Bush wist van 'deal' met Iran Russen nog zeven jaar aan Oostzee Een Halloween met dodelijke afloop Buitenland Unita begint nieuw offensief in Angola Galilei krijgt na 359jaar gelijk: Aarde draait om de zon Bondsdag in peperduur nieuw jasje IRA plaatst bom bij Major op de stoep VN: Serviërs beschieten vluchtelingen uit Jajce Boeing gaat ophanging motoren 747 onderzoeken ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 'Mijn vriend de koning' cairo» De Egyptische president Hosni Mubarak heeft gisteren bezoek gekregen van koning Hassan II van Marokko. De Marok kaanse koning maakt een rondreis door het Midden-Oosten om bilaterale problemen aan te snijden en bij te praten over de vre desonderhandelingen met Israël. foto ap Kikkers gedood na opslokken ketting new delhi In het zuidwesten van India hebben tientallen kik kers het moeten bezuren dat een soortgenoot een gouden ket ting had opgeslokt die een vrouw tijdens het baden aan de oever van een rivier had neergelegd. Familieleden van de vrouw gin gen op de kikkerjacht en sneden elk exemplaar dat zij te pakken open, op zoek naar het sieraad. De ketting kwam uiteindelijk te voorschijn uit de buik van het 68ste slachtoffer. Olifanten en nijlpaarden sterven massaal dar es salaam Als gevolg van de droogte van de eeuw in het zui den van Afrika is onder de wilde dieren in Zimbabwe een massa le sterfte begonnen. In het nationale park Gonarezhou sterven dagelijks 20 tot 30 olifanten. In het park in het oosten van Zim babwe zijn alle nijlpaarden inmiddels gestorven en is driekwart van de buffels bezwekenT Roken sterk aan banden gelegd rome» Italië gaat het roken in openbare gelegenheden en in het openbaar vervoer te verbieden. De aangekondigde beperkingen gelden voor restaurants, discotheken, kunstgalerieën en radio- en televisiestudio's. Overtredingen van het verbod zouden met boetes tot 200.000 lire bestraft kunnen worden. Air France gaat per 1 januari het roken tijdens Europese vluchten van minder dan twee uur verbieden. De aankondiging komt twee dagen voordat in Frankrijk een wet van kracht wordt die het roken op de werkplek en in openbare gelegenheid drastisch aan banden Omstreden amnestiewet aangenomen Johannesburg De Zuidafrikaanse Presidentiële Raad heeft gis teren haar goedkeuring gehecht aan de omstreden amnestiewet van de regering. De wet geeft president De Klerk het recht om degenen die politiek gemotiveerde misdaden hebben gepleegd, te vrijwaren van strafvervolging. De wet was vorige week ge strand in het drie-kamerparlement. De Klerk besloot daarop het wetsontwerp voor te leggen aan de Presidentiële Raad. De Klerk zegt de wet nodig te hebben om ANC-leden en leden van andere bevrijdingsbewegingen amnestie te verlenen. Kathedraal Madrid eindelijk klaar madrid» De kathedraal La Almudena in Madrid is volgende week klaar. Woensdag wordt een groot kruis geplaatst op de koepel, waarmee een einde komt aan de bouw van de kathe draal, die op 4 april 1883 begon. Karei V, van 1516 tot 1556 ko ning van Spanje, kreeg al van de paus toestemming een kathe draal te bouwen. Maar pas in 1883 werd de eerste steen gelegd. De arbeiders schoten weinig op door financiële problemen en politieke woelingen die Spanje de afgelopen 100 jaar hebben ge teisterd. Aardschokken Marokko en Montenegro rabat-belgrado In het zuidoosten van Marokko en langs de kust van de Joegoslavische republiek Montenegro is de bevol king gisteren opgeschrikt door enkele aardschokken. In Marokko vielen 45 gewonden, in Montenegro werd geen melding ge maakt van schade of slachtoffers. Gezamenlijk bestuur Walvisbaai Johannesburg Zuid-Affika en Namibia beginnen zondag aan een gezamenlijk bestuur van de enclave Walvisbaai. Walvisbaai, de enige haven aan de Namibische