Gelderland wil naaldbos kappen Tegen zo iemand kun je je kinderen niet beschermen Binnenland Vragen blijven over dood van asielzoekster Devaluatie van pond miljoenenstrop IHC ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD CemeenschaopeNke Persdienst Moeder van misbruikte kinderen schrijft boek over geruchtmakende 'Enschedese affaire' Oktober was koud en nat den haag De maand oktober is zeer koud en nat geweest, maar de zon heeft normaal geschenen. De temperatuur, zo meldt het KNMI, was 2,5 graden Celsius beneden normaal. Er viel deze maand bijna twee keer zoveel neerslag als normaal. Vooral de kop van Noord-Holland had het zwaar te verduren. Daar werd plaatselijk 155 millimeter hemelwater opgevangen, hetgeen 72 millimeter meer is dan normaal. Tussen alle buien door scheen de zon echter 103 uur lang, en dat is keurig op het gemiddelde. Straf voor verzonnen mishandeling arnhem» Het Gerechtshof in Arnhem heeft een 24-jarige man uit Dinxperlo in hoger beroep zes weken voorwaardelijke gevange nisstraf en honderddertig uur dienstverlening gegeven voor het verzinnen van een mishandeling in de zomer van 1990. Hij deed in augustus 1990 aangifte bij de politie van mishandeling op een bospad. Het verhaal maakte veel los, omdat drie weken eerder op dezelfde plek een 15-jarig meisje zwaar mishandeld was. Het meisje heeft maanden in coma gelegen en revalideert nog steeds. Al spoedig bleek dat de man de mishandeling verzonnen had om interessant te doen. Reed neemt kleiner belang in Elsevier Amsterdam De besturen van de uitgeversconcerns Elsevier en Reed hebben een akkoord bereikt over de financiële voorwaar den van de voorgenomen fusie. De twee partners zullen elk een belang van 50 procent krijgen in de diverse samengevoegde on dernemingen. Reed krijgt een belang van ongeveer 5,8 procent in Elsevier. Bij de eerste aankondiging van de beoogde fusie op 17 september was gezegd dat Reed 11,5 procent in Elsevier zou verwerven, maar gezien de val van het pond is dat aangepast. Onderzoek op Schiphol levert weinig op De juiste toedracht van het overlijden van een asielzoekster uit Zaïre in mei in het opvang centrum op Schiphol blijft on duidelijk. Een onderzoek van de rijksrecherche heeft daarover geen uitsluitsel gegeven, zo heeft staatssecretaris Kosto van justitie de Tweede Kamer laten weten. Volgens de rijksrecherche zijn er communicatieproblemen ge weest tussen het gezin uit Zaïre en de Koninklijke Marechaus see. De recherche sluit niet uit dat de echtgenoot van de over leden vrouw wel om medische bijstand heeft gevraagd, maar dat die om 'enige (onbekend gebleven reden) is geweigerd'. Dat is een fout van de mare chaussee, want doorverwijzing naar een medische post is een ongeschreven regel. Door de ge brekkige administratie is echter niet vast te stellen wie het gezin uit Zaïre heeft 'behandeld'. Sinds het overlijden van de vrouw, die zwanger was, zijn maatregelen genomen om de medische begeleiding van asiel zoekers te verbeteren. Zo zorgt het AMC in Amsterdam voor bijstand als er problemen zijn in het nabijgelegen Grenshospi tium, waar asielzoekers tijdelijk worden opgevangen. Eerder al had Kosto aangekondigd het verblijf van asielzoekers in de transitruimte op Schiphol zo kort mogelijk, in elk geval niet langer dan 24 uur, te laten du ren. Kosto wil nog niet reageren op klachten van de Vluchtelin genwerk Nederland over de strenge behandeling van asiel zoekers door de Koninklijke Marechaussee. Een onderzoek daarnaar loopt nog. 'Vervanging door loofbos helpt tegen verdroging' De provincie Gelderland studeert op de mogelijkheid naaldbos te vervangen door loofbomen om water te be sparen. Gelderland kampt met verdrogingsproblemen, omdat de drinkwaterbedrijven en de industrie meer grondwater onttrekken dan er via neerslag bijkomt. Volgens woordvoerder Van de Nes van de afdeling Water van de provincie is uit verdrogings- onderzoek gebleken dat naald bos meer water verbruikt dan loofbos. „Regenwater wordt in de winter door de naalden vast gehouden, waarna het ver dampt. Duizend hectare naald bos in plaats van loofbos scheelt per jaar twee miljoen kuub wa ter." Volgens Van de Nes streeft het rijk in het Meerjarenplan Bosbouw naar uitbreiding van het bos. Zo zou op de Veluwe 8000 