'Raadhuis Oegstgeest aan Lijtweg bouwen' Opheffing Leiderdorpse sportraad dreigt Weinig steun voor wrakke molens Nieuwbouwplan CDA voor ouderen in Vlietwijk Regio Leiden Nieuw overleg over Van Poelgeestlaan MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 •MVOI Mtfl Onderzoekers verwachten dat oude winkelcentrum opfleurt Nieuwbouw is de beste oplossing voor de huisvestings problemen van de ambtenaren in Oegstgeest. Het nieu we raadhuis zou moeten komen te staan in het winkel centrum aan de Lijtweg. In hetzelfde pand kan ook de bi bliotheek een plekje krijgen. Dat blijkt uit een nieuw rap port naar de huisvestingsmogelijkheden van het raad huis. om de ambtenaren te huisves ten in een geheel gerenoveerde Jelgersmakliniek en het oude raadhuis alleen te gebruiken voor 'representatieve' doelein den zoals bruiloften. Een ande re optie is het huidige raadhuis helemaal verbouwen en slechts een deel van de gemeentelijke diensten onderbrengen in de Jelgersmakliniek. De overige ruimte in de 'Iel' zouden dan kunnen worden verhuurd. Bij nieuwbouw is bekeken wat de voordelen zijn mét of zonder bi bliotheek in hetzelfde pand. Het nieuwe gebouw zou vlak bij de Het Oegstgeester gemeentebe stuur tobt al jaren met de huis vesting van zijn ambtenaren. Het oude raadhuis in het Wil- helminapark is te klein, te duur in onderhoud en slecht toegan kelijk voor bezoekers. Het gemeentebestuur gaf de ze zomer een onderzoeksbu reau de opdracht om vier mo gelijkheden voor andere huis vesting onder de loep te nemen. Een van die mogelijkheden is huidige Montessori-basisschool kunnen worden neergezet. Het onderzoeksbureau kende rapportcijfers toe aan de vier verschiDende mogelijkheden: de variant nieuwbouw mét biblio theek kreeg het hoogste cijfer: 7,8; de combinatie Jelgersmakli- niek-raadhuis kreeg de laagste beoordeling: 5,8. Uitstraling Als een van de grote voordelen van nieuwbouw aan de Lijtweg noemt het onderzoeksbureau 'een verbetering van de omge ving van het winkelcentrum'. De combinatie met andere soci aal-culturele instellingen, zoals bijvoorbeeld de bibliotheek, kan het verouderde winkelcentrum een nieuwe uitstraling geven, menen de onderzoekers. Bo vendien is de Lijtweg goed be reikbaar voor bezoekers en is er voldoende parkeerruimte. Een voordeel van nieuwbouw is ook dat alle afdelingen van de ge meente samen onder één dak zitten. De nieuwbouw aan de Lijt weg zou in de toekomst boven dien nog kunnen worden uitge breid, terwijl dit voor de Jelgers- makliniek/raadhuis onmogelijk is. Nieuwbouw is echter wel duurder: de totale bouwkosten bedragen ruim 11,3 miljoen gul den. Hier komen dan nog eens de inrichtingskosten bij: onge veer 1,1 miljoen gulden. Oegstgeestenaren mogen meepraten over de toekomstige huisvesting van het gemeente huis: op dinsdagavond 10 no vember is er in het Gemeente centrum aan de Lijtweg vanaf 20.00 uur een informatie-avond. Begin volgend jaar moet de ge meenteraad een definitieve be slissing nemen. Spoor van vernielingen in Leiderdorp leiderdorp» Vandalen hebben in Leiderdorp in de nacht van vrij dag op zaterdag zeven auto's opengebroken en nog eens zeven vernield. De politie schat de totale schade op enkele duizenden guldens. Op het industrieterrein wisten onbekenden vier autos's open te breken, waarbij de autoradio's werden ontvreemd. El ders in het dorp werden nog eens drie auto's opengebroken. Ook hier werden autoradio's meegenomen. Van vijf andere au to's werden de banden lek gestoken. Bij een auto werd de lak met een scherp voorwerp bewerkt, bij een ander zijn de lampen kapot geschopt. De politie weet niet of er een groep aan het werk is geweest. Vernieling in NZH-bus wassenaar De politie in Wassenaar heeft op zondagmidddag twee jeugdige vandalen in de kraag gevat nadat ze een bank in een NZH-bus hadden vernield. De twee zullen niet strafrechter lijk worden vervolgd, maar moeten wel de schade betalen en en kele uren onbetaald voor de vervoersmaatschappij werken. Vreemd geld weg na Inbraak oegstgeest Bij een inbraak in een woning aan de Franshalslaan in Oegstgeest hebben onbekenden voor een 'aanzienlijk' bedrag aan buitenlands geld meegenomen. De bewoners waren een weekje op vakantie. De inbrekers forceerden op de eerste verdie ping de balkondeur met een schroevendraaier. Schoorsteenbrand aan Emmalaan oegstgeest De brandweer in Oegstgeest moest er op zondag middag aan te pas komen om een schoorsteenbrandje te blus sen. De woning aan de Emmalaan liep geen verdere schade op. Bij navraag van de brandweer bleek dat de bewoner al twee jaar zijn schoorsteen niet had laten vegen. Volgens de brandweer moet dat zeker twee keer per jaar gebeuren. 