Neil Young heeft nog veel te doen Wassenaarse kunstenaar doet werk in de uitverkoop Lionel Hampton een parodie op zichzelf Cultuur&Kunst Ensemble C sharp minor verwarmt kille Petruskerk Dichter speelt krijgertje met zichzelf 'Antieke Soap opera' niet meer dan oppervlakkige poppenshow MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 Hosanna vertolkt symfonie Stravinsky alphen aan den run De Christelijke oratoriumvereniging 1 losan- na brengt woensdag 4 november de Svmphonie de Psaumes van Stravinsky ten gehore. Onder begeleiding van het Randstedelijk begeleidingsorkest en met medewerking van vijf solisten wordt ook de Mis in c (kv 427) van Mozart ten gehore gebracht. De uil voering is in de St. Bonifaciuskerk en begint om 20.15 uur. Ontwerpen Stedelijk Museum te kijk Amsterdam» Een tentoonstelling van de schetsontwerpen voor de nieuwbouw van het Stedelijk Museum in Amsterdam is van 12 december tot 17 januari te zien in het 'Stedelijk'. Het gaat om de plannen van de vier architecten R. Koolhaas, W. Quist. R. Venturi en C. Weeber. Quist heeft van de vier architecten de meeste ervaring met de bouw en verbouwing van musea, waar onder hel Rijksmuseum in Amsterdam, het Kröller-Miiller mu seum in Otterloen het Maritiem Museum in Rotterdam. Kool haas is verantwoordelijk voor de nieuwe KunstHAL in Rotter dam. Weeber heeft grote ervaring met tentoonstellingspavil joens. Venturi tekende onder meer voor de aanbouw van de Na tional Gallery in Ixmden. Musea kopen kunst op veiling Amsterdam» Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen en het Van Gogh Museum in Amsterdam hebben drie werken gekocht op een veiling van 19de eeuwse schilderijen, tekeningen en aqua- rellen bij Christie's in Amsterdam. I lel Zuiderzeemuseum kocht een aquarel van Hans Herrmann (1858-1942) voor 4.600 gulden. Het Van Gogh Museum kwam in het bezit van twee werken. Het museum wil niets kwijt over de werken en het bedrag. Muriel Wong exposeert in Leiderdorp leiderdorp» De in 1947 op Curasao geboren en in Leiderdorp woonachtige Muriel Wong I/>i Sing exposeert haar beelden en schilderijen in het gemeentehuis van haar woonplaats. Zij begon in 1988 aanvankelijk als autodidact met schilderen, later volgde zij een opleiding aan de Vrije Academie in Den I laag waar zij zich behalve in schilderen ook in beeldhouwen bekwaamde. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9 tot 17 uur. Muziek Rachmaninov smaakt naar meer Het vocaal ensemble C sharp nünoi gaf zaterdag in een herf stige, kille Petruskerk een hart verwarmend concert met onbe kende koormuziek van laat-ro- mantische Russische compo nisten. Maar liefst twee werken van Rachmaninov beleefden hier hun Nederlandse première. 'Het geestkrachtig benaderen van onbekende meesterwerken' staat dan ook hoog in het vaan del bij C sharp minor, opgericht in 1988 uit leden van Collegium Musicum. De term geestkrachtig, her haaldelijk en nadrukkelijk ge bruikt, bleef mij door het hoofd spelen tijdens het concert. Wat zouden ze er nu precies mee bedoelen? Met inzet van alle middelen en verbeeldingskracht bijvoorbeeld? Behoorden de ge sproken uitleg van tekst en mu ziek, de verwijzingen naar de symboliek van leven en dood daar ook bij? Zowel de uitleg als de dirigent kwamen mij soms nogal nadrukkelijk en erg ro mantisch voor, maar pasten wel degelijk bij de 'Russische Ziel'. Veel zorg was besteed aan ex pressie en muzikale afwerking; zuiverheid van stemmingen het op een natuurlijke manier laten ademen van de muzikale fra sen. De liederen vóór de pauze van Rachmaninov, diens vriend Kalinnikov en diens leraar Ta- neyev, waren heel mooi en beeldend van sfeer. In 'Khor Dukhov' (première) van Rach maninov was ik zeer enthou siast over de prachtige klank van hef koor. Na de pauze gees telijke muziek van Rach maninov. Drie delen uit de ver maarde Vigilie opus 37, ge schreven voor de Paaswake met