hectare naaldhout moeten worden aangeplant. „Uit oog punt van verdroging is dat na tuurlijk niet verstandig. Eigen lijk zou je het omgekeerde moe ten doen." Concrete plannen om naald bos te kappen en te herbeplan- ten met loofbomen, ook wel aangeduid als 'verloving', liggen er volgens Van de Nes nog niet. „We zitten pas aan het begin van de discussie. Het gaat er om dat je de belangen van bos bouw, natuur en drinkwater voorziening tegen elkaar af weegt." De kosten die gemoeid zijn met de vervanging van het naaldbos zijn aanzienlijk, erkent Van de Nes. „Naaldhout levert meer op dan loofhout, hetgeen betekent dat je particuliere bos- eigenaren schadeloos moet stel len." Volgens een voorlopige berekening kost de kap van 8000 hectare naaldbos tussen de 300 en de 500 miljoen gul den aan schadevergoeding. De verloving van het bos in midden-Nederland komt ook ter sprake in het rapport Grond- waterbeheer Midden-Neder land dat dezer dagen wordt be sproken door de provincies Gel derland, Utrecht, Flevoland en Noord-Holland. De devaluatie van het Britse pond heeft de Sliedrechtse werf IHC Holland een order van bij na dertig miljoen gulden gekost. De werf had als goedkoopste in geschreven voor de bouw van een sleepzuiger voor een Britse afnemer, maar viel alsnog af toen half september het pond fors in waarde daalde. Daardoor werd een Britse concurrent in eens veel goedkoper. „We stonden aanvankelijk als beste geplaatst", legt president directeur Van Dooremalen uit, „Maar toen het pond omlaag kukelde, devalueerden wij in één keer van goedkoopste tot op twee na duurste. „Dit voor beeld maakt duidelijk zichtbaar wat zo'n devaluatie voor gevol gen kan hebben voor de con currentiepositie van Nederland se bedrijven". IHC zit overigens niet geheel met lege handen. De opdrachtgever heeft besloten in elk geval wel de specialistische baggerinstallatie en automatise- rings-apparatuur te laten leve ren door IHC Holland. Dat le vert de Sliedrechtse werf een or der van een kleine zeven mil joen gulden op. De orderportefeuille van IHC Holland is overigens rijk gevuld: 650 miljoen gulden. Nadat in september de order binnen kwam voor de bouw van de grootste sleephopperzuiger ter wereld (125 miljoen gulden) kreeg het bedrijf tevens op dracht twee snijkopzuigers te bouwen voor een Iraanse op drachtgever. De baggervaartui- gen moeten ongeveer 40 mil joen gulden kosten. NS krijgen 30 miljoen tegen agressie UTRECHT ANP De Nederlandse Spoorwegen krijgen 30 miljoen gulden van het rijk om de komende drie jaar de agressie op de stations in te dammen. Vanaf komend voorjaar hangen camera's op de vijf grootste NS-stations (Am sterdam CS, Utrecht CS, Rotter dam CS, Den Haag CS en Den Haag HS) en op de bijbehoren de voorstations. De bewakers waarschuwen bij onheil de cen trale meldkamer van de spoor wegpolitie in Utrecht. Die stuurt dan vervolgens hulp. Voorts zal al het perronperso- neel worden getraind in het omgaan met agressie. Volgend jaar komt er ook extra spoor wegpolitie in Heerlen en Maas tricht, plaatsen die kampen met drugstoerisme. Amsterdam In het zicht van het eindpunt ontspoorde gisteren door nog onbekende oorzaak een tram van lijn 24 op de Am- sterdamse Stadionweg. De tram ramde een paar geparkeerde au to's en plette er één zelfs volle dig. Tegen een woonhuis kwam de tram tot stilstand. Bij het on geluk raakte niemand gewond. FOTO ANP PAUL EYZINGA haarlem sjaak smakman Mei 1991. „Ik had al verschei dene keren op de klok geke ken. Kwart voor zes al, veel te laat voor ons dochtertje Anne van vijf. We hadden vrienden op bezoek en dat belette me te gaan zoeken. Ik zei tegen Mi- chiel dat de slaapkamergordij nen van het vriendje bij wie ze had gespeeld al dicht waren. Opgelucht zag ik dat hij de honderiem pakte. Ik wist dat hij haar ging zoeken. Eindelijk zag ik Michiel met Anne terug komen. Aan zijn robotachtige manier van lopen merkte ik dat er iets mis was. Ik schrok van zijn blik toen hij de kamer binnenkwam, ongelovig, ver twijfeld bijna. 