westkust, was een Britse ko lonie, toen Namibia (Zuidwest-Afrika heette het toen) nog bij Duitsland hoorde. Groot-Brittannië droeg het over aan Zuid- Affika, dat het bleef besturen na de onafhankelijkheid van Na mibia in 1990. Eenheden van de Angolese op positiebeweging Unita zijn in ten minste twaalf steden een gewapend offensief begonnen. Daarmee lijkt de al jaren duren de burgeroorlog weer te zijn op gelaaid. Vorig jaar mei werd tussen Unita en de regering in Luanda een vredesakkoord gesloten dat vorige maand resulteerde in de eerste vrije verkiezingen in An gola. Unita werd daarbij over tuigend verslagen, maar weigert zich bij de uitslag neer te leg gen. Volgens radioberichten uit Luanda hebben guerrillastrij ders van Unita een artillerie- en inortit raaii\al uitgevoerd op de bij het vliegveld van de hoofd stad gelegen buitenwijk, Cas senda. Daarbij zouden 13 men sen om het leven zijn gekomen In Lissabon zeiden Angolese di plomaten dat in een aantal ste den, waaronder de hoofdstad Luanda, gevechten zijn uitge broken. De Zuidafrikaanse minister Botha (buitenlandse zaken) heeft ontkend dat Zuidafrikaan se militairen naar 'Angola zijn gestuurd. Gisteren berichtte het dagblad New Nation, zonder bronnen te noemen, dat Zuid afrikaanse troepen deze week Angola zijn binnengevallen om zo de Angolese president Dos Santos te bewegen de macht te delen met Unita-leider Savimbi. correspondent Galileo Galilei had gelijk: de aarde draait om de zon en niet andersom. Na 359 jaar geeft het Vaticaan, bij monde van paus Johannes Paulus II, dit toe. Vandaag zal de paus tijdens een offi ciële ceremonie erkennen dat de ker kelijke rechtbank in 1633 ten onrechte de wiskundige uit Pisa dwong zijn re volutionaire stelling te bestempelen als 'vals' en 'in strijd met de heilige waar heid'. Er komt zo een einde aan een van de meest controversiële kwesties uit de geschiedenis van de Rooms-Katholieke kerek. De paus is overigens niet over één nacht ijs gegaan. In 1979, kort na dat hij het pausschap had aanvaard, riep hij een commissie in het leven die de 'zaak-Galileo' moest onderzoeken. Deze heeft nu geconcludeerd dat de 1 de astronomie en de moderne natuurkunde onrecht is aan gedaan. Het Vaticaan bestempelde de theorie- en van Galilei, die zich baseerde op het werk van de Pools-Duitse wetenschap per Copernicus, als heidens. Ze waren in strijd met de bijbel, die de aarde in het centrum plaatste van ons zon nestelsel. Galilei werd in 1632 uitputtend ver hoord. In zijn weerwoord zei de toen 69-jarige geleerde dat de natuur en de bijbel beide produkten van God zijn. Het is daarom onjuist, redeneerde Ga lilei, de natuur tegen te willen spreken op basis van de menselijke interpreta tie zoals opgetekend in de Heilige Schrift. Galilei, oud en ziek, herriep echter zijn stellingen nadat de recht bank met martelingen dreigde. Hij werd verbannen en stierf negen jaar la- Johannes Paulus bleek vanaf het begin van zijn pontificaat te neigen naar een rehabilitatie van Galilei. Bij de installa tie van de commissie zei hij te hopen dat de theologen en historici „willen samenwerken en dat een einde kan worden gemaakt aan een bitter en pijnlijk conflict dat al eeuwen speelt Hij zei dat Galilei erg heeft geleden, en dat ook de kerk dat moet toegeven. Vandaag bekent het Vaticaan officieel schuld en is Galilei weer een 'legitieme zoon' van de kerk. Pijnlijke onthulling voor president George Bush is in 1986 wel degelijk betrokken geweest bij een ruil van Amerikaanse gijzelaars in Libanon voor door de Verenigde Staten geleverde wapens aan Iran. Bush, die destijds vice-president was onder Ronald Reagan, heeft altijd ontkend dat hij op de hoogte was van deze geheime ruil. WASHINGTON AP-Rtr In een gisteren vnj- gegeven notitie