een mooie solo van Rosalie Sloof. Bij deze ingetogen mu ziek viel de uitbundige motoriek van dirigent Elger Niels soms wel uit de toon. Het concert eindigde heel verstild met de andere Neder landse première; 'Concert voor koor'. Het manuscript van dit werk heeft de internationale Rachmaninov Society aan het koor ter beschikking gesteld in reactie op een eerdere premiè re. Van dit soort muziek mag er meer volgen. WASSENAAR/VOORSCHOTEN CPD 'Te koop: kunstobject voor in ventief gebruik. In 1985 door het rijk aangekocht voor 19.000 gulden. Nu 300 gulden.' Met de ze advertenties in landelijke dagbladen probeert de Wasse naarse kunstenaar Rob Blote (61) zijn omvangrijke kunstwer ken voor een 'weggeefprijs' van de hand te doen. De kunstenaar zegt sinds het afschaffen van de BKR-regeling in 1987 steeds dieper in de financiële proble men te ziin geraakt. De nood is zo hoog dat hij nu zelfs zijn ate lier in Voorschoten heeft moe ten verhuren aan een sanitair bedrijf. Zijn kunstwerken moe ten binnenkort dus plaatsma ken voor douchebakken, bub belbaden en wasbakken. „En het zijn niet eens mijn eigen ontwerpen zegt de kunstenaar mismoedig. Blöte, tevens eigenaar van een galerie in Wassenaar, ver vaardigde tot voor kort toege paste kunst als beelden, fontei nen en zonnewijzers. Met be hulp van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) kon hij vanaf 1960 'behoorlijk' leven van zijn werk. Na de afschaffing van de BKR in 1987 kwam de kunstenaar als zo velen in de bijstand te recht. Via een vervangende re geling kon hij per jaar weliswaar nog 4000 gulden voor materiaal opstrijken, maar ook die rege ling is voor hem per 1 januari afgelopen. „De BKR, je leefde er niet gek van. Nu red ik het niet meer. Ik ben nu mijn huis aan 't opeten via de bijstand, en mijn atelier kan ik ook niet meer aanhouden. De kunstwerken uit mijn BKR-tijd, die ik niet meer hoefde in te leveren omdat ze te groot waren, probeer ik nu maar te verkopen." In de aanbieding heeft Blöte ondeïmeer drie loodzware me- ranti-tuinbanken (originele waarde 24.000 gulden), een niet-waterbestendige fontein van gips en polyester (19.000 gulden), en een reusachtige houten wijzer die ooit bestemd was voor het dierenpark Wasse naar (19.000 gulden). Het park ging echter failliet. „Dus daar bleef ik ook mee zitten." Blöte heeft tot nu toe nog maar 'krankzinnig' weinig reac ties gehad op zijn advertenties. „Nog maar zeven mensen, die niets hebben gekocht. Tja, Ne derland is een heel triest land wat kunst betreft. Maar ik hou vol tot alles weg is." Wat houden 'kunstobjecten voor inventief gebruik' eigenlijk in? „Nu, het aardige is dat je er van alles mee kunt doen. Móet doen zelfs. Deze fontein bij voorbeeld kan niet tegen water. Het is gemaakt van gips ge mengd met polyester, en dat blijkt achteraf niet zo goed te werken. Maar als je 'm kantelt en je zet er een plaat tussen, heb je een prachtige tafel. En mijn wijzer kan, ook gekanteld, aardig dienst doen als een soort traptafel in een winkel. Ik hou er immers van als mijn werken ook werkelijk worden gebruikt. En een prachtige tafel voor 300 gulden is toch een koopje?" 'Laatste deel van je leven waardevoller dan je jeugd' Soms lijkt de tijd stil te staan. Neil Young voor veel mensen is zijn naam synoniem met emotionele rock heeft zijn nieuwste album uitgebracht. Voor zover de titel (Harvest Moon) niet al een duidelijke vingerwijzing is naar zijn klassieke plaat Harvest (1972), dan is de bezet ting van zijn begeleidingsband The Stray Gators en de keuze voor het achtergrondkoortje (James Taylor Linda Ronstadt) dat zeker wel. De overeenkomsten zijn zo sterk dat we met een déjé vu van doen lijken te hebben om maar een vermaarde al bumtitel van Crosby, Stills, Nash Young van stal te halen. Young, 46 jaar oud, hoort de analogie grinnikend aan. Hij is voor net eerst in zijn 25-jarige loopbaan afgereisd naar