'Niet bevoegd om namens verenigingen te spreken Bewoners krijgen na protest gelijk De bewoners van de Leider- dorpse Van Poelgeestlaan mo gen opnieuw hun mening ge ven over de plannen voor de herinrichting van hun straat. Binnenkort ontvangen ze een uitnodiging van het gemeente bestuur om nog eens uitgebreid over de mogelijkheden van ge dachten te wisselen. De gemeente was begin van deze week al begonnen met de aanleg van parkeerplaatsen in de Van Poelgeestlaan maar moest hiermee abrupt stoppen. De commissie beroep- en be zwaarschriften oordeelde nega tief over de werkwijze van de gemeente en stelde de bewo ners van de straat in het gelijk. De Leiderdorpers hadden be zwaar gemaakt tegen de uitvoe ring van het plan omdat ze daar te weinig inspraak in zouden hebben gehad. De gemeente had de bewo ners twee verschillende plannen voorgelegd voor de herinrich ting van de straat. Uiteindelijk koos ze voor een derde voorstel, dat nooit aan de omwonenden werd voorgelegd. De commissie beroep- en bezwaarschriften oordeelde dat die gang van za ken niet door de beugel kon. Wethouder H. Veldstra: „Dat derde plan is een combinatie van de andere twee mogelijkhe den. We hebben die variant juist bedacht aan de hand van de wensen van de bewoners tij dens de inspraak-avond. Maar blijkbaar is niet iedereen het met deze keuze eens. Daarom gaan we de plannen opnieuw bespreken." leiderdorp paul van hooff Het voortbestaan van de Leiderdorpse Sportraad (LSR) is onzeker nu er twijfel bestaat of deze belangenorganisatie de sportclubs wel vertegenwoordigt. De sportraad diende onlangs een be zwaarschrift in tegen de korting van 25 procent op de subsidie voor de sport clubs. Maar de plaatselijke beroeps commissie achtte de sportraad niet be voegd om namens de Leiderdorpse sporters op te reden. Wat heeft het voor zin om door te gaan als de sportraad niet serieus wordt genomen? Het bestuur staat voor een lastig dilemma: heffen we de club op, of wijzigen we de statuten? „Tja, want we zijn niet echt gelukkig met die uitspraak van de commissie", zegt voorzitter M.J. van der Vlies. Niet bevoegd', zegt de raad. Flauwekul We hebben dit punt uitvoerig met de sportverenigingen besproken. Zij heb ben nadrukkelijk gesteld dat wij na mens hen het bezwaarschrift moesten indienen. Want het is natuurlijk een beetje onzinnig als alle sportverenigin gen apart hun beklag zouden moeten doen." De LSR wijst ook met een beschuldi gende vinger richting de gemeente. Af gesproken was dat zij de raad op de hoogte zou houden over beleidszaken aangaande de sport. De gemeente ver zuimde de raad evenwel in te lichten over de voorgenomen plannen tot sub sidieverlaging. „We werden notabene (net te laat) ingeseind door een sport vereniging. Een onbehoorlijke gang van zaken van de gemeente. Want hierdoor konden wij het bezwaarschrift niet op tijd indienen. Ia, de commissie heeft dan formeel gelijk als zij om die reden het bezwaarschrift niet accep teert. Messenslijperij", bromt de voor zitter. Roemloos Komende week heeft de LSR een on derhoud met wethouder Roest (CDA). Als blijkt dat de club ook door de poli tiek niet serieus wordt genomen, gaat het bestuur zich 'ernstig beraden'. Een ledenvergadering eind november moet dan uitwijzen of de club een roemloos einde sterft danwel de statuten wijzigt. „De kans bestaat altijd dat dB LSI wordt opgeheven. Dat zou zonde zijn. We hebben immers altijd goed giklM tioneerd. Voor de sport zou het weg vallen van de raad een verarming bete kenen", meent de voorzitter. In een kort commentaar zegt de ver antwoordelijke wethouder Roest op de hoogte te zijn van de geruchten als zou de sportraad de hand aan zich zelf slaan. „Maar ik ga niet graag in op ge ruchten", zegt hij. „Volgende week heb ik een open gesprek met de club. Als ik de indruk knjg dat de sportverenigin gen