Chun Lee jaagt driebanders op Bouma legt de basis op zijn rolschaatsen Sport Ronald de Graaf ongenaakbaar Lennox Lewis knipt en scheert Ruddock Goran Ivanisevic is in vorm MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 Fen week voor hel NK wintcrtriathlon in toten heef! Ronald de Graaf het waarschuwende vin gertje naar de concurrentie opgeheven. Tilden* de generale repetitie in Amsterdam was de 22- jangc koudekerier ongenaakbaar Met bijna vijf minuten voorsprong op nummer twee Piet El- kelenboom voltooide De Graaf de kwart triathlon in Amsterdam. Al tijdens het eerste onderdeel, 10 kilometer hardlopen, nam De Graaf de koppositie in. Al leen lan van Baar kon enigszins bij hem in de buurt blijven. Tijdens het fietsen (40 kilometer) en schaatsen (20 kilometer) was De Graaf, die zaterdagavond nog meereed tijdens de schaats- marathon san Haarlem, niet meer bij te benen. Hij finishte na 2 uur. 19 minuten en 21 secon den Op bijna vijf minuten passeerde Fikelenboom als rwredc de meet. trrwtjl lan van Baar mceT dan zes minuten moest toegrven. Fries wint scliaatsmaratlion HAARLEM JAW BROUWER PC KONING SCHAATS MEDEWERKER De marathonploeg Siebrand is machtig, maar niet onverslaan baar. Haico Bouma profiteerde zaterdag in Haarlem van een foutje in de ploegentactiek van Siebrand en snelde naar zijn eerste zege op kunstijs in het A- peloton De 22-jarige Fries, die al drie seizoenen naar een hoofdprijs bij de A-rijders hengelde, was zondermeer de slimste van het peloton in de buitengewoon boeiende finale van de tweede wedstrijd om de KNSB-Cup. Lange tijd zag het er zaterdag naar uit dat een massasprint de beslissing moest brengen op de gezellige kunstijsbaan in Haar lem. Omdat de snelste man van het peloton. Richard van Kem pen. door een rugblessure aan de kant moest blijven, leken de grote ploegen te gokken op een massasprint. Sprintkracht Siebrand dacht met Lammert Huitema hoge ogen te gooien. Klerks Platics gokte op de sprintkracht van Yep Kramer. tsKwfji Konica boapta op een goede dag van Oleg Bozjie\ Wehkamp, de vierde grote ploeg, ontbeert een ra&spnnter. en zette de ene na do andere vluchtpoging op touw. Met na me de kopstukken Fausto de Marreiros en Robert Vunderink waagden menigmaal een po ging. Steeds weer zette de 'weg kapitein' van Siebrand. Piet Kleine, zich op kop van de grote groep om met zijn lange klap pen net ontstane gat dient te rij den. Met nog 15 ronden op de tel ler was Bouma ook van Weh kamp aan de beurt. In een mum van tijd pakte hij 100 me ter. waarop Fvert van Bonthem (Siebrand) en Lex Ca/emler (Klerks) In de tegenaanval gin gen. De jonge Bouma hield tot verbazing van de 2000 toe schouwers stand, en zag het gat ten opzichte van zijn volgers al leen maar groter worden. Uit eindelijk streek de Fries enkele ronden voor de meet neer op het lamgeslagen peloton. Op een halve ronde achterstand van de superieure winnaar ein digden Lex Cazemier cn Evert van Ben them als tweede en der de. Vluchter Het duo had vergeef* gepro beerd dc eenzame vluchter te ac hterhalen. Oleg Bozjev uit het ("«OS toonde zien de snelste in de massasprint, voor Kramer en Huitema. Bij ontstentenis van sprintkanon Van Kempen wa* Henk Angenent andermaal de best geklasseerde schaatser uit de regio. De 25-jarigr Alphenaar belandde op de 15e plaat*, ter wijl Rick van der Hoorn uit ter Aar zich via een twintigste plaat* in de punten reed In het algemeen klassement leidt Bou- ma met 181 puM n r dt