Europa om de pers te ontmoeten. Hij heeft drie beweegredenen om even te breken met zijn door gaans geïsoleerde bestaan. Promotie van Harvest Moon is uiteraard de eerste. Young wil binnen drie jaar echter via uit geverij Time/Life ook zijn gehe le oeuvre op de markt brengen, inclusief tientallen songs die niet eerder zijn uitgebracht. Het streven is erop gericht zijn carri ère aldus in één keer in kaart te brengen. „Déjé vu? In welk jaar leven we? Wat gebeurt er allemaal?", grapt Neil. „In werkelijkheid heb ik niet achterom gekeken", zegt hij, af en toe de vragenstel ler over het zwarte zonne brilmontuur heen beglurend. „Ik ga juist de toekomst tege moet. Op Harvest Moon staan bijna allemaal recente songs. Eén ervan, You and Me dat volgens jou lijkt op Old Man dook inderdaad in eerste aanleg al in 1975 op, maar ik kon 't pas vorig jaar afronden." „Natural Beauty is van 1989, One of these Days van 1985, Unknown Legend van 1982 én 1990, maar de rest is behoorlijk nieuw. Het karakter van die songs maakte dat ik koos voor begeleiders als Ben Keith, Tim Drummond, Kenny Buttrey en Spooner Oldham. Pas daarna begon me iets te dagen. Akoes tische songs, juist deze mensen- ...misschien wordt 't wel wat." Terugblikken wil Young niet. „Ik krijg er sterk de indruk door dat ik juist de andere kant op moet kijken. Je moet niet teveel over je schouder blikken, echt, geloof Bob Dylan wat dat betreft nou maar letterlijk. Tuurlijk, met zo'n titel, krijg je dat het verle den meespeelt. Nou ja... de werktitel van deze plaat was een jaar lang Indigo Trail, maar op het laatst heb ik 'm toch veran derd. Zo heb ik ook een elektri sche versie van You and Me weggegooid omdat dan de over eenkomst met Old Man te op gelegd pandoer zou zijn. Dat is gewoon de demo geworden. Wat ik wil zeggen is dat ik ge woon pure keuzes heb ge maakt." Sleutellied You and Me noemt Neil een sleutellied. Dreaming Man is een ander lied waarin Young zijn eigen ziel op de snijtafel lijkt te leggen. Op de belangrijk ste zin uit de song reageert hij heel direct. „I can't tell when I'm not real. Ik weet niet wan neer ik niet echt aanwezig ben. Afwezig type. Ja, dat is het pro bleem. Zo ben ik, maar ik houd 't in de songs vaag. Ook omdat ik zelf vaak niet weet wat ik van mijn werk moet vinden. Ik pro beer ze niet teveel te analyse ren; Bob Dylan zegt altijd: een lied is als een gedachte. A song is like a thought. Als je de ge dachte teveel preciseert, is het geen gedachte meer. je ver woest de abstracte kantjes er van." Op Harvest Moon raakt Neil thema's aan als het ouder wor den, de zwaarte van het bestaan on the road, de moeizame ba lans tussen werk en het huis houden, de huwelijkscrisis, de ecologie, en ja, toch het verle den. Tijdens Landing on Water (1985) schreef Neil One of these Days, waarin hij zijn jeugd vrienden en kameraden be dankt. „Toch een retrospectieve song. Canada, ja." Het ouder worden. Young speelde onlangs All along the Watchtower en Tom Tom Blues tijdens het eerbetoon aan het adres van zijn vriend Bob Dylan dertig jaar in het vak. De der de Dylan-song die hij voor het concert had geselecteerd, kon hij door tijdgebrek niet meer spelen. „Forever Young, ja. Mensen worden nu eenmaal oud. Je kunt er niks aan doen. Iedereen beleeft dat veroude ringsproces op zijn eigen wijze; dat mag je ook niet beoordelen. Ik heb zoveel dingen te doen in de weinige tijd die me nog rest. Ik vind het stimulerend, ouder worden. Ik word er niet minder, maar juist meer actief door." „Hoe minder tijd ik heb, des te meer moet ik doen. Elk nieuw idee dat ik krijg, betekent min der tijd om al mijn andere idee- en uit te werken. Sommige val len zelfs helemaal weg. Ik vind dat het laatste deel van je leven juist daardoor waardevoller is dan je jeugd. Ik moet de show zelf in handen nemen en mijn best doen; mijn ervaring toe- passen op nieuwe ideeën. Niet de jaloezieën