Oroot-Servie binnen zes maanden een teit treffen Egypte in hart Unita doet hoop op vrede in Angola in rook opgaan Aanslagen op toenste Feiten &Meningen MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 2 Ambassadeur Fietelaars verbijsterd over afwachtende houding Westen A tnaMofa Ambassadeur J. Fietelaars: „U gaat me toch niet vertellen dat het Wes ten wèl een operatie Desert Storm kan voltooien, maar in Joegoslavië machteloos staat". foto gpd „Als VN-militairen pakjes margarine kunnen be schermen, waarom kun nen ze dan niet de moe ders beschermen die met hun kinderen langs de kant van de weg wachten op de dood?" Mr. J. Fietelaars, de uit Belgrado teruggeroepen Nederlandse ambassadeur van Joegoslavië en Albanië, schrikt van zijn eigen hef tigheid. „Ik weet ook wel dat de hulptransporten in Bosnië bedoeld zijn voor diezelfde moeders en kin deren", corrigeert hij zich zelf. Om vervolgens drei gend los te barsten: „U gaat me toch niet vertellen dat het Westen wèl een operatie Desert Storm kan voltooien, maar in Joego slavië machteloos staat". ROSMALEN MARGRECT VERMEULEN Mr. Fietelaars is ambassadeur in ren land dat ineenschrom pelde van 23 miljoen Joegosla- ven tot 10 miljoen Servcn en 1 miljoen Montenegrijnen. Met de onwettige regering van dit rest Joegoslavië magnij al sinds de herlst van 1991 geen zaken meer doen. In mei 1992 werd hij samen met al zijn F.O-colle- ga's als protestmaatregel tenig- geroepon. „Fr zat niks anders op. De oude regering bestond nld men i neb de nieuwe re gering ons ontbood zeiden we: wc komen niet want u bestaat niet". Sindsdien zit Fietelaars knarsetandend thuis in Rosma len en verslindt alles wat er over '/ijn land' verschijnt. Hoe kijkt de ambassadeur aan tegen de machtsstrijd tussen de Servische leider Milosevic, pre mier Paniévan rest-Joegoslavië en president Cosië van datzelf de irst loMoabili? „Allemaal theater. Als Milosevic het wil, is Panië morgen ver dwenen. Ze zijn heel sterk in opereren in teamverband. De een belooft iets, de ander zorgt dat die belofte niet nagekomen kan worden. Ik vergelijk hel maar met een soort biljartspel langs de band. Zo kunnen af spraken steeds worden ge schonden. Niemand is ergens verantwoordelijk voor. De slechte dingen zijn altijd de schuld van een ander." „Er is hier geen politieke traditie van afspraak is afspraak Men kent alleen sterkte en zwakte. Concessies doen is zwakte en een compromis sluiten, staat gelijk aan verraad. Toen ik be trokken was bij onderhandelin gen over een wapenstilstand, heb ik ze wel eens gevraagd: hoe kun je een akkoord onder tekenen om het een paar uur la ter ijskoud te schenden? Het antwoord was: We kunnen niet op een persconferentie verschij nen als de enige partij die niet LISSABON IPS In Angola lijkt de burgeroorlog, waaraan vorig jaar na moci- z.inm onderhandelen een einde kwam. weer te zijn hervat. Het afgelopen weekeinde vonden er in de hoofdstad Luanda en in elf andere steden hevige gevechten laats, waarbij volgens de latstc berichten 300 mensen zijn omgekomen. De problemen ontstonden toen de Unie voor de Totale Onaf hankelijkheid van Angola (Uni- ta) weigerde de nederlaag te er kennen die zij in de verkiezin gen vnn 29 en 30 september had geleden. Het waren de eerste verkiezingen sinds Angola in 1975 onafhankelijk werd van Portugal. Angola heeft dertien jaar een antikoloniale strijd gevoerd te- §n Poftupl, vin 1961M tn met 1974. Met de onafhanke lijkheid ontatond een imi hts strijd die in een zestien jaar du rende burgeroorlog uitmondde. In mei 1991 werd een vredeak- koord gesloten tussen llnita en de regerende Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MP1A). De chronologie van de huidige crisis is als volgt: 30 september Tijdens het sluiten van de stemlokalen drin gen Unita-troepen het huis van de staatssecretaris van binnen landse zaken. Armindo Espirito Santo, binnen. Hierbij komt een lijfwacht om het leven. Zijn li chaam worth neergesmeten bij de ernaar gelegen woning van akkoord gaat. Maar morgen als we gaan schieten, zijn de jour nalisten er niet". Brutaal Over de onderhandelingen die L(j bemiddelaar t-ord )wen en VN - bemiddelaar Cyrus Vance voeren met de betrokken partij en, onder andere over een nieu we grondwet, heeft Fietelaars geen goed woord over. „Het is ontzettend brutaal. Stel je voor dat Nederland gaat onderhen- delen over de toekomst van Bel gië en Nederland zegt: doe dat Nederlandssprckendedeel maar bij ons Dat Is ongehoord. Dat zijn helemaal geen onder handelingen". Het zwarte scenario dat Fiete laars voor ogen zweeft, is dat Bosnië-Hercegovina wordt op gedeeld in etnisch zuivere can tons. „Daar moeten we nooit aan meedoen. Het is puur racis me om een bevolking in te de len in drie groepen van katho lieken met blauwe ogen, ortho doxen met bruine ogen en de van oorsprong Turkse inwoners met zwarte ogen. Het is ook fas cistisch om de staat te laten be palen waar jij wel en niet mag Dat zwarte scenario is hard op weg werkelijkheid te worden. de Portugese ambassadeur An tonio Monteiro. 3 oktober Jonas Savimbi. lei der van Unita. wijst de verkie zingsuitslag van de hand. Hij beschuldigt de regering van fraude en trekt de geloofwaar digheid van internationale waarnemers in twijfel, die me nen dat de verkiezingen correct zijn verlopen. I lij waarschuwt dat zijn organisatie „een positie vindt Fietelaars. Niet aan de on derhandelingstafel. maar op het slagveld. ,,Ik ben zeer pessimis tisch. Ik denk dat het erop uit draait, omdat het Westen de middelen niet kan vinden het proces stop te zetten. Eind vori ge week hebben de Serviërs de zal kunnen innemen die de si tuatie In het land verregaand kan verstoren". 4 oktober Savimbi verlaat Luanda en neemt zijn intrede in zijn geboorteplaats Huambo, vanwanniit hij dreigt de burger oorlog te hervatten. 6 oktober I )e elf generaais van Unita die overeenkomstig het vredesakkoord deel van de Angolese strijdkrachten uitma- plaats Jajce veroverd. Het past weer precies in het traditionele masterplan voor een Groot-Ser vië zoals dat door Milosevic met veel fanfare is aangekondigd". Ingrijpen Van de Servische oppositie ver ken. negeren het verenigde op perbevel en scharen zich achter Savimbi. 11 oktober Het eerste open lijke gewapende treffen tussen de politie en troepen van Unita. Twee burgers worden gedood en vijf Unita-strijders raken ge wond. 12 oktober Een politieman en een Unita-strijder komen om bij een treffen op de boulevard In iusvsra, een ven de be langrijkste verkeersaders van de hoofdstad. 15 oktober In Luanda wor den bomaanslagen gepleegd op installaties van de Angolese luchtvaartmaatschappij. Unita bezet de stad Ondulo in de cen traal noordelijke provincie Ma- lange. De tweede commandant van het regeringsgarnizoen, lui tenant-kolonel Carlos Alberto Lacrau. wordt door Unita gefu silleerd. 17 oktober De verkiezingsuit slag wordt bekendgemaakt. De Verenigde Naties verklaren zich garant voor de correctheid van de resultaten. Onder druk van Savimbi laten de VN het stem menpercentage van president lose Fduardodos Santos dalen van 50.8 naar 49,5 procent. Dos Santos heeft daardoor net geen absolute meerderheid behaald waardoor Savimbi recht heeft op een tweede ronde in de pre sidentsverkiezingen. Unita had dat als voorwaarde gesteld om geen nieuwe oorlog te ontkete- 18 oktober Eenheden van wacht Fietelaars helemaal niets. „Het enige dat de Servische op positie Milosevic verwijt, is dat hij de slag om de wereldsympa thie heeft verloren. Tussen Milosevic en de oppositie be staan slechts nuanceverschillen. Ook de Servische oppositie streeft naar een Groot-Servië en redeneert dat waar een Serviër zijn voeten heeft neergezet, het grondgebied Servisch is". Fietelaars voorspelt dat Groot- Servië binnen een half jaar een feit is als Milosevic niet door de buitenwereld wordt gestopt. Het Westen staat erbij en kijkt ernaar. Terwijl we volgens de ambassadeur militair-technisch best kunnen ingrijpen. „Zo moeilijk is het niet om tanks van de straat te houden; om vliegtuigen te verhinderen op te stijgen. Een paar gaten in de startbanen is voldoende. We hoeven ze niet eens uit de lucht te schieten, want als de Veilig heidsraad beslist met militaire middelen het luchtruim boven Bosnië vrij te houden, zal er weinig animo zijn onder Servi sche piloten om op te stijgen. En als ze dat wel doen? De Ser viërs hebben maar een paar do zijn vliegtuigen. Het lijken er zoveel omdat hun tegenstan ders niks hebben". Unita verhevigen het offensief in Malange. Zij weten negen van de veertien gemeenten in de provincie in handen te krij gen. 22 oktober Unita belegert de stad kuito. hoofdstad van de provincie Bie in het midden van Angola. Savimbi beheerst 12 van de 14 gemeenten in deze provincie. 