgekomen dat bur gemeesters na ernstige wrijvin gen met de gemeenteraad moesten opstappen. PvdA-voorzitter F. Rottenberg pleitte er dit weekeinde tijdens een congres over lokaat bestuur voor dat markante politieke persoonlijkheden wethouder kunnen worden, zonder dat ze eerst tot gemeenteraadslid zijn gekozen. Rottenberg meent dat het dringend tijd wordt dat de rol van lokale politici wordt 'verscherpt'. Vooral het in de grote steden heersende 'monisme' (het ver vagen van de grens tussen de gescheiden verantwoordelijkhe den van bestuurders en politici) moet worden doorbroken. Om dit voor elkaar te krijgen is het verder nodig dat de controle rende positie van gemeente raadsleden wordt versterkt. De kwestie wordt volgens de PvdA- voorzitter actueel omdat er de komende jaren in de grote ste den „hevig gesleuteld" gaat worden aan de positie van de gemeenteraden. EG-lidstaten wordt geratifi ceerd, voor een groot deel zijn verdienste is. Deze kwaliteiten maken dat Lubbers in aanmer king komt voor een hoge EG- functie, aldus Kohl. Lubbers wordt al geruime tijd genoemd als een kandidaat voor de functie van voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijkse bestuur van de EG. „Ik ken zijn persoonlijke ambitie niet, maar Lubbers be hoort tot de meest toonaange vende persoonlijkheden in Eu ropa. Hij heeft alle eigenschap pen om echt belangrijke beslis singen goed voor te bereiden en uit te voeren aldus Kohl in het interview. eindhoven Bij een treinongeval in Eindhoven zijn zaterdagmiddag 4 mensen zwaar- en 23 anderen lichtgewond geraakt. Rond kwart voor twee kwam de stoptrein van Eindhoven richting Helmond frontaal In botsing met de intercity Heerlen-Eindhoven. Dat gebeurde op een wis sel op nog geen kilometer van station Eindhoven. Mede daardoor reden beide treinen niet meer zo hard. Alle 27 gewonden vielen in de stop trein. Volgens regio-directeur W. Boon van de Nederlandse Spoorwe gen heeft de machinist van de stoptrein de botsing zien aankomen. „Hij heeft de noodrem in werking gesteld en is naar achteren gelopen om passagiers te waarschuwen. Aan zijn optreden is het te danken dat de gevolgen niet ernstiger zijn." Boon wilde nog niets zeggen over de oor zaak van het ongeval. Het baanvak was beveiligd met automatische treinbeïnvloeding. Dat zorgt ervoor dat treinen vanzelf stoppen als de machinist een sein negeert of een foute beslissing neemt. Volgens een andere NS-zegsman werkt het systeem echter niet als treinen langzaam een station binnenrijden, zoals in dit geval, foto anp»ed oudenaarden Winstgroei lager dan bij concurrenten dens de fusie lussen de NMB en de Postbank Afgesproken werd dtf or U| Mn evaabMfc n n nisatie geen gedwongen ontja gen zouden vallen. Wijngaarden, die het akkoord toen mede ondertekende, wil die afspraak nu openbreken. Het vinden van een passende functie binnen het concern wordt steeds moeilijker, zo vindt hij Als 'uitplaatsing' niet mogeli)k blijkt. ..kan ontslag aan de orde komen". Woordvoerder Pollet van de ING Bank bevestigde zaterdag dat er wordt gesproken over gr dwongen ontslagen voor indivi duele personen. „F.en collectief ontslag is echter niet aan de or- de**( MUI Pollet. Ontslag zal pas in het allerlaatste stadium worden aangevraagd. ING noemt geen aantallen. De bonden voorspelden In sep tember dat door alle reorganisa ties bij de bankengroep ruim 5000 van de 21.000 arbeids plaatsen zullen verdwijnen. Een woordvoerder van de ING Groep ontkende de bewering van de bonden toen. De ING Bank presenteerde zich pas onlangs aan het Neder landse publiek als de opvolger van de NMB De ING Groep, eigenaar van verzekeraar Nationale Neder landen en de ING Bank, is onte vreden over de winst