laten zakken en gaan slapen." Opeens is er tóch het oordeel over zijn soort- en lotgenoten. „Je moet natuurlijk wél jezelf dwingen." Terugblikken wil Neil Young niet Je moet niet teveel over je schouder kijken." Jazz Mecca trekt 18.500 bezoekers LEIDEN CONNY VAN DER ZANDE De in Oegstgeest woonachtige dichter Guus Wa- kelkamp presenteerde gisteren in de Leidse So ciëteit de Burcht zijn nieuwe bundel 'De voor sprong van het water op het uitzicht over de ri vier'. Het is de tweede bundel van Wakelkamp die in het dagelijks leven taalbeheersing doceert aan de HTS van Dordrecht. De dichter had van de presentatie een echt feestje gemaakt. Zo waren er twee muzikale optredens, enkele vrienden spra ken hem toe en tot slot hield Wakelkamp een voordracht. Draaide zijn eerste bundel 'De stad is een jon gen' om de homoseksualiteit, in zijn nieuwe bun del komt dit onderwerp slechts summier aan bod. Hoewel het moeilijk is om een rode draad aan te wijzen, ziet de dichter, die ook schildert en musi ceert 'het verstrijken van de tijd' als centraal the ma. De titel lijkt op het eerste gezicht moeilijk en omslachtig, maar Wakelkamp heeft er wel een uitleg voor. „Als je vanuit een vast punt naar een rivier kijkt, denk je dat je het landschap overziet. Het lijkt alsof je grip hebt op het leven, maar het water stroomt verder, zoals ook het leven tussen je vingers doorglipt." Wakelkampspeelt in zijn gedichten krijgertje met zichzelf. Hij wil zijn erva ringen in de hand nemen en ordenen, maar hij krijgt de elementen uit zijn leven niet te pakken. In zijn bundel komen uiteenlopende onderwer pen aan de orde. Zo is er een cyclus gedichten die hij maakte naar aanleiding van zijn reizen naar Israël en Turkije. De verscheidenheid die de on derwerpen kenmerkt vinden we ook terug in de vorm van de gedichten. Naast vrije verzen zijn er gedichten die zich kenmerken door een vastere strofenbouw. Wakelkamp gebruikt het rijm als de stuwende kracht voor zijn poëzie. Zo hoopt hij zijn gedichten voor een breed publiek toeganke lijk te maken. MAASTRICHT» CPD Het Jazz Mecca dat dit weekein de voor de derde achtereenvol gende keer in het Mecc-gebouw in Maastricht werd gehouden, irok in totaal 18.500 bezoekers. Dat zijn er een kleine tweedui zend meei don vorig Jaar. Op medische gronden mocht L ionel Hampton dit jaar niet op North Sea spelen. In een afgela den tot 'Music Paviljon' omge doopte tent bleek zaterdag dat er ook een artistieke commissie zou moeten komen, die hem het spelen maar helemaal ver biedt, Want hoe legendarisch de man ook zijn mag, muzikaal is Hampton een parodie op zich zelf geworden. De man die zoveel voor de jazz heeft betekend, die vroeger van puur enthousiasme door podia zakte, stond wat ont heemd te grijnzen achter z'n vi brafoon. De namen van de mu zikanten uit z'n veteranenband- je (Benny Golson, Harry Sweets Edison, Benny Bailey, Al Grey) haalde hij door elkaai i n toen hij nog even wilde laten horen dat hij vroeger ook drummer was geweest, viel hij met krukje en al achterover, lachend werd hij wtvr op de been geholpen, alsof het bij de show hoorde. Maar deze man zou de eer moeten krijgen die hem muzi kaal toekomt. Noem een vibra foon naai hem» een straat "i een heel dorp desnoods, maar voorkom dat er een generatie komt die Hampton alleen maar kent als seniele, kreunende ou de man Op papier had de groep die als Blood, Sweat Tears stond te spelen weinig te maken met de topformatie die aan het be gin van de jaren zeventig op zo'n succesvolle wijze rock en jazz aan elkaar wist te koppelen, van de oude bezetting was al leen zanger David Clayton-Tho mas over. Maar dat bleek ruim voldoende. Z'n tot de rand met soul gevulde stem was zo moge lijk nog vetter dan twintig jaar geleden. De achlkoppige band had de arrangementen van ou de BS&T hits als Hi-Di-Ho, Spinning Wheel en And When 1 Die, uitstekend ingestudeerd en de