9 Vrouwen redden punt badmintonclub Lisse Wapenstilstand schakers Sport Golfer Olazabal mag van zijn caddie tas zelf gaan sjouwen Spijkers weerstaat zijn achtervolgers EB ZEI DAT p ACHTER4F 77 MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 LEIDEN ARENDO SCHREURS BADMINTONMEDEWERKER In de tweede klasse haalde Lisse in een gelijkopgaande wedstrijd een punt. Vliet wijk verloor met f>;3. In de derde klasse waren er overwinningen voor Merenwiek I en Veglo. Bij tweedeklasser Lisse verlo ren de mannen al hun partijen. De vrouwen deden hei betei Christine van Santen en Angela Conijn versloegen met ruim verschil hun opponenten. De wedstrijd zou in de gemengd dubbels beslist worden. Krik Mesman en Angela Conijn ver loren hun eerste set met 15-4. In de tweede set kwam er een 8- 0 achterstand op de borden en leek de wedstrijd voor Lisse ver loren. Mesman en Conijn slaagde er echter in terug te komen en wonnen de set met 15-9. De derde set had eenzelfde verloop: een 10-1 achterstand werd om gezet in een 18-16 overwinning. Hiermee was het punt binnen gehaald. Even leek het er nog op dat Van Santen en De (leus bei de punten aan de kant van Lisse wisten te houden maar na een inhaalrace (van 12-8 naar 14- 13) verloren zij met 15-13 in de derde set. Vlletwijk wist tegen het derde van Pearle/HHW 69 alleen beide mannen-singJes en het tweede mixed-dubbel te Derde klasse Merenwiek versloeg zonder problemen ABC/Amersfoort 6 met 8-0. Spannendste partij daarbij was het herendubbel waarin in de derde set een 14- 10 achterstand in de verlenging werd omgezet in een 17-14 overwinning. Merenwiek 2 be haalde tegen Aigis het eerste punt van ae competitie. Het 4-4 gelijkspel kwam tot stand via overwinningen van Jeanette Peerdeman. Ad van der Brand en Peter Tengeler in hun dub bel, Peerdeman en De Mos in het vrouwen-dubbel en Van der Brand en De Mos in hun ge- mengd-dubbel. Merenwiek 3 verloor tegen Airspot met 7-1. Arthur de Beer en Els Komen redden de eer door hun mixed-dubbel te win nen. Dynamo Sasscm wist te gen het vierde van DKC geen partij te winnen. De mannen werden in hun single van de baan geveegd. Alleen in het vrouwen-dubbel en het tweede gemengd-dubbeKmet invaller Jacco van Dam) wist Sassem nog enige tegenstand te bieden. Veglo won in de thuiswedstrijd met 5-3 van Velo 5. Luuk Wil- lems won zijn enkelspel met twee keer 15-8 en ook in het dubbelspel werd het hem niet moeilijk gemaakt(15-l, 15-10). Verder werden de gemengd- dubbelsen de tweede vrouwen- single gewonnen. Vierde klasse IJsse 2 behaalde tegen de hek- kesluiter Oosterduin 3 een 7-1 overwinning. Alleen het vrou- wendubbel ging verloren. Ook Leiden won met 7-1. Thea Turk bleef weer op de honderd pro cent score staan. Voor Wilma Regeer was het de eerste over winning in het enkelspel dit sei zoen. Vlletwijk 2 won tegen Vijfsluizen slechts de beide -singles (2-6). Bobby Fischer en Boris Spasski hielden afgelopen weekeinde in Belgrado een wapenstilstand. Zowel de 27ste partij van zater dag als het 28ste duel van giste ren eindigde zonder al te veel strijd in remise. Daardoor bleef Fischer met 9-5 leiden. De 29ste partij staat voor woensdag op het programma. I let duel eindigde zaterdag na 46 zetten in remise. Fischer koos voor de als tam bekend staande ruilvariant van het Spaans. Al op de achtste zet werden de dames geruild en na negentien zetten waren ook de torens