van de voormalige mi nister van defensie Caspar Weinberger staat dat Bush op 7 januari 1986 een bijeenkomst van Reagan en diens belangrijkste me dewerkers bij woonde waarop werd gesproken over een directe George Bush, ruil van gijzelaars voor wapens. De notitie ondergraaft Bush' jarenlange bewering dat de af spraken buiten hem om zijn ge maakt en dat hij niet op de hoogte was van de kritiek van Weinberger en de toenmalige minister van buitenlandse za ken George Shultz op de deal. De affaire, die bekend staat als het Iran-Contra-schandaal, gaat over geheime wapenverko pen aan Iran. De opbrengsten zouden naar de Contra's gaan, die tegen het linkse regime in Nicaragua vochten. Hoewel steun aan de Contra's door het Congres was verboden. De notitie kwam boven water als bewijsmateriaal in een nieu we aanklacht van een federale Baltische staten reageren onthutst MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het kan nog wel zeven jaren duren voor alle Russische en voormalige Sovjet-militiaren uit de Baltische staten zijn terugge trokken. dat heeft de Russische onderminister van defensie Gromov gisteren gezegd. Presi dent Jeltsin had beloofd dat dit uiterlijk in 1994 het geval zou zijn. Donderdag besloot hij per presidentieel decreet de terug trekking voorlopig uit te stellen. Jeltsin verklaarde zijn besluit met te zeggen dat hij zich zor gen maakt over de rechten van de Russischtalige minderheden in de drie landen. Volgens wes terse schattingen gaat het om ruim 58.000 soldaten. Zowel in Litouwen, Estland als Letland is onthutst gerea geerd op Jeltsins decreet. „Het geeft aan hoe instabiel het regi me in Rusland is. Moskou s standpunt verandert met iedere wending in de politieke situatie daar", aldus vice-president Krastins van Letland. President Lennart Meri van Estland sprak van een schending van de Slot akte van Helsinki, waarin een tijdschema voor de terugtrek king is overeengekomen. Ook de NAVO heeft gisteren bezorgd gereageerd op Jeltsins decreet. Die bezorgdheid werd bevestigd door Gromov, een er kende havik in het defensie-ap paraat. Nadat Jeltsin vorige maand met de Litouwse presi dent Landsbergis de terugtrek king van Russische troepen uit Litouwen was overeengekomen, is de weerstand van defensie te gen het weghalen van de Russi sche troepen daar alleen maar groter geworden. Jeltsins decreet wordt in Mos kou beschouwd als een conces sie aan de militairen, in ruil voor steun van defensie voor Jeltsins strijd tegen de conserva tieven in het parlement. Mos kou voert nu steeds wisselende argumenten aan voor het uit stel. Defensieminister Gratsjov zei op 20 oktober dat er proble men waren met herhuisvesting van de militairen. In het Jeltsin- decreet wordt discriminatie van Russische burgers in de Oost zeelanden als mede-oorzaak aangegeven. Gromov ging gisteren nog een stapje verder. Hij zei dat de Bal tische republieken weigeren nieuwe Russische recruten toe te laten, terwijl die juist zouden moeten helpen bij het ontman telen van de militaire installa ties daar. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat ver traging in de terugtrekking de Amerikaanse hulp aan Moskou in gevaar zou kunnen brengen. Het Amerikaanse Congres is ak koord gegaan met 417 miljoen dollar hulp aan de GOS-repu- blieken. Het aandeel voor de Russische Federatie daarin is niet gedefinieerd, maar zal wor den geblokkeerd als de terug trekking niet volgens schema verloopt, aldus de zegsman. De Amerikaanse jeugd gaat vanavond uit zijn bol. Vanavond is het Halloween een feest om de spoken en boze geesten aan de vooravond van Allerzielen te verjagen en dat is aanleiding om in opzichtige kos tuums te feesten en langs de deuren te gaan voor Trick or treat. Verklede kinde ren vragen hun