ritmesectie was beter dan de groep ooit had gekend. Doordat bassist Ron Cérter in de Tribute To Miles Davis-band was vervangen door de veel co öperatiever ingestelde Dave Holland werd de muziek van dit reünie-kwintet tien keer beter, dan dat ze op North Sea hadden laten horen. Met Tony Williams achter het slagwerk kwamen saxofonist Wayne Shorter, trompettist Wallace Roney, maar vooral pianist Herbie Hancock tot schitterende pres taties. Altsaxofonist Kenny C.arrett bewees met zijn groep dat hij zonder Miles z'n weg ook wel weet te vinden. Vooral de mo menten dat er akoestisch werd gespeeld, waren zo bijzonder dat men de onmacht van slag werker Ricky Wellman om ge woon in vieren te spelen, graag voor lief nam. Nina Simone kwam zondag op in een gouden I-am-the-gre- atest-cape. die ze voor ze naar de vleugel liep van haar schou ders liet glijden. Daar is zo'n beetje het meest positieve van het concert mee gezegd. Simo ne gedroeg zich merkwaardig. Ze begon met een heel langdra dig stuk waarvan de tekst voor namelijk 'Thank God' luidde en waarvan de harmonieën be perkt bleven tot één akkoord. Ze was bovendien niet erg goed bij stem. Nog voor haar tweede lied goed en wel op gang was, maakte ze geïrriteerd aan het Eubliek duidelijk dat er na en- ele maten wel een herken- ningsapplausje had mogen vol gen. Maar daarvoor moest Nina Simone wachten tot de toegift, een slecht gezongen, afgeraffel de versie van 'My Baby Just Ca res For Me'. Tenorsaxofonist Joe Hender son wist met slagwerker AI Fos ter en bassist George Mraz de enorme Auditoriumzaal tot een intieme ruimte te transforme ren. Een ander hoogtepunt was het optreden van de WDR-big- band met als gast de trombo nisten Bill Watrous en Mare Godfroid. Leider Jerry van Rooyen had voor de gelegen heid onder de noemer 'Roots and Winds' een suite gecompo neerd. waarmee hij opnieuw duidelijk maakte dat hij tot de internationale grootmeesters gerekend mag worden. THEATER RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE Een antieke soap opera door Nieuw Sym bolistisch Theater; spel en choreografie. Petar en Iva Mandich, licht lodewijk Wijnberg, gezien 31/10 in de schouw burg, Leiden Het Nieuw Symbolistisch Thea ter presenteert een show die be doeld is als een parodie op ver schillende culturele stromingen. De voorstelling heeft echter nog het meest weg van een opper vlakkige poppenshow uit de F.f- teling. In deze show willen de spelers, verkleed als poppen, di verse opera's, balletten, schilde rijen en boeken bespotten. Pa rodieën zijn echter alleen inte ressant als ze op inventieve wij ze de draak steken met een on derwerp. Helaas zijn de bespot tingen in 'Een antieke soap ope ra' voor de hand liggend en plaL De grapjes liggen er te dik bo venop om een komisch effect te bereiken. Neem bijvoorbeeld de paro die op het Zwanenmeer. De balletdanser loopt rond met een borduurwerkje waarop staat: 'I love ballet'. Hij heeft twee enor me aangeplakte schuimrubber billen. Als hij achter de scher men ruzie krijgt met een balleri na moeten ze met gebroken be nen verder dansen. Even later verandert de danseres in een zwaan. Is me dat even lachen! De onderdelen van de voor stelling hebben weinig met el kaar gemeen. Een stem op de band breit in gebroken Neder lands de sketches aan elkaar. Onder de verschillende stukjes is muziek van uiteenlopende aard gezet. Zo gaat een stuk van Verdi over in de Lambada en muziek van Strauss wordt ver vlochten met een hitje van de House Martins. De afwisseling van de sketches, de glamoureuze aan kleding en de goed in het ge hoor liggende muziek zorgen ervoor dat de voorstelling nog enigszins verteerbaar wordt. De show blijft jammergenoeg ste ken in uiterlijkheden, een die pere laag ontbreekt. Na afloop blijft er dan ook weinig méér hangen dan het beeld van een std log bewegende poppen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16