van het bord. In het eindspel, met twee lopers voor Spasski en twee paarden voor Fischer, werd het evenwicht nimmer verbroken. De dubbel- pioii van de ex-Rus speelde geen rol van betekenis. Ken dag later kozen de twee oud-wereldkampioenen dezelf de opening (Samischvariant van het Koningsindisch) als in de twaalfde partij, die Spasski op zijn naam bracht. Fischer week op de tiende zet met Pd4 af, maar slaagde er niet in Spasski het initiatief te ontnemen. De Franse ex-Rus ontwikkelde ster ke druk op de g- en h-lijnen, maar kon geen beslissende doorbraak ontdekken. Snel daarop, na 35 zetten, berustte hij met herhaling van zetten in Fischer heeft nog één zege nodig om zich alleen winnaar van de tweekamp (en een prijs van ruim vijf miljoen gulden) te mogen noemen. Volgens de voornamelijk door de Ameri kaan opgestelde regels kan Spasski hooguit nog met 9-9 ge lijk eindigen. Caddie Dave Renwick heeft za terdag halverwege de derde ronde van het Masters-golftoer- nooi in Sotogrande na een me ningsverschil over de materiaal keuze besloten, dat zijn Spaan se baas Jose Maria Olazabal zijn tas met clubs maar zelf moest sjouwen. De twee, al bijna ze ven jaar bij elkaar, kregen het op de achtste hole 'aan de stok'. „Hij sloeg met een wedge recht vooruit, maar de bal spin de terug, waardoor hij drie keer moest putten. Toen ontplofte hij. Voor mij was daarmee de maat vol", verklaarde Renwick zijn opmerkelijke besluit. Lyle De Schot Sandy Lyle heeft giste ren op de golfbaan Valderrama in Sotogrande het -Volvo Mas ters gewonnen in een playoff te gen zijn landgenoot Colin Montgomerie. De beslissing viel al op de eerste extra hole. Lyle maakte een par-4. Montgome rie sloeg de slechtste drive uit zijn profloopbaan. Hij raakte met zijn afslag een tak. Daar door kwam zijn bal slechts vijf tig meter ver. Twee slagen ver der was hij nog steeds niet op de green. Hoewel hij uitging met een chip en een putt voor een bogey, was Lyle gemakkelijk winnaar. Al is hij de dertig gepasseerd, Ben Spijkers denkt nog steeds internationaal te kunnen mee draaien. In het gevecht met de tijd dat hij onvermijdelijk ver liest, geeft hij zich nog niet ge wonnen. Na de Olympische desillusie, wenst de beste judo ka van Nederland zijn toekomst per jaar uit te stippelen. Spijkers, die gisteren in Den Bosch zijn nationale titel in het middengewicht prolongeerde, acht zich gedwarsboomd door bondscoach Wim Visser, die hem passeerde voor de Europe se landenstrijd van vorige week in Leonding. Alex Smeets (22) en Roy Poels (20) waren daar wel aanwezig. Beiden werden in de Maaspoort verslagen door Spijkers, die de beste Neder landse judoka van de jaren tachtig was. Met Smeets de partij werd met han-tei beslist was het oorlog; de finale tegen clubge noot Poels kende 41 seconden voor tijd het einde door een fraai ippon. „Dat betekent dat ik momenteel eerste kandidaat ben voor EK en WK." Verder wil Spijkers, deelnemer aan drie achtereenvolgende Olympische Spelen niet kijken. Onverkwikkelijk De verhouding tussen Spijkers en Smeets is onverkwikkelijk te noemen. Toen Spijkers op eigen benen ging staan en zich van zijn vroegere coach Visser af keerde. verscheen de Limburger Smeets op de mat bij Judo Ryu, de club van Visser. Sinds ruim een jaar moet Spijkers niets meer hebben van de harde aan pak, die Visser hanteert. De halve finale moest gerui me tijd worden onderbroken