'Anne vertelde me net dat Pascal (gefingeerde naam) met zijn piemel in haar bips heeft gezeten. Ik heb ze samen op het schoolplein ge vonden', zei hij met de deurkruk nog in zijn hand." Zo begon de Enschedese af faire, die 'Oude Pekela' in de schaduw zou stellen. Het was ook bijna ongelooflijk: een 12- jarige jongen die twee jaar lang meer dan tweehonderd kinde ren van tussen de drie en tien jaar misbruikte. De zaak maakte naast verbazing ook veel scepsis los. Was het allemaal wel waar? 1 „Tweehonderd kinderen. Dat is hard werken als je nog maar zo weinig tijd van leven hebt ge had", snierde Gerrit Komrij in - zijn column in NRC-Handels- blad. En psycholoog Benjamin Rossen, die de zaak Oude Pe kela uitvoerig onderzocht, kwam tot de conclusie dat hier (net als destijds in het noorden, waar als clowns verklede man nen tientallen kinderen zouden hebben meegelokt en mis bruikt) sprake was van mas sahysterie. Tegenover die twijfel staat het relaas van Karin Koopman, de moeder die de Enschedese af faire aan het rollen bracht. In 'Als ik het vertel, dan krijg ik straf schrijft ze haar verhaal op. Dat begint met verbijstering. De overbuurjongen zoekt inder daad altijd kleine kinderen op in plaats van leeftijdsgenoten en de kinderen uit de buurt komen vaak huilend thuis omdat hij ze geplaagd heeft. Wat hij dan pre- i ies ht-eft gedaan, willen ze ech ter nooit zeggen. „Als ik dat vertel, dan krijg ik straf', verklaart Anne tegén haar vader Michiel als ze op die bewuste dag het schoolplein af lopen. Dat heeft Pascal haar en al die andere kinderen verteld. Daarnaast zal hij ze dan zelf ook nog wel eens even onder han den nemen, zo heeft hij ze ver zekerd. En tenslotte hebben An ne's ouders haar al een poosje geleden verboden nog langer met Pascal te spelen omdat ze de zaak niet vertrouwen. Pas als haar vader haar verzekert dat ze geen straf krijgt, komt het hoge woord eruit: „Pascal met piel in mijn bips." Als Michiel zijn dochter thuis heeft gebracht, gaat hij terug om verhaal te halen. Daar vindt hij Pascal met een jongetje. Hij gaat met Pascal naar diens ou ders, maar die reageren woe dend en gooien de deur voor zijn neus dicht. De bal gaat rollen als de moe der van het jongetje dat Michiel op het schoolplein aantrof, sug gereert om naar de politie te gaan. Op een zondagmiddag vertelt Anne op het politiebu reau haar verhaal. „Terwijl we zitten te wachten, valt alles op zijn plaats. Hoe de vrolijke, al tijd lachende meid op haar der de veranderde in het moeilijk te bereiken, huilerige kind van de laatste tijd. Urenlang lag ze 's avonds in bed te huilen. Als ik haar vroeg waarom, snikte ze alleen maar: ik weet het niet. 's Nachts was ze bang, had enge dromen, wilde bij ons liggen. Ook vroeg ze regelmatig hoe een kinderlokker eruit zag. Als ik daarop in ging, had ik na tuurlijk nooit een kind van twaalf voor ogen." „Ze had rode geïrriteerde schaamlippen en een pijnlijke vagina. Altijd blauwe plekken op haar billen en heupen, buik pijn. Angst voor mannen, terwijl ze daar vroeger juist zo gek op was geweest. Ik had wel aan seksueel misbruik gedacht. Ik liep te loeren op de peuter speelzaal, keek met een schuine blik naar de mensen van de plantsoenendienst. Zouden die soms....maar nee, het kwam vast allemaal omdat ze een zus je had gekregen. Terwijl de af gelopen jaren aan me voorbij trekken. denk ik: hoe hebben we het in Godsnaam niet kun nen zien?." Gewoon pech Het gaat snel: Anne noemt nog vier namen van misbruikte kin deren. Er volgt een voorlich tingsavond voor alle betrokken ouders, Anne moet naar een gy naecoloog. Het onderzoek toont aan dat er niets ernstig is be schadigd, maar „als Pascal op dit moment naast me had ge staan, zou ik hem met zijn kop tegen de muur geramd hebben. Hij zou het waarschijnlijk niet hebben overleefd", schrijft Ka rin Koopman. Toch heeft ze ook medelijden met die eenzame jongen van de overkant, die zijn zusje heeft verloren en vaak blootstaat aan de pesterijen van leeftijdsgenoten. Pascal wordt verhoord en ver telt gedetailleerd over zijn mis bruik van enige tientallen kin deren uit de buurt. Lara, de oudste dochter van de Koop mannen, is een van hen. Pascal wordt overgebracht naar een in richting voor jeugdige zedende linquenten. Dat brengt ener zijds rust in de buurt, maar an derzijds durven de kinderen nu hun verhaal te vertellen dat steeds vrijwel overeenkomt met Pascals versie. Inmiddels verbijten de ouders hun woede en frustratie: „Toen ik tijdens mijn opleiding een scriptie schreef over