van het bankonderdeel en wil de kosten omlaag brengen door middel van een zogenaamd 'perfor mance-programma'. Bij de re organisatie gaan arbeidsplaat sen verloren. Gedwongen ont slagen zijn daarbij niet uitgeslo i« ii itaanuMrt dankt dt bank aan het afstoten van bepaalde Dit schrijft L Wijngaarden, hoofd personeel en organisatie, m het personeelsblad Bank- nieuws. In 1991 steeg de winst van het concern met vier pro cent. Concurrerende concerns lieten een betere winstontwik keling zien IV. noemt de winstgroei dan ook onvoldoen de. De kosten moeten daarom structureel omlaag. ING praat momenteel met de vakbonden over de reorganisa tie. Volgens een woordvoerder van de dienstenbond CNV wil de bank „de sociale paragraaf aanscherpen" Die paragraaf werd na een felle strijd tussen de bonden en de top van het concern in 1990 afgesloten ti| Natuur en Milieu: BTW-fonds voor milieu AMERSEOOrr-UTRICMT GZD PvdA-staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) betreurt de BTW-verlaging met een procent die op 1 oktober is doorgevoerd. ,j\ls we op dit moment voor de keuze stonden, zouden we dat nooit hebben gedaan hebben", aldus Ter Veld zaterdag op het congres van Groen IjiiLs m Amersfoort. De staatssecretaris zei dat tij dens een discussie over de soci ale zekerheid. Het kabinet wilde met de maatregel de stijgende inflatie de kop indrukken, waar door loonmatiging makkelijker zou zijn. De BTW verlaging be tekent een lastenverlichting van 1.7 miljard. Door de recente valuta-crisis valt de inflatie waarschijnlijk veel lager uit dan verwacht Ter Veld noemde het daarom 'zon de' dat de 1.7 miljard niet ge richt is ingezet voor het schep pen van meer werkgelegenheid. Verlaging van de bruto loon kosten door belastingmaatrrge len krijgt van haar nu de voor keur. D66 en Groen Unks. te genstanders van de BTW veria ging, drongen daar destijds al op aan. Ter Veld ging niet in op het verzoek van net Groen links-congres de BTW-verla ging alsnog ongedaan te maken. De stichting Natuur en Milieu presenteerde dn weekeinde het plan de BTW met één procent te verhogen. De opbrengst hier van moet In apart milieufonds worden gestori, waarmee pro jecten kunnen worden gefinan cierd die zijn gericht op duurza- m.ontwikkelmg iici I urop.i en de Derde Wereld komen in aanmerking voor een aanzien lij ded vvb dt pita Hm milieufonds zou door overheid, werknemers- en werkgeversor ganisaties moeten worden be heerd. Nafta ontsnapt bij aanvaring Godsdienstig bruidspaar weigert auto als hoofdprijs WILLEMSTAD ANP Door een aanvaring in dichte mist tussen een tankschip en een duwstel is zaterdag bij de Volkeraksluizen in Willemstad 193 ton van de brandbare en explosieve stof nafta in het water terechtgeko men. Bemanningsleden van in de buurt liggende schepen moesten worden geëvacueerd. Een stankgolf veroorzaakte tot in de verre omtrek klachten. Nafta is een vluchtige, brandbare en explosieve stof die hoofdpijn, keelpijn en misselijkheid kan veroorzaken. Het spul verdampte en vormde een soort gaswolk. De omgeving werd afgezet. Door de mist en het ontbreken van wind bleef de stinken de wolk lang hangen. Een bergingsvaartuig heeft de schepen uit el kaar getrokken. De rest van de lading nafta werd overgepompt. opheusden gpd Winkeliersvereniging OWV uit Opheusden raakt haar hoofdprijs in de loterij, een splinternieuwe auto van 21.000 gulden, dit jaar niet kwijL De winnaars weigeren uit godsdienstige overwegingen de auto in ontvangst te nemen. De winkeliersvereni ging heeft de auto teruggegeven aan de dealer, omdat een tweede trekking wette lijk niet is toegestaan. De winkeliers kwamen gisteren tot die verbijsterende ontdekking, toen ze al be zig waren alles te