winnaar van vorige week Hans Pieterse (41,1) en Arnold Stam (39.0). Angenent staat elfde met 23 punten. Winnaar Haico Bouma is een produkt van de zomerse vrrsie van het marathonschaatser het skeeleren. Op het asfalt boekte hij het ene na het andere suc ces. Het afgelopen seizoen schreef hij zes criterium* op zijn naam. Bouma behoort tot de beste rolschaatsen van Neder land Hij heeft het werelduurre- <>rd op dc skeeler m /i,n be/it en op het eerste officiële we- rrldkampioeriM hap dat in sep tembcr in Rome werd phOU den. veroverde hij zilver In het schaatsen wilde het nog niet zo vlotten Twee keer finishte hij nipt achter Van Kempen cn Dc Maneiros. Bij de B rijden ging de zege naar Cor Ton uit Scharwoudc. Hij wa* de snelste van een kop groep van acht. Han* Schipper uit Warmond was de snelste van het peloton Petrr Paauw uit Rijnsburg werd dertiende, t.-nvill Hon.ild snrllink na een sleprnde blessure zi|n rentree vierde met een zeventiende plaats. Opnieuw winst voor Lammers mine Jan Lammers heeft opnieuw een race om het Japanse spomvagenkampioenschap op zijn naam gebracht. Een week na zijn bepaald niet geslaagde come back in de formule 1-racerij won de Zandvoorter met zijn teamgenoot Geoff Lees in een Toyota de 500 km-race van Mine. De Nederlander en de Brit kwamen door zege in het bezit van de Japanse titel voor sport wagens. Toyota behaalde de constucteurstitel voor concurrent Nissan. Tennisster Griekspoor wint toernooi almere Tennisster Martine Griekspoor heeft afgelopen week einde een A-toemooi in het nationale jeugdcircuit gewonnen. Het 11 -jarige talent uit Nieuw Vennep won in de finale van Do- rith Huppes met 6-2,3-6,6-4. Aan het evenement namen de 32 sterkste tennissters van Nederland tot en met 12 jaar deel. De overige tennissers uit het Leidse district verloren allen vroegtij dig. Ruby Pennings verloor in de tweede ronde; Jolanda Mens, Torben van der Voorn, Oswald Mattheussen en Rick Schalkers in de eerste. Regelmatige zege DIOK leiden De rugbyers van DIOK boekten gisteren een regelmatige overwinning op Oemoemenoe. De Leidse ploeg behoefde nog niet eens voluit te gaan om met 56-11 te zegevieren. Marcel Chaudron en Derk MacDonald waren met ieder tien punten de topscorers. LTC hoort niets van schaatsbond haarlem» De financiële patstelling tussen de schaatsbond en de Landelijke Technische Commissie (LTC) duurt onverminderd voort. Vlak voordat het seizoen begon, keurde de KNSB de be groting van de marathon af, die de LTC had ingediend. Het gat bedroeg 100.000 gulden. Voorzitter Hans Brandt van de LTC spuugde vorige week zijn gal. „De bond werkt met de snelheid van dikke stront in een trechter", briesde hij aan de vooravond van het nieuwe mara thonseizoen. Volgens Brandt was die uitspraak dubbel en dwars op zijn plaats. „Bij de schaatsbond lopen ze geen stap harder wanneer ze kritiek horen. Nu is een week voorbij en nog steeds weten we niet hoe het met de begroting moet. Fr is zelfs geen gesprek geweest tussen ons. Het is toch belachelijk. Temeer om dat de wedstrijden al in volle gang zijn". Baars medekoploper plzen Henk Baars is zaterdag medekoploper geworden in het klassement om de Superprestige trofee. De Brabantse veldrijder deelt de eerste plaats met Pavel Elsnic, die in Plzen de tweede wedstrijd op zijn naam bracht. Baars finishte als zesde op ruim één minuut van de winnaar. Frank van Bakel en Martin Hen driks eindigden respectievelijk op de achtste en elfde plaats. Gisteren