buren en andere mensen in de straat en de buurt om een traktatie treat); als ze dat niet krijgen halen ze een rotstreek (trick) uit. Veel Amerikanen sieren hun voortuin met een tot lampion uitgeholde pompoen {pumpkin). Voor een jonge Japanse scholier betekende het on bekende Amerikaanse feest een wisse dood. tokyo terry mccarthy the independent Yoshihiro Hattori (16) uit Nagoya en zijn eveneens 16-jarige vriendje Web Haymaker waren vorige week uitgenodigd voor een Halloween-feest in Baton Rouge. Yoshihiro had een witte colbert aangetrokken en zich verkleed als John Travolta uit Saturday Night Fever. Het was zaterdagavond. Yoshihiro was nog maar kort in de Verenig de Staten en zijn Engels was niet erg goed, maar hij was al wel bevriend geraakt met Web, bij wiens familie hij inwoonde. Rond half acht 's avonds klopten de jongens aan bij het huis waar ze dachten dat het feest werd gegeven. Er werd niet openge daan, dus liepen ze achterom naar de gara ge en klopten nogmaals aan. Een vrouw deed open en keek geschrokken. De jon gens stonden daar. Toen kwam de echtgenoot van de vrouw met een revolver naar buiten en riep tegen de jongens „Freeze!"(Verroer je niet!). Web gaf hieraan gehoor, maar Yoshihiro, die het niet begreep en blijkbaar dacht dat het een grap was, stapte naar voren en vroeg: „Waar is het feest?" De man schoot hem in de borst. Yoshihiro was vrijwel op slag dood. Het feest was een paar huizen verder. De wrede ironie van deze tragedie is dat Yoshihiro, zoals zijn familie het later uit drukte, „was gekomen om de culturele ver schillen te leren kennen en juist deze cultu rele verschillen hebben hem het leven ge kost". De bewuste buurt in Baton Rouge wordt door misdaad geteisterd en de familie Peairs had uit zelfverdediging een vuurwa pen aangeschaft. Aangezien vuurwapenbe zit door particulieren in Japan verboden is, kon Yoshihiro de dodelijke ernst van de si tuatie niet inschatten. Ook begreep hij niet wat het commando „verroer je niet" bete kende. Yoshihiro's moeder zei bij een herdenkings dienst dat de uitwisselingsprogramma's tussen Japan en de Verenigde Staten niet onder het ongeluk met haar zoon mogen lijden. Ze moeten juist worden uitgebreid om het wederzijds begrip te vergroten. grand jury, onder leiding van de speciale aankla ger voor Iran- Contra, Lawrence Walsh. De jury onderzoekt of Weinberger tegen het Congres heeft gelogen over de vraag of hij al of niet aantekenin gen had gemaakt die betrekking hebben op de af- foto afp faire* De nieuwe aan klacht zegt dat Weinberger op 7 januari 1986 een vergadering bijwoonde met president Ro nald Reagan, Bush, Shultz, CIA- directeur William Casey, minis ter van jusitie Edwin Meese en veiligheidsadviseur John Poin- dexter. De rol van Bush in de Iran- Contra affaire is in de verkie zingstijd precair. Het was gister avond nog niet meteen duide lijk of de onthulling invloed heeft op de kansen van Bush om aanstaande dinsdag herko zen te worden als president. De laatste opiniepeilingen geven aan dat de achterstand van Bush op zijn Democratische ri vaal Clinton nog maar één of twee procent bedraagt. bonn» De Duitse Bondsdag heeft gisteren zijn nieuwe behuizing in ge bruik genomen. Niet in de hoofdstad Berlijn, maar nog in Bonn. De bouw van het ruim 300 miljoen gulden kostende gebouw was tenslotte al in volle gang toen in 1990 de beide Duitslanden werden herenigd en het parlement een jaar later besloot op termijn te verhuizen naar Berlijn. Die verhuizing staat pas in het jaar 2050 op het programma, zo heeft bondskanselier Helmut Kohl in een gesprek 'Der Spiegel' laten weten. Zo komen de kosten van het fraaie 'glaspaleis aan de Rijn' er tenminste nog een beetje uit De jongste schattingen over de kosten van de ver huizing van