incest, was weerbaarheid het toverwoord. Je moest je kinderen leren dat niemand aan ze mocht zitten als ze dat niet wilden. Het spijt me voor de hulpverleners: al leen weerbaar maken helpt dus niet. Ook hier gaat het om macht, die zo sterk is dat ver weer te kort schiet. Dat bescher ming tegen zo iemand als Pas cal niet mogelijk is, maakt me bang, maar geeft ook een cyni sche vorm van berusting. Je hebt gewoon pech als je er één op je weg tegenkomt." Het gezin raakt ontregeld: „Ik heb ze niet kunnen bescher men. Het geeft me een gevoel dat niets er meer toe doet. Ze zitten met hun bord voor de te levisie, laten al hun rotzooi voor mij liggen, schenken geen aan dacht aan mensen die ze goed kennen. Ze gaan te laat naar bed, schelden ons uit op een kwetsende manier. Het lukt me niet om onze normale leefwijze weer op te pakken. Dat maakt hen onzeker, ik weet het, maar ik kan het niet Qpbrengen een kwaad woord tegen ze te zeg gen." Inmiddels rolt de bal door. Pas cal was ook mentor op school voor de kleuters. Hij hielp ze met naar de WC gaan als de leerkrachten koffie dronken: op schoolfoto's wijst hij nog eens ruim dertig slachtoffertjes aan. Op een nieuwe voorlichtings avond besluit de fors aange groeide groep getroffen ouders naar de rechter te stappen om Pascals ouders te dwingen om te verhuizen. Pascal vertelt verder. Als hij in september voor de rechter komt. is het aantal slachtoffers opgelopen tot meer dan twee honderd: ook in de wijk Stads- veld waar zijn oma woont en waar hij op woensdagmiddag en in het weekeinde vaak kwam, heeft hij huisgehouden. Kinderen van de drumband waar hij en zijn vader lid van waren, heeft hij al evenmin ge spaard. Pascal krijgt zes maan den tuchtschool en strafrechte- Oude Pekela, tot de affaire in Enschede de meest geruchtmakende on- tuchtzaak in Nederland. Ouders brengen en halen hun kinderen als be kend wordt dat als clowns verklede mannen een aantal van hen heeft meegenomen en misbruikt lijke plaatsing in een instituut. De ouders worden uit de ouder lijke macht ontzet. Seksmonster Voordat het zover is, pikt de pers de affaire op. JCranten, ra dio en tv storten zich in augus tus op de zaak. Alles komt weer boven. De artikelen zijn tot woede van de ouders soms een mengeling van waarheid en fic tie, gericht op sensatie. Uit schieter is het verhaal over 'het jongste seksmonster ter wereld'. Het blad vliegt de winkels uit. Ik realiseer me, schrijft Koopman, dat veel niet-betrokkenen de hele geschiedenis op deze ma nier bespreken en reduceren tot een sensatieverhaal. Met de verhalen komt ook de vraag op of het allemaal wel waar is. Koopman: „Ook wij overwegen dat Pascal aan het fantaseren is geslagen om aan dacht te krijgen of bij gebrek aan echte slachtoffers. Maar zijn gedetailleerde beschrijvingen en het feit dat bijna alle kinde ren hun verhaal hebben verteld zonder suggestieve vragen (het kernpunt van de kritiek van een aantal deskundigen op het on derzoek naar de zaak. red ont nemen ons de mogelijkheid aan de werkelijkheid te ontsnappen: we moeten wel geloven dat het FOTO CPD SJORS VISSCHIER waar is, hoeveel moeite dat ook kost." Pascal legt kort na zijn ver oordeling een van de wortels van zijn afwijking bloot: hij is vanaf zijn derde jaar misbruikt. Door wie wil hij niet zeggen. De politie pakt zijn vader op, maar ondanks langdurige verhoren bekent die niet en komt weer op vrije voeten. De ouders verhui zen wel, tot opluchting van de buurt. Langzaam, met horten en sto ten herneemt het leven zijn normale gang. De wonden he len, de littekens blijven. Het is een jaar later als ze in een te rugblik schrijft: „We moeten het niet groter maken dan het is. Ze zijn die twee jaar niet alleen maar ongelukkig geweest. Ge- luk 1 Ij: waren /r als de meeste kinderen flexibel genoeg om te kunnen genieten van de heerlij ke vakanties, de gezellige feest jes en knusse momenten thuis. Ik denk niet dat ze later proble men krijgen met seks. We moe ten er wel alert op blijven. Of ze die aandacht altijd zo prettig zullen vinden als nu, betwijfel ik. Maar ik denk dat we er niet aan ontkomen." Karin Koopman. Als Uc het vertel. dan krijg Ik straf. Uitgeverij Van Hennep, f24,50, ISBN 90-6012-939-3.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5