nadat Smeets' vinger in Spij kers' linkeroog had geprikt. Der gelijke handelingen worden ju- dotechnisch niet gewaardeerd, maar kunnen een tegenstander behoorlijk intimideren. Spijkers had daar in het verleden ook wel een handje van. Bij het ver laten van de mat, was de sfeer niet al te vriendschappelijk. „Steek die spuit maar in je kont", was de aanbeveling van Spijkers, die wees op een do- pingbeschuldiging, maar die hij vervolgens niet nader wilde toe lichten. „Een mooie zege op de bondscoach", luidde het veel zeggende compliment van Spij kers' broer Pim. Spijkers, die overigens van Visser een hartelijke gelukwens ontving, zag toe dat drie judo ka's van zijn voormalige club uit Nijmegen drie titels veroverden: Meddie Mug, Peter den Hoedt en Gert Catsburg. Zwaargewicht Catsburg, afkomstig uit Nijver- dal, is in tegenstelling tot Spij kers juist vol lof over de aanpak van Visser. „Er wordt heel na drukkelijk ook op mentaal ge bied gewerkt. Dat is het het zwakke punt van de meeste Ne- delandse judoka's. Judotech- nisch zijn er zat die wel wat kunnen." Ben Spijkers heeft het heft en zijn tegenstander (in dit geval Poels) in handen tijdens de NK-finale in de ge wichtsklasse tot 86 kilo. Spijkers zou inderdaad winnen. foto anp Jan Mulder In zijn co lumn in De Volkskrant over dc aanvraag van Vi tesse om Gelderland aan de naam te mogen toevoegen: „Het heul niet erger gekund. Voor mijn part had de directeur van de provinciale energiemaat schappij Gelderland geeëist dat Vitesse vooral dat geld in PGEM Sportklubben of FC Pgem moet ivorden omgedoopt. FC Pgem heeft iets energieks, iets onver wachts, dwergen in het doel, drie linksbuitens als taktiek, ijsma chines onder de mat voor mara thons op de lange baan. FC Pgem inspireert, verwart, nodigt Operazanger Ian Derksen, in het programmaboek van het schermtoernooi om de Airbor ne Trophy: ..Schermen wordt gedaan door musketiers. Sportschermen vind ik maar een zwak aftreksel hiervan. Het is mij te mecha nisch, te netjes. Het is net of de scher mers aan een angel zitten, zij mogen vijf tv-reportage rondom DCG- tralnerTon Ojers: „Ojers werd roomboter van zo veel aandacht en sprak voorde wedstrijd zijn Amsterdamse mannen toe. Hij sprak zoals hij nog nooit tegen hen heeft ge sproken. Hij was op tv, de video snorde bij zijn schoonmoeder en er mocht geen woord verkeerd. loop Hiele, voormalig r keeper van het Nederlands elf tal, in Voetbal International: ,,lk vind vrouwen voet bal wel leuk met dat huppelende gedoe aan de voorkant Schrijfster Yvonne Keuls in Sport International: „Voetballers, als die gaan pra ten, dat klinkt zó eigenwijs. Ik denk altijd: schiet op, ie kunt niet praten, ga voetballen!" maar worden dan u eer onverbiddelijk teruggetrokken. Kudi van Dantzlg, hulschorcograaf van het Nationale Ballet in heteelftfe blad: ..Schermen is wat mij betreft kunst als het de suggestie van een gevecht geeft, als het niet met scheermes-scherfje degens geschiedt en de winnaar niet neerkijkt op een opengereten te genstander. loop Iliele, in de VI rubriek Het Portret over '/JJn' mooiste voetbalstadion: „Het Koning Fahd-stadion in Saudi-Arabië. Dat is een ultra modern stadion midden in de woestijn met een fantastische grasmat. Pinnen zijn twee hal len waar de ploegen hun war ming up kunnen doen, een of>e- ratie kamer, een koninklijke lo ge en slaapkamers met gouden kranen. llnns