het parlement en van de regering naar Berlijn belopen on geveer 15 miljard gulden. Dit geld heeft Duitsland de komende jaren hard nodig voor de wederopbouw van de voormalige DDR en de bouw van nieuwe huizen. foto opa londen cees van zweeden CORRESPONDENT De IRA heeft gisteravond een bom tot ontploffing gebracht op enkele honderden meters af stand van de ambtswoning van de Britse premier Major. De bom, die in een auto was ver stopt, ging af in Whitehall op het hoek van Downing Street. Er was alleen materiële schade. De explosie kon op een af stand van kilometers worden gehoord, maar niet door John Major zelf. De premier was in zijn kiesdistrict in Huntingdon, benoorden Londen. Het is nog onduidelijk hoe de autobom kon ontploffen. In Whitehall heerst een absoluut stopverbod, iets waarop de poli tie strikt toeziet. De IRA ge bruikte een taxi voor de aanslag. Volgens onbevestigde berichten werd de chauffeur gedwongen zijn wagen te parkeren bij de zware ijzeren hekken die Dow ning Street afsluiten. Het Ierse Republikeinse Be vrijdingsleger sloeg eerder toe in het hart van Londens rege ringswijk. In januari bracht het een bom tot ontploffing bij het ministerie van defensie. Begin vorig jaar was er een mortier aanval op de ambtswoning van de premier. Scotland Yard had gisteren in Oost-Londen bijna 35 kg van het explosieve materi aal semtex in beslag en arres teerde drie verdachten. Tot zover onze correspon dent. Major had eerder op de dag de toon gezet van het Lager huisdebat van aanstaande woensdag door de motie te pu bliceren waarover zal worden gestemd. In de motie, die in krachtige woorden is gesteld, wordt de steun van het parle ment gevraagd voor een „lei dende" rol van Groot-Brittannië in Europa. De stemming in het Lager huis over Majors steun voor het Verdrag van Maastricht blijft een dubbeltje op zijn kant. De oppositionele Labour partij heeft gezegd tegen te stemmen. En Majors positie hij heeft een meerderheid van 21 zetels wordt ernstig bedreigd door dat een 30-tal Tory-backben chers heeft gedreigd de kant van de oppositie te kiezen. Ook de Liberal Democrats dreigen onder druk van de partijleden tegen te stemmen. Meer dan vijfduizend vluchte lingen uit het Westbosnische stadje Jajce zijn gisteren be stookt door Servisch artillerie- geschut. Anders Levensen, co ordinator van het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen (UNHCR), meldde dat de vluchtelingen op zeven kilome ter van Travnik in de val kwa men te zitten nadat ze Jajce probeerden te ontvluchten. Het stadje, overwegend bewoond door moslims, viel donderdag nacht in handen van de Bosni sche Serviërs. Travnik is het belangrijkste vertrekpunt van hulpkonvooien en versterkingen van Bosnische soldaten naar Jajce. Bosnische legerofficieren vrezen dat Trav nik, waar zich al zo'n 26.000 vluchtelingen bevinden, op kor te termijn door de Bosnische Serviërs wordt aangevallen. De Bosnische president Izet begovic heeft volgens radio Tc heran gisteren gedreigd gifgas in te zetten om de Servische aanvallen te stoppen. Izetbego- vic is voor een bezoek in Iran. Boeing heeft gisteren gezegd dat volgende week begonnen wordt met proeven om te zien wat er mogelijk misging met de F.1 Al Boeing die deze maand op een flatgebouw in de Bijlmer Een woordvoerder verklaarde lat voor de proeven voorna- nelijk met de motorstijlen gebruik gemaakt wordt van een vrachtvliegtuig van het 747-200 type. De testen gaan vier weken duren. De Amerikaanse lucht vaartautoriteiten (de FFA) heeft eigenaars van 738 oudere Boeings-747 opdracht gegeven de pennen van de motoren te controleren. Sinds 15 oktober zijn bij dergelijke controles 74 verroeste pennen en vier met scheuren gevonden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7