29 oktober De plaats Caala. Maar de wil ontbreekt in het Westen om militair in te grij pen, zowel onder politici als bij de bevolking, constateert Fiete laars met verbijstering in zijn stem.Al die jaren is in ons hoofd gestampt: nie wieder. Wat in nazi-Duitsland was gebeurd, mocht nooit weer gebeuren. Denk eens aan èd die tv-pro gramma's die daarover zijn ge maakt, al die boeken die daar over zijn geschreven!! Dèt nooit meer. Maar het gebeurt weer. Er wordt volkerenmoord gepleegd, mensen worden uit hun land verdreven en hun bezittingen en huizen worden verdeeld on der een superras: de Serviërs. Maar onze collectieve verant woordelijkheid voor een be schaafd Europa bestaat opeens niet meer". Hoe nu verder? „Over een half jaar is Groot-Servië klaar. Dan worden we geconfronteerd met de vraag of we de agressor de vruchten van zijn agressie laten plukken en of we accepteren dat een stroom vluchtelingen over Europa uitzwermt. Of gaan we ervoor zorgen dat de vluch telingen kunnen terugkeren zonder dat ze worden afge maakt? Ik weet het niet. Ik vraag ook maar". een spoorweg-knooppunt 20 ki lometer ten noorden van Huambo. wordt door Unita en kele uren zwaar bestookt. In Huambo valt Unita de residen tie van de gouverneur en ver scheidene overheidsgebouwen aan. De gouverneur slaagt erin naar Luanda te vluchten. 30 oktober Twintig Angole- zen en drie Portugezen worden bij diverse confrontaties ge- UTRECHT TACO SLAGTER CXJD-CORAESPONDENT CAIRO Islamitische extremisten in Egypte lijken de achilleshiel van het regime in Cairo te hebben gevonden. Door aanvallen op buitenlandse toeristen hopen ze Egypte van haar belangrijkste deviezenbron (ruim 8 miljard gulden per jaar) te beroven. Door de politieke ontwrichting zou de regering-Mubarak dan vanzelf ten val komen. In de eerste opzet zijn de funda mentalisten al geslaagd. Na de steekpartij op drie Russische bezoekers in Port Said een week geleden, het doodschieten van een Brit in Opper-Eypte en het leegschieten van een mitrailleur op een cruiseschip met Duitsers op de Nijl begin deze maand, is het aantal hoekingen bij Eu ropese en Amerikaanse reisbu reaus al sterk teruggelopen. De incidenten vinden plaats op het moment dat de Egyptische toeristenindustrie uit een diep dal klimt. Na de Golfcrisis zette twee jaar lang vrijwel geen wes terling meer voet in het Mid den-Oosten en dat kostte Egyp te miljarden guldens. Dat dreigt door de acties van de islami tische cellen opnieuw te gebeu ren. Omdat ze opereren vanuit schuilplaatsen in de onmetelij ke woestijn, zijn ze vrijwel on grijpbaar voor de binnenlandse veiligheidsdienst. Die wist maanden geleden al geen einde te maken aan een mini-burger oorlog tussen koptische christe nen en moslims in de zuidelijke provincie Asiyut De aanvallen op buitenlandse toeristen en de moorden op po litie- en legerofficieren en wes ters georiënteerde intellectuelen geven een beangstigende di mensie aan de aloude strijd tus sen de gevestigde orde en heet- hoofden die vechten voor een islamitische staat. Gedurende een aantal jaren kon het regime dat, hoofdzakelijk verbale, gevecht nog in zijn voordeel beslechten. Maar naarmate Mubarak zich ge dwongen zag meer religieuze fanaten gevangen te zetten, fa milieleden van voortvluchtige verdachten te gijzelen, moskee- en te sluiten en politieke bijeen komsten te verbieden, verloor hij steeds meer steun van de ar me bevolking. Hoewel Egyptenaren in het al gemeen geweld verafschuwen, zochten miljoenen paupers toch hun heil bij de 'al-gama'a al-lsnialiya' (islamitische groe pen) die wel iets concreets doen aan de armoede. Islamisten be heren klinieken, scholen, werk gelegenheidsprojecten en ver