Westerhof, trainer/coach van psv, in Nieuwe Revu over liet passeren van Komario voor de EC-wedstrijd tegen AEK Athene: „Komario heeft een ongelooflijke trots. Ik besef dat ik op dit mo ment voor hem dc grootste klootzak ter wereld hen, Idem: „Sport wekt bij mij enorme weerstan den op Het is een raar fenomeen. Als iemand zichzelf ,-<-n duet Stelt, muur daarbij dooreen heel leger moet worden opgehitst, dan heeft dat voor mij iets lachwek kends". derland v V.n ofz. Sparta-tralner Rob lacobs in VI: „Ik denk dat Ne- de Nederlanders is. donker zijn of geel of groen, dat maakt me niets uit. Ik zie moskeeën in Rotterdam, prachtige moskeeën. Dat kan toch niet de bedoeling zijn Fcyenoord-trainer Wim van Hancgem in de Volkskrant: „Ik zit lekker in mijn vel, zoals dat tegenwoordig heet. Lekker ruim vooral, maar dat schijnt vanzelf te gaan als je oiuler wordt PSV-voorzitter Jacques Ruts in dc Telegraaf: „Ik denk dat op termijn het na- tionaietlftalwrdudfnt". -w* isteren debuteerde I Osmund Ogali in het duel tegen UVS officieel in de hoofdmacht van de Amsterdamse zondag-eer steklasser Blauw Wit. De Nigeri- aanse linkspoot verdedigde al eerder de kleuren van de voet balclub uit Sloten, om precies te zijn op 23 mei van dit jaar tegen AFC '34 uit Alkmaar. Dat duel eindigde in 1 -1 waardoor Blauw Wit klasseperiodekampioen werd en een promotieduel te gen UVS afdwong. Zo ver kwam het allemaal niet. AFC '34 diende bij de KNVB een protest in. Ogali zou niet ge rechtigd zijn om voor Blauw Wit, of welke andere Neder landse club, uit te komen. Na der onderzoek stelde de Alk- maarders in het gelijk. Ogali, oud-jeugdinternational van Ni geria, moest door de Nigeriaan- se bond worden vrijgegeven en hij had via de FIFA overschrij ving aan moeten vragen. Het duel AFC' 34-Blauw Wit diende overgespeeld te worden, AFC won en promoveerde ten koste van UVS naar de hoofdklasse. Blauw Wit ging nog in hoger be roep, de uitspraak veranderde echter niet. Vier maanden later is Ogali dan toch eindelijk speelgerechtigd. Wat er zich al lemaal rond zijn persoon heeft afgespeeld is hem echter niet in de kouwe kleren gaan zitten. Sterker hij krijgt er nog een na re smaak van in zijn mond als hij aan die periode wordt herin nerd. „Ik was me van geen kwaad bewust. Ik kwam met goede bedoelingen naar Neder land. Ik kende niemand, sprak de taal niet. Ik heb, hoewel ik daar niets aan kon doen, de club veel ellende bezorgd en op kosten gejaagd. Maar Blauw Wit is heel goed voor me geweest. Vooral trainer Dick Fiene heeft zich sterk voor mij gemaakt, hij heeft me ook steeds gesteund." Inmiddels vertrouwt Ogali 'vreemden' niet meer. i loewel hij vertelt dat Nederland een fijn land is (.Als je hier geen cri mineel of drugsverslaafde bent, dan word je met rust gelaten"), is hij hang dat achter elk per soon die hem aanspreekt een politie agent schuilt. Met Keje Molenaar, de advocaat van AFC I. heeft hij nare ervaringen. „Ik had een afspraak met hem in een of ander hotel. Ik moest een formulier ondertekenen waarop stond wanneer ik mijn laatste wedstrijd in Nigeria had gespeeld. Dat werd gelijk tegen mij gebruikt. Wist ik veel. Ik leef immers in een vreemde omge ving. Nederland is een land van papieren. Zonder papieren ben je nergens. In Nigeria is papier gewoon papier. Maar hier moet je daar erg mee uitkijken." Osmund Ogali werd op 30 maart 1969 in het noord-oosten van