moest Henk Baars in het Belgische Oudenaarde verstek te laten gaan tijdens een internationale veldrit. Hij bleek last te hebben van een blessure aan zijn voet. Voor het vertrek reed hij weliswaar nog een paar rondjes, maar hij wilde geen enkel risico lopen met het oog op zijn goede positie in het Superprestige- klassement. Vredeskoers gaat niet door berlun Het bestuur van de Duitse wielerbond (BDR) heeft giste ren bekend gemaakt, dat de Vredeskoers in 1993, althans op Duits grondgebied, niet doorgaat wegens geldgebrek. Dat besluit is meegedeeld aan de mede-organisatoren in Warschau en Praag. De etappekoers voor amateurs in het voormalige Oost blok ontstond na de tweede wereldoorlog. Indurain: hoogste onderscheiding oviEDQWielrenner Miguel Indurain heeft zaterdag in Oviedo van de Spaanse kroonprins Felipe de Borbon de 'Premio Princi pe de Asturias' voor de sport gekregen. Dat is de hoogste Spaan se onderscheiding voor degene die in het bijna voorbije jaar een grootse sportprestatie leverde. Indurain, die polsstokspringer Sergej Boebka opvolgde, won de Ronden van Italië en Frankrijk. Ook de Amerikaanse sportliedën Jimmy Connors, Magic Johnson en Carl Lewis waren kandidaat. Zuidkoreaan tikt oude garde van het laken Engels blijft voor hem zelfs na een verblijf van vijf jaar in New York een taal vol geheimen. Daarentegen is drie banden voor de uit Zuid-Korea afkomstige Sang Chun Lee een open boek. Hij speelt geen moeilijke systemen. Het gevoel doet alles. Te veel in elk geval voor de Belgi sche oppositie van Caudron en de oud-wereldkampioe nen Ceulemans en Dielis. Sang L.ee nam zaterdag in Gent de leiding in de strijd om de we reldbeker over van de afwezige Rini van Bracht door in twee korte, hoogstaande partijen achtereenvolgens Ceulemans en Dielis van het blauwe laken te tikken. Ceulemans en Dielis vormen, met de Fransman Bitalis, de oudste lichting van de in 1986 door de Duitser Werner Bayer in het leven geroepen prof-or ganisatie BWA. In het drieban den zat geld en daar wilden top pers eindelijk weieens iets van zien. Bayer en zijn firma Delsa boden die gelegenheid. Vijf jaar maakte de gevestigde orde, snel aangevuld met de Zweed Torb- jöm Blomdahl, de dienst uit. De jeugd dringt echter aan. Tijdens het eerste toernooi van de wereldbekercyclus in Oosterhout faalden de toppers. Het Belgische talent Caudron haalde de finale, waarin hij van de op een wild card toegelaten Rini van Bracht verloor. De Bra bander maakte zich daarna on mogelijk met ongezouten kri tiek op Bayer en behoeft de rest van het seizoen nergens meer op te rekenen. In België, waar nog nooit een speler van eigen bodem een we reldbekertoernooi won, werd er een nieuwe aanval op de vast geroeste top ondernomen. Door opnieuw Caudron. gesteund door zijn landgenoot Forthom- me en de Nederlanders Valen- tijn, Havermans en Burgman. De vedetten wankelden in Gent, gezien het snelle vertrek van Bi talis. de japanner Comori en Blomdahl. De anderen. Dielis, Zanetti en bijvoorbeeld Jaspers, bleven moeizaam overeind. Gelijkwaardig „Vijf jaar lang werd de wereld bekercyclus beheerst door een groep van acht man. Die tijd is voorbij. Momenteel zijn er twintig tot dertig spelers nage noeg gelijkwaardig", meent Dielis na de van verrassingen doorspekte seizoenstart. Ook Sang Lee maakt nog niet zolang deel uit van de betaalde garde. Vorig jaar bereikte de Aziaat, in Queens, New York ei genaar van een biljartzaal, de eindstrijd