de raad serieus nemen, zou ik het zonde vinden als hij op de fles gaat' aldus wethouder Roest. De LSR. die louter drijft op de inzet van Trihrffllgm. vtoaédB soa twintig jaar geleden voort uit de toenmalige Culturele Raad van Leiderdorp. Inmid dels heeft de club qua belangenbehar tiging een behoorlijke reputatie opge bouwd Een belangrijk wapenfeit was de realisering van het Sjx.ru <1-: Does. De LSR nam het initiatief tot het overdekte complex dat een aanwinst voor het dorp bleek te zijn. Boten slecht gevuld bij benefiet-rondvaarten MIERDE GRAAFT „Heel erg teleurgesteld" is me vrouw Van Hulst van de gelijk namige Warmondse rederij over haar dorpsgenoten, die het af gelopen weekeinde massaal lie ten afweten. De 35-jarige rederij organiseerde zaterdag en giste ren acht benefiet-rondvaarten over de Kaag. De opbrengst was bedoeld voor de noodlijdende, op instorten staande molens in deze regio, waarvoor de Rijn landse Molenstichting zich als eigenaar/beheerder inspant. De meeste boten waren allesbe halve goed gevuld en dat is me vrouw Van Hulst „verschrikke lijk tegengevallen". De totale opbrengst werd afgerond en aangevuld met het salaris dat het personeel ter beschikking stelde. In totaal werd gister avond 1500 gulden aan de voor zitter van de Rijnlandse Molen stichting, Warmonder L Dijk man, overhandigd. Mevrouw Van Hulst vindt dat bedrag niet indrukwekkend. „Ik had liever veel meer gehad, want voor die molens is zo ont zettend veel geld nodig. En voor deze actie zijn we toch met z'n allen in de weer geweest. Waar om lopen mensen hier nou niet warm voor? 't Is volgens mij precies wat Dijkman steeds zegt: die molens zijn van nie mand en iedereen. Als ze straks helemaal ingestort zijn, gaan de mensen pas beseffen wat er is verdwenen." Hoeveel passagiers in totaal interesse in de stukjes cultuur" hebben getoond, heeft me vrouw Van Hulst niet eens ge teld. De reacties van degenen De Nieuwe Hofmolen, één van de vele 'stukjes cultuur' die letterlijk afbrokkelen en v weekeinde benefiet-rondvaarten werden gehouden. zoro» die wel kwamen opdraven, vond ze verheugend. „De mees ten zeiden dat ze de rondvaart heel interessant hadden gevon den. Ik hoop nu maar dat een aantal van hen zich als dona teur van de molenstichting op geeft, dan hebben ze er tenmin ste nog wat aan." De thuisblijvers hadden inder daad ongelijk. De rondvaart boot gaf een indrukwekkend beeld van de tientallen molens langs de Kagerplassen. Een beeld dat vanaf de wal onzicht baar is, want de meeste molens bevinden zich nu eenmaal in de polders en daar komt de gemid delde automobilist niet. Over de meeste exemplaren had de woordvoerder van de Rijnlandse Molenstiching alleen maar trieste verhalen. Van som mige molens ziin onderdelen aLs het scheprad, één of mecT wieken of het hekwerk al verwij derd vanwege 'instortingsge vaar'. Van een ander verzakt de fundering. Dijkman gaf tijdens de tocht nog maar v\.it UfoM cijfers: gemiddeld is met de op knapbeurt van één molen al een half miljoen gemoeid; de Rijn landse Molenstichting heeft er in totaal 40 in beheer. Daarvan zijn er nu ruim 30 opgeknapt. Er is vijf miljoen gulden mee ge moeid - de stichting moet dat bedrag grotendeels zonder overheidssubsidie bij elkaar zien te krijgen. „De meeste molens kunnen niet meer draaien. Wc hopen in dit plassen gebied straks ij \.in de 14 exemplaren weer draai end te krijgen. En tja. we willen allemaal graag dat die molens büfma draaien, maar iedereen vindt dat de overheid dat dan maar moet regrlen. Waar wij ons nu voor inzetten is een groei van het aantal donateurs, niet zozeer vanwege de inkom sten. maar om een draagvlak naar die overheid te hebben Overigens blijven niet alle molens al die decennia lang op dezelfde plaaLs te staan, zo bleek gisteren. De molen die volgens de officiële gegevens en de beweringen van enige opva renden op het tenein van bouwbedrijf Padox in de Veer- polder zou moeten prijken, stond verderop, nog voorbij de theekoepel in Warmond. De woordvoerder van de molen- stichting wist gisteren te vertel len dat de molen Padox destiids in de weg had gestaan en het gevaarte daarop doodleuk was verplaatst. .Jottem begint kunstuitleen Het Oegstgeester dagverblijf voor geestelijk grhanduap