Nigeria geboren. Hij vertrok op jonge leeftijd naar de hoofd stad Lagos. Daar voetbalde hij bij Julius Berger FC, een door Duitsers opgerichte club. In 1988 ging hij met vier andere Nigeriaanse voetballers naar De Nederlander Langenback (midden) wordt geveld door de Zweden Thore (links) en Nielsen. In Wassenaar speelde een nationale selectie tegen een Zweedse ploeg. Een niet veel voorkomend verschijnsel in ons land. een American Football-interland. foto anp Griekenland. Zij waren via een Nigeriaanse tussenpersoon die ook Feyenoorder Steve Obiku begeleidde uitgeno digd voor een stage bij de Griekse club Apolfon uit Athene. Samen met keeper Jerry Ugen mocht hij blijven. Toen hij ech ter na drie maanden nog geen wedstrijd had gespeeld en geen contract had bemachtigd ging hij begin '89 weer terug naar Ni geria. Vervolgens studeerde Ogali aan de universiteit van Zaria lichamelijke opvoeding en zijn voetbalcarrière kwam op een laag pitje te staan. In maart pakte hij de draad weer op. Hij besloot, nadat zijn visum in orde was, naar Neder land af te reizen in de hoop een profcontract te verdienen. „In Nigeria kende ik het Nederland se voetbal van videobanden. Cruyff en Gullit. Dat oranje shirt sprak me ook erg aan. Ik ben een fan van het Nederlandse voetbal, daarom ben ik naar Amsterdam gekomen. Ik had ongeveer 4000 gulden bij me. ik belde inlichtingen op en vroeg naar telefoonnummers van Ne derlands profclubs. Ze gaven me echter de nummers van amateurclubs. Daar zat ook Blauw Wit bij." Ogali. die bij een landgenoot in woont, blijft hopen op een prof contract. „Ik wil slagen als prof voetballer. Ik weet zeker dat het lukt. Ik mis nog de contacten. Maar ik ben blij dat ik nu hele maal vrij ben. Ik heb alleen een beetje geluk nodig, maar met de hulp van God zal ik slagen. Ik weet wat ik kan, ik ben niet minder dan de voetballers van Twente of Feyenoord. Als ik een club heb, dan kan ik ook mijn vrouw over laten komen. Ik mis haar, soms ben ik eenzaam. Nu zit zij in Londen, daar heeft ze het goed. Als ze hier is, dan kan ik weer een normaal bestaan opbouwen. Nu kijk ik de hele dag televisie of lees ik een boek." American Football is in Nederland een kleine sport. En zal dat voorlopig, of misschien wel voorgoed, ook blijven. In bondskringen weten ze wel waarom. „We worden geboycot door de media", menen dc pleitbezorgers, die zich omslo ten weten door een vicieuze cir kel. „Geen publiciteit, geen sponsors. Geen sponsors, geen geld. Geen geld, geen progres sie. Dat is het. en niet anders". Oranje moest zich dus maar plaatsen voor de eindronden van het Europees kampioen schap, volgend jaar juni in Ita lië. „Dan kan ik de boer op, heb ik een handvat om geldbronnen aan te boren", zegt Teun van Duijn, sinds kort pr-man van de Nederlandse American Football Federatie (NAFF). De vlezige Katwijker is dan nog onwetend van de uitschakeling, enige uren later door Zweden. Op het veld van de Haagse Raiders moet het Nederlands team de in Malmö geleden 30-12 schade zien weg te poetsen. Dat mislukt. Er wordt gewonnen, met 18-13, maar de marge is te klein. Na afloop draait Van Duijn er niet omheen. „Dit is een kleine ramp. We zijn weer een jaar of twee teruggeworpen". Of het in Nederland ooit wat wordt met het spelletje stratego voor mannetjesputters? Op sportpark JAC, in de schaduw van de drafbaan Duindigt, wordt in elk geval niet aan