in Gent. Toen stond hij nerveus aan de tafel en zat de door het vreemde speelsche ma kort daarvoor gespeelde hal ve finale nog te veel in zijn ar men. Zaterdag bleek de vast heid van Lee toegenomen, na dat hij in de beginfase van het evenement was ontsnapt tegen Havermans en Caudron (beide keren 3-2). Ceulemans werd in de halve finale afgedroogd, moest zelfs een set met 0-15 afgeven. Lee bereikte het hoge gemiddelde van 2,368. In de finale was geen sprake van verval, ook Dielis boog in drie sets. Het moyenne van de winnaar was nu bijna twee: 1,956. Gevoel Van moeilijke systemen waar mee de Belgische en Neder landse toppers zich bedienen, heeft Sang Lee geen last De 39- jarige Koreaan met Amerikaans paspoort leeft van bal naar bal, ziet de oplossing niet ais een optelsom van diamanten op de rand van de tafel. „Ik doe alles op gevoel, ken geen systemen en heb ze ook niet nodig", luid de de in het Engels moeizaam tot stand gekomen, simpele ver klaring voor zijn onconventio nele speelstijl. Lee is een titelkandidaat, vindt ook Dielis. „Hij is een seri euze bedreiging. Dit seizoen zie ik de gevestigde orde nog als de belangrijkste kanshebbers op de wereldbeker, maar de sport eva lueert snel. Misschien is het daarom ook wel goed. dat er nog twee gesloten toernooien in de cyclus zijn opgenomen. Al is het jammer dat anderen zich daardoor niet echt in de titel strijd kunnen mengen", gaf Dielis opgelucht toe. Bongers Voor los Bongers is bandstoten puur plezier. Soms levert de lol een titel op. Gisteren werd de Nijmegenaar op een steenworp afstand van zijn eigen woon plaats nationaal kampioen. Met als beloning een optreden in hetzelfde dorp in maart bij de Europese titelstrijd. Bongers nam de titel over van Harry van de Boogaard door in de finale Jean-Paul de Bruijn met honderd tegen dertien te verslaan. Bongers grossiert in nationale titels. Het kampioenschap in Wijchen was zijn vijftiende. De Gelderlander blonk in het verle den uit in de kaderspelen en het bandstoten. De eerste discipli nes heeft hij afgezworen. „Valt niet te combineren met het driebanden." De laatste spel- soort heeft ook bij Bongers de voorkeur, het bandstoten dient ter afwisseling. „Tien maanden alleen driebanden is onmoge lijk." De Belg Ludo Dieiis aan stoot in Gent Ook hij werd door de Zuidkoreaan Chun Lee weggetikt foro fpa Met verwoestende stijl heeft bokser Lennox Lewis uit Groot- Brittannië de reputatie van de Canadees Donovan 'Razor' Ruddock geknipt en geschoren. Voor het eigen, uitzinnige pu bliek in Londen maakte Lewis al in de tweede ronde een gesla gen man van zijn vroegere trai ningspartner. Lewis, namens Canada olym pisch kampioen 1988 in het su perzwaargewicht, mag in 1993 om de WBC-wereldtitel bij de profs in het zwaargewicht bok sen. Tegenstander dan: rege rend wereldkampioen Evander Holyfield of diens uitdager Rid- dick Bowe, van wie hij destijds de olympische finale won. Het gevecht Holyfield-Bowe is op 13 november in Las Vegas. De spectaculaire en toch wel verrassende zege van Lewis bracht de duizenden toeschou wers in de Farls Court Arena tot euforie. Velen klauterden over de tribunes naar voren, langs hoogwaardigheidsbekleders en journalisten, de ring in. De uit smijters in smoking waren kansloos tegen de opdringende meute, die Lewis wilde vieren. Voor het eerst sinds 1897 (Bob FitzSimmons) krijgt Engeland mogelijk weer een wereldkam pioen in het zwaargewicht, de meest aansprekende titel in het