ten, lottem. begint vrijdag 6 november met een eigen kunstuitleen. Schilderijen van gehandicapten worden oetoond en kunnen voor een bepaalde periode worden ge leend De statt van de kunst uitleen valt samen met een open dag waarop alle 'activi tcitengroepon van Jottem van 14.00 14.30 uur hun handgemaakte spullen pre- Ken aantal gehandicapten heeft neb toegelegd op tex tiel- en bout bewerking en toont onder meer z.elf geverf dc borstels, kleerhangers ei errekjes De *bakgrocp' hakt die middag verse broodjes, hanige, cn zoete taarten en allerlei soorten cakes. IX- 're creatieve' groep Iwcft bijzon dere kaarten gemaakt en de "ambacht sgrocp' demon- sirecrt hoe echte dompel kaarsen worden gemaakt Deze laatste groep maakt ook uit gietklei gegoten schaakstukken, bekers, va zen. mokken en borduurt textiel. De deelnemers van de tuingroep gaan de komende weken op woensdagen met eigen gezaagd en gekloofd open haardhout langs de deuren. lotter elke werkdag van 9 uur open voor mensen die de handgemaakte produkten willen bestellen. Het dagver Wijf is te vinden aan de I/mi- se de CollgnyWan 29. voorschoten wilt red simons De Voorschotense CDA-fractie heeft het plan gelanceerd om op de lokaties van de voormali ge basisscholen Het Palet en de Laurentiusschool in Vlietwijk woningen voor senioren te bou wen. „Ouderen willen graag na bij het centrum wonen en voor al de plaats van de voormalige Laurentiusschool aan de Raad huislaan komt dan in aanmer king. Het Palet ligt iets verder in de Vlietwijk, maar toch nog ta melijk dicht bij het centrum", zegt fractievoorzitter W. Valken burg. Op de plaats waar Het Palet heeft gestaan wil het CDA onge veer dertig woningen bouwen in de gesubsidieerde koopsec tor. Deze huizen zouden onge veer 200.000 a 250.000 gulden moeten kosten. Valkenburg zegt: „Ze moeten daar een beetje ruim worden opgezet, niet te benauwd." Voor de plek waar nu nog de Laurentius school staat, denkt het CDA aan ongeveer 100 huurwoningen. Bij dit nieuwe complex zou ook een dienstencentrum moeten komen. Het CDA vindt dat de ge meente-ambtenaren en de poli tieke partijen deze bouwplan nen serieus moeten overwegen. De nieuwbouw in Voorschoten dreigt volgens Valkenburg na melijk te stagneren: „Dat komt door de bodemvervuiling in Starrcnburg. Bam Vastgoed Ontwikkelingen moet deze gronden eerst saneren en in de tussentijd kan cjaar niet worden gebouwd. Wij vinden dat de voortgang van de woningbouw in Voorschoten niet mag wor den onderbroken. Andere bouwlokaties moeten dus voor handen blijven!" Over het dienstencentrum heeft Valkenburg nog geen defi nitieve opvattingen „Ik denk aan iets eenvoudigs, een spreekkamer met mogelijkhe den voor EHBO bijvoorbeeld. Het staat voor mij vast dat de ouder wordende mens zo'n centnim gewoon nodig heeft." Valkenburg vindt ook dat de ge meente dc bouw van zo'n cen trum financieel moet onder steunen. Bezwaren Andere politieke partijen plaat sen nogal wat kanttekeningen bij het plan van het CDA Raadslid Holland Dal mei jer (WD) vindt de plannen 'op zich een goede gedachte'. Toch wil ze eerst precies weten wat de plannen zijn. Vooral het idee van het dienstencentrum be kijkt ze mei enige argwaan: „Hoe grootschaliger, hoe groter de bezwaren", waarschuwt ze Voor de PvdA staat nog niet vast dat op de plaats van de Laurentiusschool woningen moeten komen Fractievoorzit ter P Dordregter pleitte onlangs in de raad voor een groot buurt huis op die plek. min of meer met dezelfde opzet als de Alet- tahof in Noord Hofland Maar Y Molenkamp (DG6) is het daar absoluut mee eens: „Dat kan ook heel goed op een ande re plek in de vlietwijk." Zij Is In principe niet tegm woning oouw mits het om goedkope huurwoningen gaat en niet om durr koopwoningen Voor Groen links zijn alle bouwplannen voor de 'launm- tius-lokatie' nog een brug te ver. Fractievoorzitter S Harlaar „Ie dereen gaat ermaar van uit dat dat gebouw wordt grsioopt. maar daarover moet wat ons betreft nog eens goed worden nagedacht Ir zou het gebouw ook kunnen gebruiken om ver enigingen onderdak te bieden. Het Oegstgeester raadhuis in het Wilhelmlnapark heeft geen toekomst meer. zo blijkt uit een nieuw onderzoeksrapport archieffoto* w*M£v».mam

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13