klan tenbinding gedaan. Het is koud, winderig, sfeerloos. En voor 200 kennissen, familieleden en die hards vooral onoverzichtelijk. Want wie American Football op ooghoogte moet aanschouwen ontgaan de finesses van de in telligente sport, overigens voor al gekenmerkt door 'dode mo menten'. In Amerika, de bakermat van football, weten ze daar wel raad mee. Cheerleaders, mafkezerige sand wichmen, opzwepende muziek en arbitrale uitleg via draadloze microfoons, houden de vaart er meestal wel in. Maar kom daar eens om in Neder land. „Ik kan geen cheerleader krijgen", zegt Van Duijn. „De meisjes vinden dat ze hier voor aap staan, met die sexy pakjes. Dat is het verschil in cultuur, hè". De NAFF stuit op meer onbe grip. „De spelregels uitleggen, dat kan me niet schelen", zegt Willem Schildt, bestuurder en referee. „Maar waarom de tv nou niet meewerkt?" Veronica, de omroepstichting die altijd wel is te porren voor macho-ge beurtenissen, was er een jaar of zeven geleden als de kippen bij om de sport te promoten. Maar in '88 was het nieuwtje er ken nelijk af. Schildt: „Op een gege ven moment telden we 46 vere nigingen. Nadat Veronica was gestopt, sneuvelden er in vier jaar tijd dertig clubs. We had den nog maar 600 leden over. Dat was het dieptepunt. Drie bestuursleden hebben toen nieuwe fundamenten moeten leggen. Maar met 800 leden zijn we nog lang niet boven Jan na tuurlijk. Zeker nu wvc de subsi diekraan gaat dichtdraaien voor bonden met minder dan 2500 leden". dward Metgod is een -keeper zoals wij er in Nederland veel heb ben. Dertien in een dozijn. Niks mis mee, maar ook niet iemand om over naar huis te schrijven. Een kleurloze ballenvanger die bij een club als Sparta prima op zijn plaats is en het daar wel uit zal zingen tot zijn benefietwed strijd. Enkele weken geleden ontsnap te Metgod even aan de anoni miteit. In het weekblad Voetbal International ventileerde hij zijn mening over het voetbal, het keepersvak en in het bijzonder over zichzelf. Niet gehinderd door enige vorm van zelfkennis maakte Metgod via het interview wereldkundig dat hij de aangewezen keeper is voor het kwakkelende Neder lands elftal. Op zich niet zo'n vreemde uitspraak. Wie immers Stanley Menzo bij vlagen ziet schutteren in het doel van Oranje is snel geneigd te zeg gen: dat kan ik ook. Toch rijst de vraag of de stoere praat van Edward Metgod moet worden gerubriceerd onder het kopje 'zelfvertrouwen' of'zelf overschatting'. Afgelopen weekeinde kwam het antwoord. In de wedstrijd tegen Fortuna Sittard ging de doel man in de fout op een manier die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Metgod raapte een terugspeelbal op terwijl daar geen enkele aanleiding Omdat zulks is verboden (al drie maanden) kreeg Fortuna een vrije trap vlak voor het doel en omdat bij het nemen daar van Metgod ook nog als een hockeykeeper bii een strafcor- ner kwam inglijaen (terwijl de bal volgens verwachting hoog werd ingeschoten) was een 1-0 nederlaag een feit. Die Edward Metgod. Via het ene medium (VI) probeert hij zich in Oranje te lullen en via het an dere (Studio Sport) prijst de schlemiel zichzelf weer uit de markt. Hij liet een ballonnetje op en prikte het zelf weer door. Misschien dat eigenliefde Met god blind heeft gemaakt, anders zijn de vreemde capriolen van deze dolende doelman niet te verklaren. ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24