regelen voor de feestelij ke overhandiging van de auto. De win naars, een aanstaand bruidspaar uit Twrl- lo, waren in het be/Jt gekomen van de lo ten bij de aanschaf van meubels. Volgens OWV-woordvoerder I^us reali seerden de prijswinnaars zich in eerste In stantie niet dat ze aan een loterij hadden meegedaan. Toen ze vernamen dat ze een nieuwe auto kregen, accepteerden ze die dankbaar. Twee dagen later lieten ze we ten dat ze de auto uit godsdlcnstigr over wegingen niet konden aannemen. Volgens T. Hofs, scriba in Opheusden van de Gereformeerde Gemeenten In Ne derland, is het de leden van haar kerk niet toegestaan mee te doen aan een lolcri). „Ons is altijd voorgehouden dat we moe ten werken voor ons brood en we ons niet anderszins mogen verrijken. Dat gaat In legen de voorzienigheid (»od%. Dat geldt voor loterijen net zo goed als VMf het Inenten tegen polio." den haag marc peeperkorn „Mijn stelling is: de politiek leidt aan bloedarmoede." Groen Links-kamerlid Brouwer brengt het met overtuiging, maar nieuw of gewaagd is de stelling niet. Het probleem is al vele malen eerder gesigna leerd: het handjevol gekken dat als kamer lid een zestig-, zeventig- of tachtig-urige werkweek als 'normaal' accepteert, slinkt. Politiek geïnteresseerden met frisse ideeën staan niet te trappelen voor de poorten van het nieuwe kamergebouw. Groen Links gooit er. naar beproefd recept, een partij- commissie tegenaan. Met als eerste doel het vinden van een lijsttrekker. Het instellen van de partijcommissie 'Po litiek Vemievving', waarvoor Brouwer deels is vrijgesteld van haar dagelijkse kameracti viteiten. heeft een praktische aanleiding. Van de huidige zes-koppige Groen Links- fractie vertrekt lijsttrekker Beckers, een iaar eerder zelfs dan verwacht. Naast Beckers hebben ook Lankhorst en Willems te ken nen gegeven het na de verkiezingen in 1994 voor gezien te houden. Rosenmöller en Sipkes willen graag nog een periode als ge woon kamerlid, niet als lijstrekker. Brouwer houdt een slag om de arm, zowel voor het kamerlidmaatschap als voor de functie van lijsttrekker. De twijfel bij Brouwer is dezelfde als die van Rosenmöller: het huidige kamerlid maatschap laat zich nauwelijks combine ren met de zorg voor kinderen of contacten huiten de politiek. Voor een partij die ar beidstijdsverkorting hoog in het vaandel heeft en de banden met de 'basis' warm wil houden, een moeilijk verteerbare zaak. Groen Links wil meer jongeren in de po litiek. En migranten, want daar ontbreekt het in de fractie sowieso aan. „De generatie politici uit de jaren zestig en zeventig moet een stapje terug doen, ten gunste van de generatie uit de jaren tachtig en negentig stelt Lankhorst. Om die groepen te berei ken, moet het roer om. De partijcommissie 'Politieke Vernieu wing' richt zich onder meer op een gedeeld fractievoorzitterschap. Is de huidige voor zitter 24 uur per dag op afroep beschikbaar, de nieuwe lijstaanvoerder krijgt tijd voor andere interesses. Ook voor de gewone ka merleden zal het politieke handwerk veran deren. De eindeloze mondelinge overleg gen, uitgebreide commissievergaderingen en plenaire debatten zullen mogelijk min der frequent door de Groen Linksers be zocht worden. „Vaak zit je toch elkaar maar wat in de ogen te kijken zonder dat er wat uitkomt", aldus Brouwer. Groen Links voelt er meer voor zelf de onderwerpen te kiezen, waar dan extra aandacht naar toe gaat. Brouwer „Neem de migranten. Het lijkt mij zinnig in teams het migratie vraagstuk aan te pakken. Daar maak je dan kamerleden voor vrij die de praktijk ingaan, contact opnemen met ille galen. deskundigen, en dan met een goed doortimmerd voorstel tenigkomen. Dan zijn de regeringspartijen