boksen. Over de kracht van Ruddock liepen de meningen uiteen sinds zijn laatste gevecht met Mike Tyson, dat hij in 1991 op punten verloor nadat hij acht ronden met een gebroken kaak in de ring had gestaan. Sommi gen zeiden dat hij niet meer zo hard sloeg als voorheen. Ande ren wezen op zijn fijne tech niek, goeddeels aangeleerd door trainer en voormalig kampioen Floyd Patterson. Perspraatje Zaterdagnacht verbleekte het toekomstperspectief voor Rud dock. De in Jamaica geboren pugilist verliet onmiddellijk na zijn nederlaag de ring en liet het Eerspraatje aan zijn broer To- its over. Die vertelde dat Razor geschokt was. „Hii werd geraakt door een stoot en herstelde daar niet meer van." Holyfields trai ner Lou Duva was onder de in druk van de Brit. „Hij liep ge woon op zijn tegenstander in. Wie had gedacht dat hij op Ra zor Ruddock zou inlopen?" Sung Kil Moon De Zuidkoreaanse bokser Sung Kil Moon heeft zijn wereldtitel in het zwaarvlieggewicht bij de profs (WBC-versie) behouden. Hij won op punten van de Ame rikaan Greg Richardson. Het ge vecht over twaalf ronden vond plaats in Seoul. De 34-jarige Richardson ging in de laatste ronde twee keer naar de grond na stoten van Moon, die vanaf het begin zeer aanvallend bokste maar geen knock- out-stoot uit ziin vuisten kreeg en zelf behoorlijk incas seerde. De beslissing van de iu- ry was verre van eenduidig. Voor twee leden was de titel houder beter (119-108 en 116- 110). eentje zag de Amerikaan als winnaar (115-114). Het was de zevende keer dat de 28-jarige Moon zijn titel, die hij in januari 1990 pakte, met succes verde digde. Zijn staat van dienst is; achttien overwinningen, waar van veertien op knock out, te gen een nederlaag. Goran Ivanisevic hier serverend tegen Guy Forget pakte In Stockholm de vierde toernooizege van dit jaar. foto ipa Goran Ivanisevic heeft in Stock holm zijn vierde toernooizege van dit voor hem bijzonder suc cesvolle jaar behaald. De 21-ja rige Kroaat, die als vierde was geplaatst, won in de finale van het met 2.2 miljoen gulden ge doteerde evenement in vier sets van de Fransman Guy Forget, nummer acht van de rangschik king. De cijfers waren: 7-6, 4-6, 7-6.6-2. Ivanisevic werd de tweede Kroaat in de historie, die het toernooi op zijn naam bracht. In 1969 zegevierde Nikki Pilic. „Ik ben momenteel in grote vorm", zei de verliezend finalist van Wimbledon, die eerder dit jaar won in Adelaide, Stuttgart en Sydney. „Het zijn altijd zwa re wedstrijden tegen Forget om dat we allebei over een sterke service beschikken." De Fransman, die deze week zijn titel in Parijs-Bprcy verde digt. was de enige in een weck tennis, die er in slaagde door de opslag van Ivanisevic te breken. Hij deed dat twee keer. Maar dat was niet voldoende. Forget verloor de tiebreaks respectie velijk met 2-7 en 5-7. „Het is al tijd moeilijk terug te vechten als je een tiebreak hebt verloren", zei hij. Ivanisevic sloeg in de fi nale dertig aces. waarmee hij zijn totaal dit jaar op 877 bracht. Bij zijn laatste twee sla gen stond Forget machteloos. In de halve finales won Ivani sevic met 6-4, 7-6 van de Zweed Stefan Edberg. Een ronde eer der bedwong nij titelhouder Bo ns Becker. Pete Sampras ver speelde door zijn nederlaag in de halve finales tegen Forget (6- 7.6-7 na vijf setpunten onbenut te hebben gelaten) de kans voor het eerst in zijn loopbaan de eerste plaats van de wereld ranglijst in te nemen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25