enigingen waarvan de minstbe deelden gratis gebruik kunnen maken. Het 'islamitisch reveil' in Egypte heeft nauwelijks iets te maken met de 'satanische' invloeden van de westerse cultuur, zoals dat nogal eens door weten schappers en islamisten zelf wordt beweerd. dood. De meeste slachtoffers zijn burgers die zich in de vuur linie van de strijdende partijen bevonden. De VN- Veiligheids raad neemt unaniem een reso lutie aan waarin Unita dringend wordt verzocht van verder ge weld af te zien. 31 oktober Unita begint mili taire offensieven in de provin cies Cuanza Norte. Luanda en Benguela, teneinde de haven- Nieuwe aanslag op toeristen CAIRO «AR Drie mannen hebben gisteren het vuur geopend op een tou ringcar in het zuiden van Egypte en tien inzittenden van de bus verwond. De aanslag was identiek aan een aanslag die tien dagen geleden door or thodoxe moslims In dezelfde streek werd gepleegd. Die aan slag kostte het leven aan een Britse toeriste. Vanuit fundamentalistische hoek is gewaarschuwd dat de aanvallen op toeristen zullen voortduren, tot de regering en kele gevangen genomen extre misten op vrije voeten stelt en Egypte in een staat op islami tische grondslag transformeert Max Rodenbeck, correspondent in Cairo van het gerenommeer de Londense tijdschrift Middle Bast International, rekende on langs voor hoe ver Egypte sinds de verjaging van koning Faroek achterop is geraakt. Voor de re volutie van Abdul Nasser in 1952 waren er 2000 schatrijke pasha's; nu telt het land 70.000 families die zich een Mercedes van 200.000 gulden kunnen permitteren. Onder het feodale regime van koning Faroek vertwintigvou- digdede begroting voor onder wijs in vergelijking met dertig jaar daarvoor. Defensie slokte tien procent van de totale be groting op. Nu grissen de gene raals 30 procent van de staatin- komsten uit de schatkist, terwijl de minister van onderwijs daar slechts zes procent mag uitha len. Zestig procent van de be volking is analfabeet. Nog erger dan in de dagen van de monarchie, zo stelde Roden beck vast, worden Egyptenaren gekweld door een wurgende bu reaucratie, vriendjespolitiek en corruptie. Dat fijnmazige net werk is zo vervlochten met de politieke en persoonlijke belan gen van ministers, de generale staf, hoge ambtenaren en direc ties van staatsbedrijven, dat het regime daar nooit iets aan kan veranderen zonder een nieuwe revolutie te riskeren. Geen wonder dat islamisten bij de huidige omstandigheden kansen ruiken hun postitie on der de talrijke sloebers te ver sterken. Met aanslagen op bui tenlandse toeristen willen ze niet alleen het hart van het regi me raken, maar daarmee ook het volk in opstand brengen te gen de 'luxe' waarmee bezoe kers van pyramides en faraoni- sche tempels zich omringen, maar die miljoenen Egyptena ren dooreen 'goddeloos' regi me wordt onthouden. 'Nederlanders uit Angola' DEN HAAG ANP Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag adviseert in Angola verblijvende Neder landers zo spoedig mogelijk het land te verlaten. Een concreet evacuatieplan voor de Nederlanders is er niet maar daar wordt wel over ge dacht, aldus een woordvoerder van het ministerie gisteren. Zij kon daar echter nog geen me dedelingen over doen. In het door gewelddadigheden geteis terde Angola verblijven onge veer 65 Nederlanders. stad Benguela te kunnen inne men. Bij een mogelijke open burgeroorlog kan Unita zich via deze stad bevoorraden. Brazi liaanse militairen komen in Luanda aan om de 2000 Brazi lianen in het land te helpen eva cueren. Portugal treft voorberei dingen voor evacuatie van Por tugezen uit Angola. I november in Luanda vin den hevige gevechten plaats tussen regeringstroepen en een heden van Unita. Het Portugese persbureau Lusa meldt dat de strijd tot nu toe aan 300 mensen het leven heeft gekost. Het felst wordt gevochten bij het hoofd kwartier van MPLA en bij hotel Turismo. Het hotel staat naar verluidt in brand. 2 november Na bemiddeling van de Verenigde Naties komen Unita cn MPLA een 'onvoor- waardel i jk staakt - het - vuren overeen. Vanmorgen werd er echter ai weer gevochten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2