verplicht daar se rieus op te reageren Een offensieve houding dus, in plaats van slaafs de kameragenda te volgen. Dat maakt het kamerwerk interessanter en dus aantrekkelijker voor nieuwkomers. „Groen Links zou als een soort Greenpeace moeten opereren", stelt Brouwer. Een wervende, actieve partij, die op knellende problemen en helder antwoord formuleert. Parallel aan de politieke vernieuwing loopt dan ook een nieuwe ledenwerf-campagne. Geen geringe opdracht, beseft Brouwer, maar wel één die haar politieke toekomst zal bepalen. Als de zaken bij het oude blij ven, nokt ook Brouwer als kamerlid. Groen Links staat niet alleen in haar streven naar politieke vernieuwing. Onder leiding van Kamervoorzitter Deelman zijn een reeks van voorstellen in onderzoek om de poli tiek aantrekkelijker te maken. Een dag min der vergaderen per week en afschaffing van de uitgebreide commissievergaderingen (de speeltuin voor fractiespecialisten) ko men daarbij aan de orde. CDA-fractievoorzitter Brinkman lanceer de onlangs het idee van het deeltijd-kamer lidmaatschap. Binnen de PvdA is het vooral het voorzittersduo Rottenberg-Vreeman dat de verstarring binnen hun partij aan de kaak stelt. En op gemeentelijk niveau zijn. al dan niet in het kader van de sociale ver nieuwing. talloze werkgroepen druk doen de de kJoof tussen burger en politiek te dichten. Prachtige voornemens, soms onder streept met krachtige uitspraken. Brouwer betwijfelt of de politiek is staat is zichzelf aan de haren uit het mberas te trekken. „Maar je moet het proberen. Het is een zaak die de hele politiek aanpiat. anders dreigt een versmalling van de basis van de politiek." De resultaten van haar partij- liggen in mei op tafel. DEN HAAG »GPQ Ria Beckers (Groen Unks) legt het fractievoorzitterschap voor tijdig neer. Zij verlaat de Twee de Kamer uiterlijk in mei vol gend jaar. Tot aan de verkiezin- p ii in I't94 zal I' I ankliorst ilr fractie van Groen Unks leiden. Het is nog niel bekend wie de HMlta wordt lii) de vrrkie ■M Beckers maakte haar besluit zaterdag bekend op het partij congres in Amersfoort De langstzittende fractievoorzitter bijna 16 jaar zei haar func tie wegens privé-omstandighe- den neer te leggen Hoekers „Het was geen gemakkeii|ke af weging. want het is misschien wel de interessantste haan die er is." Partij-voorzitter Vos noemde Beckers een ..kei van een vrouw' en „een beeld van integriteit in de politiekOud PPR voorzitter B. van OJtk treedt toe tot de Groen Unks- frartir als Bet krrs vertrekt Met haar besluit de Kamer voortijdig te verlaten, wil Bec kers duidelijkheid scheppen en de discussie over het Itjsttrrk- kersschap van Groen Unks ver breden naar de partij afdelin gen toe. Vorige week meldde P. Rosenmöller zich af als kandi daat-lijsttrekker voor Groen Unks. Zijn gezinsleven en ande re interesses zouden te veel lij den onder deze baan „met een 80-urigr werkweek". Van de oven gr fractie-leden van Groen i ui Lwfchoi Bra mm kes en Willems) houdt alleen Brouwer de mogrlijkhetd open lijsttrekker te worden Op het congres hekelde Ree kers de 'blikvernauwing' in poli tiek Den Haag. Vooruitgang wordt vol gr n s Beckers nog steeds vertaald als cconomi sche vooruitgang'. ZIJ pleitte voor een kwalitatieve verbete ring van de leefomstandighe den ben schoon milieu, veilig voedsel en een veilige omgeving krijgen daarhi| EUUUMM Hoven een hogere economische pro duktir, terugdringing van hei fi nancieringstekort of verlaging van de lastendruk. Der dal het partijbestuur heeft op- grstrld Dat stelsel gaai uit van economise he zelfstandigheid en greft op termijn iedereen zon der betaalde haan recht op een uitkering

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3